BILT De beste E.H.B.O.'ers kwamen uit Kortgene Diploma's eerste cursus RKJB in 's-Heerenhoek Veel molens in Zeeland aan restauratie toe MR. BURGER VOOR VARA-ZEELAND Colette 16) wordt in augustus Breskens' garnalenkoningin ALMANAK AMERIKAANSE SCHOLIEREN NAMEN VOLDAAN AFSCHEID VAN ZEELAND ST.-J0R1ST0CHT TE TERNEUZEN TROK RUIM 530 DEELNEMERS Overstekende fietser op rijksweg gegrepen EXAMENS Wandelmarsen voor actie Europa 1, 2, 3 Eindles voor 25 deelnemers 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 APRIL 1964 Tydens do zaterdagmiddag; gehouden ;adering van het district Zeeland de VARA in de „Prins van Oranje" te Goes is over het algemeen waarde rend gesproken over het werk van de VARA. Eveneens spraken de talryke aanwezigen hun voldoening uit over de samenwerking der omroepverenigingen onderling, „waardoor de vrijheid van bet woord voor alle eeledingen van de bevolking wordt verdedigd tegen de aanvallen van hen, die liet met de vrij heid van denken op een zakelijk ak koord willen gooien". In deze vergadering hield VARA-voor- zltter mr, J. Burger een inleiding waar in hij de strijd schetste, welke de Neder landse omroepverenigingen hebben te De E.H.B.O.-ploeg uit Kort gene, bestaan de uit v.l.n.r. de 'heren G. Noordhoek e« J. C. Hamelink (leideren mejuffrouw II. Kooman, heeft zaterdagmiddag in Sluis op ve>-rassende wijze het Zeeuws kampioenschap behaald. Op de foto zijn de Noordbevelanders bezig de „slacht offers" M. Knuist en S. J. Berrevoets uit Goes te behandelen. (Foto P.Z.CJ Colette van Houte, een 16-jarig meisje uit Breskens, is zaterdag avond tijdens een ontspannings avond van de visserijvereniging „Ons Belang" uitverkoren tot „Garnalenkoningin 1964". Colette zit in de vierde klas van de r.-k. h.b.s. „St.-Eloy" te Oostburg en blokt op het ogenblik hard voor taak ais „Garnalenkoningin" be staat uit het opluisteren van de traditionele visserijfeesten, die in augustus in Breskens gehouden worden. Colette van Houte werd gekozen uit twaalf gegadigden. Toen zij ais koningin uit de bus kwam was dat een hele verrassing, maar toen ze aan het idee gewend was vond ze het wel leuk. Behalve een koningin is er zaterdag ook een hofdame gekozen. Dit werd het 16-jarige meisje H. Verduijn, dat in het dagelijks leven verkoopster is in Vlissingen. De tweede hof dame zal op een later tijdstip ge kozen worden. F. P. Amendt vierde zilveren jubileum bij rijkspolitie In het gemeentehuis van Vogelwaarde is zaterdagochtend de postcommandant van de rijkspolitie te Stoppeldijk, opper wachtmeester F. P. Amendt, gehuldigd in verband met het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de rijkspoli tie. Loco-burgemeester A. J. B. Serrarens van Vogelwaarde was de eerste die de heer Amendt met dit jubileum geluk wenste, Als geschenk overhandigde hij de opperwachtmeester een pijp met toe behoren. De districtsadjudant C. J. van Burg uit Middelburg overhandigde vervolgens de aan het ambtsjubileum verbonden en veloppe met inhoud. Hij deed dit namens de districtscommandant, overste A. J. van Thiel, die wegens ziekte verhinderd was. Dat de heer Amendt in zijn vrije tijd een verwoed sportvisser is, bleek wel uit de cadeaus die opperwachtmeester a. Wegenwijs uit Sint-Jansteen namens de r.-k. politiebond St. Michael en de groepscommandant, adjudant J. J. de Ruiter, namens de groep overhandigde. Deze bestonden namelijk uit visgerei, dat de opperwachtmeester bijzonder dienstig zal zijn bij het uitoefenen van zijn hobby. Voor mevrouw Amendt, die uiteraard de huldiging bijwoonde, wa ren er bloemen. Uit de toespraken bleek bovendien dat de heer Amendt nog meer activiteiten ontwikkelt buiten de dienst. In de paar jaar dat hij in Stoppeldijk gestationeerd is (daarvoor in Philippine en Lams- vvaarde) heeft hij een volleybalclub op gericht en heeft hij zich verdienstelijk gemaakt als animator van de carnavals- Favoriet Oostkapelle op tweede plaats De E.H.B.O.