ciTOsm Oranje-jeugdteam sloeg Duitsers maar Zweden naar de kwartfinale Nieuw ideologisch offensief van Moskou tegen China verwacht KREYMBORG Financiële berichten WINDJACK KREYMBORG NEDERLAND KWAM 1 TREFFER TEKORT.. Spanje behoort tot favorieten Onnodig Willem Andriessen overleden bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig Sterk Spanje COMMUNISTISCHE PARTIJ ZOEKT TOENADERING TOT SOCIALISTEN c.j.v.-secretaris heerland overleden k.l.m.-m4nager in cairo verongelukt nieuw: Bom leidt in strijd op damtitel braziliaanse opstand onder invloed van russische rolprent s'franse ambassadeur in peking benoemd VED0 VERGROOTTE VOORSPRONG DOOR 5-3 ZEGE OP BLAUW WIT Koudste Pasen in deze eeuw Kroesjtsjew naar Boedapest Grote fraude in Djakarta ontdekt nu 19f° DINSDAG 31 MAART 1964 PROVINCIALS ZEEUWSE C O P. A N T T ONDANKS DE 3-1-zege, die het Nederlands jeugd voetbalteam in een boeiende en op behoorlijk peil staande wedstrijd op het Westduit- se jeugdelftal behaalde, hebben de jeugdige oranjehemden de kwart finale van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap van lan- den-jeugdtcams niet gehaald. Want deze Nederlandse zege bete kende voor de Zweedse jeugdploeg het vervolg van dit toernooi. Een doelpunt kwamen de Nederlandse jongens tekort om een beslissing met de Zweden te forceren. De Zweden, die namelijk eerst met 2-1 van de Duitsers verloren, maar daarna met 2-0 van de oranjeman nen wonnen. De drie ploegen in de ze poule eindigden dus gelijk, nraar het doelgemiddelde van de Zweden (3-2) was beter dan dat van Ne derland (3-3) en Duitsland (3-4). In Apeldoorn meenden de 3500 toe schouwers. dat Nederland in de strijd tegen Duitsland evenals tegen de Zweden voor rust niet in staat zou zijn om zijn overwicht in doelpunten uit te drukken. Maar na de hervatting ging het ineens veel beter: twee treffers van de Helmondse aanvalsleider Harry van der Kuilen (ook tegen Middelburg en Vlissingen een gevreesde schutter) bo den Nederland onverwacht weer een kans op een plaats in de kwarteind strijd. Daarom was het zo jammer, dat de Duitse rechthalf Reh door een on achtzaamheid in de oranje-achterhoede de achterstand voor zijn ploeg tot de helft kon reduceren. Wel zorgde links buiten Graumans 13 min. voor het ein de nogmaals voor een marge van 2 doelpunten, maar daar bleef het bij. Reeds voor rust had Nederland zich de beste kansen geschapen. Welis waar eisten de Duitse tegenstoten, meestal over links, de volle aan dacht van de oranje-defensie, maar de gevaarlijkste momenten deden zich toch voor in de buurt van de Duitse doelman, die echter weigerde te capituleren voor bekwame scho ten en kopballen van Van der Kui len, Hartjes en rechtsbuiten Koens. de Zweden daardoor weinig moeite de van Italië i oranjevoorhoede te bedwingen, temeer ook omdat linksbuiten Graumans sierk teleurstelde. Zowel voor als na de rust een enorm Nederlands offensief, dat geen succes opleverde: bovendien had de nationale jeugdformatie Vrouwe Fort una bepaald tegen zich. Bij uitvallen voor rust (in de 3e min al) en na rust (in de 14e min) beslisten de Zweden de strijd. land hadden de spelers echter meer aan- eerst de Belgen dacht voor eikaars ledematen dan voor en nadat de Belgen de bal. Drie spelers (2 Ieren en 1 Oos- de Hongaren met 21 verslagen hadden tenrijker) werden uit het vele Tegen het voebaltechnisch zeker niet in drukwekkende Zweden leden de