Directeur in miniatuur PUZZEL- rubriek PARKEREN OP DE HAVEN KOELKAST LIEBHERR zaterdagnummer Nadat rond 1870 het zuidelijk deel van de binnenhaven van Terneuzen was ge dempt kreeg men vanaf de scheepswerf dit beeld (foto boven) van het overge bleven deel van de haven met omliggen de huizen. In 1912 is de tweede fase van de demping uitgevoerd. Vanaf hetzelfde punt ziet men nu de markt met daarop geparkeerde auto's (foto onder). Zaterdag 4 april 1964 „Amsterdam is gebouwd op palen, Mi niatuur Walcheren op sigaren Adriaan G. Wagensveld Gijs voor de mensen, die hem beter kennen de 61- jarige directeur van Miniatuur Walche ren uit Middelburg, glimlacht vaag als hij het beeld schildert van een minia tuur, gebouwd op palen. „Weet je", zegt hij, „als de mensen op de dorpen er niet waren geweest, hadden we nooit een Miniatuur Walcheren gekregen. Zij heb ben mijn ideeën indertijd gestalte gege ven. Nou, als Wagensveld dan een kijk je kwam nemen had-ie altijd een sigaar bij zich voor de mensen. Op het laatste zeiden zeKijk, daar hebben we meneer Wagensveld weer met zijn sigaren Begrijp je nu, waarom Miniatuur Wal cheren op sigaren is gebouwd?" Nauwelijks tien dagen geleden heeft Minia tuur Walcheren te Middelburg zijn poorten geopend voor precies een half jaar. In de tweede helft van dit seizoen wordt de 2.000.000ste bezoeker verwacht aan dit Wal- cheren-in-het-klein. Het is nu voor de elfde maal dat Miniatuur Walcheren, na telkenjare een flinke opknapbeurt te hebben gekregen in de winter, voor het publiek wordt open gesteld. De man, die zo'n grote plaats in neemt op Miniatuur is de directeur, de heer A. G. Wagensveld, die al elf jaar de scepter zwaait in dit Walcheren-van-één-hectare. Miniatuur Walcheren, het eiland-in-dop aan het Molenwater te Middelburg, dat dit jaar zijn twee miljoenste bezoeker verwacht, is elf jaar geleden „geboren". „Als bestuurs lid van de stichting Nieuw-Walcheren heb ik van nabij het herstel van Walcheren meege maakt", merkt de heer Wagensveld op. „In 1953 was de wederopbouw een feit. Walcheren kon zich weer aan de wereld tonen. Wij als stichting vonden, dat er iets aan gedaan moest worden. Kun je een tentoonstelling in elkaar draaien, Gijs, vroeg de voorzitter me. Je moet weten, dat ik op dit terrein al het een en ander had gedaan en dat ik met de reclame was belast. Op de vraag van de voorzitter heb ik NEE gezegd. Ik heb er aan toegevoegd, dat ik wel wat beters wist. Ik zal een maquette laten mak'en van wat er gebleven ls op Walcheren en van wat er ge komen is, stelde ik mijn medebestuursleden voor. Nou dat was meteen akkoord. Zó ben ik er in gerold". De heer Wagensveld pauzeert even voor hij vervolgt: „Er was maar één geschikte plek. Een terreintje van precies één hectare aan het Molenwater. In 1952 ben ik begonnen aan de opzet van Miniatuur Walcheren. Van alle belangrijke punten gebouwen en dergelijke op het eiland heb ik foto's gemaakt. Via de vereniging van b. en s. heb ik contact opgeno men met de mensen in de dorpen. Het gehele eiland heb ik- afgereisd. Ik heb de mensen verteld wat de bedoeling was en toen zfjn ze aan het werk getogen. Een jaar later dan de opzet was de ramp van 1953 kwam er tus sen kon Miniatuur Walcheren zijn poorten wijd openen. De koningin verrichtte de ope ning. Drie maanden was Miniatuur te be zichtigen en we trokken hel onwaarschijnlijke aantal van 206.000 bezoekers, nog altijd een record. De bedoeling was, dat Miniatuur Wal cheren slechts één seizoen zou bestaan. Maar het succes, dat we er mee