Weer 3 premies voor uw gemak en plezier! MacQueen Thee 1:69 A&rikoien|am=*79 Corned Beef 39 Albert Heijn Auto's waren rijtechnisch niet in orde: bestuurders gestraft Sport en wedstrijden Zó moet het juist niet Premie-van-de-Maand Club WINDSCHERM Gladde banden zijn gevaar op de weg N.S.F. verdeelt drie miljoen uit toto-pot Programma bezoek staatssecretaris drs. J. A. Bakker ZONHEPARASOL ZONNEBED Raam voor Breskens' nieuwe gemeentehuis 8 PROVINCIALS Z E B U W 8 B O O R A N T DONDERDAG 2 APRIL 1064 KANTONGERECHT MIDDELBURG Dat er dagelijks nog al wat auto's op de weg komen, die rijtechnisch niet in orde zijn, is woensdagmor gen tijdens de zitting van de Mid delburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh weer eens duidelijk geworden bij de behandeling van diverse zaken, waarin automobi listen zich moesten verantwoorden voor het in gevaar brengen van het verkeer met het rijden in motor rijtuigen-met-mankementen. Voor al het besturen van auto's met gladde banden leverde de eige naars een paar fikse boetes op. De officier van justitie, mr. K. P. Doe- dens kondigde aan, dat de te eisen boetes voor het rijden met gladde banden in de toekomst aanmerke lijk hoger zullen zijn. Alle vier de wielen van de auto van P. C. M. uit Souburg hadden gladde banden toen de wagen op 21 december van het vorig jaar in Vlissingen werd bekeken door de politie. „De loopvlak- ken waren nagenoeg geheel glad gesle ten", zo vermeldde het rapport onder meer. „Weet U dat 17 een groot gevaar op de weg bent geweest", hield mr. Moolenburgh M. voor. „Het hele stel deugde niet". Bezuinigen De officier van justitie merkte op, dat vele automobilisten door het rij den met afgesleten banden heel wat bezuinigen. In dit verband noemde hij een paar bedragen, die met de aanschaf van nieuwe banden ge moeid zijn. Voor personenauto's kost een exemplaar minstens f 50. Voor vrachtauto's ligt dit bedrag in de buurt van de f 300 en een band van een autobuswiel kost niet minder dan f 900. Mr. Doedens vond de overtreding van ernstige aard. Hij eiste een geldboete van f 150, subs. 30 dagen. Voorts eiste hij verbeurdverklaring van de banden. „Deze straffen zijn eigenlijk nooit te hoog", vond mr. Moolenburgh, die bij het bepalen van het vonnis toch enkele verzachtende omstandigheden in aan merking wilde nemen. Hij legde M. ten slotte een geldboete van f 100 subs. 20 dagen op. „En let voortaan op uw tel len, jf beter gezegd op uw banden", zo waarschuwde mr. Moolenburgh de Sou burger bij het weggaan. R. J. H. uit 's-Heer-Arendskerke ver leende op 20 november 1963 op het te wa- i vrachtauto- Glad wegdek Dat er een botsing was ontstaan, was naar H. betoogde, grotendeels te wyten aan het gladde wegdek. „Dat U bent gaan schuiven werd bevorderd door de gladde achterbanden van uw wagen", vond mr. Moolenburgh. De officier, die beide feiten ernstig noemde, eiste voor het eerste geval een geldboete van f 40. Voor het rijden met afgesleten banden vorderde hij een geldboete van f 80, subs. 20 dagen. De kantonrechter von niste conform. De banden werden ver beurd verklaard. „Ik vind het schunnig, dat ik daar een bekeuring voor krijg", had P. A. B. uit Goes de verbalisant ge zegd, toen hjj daar op de 's-Heer- Hendrikskinderendijk was aangehou den als bestuurder van een auto, waarvan de koplamp niet brandde, een richtingaanwijzer uit was blijven staan en het kenteken niet naar be horen