PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERDERE MECHANISATIE VAN VITRITE FABRIEK MIDDELBURG OVEREENKOMST NEDERLAND-INDONESIË Technische samen werking Porto Alegre valt in handen van rebellen Reisbeperkingen voor Oostduitsers verzacht RESULTATEN VAN OVERLEG LUNS-SOEBANDRIO commissie voor referendum op Nieuw-Guinea commissie voor kwestie schadeclaims Nieuwe regering in Brazilië Goulart heeft tegenstand opgegeven DRIEHONDERD BELGISCHE ARTSEN „ONBEREIKBAAR" IN VALKENBURG Iliploniiial Drie vakbonden willen vermogens- aanwasdeling „Malenkow leeft" Produktiecapaciteit groter; transport beter NIEUWBOUW IS THANS GEREED 207e jaargang - no. 79 WAARIN OPGENOMEN DE MI DDELBU RG SE, VLISSIN GSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; F. van de Velde, F. B. den Boer e Wolstraat 5R-60. tel. 2355 (b.g.g. red 3508, 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. de Pagter. Hoofdredactie. W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9,75 per kw., franco per post ƒ10,- p. kw. LoMe nummers 15 cl ll VUm r .•••i 3647'3643Middelburg: Markt 51. tel. 3841 «b.g.g red. 2078'3169. adv. 2375»; Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g, red 7853. adv. 52)8;, Oost burglel 2395. Tementen Arsenaalstraat 2 tel v. pr. 32 cl. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80 Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel (min 1.60i. ..Brieven bur. van dit nl»d" 25 cl meer. Giro ï5flSXi P.Z O., Mlddrlourr Vrijdag 3 april 1964 Rainier in de boot Pagina 2 (Van onze Haagse redactie) Minister Luns heeft de uitnodi ging om een tegenbezoek aan In donesië te brengen van harte aanvaard. Hoewel een definitie ve datum nog niet is afgespro ken, wordt verwacht dat de reis in juni óf juli gemaakt zal wor den. Na afloop van de eerste be sprekingen, die gisteren tussen minister Luns en zijn Indonesi sche ambtgenoot dr. Soebandrio gevoerd zijn, spraken beide be windslieden van „een bijzonder prettig gesprek, dat tot bevredi gende resultaten heeft geleid". Het bezoek zal vanmiddag worden besloten met de ondertekening van een overeenkomst voor technische samenwerking, waarin is vastge legd dat beide landen elkaar weder zijds zullen steunen door uitwisse ling van deskundigen, verlenen van studiebeurzen, opleidingen e.d. Tn het communiqué dat van middag wordt opgesteld zal o.m. de instelling van een Nederlands- Indonesische commissie worden be kendgemaakt, die zich ingevol ge het V.N.-akkoord gaat bezighouden met de volksstem ming op Nieuw-Guinea. Ook financiële vraagstukken zijn be sproken. Een gemengde commissie zal de kwestie van de particuliere- en de kwestie van de particuliere- en de staatsclaims gaan hestnderen en te zijner tijd voorstellen doen op welke wijze de schadeclaims geregeld kun nen worden. Economische vraagstukken zijn giste ren niet aan de orde geweest, maar in delegatiekringen verwacht men wel dat in de toekomst ook de contacten op handelsgebied worden versterkt en uitgebreid. Op het ministerie van Eco nomische Zaken vinden op Indone sisch verzoek volgende week be sprekingen plaats tussen regeringsde legaties. Aan Indonesische zijde ne men daaraan deel: kolonel Joesoef, stafchef voor de ontwikkeling van de grensgebieden en de pas benoemde ambassadeur in Tokio Harsono Rek- soatmodjo. Beiden maakten deel uit van de handelsmissie die ons land eind vorig jaar bezocht. Dat uit deze besprekingen directe resultaten voort vloeien neemt men in Den Haag niet aan. De aangekondigde komst naar ons land van Chairoel Saleh, derde vice-premier van Indonesië, wordt in dit opzicht van meer betekenis ge acht. Braziliaanse opstandelingen heb ben gisteren het laatste bastion van president Joao Goulart, de ha venstad Porto Alegre in de zuide lijke staat Rio Grande do Sul, be zet en alle weerstand gebroken, Dit is gisterenavond door het mi nisterie van oorlog bekendge maakt. De tweede dag van het bezoek werd gisteravond afgesloten met een druk bezochte