DEBUTANTES: DURE DOCHTERS Raakt het Londense „season" in verval? Douglas MacArthur- enorme populariteit Welvaart in Spanje oude Zeden losser KWESTIE VAN TIENDUIZENDEN GULDENS Zege voor schakers uit Sluiskil: 2-8 Betalingsbalans van V.S. in evenwicht PROFESSOREN EN STUDENTEN STRIJDEN VOOR HUN BELANGEN JEUGDSCHAKERS UIT ZEELAND WERDEN ZESDE MAANDAG 6 APRIL 1Ö64 PROVINCIALE Z E B V W 8 E COURANT T (Van een correspondent). Men zegt in Londen, dat het „season" het uitgaansseïzoen bezig is in verval te raken. Het „season" is de tijd van het jaar, waarin rijke en ook niet zo rijke maar wel ambitieuze ouders, cocktails en bals geven ten einde hun jonge dochters te lanceren in de volwassen wereld. Het „season" is een langs vaste lijnen verlopend ritueel. Eén schakel daarin is intussen komen te vervallen: de koningin ontvangt de jonge meisjes, de debutanten, oi' „debs", die „uitkomen" in de society, niet meer aan het hof. De meisjes debuteren thans in de huizen van hun ouders. Het twee jaar geleden genomen be sluit van de koningin om een einde te maken aan de oude gewoonte van de ontvangst ten hove betekende harde slag voor het Londense „sea son". Maar een nader onderzoek leert, dat de geruchten als zou het met het ..season" gedaan zijn, paald onjuist zijn. Een voorlopige balans men werkt lang tevoren aan de programma's! toont aan, dat er nu 128 bals op het lijstje staan, dat is meer dan het ge bruikelijke in dit stadium en zeker meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal feesten neemt dus niet af. Er zijn daarentegen wel te kenen, die erop wijzen, dat de ouders pogingen in het werk stellen de kos ten van de hele affaire te drukken. Voor minstens 5000 gulden Vorig jaar was er één meisje dat met succes „uitkwam" voor een be drag van minder dan vijfduizend gul den en dat waren dan de kosten van één cocktail-party en twee diners, Het gemiddelde ligt echter tussen de twintig- tot dertigduizend gulden, maar dit bedrag schijnt toch te da len. Er zijn beslist minder kostbare, bals dan vijf of tien jaar geleden, toen de ouders elkaar beconcurreer den door ieder voor zich „het rijkste feest" van het „season" te willen ge ven. In feite is het 't enorme aantal so ciale verplichtingen dat het „lance ren" van een debutante zo kostbaar maakt. Het „season" wordt volgens traditie ingezet met een besloten be zoek van genodigden aan de Royal Academy (met cocktails, waar „iedereen" is) eind april; de bals be ginnen daarna op de eerste dinsdag van mei met het „Koningin Char lotte Bal" in Grosvenor House. Dit wordt gevolgd door dansfestijnen in Londen en buiten de stad, die tot eind juli duren. De „debs" gaan dan naar Cowes voor de traditionele zeilwedstrijden, steken over naar Ierland, reizen half augustus naar Noord-Engeland en plegen de maand september in Schot land door te brengen. Ze komen daar na naar Londen terug voor het „mid- season", een reeks kleinere feestjes en cocktails, dat tegenwoordig duurt tot begin december. Bezuinigingen Op een deel van de kosten, die aan dit alles zijn verbonden, kan niet wor den bezuinigd. Zo zijn er bijvoorbeeld de kosten van het reizen buiten Lon den en van de taxi's in Londen zelf alsmede ontelbare bezoeken aan- kapper. Verder kan geen „deb" „season" beginnen, als zij niet in het bezit is van minstens vier avondja ponnen en drie cocktail-jurkjes. Bij de andere kosten is daaren tegen wei enige variatie mogelijk. De eerste schaakwedstrijd in het kader van degradatie-promotieduels is zater dag te Kruiningen gespeeld tussen De Zwarte Dame te Kruiningen en V.S.V. te Sluiskil (kampioen tweede klas B). Deze eerste wedstrijd leverde een fikse zege op voor de mannen uit Sluiskil: 2-8. De gedetailleerde uitslagen luiden: De Zwarte Dame Kruiningen-V.S.V. Sluiskil: 2-8. C. M. Jansen-J. Dubbeldam 1-0; J. Ka- relse-A. Dubbeldam 0-1; W. Karelse-J. Gommers 0-1; J W. Hasman-J. J. Dub beldam 0-1; W. Zuijdweg-H. de Ridder 0-1; J. de Graag-A. den'Hamer 0-1; J. Quakkelaar-J. de Kam Vz-Vz: J- van Oosten-R. Meloen Vz- '4M. van Gastel- G. Tacq 0-1; C. I, de Meij-J. Destombes 0-1. George Harrison, een van de Bea tles, moest, toen hij tijdens de op name van de nieuwste Beatle-film werd achtervolgd door fans, rennen voor zijn leven. En om alle ver eerders gerust te stellen: George en zijn vrienden vonden een veilig toe vluchtsoord in een telefooncel. Een en ander vond plaats bij hef. Ma- rylebone station in Londen Bedragen gespendeerd aan cock- tail-parties bijvoorbeeld kunnen aanzienlijk uiteenlopen, al bestaat voor velen de noodzaak extra kos ten te maken voor het huren van bedienden voor dit doel en zijn bo vendien de lunch-uitnodigingen van de moeders geen goedkope affaires. Mensen, die buiten Londen wonen staan vaak voor de noodzaak tij dens het „season" in Londen een flat te huren voor minstens negen maanden, de noodzakelijke basis voor zowel het ontvangen de verplichte gezelligheid. Hierop wordt tegenwoordig nogal wat be- Het is ook niet onmogelijk te be zuinigen op de kosten van de debu tantenbals. Zij vormen het grote en belangrijke pièce de résistance van elk debutantenjaar en zijn daarvan ook het kostbaarste onderdeel. Voor deze bals zijn op het ogenblik nog slechts weinig privé-huizen beschik baar, zodat de meeste worden gehou den in Londense hotels. De kosten be dragen dan slechts zelden minder dan 10.000 gulden samen Bal De kosten kunnen echter gedrukt worden door de dansavond samen te organiseren met een of twee andere ouderparen die hun dochter willen la ten „uitkomen". Vaak is het ook mo gelijk deze party goedkoper te geven op het land, indien de verzorging en het huren van een grote tent ter plaatse geschiedt ook al verhuurt een grote Londense firma zijn „tij delijke balzalen" gewoonlijk voor vijftien- tot dertigduizend gulden. Doch zelfs indien het „season' iets van zijn oude glorie en glans heeft verloren, dan nog hoeven de aanhangers van deze traditie geen vrees te hebben voor de toekomst ervan. De feesten voor het komen de seizoen liggen allemaal vast, elke avond is er iets te doen en nu reeds is minstens voor een half do zijn bals in 1965 de datum al vast gelegd. Eén der meest voortreffelijke Amerikaanse generaals Voor de Japanners en Philippijners bijna een legende bouwd, leidde een sober leven, genoot een buitengewoon goede gezondheid zodat hij op hoge leeftijd nog zeer energiek was. Toen hij zeventig jaar was had hij het drukker dan ooit. Generaal Douglas MacArthur (geboren 26 januari 1880 in Little Rock, Arkansas), wordt beschouwd als een der meest voortreffelijke Amerikaanse ge neraals die de wereld ooit ge kend heeft. Hij was tevens de eerste vreemdeling die ooit over Japan geheerst heeft, In de tweede wereldoorlog werd hij voor zijn landgenoten een sym bool van moed doordat hij op de Philippijnen veel langer stand hield dan men ooit had durven hopen. Hij kwam terug, zoals hij had gezegd. Zijn grootste verdienste bestaat echter uit de rol die hij gespeeld heeft als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Japan na de oorlog. MacArthnr genoot 'n populariteit als slechts weinig generaals in Verenigde Staten hebben gekend. Zo wel voor zyn eigen volk