OPTREDEN VAN SAMMY DAVIS Jr. HOOGTEPUNT VAN KOMENDE WEEK Bijna alle Japanse gezinnen hebben t.v. televisie l/erf Wan tfeüewinkel SIMBOLO 10 stuks f 1.60 11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 3 APRIL J.WA GEEN VOCHTIGE MUREN MEER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Specialisten aan liet werk in een meisjesschool. Zoals reeds verschillende malen in de kranten gemeld beschikt men tegenwoordig ook in Neder land over verschillende systemen om vochtige muren met succes droog te maken. Het systeem tegen het opstijgende grondwater is wel bijzonder interessant omdat het toegepast wordt in een minimum van tijd, praktisch zonder bouwverf, geen gevaar voor verzakkingen en scheurtjes en bovendien volledig schriftelijk ge waarborgd. Het bestaat er in kleine gaatjes in de muren te boren, een S-tal per strekkende (lopende) meter langs één der zijden van de muur, echter niet door de muur. Daarna worden deze gaatjes dan met een scheikundige vloeistof verzadigd. Deze vloeistof reageert in de muur met het water en de kalk en vormt een ondoordringbare isolatie band voor het opstijgende water. Zelfs voor huizen en kastelen welke in het water staan is dit systeem de OPLOSSING. Nadien worden de gaatjes gedicht en het geheel wordt onzichtbaar, zodat het systeem bijna ideaal is Inlichtingen en documentatie, offertes en bezoek worden U gratis en vrijblijvend verstrekt door ATHOS NEDERLAND Handelsondernem. BIJMO Postbox 3098 - ROTTERDAM (Van onze radio- en t.v.-redactie). Dadio en televisie in Japan zijn enorme bedrijven. De staats omroep heeft 268 radiostations, 115 televisiestations en 89 tele visiestations die alleen school programma's uitzenden. Dan zijn er voorts nog 131 commer ciële radiostations en 117 com merciële televisiestations, toe behorende aan 41 maatschap pijen. Keus is er dus wel, ook al dient beseft te worden dat verschillende van de stations provinciale of lokale ondersta tions zijn, Deze nemen het na tionale programma over of ge ven eigen uitzendingen. Het ge middelde is 50 minuten per dag. De radio in Japan dateert uit 1925. Er werden toen drie onafhankelijke stations opgericht, te Tokio, Nagoya en Osaka. Het waren openbare nuts bedrijven. Reeds een jaar later wer den ze gecentraliseerd in de N.H.K., Nippon Hoso Kyokai. De N.H.K. stond onder directe overheidssuper- visie en werd in de tweede wereld oorlog een pure staatsomroep. Dat wil zeggen: een propaganda-insti- tuut. Na de oorlog is dat allemaal veran derd. De N.H.K. kreeg in 1950 een soortgelijke sta.tus als de Engelse B. B.C. De overheid bemoeit zich alleen met de benoeming van de raad van bestuur. De leden moeten represen tatief zijn voor de diverse lagen van de Japanse maatschappij, zowel in ge ografische als in culturele zin. De minister-president van Japan heeft voor de benoeming van de leden van de raad van bestuur de toestemming nodig van het parlement. Bij de democratisering van het Ja panse omroepbestel in 1950 kwam te gelijk een einde aan de monopolie positie van de N.H.K. De nieuwe om roepwet liet ook de oprichting toe van radio- en televisiestations, die hun inkomsten zouden verwerven uit advertentieboodschappen. De over heid heëft niet het recht te beoorde len of er behoefte is aan nog een nieuw station. Een concessie moet worden verleend als de aanvrager aan de normen voldoet. De enige rem op ongebreidelde toeneming van het aantal commerciële radio- of t.v.- maatschappijen is de looptijd van de concessie. Deze bedraagt drie jaar. De verlenging van de vergunning ge schiedt niet automatisch. Toch heb ben binnen tien jaar tijd al 41 maat schappijen het risico van het bouwen van in totaal 117 commerciële t.v.-stations aangedurfd. Luistergeld laag De radiostations van de nationale omroep leven van luistergeld. De N. II.K. moet- het luistergeld zelf innen. Het gebeurt niet, zoals bij ons, door de staat. Het luistergeld is overigens niet hoog. Het bedraagt slechts vijf tig cent per maand. Men heeft daar voor over het eerste net 19 uur radio per dag, over het tweede net 18'/2 uur en over het derde net dat op FM uit zendt, 18 uur. Geschat wordt, dat 70 procent van alle Japanse gezinnen een radiotoe stel heeft. De televisiesectie van de N.H.K. startte in 1952. Het eerste commer ciële station begon in 1954. Het eerste N.H.K.