verlicht was. een geldboete van f 10, subs. 2 dagen voor de koplamp, f 5 subs. 1 dag voor het onvoldoende verlichte kenteken en t 15 subs. 3 dagen voor de uitgestoken •lchtingaanwijzer. Mr. Moolenburgh, die er eveneens van overtuigd was, dat B. door deze handelingen het verkeer in jevaar had gebracht en had misleid, vonniste conform het requisitoir van de officier. Vrijspraak F. K. uit Ovezande werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Hij zou in de maanden september en oktober van het vorig jaar zijn werkboekje niet hebben ingevuld. Op de zitting van 11 maart, toen dc zaak voor liet eerst aan de orde werd gesteld, had K. verklaard, dat hij op die dagen niet had gewerkt en dus het werkboekje als bestuurder van een vrachtauto niet had behoeven in te vullen. Gisteren kwam de als getuige gedag vaarde heer C. M. Rademaker, rijksop- sichter van het verkeer, op het kanton gerecht meedelen, dat K. inderdaad niet verplicht was op de dagen dat hij geen chauffeurswerk had verricht, zijn boek je in t.e vullen. Mr. Doedens vorderde na deze verklaring vrijspraak, waartoe de kantonrechter even later besloot. M. de W. uit 's-Gravenpolder was tegen de hinderwet in een drogerij van gladiolen (of knollen, maar daar wilde mr. Moolenburgh van af zijn) begonnen. Dat kostte hem een reisje naar Middelburg, waar hij zich in het gebouw aan de Balans moest verantwoorden voor de overtreding. De W. betoogde dat hij onwetend had gehandeld. Een getuige k décharge, P. J. uit Voor- ïout voegde daar nog aan toe, dat er helemaal geen sprake van schade of hin der zou zijn. „Duizenden van dergelijke drogerijen draaien zonder vergunning Ingevolge de hinderwet". Mr. Moolenburgh antwoordde, dat on wetendheid nog geen straffeloosheid tot gevolg had. „U weet dat iedereen wordt geacht de wet te kennen", zo zei hij. Om de mogelijkheid van hoger be roep niet uit te sluiten, legde de kan tonrechter De W. een geldboete van f 11 op. De eis van de officier luidde f 15 subs. 3 dagen. De Vlissinger J. A. W., die als bestuurder van een perso nenauto op 26 december van het vorig jaar bij een kruising aan de Bonedijke- straat geen voorrang verleende aan een lesauto, waarbij een botsing was ge volgd, kreeg een geldboete van f 30 subs. 8 dagen. Mr. Doedens had f 40 subs. 8 dagen geëist. In een verstekzaak tegen G. S. uit Vlissingen werd deze wegens het hinderen bij het wegrijden op de Oude Koudekerkseweg te Middelburg waarbjj een bestelauto werd be schadigd veroordeeld tot het be talen van de schade aan de bestol wagen ten bedrage van f 122,51. De overtreding kostte hem conform de eis I 35, subs. 7 dagen. De Nederlandse sportfederatie heeft voor 1964 ruim drie miljoen verdeeld onder de sportbonden, waarbij de na druk ligt op de komende olympische spelen in Tokio. Het is dan ook het Nederlandsch Olympisch comité dat zich dit jaar de grootste slokop toon de. Aan het N.O.C. werd een slotuitkering van 500.000,verstrekt ten behoe ve van de uitzending van Nederlandse ploegen naar de olympische winter en zomerspelen. In de voorgaande ja ren ontving het N.O.C. reeds 300.000 voor dit doel, zodat in totaal 800.000 aan het N.O.C. is gevoteerd. In de aan de bonden toegewezen be dragen is voor wat betreft de „Olym pische bonden" overeenkomstig het advies van het N.O.C. mede begre pen een bedrag van totaal 460.940, voor training, wedstrijden, medisch onderzoek en trainers ten behoeve