ontvangst, die minister Soebandrio aan zijn Ne derlandse relaties had aangeboden. De belangstelling voor deze re ceptie in kasteel Oud-Wassenaar was overweldigend: vrijwel alle Nederlandse ministers waren c wezig, evenals de in Den Haag ge accrediteerde ambassadeurs en di plomatieke vertegenwoordigers. Tot de vele honderden gasten be hoorden o.m. de fractieleiders van Tweede en Eerste Kamer, leden van de Raad van State en verte genwoordigers uit het bedrijfsleven, zoals Verolme en Sidney van den Bergh. Dit is een archieffoto van Ranieri Maz- zili, voorzitter van het nationale congres in Brazilië, die volgens berichten uit Brasilia is beëdigd als president. Hij volgt Joao Goulart op. Het ministerie maakte geen melding van het lot van Goulart of van zijn huidige verblijfplaats en evenmin van dat van zijn zwager Leonel Brizola, een federaal parlementslid. In politieke kringen in Rio werd evenwel gezegd dat beiden uit Porto Alegre zijn gevlucht met onbe kende bestemming. Volgens eerdere be richten zou Goulart van plan zijn in het nabije Uruguay politiek asiel te vragen. Volgens het radio station van Porto Alegre liep de bevolking van de stad nadat de ommezwaai van haar gar nizoen naar de opstandelingen een fe.it was geworden, uit om „de demo cratische overwinning" te vieren Nieuw kabinet In Brasilia is de nieuwe president, Ranie ri Mazzili, intussen begonnen een nieu we regering samen te stellen. Hoewel Goulart tot dusverre heeft volgehouden dat hij nog steeds president is, heeft de nieuwe tijdelijke president reeds een nieuw militair kabinet gevormd. Hij be noemde Francisco Assis Correa Melo tot minister voor de luchtvaart, generaal Arturo Costa Silva tot minister van oorlog en admiraal Augusto Rademacker tot minister van marine. Boodschap Eerder op de dag had Goulart een bood schap tot het Braziliaanse volk gericht waarin hij zei zonder onderbreking te zullen blijven strijden voor de verdedi ging van het volk. Gulf Oil vraagt concessie Fries Waddengebied Gulf Oil (Nederland) N.V. te Rotter dam, heeft een concessieaanvrage inge volge de mijnwet 1810 bij Gedeputeerde Staten van Friesland ingediend. Het ge bied, waarvoor de aanvrage geldt, om vat de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog met de Waddenzee tot aan de vaste wal van Friesland. Aan de conferentietaf el: linies de Indonesische minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio, rechts minister mr. J. M. A. II. VLIEGTUIG MET PRESIDENT VAN GUINEE ZOEK De verkeerstoren van het vliegveld van Conakry, de hoofdstad van Guinee, heeft bekendgemaakt dat een vliegtuig met president Sekou Toure aan boord al drie uur te laat is op een vlucht van Tunis naar Conakry. De verkeerstoren heeft het radiocontact met het vliegtuig verloren. Sekrou Toure had Tunis om negen uur gistermorgen Nederlandse tijd in zijn speciale vliegtuig verlaten na een statie- bezoek van vier dagen. De Tunesische president Habib Boerguiba en andere hoge autoriteiten waren ten afscheid op het vliegveld aanwezig. Volgens ver- keersautoriteiten op het vliegveld Dar- el-Beida van Algiers was er normaal radio contact met het vliegtuig tot 11.50 uur Nederlandse tijd toen het toestel overging van Algerijns naar Ma rokkaans luchtruim. Het speciale toe stel van Sekou Toure is een Russische 11-18 Turboprop die een bemanning heeft van vijf personen en tussen de 84 en 111 passagiers kan vervoeren. STAKING HEEFT RUSTIG VERLOOP tact met het ..stakingshoofdkwartier" te Brussel. Onder de „onbereikbaren" Is ook de secretaris van de artsenkamer In Brussel een tekort aan bedden In Valkensburgse hotels en pen sions hebben gisteren meer dan driehonderd Belgische artsen voor namelijk uit de provincie Luik hun intrek genomen. Zij zijn er „onbe reikbaar" voor hun patiënten, in het kader van het huidige artsen conflict met de Belgische regering. De artsen zitten in Valkenburg niet vol komen geïsoleerd. Velen zrjn vergezeld van hun vrouwen en kinderen, en