Minder toeristen met Paasdagen in Zeeland Woonwagen afgebrand: Middelburgers dakloos Paastoogdag Zeeuwse geref. jeugd in Goes BILT Horecabedrijven goed bezet; terrassen leeg Wisselen Files Veel interesse voor Oosterscheldebrug TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ ONGEVAL NABIJ PHILIPPINE EXAMENS ALMANAK RECORDAANTAL DEELNEMERS AAN VIERDE ZEEHENGELWEDSTRIJD Lekespel en reiservaringen Paasconcert in r.-k. kerk Goes LEZING OVER ZEEUWS-VLAAMSE HISTORISCHE VESTINGWERKEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1964 TOCH NOG MEER DAN VERWACHT Een vroege Pasen, kil weer en daarom beslist minder paastgasten dan in vorige jaren. Zo kan men in het kort de toeristensituatie in Zeeland de afgelopen paasdagen karakteriseren. Er waren in de ver schillende horecabedrijven en par ticuliere onderdakgelegenheden ook minder toeristen verwacht. Desondanks waren er toch nog meer vooral Duitsers en Belgen meer, vooral Duitsers en Belgen, trof men wat Fransen en Engelsen aan. Al die toeristen trokken zich over geheel Zeeland verspreid, met een en kele top op Walcheren terug in res taurants en andere etablissementen. Ken enkeling waagde zieh in wind en onder duistere wolken op de Zeeuwse stranden, maar ook zo'n eenzame durf al zocht uiteindelijk de warmte bieden de muren op. Zo varieerden de opmer kingen van politie, horeca-ondernemers en overige bij de toeristenstroom be trokkenen van „geen sterveling" en „toch nog aardig vol" tot „rustig" en „meer interesse voor boekingen voor de zomermaanden". De Zeeuwse provinciale V.V.V. regis treerde vooral toeristen, die geld kwa men wisselen de banken waren ge sloten om de eerste aanbetalingen te verrichten voor bijvoorbeeld zomer huisjes en voorts buitenlanders, die in formeerden naar logies in de zomer maanden. De rijkspolitie noteerde een vrij rustige Zeeuwse rijksweg, met al leen op Goede Vrijdag iets meer drukte en zondagmiddag aJ de aftocht, die ook weer rustig verliep. In de grensstreken met België was het wel weer behoorlijk druk met toeristen, die overigens niet bleven „hangen" in de kuststreken, maar in het binnenland en in de cen trumplaatsen als Sluis („enorm druk") en Oostburg (hotels goed bezet) hun vertier zochten. In de Kanaalzone kwa men nogal wat doortrekkers voor. Op tweede paasdag was daar zelfs meer De Lente duurt toch at zo kort... Laat voorjaar smoeheïd Uw lentevreugde niet vergallen. Sanatogen nemen! Het zenuwsl erkend middel De stoelen stonden er wel, maar de terrasjes van de hotels en cafés in Zeeland bleven leeg op deze vroege en koude pasen. Foto P.Z.C.J een stroom noord-zuid, dus vanuit Zee land naar België: liefhebbers van de paaskermis in Zelzate! In Middelburg waren verschillende ho tels toch nog geheel vol, bij andere wa ren de kamers goed bezet. Wat de toe risten trok in Middelburg: onder andere natuurlijk Miniatuur Walcheren, dat met ruim 1500 bezoekers (eerste paas dag 434 en tweede paasdag 1148) overwegend buitenlanders, zelfs bussen met Duitsers weer aan een zelfde aantal bezoekers kwam als vorig jaar. Verder hadden ook Walcherens be faamde badplaatsen niet over een te kort aan mensen te klagen, zoals West- kapelle, waarvoor verf belangstelling Zo was er bijvoorbeeld een groep jongens in het Kinderheim van de Evangelische Gemeinde Mülheim, dat daarmee weer zijn eerste gasten had. Opmerkelijk was wel de belangstel ling, die tijdens de paasdagen aan de dag werd gelegd voor Ooster- scheldebrug en Grevelingendam. Op Noord-Beveland werd vrij veel ge vist tussen de Banjaard en Vrou wenpolder in het Veerse Meer. Bij de Zandkreek waagden zich in te genstelling tot vorig