oranje- hemden een onnodige nederlaag, die voornamelijk veroorzaakt werd door tactische fouten. Zo kregen de fysiek De toonkunstenaar Willem Andriessen is in de nacht van zondag op maandag op 76-jarige leeftijd in zijn woning in de Frans van Mierisstraat te Amster dam aan een hartaanval overleden. De overledene genoot vooral bekend heid als muziekpaedagoog en vertol ker van de pianoconcerten van Beet hoven en Chopin. Ook componeerde hij, onder meer, een mis, twee piano concerten, liederen en koorwerken. Willem Christiaan Nicolaas Andries sen werd op 25 oktober 1887 te Haar lem geboren. Hij ontving zijn eerste muziekonderricht van zijn vader en studeerde vervolgens aan het conser vatorium te Amsterdam, waar Bern- hard Zweers (compositie) en J. B. C de Pauw (piano) zijn leermeesters waren. Reeds drie jaar later behaal de hij zijn einddiploma en in 1908 ver wierf hij zelfs de prix d'excellence voor piano en orkest. In 1910 volgde zijn benoeming tot le raar aan het conservatorium in Den Haag. Van 1918—1924 was hij hoofdle raar aan de muziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst te Rot terdam, waarna hij weer naar Am sterdam kwam als hoofdleraar aan het conservatorium, waar hij zelf zijn opleiding genoten had. In 1937 werd hij directeur van het Amsterdamse conservaetorium als opvolger van Sem Dresden. Hü heeft deze functie tot 1953 bekleed. Willem Andriessen heeft verschillende werken gecomponeerd, o.m. een Mis in es voor soli, gemengd koor en or kest. Deze mis is na 30 jaren voor het eerst uitgevoerd in 1943, ter gele genheid van het paasfeest, in de ka thedraal in Den Bosch. Voorts een concertouverture, muziek voor het lustrumspel .Willem van Holland" van het utrechts studentencorps en tal van liederen. Toch verwierf hij als pianist de groot ste bekendheid. De grote successen, die hij niet alleen in eigen land, maar ook over de grenzen behaalde, stem pelden hem tot een pianist van inter nationale reputatie. Hij was officier in de Orde van Oran je Nassau, en officier der Kroonorde van België, Ter gelegenheid van zijn 50-jarig ju bileum in 1957 als musicus werd Wil lem Andriessen ereburger van de stad Amsterdam. sterkere en langere Zweedse verdedi- i hadden gemaakt en Zuid-Slavlë met 3 gers steeds weer de. kans de Nederland- 0 van Luxemburg had gewonnen, wip- f f d h fc citosil se aanvallen te onderbreken, doordat de ten de Turken gisteren de Slaven kans- Dat aoor, nec BPeciae LltOSU bal te hoog werd gespeeld. Bovendien loos met 20. Het belangrijkste duel in procédé. Doe zo n modern sneltaDlet poogden de Nederlanders steeds over i groep 3 was ItaliëPortugal. In een Ut A glas water. Kijk, het valt uiteen rechts, waar de snelle Eddy Koens zijn uitstekende wedstrijd won Portugal met ln een nevel van micro-deeltjes, tegenstanders tot wanhoop bracht, de 21; met dezelfde cijfers versloeg het PJ)Isnel: zo kan UW bloed het sneller weg^naar succes^te vinden. Het kostte j ook Griekenland, dat gisteren met 20 opnemen. Veilig: ZO maakt UW maag Tsjecho-SlowakijoFrankrijk, het belangrijkste duel in groep 4, Is in Gouda een ontmoeting geworden, waar de onsportivitelt hoogtij vierde. Frankrijk, dat aan een gelyk spel voldoende had (na een 20 zege op Bulgarije, terwijl de Tsjechen met 10 van de Bulgaren wonnen) be ëindigde ten slotte de strijd met 8 man en verloor met 32. Met Zweden zijn nu ook de andere zeven kwartfinalisten bekend: het zijn