het hromme h u's Traptreden in de dijk Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ...voor mij zware Brandaris! Waar zijn onze schepen? MAANDAG 6 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT F\e heer Goudzwaard uit Goes kan het zich nog goed herinneren. De veer dienst van Sint-Philipsland naar Stram- megos. Het voormalige veer, wel te ver staan, want het enige wat er van het veer is overgebleven, zijn de stenen trap treden in de dijkglooiing van de Van HaaftenpolderWanneer dit veer is be gonnen? De heer Goudzwaard haalt zijn schouders op. „Dat is niet meer na te gaan", zegt hij. „Ik vermoed zo lang, als de Fliplanders naar Tholen wilden gaan'. De heer Goudzwaard, tuin architect, interesseert zich zo voor dat veer, omdat een oudoom van hem veer man is geweest. Tk ben bezig een boek te schrijven over mijn familie" vertelt hij, „en ik wil dus alles van hen weten. Dus ook van die oud-oom. Zodoende ben ik in die veer- geschiedenis verzeild geraakt". De heer Goudzwaard heeft met diverse Fliplanders contact opgenomen, want hij wist wel een heleboel door jeugdherinneringen, maar niet alles. „Ik ben nog niet zo oud", zegt de heer Goudzwaard lachend. Strammegos. Hoe is die naam ontstaan? „Dat is niet ge makkelijk na te gaan", vertelt de heer Goudzwaard. „Maar ik heb er een theorie over ontwikkeld, die me nog niet zo gek lijkt". Gors betekent in het Zeeuws schorre. Gos is gras. Nu zou het dus kunnen zijn, dat de naam is afgeleid van stroef gras, want op de schorren groeide van dat stugge gras. In die tijd was de vegetatie op de schorren overal gelijk. bevordert de aanslibbing. Maar dat is pas voor het eerst in de Sloepolders gebruikt. Er is ook een andere mogelijkheid en die lijkt me nog waar schijnlijker. De schorren behoorden vroegen aan twee heren, Ram en Van Haaften. Ram wilde de polders Rammerspolder noemen, maar Van Haaf ten wou er zijn naam aan verbinden. Tot heden toe geldt deze naam, de Van Haaftenpolder, als de officiële. Maar om toch zijn zin te krijgen, zorgde Ram ervoor, dat de schorren naar hem werden genoemd. Door de Zeeuwse verbastering heet het nu nog „Strammegos". Dit dus over de naam Strammegos. We zelden het reeds. Over de oorsprong van het veer is niets bekend. De heer Goudzwaard vermoedt dat het veer na de indijking van de Van Haaften polder is ontstaan, maar misschien ook wel wat vroeger. De Van Haaftenpolder heette vroeger de Hollaerepolder en daar werden de passagiers afgezet, De- polder is in 184-3 bedijkt- De veer dienst werd onderhouden door een roeibootje. De veerman was echter postambtenaar. Hij bracht de post van Tholen naar Sint-Philipsland en daarbij mocht hij ook passagiers meenemen. De posterijen redeneerden: „Als de man harder wil werken, mag hij dat best doen en die extra krachtsinspanning wordt dan beloond door de passagiersgelden. Die mag hij zelf opstrijken". „Die passagiersgelden bedroegen in het begm vijf stuivers", meende de heer Goudzwaard. „Later zijn ze in ieder geval verhoogd tot zeven stui vers". De heer Goudzwaard: ...dat komt door mijn oudoom... De oudst bekende veerman was een zekere Faasse uit Sint-Philipsland. Hij haalde de post aan de andere zijde van de Mosselkreek aan het Strammegos. Hij wachtte dan in het huis van de dijkwerker Klippe, tot de post bezorgd werd. Dat ging toen allemaal nog lopend. Pas later werd er een omnibus voor gebruikt. Dat hij soms wel eens een paar uurtjes moest wachten, hinderde hem niet. De ambtenaar was in die tijd een bij zonder gemoedelijk man. Hij kreeg soms assisten tie van zijn zoons. Hoe die hebben geheten weet de heer Goudzwaard niet meer. „Ik weet dat hun voornamen met een M. en een D. begonnen. Maar dat is ook alles", zegt hij. In 1900 kwam er een einde aan het overbren gen van de post. Door het Slaak, een oude zeearm, waar de Spanjaarden nog een zee slag hebben gevoerd tegen de Watergeuzen, werd een dam gelegd naar het vasteland van