PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHADE NA AARDSCHOK IN ALASKA ZEER GROOT Vliegtuig botst tegen Vesuvius: 45 doden KOUDE PAASDAGEN VAN 1964 Aantal slachtoffers tot dusver echter kleiner dan was gevreesd DIT WAREN NU DE PRESIDENT JOHNSON BELOOFT „ALLE NODIGE HULP" Kort verblijf op onbewoond Vogel-eiland POLITIE IN BRITSE BADPLAATS LEVERT SLAG TEGEN NOZEMBENDE „Huivering wekkend" beeld op de dam door Veer se Gat Vliegtuig met 9 mensen vermist 207e jaargang - no. 76 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN fv den Boer en W. ae Pagter. Hooraredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kot ADonnementeprtJs 74 cent pe» «ee_. •mm .i, re^ JSP8 adï 3M7'3M3); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078'3168, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 'b :v red 7853. adv. S2121Oostburj: - Zlenkree- red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 22 ct. p mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Inget med. I x Urlef. Kleine adv (max. 8 regels) 32 ct p regel <mln. 1,60). „Brieven b«jr. van dit blad 2a cl l 9.75 per kW.franco per post 10,— p. Losae i. .„.tL i m, -J.. (414,. ..1 -/ Dinsdag 31 maart 1964 Nederland kwam doelpunt tekort Pagina 7 K.L.M.-ers in Anchorage ongedeerd (Van onze Amstredamse redacteur) In Anchorage verbleven twee K.L.M.-bemanningen toen de aardbeving kwam. Zij bleven ongedeerd en zijn inmiddels on derweg naar Nederland via New York. Vandaag of morgen arriveren beide teams op Schip hol. Bij de K.L.M. heeft lange tijd onzekerheid bestaan over het lot van die bemanningen, onder de gezagvoerders Vlotman en Watt. Via Canada kwam pas zondag een getelegrafeerd be richt. dat de hele groep van to taal 18 personen in veiligheid was. Het ging hier om zogenaamde slip-bemanningen die tijdens de lange Poolvlucht daar waren af gelost om een dag later weer door te vliegen met volgende toestellen welk schema nu na tuurlijk werd doorkruist. Anchorage is de enige „halte'' op weg van de DC-8 tussen Am sterdam en Tokio. Daar wordt een zogenaamde technische lan ding gemaakt: alleen om te tan ken en voor dergelijke voorzie ningen maar niet met de bedoe ling passagiers af te zetten of op te nemen. De K.L.M. heeft tijdens deze Pa sen moeten besluiten twee der gelijke poolvluchten af te gelas ten zowel de uitgaande zon dagmorgen, als de thuiskomende die hedenmorgen had moeten ar riveren. Alle passagiers zijn in middels omgeboekt voor vluch ten via de (langere) route over het Midden-Oosten. De jeugdige Nederlandse Robin son Crusoe, Anton van de Water, die als experiment zes maanden op het verlaten ..Vogeleiland" na bij Venezuela zou blijven, is zon dag door een vaartuig van de Ve nezolaanse kustwacht van een wisse dood gered. Het schip, de „Maria Fatlma", ving seinen op die met behulp van een spiegel werden gemaakt. Het spoedde zich naar net eiland en trof de jongeman aan die leed aan watergebrek en brandwonden in de eerste graad, ais gevolg van de gloeiende tropische zón waartegen hij zich blijkbaar onvoldoende had beschermd. Op het eiland is geen drinkwater te vinden Anton van de Water werd over- Sbracht naar een ziekenhuis in Guaira waar hij enige tijd zal moeten blijven om van zijn ont beringen te herstellen. Gevechten tussen Ethiopiërs en Somali Op vier verschillende plaatsen aan de gemeenschappelijke grens is weer ge vochten tussen troepen van Ethiopië en de Somali-republiek, aldus wordt in Ad dis Abeba vernomen. Volgens Ethiopische functionarissen zijn gistermorgen vroeg nieuwe gevechten uitgebroken in Tog Washal en Debego- rialle en twee andere plaat-?n aan de grens. In Debegorialle zouden zondag 130 Somalis zijn gesneuveld en 215 an deren gewond Over verliezen aan Ethiopische zijde werden geen inlichtingen verschaft. BARS, AUTO'S EN WINKELS GEPLUNDERD Clacton-on-Sea „had nog nooit zoiets gezien" Honderden nozems hebben giste ren de Engelse