Royco Bouillonpoeder Landbouworganisaties ontstemd over de richtprijs voor melk pzc. uw mooiste VOORJAARSGARDERÖBE hangt bu de magneet BELASTINGDRUK - „OM VAN TE RILLEN" - MOEILIJK PROBLEEM SHOW VAN MERCURIUS m B B' B B;B' fl ft I B ill Naast al die heerlijke Royco-soepen is er nu ook 1924-1964 40 jaar modieuze kleding aantrekkelijke prijzen PEPITA 1 MANTEL rm\ 82,50 1 TWEED I MANTEL 1 PRINCE de GALLE 1 KOSTUUM 125,- 18,50-42,50 de magneet DONDERDAG 2 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 31 cent is beslist onvoloende VREES VOOR MOELIJKHEDEN (Van onze Haagse redactie) Er heerst bij de georganiseerde landbouw grote teleurstelling over de vaststelling door mr. Biesheu vel van een richtprijs voor melk van 31 cent. De grote landbouw organisaties vrezen, dat zij ei moeilijkheden door kunnen krij gen. Niettemin hopen de bonden de ontevredenheid in goede banen te kunnen leiden. Minister Biesheuvel vindt, (lat de rege ring nogal haar best gedaan heeft in de laatste jaren. Op 1 november van het vorige jaar heeft hy zelf een ver betering tot stand gebracht van 2 cent per kg. Ook heeft hy de door het Land bouw Economisch Instituut berekende kostenstijging van 2 cent doorberekend, zo voert hjj ter verdediging van zijn be- süssing aan. Het inkomen in de veehou derij was zo ver weggezonken, zo stelt men van de kant van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité echter te genover de mening van mr. Biesheuvel, dat een richtprijs van 31 cent per kg onvoldoende moet worden geacht. FeeZ slechter De bedrijfsuitkomsten zijn namelijk Blechter dan het L.E.I. heeft berekend, veel slechter zelfs. Daardoor had er een betere melkprijs moeten uitkomen. In het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité had men ook de verrekenprijs graag hoger vastgesteld gezien. Jammer vindt men het, dat minister Biesheuvel zo voorzichtig is geweest met een uitspraak over de prijs van de boter en de kaas. De bewindsman wil deze prijzen stabiliseren. Dat is trouwens gewenst met het oog op de samenwerking in de E.E.G., maar waarom heeft hij dan geen verdere stappen gedaan? De boter- en kaas- prijzen zullen tóch omhoog moeten. Men was het bij het K.N.L.C. geheel eens met wat de voorzitter van het land bouwschap, de heer Biewenga, heeft op gemerkt, nameljjk dat de vraag rijst in hoeverre het minister Biesheuvel me nens Is met de prioriteit van de land bouw. De bonden zouden eens naar hem toe moeten, want er komt zeker herrie over het beleid dat de bewindsman thans voert. K.M.T.B. In de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond was men teleurgesteld over de mededeling van de minister dat de richtprijs van de melk voor het melk- jaar 1 april 1964 tot 1 april 1965 ia be paald op 31 cent per kg. Men vond het verschil met wat de georganiseerde land bouw heeft gevraagd en met wat eigen lijk nodig is wel erg groot. Er is niet één organisatie blij met deze beslissing, meende men. Overigens kon men geen commentaar geven, aangezien het hoofdbestuur van de K.N.B.T.B. vandaag met de geweste lijke hoofdbesturen vergadert en op deze bijeenkomst het definitieve standpunt van de organisatie zal bepalen. Dit standpunt zal bekend gemaakt worden. N.C.B.T.B. N.C.B.T.B. De opvattingen van drs. R. Zij Is de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, liepen parallel met die in het K.N. L.C. en de K.N.B.T.B. Ook hij was te leurgesteld door de beslissing van de minister. Vroeger blokkeerde het bedrag dat uit de schatkist moest worden bijgepast ons nog wel eens, zo zei hij, maar dat was nu niet het geval. Het benodigde bedrag was vastgesteld. Landbouwschap Het bestuur van het landbouwschap, zo bleek in de gistermorgen gehouden ver gadering, is eveneens teleurgesteld over de door de regering vastgestelde richt- prys voor melk van 31 cent. Het schap had 33 cent gevraagd. Het dageiyks be stuur kreeg machtiging over deze zaak een brief op te stellen, die