-ploeg uit Kortgene heeft bij verrassing de provinciale beslissingswedstrijd van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging .Eerste Hulp Bij Ongelukken" ge wonnen. De ploeg uit Oostkapelle, die als favoriet te boek stond, moest met de tweede plaats ge noegen nemen. Deze wedstrijd werd gehouden in het parochiehuis te Sluis. De afdeling Sluis had deze wedstrijd voor Zeeuwse kringkam pioenen in samenwerldng met, het districtsbestuur georganiseerd. Inzet was de deelname aan het Neder lands kampioenschap op 23 mei in Arn hem. De jury, bestaande uit de artsen C. F. Frumau uit Middelburg, districtsvoor zitter van de E.H.B.O., J. W. Beek uit Zuidzande en A. W. Ampt uit Yerseke, kende de ploeg uit Kortgene 239 punten toe. Maximaal waren er 285 te behalen. De kampioensploeg bestond uit de heer J. C. Hamelink (leider), mejuffrouw H. Kooman en de heer G. Noordhoek. De heer Hamelink haalde ook de meeste punten van de leiders, 80. De heer J. de Bruyne, voorzitter van de afdeling Sluis, sprak aan hèt begin van de wedstrijden een kort woord. Hij kon onder andere burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis welkom heten. Deze sprak aan het eind van de wedstrijden slotwoord. De oefening veronderstelde, dat een va der, die staande op een stoel aan het werk was, werd getroffen door een be roerte. Zijn zoon zag hem wankelen en kon hem opvangen, althans zijn val bre ken. Een beitel, die de vader in de hand had, verwondde de onderarm van de zoon tamelijk diep. De leider van de E.H.B.O.-ploeg hoorde toen hulpgeroep. De leider ging kijken wat er aan de Z.eeuwse Terugslaan Trouwe lezers van dit hoekje zul len zich de Middelburgse bejaarde man herinneren, die, nadat zich boven hem een nogal doortastend doe-het-zeloer had gevestigd, aller lei ijzerwerk door z'n plafond zag verschijnen vooral spijkers. Een triest gezicht, vooral omdat de man ondanks de oude dag het geteisterde oppervlak nog onlangs van 'n verfje had voorzien. De buurt was hiervan niet onkundig gebleven: Jan en alleman sprak hij: moet je toch eens ko men kijken naar m'n plafondje" uitnodigend aan. Nu was het een bijzonder goed hartige man, die wekenlang met het probleem van de spijkers rond liep en toen aarzelend, na een breed gesprek over het weer het punt aansneed en vroeg: „U vindt het toch niet erg als ik ze terug sla 1" Wekenlang is de doe-het-zelver in afwachting geweest, gereed om de Iclap op te vangenMaar er kwam niets terug. JSn.*" ging hij op informatie uit. „Ach", vergoedlijkte de oude man, „voor U is het ook niet prettig als ik ze terugsla. Dan is al uio werk voor niets geweest. Als ze gaan roesten kan 'k ze altijd nog af zagen". Materiële schade bij aanrijdingen Twee aanrijdingen tussen personenauto's hadden zondagmiddag in Vlissingen ma teriële schade tot gevolg. Op de Prins Hendrikweg moest de bestuurder van een personenwagen vaart verminderen voor een zich plotseling in de file voe gende Belgische auto. Deze manoeuvre resulteerde in een aanrijding tussen twee achter de Belgische wagen rijdende personenwagens, die bestuurd werden door I. T. J. uit Breskens en J. A uit IJzendijke. Een van de inzittenden werd licht gewond aan het been. Bij de afrit van de Boulevard de Ruyter aan het Beursplein botste R. C. E. L. A. uit Amsterdam zondagmiddag met zijn wa gen achter op de door P. K. uit Middel burg bestuurde personenwagen. Ook hier ontstond materiële schade. Aandeelhouders Zierikzees Scheldebank vergaderden De algemene vergaderlng van aandeel houders van de Scheldebank N.V. te Zlerikzee heeft zaterdag het dividend over het boekjaar 1963 vastgesteld op negen procent. In de in „Concordia" te Zierikzee gehouden vergadering hebben de aandeelhouders goedkeuring verleend aan de balansen en verlies- en winst rekeningen over 1963. De dividendbe wijzen no. 46 van de Scheldebank N.V. zijn betaalbaar gesteld op 45 per stuk onder inhouding van 15 pet. dividend belasting. De