badplaats Clac- ton-on-Sea op stelten gezet en de politie genoopt 'hen met knuppels te lijf te gaan. Het was de grootste rel sinds vrijdag toen meer dan duizend tieners het badplaatsje vrijdag en zaterdag over-| stroomden. De politie had handen vol werk toen de jongelieden, velen ge-j kleed in zwart lederen kleren, bars, i Tijdens slecht weer danszalen en auto's vernielden, strandhuisjes en winkels plunderden en met politiemannen en burgers vochten. Volgens de laatste berichten hebben on geveer 100 jongelieden, in zwart le-1 deren kleding, aangevuurd door hun meisjes, politiemannen aangevallen j die twee collega's in een restaurant te hulp wilden komen. „Het leek wel een scène uit Marlon Brando's film „The Wild Ones" zei een inwoner, „je kunt gewoon de straat niet op zonder ge molesteerd te worden", eigenaar van een kraampje op de boulevard vertelde dat zijn eigendom vrijdag was vernield. „Vijftien jaar lang heb ik hier paling verkocht, maar zoiets heb ik nog nooit meege- maakt". De politie heeft al meer dan honderd jongelui gearresteerd. Wrakstukken over helling verspreid Zaterdagavond laat is een 4-moto- rige Viscount van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Al Italia tegen de vulkaan de Vesuvius te pletter geslagen. Alle 45 inzitten den kwamen om. Onder de doden waren tenminste zeven Amerikanen, waarbij een gezin van vier, en een groot aantal andere niet-Italia- nen, doch waarschijnlijk geen Nederlan ders of Belgen. Het vliegtuig, dat van Turijn kwam en te Rome een tussenlan ding had gemaakt, was als gevolg van het slechte weer op het schema achter toen het cirkelde om op de luchthaven Capodichino van Napels een landing uit te voeren doch toen tegen de ruim 1300 meter hoge vulkaan vloog omstreeks 22.35 uur. meter diep in de steile helling en het vliegtuig brak in stukken. Wrakstukken lichamen en bagage werden tot 200 me ter bergopwaarts gevonden. Het eigen lijk wrak raakte in brand en deze brand sloeg over naar het struikgewas op de overigens kale helling. Moeilijk bereikbaar De plaats van het ongeluk was moeiljjk bereikbaar. De redders moesten hun zie kenauto's, 7.oekliehten en vrachtauto's enige kilometers achterlaten. Foto: Soldaten bij de versplinterde wrakstuk ken van het toestel POMPBEDIENDE BIJ OVERVAL NEERGESCHOTEN De eerste reddingsploegen bereikten het toen nog brandende wrak om streeks anderhalf uur later. Zij moes ten melden dat er geen overlevenden waren. Het toestel had een beman ning van vijf koppen. De Viscount sloeg tegen de berg op een hoogte van ongeveer 610 meter, niet ver van de gestolde grote lavastroom die het gevolg was van de jongste uitbars ting van de vulkaan, die van maart 1914. De neus van het toestel ploegde zich 5 D In de nacht van zaterdag op zon- Bemanning dag hebben twee mannen een laffe roofoverval gepleegd op het aan rijksweg 12 bij Zeven aar gelegen benzinestation „De IJssel". Zij schoten de daar aanwezige 35-jari- ge bediende A. B. uit Velp in de buik. sleepten hem naar het toilet en maakten zich met een bedrag van 530.uit de voeten. De be diende is ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. Hij was gis teravond buiten levensgevaar. De twee mannen kwamen omstreeks half drie bij het benzinestation aan in een beige Opel, die bleek in Arnhem te zijn gestolen Een van hen, een in don kere jas en hoed geklede ongeveer 30- jarige man. die zijn gelaat achter een nylonkous had verborgen, ging het ge bouwtje binnen en schoot zonder meer de bediende neer. Met behulp van de an der sleepte de dader de bediende in het toilet. Toen deze de auto hoorde wegrij den wist hij. ondanks zijn verwondingen naar buiten te strompel,.