BELGEN BETOOGDEN TEGEN STAKENDE ARTSEN Generaal MacArthur in Washington overleden Veel molens in Zeeland aan restauratie toe Vakbonden scherpe kritiek Vier mensen kwamen om in brandende auto SITUATIE BLEEF ONVERANDERD Hervatting van overleg nog niet in zicht; Brusselse ziekenhuizen overvol GARANTIEVERDRAG OPGEZEGD DOOR PRESIDENT MAKARIOS SCHOOL IN INDIA INGESTORT - 40 DODEN GOULART IN URUGUAY Felle aanval van Kroesjtsjew op de Chinezen TOERISTISCHE BETEKENIS VAN MOLENS VAN GROOT BELANG 207e jaargang no. 81 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kol:. Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9.75 per kw.; franco per post 10,— p. kw. Losu: nummers 15 c; Bureau-. Vlissingen: Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508 adv 3647'3043>. Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078'3169. adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 fb.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostbure: lel 2395; Tenieu/.e.-iArsenaal straat 2. tel, 2911. Zicrlkzee: red. tel. 2425. adm. te). 2094. Adv. pr. 32 ct. p mm. Min. p. adv. 4.80. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p. regel (min. f 1.901. ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. n Maandag 6 april 1964 0 P.Z.C.. Middelburg. Geen incidenten, geen contacten tussen de Belgische regering en de geneesheren en dus geen enkele aanwijzing van een hervatting van de besprekingen. Dit is het beeld, dat de artsenstaking het afgelopen weekeinde in België heeft gegeven. Wel hebben zowel de artsen als de vakbonden nogmaals uiteengezet, onder welke voorwaarden de onder handelingen over de geschillen tussen het medische korps en de rege ring over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet zouden kunnen worden hervat. Vakbondsleiders eisten daarbij de onmiddellijke opheffing van de staking. De artsen stelden als absolute voorwaarde, dat een 25-tal artikelen van de wet, die betrekking hebben op het medische beroep, zullen worden geschorst. ongewenste gasten desnoods met fikse waterstralen te ontvangen. Er verscheen echter niemand. Tegen de staking, die volgens een mededeling van de nationale fede ratie voor artsen door het overgro te deel van de 10.000 Belgische artsen onverminderd wordt voort gezet, is het afgelopen weekeinde op verscheidene plaatsen in België betoogd. De demonstraties on dermeer in Antwerpen, Gent, Ton geren en la Louviëre brachten bij elkaar duizenden Belgen op de been. Zij verhepen zonder inciden ten, maar woordvoerders van de drie grote vakbonden, die de ma nifestaties gezamenlijk hadden ge organiseerd, vielen de artsen fel aan. Valkenburg De stakende Belgische artsen, die In Valkenburg logeren, hebben zaterdag eveneens een demonstratie gehouden. Luid toeterend reden zij in hun auto's langs het stakingshoofdkwartier in Val kenburg om hun misnoegen over de Bel gische regering te uiten. In de nacht van zaterdag op zondag beleefden de artsen echter onrustige uren. Uit Luik kwam de mededeling dat Belgische betogers zouden trach ten met bussen door te dringen tot Valkenburg en zo mogelijk de dok ters te ontvoeren. De rijkspolitie te Valkenburg en omgeving werd on middellijk gealarmeerd en op nood- sterkte van 75 man gebracht. Men legde een kordon rond Valkenburg. Ook de brandweer was paraat, om „Geen demonstraties!' Burgemeester F. Breekpot van Valken burg heeft gistermiddag als hoofd van de plaatselijke politie een delegatie van de in zijn gemeente verblyvende Belgi sche artsen by zich geroepen. De bur gemeester heeft de artsen erop gewezen, dat Nederland met het Belgische artsen conflict niets te maken heeft. Als gas ten zijn de artsen in Valkenburg van harte welkom, mits zij echter de open bare orde niet verstoren en zich onthou den van manifestaties of demonstraties, aldus de burgemeester. De politieversterkïng die in Valkenburg werd verkregen, zal op verzoek van de burgemeester voorlopig gehandhaafd