Spaans wijndorp zakt langzaam de grond in het kromme Klanken uit de ether VOORT OPRAPEN! PROF. DE QUAY AANGEZOCHT VOOR K.L.M. PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Neem mij nou. Waar zijn onze schepen? DINSDAG 31 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ER IS GEEN REDDEN MEER AAN Dorp slachtoffer van eigen wijn Een der beroemdste wijndorpen van Noord-Span je. La Seca, in de nabij heid van de oude Castiliaanse pro vinciehoofdstad Valladolid, is van de ene dag op de andere begonnen weg te zakken en is nu bezig langzaam in de aarde te verdwijnen. De meer dan 1500 bewoners hebben in al lerijl hun woningen moeten verla ten. Geologen hebben vastgesteld, dat La Seca niet van de onder gang gered kan worden. Onstuit baar opent zich onder het wijndorp, waarvan de gebouwen voor het grootste deel 500 jaar oud zijn, een onmetelijke holte. Ondergrondse bodegas De tragedie van het rijke wijnbou wersdorp is nog schrijnender, wan neer men bedenkt dat La Seca het slachtoffer wordt van zijn eigen wijn. Meer dan driehonderd jaar geleden reeds zijn de wijnboeren van La Seca begonnen onder hun dorp machtige bodega's complexen van wijnkel ders uit te graven, omdat de droogte van de bodem en de in die kelders heersende temperaturu bij zonder geschikt bleken voor de most. Mettertijd werd La Seca het kel dercentrum voor een geheel wijn- bouwgebied. In de beroemd geworden bodega's sloegen de wijnboeren uit 20 wijndorpen uit de omgeving hun wijn op. Deze kelders echter, die tot diep in de aarde zijn uitgegraven en waar in thans meer dan 700.000 hectoliter most en wijn, rijpen, werden de plaats noodlottig. Zij boden onder aardse waterlopen namelijk een uit weg en thans heeft zich onder La Se ca een diep onderaards meer ge vormd, dat van de ene dag op de an dere het hele dorp kan opslokken. In Castilië Met de tragedie van het Castiliaan se wijndorp is de aandacht gevestigd op een verschijnsel waarvoor men tot 2e doos QA-VA-SEUL wrijfwas tijdelijk voor halve prijs nu toe in Spanje veel te weinig aan dacht heeft gehad: de talrijke onder aardse waterlopen die onder de dro ge en verdorde oppervlakte van het wijde Castilië aanwezig zijn en waar van een systematische ontsluiting een ware zegen zou kunnen zijn voor de Spaanse landbouw. Legendarisch meer De sensationeelste aanwijzing v het bestaan van deze onderaardse stromen werd enkele jaren geleden gegeven, toen de breuk van de stuw dam van Ribadelago een heel dorp deed overstromen en meer dan 100 mensen spoorloos verdween. De slachtoffers van deze catastrofe wer den naar het Sanabriameer gespoeld, dat geen enkele zichtbare afvoer heeft en waarvan de legende al hon derden jaren zegt, dat het een offer nooit teruggeeft. Daar duikers en kikvorsmannen wekenlang tevergeefs naar de doden van Ribadelago zochten in het Sana briameer, lag het voor de hand dat dit legendarische water in de na bijheid van de oude stad Zamora een onbekende afvoer moest hebben. Daarmee was de theorie bevestigd van de ondergrondse stromen van Castilië, die thans ook de ondergang van het wijndorp La Seca op hun ge weten hebben. De Gaulle stelde rondreis uit President de Gaulle heeft een reis door drie departementen ln Noord- Frankrijk, die hij van 16 tot 19 april zou bezoeken, uitgesteld tot juni. De reis door West-Frankrijk, die voor juni op het programma stond, is tot een nader te bepalen tijdstip uitge steld. Naar gisteren in regeringskrin gen werd verklaard is het sterk belas te programma van de president de reden van dit besluit. Er doen echter geruchten de ronde dat de Gaulle zijn bezoeken aan de overwegend agrari sche gebieden in het noorden en noordwesten uitstelt met het oog op de slechte stemming onder de boeren ■ari deze streken. FRANSE COMMUNISTEN WILLEN CONFERENTIE De Franse communistische partij