jaar maar wei nig vissers. Op Tholen kon men ook tijdens de paasdagen bij Sint-Anna- land en Stavenisse wat vissers in warme kleding aantreffen. In de Schouwse Westhoek bezetten de Duitse toeristen de hotels behoorlijk en hielden zij zich ook op in verwarmde verhuurde kamers. Dan waren er daar nog enkele kampeerders en rond het vliegveld Haamstede nogal wat zweef vliegende recreanten. Zierikzee had een wat drukkere zaterdag dan anders. Iets minder toeristen, dan ook minder op de wegen en op de meeste veren. Wat de veerdienst Vlissingen-Breskens betrof: op eerste paasdag week men van de normale dienst af, door er een uurdienst van te maken met om het half uur een extra vaart in de spits uren. Totaal eerste paasdag: heen en weer steeds 1000 auto's. Op tweede paasdag voer men van 's morgens elf 's avonds zeven uur een halfuur- dienst. Op die tweede dag van het paas feest werden 1700 auto's overgevaren zo'n 8000 passagiers. Beide dagen kwamen geen wachttijden voor, juist, omdat men in tegenstelling tot vo rige jaren met twee veerboten voer. Veer Kats-Zierikzee hoefde minder au to's en passagiers te verwerken dan vo rig jaar. Om vijf uur maandagavond bleven in Zierikzee ongeveer tien auto's staan. De veerboot „Noord-Beveland" nam ze een half uur later mee. Verder werd normaal gevaren, wat ook gezegd kan worden van de veerdienst Terneu- zen-Hoedekenskerke. Anders was het bij ZypeAnna-Jacobapolder, waar vanaf vrijdagmiddag tot vrijdagavond zeven uur één grote file bij Anna- Jacobapolder was te zien. Maar met een wachttijd van één uur kwam men er daar met twee boten wel weer door heen. Aan de kant van Zijpe werd het maandag drukker met zelfs files van ongeveer twee kilometer. Toen werd de wachttijd zelfs twee uur. Kruinin- gen-Perkpolder moet het kennelijk toch meer van het vrachtvervoer hebben: daar was iedere vaart ruimte over. Geen wachttijden en geen extra boten dus. Wat de bezetting van de wegen betrof bad Middelburg weinig of geen proble men niet de befaamde stationsl ;*ug en ook de parkeerruimte bleek, als men de moeite ervoor over had om even te zoeken, voldoende. Er was op een flinke hoeveelheid auto's gerekend, maar de voorzorgsmaatregelen, zoals meer men sen beschikbaar houden, hadden ach terwege kunnen blyven, zo bleek ach teraf. Zeelands langste brug van Euro pa in aanbouw, heeft tijdens de paasdagen een ongewoon grote belangstelling getrokken van zo wel toeristen als Zeeuwen zelf. Vooral maandag tweede paasdag was er bij de brug een overstel- Sende drukte van automobilisten ie dit fraaie waterbouwwerk eens van nabij wilden bekijken. Om half vier stonden op één tot twee kilometer in het rond zo'n 500 a 600 auto's geparkeerd. De politie van Kortgene had drie kwartier handenvol werk om op de niet zo brede wegen van Noord-Beveland de verkeerskno- pen, die waren ontstaan door deze toevloed van mensen, te ontwar ren. Men had daar niet op gerekend. Ook van Schouwse zijde was er voor de Oosterscheldebrug beslist een aanmerkelijk grotere belang stelling, dan men tot nu toe heeft geconstateerd. ANGLICAANSE DIENSTEN IN VLISSINGEN EN NIEUWERKERK n gebouw „Ophir" aan de Badhuis straat te Missingen is vrijdagavond 3 april om acht uur een Anglicaanse avonddienst, een zogenaamde Easter service" ter gelegenheid van Pasen. Za terdag 4 april is 's morgens om kwart voor negen een communiedienst even eens in „Ophir". Beide diensten zullen worden geleid door rev. W. Popham Hosford, O.B.E., M.A., deken van St. Mary's Church te Rotterdam, die belast is met het toe zicht op de Anglicaanse parochies en groepen in ons land. Rev. Popham Hos- ford is tevens als „senior chaplain", oudste aalmoezenier verbonden aan de Anglicaanse Missions to seamen, het werk onder de zeevarenden. Zondag 5 april, beloken Pasen, is er om drie uur 's middags een Anglicaanse communiedienst in de Nederlandse taal in het kerkgebouw van de katholiek- apostolische gemeente te Nieuwerkerk (Schouwen-Duiveland). Celebrant in de ze dienst is pastoor G. A. van Kleef, oud katholiek pastoor uit Rotterdam. „ZEELAND VAKANTIELAND" HEEFT NIEUWE OMSLAG een nieuwe omslag gekregen, die ten doel heeft het blad een aantrekkelijker uiterlijk te geven. De A.N.V.V.-mede- werker A. Bieler heeft een omslag ont worpen, die typografisch uitstekend is verzorgd. Centraal in de lay-out is een in een opvallende blauwe "cirkel, die geprojecteerd is in een zwart-wit (han gel) foto. De bedoeling is, dat „Zee land Vakantieland" zijn nieuwe jasje een jaar zal dragen, afwisselend in blauwe en groene kleur. Voor elke volgende uitgave zal een an dere foto voor de voorpagina worden ge- Botsingen tijdens paasweekend Inwoner Krabbendijke zwaar gewond bij botsing in België Twee Zeeuwen zyn zaterdagavond ern stig gewond in het r.-k. ziekenhuis te Sluiskil opgenomen, nadat hun auto op de provinciale weg van Philippine naar Driekwart uit do bocht was gevlogen, over de weg was geschoten en tegen een boom tot stilstand was gekomen. De wagen werd geheel vernield. Duitse pas sagiers van een beige Mercedes, die di rect na het ongeluk stopten, verleenden de eerste hulp aan de gewonden, de 31- jarige bestuurder Van O. uit Terneuzen en de 16-jarige passagier W. uit Phi lippine. De Duitse personenauto is hier na doorgereden. Tjkspolitie van Sas van Gent is litie verzoekt te bellen onder num mer 01158375. De oorzaak van het ongeval, dat omstreeks tien over zeven plaatsvond, is onbekend. De wagen van de heer Van G.. kwam uit de richting Philippine. Ter hoogte van de dijk, die de scheiding vormt tus sen de gemeenten Sas van Gent en Phi lippine, vloog de wagen uit de bocht. De verongelukte auto zou de Duitse auto kort voor het ongeval zijn gepasseerd. Op de grote verkeersweg Antwerpen Roosendaal botste in de nacht van vry- Aan een modevakschool te Breda slaag de mejuffrouw A. Pool uit Sint-Maar tensdijk voor coupeuse-leidster. De heer J. P. van Hoeve uit Sluiskil is aan de rijksuniversiteit te Groningen geslaagd voor het kandidaatsexamen tandheelkunde. Zeeuwse Alstublieft Doet U ons en het hele land alstu blieft een plezier: praat er van daag niet meer over. Zeker, we weten het, natuurlijk, U hebt ge lijk. Trouwens, wij hebben er óók last van gehad. Bovendien worden idj humeurig een slecht ka rakter terwijl U er plezierig onder blijft. Maar nogmaals, doe ons en de wereld een lol; laten we er allemaal over zwijgen, dan zijn we het snel vergeten. Nee, me vrouw, ook niet met de melkboer en evenmin met de buurvrouw. Wat zegt Ut Nou vooruit dan: één keer. Met zJn allen. Tegelijk. Daar gaan we dan: „Koud ge weest, mensen". Aan de Walcherse kust Prijzen moesten worden verloot Van de 640 deelnemers aan de vierde in ternationale zeehengelwedstryd, tweede paasdag aan de Walcherse kust tussen Vlissingen en Zoutelande gehouden, wis ten slechts 58 één of meer vissen op het droge te halen. Samen vingen zij bijna 10 kilo. Een minimale buit vergeleken bij de 168 kilo, die het eerste jaar naar boven werd gehaald. Deskundigen wa ren van mening, dat de geringe vangst te wijten was aan de lage temperatuur en de verkeerde windrichting. „Vlissingen' die meetell voor het internationale Westerschelde- kampioenschap, een zodanige p rij zenver deling ontworpen, dat 1 op de 5 deelne mers beloond zou worden. Om alle prij zen kwijt te raken, moest zij er 74 ver loten. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage reikte in „Britannia" de ereprijzen uit. Hij zei verheugd te zijn over het grote aantal deelnemers (een record-aantal in de korte geschiedenis van deze wed strijd) en met name over de deelname van bijna 300 Belgische vissers. Hij wenste de hengelsportvereniging „Vlis singen" bij haar lustrumwedstrijd in 1965 een nog groter succes toe. Prijzen De eerste prijs was voor de heer R. v. d. Bogaarden van O.F.C. uit Oost ende. die in totaal 833 punten had behaald. De heer L. Lambert uit Boulogne (Fr.) behaalde met 311 punten de tweede prijs. De beste Ne derlander was de heer P. A. de Witte uit Goes met 286 punten. Mevrouw T. de Waal uit Vlissingen was de eerste van de Nederlandse dames. Van de buitenlan'dse dames was dat mejuffrouw L. Monet uit Blanken- berge. De buitenlandse vereniging met het grootste aantal deelnemers was O.F.C. uit Oostende. De hen- ge!s)>ortverenigmg uit Sluiskil ont ving een legpenning, omdat zij de Nederlandse vereniging met het grootste aantal deelnemers was. Hierna reikte de heer A. van Eek, se cretaris van de hengrfsportvereniging „Vlissingen" de overige prijzen uit. gemeente I-jarige E. Dek king» uit Rilland-Bath met zijn auto te gen een boom. De inzittende 18-jarige A. v. d. Velde uit Krabbendyke werd uit de wagen geslingerd en kreeg een schedeibasisfractuur. Zijn toestand was maandagavond zorgwekkend. De bestuurder werd vrij ernstig aan hoofeken borst gewond. Beide gewonden zijn per ambulance naar een ziekenhuis te Essen (B.) overgebracht. De oorzaak van het ongeval dat om drie uur in de nacht gebeurde, is onbekend. De wagen reed met grote snelheid van het rechterdeel van de rijweg naar de. linkerhelft, schampte een boom, schoot over het rijwielpad en kwam vervolgens tegen een boom tien meter verder tot stilstand. De auto werd vernield. Beide. Zeeuwen waren van Antwerpen op weg naar Rilland. Licht gewond werd eerste paasdag de echtgenote van autobestuurder W. K. uit Terneuzen, toen diens auto werd ge ramd door de auto van de Belg G. J. de P. uit Ertvelde bij een slippartij bij de dokken te Terneuzen. Mevrouw K. werd aan de linkerhand en de rechter knie gewond en moest zich onder dok ters behandeling stellen. De auto van de heer K. werd zwaar beschadigd, de wagen van de Belg kreeg lichte schade. Het ongeval gebeurde om tien over ze ven. De Belgische auto slipte door te hoge snelheid, De bromfietser J. B. van B. uit Sint-Jansteen werd zaterdag avond lichtgewond, toen hij in de Noord straat te Axel viel met zijn voertuig. De bromfietser verklaarde te zijn ge raakt door een passerende auto. die echter was doorgereden. Met de schrik vrij kwam het gezin J. K. C. uit Stekene (B.) toen op tweede de auto. besturud door de heer ke— uit de bocht vloog, driemaal over de kop sloeg en In de rechts van de weg gele gen sloot terecht kwam. De heer Van C. moest met zijn wagen, die met gro te snelheid reed, uitwijken voor een te genligger en verloor toen de macht over net stuur. De auto werd ernstig be schadigd. Door een Duitse auto werd op tweede paasdag in Vlissingen een onbekende man aangereden. Hy werd, volgens de Duitse automobilist A. W. uit VV dorf (D.), wél geraakt. De man, plotseling voor ae Duitse auto op voetgangersoversteekplaats de weg op ging, was echter spoorloos. Echtpaar met vijf kinderen Eerste nacht op politiebureau, later in hotel ondergebracht Een echtpaar niet vijf kinderen uit Middelburg heeft sinds vrijdag nacht geen eigen dak meer boven het hoofd, nadat hun woonwagen op het terrein aan de Nieuwlandse- weg