aan de mi nisterraad en aan de volksvertegenwoor diging zal worden gezonden. Het land bouwschap wilde vooral nader met de re gering van gedachten wisselen over de verrekenprijs voor consumptiemelk. over de. Inleveringspryzen voor boter en kaas en over de vleesprijzen. Inleveringsprijzen Tegelijkertijd vergaderde gistermor gen in Den Haag het bestuur van het produktschap voor zuivel en die ver gadering heeft over de inleveringsprij- zen meer klaarheid gebracht. Het bestuur van het produktschap heeft de minister verhogingen van de ïnleveringsprijzen geadviseerd, die naar het oordeel van dit bestuur vol doende zijn, om het huidige niveau van de op de markt gemaakte prijzen te consolideren. De minister heeft r.og tijdens de produktschapsvergaderin- gon via zijn vertegenwoordiger laten weten, dat hij dit advies overneemt. Voor boter gaat de inleveringsprijs met 40 cent per kg omhoog, van f 3,9314 tot f4.3314, dat is het huidige marktprijsniveau. De „theoretische inleveringsprijs" voor jonge kaas (theoretisch omdat kaas in werkelijk heid pas ingeleverd wordt als ze niet JAARREDE MR. BEERNINK „Voorzichtig met verhoging van A.O.W.-premie" In zijn jaarrede tijdens de algeme ne vergadering van de Christelijk- Historische Unie in Amsterdam gaf de voorzitter mr. H. J. K. Beer- nink gisteren een breed overzicht van de nationale politieke vraag stukken en de C.H.U.-opvattingen dienaangaande. Over de verhouding C.H.U.-A.R. zei hij, dat het tegenwoordig gehouden regelma tig contact een vorm van samenwerking is, die de voorkeur verdient boven een gereglementeerde, daardoor wellicht geforceerde, samenwerking. Hij hoopte op vermindering van de spanningen in de A.R.P. Aan die spanningen heeft Srotestants Nederland bepaald geen be- oefte. Voor de ook door de C.H.U. vurig gewen ste neutralisering van de progressiefac tor in de belastingheffing zag de heer Beernink op korte termijn geen moge lijkheid. Ofschoon de belastingdruk in Nederland „om van te rillen'' is, vragen landbouwsteun, onderwijzerssalarissen, verhoging van de A.O.W., industrialisa- tiepolitiek, volksgezondheid, ontwikke lingshulp, afschaffing van de gemeente classificatie enz. enorm grote bedragen. Ten aanzien van de ontwikkelingshulp fing zijn wens uit naar meer bilaterale ulp, omdat de multilaterale V.N.-hulp z.i. niet voldoende garanties geeft, dat de gelden nuttig besteed worden. Hij vond, dat de onderwijzerssalarissen veel te lang slepende zijn gehouden. Het even tueel deelnemen aan een N.A.V.O.-kern macht doet tal van twijfels rijzen. Moe ten'wij honderden miljoenen gaan bij dragen aan een zaak, die door deskundi gen kostbaar en overbodig wordt ge noemd? Moeten wij meewerken aan een macht, die geen bijdrage tot de toch zo noodzakelijke algehele afschaffing van kernbewapening zal leveren, zo vroeg de heer Beernink zich af. AO.W.-premie Hij meende, dat men met verhoging van de A.O.W.-premie uitermate voorzichtig moet zijn. De grens voor de premie-betaling voor de volksver zekeringen door de burgers is langza merhand bereikt of althans in zicht. Onvermijdelijk wordt, dat bij verho ging van A.O.W. en A.W.W. een be roep op de algemene middelen moet worden gedaan. Wijzend op de negen constructieve, de landbouw bevoordelende maatregelen van de regering uitte hij goede hoop, dat ook aan de verlangens t.a.v. de melk prijs zal worden voldaan. Terugkerend tot belastingvraagstukken zei mr. Beernink op het ogenblik niets te voelen voor uitbreiding van het ge meentelijk belastinggebied. De C.H.U. zal aandringen op afschaffing van de immo rele belastingheffing, gelegen in de suc cessierechten bij „verkrijging" door de een echtgenoot bij overlijcfen van de an dere echtgenoot. Na van veel waardering voor de kabi netsleden van C.H.U.