Spanje, Turkije, Portugal, Tsje- cho-Slowakije, Schotland, Engeland en Oostenrijk. Met name de Span jaarden zullen hoge ogen gooien e Kampioenschap. naar het Europese 1 In groep 6 waren alleen door het wegvallen van Oost-Du itsland de Schotten en Zwitsers Ingedeeld. Ze speelden twee maal tegen elkaar en bei de malen wonnen de Schotten, met 3 1 en 20. In groep 7 werd zoals be kend Engeland winnaar en ln groep 8 Oostenrijk. bepaalde Spanje in de strijd tegen Hon garije zich er toe een al spoedig ver kregen 20 voorsprong te verdedigen. Het ging de zuidelijke voetballers ge makkelijk af, ook al scoorden de Honga ren nog tegen. In poule 2 zorgden de snelle en vaardi ge Turken voor een verrassing. Nadat ze met 80 Luxemburg tot figurant tenrijker) werden uit het veld gestuurd. .Aanvankelijk schenen de Ieren, die aan een gelijk spel genoeg hadden, op de goede weg te zijn, maar te vroeg legden ze het accent op de defensie, zodat de Oostenrijkers de 10 achterstand in een 31 voorsprong konden ombuigen. Oostenrijk speelde 11 gelijk tegen Roemenië en Ierland won met I0 van Roemenië. PAUL DE GROOT: „TIJDEN ZIJN VERANDERD" „Wij bepalen onze politiek zelf" (Van een onzer verslaggevers) De communistische partij gaat van nu af aan een nauwere samenwerking zoeken met de Party van de Arbeid en andere progressieve partijen in Nederland. „De standpunten van socialisten en commu nisten zijn dichter bij elkaar gekomen. Wy zien voor het eerst na de oorlog dat de P.v.d.A. en de C.P.N. stellingen inne- i, die elkaar volkomen dekken. Wij moeten daarom wegen zoeken voor een onbeperkte gemeenschappelijke activi teit". Dit standpunt verkondigde de voor zitter van de C.P.N., Paul de Groot, op het 21ste C.P.N.-congres dat tijdens de paasdagen in Amsterdam is gehouden. In de ideologische strijd tussen Moskou en Peking heeft de C.P.N. thans openlijk stelling genomen tegen de Chinezen, waarbij de Chinese toenadering tot de Gaulle „een grote vergissing" werd ge noemd. Het congres, dat drie dagen in beslag nam, sprak zich in een resolutie voor een internationale conferentie, alle communistische partijen ter we reld, die binnen afzienbare tijd in Boe karest of Warschau gehouden dient te worden. Deze conferentie zou als voor naamste doel hebben de huidige discus sies, zoals die tussen Moskou en Peking, te normaliseren. nimmer een visum van de Nederland se regering kregen. Tot de tien dele gaties behoorden afgevaardigden uit de Sowjet-Unie, Boelgarije. Honga rije en Tsjechoslowakije. Het belangrijkse onderwerp van hel Amsterdamse congres was de algehele politieke „heroriëntering" van de C.P.N. De strijd van de gematigden voor een lossere koers van Moskou, die reeds en kele maanden achter de schermen heeft gewoed, bleek nu met succes bekroond te zijn. Paul de Groot erkende dat ook voor de C.P.N. de tijden veranderd zijn en dat de partij zich minder op het buitenland lees: de Sowjet-Unie en meer op de nationale taken moet concentreren. „De Russificatie heeft van de C.P.N. een karikatuur gemaakt. Na de oorlog heb ben we teveel aan de lijn van het oost- blok gestaan en dat wekte de schijn alsof wij ons met de Sowjet-Unie vereenzelf- den. Wij moeten vanaf nu de nadruk leg gen op de autonomie van de C.P.N. Wij bepalen onze politiek zélf". Het congres stelde zich unaniem achter het standpunt van de party-voorzitter, die verdraagzaamheid bepleitte en een „open houding'» tegenover