ZUIVERING" IN BRAZILIË Werd prinses Irene bij tSL. overgang toch herdoopt feB H Jacht op aanhangers Goulart „Wij zullen jacht maken op de communisten" wonin: Hogere grenzen premieregeling HOOFDPIJNPOEDERS Wetenschappelijk instituut voor toerisme gesticht MR. LUNS IN DE DERDE WEEK VAN JULI NAAR INDONESIË fa* N.D.S.M. STALEN KAMERS STAPELEN TOT FLAT VOOR STUDENTEN D ZATERDAG 4 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEW8E COURANT 8 GOUVERNEUR DE BARROS: De tegen het communisme gekante generaals die president Joan Gou lart van Brazilië ten val hebben ge bracht hebben gisteren arrestaties op grote schaol gelast om de rege ring en vakbonden van zijn aan hangers te zuiveren. Momenteel wordt gezocht naar de uiterst linksgeoriënteerde leider Fran cisco Juliao, wiens op de aanwinst van land beluste „boerenliga's" activiteit hebben ontplooid in het noordoosten van Brazilië. Juliao zou het laatst in Brasi lia zijn gezien, maar men gelooft dat hij deze stad heeft verlaten. Een tweetal andere linksgeoriënteerde leiders, gouverneur Miguel Arraes van Pernambuco en burgemeester Peolipi- das Silveira van Recife, de hoofdstad van Pernambuco, werden afgezet. Ar- reas en ongeveer 50 andere linksgeoriën teerde gevangenen werden per vliegtuig naar het op 480 kilometer afstand van de kust gelegen eiland Fernando Noronha overgebracht, maar men weet niet zeker of Silveira zich onder de arrestanten be vond. Krael favoriet Generaal-majoor Amaury Kruel, wiens tweede leger een belangrijke rol heeft gespeeld bij de opstand, is een der favorieten voor de opvolging van de voorlopige president, Ranieri limial vnrmi.n trnnr Het Wereldgebeuren Mazilli. Men heeft beloofd dat binnen een maand verkiezingen zullen v den gehouden. Hoewel de meeste manschappen van het Braziliaanse leger bij de opstand betrok ken waren geweest, werd geen melding gemaakt van grootscheepse gevechten of ernstige verliezen. Waar in Goulart Men weet niet waar Goulart is. Hy ver trok donderdag per vliegtuig uit Porto Alegre en men dacht aanvankelijk dat hy naar Uruguay was gegaan. Later werd echter bericht dat hjj zich had be geven naar zijn reusachtige boerderij nabij Sao Borja, aan de grens tussen Brazilië en .Argentinië. Berichten als Goulart naar Cuba zijn gevlucht werden tegengesproken. 6 EN 12 1 .,Wij hebben de wereld getoond, dat Bra zilië democratische leiders heeft die het communistische juk niet dulden", zo verklaarde de gouverneur van Sao Paulo De Barros, in een interview met een correspondent van het Italiaanse blad ,Messagero'\ „Brazilië moet terugkeren tot zjjn traditionele politiek van onvoorwaar delijke steun aan het westen. Op het binnenlandse front zullen wij jacht gaan maken op de communisten. De innster.se kou voor het prachtige kleine stad huis stondspeelde het carillon juist zijn korte uurliedje en liet drie slagen vallen door de leegte. Het was doodstil. Geen landge noot of lieve vreemdeling zocht hier de recreatie voor de dagen zijner lediggang. Er zaten wat Schoonhovenaren achter hun ven sters en een groepje jonkies-met brommers stond bijeen op de brug. Een koud stadje, huiverend op Pa sen. Nog even een ommêtje ge maakt langs de Waag en de grote kerk en in het goede koffyhuis Belvedère („uniek terras"!in de warmte binnen, achter een breed venster over de brede Lek geke ken naar Nieuwpoort aan de over zij. Geen boot kwam voorbij. Al leen de pont toonde bedrijvigheid. Gereden door het land waar Her man de Man zijn verhalen van vertelde, het land van rijshout en rozen en wassend, water en ge dacht aan die kleine rossige man, een heftig bewogen figuurtje in mijn, reeds verreherinnering. Oudewater was óók op z'n koude