-huize te hebben blijk gegeven gaf hij instemming kennen met de gewijzigde prijzenwet van minister Andriessen. Wegens het ontbreken van goed overleg uitte hij kri tiek op de regeringsvoomemens inzake de indlviduële verticale prijsbinding. In overleg met betrokkenen en midden standsorganisaties dienen voor- en na delen per branche te worden nagegaan, omdat niet ontkend kan worden „dat het een snijden in levend vlees is". Over het algemeen tevreden zijnde over het woningbouwbeleid, achtte mr. Beernink toch nog te veel onbe nutte bouwcapaciteit aanwezig. Hij vroeg terzake meer vrijheid voor de gemeentebesturen en in de kleinste gemeenten een proef met het laten vervallen van rijksgoedkeuringen Hij waarschuwde tegen teveel plan ning en langdurig wetenschappelijk onderzoek op dit gebied. Telt men de prognoses van tal van gemeenten sa men. dan heeft Nederland over 10 of of ?0 jaar meer inwoners, dan Frank rijk. „Wij moeten bij onze planning do nodige nuchterheid betrachten en af stand neinen van te groot opgezette plannen", zo vond hij. Aan huurverhoging Is niet te ontkomen, al kan over het tijdstip van invoering van mening worden verschild. Mr. Beer nink wenste krachtige maatregelen in zake het onderhoud van huizen. Exces sen op het gebied van onroerend goed kunnen wellicht fiscaal worden beteu geld. Mr. Beernink achtte democrati sering van de P R.O., dus het kiezen van besturen door bedrijfsgenoten, hoogst noodzakelijk. Geschokt over de geheimzinnigheid rond de geloofsovergang van prinses Irene verklaarde mr. Beernink ten slotte: „Ik geloof, dat zij, die klaarheid kunnen brengen, er goed aan zouden doen, op de kortst mogelijke termijn opening van za ken te geven. Ons volk heeft wekenlang in een sfeer van groot onbehagen ge leefd. Door alle geheimzinnig gedoe weg te ne men, kan althans een gedeelte van het onbehagen verdwijnen. Amsterdam In een rede op de woens dag voortgezette vergadering, schonk ds. S. Gerssen, Nederlands hervormd pre dikant te Utrecht, uitvoerig aandacht aan de beslissing van de (gereformeer de) hoofdlegerpredikant, ds. Bos, om de (hervormde) legerpredikant, ds. Dieker- hoff, die aanhanger is van het bekende synoderapport over de kernbewapening, van bepaalde taken te ontheffen. Ds. Gerssen vond het onbillijk om de hoofd- nredikant alleen het slachtoffer te ma ten van de kritiek, die vooral in dc pers wordt geleverd. „Het is niet waar, dat ds. Bos op eigen houtje handelt en in de geestelijke verzorging optreedt als een protestantse paus". Alles gebeurt in overleg met het C.I.O.M. Ds. Gerssen wees op enkele belangrijke aspecten van deze zaak. Ten eerste is daar de verhou ding tussen kerk en staat. Naar de me ning van de predikant hebben minister De Jong en staatssecretaris Haex te recht gesteld, dat de geestelijke aspec ten van deze kwestie niet onder haar competentie vallen. „Het is volkomen juist, dat zij op dit punt de scheiding van kerk en staat hebben onderstreept". De vrijheid van evangelieverkondiging noemde ds. Gerssen het tweede aspect van deze zaak. Hij was van oordeel, dat ds. Bos zich op gevaarlyk terrein be geeft als hij wil voorschrijven wat in het leger wel en wat niet mag worden ge zegd. jong meer is) gaat 15 cent per kg om hoog, van f 2,25 naar f 2,40. Dat is iets lager dan de marktprijs op dit ogen blik. Het produktschap zal op boter een pro- duktieheffing leggen, gelijk aan de verhoging van de inleveringsprijs, dus 40 cent per kg. Op kaas gaat het een produktieheffing leggen van 29 cent, dat is 15 cent het bedrag van de verhoging van de inleveringsprijs meer dan de be staande, door de minister opgelegde heffing, die nu gaat vervallen. (De ministeriële heffing was eigenlijk 15 cent, maar zou, indien zij gehandhaafd was, volgens het produktschap om technische redenen tot 14 cent ver laagd moeten zijn). De minister heeft, naar hij eveneens via zijn vertegenwoordiger in de ver gadering liet weten, de heffingen al goedgekeurd. Wel maakte hij enig voorbehoud in verband met E.E.G.