wil zo spoedig mogelijk een conferentie van alle communistische partijen we gens de ernst van de toestand in de internationale communistische bewe ging. Raymond Guyot, lid van het politieke bureau, heeft in een rapport dat gis teren openbaar gemaakt werd, een zeer heftige aanval op de leiders in Peking gedaan. Hun houding heeft de communistische zaak reeds belangrij ke schade toegebracht de Chinese aanvallen op de Franse communisti sche partij worden veelvuldiger en grover, zegt Guyot. Hij erkent dat in verscheidene com munistische partijen, voornamelijk in Zwitserland, Australië, België en be paalde Latijns-Amerikaanse landen groepen zijn gevormd die Peking steu nen. Guyot zegt voorts dat Peking veinst de diepe beweegredenen van de Gaul listische buitenlandse politiek niet te kennen. De Chinese pers heeft geen woord geschreven over de „Gaullisti sche onderdrukking in Gabon" en niet geprotesteerd tegen de oprichting van een centrum voor kernproeven in Po- lynesië". De uitingen van Mao Tse- Toeng over de atoombom zijn een ecno van de „Gaullistische preten ties", aldus Guyot. Oud-mlnJster-presldent dr. J. E. de Quay heeft het verzoek ontvangen zich be- Hchlkbaar te houden voor een benoeming tot commiswirl* en een verkiezing tot president-eornmlNsaris van de K.L.M. De (Commissarissen worden benoemd door de vergadering van aandeelhouders op voordracht van houders van prioritelta- aandelen en de commissarissen kiezen uit hun midden de presldent-commissa-1 ris). Advertentie/ De Verenigde Naties dienen hun I troepen terug te trekken uit Kongo. len. Er dient volledige kernontwape- ning te komen en kernwapenvoorra- den dienen te worden vernietigd. Het befaamde beeld ,J)e Venue van Milo", dat voor een tentoonstelling in Tokio uit het Louvre in Parijs naar Tokio vervoerd is, i.s in de Japanse hoofdstad voor de pers ont huld. Het beeld, dat ondanks de vele voorzorgsmaatregelen tijdens het transport beschadigd werd, liet niet na in Japan een diepe indruk te maken. De schade was overigens spoedig na aankomst reeds hersteld. CAROL DAY KON GISTERAVOND/MISS DAWS NUMMER NIET KRIJGEN, LIZ.PRO- 2672. Zonder acht te slaan op de arg wanend om hem heen draaiende Fo ley mompelde piloot Storm: Alles wijst erop, dat de mitrailleurs kori geleden gedemonteerd zijn. Hoewe' het moeilijk te zien is. 'n Knap stukje werk. Het moet een handige knaap geweest zijn en als je niet beter wist Zou dat soms hier gebeurd zijn, vroeg Buck, kwasi-onnozel het spelletje meespelend. Ik zou wel eens willen zien of de connecties met het vuur- mechanisme in de cockpit ook weg gehaald zijn. Ja ik ook, maar dan zou je de vleu gel daar open moeten maken, wees Arend. Hij richtte zich op en keek de vliegermonter aan, die nerveus met de ogen stond te knipperen. Zeg eens, mijnheer Foley heb ik 't nu mis of is het werkelijk bij de wet verboden om vuurwapens in particuliere vliegtuigen aan te brengen? Maar Foley antwoordde niet en deed enkele stappen achteruit, terwijl hij zijn sigaret van de ene naar de andere mondhoek schoof. En wat denkt U, ging Arend onverstoorbaar voort, als we hier eens rondkeken, zouden we dan misschien ergens zon stel mitrailleurs vinden? AGATHA CHRISTIE Je hebt een bepaalde mening over hen en die blijkt dan soms helemaal verkeerd te zijn. Niet altijd maar soms. Maar met dat al Brenda'' ze schudde het hoofd „die heeft altijd gehandeld zoals je van iemand met haar karakter zou verwachten. Ze is wat ik noem een haremtypc. Ze zit maar graag rustig en snoept veel, ze houdt van mooie kleren en juwelen, ze leest goedkope romanne tjes en gaat graag naar de Dioscoop. En het klinkt misschien raar, als je bedenkt dat grootvader al zevenentachtig was, maar ik geloof heus dat ze nogal weg was van hem. HQ had een bepaalde aan trekkingskracht, zie je. Ik zou me kun nen