ma ken het zich gezien de omstandigheden zo prettig mogelijk. Over het geschil zelf zijn zij van uur tot uur op de hoog te door een regelmatig telefonisch con- De heer Block deelde mede. dat In Aken en omliggende gebieden onge veer duizend Belgische artsen ver- loeven, de meerderheid echter ver blijft in het hertogdom Luxemburg, aldus de heer Block. Van de circa 9000 artsen en specialisten is slechts tien procent op instructie van de centrale artsenkamer in België ach tergebleven voor behandeling der noodgevallen De drie vakcentrales zullen bin nenkort een rapport publiceren waarin zij vermogensaanwasdeling of investeringsloon als effectief be- zitsvormingsbeleid bepleiten. De vakbeweging meent, dat de arbei ders recht hebben op een deel van de winsten die voor interne finan ciering van de bedrijven worden gebruikt. Als de structuur van de onderneming dit niet mocht toelaten, moet de oplossing worden gevonden in de vorm van inves teringsloon. Dit heeft de secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond en tevens vice-voorzitter van de K.V.P., de heer F. G. van der Gun, op een gister avond in Utrecht gehouden bijeenkomst van de Utrechtse afdeling van jongeren organisatie van de K.V.P. meegedeeld. De heer Van der Gun. die ook over de t loon- en prijssituatie sprak, is van oor-| deel dat een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen alleen mogelijk is door een effectief bezitsvormingsbeleid, waardoor de schokken van de laatste loonontwikkeling mede kunnen worden opgevangen. Gezien de ontwikkelingen! in het verleden en de uitwerking van de] laatste loonoperatie moet volgens de heer Van der Gun op het loonfront voor zichtigheid worden betracht. „Geen slavernij" „Wij staken met een bloedend hart, maar wat ons betreft, mag het zo lang duren als minister Theo Lefevre wil". Wij laten ons door de minister niet ln slavernij brengen", aldus secretaris Block. Hij vatte de bezwaren tegen de rege ringsplannen Bamen als: een inbreuk op het ambtsgeheim, een te grote bemoei zucht der ziekenfondsen en een bedrei ging van het vrije beroep. „Bovendien wil ons de regering twee- soortige patiënten opdringen, de eerste die wij normaal en behoorlijk mogen be handelen, en de tweede die wij als tweederangs moeten afwerken" „Wij hebben na twee jaar vergeefse strijd ten einde raad naar het wapen van de staking moeten grijpen Het ongerief dat wij door onze afwezig heid onze patiënten thans moeten be zorgen weegt niet op tegen de over heidsdwingelandij die hen in de toe komst te wachten zou kunnen staan' Rustig verloop Overigens heeft de artsenstaking in België tot dusverre een rustig verloop In Wallonië hebben arbeiders in enkele plaatsen tegen de staking van de ge neesheren gedemonstreerd, echter zon der dat het tot incidenten kwam. De door de nationale federatie van ge neesheren ingestelde wachtdiensten blij ken volgens in Brussel ontvangen be richten over het algemeen te functione ren en van ernstigé gevolgen voor zie ken als gevolg van de staking is tot dus verre geen melding gemaakt. Bedden tekort Alleen de noodmaatregelen voor Brussel zouden niet voldoende zijn. Het Belgi sche leger heeft 200 bedden beschikbaar gesteld om het tekort in de ziekenhui zen aan te vullen. De ziekenhuizen zijn er-vol als gevolg van 1 t feit. dat door de staking vele patiënten moeten wor den opgenomen die onder normale om standigheden thuis zouden worden ver pleegd. „Het is mij een groot genoegen' Premier Holyoake van Nieuw-Zee- land heeft gisteren in een nieuw universiteitsgebouw in Dunedin een wel heel bijzondere plaquette onthuld. Alle aanwezigen volgden met gro te aandacht de handelingen van de premier toen hij het koord pak te en onder het uitspreken van de woorden „het is mij een groot ge noegen" het gordijn van de pla quette opentrok om een blonde schoonheid in bikini te onthullen Zorgvuldig verwijderde premier Holyoake de plaat, die op de bron zen plaquette was bevestigd en stak