de andere progressieve partijen zoals de Partij van de Arbeid. Waarnemers Voor het eerst na de oorlog werd dit tweejaarlijkse congres van de C.P.N. bijgewoond door buitenlandse com munistische delegaties, die voordien Na een ernstige ziekte is zaterdag in zijn woning in Amsterdam-West over leden de heer J. A. Heerland, secreta ris voor het open jeugdwerk van het Christelijke Jongeren Verbond (C.J.M. V.), Hij was 39 jaar. Jan A. Heerland, geboren te Amster dam, trad in 1948 in dienst van het toen malige C.J.M.V., als secretaris voor Am sterdam. In 1959 behoorde hij tot de genen, die werden aangewezen het zo genaamde open jeugdwerk in landelijk verband te coördineren en te stimuleren. Hij ontwierp een methodiek voor deze tak van jeugdwerk en stichtte een dienstcentrale ten behoeve van clubs in en ook buiten het C.J.V. De manager van de K.L.M.-vestiging te Cairo, de 48-jarige heer F. A. Cahne- meyer, en zijn echtgenote zijn bij eer verkeersongeluk om het leven gekomen. Bij het ongeluk werden twee zoons van hel gezin gewond. Ete heer Cannemeyer werkte al negen jaar voor de K.L.M. in Cairo. KERKNIEUWS Paaswens paus ook voor atheïsten In zijn eerste paasrede tot de wereld heeft paus Paulus VI zondag de vreugde en de hoop van het paasfeest geoffreerd aan allen, met inbegrip van atheïsten en hen die met de proble men van een zich wijzigende moderne wereld kampen. De paus sprak in het Italiaans vanaf het middenbalkon van de Sint Pïeter tot naar schatting 300.000 men die naar het plein voor de basiliek waren gekomen. De toon van de paasrede was her derlijk en er werd geen direct plei dooi gehouden voor christelijke een heid en wereldvrede. Wel betrok de paus met name atheïsten en niet- christenen in zijn aanbod van „een straal van het paaslicht voor al diege nen die hem wensen op te vangen". Aan het eind van zijn rede, voegde de paus zijn speciale zegen toe voor de nabestaanden van de „slachtoffers van rampen waarvan pas was verno men". Kennelijk doelde de paus op de aardbeving in Amerika en de vlieg ramp op de Vesuvius. Vervolgens wenste de paus in diverse talen allen een gelukkig Pasen toe Na de zegen „urbi et orbi" (aan de stad en aan de wereld), werden de grote bronzen klokken van de Sint Pieter geluid. GESTOLEN SCARABEEËN BIJ EIGENAAR TERUG De zeven, ruim 3000 jaar oude, scara- beeën uit 't graf van Toetanchamon zijn terug bij hun eigenaar, de Amsterdam se tapijtenfabrikant H, P. Keijzer uit de Hanngvlietstraat in Amsterdam. Zoals bekend werden deze kunstvoor werpen en bovendien een bedrag van 6000 aan contanten op 25 februari uit zijn woning gestolen, terwijl de heer Keijzer zijn vakanüe in Oostenrijk door bracht. Het geld is nog niet terecht, naar de heer Keijzer meedeelt zijn de scarabeeën hem zaterdagnacht om vier uur in een pand op de Zeedijk over handigd door bemiddeling van een nachtclubeigenaar. Deze zou alleen op speurtocht zijn uitgegaan en in contact zijn gekomen met een onbekende man die van de diefstal afwist. Deze onbe kende zei bereid te zijn de kunstvoorwer- Gn terug te bezorgen, mits hij de be- ïing van 1000 zou krijgen, die de heer Keijzer had uitgeloofd. De nacht clubeigenaar maakte daarop een af spraak met de onbekende man die hem naar het huis bracht waar de scarabeeën zich bevonden. De Amsterdamse politie heeft verklaard dat de zaak voor haar alles behalve is afgehandeld. „De dader is nog niet gevonden en daar gaat het ons om", aldus de politie. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. GEVITAMINEERDE SneJLTABLETTEN tegen pijn, griep en koorfc» In en bij de hoofdstad Anchorage is door de aardbeving een ontstel lend grote scheur ontstaan van vijftien meter breed en vijftien meter diep. Het diepe gat is voor een deel gevuld met wrakken van huizen en van auto's. Bom heeft na de achtste ronde de lei ding in de strjjd om het kampioenschap van Nederland dammen. Bom heeft 12 punten. Zijn naaste concurrent Van Dijk staat 1 punt op hem achter. De uitslagen van de partijen in de ze vende ronde gespeeld in het toernooi om hel Nederlands damkampioenschap luiden: OkrogelnikBergsma 11; Van SnippenburgHobbelen 11: Van SilfhoutSteersma 20; Bronstring Vos 11; GordijnDe Jong 20; Bom Van de Sluis 20; Van Dijk—Laroe 11; RoozenburgW. de Jong 11. De uitslagen van de achtste ronde lui den: BergsmaSteensma 11; Hobbe lenVos 11; OkrogelinkD. de Jong 11; Van SnippenburgVan der Sluis 11; Van SilfhoutLaros 11; Bron string—W. de Jong 02; Gordijn Roozenburg 11; BomVan Dijk 11. Na de achtste ronde luidt de stand aan de kop: 1. Bom 12 pnt.; 2. Van Dijk 11; 3. Bronstring 10; 4./5./6. Gordijn, Roo zenburg en Van Silfhout 9. De klassieke Russische film „Pantser kruiser Potemkln", meer dan 30 jaar ge leden door Sergei Eisenstein gemaakt, blijkt eeii belangrijke rol te hebben ge speeld in de opstand van de ongewapen de Braziliaanse mariniers en matrozen. Honderden van hen hadden enige maan den geleden de film gezien op het mi nisterie van onderwijs en cultuur. De film handelt over een revolte van Rus sische zeelui tegen de tsaar en toont hoe de zeelui in onmenselijke toestanden leefden én met maden bedekt vlees te eten kregen. Volgens de Braziliaanse pers is de film vertoond op order van de Braziliaanse marinierscommandant met linkse sym pathieën, Candido Aragao. De pers meld de ook dat bij de vertoning van de film een marinesergeant als explicateur op trad. die commentaren leverde als: „Jullie zien hoe men onderdrukkers kan omverwerpen" en: „wij zouden er goed aan doen onze Russische collega's na te volgen". Volgens de pers was het tekenend dat twee van de eisen van de Braziliaanse rebellen waren „vermenselijking van het leven van dienstplichtig personeel'» en „geen verrot eten meer". Man komt om in boerderijbrand In do nacht van zaterdag op zondag is in Finsterwokle de 73-jarige rustende landbouwer J. Groothuis by een brand in zijn boordery om het leven gekomen. Do man, die enigszins afgezonderd leef de. zou over veertien dagen in een te- huls voor bejaarden worden opgenomen. OOK ENGELAND HEEFT ZIJN RADIO-VERONICA Radio Caroline, Engelands eerste commerciële radiostation is zaterdag om 12.30 uur in de ether gekomen met stapels grammofoonplaten van de Beatles tot Beethoven. Het drijvende radiostation, de derde in zijn soort in de internationale wa teren van Europa, is met proefuitzen- dingen begonnen. Het ligt in de be doeling om van de vroege ochtend tot de late avond dagelijks muziek programma's uit te zenden voor luis teraars in Oost-Engeland en de streek ond Londen. Radio Caroline is meer dan 18 maan den geleden opgezet door Ronan Ora- hilly, een 23-jarige Ierse zakenman en zoon van de rijke industrieel Aodo- gan Orahilly. Orahillv kocht het 763 ton metende passagierschip Caroline en liet het in de haven van Greenacre, Zuid- Ierland, met radio