van de topsport. Ten aanzien van de uitkering aan de Federatie van bureaus voor medische sportkeuring zij opgemerkt, dat een bedrag van dertig cent per keuring werd vesrtrekt tot een maximum van 63.000,Van de zijde van het Mi nisterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen is eveneens een bijdrage van dertig cent per keuring vastge steld. Leo Domen staat alleen aan kop bij jeugdschaken Na dc vijfde ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor de jeugd in Rotterdam, staat de Zeeuwse jeugdkampioen Leo Damen op de eerste plaats met 4J/2 punt uit 5 par tijen. IGENL1JK behoeft er bij bovenstaande foto niet zo bar veel te ■oorden verteld. Ret verbodsbord rond, rode rand en auto in wit vlak spreekt voor zich. En dat is ook het geval met de fout, die ie automobilist, links van het bord willens en wetens maakt. Toch wórdt die fout gemaakt. En niet eens zo zelden.' We hebben met de :amera van onze fotograaf zo'n eigenwijze automobilist betrapt. Dat ■leed ook de tegenligger, die hem vlak achter het bord. op de hoek van de Beatrixlaan en de Oostsingel in Goes klem zette. De man van de kleine auto had zich dus danig in moeilijkheden gebracht. HEUS, de hoofdbetekenis van het bord laat zich niet zo moeilijk raden. Nuttiger misschien is het op enkele „specialiteiten" van het bord de aandacht te vestigen. Officieel wil het bord dit zeggen: verboden voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen." Motor rijders en scooterbestuurders mogen er dus „doorheen". Een motor fiets met zijspan weer met. Het bord geeft ook nog enig „recht" aan de automobilisten van de andere kant, uit de „open richting": zij mogen aan de linkerkant van de weg stoppen. In Goes weet men dat heel goed. Maar let op. beste motorrijder: voor U geen verbod, dus ook geen recht! Twee- "rielige motorvoertuigen mogen niet aan de linkerkant stilstaan. Foto P.Z.C I In de vierde ronde won hij zijn partij van J. Marcus en in de vijfde ronde versloeg hij J. Greben. De overige uitslagen van de vierde ronde zijn: J, GrebenH. Ree 0—1; J. v. d. Berg—L. Kerkhoff 0—1; N. SchoutenJ. Toorman 10; H. de WildeJ. v. Baarle 01; S. Noorda J. Jansen 10; J. TimmanM. Simon 10. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: L. KerkhoffN. Schouten afgebro ken; J. v. BaarleH. Ree 10; J. Mar cusJ, Timman 01; J. v .d. Berg S. Noorda remise; J. ToormanH. de Wilde remise; M. SimonJ. Jansen re mise. Na de vijfde ronde luidt de eindstand L. Damen, AVz punt; J. Greben enJ. v Baarle 3'/2 punt; L. Kerkhoff, 3 punten en een afgebroken partij; J. Timman, 3 punten; N. Schouten, 2VS punt en een afgebroken partij; H. Ree en J. v. d, Berg 2V2 punt; J. Marcus en S. Noorda, 2 punten; H. de Wilde, J. Toorman en M. Simon, 1% punt en J. Jansen punt. Officier in beroep tegen vonnissen in Haagse moordzaken De officier van justitie bij de recht bank in Den Ilaag, jhr. mr. W. van der Poll, is in beroep gegaan van de vonnissen, die de rechtbank op 17 maart heeft opgelegd aan vier inwo ners van Den Haag. die terechtston den wegens de moorden op de 38-jari- ge monteur G. P. van der Lugt en de 58-,iarige weduwe A. C. van Capelle- Lugtigheid. De 21-jarige elektricien Eddy van R. kreeg 'toen 18 jaar gevangenisstraf en de 20-jarige Koos H. 15 jaar gevange nisstraf, beiden met terbeschikking stelling van de regering. De 46-jarige musicus H. S. en de caféhouder H. L. werden wegens medeplichtigheid