hadden behaald, had tot gevolg, dat er van alle kanten aan drang werd uitgeoefend om door te gaan. De gemeente vroeg het, de middenstand van Mid delburg. Enfin we hebben toegegeven. We zitten nu aan het elfde seizoen". In al die jaren heeft het eiland-in-mlniatuur aan het Middelburgse Molenwater bijna 2.000.000 bezoekers getrokken. Miniatuur is bekend tot ver over de grenzen. Het is een toeristische trekpleister van de eerste orde. Men ontmoet er Belgen, Fransen, Duitsers, Engelsen, Amerikanen, zelfs Pakistani, Argen tijnen, Kongolezen; geen nationaliteit of hij is op de smalle wandelpaden van Miniatuur ge signaleerd. Iedereen, die de gang naar het Molenwater maakte, was vol bewondering voor hetgeen hier te zien is: de Lange Jan in miniatuur, de monumentale kerk van Veere twintig maal verkleind, het fort Rammekens op kleine schaal natuurgetrouw en bedriegelijk echt nagebootst, de Bomvrije van Vlissingen, het speelgoedtreintje, dat over de Zeeuwse lijn jaagt en dat bij tallozen zo'n vertrouwd beeld oproept, kortom teveel om op te noe men. Zelfs is er eens een medewerker van Hollywoods beroemde tekenfilmexpert Wlalt Disney geweest, die enthousiast was over wat Miniatuur Walcheren hem te bieden had. De heer Wagensveld praat het liefst zo min mogelijk over de successen van Miniatuur Walcheren. „Ach wat", zegt hij, „het gaat zo gauw op overdrijving en zelfverheerlijking Hjken". Als we hem op de man af vragen: „Vindt U voldoening in het werk van Miniatuur?" dan komt het antwoord verrassend en kort: ..Nee. Voor mij was de lol er al af in 1954" Zo'n antwoord verwacht men niet van de geeste lijke vader van Miniatuur Walcheren, die na elf jaar nog altijd dag en nacht klaar staat om adviezen te geven, beslissingen te nemen en suggesties te doen. De heer Wagensveld geeft daarom een nadere toelichting. „Het dynamische is er af", zegt hij. „Mijn grootste genoegen was geweest, dat we Miniatuur na een jaar hadden weggehaald. Kijk, dan hadden we weer iets nieuws kunnen opzetten". De heer Wagensveld voelt dat nu eenmaal zo aan. „Als ik me een kunstenaar (hij heeft een zesjarige studie voor kunstschilder achter de rug en nog altijd is hij actief als reclame ontwerper) zou mogen noemen, zou dat mis schien de verklaring zijn. Als een schilder een werkstuk heeft- beëindigd, dan heeft dat in zekere zin voor hem afgedaan. Hij con centreert zijn aandacht alweer op zijn toe komstige geesteskind". In deze geest moet men de uitlatingen van de heer Wagensveld over Miniatuur Walcheren bezien. Waarom hjj niettemin met hart en ziel werkt voor het Walcheren-in-het-klein? „Dat is een soort plichtsbetrachting van me. Als het maar enigszins te pas komt, kom ik op voor mjjn stad, voor ons eiland voor ge heel Zeeland. Wat dat betreft ben ik een grote chauvinist. Wtel, dat chauvinisme kan gevoed worden door Miniatuur Walcheren, dat dan toch maar bezoekers trekt van heinde en verre'-', zegt de heer Wagensveld ervan. Dat chauvinisme is er ook de oorzaak van dat men op Miniatuur Walcheren iets aantreft, dat in feite niets met Walcheren te maken heeft: een model van de 5 km lange Ooster- scheldebrug-in-aanbouw en van de reuzenbok ir. J. G. Snip. „In wezen valt dit buiten Wal cheren, maar het is een te mooie gelegenheid om te laten zien wat de Zeeuwen kunnen. Want vergeet niet, dat de Oosterscheldebrug een Zeeuws project is. Daar de aandacht op vestigen acht ik van belang". De heer Wagensveld praat graag over zijn geesteskind Miniatuur. Sinds de eerste „per manente tentoonstelling" hij