als voor de Japanners en de Philippijners werd iiij bijna een legende. Zjjn carrière kwam ten einde na zijn omstreden rol in de Koreaanse oorlog. In april 1951 werd hij door president Trnman van zijn commando ontheven omdat hij de richtlijnen inzake het afleggen van politieke verklaringen niet had opgevolgd. Raadselachtig Aan zijn veldheerskwaliteiten en zijn persoonlijke moed is nooit getwijfeld. Hij was echter een raadselachtig man en het zal voor geschiedschrijvers moeilijk zyn de ware persoon uit de legende te ontwarren. Als opperbevel hebber in Japan schiep hij rond zijn taak van „pro-concul" een theatrale gehei mzinnigheid De generaal was een diep religieus man. Hij was lid van de Episcopaalse kerk. Dc Koreaanse oorlog vatte hij op als verdediging van het christelijk geloof tegen het communisme. Zijn naaste ondergeschikten waren zeer aan hem gehecht om zijn diep moreel gevoel. Aan de andere kant- waren er ver- scheidenen tegen zijn opvattingen. De ze vormden „clubs van veteranen te gen MaCartthur" toen zijn naam by de republikeinse kandidaatsverkie zing voor het presidentschap in 1948 genoemd werd. Er werden ook veel clubs „MacArthur als president" ge sticht, maar hij werd niet kandidaat gesteld. Intelligent MacArthur was een helder denker en zeer intelligent. Hij las duizenden boeken. Hij was groot en - kaanse generaals, maar hij droeg nooit een van zijn vele onderscheidin gen. Hij bezat de eremedaille, het kruis voor bijzondere verdiensten (driemaal), het purperen hart (twee maal) de medaille voor bijzondere verdiensten (vijfmaal) en meer dan zestig buitenlandse onderscheidingen. MacArthur is tweemaal gehuwd. Van zijn eerste vrouw, de miljonairsdoch ter Louise Cromwell Brooks, scheid de hij na zeven jaren echt in 1922. Acht jaar daarna trouwde hij met Jean Marie Faircloth. Het echtpaar kreeg in 1938 een zoon die Arthur werd genoemd. Cuba trekt zich uit I.M.F. terug Cuba heeft naar het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) vrijdag be kendmaakte, donderdag aan het I.M. F. doen weten, dat het zich uit deze organisatie terugtrekt. Volgens de bepalingen van het I.M.F. is de uittreding donderdag van kracht geworden. PROGRAMMA VA1V HET KONINKLIJK BEZOEK AAN MEXICO Het programma van het staats bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de president van de Verenigde Staren van Mexico en mevrouw Lopez Matens van 8 tot 17 april Is thans in grote trekken vastgesteld. Koningin Juliana en prins Bern hard worden vergezeld door de prinsessen Beatrix en Irene. Het vertrek uit Nederland vindt morgen (dinsdag) plaats van de luchthaven Schiphol. De daaropvolgende dag komt het koninklijk gezelschap aan op de centrale luchthaven te Mexico City, waar president Lopez Ma- teos en zijn echtgenote hun gas ten zullen ontvangen. Daarna begeeft het gezelschap zich naar Los Pinos, waar de Nederlandse koninklijke familie tijdens haar verblijf in Mexico zal Jogeren. Op de avond van de eerste dag van het bezoek aan Mexico zullen de Nederlandse gasten een folk loristische balletuitvoering bijwo nen in het „Palacio de Bellas Artes". Op donderdag 9 april zullen ko ningin en prins onder meer een krans leggen bij het onafhanke lijkheidsmonument in Mexico City. Daarna bezoeken koningin juliana en de prinsessen het na tionaal instituut voor de kinder bescherming. In de middaguren wordt een be zoek gebracht aan het departe ment van het federale district, waar in de „Sala de Cablldos" de chef van het federale district de koningin de sleutels van de stad zal aanbieden. Des avonds vindt in het „Palacio de