resp tot vier en vijf jaar gevangenisstraf eveneens met terbeschikkingstelling, veroordeeld. Zoals gemeld zal staatssecretaris drs. J. A. Bakker van economische zaken op maandag 6 en dinsdag 7 april een be zoek aan Zeeland brengen. Het pro gramma voor deze dagen ziet er als volgt uit: Omstreeks kwart over tien vindt er ter Provinciale Griffie te Middelburg een ontvangst plaats. Daarna volgt er een bespreking met het provinciaal be stuur over problemen aangaande de eco nomische ontwikkeling en de recreatie. Gedeputeerde jhr. mr. T. A. ,J. W. Scho- zal daarbij een inleiding houden. Rond het middaguur vertrekt het ge zelschap te Vlissingen voor een korte vaartocht over de Westerschelde met het m.s. „Margriet". Aan boord wordt de lunch gebruikt. In de vroege middag bezoekt de staatssecretaris Breskens, waarna via ccn bezoek aan het recrea tiegebied „De Braakman", Terneuzen wordt „aangedaan". Daar wordt ten stadhuize de thee gebruikt. Voorts zul len na de bespreking met het gemeente bestuur enkele punten in de ontwikke lingskern worden bezichtigd. Van Ter- neuzen gaat het vervolgens via Perk- polder naar Kruiningen. In Goes zal te gen zessen een bespreking met het ge meentebestuur plaatsvinden. In het Veerhuis te Wolphaartsdijk wordt 's avonds gedineerd, Het programma van de zevende april zal worden inge zet met een gesprek tussen staatssecre taris Bakker en vertegenwoordigers van de Middenstand in de provinciale grif fie te Middelburg. In net stadhuis van de Zeeuwse hoofdstad volgt daarna een bespreking met het gemeentebestuur. Op weg naar de Sloehaven is er gelegen heid tot bezichtiging van de industrie terreinen Middelburg in wording. Aan de hand van een macjuette zal ir. J. Zuurdeeg hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directiekeet van de rijkswaterstaat rond het middag uur een uiteenzetting over de Sloehaven geven. Burgemeester en wethouders van Vlissingen voegen zich hier bij het gezelschap. Na afloop van deze excursie zal de staatssecretaris in de Provinciale Griffie te Middelburg een bespreking hebben met het gemeentebestuur van Vlissingen. In de Campveerse Toren wordt de lunch gebruikt. Voor de mid daguren staat er op het programma een onderhoud met de beide voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Zeeland. Tegen half vier zal het gezelschap in Veere aan boord gaan van de politieboot R.P. 18, die het naar WolphaarLsdijk zal brengen. De burgemeesters van de gemeenten rond het Veerse Meer maken de vaar tocht mee. In het Veerhuis te Wol phaartsdijk wordt tegen vijf uur een slotbijeenkomst gehouden. - '«a'„ De PMC denkt overal aan: RIJK-GEURIGE SCHOTSE MELANGE SPERZIEBONEN 69 DOPERWTEN-FIJN JÜÜ 89 KAPUCIJNERS APPELMOESÜLÜÜ- 69 .59 ANANAS 8 halve schuveh ih eek buk GELDERSE HAMJ=L 79 THEEWORSTJES 59 GEHAKT 3L^4— 99 SMEERKAAS 29 2 V00B 1." NIEUWI MELITTA-MALIHG PERLADE COLOMBIA -g90 KOKOSRINGEN. 49 SPECIALE AAHBIEDINÜ VOOR OW HUISDIEREN! kit.f.hat 3 srs~ 1.33 CHAPPY3 I.53 BONZO 93 STROOPWAFELS HET ROOMBOTER BEREID PAK S STUKS 2-«T.i3 TOPKWALITEIT Ideaal voor strand of tuin. Extra royale maat (1.50 m hoog, 4 m lang!). Zeer solide uitvoering: extra zwaar maïsgeel kwali teitskatoen, Felisol geverfd. Blijft mooi ondanks invloed van zeelucht, zand én zon. Compleet in foudraal met 4 driedelige lichte metalen stokken, beukenhouten haringen, metalen grondpennen etc. Clubpri|s f •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••A grote Nieuw veldboeket-imprimé in fleurig geel, rood en blauw op zeer sterk doek van bijzondere kwaliteit, afgewerkt met zeer luxe witte franje. Doorsnede parasoli 2 meter. Hoogte verstelbaar tot 2.45 m. Hardplastic schuifkoker, witgemoffelde buis met puntig uiteinde, dat u zo in het gazon drukt. Verchroomde knik voor 'meer-schaduw'-stand. Clubprijs f Vergelijkbare winkelwaarde f 60.