gebruikt dit woord bij voorkeur niet, want hij vindt Minia tuur meer een wapenschouw, hoewel hij ook dat woord niet geheel op zijn plaats acht is de heer Wagensveld de onbetwiste leider. Sinds een aantal jaren is hij officieel direc teur. Staat hij ook officieel over een staf van vijftien man. „Het is een dictatoriale functie", geeft hij toe. Maar aan de andere kant is hij als directeur min of meer de werkgever van die vijftien mensen. „Ik ben voor veel in de wieg gelegd", is zijn commentaar, „maar be paald niet voor werkgever". Wat men echter ook van de „dictatoriale neigingen" van de heer Wagensveld mo ge denken, feit is, dat hfl directeur is in mi niatuur. Voor de volle honderd procent. Minia tuur Walcheren is er wel bij gevaren. Honderden P.Z.C.-lezers hebben in de ters op de eieren moesten woorden krant van vorige week zaterdag ver- gevormd worden en met die woorden woed naar paaseieren gezocht. Want moest een zin opgebouwd worden, dat was de opgave van onze grote Maar de meesten hebben ook deze paaspuzzel. Het zoeken was echter laatste opgave tot een goed einde ge niet het moeilijkste, want met de let- bracht. De zin die dan tevoorschijn kwam luidde: „Een prettig paasfeest hoor! roept het snoekgezin in koor". Onder de goede oplossers zijn de prijzen als volgt verdeeld: Eerste prijs, een waardebon van 20, voor Ingrid Govaert, Schuitvlotstraat 19, Groede. De tweede prijs, een waardebon van ƒ15, is voor mej. W. P. van Krui- ningen, Capelleweg 11, Kruiningen. De derde prijs, een waardebon van 10 gaat naar de heer P. Verschuure, Nieuw- straat 38, KIoetinge en de vierde prijs, ƒ5, is ten slotte voor mevrouw C. Ro- zemond-van Leest, Lange Giststraat 5, Middelburg. De opgave voor de normale wekelijkse puzzel vind U weer hiernaast. Voor het inzenden geldt nog steeds het gebruike lijke recept: oplossingen voor donderdag aan redactie P.Z.C., Walstraat 58-60, Vlissingen. In de linkerbovenhoek van brief of briefkaart s.v.p. vermelden ..puzzelrubriek". HORIZONTAAL: 1. de ministers. 6. iemand die veel drinkt. 12. overgebleven deel. 14. water stand. 15. doodlopend steegje. 17. groen te. 19. groep zangers. 21. maak tam. 22. getekend, afk. 24. strafkamertje. 27. vrouw v. Adam. 28. landb. werktuig. 29. werk, arbeid. 32. voegwoord. 33. sierheester. 34. huisdier. 35. bep. haar tooi. 36. zie 17. 38. op grote afstand. 39. persoonlijk voornaamwoord. 40. van huis. 41. bloeiwijze. 42. daar. 43. leng temaat. 44. verbeelding. 46. schaap! 48. muz. noot do. 50. boom. 51. volgroeid. 53. niet korte. 54. evenzo (item), afk. 55. aankomen. 58. gouverneur-generaal, afk. 59. met mij, met U. 61. kleding stuk, zoogdier. 62. wandelplaats voor kippen! 63, fotoplaatje 64. opera van Verdi. 66. deel v.e. boom. 68. huisdier. 69. verslapping der spierspanning. 72. oude stad in Vlaanderen. 74. hemels voedsel. 75. afgesloten stand. VERTICAAL: 1. kerkbewaarder. 2. een brommend ge luid. 3. boom. 4. Nederl. Spoonv., afk. 5. elektrotechnisch, afk. 7. bepaald peil, afk. 8. in. 9. samentrekk. v. h. midden rif. 10, sierplant 11. strook zand langs zee. 13. reeds. 16. wettigheid. 17. ver wensing. 18. hoofdtelwoord. 20. verbin ding. 22. wazig. 23. profeet Ezra, afk. 25. riviertje in Friesland. 26. V.VJD.-ers! 29. vrucht. 30. luchtvormig lichaam. 31. mannelijk insekt 37. verbeelding. 38. jonge stier (bijbel). 43. toestand v. d. atmosfeer. 44. gravin van Holland. 45. bijvoorbeeld, afk. 47. mens. 49. gezamen lijk. 51. rij of reeks. 52. bloem )bed. 56. deel v. d. mast 57. muzieknoot 60. Ezau. 63. hoofdbestuurder v. Venetië. 