heer P. A. G. van Dijk te Zierikzee. die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd in deze functie her kozen. Hij heeft zijn herbenoeming aan genomen. „Peelandmars" op Noord-Beveland week uitgesteld De „Peelandmars" over Noord-Beveland, de traditionele wandeltocht van de Plattelandsjongeren Gemeenschap op dit eiland is zaterdag niet doorgegaan. De organisatoren van deze tocht voor wan delaars en natuurliefhebbers vonden aan de vooravond het 52 kilometer lange traject na een week regen wat al te vochtig. Het was namelijk niet alleen over de Noordbevelandse wegen uitge zet, maar het zou ook over dijken en grasland voeren. Nu is de trip bepaald óp aanstaande zaterdag. Dan zullen op dezelfde tijd 's morgens om half acht de wandelaars bij „De Stadswijnkel- der" te Kortgene van start gaan on er aan het eind van de middag terug te keren. De organisatoren hopen dat de wandelpaden voor de „Peelandmars" dan wat zullen zijn opgedroogd. hand was en het bleek, dat er hulp no dig was. De heren M. Knuist en S. J Berrevoets uit Goes speelden respectie velijk voor vader en zoon. Dokter Frumau maakte na afloop de volgende uitslag bekend: 1. Kortgene, 239 punten; 2. Oostkapelle 184 punten; 3. Breskens, 166 punten en 4. Yerseke, 160 punten. Officiële ontvangst in Middelburg Gemeentebestuurders toonden zich bekwame excursieleiders Hij weerlegde de wat hij noemde „de valse aantijging der liberalen in deze Hij toonde aan, welke „kronkels" men daar gebruikt om de omroeporganisa ties in diskrediet te brengen en te trach ten de zoete winst der commercie in de zakken der groten te laten glijden. De samenwerking tussen de omroepen schetste mr. Burger aan de hand van de personeelsbezetting in Hilversum. Slechts één derde deel van het personeel is in dienst van de omroepverenigingen; tweederde is in dienst van de N.T.S. of N.R.U. De omroepen leggen, aldus mr. Burger, jaarlijks grote bedragen uit eigen mid delen ten koste aan de programma's. „Op grond daarvan vroeg mevrouw Van Someren-Downer in de Tweede Kamer zeker inzage van de boeken van de om roepverenigingen" Mr. Burger vroeg zich af", waar de inzage van de V.V.D.- boekhouding blijft, die in plaats van geld in te brengen, geld verdient aan de politieke uitzendingen". In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer C. Linders uit Zierikzee, naast de spreker ook nog de chef afdeling propaganda de heer J. Pop verwelko men. De aftredende bestuursleden werden herkozen: de heer C. Linders als voor zitter en de heer C. Slabbekoorn te Hansweert als penningmeester. Tot ver enigingsraadslid werden herbenoemd de heren C. Linders te Zierikzee, A. Lam- per te Kapelle-Biezelinge en C. Slabbe koorn te Hansweert. Herbenoemd werden tot plaatsvervan gende verenigingsraadsleden de heren J. Ph. Blomme te Groede, M. de Moor te Zierikzee en I. A. van Rooijen te Baar land. Padvinders aan de wandel Achtjarige liep als „verstekeling" 20 km Zaterdagmiddag hebben 536 leden van padvindersgroepen uit België en Neder land in Temeuzen deelgenomen aan de traditionele St.-Joris-vvandeltocht. Deze wandeltocht dit was de twaalfde wordt elk jaar, rond Pasen georgani seerd door de Doormangroep uit Ter- neuzen van de Nederlandse Padvinders. Ook dit jaar heeft de commissie wan deltocht met voorzitter O. Pattist en secretaris A. Will weer de goede dag uitgezocht. Het was wel koud, maar het bleef droog. De startplaats van de wandeltocht, de Markt, bood de vele toeschouwers een kleurig schouwspel van uniformen uit de padvinderswereld. Het tamboers- en pijperskorps „Irene" uit Terneuzen zorgde tijdens het opstel len en de afmars van de 34 groepen voor pittige marsmuziek. Voorafgegaan door „Irene" vertrokken de groepen om half drie van de markt. De route van de St.