haar in zijn zak terwijl hij waardig zei: „ik neem aan dat ik dit als aandenken mag houden". GEALLIEERD VISUMBUREAU De Indonesische minister van buiten landse zaken, de heer Soebandrio, is een beminnelijk en bekwaam di plomaat. HIJ beschikt over een zo grote persoonlijke charme, dat sommige mi nisters van buitenlandse zaken hem die eigenschap wel zullen benijden. Zijn echtgenote verwierf bekendheid als een vrouw v;in bijzondere eruditie, ook al dreef politieke felheid haar soms tot uitlatingen, die een enkele maal onjuist waren legenover Nederland Hei ligt voor de hand. dat zo'n echtpaar in Neder land op prettige wij- (ze wordt ontvangen, vooral wanneer dat echtpaar komt om de betere verstandhouding luwi-n jveocr- land cn Indonesië te symboliseren. Wan neer echter een Inoones.sche woord voerder ln Den Haag verklaart, dat de ontvangst verrassend warm was, dan U dat nel" Iets te ver geschoten. Zeker, er was vriendelijkheid <-n er was belang stelling van de publiciteitsmedia, die uit gebreid de heer Soebandrio aan het woord hebben gelaten, maar er was ook een duidelijk afwachtende houding. En juist omdat de heer Soebandrio zo weloverwogen en nuchter sprak over een bezoek van president Soekarno aan Nederland, en omdat hij wilde na gaan of het volk van Indonesië en het volk van Nederland reeds rilp zijn voor zo'n bezoek, zegt die afwachtende hou ding wel iets. Wij geloven dat de grote meerderheid van het Nederlandse volk weinig geïnteresseerd is ln Indonesië. Die meerderheid voelt bepaald geen ran cune over oude conflicten, maar zij weet niet hoe dit Indonesië anno 1964 staat tegenover de Nederlanders en zij ziet niet op welke ..gemeenschappelijke voe dingsbodem" de culturele, commerciële, f inanciële en andere contacten nu direct al tot een aanmerkelijke bloei kunnen geraken. Er zullen dus van Indonesische zijde bepaalde aanwijzingen moeten ko men en dan pas kan blijken of na het sympathieke bezoek van net echtpaar Soebandrio de tijd rijp is voor gesta dige uitbreiding van de goede relaties of dat deze relaties voorlopig slechts be scheiden „kasplantjes" moeten blijven, die ln leven worden gehouden door ..mensen van zeer goede wil", maar die voorlopig niet zullen uitschieten tot ei kebomen en waringins. Wij verwachten overigens wel, dat de heer Soekarno binnen afzienbare tijd een bezoek aan Nederland zal brengen en wij zouden het bijzonder prettig vinden wanneer het Indonesische staatshoofd bijvoorbeeld H.K.H. Prinses Beatrix zou ontvangen in Indonesië, maar het kan bepaald gëen kwaad als men nog eens enige tijd de ..rijpheid" bestudeert van de verhouding tussen de beide volkeren. De bedachtza me terughoudendheid, die tot dusverre zowel door de Indonesiërs als de Neder landers werd betracht, heeft goed ge werkt Wij moeten nu niet ineens ..ver rassend warm" doen zoals een Indone sische woordvoerder suggereerde en evenmin verrassend koud Wij moeten bedachtzaam en nuchter blijven. Dat biedt de beste kansen voor het opbou wen van waarlijk goede relaties tussen Nederland en Indonesië. Voorwaarde: geen politieke activiteit tijdens reis De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben beslo ten de drastische reisbeperkingen voor Oostduitsers, die zij na de bouw van de muur in Berlijn als represaillemaatregel hadden opge legd, te verzachten. Op enkele uit zonderingen na hebben de gealli eerde autoriteiten in West-Beriijn tot dusver Oostduitsers visa voor bezoeken aan westelijke landen ge- weigerd. Naar het geallieerde visumburcau gis teren in Berlijn bekendmaakte zal het nu weer aan Oostduitse burgers die naar N.A.V.O.-landen willen reizen de benodigde papieren verstrekken, op voorwaarde dat de betrokkenen zich van politieke activiteit in de te bezoe ken landen onthouden. Daarop zal nauwlettend worden toegezien. De verzachtende bepalingen hebben een voorlopig karakter. Rekening zal worden gehouden met de ervaringen die de N.A.V.O.