Mineria" een receptie plaats, die wordt aangeboden door de minister van buitenlandse betrekkingen en me vrouw Gorostïza. Op vrijdag 10 april wordt een be zoek gebracht aan de San Ju an de Teotihuacan (de pyramiden vaai de zon en de maan). Tijdens het verblijf alhier wordt een be zoek gebracht aan de archeolo gische zone. Zaterdagmorgen 11 april brengen de koningin en de prinsessen een bezoek aan de „Ciudad Universi- taria". Prins Bernhard brengt des morgens een bezoek aan hét „Heroico Coleglo Militar" en een bezoek te brengen aan de stadswijk „Presidente Lopez Ma- teos". Op zondag 12 april vertrekt de koninklijke familie per vliegtuig naar Merida om een bezoek te brengen aan de ruines in Ucatan. De volgende dag, maandag 13 april, gaat de koninklijke familie van Merida naar Oaxaca, waar een bezoek zal worden gebracht aan Monte Alban, terwijl des avonds een Mexicaans-Indiaanse folkloristische voorstelling zal worden bijgewoond. Op dinsdag 14 april wordt een be zoek gebracht' aan Milta, vanwaar men des middags vertrekt naar Acapulco. Het bezoek aan Aca- pulco, waar de koninklijke fami lie tot aan haar vertrek naar Ne derland zal verblijven, draagt een strikt particulier karakter. Op vrijdag 17 april wordt uit Mexico City, waar op de centrale luchthaven afscheid zal worden genomen van president en me vrouw Lopez Mateos, de terugreis naar Nederland aanvaard. ERNSTIGE MORELE PROBLEMEN Jeugdcriminaliteit en scheidingen nemen toe (Van een correspondent) De toenemende welvaart van Span je in de laatste jaren levert ern stige morele problemen op. Dit al thans is de mening van talrijke Spaanse sociologen, die bezorgd kijken naar de plotseling toene mende jeugdcriminaliteit en het toenemend aantal echtscheidin gen, en zich nog bezorgder tonen, wanneer de toekomst ter sprake komt. Daarbij dient men wel te bedenken, dat in Westeuropese ogen de sexuele en huwelijksmo raal in Spanje altijd uitzonderlijk streng is geweest en ten dele nog is. Ilct katholieke avondblad „Madrid' ;oed ge- maakte zich dezer dagen tot spreek buis van de bezorgdheid en publiceer de een gesprek met de secretaris-ge neraal van de Madrileense kamer van advocaten, senor Sanchez. Gezin in gevaar Deze jurist, die ook docent in het huwelijksrecht aan de universiteit Jongi eman na wegnemen motor in Bergen op Zoom verongelukt (Van onze correspondent). Enkele minuten na het wegnemen van een motor in de Steenbergsestraat te Bergen op Zoom is zondagavond om streeks half negen de 17-jarige Kees Krug uit Halsteren verongelukt. Samen met zijn even oude vriendinnetje Nellie Geers uit Dinteloord was hij met grote snelheid weggereden. Bij het kruispunt aan de Noordsinge! botste hij in volle vaart tegen een autobus. Krug overleed kort daarna. Zijn duopassagiere kreeg een schedelbasisfractuur, een dijbeen breuk en inwendige kneuzingen. In zorgwekkende toestand is zij naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. De rivieren de Jenisei en de Angara in Oost-Siberiê zullen geheel bevaarbaar wor den gemaakt. van Madrid is, zei in dit gesprek, dat behalve de toeneming van de bevol king de sinds enkele jaren ingezet te verhoging van de welvaart en een sterk materialistisch denken de hoofdoorzaken zijn van een toene mend aantal echtscheidingen achter de Pyreneeën. Daar in het katholieke Spanje ker kelijk gesloten huwelijken en elke katholiek moet een kerkelijk huwe lijk sluiten niet civiel gescheiden kunnen worden gaat het bij deze pro cessen vrijwel uitsluitend om schei dingen van tafel en bed en de rege ling van de onderhoudsplicht der echtgenoten. Deze