-Joris-wandeltocht liep nu langs de oostzijde van het ka naal van Terneuzen naar Gent. In totaal werd door de oudere deelne mers, ingedeeld in de A groepen, 20 km afgelegd, terwijl de jongerengroepen, de B-groepen, 10 km voor de boeg hadden. Tijdens de mars waren op verschillende plaatsen, geheime controleposten inge richt, waar men punten toekende voor het aanzien van de groep, het gedrag en de stemming. De prijsuitreiking vond plaats in de garage van de Z.V.T.M. aan de schoolweg. Hopman P. C. Gerreman maakte hier de uitslag bekend. De uitreiking der prijzen geschiedde door ds. L. S. Blom uit Aardenburg, ere-districtscommissaris voor Zeeuwsch- Vlaanderen van de Ned. Padvinders.. Master L. van Beethoven uit België kreeg hier een ere-plaquette aangeboden voor het behartigen van de belangen voor de St.-Jorisgroep in België. Ook Wim Boerbooms uit Terneuzen kreeg een extra medailje. Deze 8-jarige knaap presteerde het als verstekeling bij de St.-Paulusgroep uit IJzendijke de 20 km uit te lopen. De St.-Paulusgroep gaf deze onderne mende jongen een medaille, waarmee hij bijzonder trots was. De groepswisselbe- ker voor Nederland kwam in het bezit van de Eos-groep uit Terneuzen fet 415 punten. De groepswisselbeker voor het buiten land ging naar de Leeuwerikgroep uit Eekloc in België (425% punt). 12. Eenhoorngroep, Oostburg, 156 p. Juniorengroep B, 10 km. Buitenland: 1. Leeuwerik IH-groep, Eekloo (België) 200% punten; 2. Zwaluwgroep, Gent, (B.) 199% p. 3. Leeuwerik I-groep, Eek loo (B.) 196 p.; 4. Leeuwerik n-groep, Eekloo (B.) 192% p.; 5. Belgische Vrije Padvinders, Gent (B.) 161% p.; 6. Sea- Scouts, Gent, (B.) 160 p. Senoren-groep A, 20 km, buitenland 1. Leeuwerik I-groep, Eekloo (B.) 225 punten; 2. Zwaluwen n-groep, Gent (B.) 223 p.; 3. Leeuwerik n-groep, Eekloo- (B.) 200 p.; 5. Sea-Scouts, Gent (B.) 199 p.; 6. Leeuwerik m-groep, Eekloo (B.), 177 p. Senoren-groep A, 20 km, Nederland: 1. St.-Paulusgroep, IJzendijke, 228 pun ten; 2. Jacob Valkengroep, Goes 213 p.; 3. Eos-junioren, Terneuzen 207 p.; 4. Eos-senioren, Terneuzen 202 p.; 5. Een hoorngroep, Oostburg, 202 p.; 6. Maart se Viooltjes, Kloosterzande 196 p.; 7. Vuurtoren Vendel, Vlissingen 195 p.; 8. St.-Hubertus-senoren, Terneuzen, 195 p.; 9. St.-Hubertus-junioren, Terneuzen, 193 p.; 10. Doormangroep, Terneuzen, 192 p.; 11. St.-Geertrudesgroep, Terneu zen, 184 p.; 12. Gabriëlsgroep, Biervliet, 183 p.; 13. Odagroep, Axel, 182 p.; 14. St.-Eloygroep, Oostburg, 182 p. Uitslagen De voornaamste uitslagen waren: Junio rengroep B 10 km Nederland: 1. St.- Geertrudes. Terneuzen, 210 punten wlssel'oeker; 2. Eos-kabouters, 208 p.; 3. Doorman-horde, Terneuzen, 201% p.; 4. Stanleygroep, Oostburg, 198% p.; 5. Eos II, kabouters, Terneuzen 195Va p.; 6. St.-Baafsgroep, Aardenburg, 193 p.; 7. St.-Lloy-groep, Oostburg, 191% p.; 8. Rodanborgh, Aardenburg, 186 p.; 9. St.- Huberlusgroep, Terneuzen 184% p.; 10. St.-Anlhonius-welpen, Sluiskil 184 p.; 11 M. A. de Ruytergroep, Vlissingen 167 p.; Een plotseling bij het kruispunt Zand dijk te Kraiiiingen met ziin fiets de weg overstekende tienjarig jongetje W. S. uit Yerseke is zondagmorgen omstreeks kwart voor elf door een in de richting Goes rijdende personenwagen gegrepen. Hij liep daarbij vry ernstige hoofdwon den op, maar kon, na behandeld te zyn door dokter P. Allewijn naar huis wor den vervoerd. De fiets werd vernield. Ook de door P. K. uit Kapelle bestuurde auto liep schade op. Met uitbundig gewuif door de ver opengeschoven schuifdaken van de autobusjes hebben de Amerikaanse scholieren, die dank zij de American Field Ser vice een jaar in Nederland kun nen doorbrengen, zondagmiddag na een vierdaags bezoek aan Zeeland op de Middelburgse Markt afscheid genomen van hun gastfamilies. Voldaan over hun verblijf aan Zeeland keer den zij naar hun tijdelijke woon plaatsen terug. Vandaag gaat voor de meesten van hen het derde trimester van het school jaar in. Zaterdagmorgen werd het ge zelschap in de trouwzaal van 't Middelburgse stadhuis ontvan gen. Gastheren waren loco-bur gemeester A. J. Berenpas, wet houder J. S. Hoek en de