paassondags. Hotel De Roos is niet veranderd sedert ik er, jaren geleden, een glas bier heb gedron ken op een warme zomermiddag en het stadhuis is mooi en statig. De winkels langs de stadsgracht zijn dicht en oude, mooie gevels staan als een muur van zondagse bezinning achter de kale bomen. Ook hier vielen klokkeklanken over de stad maar zwaarder en niet zo speels als in Schoonhoven. In IJsselstein was het nóg stiller. De prachtige toren staat hoog bo ven het stadje- De schelpvormige nissen langs de zware deur zijn leeg en het hek was dicht met een groot en grimmig hangslot. Koud en leeg het plantsoen. Twee witte zwanen op een duister water. Altijd, wanneer ilc in zulke kleine stadjes kom, denk ik dut het won derlijk is dat, onder de adem der grote steden met al hun misbaar en onder handbereik van vele uiterst belangwekkende heren, die machtige en geweldig-bezige levens leven, deze afgesloten we relden liggen met haar torens, haar carillons en haar zwanen, met haar problemen en belangrijk heden en dat er nauwelijks aanra kingspunten zijn al is het nog geen uur met de auto tussen Schoonhoven, Oudewater en IJs selstein en de dreigende slok-op Randstad-Holland. Het is allemaal lang niet zo idyl lisch en rustig-vloeiend als je ge neigd. bent te' geloven wanneer je door hun stilte gaat of een praatje maakt in het Café. Ook in kleine steden wonen kleine mensen, die kooltjes stoven, loeren draaien en kuilen graven voor de ander, ter- Iwij zij slim genoeg zijn er zelf niet in te vallen. Het zijn geen paradijsjes van mensenmin en braveburgerzin. En wie op hun paasbest achter de ramen naar U en mij zitten te kijken zijn net zulke schotjes en lieverds als U en ik. Maar juist zo'n paasbeSte dag, al lijkt het meer Kerstmis, wil je graag geloven dat het anders is en dat. zulke stadjes uitsluitend be volkt worden door herdersknapen met hun herderinnetjes, die bij dwarsfluit en snarenspel hun lie dekens zingen, ver van alle slech tigheid. Vergeet het maar rustig. Aardig is het wel even door Schoonhoven, Oudewater en IJs selstein te lopen en over de rivier te koekeloeren; door het wijde land te rijden en zwanen in de stilte boven hun spiegelbeeld te zien drijven in 't plantsoen. ELIAS. Zuivering Molotow, Malenkow en Kaganowitsj uit de partij De voormalige Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, is te za- men niet ex-premier Georgi Malenkow en de vroegere eerste vice-premier Lazar Kaganowitsj uit de Russische commu nistische partij gestoten. Dit is onthuld in de toespraak van par tijsecretaris Soeslow, die in de Pravda werd gepubliceerd. De drie voormalige Russische leiders ielen in 1957 in ongenade omdat zij lid varen van de „anti-partijgroep". Het is de eerste erkenning dat zij uit de partij zijn gestoten. (Reeds sedert 1961 waren er berichten geweest, waarin werd gemeld dat zij uit hun plaatselijke partijen waren gestoten en in januari 1962 kregen steden, dorpen, gebieden en scholen die naar hen werden genoemd, andere namen). Toen in Rio de Janeiro bekend werd, dat ex-president Joao Gou lart van Brazilië zijn land verla ten had, heerste in het kamp van zijn felle tegenstander, Carlos Lacerda(voorgrond met bril), gouverneur van Guanabara, grote vreugde. De gouverneur wordt hier omstuwd door opgetogen aan hangers, (Foto P.Z.C.) zuivering begint nu. Wy zullen dan 2000 rode agenten grypen, hen aan boord van een soort ark van Noach brengen en naar Rusland stu ren. Dan kunnen zij Kroesjtsjew wat over de democratie vertellen" „Wij zullen communistische gouverneurs parlementsleden en burgemeesters hun ambt ontzetten. Wij zullen geen communistische infiltraties meer toe staan en wij zullen de wapens pas neer