blijven. Scherp veroordeeld Bij de betogingen tegen de staking in België hebben woordvoerders van ver schillende vakbonden de staking zonder uitzondering scherp veroordeeld. De woordvoerder van de socialistische vak bond sprak in Antwerpen van „kwaad willige opzet" van de artsen, „die niets anders dan de staking wilden omdat zij een krachtproef wensten", in la Lou viëre laakte een bestuurslid van de katholieke vakbonden de artsen, die „in strijd met alle tradities de zieken aan hun lot overlaten" Overbevolking Inmiddels neemt de overbevolking van de Brusselse ziekenhuizen vol gens een mededeling van de nationale federatie van artsen steeds ernstiger vormen aan. De 200 bedden, die be schikbaar waren gesteld in het mi litair hospitaal, zijn reeds bijna alle bezet cn overwogen wordt een aan tal militaire patiënten over te bren gen naar hospitalen in Oostende en Boverloo om meer plaatsen voor bur gers te krygen. In een vakschool in Anderlecht werd een noodziekenhuis Ingericht. De toevloed naar de ziekenhuizen wordt Het afgelopen weekeinde is ook het re sultaat bekendgemaakt van het gerech telijk onderzoek naar het overlijden van een 30-jarige vrouw in Turnhout, die om het leven zou zijn gekomen omdat haar niet meer de dagelijkse injecties werden toegediend omdat haar huisarts met „vakantie" was gegaan. In tegenstelling tot de berichten hierover in enkele Bel gische kranten word als resultaat van de lijkschouwing geconstateerd, dat de doodsoorzaak geen verband hield met de artsenstaking. Beroemde oorlogsheld werd 84 jaar Operaties mochten niet meer baten De Amerikaanse generaal Douglas MacArthur is gisteravond in het Walter Reed-hospitaal in Washing ton overleden. MacArthur was 84 jaar. Het einde kwam na een lan ge strijd. De oorlogsheld werd na melijk driemaal binnen 24 dagen geopereerd. Het waren zware ope raties. Zijn levenswil verbaasde de artsen, die een permanente waalc- dienst lradden georganiseerd bij het bed van de patiënt. Op 6 maart werd MacArthur voor het eerst geopereerd. Zijn galblaas werd toen weggenomen om hem van geel zucht af te helpen. Op 23 maart moest hy weer geopereerd worden om een inwendige bloeding te stuiten. Op 29 maart werd ten slotte een stuk van zyn darm verwijderd. By die gelegenheid werd zijn milt weggenomen. Als doods oorzaak gaven de artsen op: het plot seling in gebreke blyven van lever en nieren. In een van de laatste bulletins van het ziekenhuis werd gezegd, dat de bloed druk en polsslag van de generaal erop wezen, dat zijn hart langzaam zwakker werd. De laatste dagen waren Mac- Arthurs vrouw Jean en hun 26-jarige zoon Arthur vrijwel voortdurend bij de zieke. Mevrouw MacArthur sliep in een kamer van het ziekenhuis die vlak bij die van haar echtgenoot lag De laatste woorden van de generaal die in het openbaar werden aange haald, sprak bij op 23 maart, toen hij een operatie van zes uur had on dergaan waarbij zyn milt werd weg genomen. De generaal zei toen: „Ik zal myn uiterste best doen". Een woordvoeder van het Walter Reed- hospitaal zei dat het stoffelijk overschot met een autocolonne naar New York zal worden gebracht, waar het een dag lang opgebaard zal liggen in het arsenaal van het zevende regiment. Daarna zal het. per trein naar Washington worden gebracht, waar het een dag lang opge baard zal blijven in de rotonde van het kapitool. Dan zal het stoffelijk overschot naar Norfolk in Virginia worden gevlogen. Hier zal het, na de plechtigheden in de kerk van de Heilige Paulus, worden bijgezet in het gedenkteken voor gene raal Douglas MacArthur. President Johnson heeft bekendge maakt, dat hij opdracht heeft gegeven „generaal MacArthur te laten begraven met alle eer die een dankbaar volk een overleden held kan geven". Johnson gaf ook bevel om de Ameri kaanse vlag halfstok te laten waaien in de V.S. en de Amerikaanse ambassades en militaire installaties in hel buiten land. Voor een levensbeschrijving van gene