tot de grond toe is afgebrand. Woonwagenbewoner P. Struijk (41, koopman), zijn vrouw en hun twee jongens en drie meisjes in de leeftijd van een tot dertien jaar hebben alles verloren. De oorzaak van de brand enige duizenden guldens schade is onbekend. Het gezin heeft de vrijdagnacht doorgebracht op britsen in cellen van het Middelburgse politiebu reau, werd zaterdagmorgen door de Dienst voor maatschappelijke ZESHONDERD JONGEREN STERK Zeshonderd jongeren sterk zijn de Zeeuwse leden van de bond van gereformeerde jeugdverenigingen tweede paasdag naar de Ooster- kerk in Goes gekomen. De Beve- landse stad was het ontmoetings punt voor de traditionele paastoog dag van de Zeeuwse gereformeer de jeugd. Een evenement, waarop de leden gezamenlijk het paasge- beuren beleefden en waarop dit maal ook een lekespel voor het voetlicht werd gebracht. Ds. J, Bosman uit Vrouwenpolder haak te daarop in met een kernachtige toespraak. In de middagbijeen komst vertelde verslaggever Wim Dussel over zijn wereldreis. Voor de voorzitter van de georgani seerde gereformeerde jeugd in Zee land, de lieer J. P. Balkenende was deze opkomst e„n plezierige verras sing, zo bleek uit zyn welkomst woord. „Deze belangstelling doet ons byzonder goed", zei hij In dit ver- De katholieke Zeeuwse koorschool heeft maandag tweede paasdag een traditie voortgezet: het jaarlijkse paas concert. Ook ditmaal werd het concert gegeven in de rooms-lcatholieke kerk te Goes. De bezoekers er waren onge veer driehonderd belangstellenden konden evenals andere jaren het r.-k. mannenkoor en het knapenkoor van de school beluisteren. Beide koren stonden onder leiding van de heer E. Heijblok, directeur van de r.-k. koorschool. Dit maal verleende echter ook een derde koor zijn medewerking aan het paas concert: het „Pius X"-koor uit Ovezan- de onder directie van de heer Van de Swaluw. Het knapenkoor leverde zijn bijdrage aan het concert met onder meer het „Stabat Mater" van Pergole- sie, een tweetal liederen van Felix Men delssohn Bartholdy, de beide andere ko ren zongen onder, meer werken van Pa- lestrina „Popule meus", het Sanctus en Agnus Dei uit de mis Brevis Christi Munera en het Kyrie en Gloria uit de Missa Brevis van Scarlatti, van Clemens en het Magnificat van H. driessen. Gezamenlijk werd het Gloria van Pergolesie vertolkt. Enige van de 61,0 hengelaars, die tweede paasdag drie uur lang heb ben gewacht op „beet", bij de vier de internationale zeehengelwed- strijd op de Walcherse kust tussen Vlissingen en Zoutlande. Foto P.Z.C.) band wees de heer Balkenende op de opkomst in voorgaande jaren: twee honderd tot driehonderd bezoekers. Nadat de toogdagbezoekers zich door le zing van de verschillende bijbelfragmen ten op de inhoud van het paasfeest had den bezonnen en samen hadden gezon gen, kregen zij een lekespel te zien. De gereformeerde jeugdgroep uit Schoon- dyke voerde het spel „Het laatste woord" op, waarin de mens op zoek is naar de zin van het leven. Hij wordt ge confronteerd met de kunst, de weten schap, de techniek, het recht, het geloof en de mens. Al deze „machten" willen hem tot hun richting overhalen. De mens kan niet tot een beslissing komen en maakt van dichterbij kennis met deze verschillende begrippen, waarbij het hem duidelijk wordt, dat het geloof „het laat ste woord" zal hebben. Ds. J. Bosman, gereformeerd predikant te Vrouwenpolder haakte in zijn toe spraak op het lekespel in. Hij benadruk te daarin, dat het geloof niet in het le ven hoeft te komen, als „al het andere' al is geprobeerd. Ds. Bosman wees ver der op de taak van de Christen om het geloof uit te dragen. Het morgenpro gramma