leggen wanneer het gehele land gezui verd is", aldus De Barros. Volgens hem V.S. steunen het nieuwe bewind in Brazilië Op zjjn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, gisteren ui ting gegeven aan de bereidheid der Ame rikaanse regering om met het nieuwe bewind in Brazilië samen te werken en de nodige hulp te verstrekken voor de economische en maatschappelijke ont wikkeling van dit land. Minister Rusk ontkende, dat de Verenig de Staten aandeel hebben gehad in de jongste gebeurtenissen in Brazilië, die volgens hem het gevolg zijn geweest van ernstige ongerustheid over de extremis tische koers van de regering-Goulart. De omwenteling heeft zich volkomen grondwettelijk voltrokken en erkenning van de nieuwe regering door de Verenig de Staten is niet nodig, aldus de Ameri- minister. De bedragen resp. huren, die de limiet vormen voor toekenning van een premie voor eigen woningen en van een premie en jaar lijkse bijdrage voor huurwoningen in de particuliere sector zijn met ingang van 1 april jl. verruimd. De minister van volkshuivesting en bouwnijverheid, drs. P. Bogaers, heeft hiertoe besloten wegens de stijging van de bouw- en grondkosten, die in de afgelopen jaren is opgetreden en het oplopen van de rente op de kapi taalmarkt. Bovendien acht de minis ter het ongewenst, dat bij de huidige welvaartsontwikkeling het peil van de volkshuisvesting achterop zou raken. Bij de herziening van de grenzen in de b-categorie de duurdere parti culiere woningen waarvoor een lagere subsidie wordt toegekend is in het bijzonder rekening gehouden met de wenselijkheid om zowel ruimere ais qua uitvoering en situering betere wo ningen tot stand te laten komen. De vraag naar woningen in de b-categorie is in de laatste tijd sterk gestegen. Niet alleen hierom, maar ook uit een oogpunt van „doorstroming" is het ge wenst de bouw van dergelijke wonin gen te bevorderen. De stichtingskos- ten- en huurgrenzen van de b-wonin- gen zijn dan ook zodanig verhoogd, dat er, meer dan tot dusver, een substan tieel verschil is tussen deze woningen en die van de categorie a. Dit verschil zal uiteraard in de kwaliteit van de woning tot uitdrukking moeten komen. De bedragen voor nog te bouwen wo ningen in de particuliere sector zijn als volgt gewijzigd: categorie a, stich- tingskosten eigen woningen: klas I: oud 26.000, nieuw 30.000; klas II en III: 24.000; 27.500; klas IV: 22.000 25.000. Huurgrenzen huurwoningen (per maand): klas I: 95—120; klas II: 90—110; klas III: 85—105; klas IV: 80—100. Categorie b, stichtingskostengrenzen eigen woningen: klas I: oud ƒ30.000; nieuw 35.000; klas II en III:/ 27,500; 32.500; klas IV: 25.000; 30.000. Huurgrenzen huurwoningen (per maand): klas I: 117.50—170; klas II: 115—165: klas III:/ 105—145; klas IV: 100—140. Gesprek synode kardinaal had „positief karakter" (Van een redacteuren). deze zaak. omdat prinses Irene indertijd I de doop heeft omvangen van een pro testants geestelijke. In deze kringen hecht men groot belang aan de gemeen schappelijkheid van oc doop In beide kerken. Een herdoop van prinses Irene zou kunnen betekenen, dat de Rooms- Kalholiekc Kerk geen vertrouwen heeft gehad in de manier, waarop het sacrament destijds aan de prinses is toegediend. Van officiële zijde wil de men ons niet int vestigen of de prinses inderdaad is herdoopt. waar- In .Vaar aanleiding van de tussen kardi naal Alfrlnk en het rnodcriuiien van de Nederlandse Hervormde Kerk gevoerde correspondentie over de kwestie-!rene heeft op uitnodiging van de kardinaal een gesprek plaatsgevonden, dat de be doeling had tot meer klaarheid te ko men ten aanzien van de vragen die met betrekking tot de verhouding tussen de Van