-landen met de Oost duitse bezoekers opdoen. De drie wes telijke mogendheden zijn er door hun bondgenoten van in kennis gesteld, dat deze hun houding aan de nieuwe rege- zullen aanpassen, ele N.A.V.O.-landen hebben zich de laatste tijd uitgesproken voor al thans een gedeeltelijke opheffing van de reisbeperkingen, in het bijzonder Voor kunstenaars, wetenschapsmen- en sportlieden. zegt radio Moskou Radio Moskon heeft gisteren het jaren lange stilzwijgen rond de in ongenade gevallen premier Georgi Malenkow ver broken door te melden dat hij in leven is. Malenkow werd in '57 door een verwar de manoeuvre van premier Kroesjtsjew, in de bekende „anti-partij" zaak, uit het leidende communistische partijpresidium gestoten. Twee jaar daarvoor werd hij gedwongen in het openbaar te verklaren dat hij niet in staat was als premier te regeren en werd toen gedegradeerd tot minister van hydro-elektrische kracht centrales Later werd hij uitgezonden naar centraal Azië waar hij tot direc teur van de ..Oest-Kamenogorsk" krachtcentrale werd benoemd. Geruch ten deden de ronde dat Malenkow, nu 62 jaar oud, zou zijn gestorven. Sindsdien heeft men hem uit het oog verloren. Wel ingelichte zegslieden verklaarden giste ren dat hij al die tijd in een pension in de buitenwijken van Moskou heeft ge woond. De machinefabriek van de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg, waar de in het eigen bureau ont wikkelde nieuive machines ver vaardigd worden. Foto P.Z.C.) Goede sfeer Volgens de talrijke Indonesische diplo maten die bij deze ontvangst aanwezig- waren uil verschillende Westeuropese landen waren ambassadeurs overgeko men) was minister Soebandrio bijzonder sterk getroffen door de vriendschappe lijke sfeer waarin hij is ontvangen. Een sfeer, die hartelijker was zo heeft hij zich in intieme kring laten ontvallen dan hij in zijn hart had durven hopen. Dat de betrekkingen zo goed waren, had hem eigenlijk overrompeld en ontroerd. Ook mevrouw Soebandrio, die gisteren in haar functie van plaatsvervangend minister van volksgezondheid bezoeken bracht aan het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven en aan de Johannastichting (Open het Dorp) in Arnhem, zei ons gisteravond onder de indruk te zijn van deze „geweldige ont vangst". Rotterdam voor een "rondvaart, door de havens. De invitatie is uitgegaan van burgemees ter Van Waisum, die gehoord had. dat De Vitrite Fabriek N.V. te Middel burg heeft in de afgelopen drie jaar zowel in- als uitwendig een grote verandering ondergaan door de bouw van een nieuwe bedrijfs ruimte van ruim 5000 vierkante meter en van een 30 meter hoge to ren voor de voorbereiding van op slag en menging van glasgrond stoffen, alsmede door een aanpas- van de oude be- De uitvoering van de nieuw- en ver bouwplannen betekende voor de Vitrite Fabriek: Een betere opeenvolging van de verschillende produktiefasen; Een sterk verbeterd intern transport Een vergroting van de produk tiecapaciteit; Een intensievere mechanisatie van het gehele nroduktieproces. Vijf tienvoud De vraag naar lampvoeten de Middelburgse onderneming exporteert naar dertig landen in de wereld bouw waren noodzakelijk gewor den door de met name sinds lie De Middelburgse onderneming mag zich hiermee beschouwen als de be langrijkste producent van lampvoe ten in Europa, terwijl het produktie- niveau dat van de grootste Ameri kaanse lampvoetfabrieken dicht na dert. Steeg de produktie in de reeds genoemde periode to het vijftienvou- dige, het aantal werknemers, thans op 650 te stellen, werd slechts ander half maal zo groot. Wel een bewijs dus van de sterk doorgevoerde mecha nisatie. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom, de technisch directeur van de Vitrite- Fabriek, en ir. G. Kranen, adjunct directeur, hebben ons een aantal bij zonderheden verteld over de thans bij na gerealiseerde plannen en de gevol gen daarvan voor de onderneming. Moeilijkheden (Zie slot pag. 2 kot. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1