Noord- Brabant. De Rotterdamse Tramweg Maatschappij legde de tramlijn Steenbergen-Anna-Jacobapolder aan. De maatschappij kreeg het recht om de post te vervoeren en de Faasses hielden op veerman te zijn en werden nu echte postambtenaren. De oudoom van de heer Goudzwaard. Kees van den Berge, trad voor hen in de plaats. „Ik herinner me hem nog goed", mijmert de heer Goudzwaard. „Hij had zo'n ringbaardje. Hij woonde naast de smederij van Rozemond op Sint-Philipsland. Op de nok van zijn dijkhuisje stond een gebeeld houwde kop van Sint-Philippus de Martelaar, waar het dorp naar was genoemd. Wat was hij daar trots op. Elk jaar werd de kop mooi gewit. Het was het sieraad van Sint-Philipsland. Toen hij in 1917 veerman-af was en het huisje verliet, is het helemaal herbouwd. De kop is jammer ge noeg verdwenen". In 1913 is er wat bijzonders gebeurd met het veer. De telefoon bij de politie in Sint-Annaland heeft roodgloeiend gestaan. De boot van Kees van den Berge werd door de eb in de Mosselkreek ge dreven, in de richting van het Mastgat. Men trof de boot geheel leeg aan. Dat was wat. Van den Berge was overboord gevallen en verdronken. Maar dat was niet hel geval. Integendeel, Van den Berge was springlevend. Hij sprong bijna uit zijn vel van kwaadheid. Ze waren hem komen waarschuwen, dat te Strammegos de mand aan de paal was gehesen. Dat betekende, dat er aan de andere kant een passagier stond te wachten om overgezet te woraen. Maar de boot was weg. Een paar kwajongens f---*-31 en weg laten drijven. In 1917 hield Kees van den Berge er mee op. De familie Faasse kwam weer aan bod. „De Veile", een mooie bijnaam voor een van de Faasses, nam de veerdienst over. Maar dat heeft niet meer zo lang geduurd. De auto's en de fiets namen het werk van het veer over. Men kon nu toch veel gemakkelijker over de Slaakdam in Tholen ko men. Bovendien kreeg „de Veile" concurrentie van de veerman m Anna-Jacobapolder, die het veer over het Zijpe bleef bedienen, ondanks de tegenwerking van de R.T.M. Hij kocht zelfs een motorboot en op verzoek zette hij de mensen over van Anna-Jacobapolder naar Sint-Annaland. In 1923 ging het veer Flipland-Strammegos ter ziele. Maar nog één keer werd het in ere hersteld en wel in de tweede wereldoorlog. Auto's en fiet sen werden schaars en men voelde weer behoefte om de kortste weg over Strammegos naar het eiland Tholen te nemen. Een zekere Linthout uit Strammegos werd tijdelijk veerman. Toen de oor log voorbij was, werd net veer voorgoed opge heven. Weinigen weten nog van het veer. Een paar mensen, die wat meer van de geschiedenis van de streek willen weten, komen het veer in oude verhalen tegen. Over enkele jaren zal iemand die over de dijk loopt zich misschien nog afvragen waarvoor de stenen trapjes dienen. 2677. Vic Saunders bewoog zich met onvermoede snelheid voor iemand van zijn postuur en leeftijd. Dit was het geschikste ogenblik om die idioot van 'n Foley zijn revolver uit de hand te slaan! Hij sprong voorwaarts... maar hoewel Foley struikelde over een stang en hard op zijn zitvlak terecht kwam, wist hij toch zijn wa pen vast te houden. Hij zag de grim mige Saunders op zich toespringen. „Blijf staan, of ik schiet je voor je raap!" riep hij. Doch de oude Vic was al vlak bij hem... Toen knalde opeens 'n revolverschot door de mon tagehal... Saunders stootte een woe dend gebrul uit, draaide een halve slag om greep naar zijn linker schou der en smakte tegen de grondFoley sprong overeind, verbijsterd door zijn eigen daad. Zijn ogen staarden wild naar de man aan zijn voeten en met overslaande stem schreeuwde hij:„Daar! Heb je nu je zin, ouwe bemoeial!" En de nog rokende revolver op de drie mannen richtend, AGATHA CHRISTIE 14 „Een heel duidelijk idee. Hij heeft in 1946 een nieuw testament gemaakt. Mijn vader hield niet van geheimzinnigheid. Hij had een sterk familiegevoel. Hij hield een familiebijeenkomst, waarbij, op zijn verzoek, ook