de zijde van bet aartsbisdom te kerken aan de orde zjjn. Naar wjj zo- Utrecht vernamen wij, da*, het overleg wel van de zijde van de synode als van een mondelinge voortzetting van hot "'■-•-•.' •dom vernamen, is het ge- correspondentie tussen de kardinaal, die in de geloofsovergang van prinses Irene een belangrijk aandeel had. en het mode- Ideologieën Een der meest merkwaardige van de Jongst'- aanval der communisten op hun Chin'-se brc dat deze werd gelanceerd door A. Soeslow. de eerste Ideoloog Russische partij. Soeslow is nai het verleden een van de meeat I klge Stalinisten geweest, die - Sowlet-Unle ooit hebben besta 1957 verwachtte men zelfs dat oi-»»,)- tsjew ernstige moellIJkh«-d« n zou krijgen met de door Soeslow gelelde Stalinisti sche clan. Die moeilijkheden kwamen niet. maar Soeslow behield de naam een felle tegenstander van Kroesjtsjew ts zijn- Een Jaar geleden ongeveer kwam Soes low opnieuw In h«-t wereldnieuws, toen het Kremlin Leonid Iljitsjew benoemde als hoofd van de commissie voor ideolo gische kwesties. Die maatregel deed ver moeden. dat Soeslow was uitgerangeerd als eerste man op Ideologische afdeling. Iljitsjew. een heel wat mildere figuur en in leder geval geen Stalinist, behoorde tot de kring van Kro.-sjtsjew« n;uuite medewerkers. Een tijd lang w.-rd toen weinig meer van Soeslow gehoord. Hij sprek nog niet tot een bepaalde afslui ting gekomen, maar legde het de grond slag voor een voortgaand contact. Toch herdoopt de generale synode zich twee maan geleden schriftelijk tot de kardinaal wend om opheldering over de overgang van prinses Irene tot de R.-K. Kerk Door verschillende protestantse groepe ringen, onder andere door de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, wordt daarom zo veel gewicht gehecht aan Vrijwilliger van luchtmacht vermist een onbelangrijk'- functie hebben ge ien. waarin hij weinig kon doen. Des te verrassender is daarom zijn re- kregen. waarin l Een kortverband-vrijwilliger van de Ko ninklijke Luchtmacht, de 18-jarige Rot- terdammer D. Vijgeboom, wordt op de De burgemeester van Breda, d> vliegbasis Gilze-Ryen vermist. De ma- A. Ge.uljans, heeft rechaussee deelde mee dat de verdwij- van toezicht ning een volkomen raadsel is en dat het schappelijk Instituut voor toerisme go- vrywel vast. staat dat Vijgeboom woens- installeerd. Hij deelde mee, dat het stlc.h- Nog geen antwoord Het iiioderamen van de generale synode heeft echter, zo vernamen wij bij infor matie, nog steeds geen antwoord ont vangen op de vragen, die het In ver hand met de overgang van prinses Ire ne aan de kardinaal had gesteld. van Breda, dr. R. M. A. t gistermiddag de n het Nederlands wet dagavond de basis gewapend met Uzi-machinepistool heeft, verlaten. Aangenomen wordt dat Vygeboom Is gedeserteerd. Men veronderstelt niet dat een psychische storing aanleiding tot zyn verdwijning is geweest. Slot van pagina 1 schikt op het verzoek van de Indone sische luchtvaartmaatschappij Garoe- da voor landingsrechten op Schiphol. Het reeds aangekondigde bezoek van de derde vice-premier van Indonesië, Charoel Saleh, zal over één tot twee maanden plaatsvinden. Saleh komt hier voor economische besprekingen, maar, aldus Soebandrio, U moet van zijn bezoek nog niets spectaculairs verwachten. Aangezien tijdens dit bezoek over economische kwesties weinig concreet gesproken is, heeft dr. Soebandrio ook minister Andries- sen van economische zaken voor een bezoek aan Djakarta uitgenodigd. De Nederlandse bewindsman heeft de in vitatie in principe aanvaard, maar heeft nog geen definitieve datum toe- Binnen h~t kader van de technische samenwerking vallen om te beginnen Advertentie DUET NYLONS met GRATIS