- regelingen. De heffingen zullen alleen voor de voor het binnenland bestemde boter en kaas gelden bij export worden zij gerestitueerd. Boerenkaas wordt nu ook aan een heffing onder worpen, die echter geen 29, maar slechts 15 cent zal bedragen. (Van onze verslaggeefster) Ter gelegenheid van het behalen van het dertigduizendste lid orga niseerde de Algemene Bond „Mer- curius" woensdagmiddag en -avond in de „Gouden Poorte" te Middelburg voor haar afdeling Middelburg-Vlissingen een bijzon dere show voor dames op het ge bied van dameskleding en cosme tica. Op instructieve wijze leidde Krispijn uit Den Haag deze show Jnaar haar initialen EMKA-show genoemd), waarin voor de pauze vooral het accent op de foundations viel. Op decente wijze toonden drie charmante beroepsmanne- qulns een uitgebreide collectie founda tions en lingerie. Vlinderlichte nachtja ponnen en paetelkleurig ondergoed, smaakvol gegarneerd en ook voor de wat grotere maten ruim vertegenwoor digd. Nylonkousen, met en zonder naad, alsmede grappige schortjes waren even eens te bewonderen. Ook hier was aan alle maten aandacht besteed: extra bre de schorten voor brede dames en ruime exemplaren voor de zwangere vrouw. Fleurige pyjama's, (om zó mee op de fiets te stappen) warm en sportief vie len bij het publiek zeer in de smaak. De show, die de bedoeling had produk- ten uit eigen land onder de aandacht van het publiek te brengen, liet voorts zien wollen stoffen, breiwol en -garens, voering (vezelig, met het strijkijzer aan Brits jacht zoek op de Noordzee North Foreland Radio heeft een oproep uitgezonden om inlichtingen over het Britse motorkajultjacht „Alicia". Met een bemanning van twee koppen ver trok het in de nacht van 25 op 26 maart uit Harwich met de bedoeling vla Kiel naar Kopenhagen te varen. Sinds het vertrek ls niets meer van het Jacht of Sn opvarenden gehoord. Het schip Is voet lang, is wit geschilderd en heeft geen mast. De mogelijkheid ls niet uit gesloten dat het zich in een Nederlandse naven bevindt. de binnenkant van bijvoorbeeld naden te „plakken"), schoenen en cosmetica. De show besloot met enkele fraaie avond japonnen, door mevrouw Krispijn ont worpen. De getoonde artikelen waren zeer smaakvol, en wat zeer belangrijk is, laag in prijs. Deelnemende fabrikanten wa ren: Aabé, Schuttersveld, Favorita, Drie Sterren, Koala, Parley, Dulco, Firet, Tima-ten Cate, Anita, Invite en Belair. Pianiste mevrouw P. Koster-Hulmer uit Middelburg, zorgde in de pauze voor muzikaal intermezzo. Gezien de aard van de getoonde modellen slechts dames werden toegelaten was het de districtsbestuurder van „Mercurius", de heer P. Diepenveen uit Roosendaal, slechts vergund de bijeenkomst, die 's middags matig, maar 's avonds druk werd bezocht, te openen en te sluiten. De show, die voor de 549ste keer werd gebracht wordt door „Mercurius" in 20 plaatsen ia Nederland georganiseerd. Studenten sociale academie bezoeken 3 dagen Zeeland Baby (2 maanden) gestikt in kussen had De „Amerikaanse agressie tegen Panama" wordt veroordeeld en be ëindiging van het Panamakanaalver- drag wordt geëist. Dinsdagavond Is de twee maanden oude Gustaaf Blitz in de ouderlijke Van 7 tot 10 april zullen vijftien stu- woning ln de Wilhelmlnastraat Am- denten van de Gereformeerde Sociale1 sterdam ln een kussen gestikt. Do Academie „De Nijenburgh" In Baarn moeder vond het kind in zijn bedje, een werkbezoek brengen aan Zeeland, «aar het zich op de bulk De voorzitter van de gereformeerde draald. stichting voor maatschappelijk werk in Zeeland zal de studenten dinsdag ontvangen in het C.N.Y'.-vakantieoord „Bos en Duin" in Oostkapelle. Van hieruit maken de bezoeker* per bus een excursie naar het Sloe. Vandaar maakt men een tocht door dc Zak van Zuid-Bevt-land. In het verenigingsgebouw in Baar land zullen de studenten een uileen- zetting krijgen over het bestaande re creatieplan en het herverkavelingsge- bied. Hierna wordt de tocht voortgezet naar Yerseke langs de oesterputten. 