- Bestelnummer 830 Nooit had u méér reden om bij AH te kopen dan juist nu Het PMC-zonnebed in de allernieuwste uitvoering met fris Schots dessin. Door patentscharnieren in zes standen ver stelbaar. Sterk buisstalen frame. Blijven de vering. Luxe canvas bekleding met ingeweven ruit. Afneembaar kussentje met hetzelfde dessin. Door royale maat ook als kampeer- of logeerbed zeer geschikt. Clubprijs f Alle Clu bp rij zen te voldoen in PMC-cheques. In de rechterzijgevel van het nieuwe gemeentehuis te Breskens zal een ge brandschilderd raam worden aange bracht, deels te bekostigen door de bur gerij als een blijvend geschenk en voor de rest door de gemeente zelf. Het co mité, dat zich ten doel heeft gesteld bij de opening van het nieuwe gemeente huis een blijvend geschenk aan te bie den, heeft een bedrag van ca. 3500, bijeen gebracht. Het raam kost evenwel 6600,zodat b. en w. na overleg met het comité voorstelden een zelfde bedrag voor rekening van de gemeente te nemen met een maximum van 4000,Mevrouw M. M. Niermans- Cossije (vrije sociale arbeiders) was in een raadsvergadering van woensdag avond niet zo bijzonder enthousiast over het voorstel. Zij had liever gezien dat voor de som, die de bevolking bijeen heeft gebracht, een cadeau werd gekocht zonder bij passen door de gemeente. Voor de be volking vond zij het nu gelanceerde idee minder prettig. De heer Th. P. Cambier (gemeentebelangen) kon zich met de opmerking van mevrouw Niermans wel verenigen. Wethouder W. van der Hooft (p.v.d.a.) noemde het juist een goed sa menspel tussen burgerij en gemeente bestuur, om het financieel aspect van deze zaak zo op te lossen. Ook ziin col lega P. Zegers (prot. chr.) vond dat men met beide handen moet aanvaar den wat de burgerij heeft bijeenge bracht en door daar een bedrag bi) te leggen, een passend aandenken aan te schaffen. Na deze korte discussie werd het b. en w. voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. „GEEN WAPENSTILSTAND MET TUBERCULOSE" „De tuberculose Is ook in ons land nog steeds een ziekte van grote sociale be tekenis", aldus prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezond heid. Hjj sprak gistermorgen In Den Haag ter gelegenheid van het feit, dat op de „wereldgezondheidsdag" dit jaar op 7 april te houden de aan dacht zal worden gevraagd voor één der ernstige bedreigingen van de gezond heid: «1e tuberculose. „Geen wapenstilstand met de tubercu lose", zo luidt het motto voor deze we reldgezondheidsdag en aldus prof. dr. Muntendam dit motto geldt ook voor ons land, „De sterfte aan tuberculose is nog steeds hoger dan van welke andere besmettelijke ziekte ook en nog steeds betekent de tuberculose een ernstige be dreiging voor de arbeidsproduktiviteit", De directeur-generaai voor de volksge zondheid illustreerde deze stelling aan de hand van enige cijfers. Van de 5000 nieuwe gevallen van tuberculose in 1962 kwamen er 3455 of meer dan twee-derde voor in de leeftijd tussen 15 en 60 jaar, dit wil zeggen in de