heer C. H. van Herw. De heer W. F. de Pagter, die het programma voor het bezoek aan Zeeland samenstelde en het verblijf van de jongelui in de provincie mogelijk maakte, leidde de genoeg lijke bijeenkomst in met een toe spraak, waarin hij nog eens de ontwikkeling van de American Field Service van hulp aan het front in 1914 tot het uitwisselen van scholieren op de huidige dag schetste. Uitwisseling Omvatte deze uitwisseling aan vankelijk de uitzending van een gering aantal leerlingen van middelbare scholen, thans gaan er meer dan 4500 jongens en meisjes uit 45 landen naar Amerika. Zij die voor dit verblijf „in den vreemde" waren uitge kozen, boden op hun beurt weer gastvrijheid aan jeugdige Ame rikanen die ook eens met le vensgewoonten in andere landen wilden kennismaken. Dat ge beurde dan voor enkele maan den. Enige jaren geleden is men echter begonnen met een uitwis seling, die een jaar in beslag neemt. Tot een van deze groepen behoor den ook de scholieren, die de ge meentebestuurders van Middel burg zaterdagmorgen tegenover zich kregen. Loco-burgemeester Berenpas noemde het A.F.S.-werk van groot belang, „omdat hiermee wordt bijgedragen aan meer ver draagzaamheid". Het mooie en treffende van de uitwisseling vond de heer Berenpas het feit, dat men bij het bezoeken van vreemde ge bieden en de kennismaken met an dere levensopvattingen ei> geloofs overtuigingen toch tot de ontdek king komt, dat er maar weinig ver schil is tussen de mensen. Vrede „Wij willen allen vrede en zeker heid van bestaan. Ik ben ervan overtuigd, dat het A.F.S.-werk in grote mate zal bevorderen, dat het spook van de oorlog oorzaak van de oprichting van deze orga nisatie uit de samenleving kan worden verjaagd", aldus de wet houder, die vervolgens in grote lij nen het toekomstbeeld van de pro vincie schetste en ook nog over Middelburg zelf uitweidde. ,,U vertoeft in een streek die grote verwachting voor de toe komst heeft" zo zei de heer Be renpas tot de bezoekers, die hij „de hope van een groot volk" noemde. Interessante bijzonder heden over stad en stadhuis haalde de heer Hoek vervolgens aan. Beide wethouders toonden zich daarna volwaardige excur sieleiders by de rondgang door het stadhuis. Had Phyllis Thompson na de uit eenzetting al namens de medescho lieren met een hartelijk toespraakje dank gebracht aan de gastheren, de voorzitter van A.F.S.-Nederland, de heer A. J. Douwes, deed dat later aan het eind van de rondgang in de burgermeesterskamer nog even over. Tot het gezelschap, dat zater dagmorgen op het stadhuis werd ontvangen behoorde ook dr. H. W. Fortgens van het gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en de ouders van Marian Dekker uit Middelburg, die sinds augustus vorig jaar in het kader van de A.F.S.-uitwisse- ling in Charlottesville (Virginia) verblijft. ren nog een wandeling door Veere en daarop aansluitend een mossel maaltijd in „De Struys". Zilveren politie- jubileum van postcommandant in Zuiddorpe Wachtmeester eerste klas D. Byl, post commandant van de rijkspolitie te Zuid dorpe, is zaterdagochtend op een bij eenkomst in het gemeentehuis van Zuid dorpe, eens behoorlijk in liet zonnetje gezet. Deze op Zuiddorpe en Overslag zeer bekende en geziene figuur vierde, zaterdag namelijk zijn 25-jarig jubileum als politieman. En voor dit. zilveren ju bileum bestond een ruLme belangstel ling. Burgemeseter A. J. M. Kesbeke bracht als eerste de waardering van de ge meente voor haar postcommandant on der woorden. Hij liet zijn woorden ver gezeld gaan van een enveloppe met in houd. Adjudant C. J. van Burg te Middelburg, sprak vervolgens namens de districts commandant, overste A .van Thiel, die wegens ziekte verhinderd was en bood daarbij de bij een politiejubileum ge bruikelijke enveloppe aan. Ook adjudant D. Schatborn, comman dant van de groep Axel waaronder Zuid dorpe ressorteert, bood namens de groep een geschenk aan. Dit bestond uit een achteruitrijlamp voor een auto. Voor mevrouw Bijl waren er bloemen. Verder was er nog een cadeau van de r.