spaarzegels enkele kleinere projecten, zoals des kundige steun bij de produktie van rubber, specerijen, houtverwerking en het openleggen van nieuwe agra rische gebieden. Een aantal projecten is reeds door de delegaties vastge steld. De economische missie van ko- Dr. Soebandrio onthulde, dat beide lan den reeds een aantal projecten heb ben vastgesteld die bekostigd worden door de 30 miljoen dollar aan ontwik kelingshulp die Nederland via de V.N. voor Nieuw-Guinea ter beschik king heeft gesteld. De projecten zijn reeds aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, ter goed keuring voorgelegd. Aan boord van de rondvaartboot ln Rotterdam had dr. Soebandrio nog gesproken met Verolme. Diens plan nen voor de bouw van werven en schepen in Indonesië zyn in een ver gevorderd stadium en worden volgen de week waarschynlyk geaccepteerd. De economische conimisie gaat ook besprekingen voeren met Nederlandse rederyen voor het herstel van de scheepvaartverbindingen. Dat de ta- baksmarkt vanuit Bremen weer naar Amsterdam wordt overgebracht, lag niet in de bedoeling. Het lijkt echter aannemelijk, zo meende dr. Soeban drio, dat een deel weer via ons land zal gaan lopen. tingsbestuur de naam „Nationaal We- tenscliappelijk Instituut voor Toerisme, Reclame en Public Relations" voorstelt te veranderen in „Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme". Het bestuur heeft dit gedaan zowel ten respecte van het verrichte werk als van de eigen voorbereiding, aldus dr. Geul- jans. In de raad van toezicht hebben thans ook zitting genomen: jhr. W. van An- drlnga de Kempenaer, voorzitter van het enootschap voor reclame, prof. dr. P. van Berkum uit Tilburg, mr. N. N. Duthilh, directeur van de Holland- Amerika-HJn, prof. dr. H. C. Kuiler uit Rotterdam, generaal bd. mr. H. J. Kruis, hoofd commerciële dienst van de K-L.M de heer J. A. Risseeuw, direteur van de A.N.V.V., de heer C. J. van Schaden- burg van de A.N.W.B.. en prof. dr. J. Waterink uit Amsterdam. Medio januari hadden in de raad van toezicht reeds zitting genomen: prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen uit Rotterdam, prof. dr. F. J. Th. Rutten uit Nijmegen, mr. G. E. F. M. van der Schrieck, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Breda en burgemeester Geuljans. Dr. C. M. Kort- marin, commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant heeft zich uit ditvrollege teruggetrokken. Hij Is wel bereid gevonden een andere functie bij het instituut te vervullen. Het ligt in de bedoeling van het stich tingsbestuur te beginnen met een oplei dingsinstituut voor staffunctionarissen voor instellingen en ondernemingen, die het bevorderen van toerisme beogen. Men is voornemens ln overleg met de deskundigen te bezien of, wanneer en in welke vorm een gespecialiseerde oplei ding voor reclame en/of public relations zou kunnen worden gerealiseerd. Amsterdams bedrijf ontwikkelde nieuw bouwsysteem Arbeidsbesparing 55 tot 60 procent Metsel grote stalen trommels tot een gigantische muur dat is een gisteren geïntrodu ceerde nieuwe mogelijkheid tot oplossing vaji het woonprobleem voor studenten. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam heeft dit idee ontwikkeld in samenwer king met Bredero's Bouwbedrijf Utrecht. De scheepswerf gaat die stalen dozen ter grootte van een redelijke kamer (5,50 meter bij 2,70m) aan de lopende band vervaardigen, waarna de part ner in dit project zal zorgen voor vervoer en stapeling tot grote gebouwen. Het eerste plan Is deze week inge diend bij de stichting studentenhuis vesting Amsterdam. Dat ontwerp voorziet in twee naast elkaar op te trekken constructies aan de Europa Boulevard achter de nieuwe