raal MacArthur zie pag. 7. GENERAAL MACARTHUR Turkije wijst „illegale poging" van de hand Op vele plaatsen in België zijn za terdag door de vakbonden uitge roepen demonstraties tegen de art senstaking gehouden. Deze foto laat \n hoe in Leuven arbeiders met spandoeken door de straten trokken. Turken en Grieken weer slaags op Cyprus De Cyprische president, aartsbis schop Makarios, heeft de Turkse minister-president Inonu, zaterdag een nota meegedeeld, dat Cyprus zich niet langer gebonden acht aan het garantieverdrag van Zürich, waarbij Engeland, Grie kenland en Turkije de territoriale onschendbaarheid van de republiek waarborgen. Bij dit verdrag kre gen Griekenland en Turkije het recht om militaire eenheden van een bepaalde sterkte te handhaven, terwijl Engeland enkele militaire bases behield. Turkije heeft gisteren de illegale poging" van Makarios eenzijdig het erdrag op te zeggen, van de hand je wezen. Turkije noemde de mede deling van de Cyprische president .zowel juridisch als feitelijk zonder vaarde". De Turkse minister van oorlichting verklaarde, dat Turkije het recht een militaire eenheid op Cy prus te handhaven blijft uitoefenen. Gevechten Op Cyprus heerste gisteravond een gespannen rust na de ernstige gevech ten die gisterochtend tussen Griekse Drie Britten vier uur vastgehouden door Oostduitsers Drie Britse militairen die gisteren door (le Oostduitse politie, werden gearres teerd zijn na vier uur te zijn vastgehou den, weer vrijgelaten. De drie mannen, leden van de Britse militaire politie, waren op patrouille langs de sectorgrens in Berlijn, toen zij door de Oostduitse politie werden be schoten. De Westberlijnse politie heeft meegedeeld dat de Oostduitsers als waarschuwing vijf schoten in de grond afvuurden toen de Britten Oostduits grondgebied betraden. Zij waren op weg naar de Britse enclave Erleng-rund die Ln de Russische zone van Duitsland iigt. De vuurgevechten begonnen in vroege ochtend en waren een voortzetting van de verbitterde ge vechten van zaterdag die uitbraken toen het nieuws bekend werd dat president Makarios het garantie- verdrag eenzijdig had opgezegd. Zaterdag werd een Griekse C> prioot gedood en werden minstens zes anderen gewond. De gevechten van gisteren werden geleverd in de omgeving van Pak- hyammos en Kokkina. Het zwaarst werd er gevochten rondom het Turk se dorp Mansoura waar de Griekse Cyprioten erin 'slaagden hun Turkse landgenoten van stelling op een heu veltop te verjagen. In Nicosia werd gisteren gedemon streerd voor de terugkeer van gene raal George Grivas, de voormalige leider van de ondergrondse organisa- van Griekse Cyprioten, de Eok: Achtendertig schoolmeisjes, allen be neden de 12 jaar, en twee leraren zijn zaterdag om het leven gekomen, toen een twee verdiepingen hoge school in de Indiase plaats Madurai, ruim 500 kilometer ten zuiden van Madras, in stortte. Ongeveer 125 andere kinderen en le raren zijn ernstig gewond in het zie kenhuis opgenomen. Een aantal meisjes vluchtte, toen zij een dreunend geluid hoorden, de klas selokalen uit, waardoor zij zich het leven redden. Vier mensen zijn om het leven gekomen bij een verkeersongeval dat zaterdagavond plaatshad op rijksweg 45 tussen Deventer en Zutphen. Een kleine personenauto die uit het ilorp Gorsscl kwam, reed de voorrangs- weg op en werd gegrepen door een uit de richting Deventer komende auto. De eerste wagen sloeg over de kop en vloog in brand. Van de Inzittenden, de familie Willemsen uit Arnhem, bestaande uit man. vrouw, twee dochters van resp. 15 en 10 Jaar en een zoon van 9 Jaar, kon alleen de dochter van 15 Jaar levend uit de brandende wagen worden gehaald. Het meisje werd zwaar gewond en ia opgenomen ln een ziekenhuis te Zutphen. De afgezette Brazaliaanse president Joao Goulart is zaterdag per vlieg-, veld op de nabij de Uruguese hoofd-j stad Montevideo gelegen luchtbasis I Pando aangekomen. Goulart werd vergezeld door de chef] van de