-k. politiebond St.-Michael, bestaande uit een reistas, die werd aangeboden door opperwachtmeester Abrahamse uit Philippine en een cadeau van de reserve rijkspolitie, dat werd aangeboden door reserve-wachtmeester La Heljne en dat bestond uit een waterslang met borstel om de auto schoon te houden. De con necties met de reserve-politie bestaan hierin, dat de heer Bijl in zijn functie van postcommandant belast is met het instrueren van de reservisten van Zuid dorpe en Overslag. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. de oud-burgemeester van Zuid dorpe, de heer M .A. B. Puylaert en de brigade-commandant van de rijkswacht te Wachtebeke (B.)„ waarmee de groep Axel geregeld uitwisselingssamenkom sten houdt. Verder waren behalve b. en w. van Zuidorpe, ook b. en w. van Over slag aanwezig, dat eveneens onder het gebied van de postcommandant Zuid dorpe ressorteert. Zijn 25 jaren bij de politie luidde de heer Bijl in 1939 in, toen hij in dienst trad bij het korps politietroepen te Am sterdam. Daarna had hij als stand plaats ondermeer Breskens, Terneuzen, Sas van Gent, Sluiskil en Axel, waarna hij in 1964 benoemd werd tot post commandant te Zuiddorpe. Buiten zijn werkkring is hij actief in het vereni gingsleven, ondermeer voorzitter van de plaatselijke E.H.B.O. en als bestuurs lid van het comité Reis ouden van da gen. Mej. E. M. den Hollander te Oostburg slaagde in het diaconessenziekenhuis te Breda voor het diploma kraamverpleeg ster. Het totaalbedrag het kader kon worden bijeengebracht, thans ge- „st van de zaterdagmiddag georganiseerde wandel tochten vormde een weliswaar niet zo grote, maar toch welkome aanvulling. Er gingen vanaf het clubhuis van de korfbalvereniging „Swift" ongeveer 250 wandelsportliefhebbers van start. Er waren acht groepen, die deelnamen Uitvallers waren er niet. Ook de mensen van het Rode Kruis hadden het niet be paald druk. Na afloop van de tocht kre gen de deelnemers als herinnering een erelint. Het volgende actiepunt op het Europa 1, 2, 3,-programma in Middel burg is een uitvoering van Mediobur- gum in de Concertzaal. Dat zal gebeuren op 2 mei. Collecte Rheumafonds De in de gemeente Krabbendijke ge houden collecte ten behoeve van de Stichting Het Nationaal Rheumafonds, te 's-Gravenhage heeft 110,78 opge bracht. TWEE JAAR AVONDOPLEIDING Vijfentwintig Bevelandse jonge ren van de R.K.J.B. hebben sinds zaterdagmiddag een getuigschrift op zak van een tweejarige cursus bedrijfsleer, waarvoor zij in de winterseizoenen een avond per week onder het gehoor hebben ge zeten van de heer J. op 't. Hof, di recteur van de lagere landbouw school te Kapelle. In de foyer van de „Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek kregen zij het „papier" mee naar huis, waar ze al die avonden naar toe hebben gewerkt. Het werd een gezellige, feestelijke eindles met een gezamenlijke koffiemaaltijd er achteraan. Op die eindles stond een van de cur sisten, <le heer J. D. de Winter, in een inleiding over liet- onderwerp „Bedrijfsrationalisatic" enkele ogen blikken st.il by een onderdeel van wat er in de afgelopen twee jaar op de cursus is gedoceerd. In totaal ging dat om vier vakken: landbouw-boek- houding, lanóbouw-bedrijfsleer, eco nomie, rechts- en wetskennis. Een cursus op het niveau van de middel bare rijks landbouw winterscliooi. Voor de kring Zuid-Beveland van de R.K.J.B. was het de eerste keer, dat: een dergelijke cursus werd opgezet. En van welk een belang dat werd ge acht, daarover zei ir. H. W. Naezer, inspecteur van het landbouwonderwijs, op deze eindles in een felicitatietóe- spraak nog een en ander. Hij kon de or ganisatoren bovendien een pJuim op de hoed steken: in 's-Heerenhoek is in het afgelopen seizoen de enige cursus van dit niveau binnen het rayon van de in specteur gegeven Ir. Naezer sprak bo vendien de hoop uit, dat het nu bekroon de initiatief in de toekomst door andere cursussen zal worden gevolgd. „Het is hard nodig dat de jonge boer economi scher gaat denken". Overigens bestond het gezelschap cur sisten niet alleen uit jonge landbouwers. Onder de deelnemers, aan wie de heer Op 't Hof de diploma's kon overhandi gen, bevonden zich twee dames: mej. N. van St.ee van Nieuwdorp en mej. A. van 't Westeinde uit Borssele. De cursus startte twee jaar terug met 29 man; vier zijn er inmiddels uit het gewest ver trokken. Een uitstekend resultaat dus, dat de R.K.J.B.