werd ofgesloten met samen zang. Gezamenlijk zongen de bezoekers enkele paasliederen. OP REIS 's Middags gingen de toogdagbezoe kers „op reis". Flguurlyk dan en aar de hand van do bekende journalist Wim Dussel. Hy was hun gids „tus sen Kremlin en Kapitool". Onder de ze titel nam hy de aanwezigen mee op zyn toch Parys-Peking, die hy kele jaren geleden maakte. De heer Dussel vertelde over zijn bezoek aan Nepal, Afganistan, Perzlë, Indië en Rusland, Dat gebeurde in een korte inlei ding en aan de hand van een serie fraaie dia's. Zijn met humor doorspekte reiservaringen vormden een program mapunt, dat best gewaardeerd werd, zo bleek uit het gulle applaus, dat op zijn verhaal volgde. Vóór het middagprogramma werd afge werkt, gebruikten de bezoekers geza menlijk een broodmaaltijd. Tijdens deze lunch zorgden leden van verschillende afdelingen voor de nodige variatie door middel van declamatie, een optreden van enkele ensembles en enkele muzikale voordrachten. De tweede presidente van de Zeeuwse gereformeerde jeugd, me juffrouw W. A. D. de Bruyne sprak een slotwoord. zorg van de gemeente Middelburg in het nieuw gestoken en bracht de paasdagen door in een hotel in de Vlissingse Breewaterstraat. De heer Struijk is verzekerd. De wa gen was naar zijn zeggen nieuw. De woonwagenbewoner, die als enige op het terrein stond, kwam vrijdag nacht twaalf over één in nachtgewaad de brand melden op het politiebureau. In zijn auto had hij zijn vrouw en zijn kin deren meegebracht. Niets had hij kun nen redden en aan blussen was niet te beginnen. Ogenblikkelijk ging de Middel burgse brandweer naar de Nieuwlandse- weg. De woonwagen brandde als een fak kel. er was geen redden meer aan. Met de wagen ging onder meer een t.v.-toe- stel. een ijskast, bankstel, radio, was- combinatie en stofzuiger verloren. De familie Struijk werd onderge bracht bij de Middelburgse gemeente- ?olitle. De politiemannen zetten kof- ie voor man en vrouw en warmden melk voor de kinderen. De kleintjes konden in een bed gaan slapen, het echtpaar op een brits. Zaterdagmorgen trokken Middelburgse winkeliers het politiebureau aan de Lan ge Giststraat binnen met dozen schoe nen, kleding, enzovoort. In een Vlissings hotel vond de dienst voor maatschappe lijke zorg van Middelburg logies voor het Vlissingse politie neemt Duitse horloges in beslag Blonde „toeriste" had koopwaar Een Duitse „paastoeriste" heeft zaterdag in Vlissingen iets ander vertier gezocht dan normaal: ze trachtte bij twee horlogers dames- en herenhorloges aan de man te brengen. De Vlissingse politie nam na een paar tips de flinke partij horloges, die uit een week- eindtas tevoorschijn kwamen, in De 36-jarige Duitse, blond, met ge ruit tasje en in lange broek, die af komstig was uit de voorstad Mülheim van het Duitse Essen, vertrok, ver gezeld van een andere Duitse jonge dame, in een auto. De Vlissingse po litie heeft één en ander doorgegeven aan Interpol, die zal trachten na te gaan w&dr de horloges vandaan zijn, of ze op legale wyze over de grens zyn gekomen en legaal in het bezit van «Ie dames waren. Omstreeks half twaalf stapte de blon de Duitse een horlogerie in de St.