de notaris aanwezig was om de voorwaarden zal U ongetwijfeld wel ingelicht hebben, 't Kwam ongeveer hierop neer, dat er een som van honderdduizend pond, vrij van successie, aan mijn stiefmoeder, werd nagelaten, dit nog gevoegd bij de al zeer aanzienlijke huwelijksgift, 't Overschot van zijn bezittingen werd in drie delen verdeeld, een voor mijzelf, een voor mijn broer en een derde in be heer voor de drie kleinkinderen. De na latenschap is aanzienlijk, maar de suc cessierechten zullen natuurlijk zeer hoog zijn". „Zijn er nog legaten voor personeel of liefdadige instellingen?" „Geen enkel legaat. De lonen voor 't personeel werden jaarlijks vermeerderd, zolang zo in zijn dienst bleven". „U verkeert toch soms niet excu- „Zoals U weet is de inkomstenbelas ting wel vrij hoog. hoofdinspecteur, maar mijn inkomen is ruimschoots vol doende voor mijn behoeften en die van mijn vrouw. Bovendien gaf mijn vader gehad, dan zou hij ons onmiddellijk ge holpen hebben". „Ik kan U verzekeren dat mijn finan ciële omstandigheden me niet naar mijn vaders dood deden verlangen, hoofdin specteur". ,,'t Spijt me zeer, meneer Leonides, als U denkt dat ik zoiets zou veronderstel len. Maar we moeten alle feiten nagaan. En nu moet ik U, helaas, nog een paar vrij delicate vragen stellen. Ze betreffen de betrekkingen tussen uw vader en zijn vrouw. Konden ze 't goed samen vin den?" „Zover mij bekend buitengewoon goed". „Hadden ze nooit ruzie? „Ik geloof 't niet". „Er was een groot verschil in leeftijd". „Dat was er". „Keurde U neem me niet kwalijk „Als U 't beslist wilt weten, kan ik wel zeggen, dat ik 't huwelijk dwaas vond". „Protesteerde U er tegen bij uw vader?" „Toen ik ervan hoorde was 't al een voldongen feit". „Was 't nogal een schok voor U -eh?" Philip gaf geen antwoord. „Had U een gevoel van boosheid er over?" „Mijn vader was volkomen vrij om te doen wat hij wilde". „Zijn uw betrekkingen met mevrouw Leonides vriendschappelijk?" „Volkomen". „Bent U goede vrienden met haar?" „We zien elkaar zelden". Hoofdinspecteur Taverner gooide het over een andere boeg. „Kunt TT me iets vertellen over de heer Laurence Brown?" „Het spijt me, maar dat kan ik niet. Hij werd aangenomen door mijn vader". „Maar hij werd toch aangenomen om uw kinderen les te geven, meneer Leoni des?" „Dat is waar. Mijn zoon leed aan kin derverlamming gelukkig een licht ge val en men raadde ons af hem naar een openbare school te zenden. Mijn va der stelde voor dat hij en mijn jongste dochter, Josephine, een huisonderwijzer zouden krijgen. De keus was toentertijd vrij beperkt, aangezien de onderwijzer in kwestie afgekeurd moest zijn voor mi litaire dienst. De getuigschriften van deze jongeman waren bevredigend. Mijn vader en tante (die altijd voor het wel zijn der kinderen heeft gezorgd) waren voldaan en ik stemde toe. Ik mag er wel aan toevoegen dat ik niets aan te mer- B.L.O.-paviljoen op onderwijs tentoonstelling (Van een onzer verslaggevers) Voor het eerst in ons land zal op de Nationale Onderwijs Tentoonstel ling die tot en met donderdag 9 april in de Rotterdamse Ahoy-hal- len wordt gehouden het volledig buitengewoon lager onderwijs (b.l.o.) in een eigen paviljoen wor den ondergebracht. De heer J. L. L. Knijff, leider bureau nazorg b.l.o. van de G.G. en G.D. te Rotterdam, legt er de nadruk op, dat de expositie in dit b.l.o .-pa viljoen wil aantonen, dat ook het kind dat niet instaat is zich volledig te ontplooien met de gegeven mo gelijkheden van het normaal onder wijs, de laatste jaren veel aandacht heeft gekregen. Uit nog niet eerder gepubliceerde cij fers blijkt, dat er in ons land per 1 januari 1963 550 b.l.o.