R.A.I. Er zal plaats in zyn voor bijna 1000 bewoners. Men denkt het geheel te kunnen realiseren in de recordtyd van veertig weken een verkorting van zeker veertig procent. Pr ijs Over de prijs wensen de initiatiefne mers nog geen mededelingen te doen. Zij veronderstelden, dat de kosten nu nóg wat lager zullen liggen dan bij de traditionele bouw. Maar op den duur bij grote afname een in vergelijking tot het buitenland verder opgetrok ken loonpeil zou dit systeem goed koop worden. vast staat nu al, dat in ieder geval een arbeidsbesparing wordt bereikt van 55 tot 60 procent. Over een half jaar kan de N.D.S.M. met de produktie beginnen. Er moe ten eerst nog machines worden aan gekocht maar het grootste probleem vormt nog de aanvoer van benodigde materialen vooral glas is moeilijk te krijgen, voor de voorgevel, en ook staal begint al krap te worden. Op de werf hoopt men straks elk uur een kant en klare kamer af te kun nen leveren: acht per dag dus. De stalen trommel wordt van binnen voorzien van een tussenwand, waar achter plaats is voor de zogeheten sanitaire groep, alleen de vloer wordt van hout. Elke stalen kamer krijgt aansluitingen voor water en licht plus natuurlijk centrale verwarming. 14 verdiepingen Ieder exemplaar wordt helemaal af gewerkt opgeleverd: van binnen ge verfd, voorzien van verlichting en desgewenst zelfs meubilair. De deur gaat voor het transport op slot om pas weer te worden geopend als de trommel in zijn geheel is geplaatst in het bouwwerk (dat tot 14 verdiepin gen hoog zal kunnen gaan). De sta len eenheden worden rij voor rij met kranen op hun plaats getild, waarna de tussenruimten worden volgestort met beton, terwijl tussen de lagen in dezelfde specie komt. In feite fungeren de stalen wanden van elke kamer dus als „blijvende bekis ting". Na de verharding der muren zijn deze gelaste hullen in feite waardeloos: zij hebben geen dragende functie meer of wat ook. In het gebouw komen de eenheden natuurlijk rug aan rug te staan, met een gang van beton elementen er tus sen in. Sommigen kamers kunnen een andere •"•richting krygen bn- voorbeeld al -etkeuken. Los van de stapeling moe. een trappenhuis wor den gebouwd, tussen twee hoge flats in zou men In laagbouw vergaderza len of een restaurant kunnen bou- Dit is een tekening van de twee stu dentenflats, die de N.A.S.M. aan de Am sterdamse Europaboulevard wil optrek ken. De kamers bestaan uit een woon gedeelte, halletje, toiletgroep en eer. Frans balkon. wen. Ook is het mogelijk Iedere ka mer op zich een eigen balkon of iets dergelijks te verschaffen. Bij de N.D.S.M. wordt gedacht aan een eerste opzet van mmstens vijf duizend „dozen". Hiervoor zal vijf procent van de totale personeelsbe zetting wat neer komt op een 150 man worden ingezet. Het is duide lijk, dat de werf met dit project zich tijdig wil voorzien van een goede or derportefeuille buiten de thans zo slappe scheepsbouw. Soortgelijke on dernemingen hebben ook al dergelij ke uitwijkmogelijkheden gezocht, o.a. in de richting van scholenbouw en dergelijke. Het nieuwe systeem is door een apart studietéam van twintig specialisten ontworpen, onder leiding van de Am sterdamse architect F. van EJingeren. Deze groep overweegt nog of ook grotere eenheden bruikbaar zouden kunnen zijn, wanneer voor het ver voer ook het watertransport en even tueel zelfs door de lucht (hangend aan de helikopters) wordt ingecal culeerd. Equipes Van radio en t.v. naar Mexico Vandaag (zaterdag) vertrekt een N.T.S.-equipe naar Mexico om voor het televisie-journaal opnamen te maken van het staatsbezoek van koningin Julia na, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene. De ploeg bestaat uit de came- ralieden Rudy van Nie en Piet Terlaag, en chef d' equipe D. G. Simons, hoofd van het N.T.S.