apparatuur uitrus ten. Het 60 meter lange schip ligt 14 ki lometer voor de kust van Harwich voor anker. Vier disc-jockeys, drie ra diotechnici en 10 bemanningsleden verblijven op het schip. De Londenaars zullen de uitzendingen van radio Caroline die wordt gevoed door twee 10 kilowatt transmitters ontvangen op 199 meter op de midden- Naar zaterdag in Parijs is vernomen heeft president de Gaulle Olivier Worm- ser, een hooggeplaatste diplomaat en een van Frankryks voornaamste des kundigen op economisch terrein, be noemd tot de eerste ambassadeur voor communistisch-China. Wormser is al vanaf 1954 directeur van de economische afdeling van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Hij was ook een van Frankryks voornaam ste onderhandelaars bij de E.E.G.-be- -sprekingen in Brussel. Zeeuwse korfbalcompetitie Swift 2 en Luctor 1 wonnen beiden weer In de eerste klas kwamen zowel Luctor 1 als Swift 2 tot overwinningen. De eersten gaven Ondo 1 geen schijn van kans en lieten de blauw-witten met een 8-1 nederlaag huiswaarts keren. Doch ook Swift 2 verzamelde weer twee pun ten, aangezien ze het lang niet zo zwak ke Elta een 6-3 zege afsnoepten. De Kapellenaren waren dus niet in staat de krachtproef van vorige week te her- lialen. De Luctoranen en Middelburgers zullen nu wel gezamenlijk uit gaan maken wie zich Zeeuws kampioen kan gaan noemen voor het seizoen 1963-1964. Doch ze dienen wel rekening te houden met Zuidwesters 1 en Tjoba 2, die met 4 verliespunten meer nog een kleine theoretische kans hebben. De eersten klopten Togo 2 met 5-3, hetgeen dus wel wijst op sterke tegenstand van de Goesenaren, die zelfs nog kansen ge had hebben om op 4-4 te komen. Tjoba 2 moest de eer aan Volhording 1 laten en deelt nu met Zuidwesters 1 de 3e en 4e plaats. De Yersekenaren speelden zich nu echter in volkomen veiligheid, hetgeen uit de volgende stand moge blij ken: Luctor 1 Swift 2 Tjoba 2 Zuidwesters 1 Volharding 1 El to 1 Ondo 1 Togo 2 Animo 2 S 0 1 16 68—39 1 14 49—33 3 10 4910 3 10 4443 5 8 47—54 7 8 50—61 6 6 4661 6 2 42—50 6 2 27—41 In 2 A heeft Vedo 1 nu wel de beste papieren. Ze schakelden Blauw Wit uit door met 53 aan het langste eind te trekken. Via 3-1 wisten de Kloetlngers nog gelijk te komen, doch in de eind fase besliste de grotere schotvaardig heid der Vedo-ploeg en één der Vedb- danies zorgde met twee goede doelpun ten voor de 5-3 zege, hetgeen wel de basis zal zijn voor het kampioenschap. De stand aan de kop luidt: Vedo 1 9 8 1 0 17 62—26 Blauw Wit 1 9 6 1 2 13 6233 Atlas 10 6 0 4 12 56—35 Swift 3 7 5 0 2 10 37—24 In 2 B schoot Togo 3 met scherp, het geen Blauw Wit 2 noodlottig werd (9 1). Daardoor blijven de Togonezen ge gadigden voor de titel, terwijl Blauw Wit 2 op de onderste plaats werd ge drukt. De stand in deze klas is mo menteel: Olympia 1 79, Togo 3 5—8. Zeelandia 67. Swift 4 46. Tjoba 3 4—2. Blauw Wit 2 8—2. In 3 A is BKC nn wel zo goed al zeker van de titel. Ze klopten hun grootste concurrent Animo 4 met 47. waardoor ze wel op eenzame hoogte komen. Groot ste concurrent is nu Stormvogels gewor den, dat slechts een krappe 43 zege op Animo 5 wist te boeken, doch met 3 verliespunten er na BKC het beste voor staat. De bovensten staan er momenteel als volgt voor: 10 9 BKC Animo 4 Stormvogels Dos '55 3 1 0 19 106-26 2 12 55S3 1 11 50—26 5 7 41—47 In 3 B gaat Elto 2 na een zwak begin nog een grote rol spelen. Ze versloegen De