militaire huishouding. Het ,,Cessna"-vliegtuig waarmee de oud-president reisde werd bestuurd door een officier van de Brazi-, liaanse luchtmacht. Goulart werd officieel welkom geheten door Bra ziliaanse diplomaten en functiona rissen van het liruguese ministerie van buitenlandse zaken. Oud-president Goulart zal ln Uruguay niet als politieke banneling maar als vluchteling worden beschouwd, zo deelde de Uruguese vice-minis ter van buitenlandse zaken Espiell mee. De regering van Uruguay heeft deze beslissing genomen om dat Goulart had besloten geen af stand te doen van het president schap van de Braziliaanse repu bliek en geen enkele stap hiertoe te ondernemen, in weerwil van zijn vertrek uit Brazilië. Kabinet e nieuwe Braziliaanse president Mazzilli, heeft de samenstelling van zijn nieuwe kabinet bekendge maakt. Hierin zijn verscheidene mi nisters vervangen, onder wie die van buitenlandse zaken en van ar beid. Tot voorzitter van de natio-, nale oliemaatschappij Petrobras is benoemd generaal Quiroz. De nieuwe minister van buitenlandse zaken, Vasco Leitao da Cunha is ambassadeur in Moskou geweest Leek het weersvooruitzicht voor zondag aanvankelijk somber, toch heeft het zon netje zich van zijn vriendelijke kant la ten zien. Beschut tegen de wind waan de men zich werkelijk in de lente. Op het terras van het Bosbaanrestaurant in het Amsterdamse bos was zelfs geen plaatsje meer te vinden. Premier Kroesjtsjew heeft giste ren te Miskolc in Hongarije ver klaard, dat „alleen een volslagen idioot kan voorgeven te kunnen bewijzen, dat he-t gemakkelijker is op eigen houtje het socialisme op te bouwen dan met gebruikmaking van de mogelijkheden en de steun van de broederlijke gemeenschap van volkeren, die al eerder de weg naar het socialisme zijn ingesla gen". Deze opmerking wordt uitgelegd als het eerste indirecte antwoord op de persoonlijke aanval die de machtheb bers in Peking kortgeleden op de Rus sische premier hebben gedaan. Kroesjtsjew had het ook over „men sen, die Stalins lijk weer tot leven willen brengen, mensen die zich niei wilden verlaten op de ideëen van het Marxisme en Leninisme, maar op de bijl en het mes". Vele communistische partijen hadden volgens hem van de persoonsverheerlijking te lijden gehad, de Russische en de Hongaarse par tij waarschijnlijk wel het meest. Kroesjtsjew sprak op het station van de stad. Hij sprak voor de vuist weg, eerst rustig en daarna met schreeu wende stem en zwaaiend met zijn ar men. Rond 80.000 mensen waren uit gelopen om de Russische premier te Prins erepresident van het Deventer landbouwkorps Tjjdens een zaterdagmiddag in het stad huis in Deventer gehouden buitengewone algemene ledenvergadering van het De venter landbouwkorps is jirins Bernhard geïnstalleerd als erevoorzitter van dit korps en is de vice-voorzitter van de Europese Economische Gemeensc-hap, dr. S. L. Mansholt, benoemd tot erelid. Deze plechtigheid was het hoogtepunt van de feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van het zevende lustrum van het Deventer landbouwkorps. Op de onlangs gehouden jaar vergadering van de vereniging „De Hollandsche Molen" heeft ir. F. Stokhuyzen, voorzitter van deze vereniging, speciale aandacht voor de molens in Zee land bepleit, omdat deze volgens hem worden bedreigd door de uitvoering van de Deltawerken en de toenemende urbanisering in Zeeland. De voorzitter ziet het zo, dat de afname van land bouwgrond en de toenemende concentratie van de dorpsker nen, waarin het vaak verboden is kleinvee te houden, het werk van de molenaar doen afnemen, waardoor de molen economisch niet meer te handhaven is. De ontwikkeling is dan, dat de mo lens door het geringe gebruik in verval raken. In dergelijke gevallen spoort de vereniging aan tot restauratie. En vele van de 75 molens, die er nog zijn in Zeeland, zijn aan restauratie toe, zo vertelde hij ons in een onderhoud. De vereniging streeft ernaar in eer ste instantie