- journaal. Tot hun uitrusting be hoort deze keer ook een geluids camera. De equipe is iets groter dan voorheen bij dergelijke ge legenheden het geval was. Het ligt namelijk niet alleen in hun bedoeling om de koninklijke gas ten op de voet te volgen maar ook om de kijkers iets meer te laten zien van het land waar zij vertoeven. Het N.T.S.-journaal zal, zolang het staatsbezoek duurt, elke dag een korte reportage bevatten. Een samenvatting van de ver schillende reportages wordt uit gezonden op donderdag 30 april. De A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V., VARA en de Wereldomroep heb ben voor radio-reportages over het bezoek, Paco de Nober Bo- rello van de Wereldomroep en Henk van Stiperiaan van de VARA uitgezonden. Ook zij ver trekken vandaag. De eerste im pressie vanuit Mexico is dins dagavond in het radioprogram ma te beluisteren om 22.40 uur. cente optreden ln het geschil Moskou en Peking, waaruit blijkt dat hij de zijde van Kroesjtsjew heeft gekozen. Heeft Soeslow zich bekeerd uit overtui ging of heeft hli begrepen, dat de Stali nisten het pleit hebben verloren en Is hij op een handige manier omgezwaaid? Het laatste ligt het meest voor de hand en het moet hem als scherpzinnig theor- ticus van de partij weinig moeite hebben gekost. HIJ zal voor zichzelf c-n theo rietje hebben opgesteld, waarin voor het Stalinisme geen plaats was. Voor wie in Rusland wil blijven meetellen, is dut de enige oplossing. Het thans gepubliceerde Russische rap port van Soeslow is het Jongste sluit stuk in het dossier van h-t geschil tussen de Chinese volksrepubliek en de Rowjet-Unle waarvan begin vorig Jaar door de Chinese pers ln een stroom van artikelen de ernst aan de wereld werd kenbaar gemaakt. Het zwaartepunt was toen de „brief van 25 punten" die op 14 juni door de Chinese communistische partij werd gepubliceerd, waarin de Chi nese leiders hun „Marxistische bood schap" verkondigden en de werkwijze aangaven bij een eventuele ontmoeting van de twee tegenover elkander staande partijen. De Russische regering beant woordde dit op 14 juli met haar „open brief' waarin gepleit werd voor h« t kie zen van de vrede. Na tweemaal uitstel kwam het in Juli 1963 tot besprekingen in Moskou waarbij de Russische afge vaardigden geleid werden door Soeslow en de Chinese door Teng-Hsia-Ping. Men kon slechts komen tot het consulte ren van het ontbreken van overeenstem ming. Daarna worden nota's gewisseld speciaal naar aanleiding van het Inmid dels gesloten beperkte-kernstop-akkoord van Moskou dat door Peking ais een „capitulatie" werd gebrandmerkt. Op 31 juli doet China een voorstel van drie punten voor wereldkernontwapening. De westelijke pers sprak van een Chinese banvloek tegen Kroesjtsjew. De Sowjet-Unie rechtvaardigde zich op 3 augustus waarop de vijftiende augustus de Chinezen de Russen verwjjten de overeenkomst tot het ver lenen van hulp op kerngebied geschon den te hebben. In artikelen ln de Chine se pers van 5 en 12 september wordt Kroesjtsjew gelaakt om zijn „revisio nisme" en gewag gemaakt van een grensgeschil in Chinees Toerkeatan. Daartussen door doet zich het spoorweg incident voor tussen Russisch treinperso neel en Chinese passagiers bij NaoetSjld aan de Russlsch-Mongoolse grens. Einde Beptember wordt een nieuwe fase in de onderlinge „koude oorlog" ge opend met verklaringen van de" Russi sche partij en regering dat de Sowjet- Unie nimmer China in zijn aanvalsoorlo gen zal steunen (zinspeling op het Chi li ees-Indiase grensconflict) en dat het Russische leger zich vastberaden tegen eventuele aanvallen van de kant van China teweer zal stellen. Daarna doen de Russen er voorlopig het zwijgen toe, na de Chinezen een verlen ging van het ideologisch bestand", waar van Kroesjtsjew in januari 1963 het eerst had gewaagd, te hebben voorge steld. ,e Chinezen gaan echter voort met hun aanvallen tegen de Sowjet-auto- rlteiten en Kroesjtsjew in het bijzonder. Volgens deskundige kringen in Moskou werden na de bijeenkomst *.