-scholen wa ren, waarin 60.000 leerlingen on derricht ontvingen: in 1905 waren er 300 leerlingen en in 1950 al 30.000 die konden profiteren van het bui tengewoon lager onderwijs aan' geestelijke en/of lichamelijk ge handicapte kinderen. Behalve een vaktentoonstelling voor onderwijzend personeel kunnen ook ouders en voogden, volledige voor lichting krijgen over de mogelijk heden van studierichtingen voor hun kinderen. Deskundige dames en heren zijn aanwezig om uitge breide inlichtingen te verstrekken op het terrein van school- en be roepskeuze en waar in ons land verschillende scholen of onderwijs inrichtingen zijn te vinden. Hoewel daaromtrent geen bezoekcij fers bestaan is het de organisato ren de afgelopen jaren duidelijk geworden, dat voor vele duizenden ouders en met de opvoeding van kinderen belaste personen een goe de voorlichting over de diverse mo gelijkheden op het gebied van zo wel openbaar als bijzonder onder wijs een bijzonder aantrekkelijk as pect is van de N.O.T. De derde N.O.T. zal op de avonden van 6, 7 en 8 april daarom speci aal voor ouders zijn geopend. Op die avonden worden voordrachten gehouden over onderwerpen zoals: „wat kan mijn kind worden?", „school en beroepskeuze" en ,,be- roepenvoorlichting". De tentoon stelling zelf is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur, maar zondag 5 april gesloten. Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. fl.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS Even puzzelen ken heb op zijn onderwijs, dat nauw gezet en bekwaam is". „Heeft hij zijn vertrekken in uw vaders deel van het huis, niet hier?" „Daarboven was meer plaats". „Hebt U ooit, het spijt me dat ik het vragen moet, enig teken van intimiteit tussen Laurence Brown en uw stiefmoe der opgemerkt?" „Ik heb geen gelegenheid gehad zoiets waar te nemen". ..Hebt U soms kletspraatjes hierover gehoord?" „Ik luister niet naar kletspraatjes, hoofdinspecteur". „Zeer lofwaardig", zei inspecteur Ta verner. „Dus U hebt niets kwaads ge zien, niets kwaads gehoord en U spreekt ook geen kwaad?" „Als U het zo wilt stellen, hoofdinspec teur". Inspecteur Taverner stond op. „Nu, dank U zeer, meneer Leonides", zei hij. Ik volgde hem onopvallend de kamer uit, „Nou", zei Taverner, „dat is me ook een ijskoude!" HOOFDSTUK VII „En nu", zei Taverner, „zullen we eens met mevrouw Philip gaan praten. Haar toneelnaam is Magda West". „Presteert ze werkelijk iets? Ik ken haar naam en ik geloof dat ik haar in verschillende voorstellingen heb gezien, maar ik kan me niet meer herinneren wanneer en waar". „Ze is zo iemand die altijd „bjjna" succes heeft", zei Taverner. „Ze is en kele malen als ster opgetreden in het West End, ze heeft wel naam gemaakt in 't Repertory, ze speelt veel voor de klei ne exquise theaters en de zondagsclubs. MAANDAG 6 APRIL 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.20 Zeven keer de boer op, agrari sche reportage. 12.30 Mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Instru mentaal ensemble - amusementsmuz. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal ensemble. 13.45 Lichte orkestmuziek. 14.00 Klassieke en mo derne orkestwerken (gr.). 15.00 Her haling wedstrijd Opsporing verzocht (van donderdag 19 maart jl.). 15.40 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Piano recital: klassieke muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 17.50 Regeringsuitzending: Verkeer in Suriname, door Henk Con- sen. 18.00 Kerkorgelconcert. 18.20 Uit zending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht ver dienen. 18.30 Lichte grammofoonmuz. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Instrumen taal ensemble: Onbekende muziek uit oude handschriften. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte orkestmuziek (opn.). 20.20 Adam, wie zijt gij?, hoorspel. 21.05 Kamerorkest en zangsoliste: klassieke muziek. 21.45 Lichte pianomuziek. 22.05 Wereldpanorama: commentaar uit het naburige Oosten. 22.15 Piano recital: Spaanse muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 2.55 Boekbe spreking. 23.05 Componeren in Ne derland: muzikaal gesprek. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s. 12.00 Licht ensemble met zangsolist. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Licht ensemble met zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dans- orkest met zangsolisten. 14.00 Piano recital: moderne muziek. 14.30 Zwit serse volksliedjes (gr.). 14.50 Voor dracht. 15.05 Moderne grammofoon muziek. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Combo klanken. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Van, voor en door amateurs: mandolinekwartet en accordeonvereniging. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Operafragmenten (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Negen mu zen, elf provincies: gevarieerd pro gramma. plm. 21.30 De man, die op hield bij het eerste hoofdstuk, hoor spel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. (Wordt vervolgd) TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 You're under arrest (Co medy Caper), t.v.-film. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weer- overzicht. 20.20 Uitzending v Christelijk Historische Unie. 20.30 't Is maar een woord, quizprogramma van de B.R.T. 21.05 Fortunella, film (beide keuringen v. 14 jaar en ouder). 22.40 Mexico, documentair programma. 22.55-23.00 Journaal. FRANS BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 18.30 Berichten. 18.33 Voor de kinde ren. 19.00 Kroniek voor de vrouw. 19.3( Sportuitzending. 20.00 Journaal. 20.3( L'école du non-sens. 21.30 Métamor- phoses: kunstprogramma. 22.15 Lite rair programma. 23.05 Journaal. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA 16.30 De trouwe Lassie, t.v.-feuilleton voor de jeugd. 16.55-17.40 Een muzi kale familie, Japanse film. 19.00 Voor de teenagers. 19.25 Zoeklicht op de culturele actualiteit. 19.45 De weer man. 19.50 Sport. 20.00 Nieuws. 20.30 Quizprogramma. 21.05 Panorama. 21.50 Klassieke pianomuziek. 22.15 Medium. 22.25 Nieuws. DINSDAG 7 APRIL 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassie ke orkestmuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 1.50 Volaan.... vooruit, praatje. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-over zicht, aansluitend lichte grammofoon muziek. 9.0 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassiek strijk kwartet (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. Horizontaal: 1. twee- of meerstemmig zangstuk: 4. plechtig godsdienstig lied 8. boom; 10. afgestudeerde; 11. schaakterm; 13. naaldboom; 15. op de 17. in loco; 18. marteling; 20. eerst komend; 21. groente; 22. tennisterm; 24. verbond; 25. deel v. bijenkorf; 26. mede; 28. vogel; 29. slede; 31. dagte kening; 33. ongenoemde; 34. mak; 36. knal; 37. ton; 38. exemplicausa (bijv.) 40. lengtemaat; 41. bevelschrift; 42. flink. Verticaal: 1. overgave; 2. vangmid- del; 3. rund; 5. zangnoot; 6. artikel; 7. zoetelaar; 9. hond; 12. reeds; 13. spoedig; 14. uitholling; 16. rivier in Friesland; 18. vloerbedekking; 19. bloedwel; 21. hengelsnoer; 23. zak; 27 .pegel; 28. duf; 30. zonnegod; 32. nok; 33. achter; 35. maand; 37. hin derlijk insekt; 39. autokenteken; 40. eerste termijn. De oplossing van de vorige puzzel: KerMiikp mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te Blokzijl: toezegging K. van Otteren te Lathum; te Ten Post: S. Keijzer te Horssen; te Veenendaal: 6e pred. plaats, toezegging G. Boer te Huizen; te Gendt: J. Meester, kand. te Hilversum. Bedankt voor Almkerk: toezegging J. Th. W. Quak te Mijnsheerenlandvoor Nieuw-Vennep-Abbenes: 2e pred. pl. v. d. Leun te Kolderveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-Noord (vac. T. Spilker): A. Ykema te Putten. HOOG EN LAAG WATER 7 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 9.46 1.35 10.15 1.53 10.44 1.67 10.47 1.00 11.14 1.18 nap uur meter 22.24 1.26 22.51 1.44 23.19 1.58 23.30 0.83 nap uur meter 3.43 1.52 4.06 1.65 4.32 1.83 4.18 1.38 4.20 1.53 nap uur meter 16.09 1.29 16.33 1.43 16.58 1.62 17.04 1.25 17.15 1.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9