zogenoemde pro- duktieve leeftijd. Prof. dr. Muntendam, die de daling van het aantal tuberculosesterftegevallen markant noemde (een daling van 24,5 per 100.000 inwoners in 1963) gaf een ontkennend antwoord op de vraag of de tuberculose in ons land is overwonnen. „De voortdurende zorg en waakzaam heid van regering en volk blijft gebo den", zo zei hfl. Prof. Van Itterzon ONDERWIJS BEDREIGD DOOR MATERIALISME" Als op school het industrieel perspec tief allesbepalend is en geestelijke waarden van opvoeding, persoonlijk heid en geloof op de achtergrond ra ken, doen wij onze kinderen onstel- lend veel tekort. Dan wordt de school een stoomcursus voor de maatschap pij en meer niet". Dit verklaarde de voorzitter van de schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, prof. dr. G. O. van Itterzon. gistermorgen op de algemene verga dering van deze raad in utrecht. Aanleiding tot zjjn beschouwing over onderwijs en materialisme was het „schooldebat" dat op het ogenblik in rooms-katholieke kring wordt gevoerd. Prof. Van Itterzon herinnerde aan het mandement van de rooms-katholieke bisschoppen, waarin deze krachtig op kwamen voor het behoud van katholie ke organisaties. Merkwaardig noem de de hoogleraar het, dat het ant woord dat de katholieke raad van overleg voor sociaal-economische aan gelegenheden verleden jaar in het standaardwerk „Welvaart, welzijn en geluk" op dit mandement gaf, een ge heel andere kant scheen uit te wijzen. Volgens prof. Van Itterzon blijkt hier uit duidelijk, dat men de voorkeur geeft aan een schooltype waarbij leerkrachten van diverse kerken en overtuigingen voor de verschillende klassen staan, een school die evenals de maatschappij zelf, geestelijk pluri form is. Hij voegde hieraan toe, dat ook door andere rooms-katholieken soortgelijke gedachten zijn verdedigd. De hoogleraar noemde het niet toe vallig, dat de titel van het rooms- katholieke standaardwerk begint met het woord „welvaart". In dit verband merkte hij op, dat we ongemerkt toe groeien naar de situatie, waarbij de maatschappij en niet het kind de toe komst en het ambacht van velen be paalt, omdat het, zoals de verhoudin gen in de wereld thans liggen, geen onverschillige zaak is wat de jonge mensen gaan doen. Prof Van Itterzon vroeg zich af, wat er moet gebeuren als de belangen van de samenleving en haar bescherming de maatstaf worden voor de richting waarin het onderwijs zich noodgedwongen zal moeten bewegen. Prof. Van Itterzon meent, dat een principieel gerichte opvoeding nage noeg alle betekenis verliest, als de school toch niet veel anders is dan een instituut waar men de vaardig heid moet krijgen die weldra in tech niek en industrie vereist zijn. Daarom mag men, volgens hem, juist in deze tijd de gerichte pedagogiek tot geen enkele prijs vergeten. C. VEROLME: ONZE ARBEIDERS WERKEN NIET HARD GENOEG MEER ,Onze arbeiders werken niet meer met de volle inzet van hun energie. De arbeidsprestaties zijn, ondanks de loonsverhogingen en de -erbeterde sociale voorzieningen, niet beter ge worden. De vakbonden zouden er gejd aan doen niet in de eerste pla»(s te vechten voor betere lonen voor allen, maar voor betere lonen voor betere arbeidsprestaties". Aldus scheepsbouwer C. Veroime dins dagmiddag te Rotterdam, waar op Verolmes dok- en scheepsbouwmaat schappij in Rozenburg de tanker ,Mosli" ten doop werd gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 8