*an het Russi sche centrale partijcomité in februari jl. de meeste zuster-partijen. maar niet de Chinese, in kennis gesteld van de tekst der aangenomen resolutie, zoals die thans door de „Prawda" is gepubli ceerd. De Chinezen lieten hun ontstem ming over die „discriminatie" blijken maar Moskou deed Peking weten dat dit was geschied omdat de Chinezen geen antwoord hadden gegeven op het voor stel voor een „Ideologische bestand". Vorige maand kwamen de Chinezen met een nieuw voorstel voor etappe-gewijze regeling van het conflict. Eerst zou er een nieuwe ronde van Chinees-Russische besprekingen moeten worden gehouden, daarna eventueel een conferentie van zeventien partijen, namelijk de der tien van het „socialistische kamp" met inbegrip van Albanië (maar zonder Joego-Slavië) alsmede de Russisch-ge- zinae Franse en Italiaanse partij en de Chinees-gezinde Japanese en Indonesi sche partij. Pas in 1965 zou dan een we reldconferentie van „Marxistisch/Le ninistische" partijen kunnen worden ge houden, volgens welke terminologie mo gelijk de Joegoslavische weer zou wor den uitgesloten. Met de publikatie van thans in de „Prawda" heert dan de Sow jet-Unie haar zwijgen sedert de herfst van het vorige jaar verbroken. Opge merkt wordt dat Soeslow in zijn rapport van februari geen aanduiding gaf van enige datum voor de door hem voorge stelde conferentie van alle partijen. Mo gelijk dat Kroesjtsjew zich hierover als nog. tydens zijn huidige verblijf in Hon garije, wat nader omlijnd zal uitspreken. BELGISCHE ARTSEN VRAGEN PARLEMENTSVOORZITTERS TE BEMIDDELEN De Belgische artsen hebben gisteren de voorzitter van de kamer en van de se naat verzocht mede te werken aan het vfhden van een oplossing „voor de dra matische problemen, die op het gebied I van de sociale verzekering en de volks- gezondheid zijn gerezen". Zowel kamervoorzitter en oud-premier A. van Acker als de president van de senaat P. Struye, worden eerst de vol gende week van hun paasvakantie ic Brussel terugverwacht. Er wordt afge zien daarvan niet verwacht, dat nog voor of tijdens het weekeinde een plotselinge wending in de doktersstaking zal komen. Donderdag zijn in België drie zieken overleden, waarbij in de Belgische pers de oorzaak wordt toegeschreven aan de artsenstaking In een radiorede had de Belgische minister van volksgezondheid, de doktersstaking verband hielden. Volgens de „Gazet van Antwerpen" overleden een vrouw uit Turnhout, eenl arbeider in Neuville en een vier-jarig J meisje in Aarschot omdat medische j hulp te laat kwam, of helemaal uitbleef. ln de Belgische kranten werd ook met grote verontwaardiging melding ge maakt van een poging van vier artsen om in de St.-Jozefkliniek in Oostende tiezaal. waar een heftige discussie ont stond. Het ziekenhuispersoneel slaagde I er ten slotte in de artsen te verwijderen. MIKHAIL SOESLOW ...Stalinistisch verleden.,. In proces-Colombo tweemaal levenslang geëist De openbare aanklager heeft gisteren in het proces tegen Sergio .Squazzardl en Enrico Prisco tegen beiden levens lange gevangenisstraf de maxi mumstraf in Italië geëist. 7.ij staan, naar bekend, terecht op beschuldiging van moord op hun landgenoot Bruno Colombo in november 1961 te Araste dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3