-station peciaal voor schooluitzendingen begon in 1958. Ook het kijkgeld is niet hQog, onge veer 3,50 per maand. Wie zowel radio als televisie heeft moet een zo genaamd a b-contract afsluiten. Vorig jaar augustus bedroeg het aantal van deze contracten 19 mil joen, wat wil zeggen dat 92 procent van de Japanse huishoudens televisie heeft. Op de wereldranglijst van het bezit aan t.v.-toestellen komt Japan dan ook onmiddellijk na de Verenig de Staten. De televisie van de N.H.K. is acht tien uur per dag in de weer. Een aan tal stations kan kleurenprogramma's uitzenden. Het gebeurt gedurende on geveer anderhalf uur per dag. Veel nieuws De nationale radio en televisie heeft tot. taak „bij te dragen tot het alge meen welzijn en de democratie''. Het moet het beschavingspeil verhogen, het moet het nieuws geven zonder verdraaiing, van feiten en controver siële zaken moeten van alle kanten worden belicht. Circa 32,5 procent van de radiozend tijd op het eerste net zijn nieuwsru brieken. Op de televisie wordt een kwart van alle zendtijd uitgetrokken voor nieuws. De commerciële televi sie brengt veel minder nieuws, name lijk gedurende 13 procent van de zendtijd. De commerciële televisie brengt dan ook het is een interna tionaal verschijnsel veel meer amusementsprogramma's. namelijk gedurende 35,4 procent van de zend tijd, tegenover 25,4 procent amuse mentsprogramma's in de t.v.-uitzen- dingen van de N.H.K. Schooluitzendingen Met de schoolradio en -televisie is Japan bijzonder ver, waarschijnlijk het verst in heel de wereld. Het is dan ook geen wonder dat de tweede internationale conferentie van om roeporganisaties over schoolradio en -televisie Tokio heeft uitgekozen als congresstad. De conferentie begint volgende week dinsdag, 7 april. De schoolradio geeft 22 lessen per week, de schooltelevisie 25. Radio en televisie hebben op de Japanse scho len een zelfstandige plaats ingeno men naast de traditionele onderwijs methoden. Zelfs op de kleuterscho len: 77 procent van de kleuterscho len volgt regelmatig de lessen per te levisie, 48 procent de lessen per ra dio. Zondag 5 april: Francis van Rooyde bekende jazz-zangeres verschijnt weer op het scherm. Ooogtepunt van deze t.v.-week is on getwijfeld het optreden van de Ame rikaanse zanger, acteur en entertainer Sammy Davis jr., terwijl daarnaast ook de Beverly illbilly's weer terug zijn. Zij zullen nu regelmatiger op ons scherm verschijnen, ongeveer driemaal per maand. De rest van het weekprogram- ma vertoont de normale inzinking na de goedverzorgde paasweek. FRANCIS VAN ROOY ZONDAG. De uitzendingen op deze avond beginnen pas om 19.30 met de gebruike lijke serie: Week journaal, Journaal en Sport in Beeld. In het A.V.R.O.-programrna zal de bekende jazz-zangeres Francis van Rooy 20 minuten haar knunen tonen. Zij zal worden begeleid door Jan Blok, gitaar, Ton Dissevelt, bas, Chris Dekker, drums, Hans Bekkers en Joop Hellemans, trombone. eleven Vader en zoon Preston komen dan onze aan dacht vragen voor een nieuwe aflevering van „De Verdedigers": de Polter Geist. Tijdens een feestje in een villa, gelegen op een eilandje, sterft plotseling een van de gasten. Vader en zoon moeten nu onderzoeken of er sprake is van moord. Na deze spannende detectivefilm laat het Frans vocaal ensemble „Les Swingle Singers" ons slechts tien minuten genieten van hun zang en voordracht. Deze groep, bestaan de uit vijf zangers en vijf zangeressen, is plot seling tot de bekendheid doorgedrongen door het zingen van verjazzte stukken van Johann Sebastian Bach. „De diplomaat" van Anton Advertentie B Tsjechov zal worden voorgedragen door Ko van Dijk. Na het echec van de uitzending „met 24 pk de wereld door" laat men nu Ko van Dijk stukken voordragen van Tsjechov. De eerste aflevering was een flop. Dit lag niet aan Ko van Dijk, ook niet aan de verhalen van Tsjechov, doch aan enkele kleine oorzaken, die het geheel tot een verstarde opvoering degra deerde. We hopen in ieder geval, dat het veel te zware boek is vervangen door een iets han delbaarder formaat, zodat Ko van Dijk de ge legenheid kan krijgen