problemen, die in het verleden nauwelijks op de voor grond traden, verontrusten de socio logen en politici van dit land, die tot nu toe het hechte familieverband als een der sterkste morele grondslagen van de staat hebben beschouwd. Foor het eerst nozems Deze sociale ontwikkelingen hebben in verrassend korte tijd ook het beeld van de Spaanse jeugdcriminaliteit ge-1 wijzigd. Nog slechts enkele jaren ge leden was Spanje inderdaad een land zonder jeugdcriminaliteit. In de loop van deze winter arresteerde de politie talrijke jeugdbenden en individuele delinquenten. Voor het eerst is het in het begin van dit jaar in Madrid gekomen tot nozem-relletjes. Een rebellie van .twisters" tegen een bekende televi sie-regisseur, die senoritas in lange pantalons en baardige jongelui uit goede families had bekritiseerd, zou waarschijnlijk bepaald ernstige vor-, men hebben aangenomen, als de po litie niet had ingegrepen. Zij heeft thans uit vrees voor herhalingen en bij wijze van voorzorg alle festivals van moderne muziek in Madrid ver boden. Politieke interesse Opvallend hoog is het aantal stu denten dat betrokken is bij diefstal len en bendevorming. In praktisch al le gevallen ging het hier om de zoons van welgestelde ouders. Het waren vrijwel nooit misdrijven die voort kwamen uit materiële nood. Omge keerd evenredig met deze toeneming van de jeugdcriminaliteit is de dui delijk verminderde interesse van de jeugd voor politiek, zelfs aan de uni versiteiten. Jnist deze waren nog enkele ja- :n geleden vaak de haarden van politieke onrust. Veel sociologen, die aanvankelijk het verminderen van politieke en ideologische agitatie in de collegezalen hadden toegejuicht, staan vandaag op het standpunt dat een hernieuwd en sterker politiek bewustzijn noodzakelijk is teneinde de materialistische instelling van de jeugd een halt toe te roepen. Nederlaag voor de Vietcong in Zuid-Vietnam BU gevechten op 109 kilometer ten noordwesten van Saigon tussen min stens 400 communistische verzetsstrij ders en Zuldvletnamexe regeringstroe pen zijn ruim honderd opstandelingen gedood of gewond. Aan Zuid Vietname se regeringskant vielen 1-1 doden en 26 gewonden, onder wie zes Amerikanen. Van een der Amerikanen is de toe stand ernstig. Dit Is gisteren in Sai gon bekendgemaakt, toen de commu nisten zich na een strijd van 24 uur hadden teruggetrokken. De Zuidvietnamese regering heeft plannen ontvouwd voor de mobilisatie van ailc valide mannen van 20 tot 45 jaar voor dc burgerlijke verdedi ging. Vrouwen zullen zich vrijwillig hiervoor kunnen opgeven Voorts zal de „raad van notabelen" worden ont bonden. in de plaats waarvan over vier tot zes maanden een nieuw par lement zal worden gekozen. De „raad van notabelen" bestaat uit raadge vers, die werden aangewezen, toen vorig Jaar een einde was gemaakt aan het bewind van president Ngo Dinh Diem. N.H.M. neemt dee! in Spaanse industriebank Dc Nederlandsche Handel-Maatschap- pij heeft, zo deelt de directie mede, deelgenomen in het kapitaal van de Banco de Financlacion Industrial te Madrid. Het kapitaal van deze bank bedraagt 600 miljoen peseta.