Poel en staan nu na Lnctor 2 het best geklasseerd. Het werd een ruime 83 Elto-zege. Stand: Elto 2 CW Luctor 2 De Poel 10 8 0 9 7 0 2 16 62—43 2 14 58—14 0 12 45—12 2 11 51—40 De Bilt heeft de koudste paasda gen tot dusver in deze eeuw achter de rug en men kan veilig aannemen dat dit in vrijwel het gehele land het gevael is ge weest. zo heeft het K.N.M.I. gis teravond meegedeeld. In De Bilt is de temperatuur op beide feestdagen niet hoger dan vier en een halve graad boven het vriespunt gekomen, een waarde die ongeveer normaal is voor januari. In Den Helder en ook in Leeuwarden was slechts drie graden de hoogste tempera tuur. Ook waren deze feestdagen dit maal de somberste paasdagen tot dusver in deze eeuw: het was te De Bilt nog nooit voorge komen dat deze twee dagen voorbij gingen zonder dat de zon zich liet zien. Ondanks dit koude weer hebben ruim 45.000 vreemdelingen zich niet af laten schrikken om een paasbezoek aan ons land te brengen. De meesten kwamen per auto, enkele 10.000den per trein, boot of vliegtuig. In het recordjaar 1962, toen Pa sen drie weken later viel, waren dat er 750.000 en verleden jaar, met Pasen rond half april, zochten 650.000 buitenlanders him paasvertier in ons land. De Nederlandse hotels en pen sions hebben de vreemdelingen stroom over het algemeen vlot kunnen opvangen. Dit blijkt uit de bemiddelingen van de logies- informatiedienst, die in 1962 maar liefst 32.000 bedroegen, verleden jaar 22.000 en thans 11.000. Het vreemdelingenbezoek kwam voor ruim de helft uit West- Duitsland, kennelijk mede on der invloed van de in Berlijn en Beieren gemaakte extra propa ganda. Dit was af te lezen aan de nummerborden van de auto's. In de tweede plaats kwamen Fransen uit Parijs en de noor delijke arrondissementen. Op merkelijk was het aantal mee gevoerde Franse caravans. Voorts kwamen veel Engelsen en ook Belgische dagbezoekers over de grenzen. Brandpunten van belangstelling waren de Scheveningse pier (30.000), Madurodam (25.000), Keukenhof (22.500, v. j. 60.000), De Efteling (850, v. j. 7500), Euromast (1350, v. j. 15.000). Blijdorp (6000, v. j. 13.000), Spi- do (10.000, v.j. 15.000), de Hoge Veluwe (4000, v.j. 5000) en het Rijksmuseum (15.000, v. j. 17.500). Geruchten over formele breuk Verwacht wordt dat het officiële bezoek dat premier Kroesjtsjew deze week aan Hongarije zal bren gen, door de Rus zal worden benut om een nieuw ideologisch offensief tegen Peking in te zetten. In Boe dapest zegt men dat premier Ja nos Kadar Kroesjtsjew zijn volle steun zal toezeggen. „Dit zal al leen maar het opblazen van een brug zijn", aldus een zegsman in de Hongaarse hoofdstad, „de feite lijke breuk tussen Moskou en Pe king komt later". Er zijn geen aanwijzingen dat het be zoek van Kroesjtsjew zal uitdraaien op een topconferentie van het oostelijk blok, doch in brede kring wordt verondersteld dat veel partijleiders naar Moskou zullen gaan om er op 19 april de 70-ste verjaar- De politie van Djakarta heeft de ban kier Indra Pontoan, president-directeur van de Bantengbank, gearresteerd op verdenking van verduistering van open bare gelden tot een bedrag van onge veer negentig miljoen gulden, aldus In donesische persberichten. Pontoan zal binnenkort, met nog andere niet nader genoemde functionarissen van de Bantengbank, terecht staan. Pontoan heeft kortgeleden nog een be drag van 55 miljoen roepia bijgedragen aan gelden, die werden