voorstellen dal hij kon bewerken dat een vrouw zich als een koningin voelde, als de favoriete van een sultan! Ik geloof, en dat heb ik altijd geloofd, dat Brenda zich door hem voelde alsof ze een opwindend romantisch persoontje was. Hij heeft zijn hele leven precies geweten hoe hij met vrouwen moest om gaan, dat is een soort kunst, die verleer j'e niet hoe oud je ook wordt''. Ik liet het probleem Brenda voor het ogenblik rusten en kwam terug op een gezegde van Sophia dat me in verwar ring had gebracht. „Waarom zei je dat je bang wa vroeg ik. Sophia rilde even en kneep haar han den samen. „Omdat het waar is", zei ze met een lage stem. „Het is heel belangrijk, Char les, dat ik je dit goed aan je verstand breng. Zie je, we zijn een rare familie Velen van ons zijn meedogenloos en wel ieder op een andere manier. Dat maakt het zo verwarrend. De verschil lende manieren" Ze moet aan mijn gezicht gezien hebben dat ik het niet begreep. Ze ging verder op vastberaden toon: „Ik wil proberen duidelijk te maken wat ik bedoel. Neem nou grootvader. Toen hij ons eens aan het vertellen was over zijn jongensjaren in Smyrna, merkte hij, zo even terloops, op dat hij twee mannen had doodgestoken. Er was een of andere vechtpartij 't ging over een beledi ging of zoiets ik weet het niet precies, maar het was gebeurd alsof het zo hoor de. Hij was het werkelijk bijna vergeten. Hoe dan ook, het was iets heel raars, dat zo helemaal terloops te vernemen dan in Engeland". Ik knikte instemmend. „Dat is dus één soort meedogenloos heid'', ging Sophia verder, „en dan had je mijn grootmoeder. Ik kan me haar niet goed meer herinneren, maar ik heb erg veel over haar gehoord. Ik denk dat zij de meedogenloosheid had die voort komt uit gebrek aan verbeelding. Met al die vossenjagende voorvaderen en oude generaals van het schiet-ze-maar-neer- type. Heel rechtschapen, zeer laatdun kend en niet in het minst bang om de verantwoording op zich te nemen waar 't zaken van dood of leven betrof". „Is dat niet een beetje ver gezocht?" „Ja, dat zal wel. Maar ik ben altijd nog al bang voor dat soort mensen. Ze zijn heel rechtschapen, maar eigenlijk mee dogenloos. En dan heb je mijn eigen moeder ze is toneelspeelster een schat, maar ze heeft niet het ste gevoel voor verhoudingen. Ze is een van die onbewuste egoïsten die de din gen alleen kunnen bezien voor zover het hen zelf betreft. Dat is weieens erg ont stellend. zie je. En dan is er nog Cle mency, de vrouw van oom Roger. Ze is een wetenschapsmens ze is bezig met een of ander belangrijk onderzoek ze i3 ook meedogenloos, op een bepaalde koelbloedige, onpersounlijke manier. Oom Roger is precies het tegenoverge stelde. hij is de vriendelijkste en bemin nelijkste mens van de wereld, maar hij is werkelijk ontzettend opvliegend. Soms gebeuren er dingen die hem woedend maken, cn dan weet hij gewoon niet wat hij doet. En dan heb je vader". Ze wachtte een hele poos. „Vader", zei ze langzaam, „heeft bij na te veel zelfbeheersing. Je weet nooit wat er in hem omgaat. Hij toont nooit enige emotie, 't Is waarschijn lijk een soort onbewuste zelfverdedi ging tegenover moeder, die helemaal overloopt van emotie, maar soms maakt 't me een beetje bezorgd". „Lieve kind", zei ik, „je zit je node loos op te winden. Waar 't op komt, is dat per slot van rekening eigenlijk iedereen tot moord in staat ..Ik veronderstel dat dat zo is. Ik zelfs ook". „Nee, jij niet! „O ja, Charles, je kunt voor mij geen uitzondering maken. Ik neem aan dat ik echt wel in staat zou zijn iemand te vermoorden". Ze zweeg even en voeg de er toen aan toe: „Maar als dat was. zou 't toch voor iets moeten zijn dat werkelijk de moeite waard was". Op dai moment lachte ik erom. Ik kon het niet laten. En Sophia glim lachte. „Misschien ben ik wel dwaas", zei ze, „maar we moeten dus