*.. De helft hiervan is in handen van de Banco de Vizcaya, welke Spaanse bankin stelling het initiatief tot de oprichting van de bank heeft genomen. De ove rige 50 pet. van de aandelen is ver deeld over een aantal leidende bank instellingen Ir. Europa en Amerika, waaronder de Nederlandsche Handel- Maatschappij. Aan de kust van Australia b:J Melbourne, zijn resten gevonden van een walvin waarvan de ouderdom naar schatting vijftien miljoen Jaar i* Men gelooft dat de vl*. waarvan al leen de wervelkolom en de schedel ztjn ge vonden. twintig meter lang is geweest. Het Goese E.G.V.C., kampioen van de overgangsklasse volleybal A. heeft zaterdagmiddag een 31- zege behaald op È.V.V.C. Hier tracht één van de Goese spelers de bal over het nel. te tikken, hetgeen echter wordt belet door het blok van de Vlisxingers. (Foto P.Z.C.J President Jobnson heeft zaterdag op een persconferentie gezegd, dat de betalingsbalans van de Y.S. volgens de huidige gegevens zo goed als in evenwicht is gekomen. Johnson zei van mening te zijn, dat de economische vooruitzichten voor de rest van dit jaar buitengewoon zijn.' Hij dacht, dat de economische toe stand van het land een belangrijke invloed zou uitoefenen op de uitslag van de presidentsverkiezingen in no vember en was van mening, dat de uitslag in het voordeel van de Demo craten zou uitvallen. De Amerikaanse president legde er de nadruk op, dat hij een politiek van toe gankelijkheid wil handhaven en toon de zich zeer optimistisch over het met Panama bereikte akkoord met be trekking tot het toekomstige toezicht op de kanaalzone in de toekomst. Johnson kondigde tevens de benoe ming aan van Jack Hood Vaughn, hoofd van Latijns-Amerikaanse aan gelegenheden voor het vreaeskorps. tot de nieuwe Amerikaanse ambassa deur voor Panama. KONINGIN BEZOEKT N.S. In de maand september herdenkt de Nederlandse Spoorwegen dat het 125; jaar geleden is dat de eerste lijn Am-j sterdam-Haarlem werd geopend. In het kader van deze herdenking is H.M. de Koningin voornemens een bezoek te brengen aan het bedrijf van de Ne derlandsche Spoorwegen, waarbij ook verschillende stations zullen worden bezocht. Als datum van het bezoek van de ko ningin is voorgesteld 17 september. Besprekingen hieromtrent zijn nog gaande. Evenals over de indeling van de dag. Verwacht wordt dat hgt bezoek van de koningin de middag en de avond van de bezoekdag in beslag zal nemen. FRANSE HOGESCHOLEN IN NOOD Vraag naar meer faciliteiten (Van een correspondent.) Wanneer in Frankrijk de spoor- mannen staken, wanneer er zo nu en dan geen elektrische stroom of geen gas is of wan neer de Parijse Metro eens een dag niet rijdt, dan is dat be paald hinderlijk. Maar eigenlijk windt niemand zich daar meer erg over op. Men ver baast zich er slechts over, dat het juist, de werknemers van de staat en de openbare bedryven zijn, die zich steeds weer verplicht voelen, naar dit bij behorende grootste niacht blijk baar niet- over de middelen beschikt, de grote massa van zijn werknemers tevreden te stellen met een aan gepast salaris. Bepaald meer opzien baarde het in alle lagen van de bevolking, toen on langs de studenten en professoren der hogescholen en universiteiten in ge heel Frankrijk in staking gingen. De studenten hadden gedisciplineerde de monstraties op straat aangekondigd om aan hun eisen kracht bij te zet ten. De Parijse politieprefect meende daarentegen de optocht te moeten verbieden met het argument dat het openbare verkeer niet gestoord mocht worden terwijl hij toch kort tevo ren de afdelingen van de oorlogsvete ranen ongestoord in de Avenue de 1' Opera, een der drukste straten van Parijs, liet demonstreren, waarbij de politie bereidwillig het verkeer om leidde. De studenten lieten zich natuurlijk niet intimideren, maar zij stonden te genover een overweldigende meer derheid aan politiemannen die hele straten afgrendelde en daardoor veel grotere opstoppingen veroorzaakte, dan bij een behoedzaam gekanali seerde legale demonstratie zouden zijn opgetreden. Te weinig ruimte Overigens waren dit