's Avonds houdt ir. J. A. H. Hasenack, medewerker van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, een inleiding over streekop- bouw. Woensdag 8 april brengen de studenten een bezoek aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, waar drs. Hijma een en ander zal vertellen over het persoonsbeleid en het bedrijfs maatschappelijk werk. 's Middags gaan de studenten via West-Zeeuwsch- Vlaanderen naar Brugge, waarbij wi- ka H- ten Have, medewerkster van het vormingscentrum Hedenesse in Cad- zand, ae rondleiding zal verzorgen. 's Avonds houden ds. H. M. Strating, directeur van de provinciale diacona le commisie in Zeeland, en wika R. Wasterval, directeur van het vor mingscentrum Hedenesse Inleidingen over: ..De kerk in de veranderende samenleving". Donderdag 8 april brengen de studen ten na een rondrit over Walcheren, een bezoek aan Vcerc, waar de bur gemeester hen het stadhuis zal laten zien. 's Avonds houden de heren drs. K. Laansma, directeur van de stich ting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk en mr. L. A. van Splun- der, oud-bestuurslid van de gerefor meerde stichting voor maatschappe lijk werk in Zeeland, inleidingen over opbouwwerk. Vrijdag 10 april, de laatste dag hun bezoek, maken de studenten 10 april, de laatste dag van 's morgens een rondrit over hel eiland Tholen. waarbij de heer W. C. v. d. Stel, maatschappelijk werker in Tho len, hun gids zal zijn en ook het een en ander zal vertellen over zijn werk. In de consistorie van de gereformeer de kerk in Bergen op Zoom besluiten de studenten 's middags hun werkbe zoek. --.r II WW 9$ m Ti Ui 4 goede redenen om blij te zijn met dit nieuws: ■J Royco vleesbouillonpoeder is zo fijn gekruid 2 bet lost zoveel gemakkelijker op dan blokjes en tabletten 3 U kunt het precies naar Uw smaak toevoegen 4 voor slechts 29 cent heeft U een volle liter geurige vleesbouillon Tankschip liep op zandbank Het ruim 900 ton metende motortank schip „Aurelia" van de rederij Van Ommeren uit Roterdam is dinsdag morgen tijdens hoog water ter hoogte van Wemeldinge vastgelopen op een zandbank in de Oosterschelde. Het tankschip „Wandria" van dezelfde re derij werd naar de plaats van stran ding gedirigeerd om een gedeelte van de lading over te nemen. Gisteravond was het nog niet gelukt het vaartuig vlot te krijgen. Het schip was met een lading olie op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Met leedwezen geven D. v. d. POEL aannemer te Oudelande. WIJ betreuren ln hem een voorbeeldig colle ga, wiens nagedachte nis bij ons zal blijven voortleven. Bestuur en leden Samenwerkende Patroons Vereniging „De Bevelanden Door een noodlottig on geval werd heden weg genomen onze trouwe medewerker JAN VEBBURG, ln de ouderdom van ruim 49 Jaar. Familie Kallewaard. Deze drie letters betekenen gedegen voorlichting op velerlei gebied wwwwwwwwMmwrMMwwm-wwwwi militairy style pepita ruitje op foamback jong en pittig Shetland ruit met kimonomouwen en aansluitende kraag 110,-1 modieuze coupe bijzonder mooie kwaliteit aantrekkelijk geprijsd MEISJESBLAZERS, JACKS EN 7/8 COATS in terlenka, gedessineerde en doorgestikte nylon, poplin op foamback, de blazers in vilt en pied de poule, van 2-14 jaar HAARLEM BAARN WOERDEN VLAARDINGEN ROOSENDAAL BERGEN OP ZOOM GOE5 MIDDELBURG VOOR U HET DICHTSTE Bij: Klokstraat 9, Goes en Lange Noordstraat 10-12, Middelburg. Te midden van duizenden japonnen, mantels, kostuums en regenkleding en te midden van nogmaals duizenden blouses, jumpers, vesten en rokjes hangt uw garderobe voor deze lente en zomer. Uw garderobe met zorg en smaak door de inkopers van De Magneet voor U bij eengebracht. Voor U, zodat U, als straks de zon doorbreekt, even fleurig en aantrekkelijk bent als de lieve lente zelf. JUBILEUMATTRACTIE In samenwerking met onze eveneens jubileren de inkoopcombinatie „Nederland" ontvangt U bij iedere aankoop van 10,- een gratis lot van het Prinses Beatrix Fonds. THANS KOPEN..KANS KOPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7