beslist de waarheid omtrent grootvaders dood te weten komen. Dat moeten we een voudig. Als 't nu Brenda maar was..." En ik had ineens een beetje te doen met Brenda Leonides. HOOFDSTUK V Een lange figuur kwam met vlugge pas het pad af, in onze richting. Ze had een gedeukte, oude vilthoed op, een vormloze rok aan en een vrij zak- kerig jasje. „Tante Edith", zei Sophia. Deze stopte een paar maal, om zich over de bloembedden te buiten, toen kwam ze naar ons toe. Ik stond op. „Dit is Charges Hayward, tante Edith Mijn tante, juffrouw De Haviland". Edith de Haviland was een vrouw van ongeveer zeventig jaar. Ze had een grote bos slordig grijs haar, een ver weerd gezicht en een schrandere, doordringende blik. (Wordt vervolgd) 'Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Idzenga, Soembawastraat 26' in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ie harder. Maar er iets aan belevenho maar. Voor mij is dat bij verwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmte zijn. Vuur, echt vuur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik: kolen!' Zo is het! gezellige mensen stoken DINSDAG 31 MAART 1964. HILVERSUM I 402 meter. 12.00 Angelus. 12.04 Draaiorgelklanken 12.20 Lichte grammofoonmuziek. D Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Wij van het land. 12.45 Pla- tennieuws. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!!!, lichte grammofoonrnuziek met commentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Klavecimbelrecilal: klassieke muziek. 14.35 Metropole-orkest, klein radiokoor en solist. 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor ae zieken. 16.30 U hebt voorrang, godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvinders. 17.50 Regeringsuitzending: posterijen in de Nederlandse Antillen, door Tom Lin- deijer. 18.00 Lichte grammofoonrnuziek voor de tieners. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij: Zijn we er op vooruitgegaan? 18.30 Radio-Volks-Universiteit: Wijsgerig Perspectief: Taal en samenleving, door dr. G. Nuchelmans. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Koorzang (gr.). [19.35 De Nationale Herdenking 1813- 1963: Reportage van de Nationale Jeugddag met toespraak door H.K.H. Prinses Beatrix. 20.15 Kamermuziek. 20.15 Radiokoor: Oude liederen. 20.30 Reisoogst: Zwerftochten door gedroom de en werkelijke werelden. 21.00 Radio Kamerorkest en solist: klassieke en mo derne muziek. 22.00 De zingende kerk: bespreking over kerkmuziek uit ver schillende stijlperiodes. 22.20 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van el ders enanders. 2310 Lichte or- kestmuziek en zangsolisten. 23.55 24.00 Nieuws. Even puzzelen zangsoliste. 12.20 Regeringsuilzendlng: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Me- idedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 112.33 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonrnuziek. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Dansorkest met zangsolisten. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Voordracht met piano-illustraties. 15.00 Lichte grammofoonrnuziek. 15.30 Pianorecital: klassieke en moderne muziek. 16.00 Ac tualiteiten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte gram- HORIZONTAAL 2. havenplaats in Jordanië, 7. klein kind, 9. meisjesnaam. 10. rivier in Brabant, 11. eiland in Middellandse Zee. 14. snelle loop, 17. hoofdstuk van de koran, 18. stad in Frankrijk, 19. stopplaats, 21. koopman, 27. zangstem! 28. nok op een as, 30. rivier in Ne derland, 31. gewoonte, 32. reeds, 33. kanton in Zwitserland, 35. kraai, 36. water sportstad VERTICAAL 1. vuurwapen, 3. markttent, 4. 3-tenige luiaard, 5. vlieghaven in Mesopotha- mië, 6. klap, 8. armelijke woning. 10. behoeftige. 