-Ja- cobsstraat binnen met veertig tot vijf tig dames- en herenhorloges in haar tas. De horloges waren van bekende, Duitse merken. Op haar aanbieding ging de winkelier niet in. Tegen kwart voor twaalf probeerde dezelfde jongedame het nog eens bij horloge rie P. in het Bellamypark, waar ze eveneens nul op het rekest kreeg. In tussen had de politie al een tip ont vangen van de eerste winkelier. Ook van de andere zijde werd melding ge maakt van het aanbod. De recherche hield de blonde Duitse in het centrum van Vlissingen aan. Na een verhoor op het bureau, waar de horloges in beslag werden genomen, kon de „han delaarster" weer vertrekken. Naar wij vernamen zou ze de horloges te gen lagere dan de in ons land gelden de inkoopsprijs, hebben aangeboden. Geen voorrang aan lesauto verleend Op de Korenbloemstraat hoek Leliën- laan te Vlissingen botsten zaterdagmid dag de motorrijder L. P. K. uit Goes en een lesauto, onder toezicht van J. H., bestuurd door C. M. C. uit Middelburg. De motorrijder verleende geen voorrang. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor, beide voertuigen kregen lichte schade. ZEEUWS GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN Luit.-kolonel Meeter sprak in Middelburg Vorige week hield luitenant-kolonel Y. Meeter uit Den Haag een voordracht voor het Zeeuwsch Genootschap «Ier W tenschappen in het Zeeuws Museum te Middelburg. De avond daarvoor had liy dezelfde lezing gehouden In het raadhuis van Oost burg voor de leden van het ge nootschap in Zeeuwsch-Vlaandcren hiervoor waren ook de leden van de Heemkundige Kring uitgenodigd. Luitenant-kolonel Meeter, die zyn lezing met dia's Illustreerde, verdeelde de ge schiedenis der vestingwerken in Zeeuwsch-Vlaanderen in vijf perioden, nl. die der middeleeuwen, de 80-jarige oorlog, het tijdvak van 1648 tot de Fran se tijd, de 1-ranse tijd zelf en de 19e eeuw. Vervolgens ging de overste uitvoerig ln op de kenmerken van de vestingbouw in elk van deze perioden. Steeds wees hij er nadrukkelijk op. dat de ontwikkeling in de vestingoouw geiyke tred hield mei de wijzigingen in de militaire aanvalstac- tiek. Zo deed in de 16e eeuw de komst van de artillerie de vestingbouwers over gaan op het z.g. Italiaanse systeem, dat van het gebastioneerd tracé. De verschil len tussen het Italiaanse systeem en de Hollandse uitwerking hiervan sproten voort uit de plaatselijke gesteldheid. Hier werden aarden wallen gemaakt in plaats van stenen muren; de grond immers was verf te slap voor het bouwen van zware stenen verdedigingswerken. Verder kon den de wallen lager blijven dar. in het Italiaanse systeem, omdat overal water beschikbaar was voor het aanleggen van brede, natte grachten. Het is vooral Simon Stevin geweest, die dit systeem op deze wyze aan de om standigheden in ons land heeft aange past. Aan het einde der 17e en het begin der 18e eeuw komt men de naam te gen van Mcnno van Coehoorn. Door het aanleggen van waterlinies, (b.v. de Passegeule in Zeeuwsch-Vlaande ren) wist hij doeltreffender dan voor heen het water te betrekken bij de verdediging van het grondgebied te gen vijandelijke aanvallen. Ten slotte noemde de heer Meeter nog de naam van Abraham Caland, de grote Zeeuwse waterbouwkundige uit de 19e eeuw. die door zijn publikaties grote in vloed heeft gehad op de aanleg van ver dedigingswerken in Zeeuwsch-Vlaande- ren en op Walcheren. Aan het slot van deze bijeenkomst sprak de voorzitter van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen een dank woord uit. Behalve de spreker, betrok hn daarin de adjudant-onderofficier Kloot wijk. die assistentie had verleend bij het vertonen van de dia's, evenals de biblio thecaris van de provinciale bibliotheek van Zeeland, die ook bij deze lezing ma teriaal uit het bezit van de P.B. ter be schikking had gesteld voor een kleine VERWACHT.,. OVERWEGEND DROOG l'laatselyk opklaringen en byna nergens neerslag meer. In de ochtenduren plaat selijke mist. Zwakke wind. Iets hogere middagtempera turen. ZON EN MAAN 1 april Zon op 06.15 onder 19.13 Maan op onder 08.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2