-kring waarschijnlijk met een vervolgcursus nog verder zal laten uitgroeien. Felicitaties Zoals gezegd, er werden zaterdagmiddag in de „Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek nog vele hartelijke woorden gewisseld. De heer Op 't Hof deed dat by het uitreiken van de getuigschriften en de voorzitter van de commissie van toezicht, de lieer J. van 't. Westeinde, volgde hem daarin. Ook de technisch adviseur van de R.R. J.B.-kring, de heer J. A. Duiivenstein uit 's-Heerenhoek kwam de gelukwensen overbrengen. Namens de cursisten bracht de heer P. Remijn tevens voorzitter van de R.K. J.B. in de Bevelanden de dank over aan allen, die zich voor het welslagen van deze avondopleiding in bedrijfsleer hebben ingezet. Na de gezamenlijke maaltijd in café Ver hoeven te 's-Heerenhoek werd voor het gezelschap ook de dames waren aan wezig nog een film vertoond. De heer P. van 't Westeinde uit 's-Heer- Arendskerke liet daarmee wat zien van zijn ervaringen tijdens een reis door Afrika. De namen van de geslaagden voor deze cursus zijn: A. P. Boonman, Driewegen; J. A. Boonman, Borssele; J. J. Boonman, 's-Heerenhoek; M. J. Boonman, 's-Hee renhoek; S. Boonman, Goes; H. Dnedijk, Baarland; J. J. Goense, Ovezande; J. P. Goense, Ovezande; M. Marlens, 's-Hee- renhoek; S. M. Nijslen, Borssele; A. M. Remijn, Nieuwdorp; B. M. Rem(jn, 's-Heer-Arendskerke; P. Remijn, Nieuw dorp; E. J. C. Rentmeester, 's-Heeren hoek; J. Rijk, Schore; J. Rijk, Nieuw dorp; D. van Stee, Lewedorp; mei. N. van Stee, Borssele; H. A. Verdonk, Nieuwdorp; C. Verdonk, Nieuwdorp; M. Vermue, Biezelinge; M. P. Vermue, Heinkenszand; mej. A. van 't Westein de, Borssele; A. H. van 't Westeinde, Nieuwdorp; J. D. de Winter, Ovezande. (Slot van pagina 1) naar streeft, en dat zij ook graag in Zeeland gerealiseerd zou willen zien, is een provinciale molencom- missie. Een dergelijke commissie kan regionaal de mogelijk heden en problemen bezien en bo vendien proberen de middelen bij een te krijgen. Als voorbeeld in dit verband stelt architect A. J. de Koning, technisch adviseur van de vereniging, de provinciale molen commissie in Gelderland, die het mogelijk maakt dat iedere molen in Gelderland wordt gerestaureerd en waarbij de provincie soms 40 procent subsidie verleent. Oudste type In Zeeland staan dus nog 75 molens, uitsluitend korenmolens. Volgens de vereniging „De. Hollandse Molen" zyn er in Zeeland nooit watermolens, of zoals ze officieel heten: poldemiolens geweest. In deze provincie komen nog vier molens van net oudste type voor, de zogenaamde standerdmolen, en wel in Retranchemcnt, Sint-Anna- Iand, Kloosterzande en Kruiningen. Deze laatste is pas gerestaureerd en is thans weer in vol bedrijf. De molens in Kloosterzande en Re- tranchement staan als monumenten geregistreerd, terwijl de molen in Sint-Annaland volgens de heer De Koning in zorgelijke toestand ver keert. Waarom wil deze vereniging de mo lens handhaven, nu ze geen economi sche betekenis meer hebben Men wijst dan op de esthetische functie van de molen in het landschap rond om en op de historische betekenis van de molen, die men graag aan duidt als de eerste vorm van indus trie. Voor Zeeland wijst voorzitter Stokhuyzen dan nog speciaal op de toeristische betekenis van de molens, die nog steeds groter wordt met de toenemende ontsluiting van de pro vincie en de opkomst van de