iets meer dynamiek te leggen in zijn voordracht. Onder regie van Leen Timp brengt Pierre Jansen hierna zijn Kunstgrepen, een uitzending die door de ster ke persoonlijkheid van Pierre Jansen altijd tot een hoogtepunt gerekend kan worden. Hierna alleen nog het tweede journaal. KANNEN EN KRUIKEN MAANDAG, Deze filmavond van de N.T.S. begint met 'n comedy-caper, getiteld „On der arrest". Drs. J. de Kleyn, medewerker van het Openluchtmuseum te Arnhem behandelt dan in Openbaar Kunstbezit de kannen en kruiken onder het motto: Wat de pot aan schoonheid schaft. Openbaar Kunstbezit de kannen en kruiken onder het motto: Wat de pot aan schoonheid schaft. Na het Journaal en de uitzending voor de po litieke partijen (c.-h.u.) een overname van de B.R. T. en wel van de quiz „Het is maar een woord". Quizleider is Paul van de Velde en de strijd zal gestreden worden door een Neder- Sammy 'Davis treedt volgende week zaterdag een uur lang op, dit is het hoogtepunt van het programma van deze week. landse en een Belgische ploeg. Na dit woor denspel onze hoofdfilm: Fortunella, met in de hoofdrollen Julietta Massina en Paul Douglas. Nanda, die vermoedt dat zij prinses Fortunella moet zijn, verlaat de voddenraper, waarmee zij reeds lang samenleefde en trekt In by een verlopen professor. In het huis van deze pro fessor maakt zij kennis met een rondreizend toneelgezelschap. Tevens verneemt zij, dat zij prinses Fortunella niet is en besluit dan maar bij het rondreizend toneelgezelschap te blijven, alwaar zij tenminste voor prinses Fortunella kan blijven spelen. In verband met het officië le bezoek van koningin Juliana en prins Bem- hard aan Mexico volgt nu nog een documen taire over Mexico-City. waarna het tweede journaal.. ]AZZ IN AANBOUW DINSDAG. De N.T.S. begint het avondpro gramma met het internationaal agrarisch nieuws, waarna het journaal. De VARA neemt dan de uitzending over met Achter het Nieuws, hetgeen direct gevolgd wordt door „Jazz in aanbouw" met Boys Big Band, dat onder lei ding staat van de Amsterdamse arts Boy Ed gar. Enige Nederlandse combo's o.a- The New Progressief Jazz Society en het Piet Kuiters Trio zullen aan het publiek worden voorge steld. Hierna komt Dick Powell onze aandacht vra gen voor de aflevering: 330 Indepence S.W. Het onderwerp is ontleend aan het rapport van het Amerikaanse ministerie van volksgezond heid, dat handelt over „doping", volksvijand nummer 1 voor Amerika. Jaap Buys zal dit keer in zijn programma „Ouderavond" de moeilijkheden rond de vakantieplannen van verloofden bespreken met deskundigen. In vele gezinnen is dit probleem ieder jaar weer aan leiding tot ernstige ruzies. De oorzaak ligt dik wijls op een ander vlak en wel dat van de op voeding, het gegeven vertrouwen, waarin men de kinderen heeft grootgebracht. Of Jaap Buys met zijn deskundigen, ons uit de perikelen zal kunnen helpen, valt te bezien. BIEZEN SNIJDEN WOENSDAG. In het jeugdprogramma gaan we eerst kijken naar de Verrekyker waarna weer twee scholen elkaar kunnen be kampen in de jeugdquiz, onder de vele aan moedigingen van hun supporters. Tot slot nog een aflevering van de uitzending Oude Am bachten. waarin men ditmaal het biezensnijden zal laten zien en de vervaardiging van de Genemuider matten uit deze biczen. Het avondprogramma begint eerst met Barend de Beer voor onze kleuters, waarna Pi Schef- fer zijn programma: Pas Geperst, presenteert. Na het Journaal en Memo dan eindelijk weer eens een aflevering van de Beverly Hillbillies. Nico van Vliet en Noortje de Vries presente ren hierna het programma: Als U het mij vraagt. Door de goed gestelde vragen, de wel doordachte onderwerpen en de juiste grondslag door middel van enquêtes, is dit programma uitgegroeid tot een van de meest bekeken uit zendingen. Vooral de ingelaste reportages wer ken suggestief op het kijkend publiek. Film- Dick Powell presenteert dinsdag een program maover doping, volksvijand nummer 1 voor Amerika. kader wordt gepresenteerd door Peter van Campen, waarna de dagsluiting door ds. Van de Bosch. DAMESBLADEN FNONDERDAG. In het vrouwenprogramma LJ van de VARA waagt de VARA zich aan een gevaarlijk experiment. Men zal de dames nl. alle Nederlandse damesbladen tonen en een gesprek hebben met de onderhavige hoofdre dacties. Een uitzending, waarbij het omzeilen van enige reclame tot de onmogelijkheden zal behoren. Na de zinloze pauze kunnen de kleuters dan nog genieten van „Vogeltje kijken". Na het Journaal en de uitzending Achter het Nieuws, komen Ellen Blazer en Berend Boudewijn met hun programma „Uit". Alhoewel in de „Keu kenhof" nog niets te zien is en het badseizoen nog dichtgevroren, zullen zij ons beslist wel ergens naar toe loodsen, waar net de moeite waard is. Het T.V.