12. binnenkort, 13. open Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Welsrijp-Bayum, C. van Wijngaarden te Lutjegast-Sebaldeburen. Bedankt voor Leerbroek, W. L. Tukker te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Lun- teren, J. H. Cirkel te Huizen (N.-H.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amersfoort, B. Schol ten te Zutphen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Oldenzaal-Glanerbrug. J Geersing te Zuidwolde (Dr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hamilton (Ont., Can.), J. Brons te Bunschoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden, G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Beroepen te Woer- (N.O.P.). P. Blok te Dirksland. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Alblasserdam en voor Zwijndrecht. W. Veenstra te Musselka- mofoonmuziek voor de jeugd. 18,00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Concoursmuziek door Nederlands Ko perorkest. 18.45 Licht instrumentaal kwintet. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.10 Bel canto (gr.). 20.00 Nws. 20.05 AVRO's Radio Revue. 21.00 Wij bestrijden rheuma, een documentaire over de zorg voor- en van de rheuma- patiënt in Nederland. 21.30 Metropole orkest en klein koor. 22.00 Oude kamer muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Modern to neel: bespreking van een modern Ame rikaans toneelstuk. 23.5524.00 Nw». TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 14.00—16.00 Nationale Herden king 18131963 met toespraak door H.KH. Prinses Beatrix. C.V.K.-I.K.O.R,- R.K.K.: 19.30—19.45 Logboek. 19.45— 20.00 Kenmerk: kroniek van de kerken. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd po litieke partijen: P.S.P. 20.30 Calamity Jane: muzikale Wlld-Westspeelfilm. 22.10 Een voetbal ais eendemoeder (Ein Fussball spielt Entenmutter), film. 22.3522.40 Journaal. VLA AMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S- 16.30 De trouwe Lassie, t v.-feuilleton voor de jeugd. 16.5517.30 Japanse film over het leven der monniken. 19.00 P-eligieus programma. 19.30 Te voet door Vlaanderen 19.55 Sport. 2000 Nieuws. 20.20 Bonanza, t.v.-western. 21.10 Zee uwsch-Vlaanderen, documen taire. 21-50 Auteure te gast in onze stu dio. 22.20 Journaal. WOENSDAG 1 APRIL 1964. HILVERSUM I. 402 meter. NCRV7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Moderne orkest muziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte orkestmuziek (gr.). 8.35 In ternationale volksliederen en -dansen !(gr.i 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 10.10 Oude kamermuziek (gr.). 10-30 Morgendienst. 11.00 Reportage van de algemene vergadering C.H.U. HILVERSUM n. 298 meter. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 [Uitgeslapen, lichte grammofoonrnuziek. (Orn circa 7.30 Van de voorpagina). 18.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. ,8.18 Uitgeslapen: lichte grammofoon- i iuzlex. Kookpraa.je. 9 00 Ochtend I gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Moder ne gram. muziek VRO: 9.40 Morgen- w" ding. VARA: 10.00 Lichte grammofoonrnu ziek 11.00 Voor de vrouw. 11.35 Spe- ciallteitentheater. maandelijkse raaio- show. bosplek, 15. schil, 16. buitendeur, 20. 37 vragend voornaamwoord, 21 onge- c«- - schonden, 22. opnieuw, 23. doffe slag J" 24. nonsens, 25. weldoende god, 26. t„..„ gezelschapskraai, 27. vervoermiddel, iA*STEl<>IJ,! 37 -• rr- 29. vochtig, 34. zangnoot. I ""iIT"*."" P c'br"u SiTiQiT EDiÖPii lciia,R|ÏIASlAlk,.l IfTeiRGIIISlTiËRiEN] m5 AP «AS ree kfeMIRBiftiBSjÉNie] HOOG EN LAAG WATER 1 april I Vlissingen Terneuzen Hansweert I Zierikzee I Wemeldinge 4.21 2.06 4.52 2.20 5.33 2.29 5.48 1.33 6.14 1.60 nap uur meter 16.44 1.98 17.15 2.12 17.51 2.21 18.09 1.31 18.35 1.57 10.57 2.06 11.29 2.20 12.01 2.36 11.33 1.75 11.55 2.02 nap uur meter 23.06 1.86 23.37 1.99 23.42 1.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9