toeris tenindustrie. Hij meende zelfs, dat het eventueel verdwijnen van de molens een gevoelige klap zou zijn voor het toeristenbezoek aan Zeeland. Zo ver telde hij, dat de molen in Sluis uit toeristische motieven is gerestau reerd. „De Hollandsche Molen" heeft al verschillende malen haar Invloed aan gewend wanneer een molen in de ver drukking dreigde te geraken. Archi tect De Koning herinnerde ons aan een geval in Arnemuiden, enkele ja ren geleden. Toen had het gemeente bestuur een uitbreidingsplan opge- BRAND AAN BOORD VAN WESTDUITS SCHIP Sleepboot Scaldis uitgevaren Op liet 499 ton metende Westduitse schip „Perseus" is zondagavond laat brand uitgebroken. De „l'erseus" uit Bremen, bevond zich in het Engels Ka naal, ten noordoosten van Calais. De brand was zo hevig, dat de bemanning het schip moe.st verlaten. Twee sleep boten voeren ter assistentie uit: de „Scaldis" uit Vlissingen en de „Danzig", die in Dover is gestationeerd. Later meldde .de „Schiedyk" van de Ilolland- Amerika-Lyn, die op weg was van Ant werpen naar Amerika en zondag Vlis singen was gepasseerd, alle dertien op varenden van de „Perseus" aan boord te hebben genomen. De „Schiedyk" zet te daarop koers naar Dover. steld, waarbij rondom de molen een aantal woningen zou worden ge bouwd. De molenaar liet zijn bevreemding hierover blijken aan het bestuur van de vereniging, die vervolgens de pro vinciale planologische dienst wees op de ongewenstheid hiervan. Het plan werd afgekeurd. Op deze wijze treedt de vereniging vaak op als intermediair tussen dè molenaar en de officiële instanties. Immers, de meeste molens staan in dorpen, waar het vaak een persoon lijke en vrij gevoelige zaak wordt als de molenaar by het gemeentebe stuur om subsidie moet vragen. En de vereniging heeft in haar 40-jarig bestaan zoveel autoriteit verkregen, dat zij vol zelfvertrouwen kan zeg gen: „Meestal volgt men onze ad viezen wel op". SWIFTIANEN IN FEESTSTEMMING BIJ JUBILEUM Het leek wel een beetje op „dit is uw leven" toen zaterdag tijdens een zeer druk bezochte feestavond in een sfeervol versierde zaal van de „Gouden Poorte" te Middelburg de 30-jarige geschiedenis van de korfbalvereniging Swift uit de doeken werd gedaan. Dat gebeurde in een aantrekkelijk programma-onderdeel, dat de titel „korfbalsport in het kort" had meegekregen. Uit de leuke liedjes en vlotte schetsjes kreeg men de in druk van beiangryke gebeurtenissen in het Swiftveriedcn. Een origineel hoogtepunt in dit door Barend de Jong samengestelde program ma was het bijeenbrengen van de kam pioensteams van 1952 en 1962, die de zaal een daverend „lang zullen ze leven" ontlokte. Voorzitter De Vries had in zijn openingswoord niet veel hoeven uit te wijden over de historie van de jubi lerende vereniging, want in „korfbal sport in het kort" kwam genoeg aan het licht om er een indrukwekkend boek werkje van samen te stellen. Erevoor zitter Henk Bruggeman maakte van de gelegenheid gebruik om met nadruk te stellen, dat Swift twaalf kampioenschap- Sen achter elkaar en vijftien in totaal eeft kunnen boeken. „Swift is gewor teld in de Middelburgse samenleving. Dat komt vooral door de goede team geest", zo zei de heer Bruggeman. De feeststemming zat er met deze gezellige start al meteen goed Ln en werd nog verhoogd door diverse andere schetsjes. Voor de muzikale omlijsting bij het pro gramma en bij het bal zorgden Paula Koster, Nico Leegemate en de heer C. van Vliet. Het Swiftianenfeest, dat on der meer werd bijgewoond door de Mid delburgse sportambtenaar, de heer J. J. G. Scholten, krijgt op 1 juni nog een officieel karakter tijdens de jaarverga dering. VERWACHT. MEER BEWOLKING Droog weer met overdrijvende wolken velden. Overwegend matige wind draai end van noord naar noordwest. Iets la gere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN )ril Zon op 06.02 onder 19.24 Maan op 04.23 onder 12.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2