-spel van vanavond is geti teld: De Heldentenor, een oorspronkelijk Duits stuk van Frank Wedekind met in de hoofdrol len Ko van Dijk en Ina Faassen. De beroemde tenor Gerardo is onmiddellijk na zijn triomfa le optreden in een klein provinciestadje de speelbal geworden van een opdringerige bak vis (een miskend genie) en een dame uit het gezelschap, die behept is met een liefdescom plex. Beide vrouwen belagen het slachtoffer met hun wensen en dromen. Zo ondergaat on ze Heldentenor de kwellingen van het „idool" zijn en is hij compleet het "slachtoffer van zijn zo zeer begeerde roem. Op harteloze wijze heeft hij aan zijn carrière gebouwd, doch 'als het noodlot hem treft en hij moet kiezen tus sen iemand, die hij lief heeft en zijn beroeD, blijkt pas dat hij zelf de grootste slaaf :s van zijn beroep. DE UNIVERSITEIT VRIJDAG. In het jongerenprogramma „De Drempel" van de K.R.O. worden de proble men behandeld, die de jongeren moeten over winnen bjj de overgang van de middelbare Na het Journaal en de uitzending Brandpunt school naar de universiteit, gaan we wandelen door Berlijn op muziek van Irving Berlin. Voor de liefhebbers van cow- boyflims volgt dan het vijfde deel van Bonan za. Om de vernieuwingen in de Misliturgie aan te geven, die tot star.d zijn gekomen door de besluiten van het Concilie, heeft de K.R.O. een documentaire over de H. Mis laten samen stellen door Hans Wortelboer met medewer king van dr. L. Brinkhoff ofm. en dr. A. G. Weiier. Het tweede journaal sluit de avond af. JAZZ-SCENE U.S.A. ZATERDAG. Het middagprogramma is door de A.V.R.O. weer volgens het oude ver trouwde schema opgebouwd. We beginnen met Jazz scène U.S.A. met Mark Murphey; l it de voeten met Anneke en Bob, waarna de uitzending: In het T.V.-lab, een uitzending die het bij onze kinderen goed doet. De avonturen van Okky Trooy worden dan slechts gevolgd door L'it de kleine Camera. Het avondprogramma begint met Luipaard op schoot. We beginnen te geloven, dat we met deze laatste afleveringen in de opruiming van restanten of de doublures terecht zijn geko men. In ieder geval wat ons betreft wordt die luipaard iets te zwaar verteerbaar voor onze schoot. Na het Journaal een aflevering van de Dick van Dyke-show, getiteld: Gezond heid. darling. Kwart voor negen begint het quizuur onder leiding van Nan Baert. Eerst met: Wie van de drie, waarna Wachtwoord. In plaats van Kijk die Rijk komt nu Sammy Davis jr. onze aandacht vragen. Uit het op treden van ongeveer twee uur heeft de A.V R.O. een showprogramma samengesteld van een uur, dat zelfs de meest verwende showman zal laten watertanden. Het programma is reeds doorverkocht aan Frankrijk en België, die begrijpelijkerwijze bijzonder jaloers waren op dit voorrecht van de A.V.R.O. Sammy Da vis, die begeleid wordt door het orkest van Francis Bay, zal men kunnen horen in vele songs o.a. Bye bye Blackbird, Free and Easy, As long as she needs me en The lady is a tramp. Een nummer tapdance zal iedereen in extase brengen, terwijl de drum-, vibrafoon- en pianosol d seemetivbgk pianosoli de meest fervente tegenstanders van de showbusiness op de knieën zullen doen belanden. We spreken dan nog maar niet eens van de parodie op de figuren uit de cow boyfilms en zijn imitaties van verschillende topzangers. Reserveer deze avond om het op treden te kunnen zien van deze buitengewone showman. Het is het beste, dat U ooit te zien zult krijgen. Slechts Televizier en het tweede journaal komen dan nog om uw aandacht vra gen. Ko van Dijk draagt zondag voor uit Tsjechow en speelt donderdag een rol in een Duits stuk. W uitsluitend tabak stoom-strijk automaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11