ingezameld voor een te Djakarta te houden Afrikaans- Aziatisch filmfestival. Hij deed dit door op een „veiling" ten behoeve van dit festival in het presidentële paleis een door president Soekarno gebruikt eet- bord voor dit bedrag te kopen. dag van Kroesjtsjew te vieren. Men op pert dat de Russische premier misschien bij die gelegenheid een formele breuk met de Chinezen zal aankondigen. Arrestaties Volgens onbevestigde berichten die aan de vooravoncl van Kroesjtsjews bezoek, in Boedapest de ronde deden, heeft de Hongaarse regering een groep voormalige Stalinisten, die zich voor het standpunt van de communis- tisch-Chlnese regering hadden uitge sproken, uitgeschakeld. De groep zou onder leiding hebben ge staan van een zekere Sandor Nagy, die lndertyd een Stalinprijs heeft gewonnen. Nagy werd kortgeleden gearresteerd. HIJ zou van plan zijn geweest zich aan het hoofd te stellen van een op Peking inge stelde „nieuwe Hongaarse communisti sche partij". „Capitulationisme" Premier Kroesjtsjew Is gisteren door de Chinese communisten „de grootste ea- pitulationist van alle tyden" genoemd. Zijn „revisionisme" werd „nog verderfe lijker genoemd dan dat van Bernstein, Kautsky, Browder en Tito". In hoofdartikelen in het „Volksdagblad" van Peking en het theoretische blad „Rode Vlag" werd de Sowjetleider ook de „grootste revisionist van de geschie denis" genoemd. Newyorkse beurs Het koersverloop op de effectenbeurs van New York was gisteren doelloos bij een gematigd levendige handel. In de staalhoek waren de koersen wat lager. Mclouth, National and Lukens, Chrysler, Ford en General Motors le den alle koersverliezen van ongeveer een punt. Du Pont en Eastman Kodak boekten in de ochtend winst, maar liepen later terug en sloten slechts met fracties hogere koersen. I.B.M. steeg meer dan 1 punt, maar Minneapolis-Honeywell zakte ongeveer 4 punten, en Control Data meer dan 1. Luchtvaartmaatschappijen vielen van hun daghoogten terug maar lagen overigens vast in de markt. Continen tal, Pan American en Western stegen ongeveer 2 punten en united meer dan 1. Dividenden FRIESLAND-HOLLAND BANK De resultaten over 1963 van de Fries land-Holland Bank N.V. zijn, blijkens het verslag, niet onbevredigend ge weest. Na een toevoeging aan de re serve voor diverse belangen ad 114.000 250.000) etc., bedraagt de winst 157.696 153.321). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 procent over het verplicht gestor te kapitaal. BATAVIA—ARAK Aan de binnenkort te houden alge mene vergadering van aandeelhou ders van de Batavia-Arak Maatschap pij N.V. zal worden voorgesteld over 1963 een dividend uit te keren van tien procent (onv.). NEFIT De redelijke vooruitzichten voor 1964 in aanmerking genomen, is de direc tie van de N.V. Nederlands-Ameri kaanse Fittingfabriek van mening thans, na vele jaren van teleurstel ling, de belangen van aandeelhouders te moeten laten prevaleren. Voorge steld wordt op de gewone aandelen een contant dividend van zes procent (v.j. vier procent). Het exploitatie saldo voor afschrijvingen was 2,47 min (v.j. 2,66 min). Er resteert een beschikbare winst ad 819.000 514.000), na een verlies op deelne mingen van 1,3 min). foamback In modern blauw leeftijd 7 jaar kleine stijging per meat Alleen geldig 1 april l-ange Delft 60—62 Middelburg Walstraat 84 Vlissingen □p aanvrage bezoeken wij U gaarne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7