bepaald niet de eerste incidenten tossen de stude rende Jeugd en de behoeders van de orde. Deze hadden echter tot de pe riode van de Algerijnse oorlog steeds een politiek karakter. Meestal rebel leerden dan links- of rechts-extremls- tische groepen. Ditmaal echter was de strijd van vaktechnische aard. De studenten trokken niet partij voor een of ander politiek doel doch zij streden voor hun eigen onmiddel lijke balangen. voor de mogelijkheid hun studies te kunnen afmaken onder voorwaarden, die hun menswaardige uiterlijke levensomstandigheden en een vruchtbare arbeid garanderen. Met name in de omgéving van de Parijse universiteit, de beroemde Sorbonne hoort men de bitterste klachten, dat eT geen enkele vooruit gang zit ln de bouw van nieuwe ge bouwen. waartoe toch reeds lang ge leden besloten werd. De voor de klei ne groep bevoorrechten uit „de goede oude tijd" bestemde eerbiedwaardige ruimten zijn anno 1964 volledig onvol doende. Grote plannen Het ruimteprobleem, alsook het aan trekken van de benodigde docenten en assistenten staan op de voorgrond by de op te lossen problemen. Het zou onjuist zijn te denken, dat in deze richting niets gedaan wordt. Er werden over het gehele land verspreid een aantal nieuwe univer sitaire instituten geopend, ja er wer den zelfs een aantal steden aangewe zen als nieuwe universiteitsstad. Gro te plannen heeft men bijvoorbeeld met Orleans, waar enkele kilometers buiten het centrum een grote acade mische nederzetting ln een „groen kader" zal worden gebouwd. Maar in wijde kring heerst toch de indruk, dat het Franse onderwijs nog veel te zeer de oude tradities in stand houdt en onvoldoende uitgerust is om het land een ereplaats in de huidige wetenschappelijke topklasse van de mensheid te doen innemen. Het staat zonder meer vast. dat de wetenschappelijke onderzoekers in het huidige Frankrijk veelal on der ongunstige verhoudingen moe ten werken en dat het hen zowel aan de nodige faciliteiten als aan beschikbare tijd ontbreekt. Zouden deze misstanden eenmaal uit de weg geruimd zijn, dan zouden, naar velen van mening zijn, ook weer meer Kies zo'n modern bi-flex corselet... 't maakt u zo slank! GANZEPOORTSTRAAT GOES Met Zilverzegels Het jeugdschaaktoernooi, dat gehouden werd te Diever voor vijftallen van de onderbonden is zaterdag beëindigd. Het Zeeuwse, vijftal verloor in de vijfde ron de, won in de zesde ronde en speelde gelijk in de zevende en laatste ronde. Door dat resultaat Is het Zeeuwse vïjf- naar van het toernooi werd het vijftal van de Brabantse schaakhond. Het vyf- tal van de Stlchts-Gooise schaakbond werd tweede. Hier volgen dan de uitslagen van de laatste drie ronden van het toernooi; Hoofdstedelijke schaakbondZeeuwse schaakbond: SV4l'J- P. v. d. Meijden-A. Steketee 44-14v. d. Vors-P. W. van Bennekom 14 - ',4Over weg-S. J. Nijsse 14-14P- Dolman-D. van Noppen 1-0; J. Nobel-M. Meijer 1-0; Totaal 314-114. een A, Steketee-J. W. Kijne -4-14; P. W. van Bennekom-BoIhüiS 0-1, S. J Nrjs- sen-Raumans 1-0; D. van Nopnen-Ver- Ji/eloverwogen blT M- Meijer-Bongers - - keus zal maken. i Totaal 3-2. Friese schaakbond-Zeeuwse schaak bond: 2-2%. P. Boersma-A. Steketee V*-Vz\ Hooïts- ma-P. W. van Bennekom 14-1,4H. van Popta-S. J. Nljssen V4-!4: NÓrbruis-D. van Noppen 44-44: Ekas-M. Meher 44-44. Totaal 214-214. Zeeland verloor in totaa! 3 wedstrijden won er drie en speelde een wedstrijd gelijk. De onderlinge schore luidt: A. Steketee 444 uit 7; S. J. Nijssen 4 uit 7; P .W. van Bennekom en Ï.L Meijer 344 uit 7; D. van Noppen 244 uit 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7