de molens langs de weg Bergen op Zoom-Vlissingen te restaureren. Gezien de schaalver- andering, die in het landschap zal ontstaan door de Deltawerken zal ook op korte termijn een planning moeten worden gemaakt, opdat de molens een markante plaats blijven innemen in het landschap. Financiën Het probleem bij eventuele restau ratie is steeds de financiële kant. Daarom streeft de vereniging er naar mensen te vinden, die het op prijs stellen, dat de molen blijft draaien. Vaak zijn de molenaar of de eigenaar niet in staat uit eigen middelen de gehele restauratie te betalen. „De Hollandsche Molen" tracht dan vooral de gemeenten enthousiast te maken voor over name van de molen. Tot nu toe zijn van de 950 molens in-Nederland er 130 in bezit van gemeenten. Maar ook dit is niet altijd te reali seren. Zo is dat het geval in Wis- senkerke, waar drie molens staan. Het is uiteraard voor deze gemeen te een te grote last alle drie molens over te nemen en voor haar reke ning te laten restaureren. In zulke gevallen probeert de vereniging het provinciaal bestuur of Monumen tenzorg er warm voor te krijgen om de molen te laten restaureren, waarbij „De Hollandsche Molen technische adviezen verleent. Soms ook komen plaatselijke stich tingen tot stand voor het behoud van een bepaalde molen, waardoor het ook weef mogelijk blijkt de molen economisch rendabel te ma ken doordat een aantal industrieën of particulieren regelmatig maal- werk verschaffen aan de molenaar. Tegen de verwachting in gelukt het soms toch een molenaar op een bepaalde molen te krijgen. Dit is bijvoorbeeld nog in Goes gebeurd, waar de gemeente op advies van de vereniging „De Hollandsche Me len" een advertentie plaatste voor een molenaar. Een aantal sollici tanten reageerde, van wie er één nu al weer zes jaar de molen draaiende houdt. Subsidie Bij de vereniging is men enthousi ast over een gemeentelijk beleid, zoals dat indertijd is gevoerd door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg. Vooral aan zijn initiatief is het te danken geweest dat alle vier molens van Middel burg zijn gerestaureeerd en dat één ervan thans nog in bedrijf is De gemeente Middelburg heeft in dertijd een vrij hoge subsidie gege ven voor deze restauratie, te weten 20 procent van het totaalbedrag. Volgens de „Hollandsche Molen" kan men meestal rekenen op 40 procent subsidie van het rijk, 20 procent van de provincie en 10 tot 15 procent van de gemeente. Het resterende bedrag probeert men dan bijeen te krijgen via de eige naar, een stichting of een plaatse lijke industrie. In het algemeen le vert dit niet veel moeilijkheden op. Het ideaal, waar de vereniging (Zie slot pag. 2 kol. 6) DUITS SCHIP VERGAAN ln de nacht van vrijdag op zaterdag is ter hoogte van het lichtschip Borkum het 282 ton metende Duitse schip „Nord- mark" uit Hamburg vergaan. Het schip zond omstreeks vier uur een S.O S. uit. waarop acht schepen te hulp snelden. De loodsboot „Castor" borg drie stoffelijke overschotten en trof twee lege reddingboten van de „Nordmark" aan. Naar het zoeken naar de drie ove rige bemanningsleden werd ook deelge nomen door een vliegtuig van de Neder landse inarineopsporingsdienst en drie hefschroefvliegtuigen van het Westduit- se leger. De „Nordmark" was met stukgoed on derweg van Hamburg naar Huil. De oorzaak van het vergaan Is onbekend. De Piëta naar de V.S. onderweg De Piëta, de marmeren beeldengroep van Michel Angelo die het Yaticaan heeft uitgeleend om ten toon te stel len op de Newyorkse wereldtentoon stelling, is gisteren aan boord van het passagiersschip „Christoforo Co lombo" uit Napels naar Amerika ver trokken. De beeldengroep is brandvrij en schok vrij in een stalen kist verpakt. De „Christoforo Colombo" was tevoren in een dok gevaren om een zo groot mogelijke stabiliteit te waarborgen bij het aan boord nemen van de voor zes miljoen dollar verzekerde Piëta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1