65. voorvoegsel (terug, om. enz.). 67. zie 7 verticaal. 68. kamertje op vaar tuig. 70. voorzetsel. 71. voegwoord. 72. uitroep van afkeer. 73. Portug. munt- eenh., afk. Advertentie De markt: in vele Zeeuwse steden sinds jaar en dag het centrum van de stad. Van ouds een ontmoe tingspunt bij festiviteiten, opstootjes en andere ge beurtenissen. Veelal nauwe straten voeren naar hetzelfde punt: de markt. De Zeeuws-Vlaamse stad Terneuzen, waar de laatste jaren een machtig brok industriële geschiedenis wordt gemaakt, vormt geen uitzondering op de gulden regel van de markt. Althans niet sedert het eind van de vorige eeuw. Want de markt van Terneuzen, waar iedere woensdag tientallen kramen het beeld bepalen, was vóór 1870 een druk bevaren binnenhaven, waar de masten van tientallen schepen in lengte wedijverden met de gevels van de omliggende hui zen. Rond 1870 is de bin nenhaven groten deels gedempt en ont stond de markt in zijn huidige vorm. Kort voor de eerste wereldoorlog is de tweede fase van de demping uitgevoerd, namelijk het gedeelte aan noord-oostzijde van de binnenhaven. Een restant van de haven is nu de zg. vissershaven, op nauwelijks vijftig meter van de markt gelegen. Een man, die alles afweet van de vroegere binnen haven van Terneuzen en van de huidige markt is de heer P. J. Baert, administrateur van de gemeen tepolitie. Dat is niet zo vreemd, want de geschiede nis van de politie in Terneuzen. door de heer Baert op schrift gesteld, is nauw verweven met de vroegere binnenhaven. Zo kreeg Terneuzen in 1893 zijn eer ste politiebureau: een verplaatsbaar houten hokje van drie bij drie meter, dat de luttele som van 365,- kostte. Dit vertrek, dat nauwelijks de naam bureau waardig was, kreeg een plaatsje op de kade, vlak voor de coupure in de waterkerende muur. In 1903 trok de politie naar een oude school, die ook al in de onmiddellijke nabijheid van de haven stond en na een korte periode in de Arsenaalkazerne, kreeg de politie onderdak in een andere school, opnieuw vlak bij de Inmiddels gedempte haven. Daar netelt de politie nog steeds, hoewel er vergevorderde plannen zijn voor een nieuw politiebureau aan de Rosegracht. Een bureau, dat honderden malen het bedrag zal vergen, dat in 1893 voor een politiebureau werd uit getrokkenEr kan in een periode van 75 jaar veel veranderen. Een oriëntatiepunt rond de binnenhaven en later de markt was en is de molen aan de oostzijde. In 1853 werd de houten windmolen afgebroken en werd een nieuwe molen van steen gebouwd. In 1917 werden hiervan de wieken en de kap gesloopt. Een ander markant punt is het kantongerecht, dat in 1914 aan de noordzijde van de markt is gebouwd. Tot 1912 lag hier, het laatste deel van de binnen haven rnet precies op de plaats van het huidige kantongerecht een scheepstimmerwerf, btj de oudere Terneuzenaren wel bekend. De heer Baert weet te vertellen, dat zijn vader als opgeschoten knaap met zijn vriendjes vaak bet terrein van de scheepswerf opliep om een voorraadje pek in te slaan. Want pek was in die dagen, wat kauwgom is voor de jeugd van thans. Maar de tijd, dat de markt van Terneuzen een druk bezochte haven was, is voorgoed voorbij. Het beeld, dat men thans van de vroegere haven krijgt Ls dat van een centrum van een stad, waar behalve op marktdagen, de auto's bij tientallen staan geparkeerd, precies, zoals zeventig, tachtig jaar ge leden de binnenschepen mannetje-aan-mannetje aan de meerpalen lagen gemeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 17