-:: waar hij door een passerende automobilist werd opge merkt die hem naar Velp bracht. De au to is gevonden, de daders zijn verdwenen. Sedert zaterdagmorgen vroeg wordeu de negen mensen vermist van een Ame rikaans transportvliegtuig, een DC-4, waarmee op de Grote Oceaan een nood landing is gemaakt. De DC-4, op weg van Honoloeloe naar Los Angeles, seinde ais laatste bood- schap: „er is een zware brand in motor no. 2. We zullen misschien de zee op moeten". j Zaterdagavond hebben schepen een zwak S.O.S. opgevangen dat werd uit- 1 gezonden met een zendertje van het soort dat standaarduitrusting op red- dingsvlotten is. Zondagochtend is 'net isein niet meer gehoord. De T>rt-4 had twee vlotten. Er wordt gezocht m een groot geoiea op 90 mijl ten zuidwesten van Los Angeles. Het vliegtuig was eigendom van een fir ma in Californië. De bemanning bestond uit drie koppen en er waren zés passa giers aan boord. Bij temperaturen van zeven graden onder nul zijn de inwoners van Alaska, dat zaterdag door een hevige aardbeving werd geteisterd, begonnen aan de wederopbouw van steden en dorpen in het zuidelijk deel van het schiereiland. Nog maar nauwelijks had men deze gigantische taak ter hand genomen of een nieuwe aardbeving trof de Aleoeten-eilandengroep. Van 63 personen staat vast dat zij zijn omgekomen terwijl 25 anderen worden vermist als ge volg van de aardbeving en daaropvolgende vloed golven. In Johnson City, Texas, verklaar de president Johnson dat „al het nodige moet worden gedaan". De woordvoerder van de president. George E. Reedy, deelde mede dat de aardbeving minder slachtoffers heeft gemaakt dan aanvankelijk was gevreesd, maar dat de mate riële schade aanzienlijk groter is. Alaska's voornaamste industrie, de visserij met aanverwante bedrijfs takken, had het meest te lijden. Havens, conservenfabrieken en andere bedrijven werden verwoest of ernstig beschadigd. „Dit bete kent dat de loontrekkers in Alaska nog zeer lang zonder inkomen uit hun normale arbeid zullen zijn", voegde Reedy eraan toe. In een half dozijn gemeenten zoeken reddingsploegen tussen de puinhopen naar nog meer slachtoffers. Gevreesd wordt dat op de Aleoeten tientallen inheemse eilandbewoners van geïsoleerde dorpen zijn gedood. Staaf van beleg april 1946 heeft een aardbeving die haar epicentrum nabij het eiland Unimak had, golven van naar schat ting 30 a 40 meter hoog over de vuurtoren Scotch Gap gestuwd. De aardbeving van Alaska was er een „dicht aan het oppervlak", d.w.z. 50 a 100 kilometer diep. Het is niet bekend of het epicentrum zich onder de oceaanbodem of onder de kust van Alaska bevond. ais gevolg van de aardbeving, zal in alle havens van Alaska moeten worden onderzocht of de scheepvaart er nog wel veilig is. Een beeld van de hoo/dstrpat in Anchorage na de verwoestende aardbeving. De huizen aan een zij de van de straat zijn meters diep verzakt De vloedgolf is met een snelheid van meer dan 800 kilometer per uur langs de Amerikaanse westkust getrokken en heeft een spoor van dood en vernie tiging achtergelaten vanaf Brits-Co- Iumbia tot midden-Californië. De vloed golf heeft ten minste 12 levens geëist. Een der plaatsen die zwaar van de vloedgolf le lyden kregen is Crescent City in Californië. De plaats ligt laag en onbeschermd tegen zulk geweld. Er is een enorme ravage aangericht. De plaats heeft 11 doden en is door de gouverneur van Californië tot ramp gebied verklaard. De materiële schade wordt er op 20 miljoen dollar geschat. In het winkelcentrum is geen der 150 zaken onbeschadigd gebleven. Een groot aantal ervan is verwoest. Ook is er aanzienlijke brandschade. Vancouver Island in Brits Columbia heeft gemeld dat 50 huizen zijn wegge spoeld. Ook werden honderden buizen beschadigd. In Kodiak, een plaatsje van 2600 inwo ners op een der eilanden, is de staat van beleg afgekondigd om plundering tegen te gaan. De beroemde krab- en zaimconservenfabrieken zijn verwoest door twee vloedgolven. In verschillende plaatsen houden leden van de nationale garde met bajonet op het geweer de wacht om plunderaars af te schrikken. Edward McDermott, vertegenwoordiger van president Johnson, schat de totale schade op 500 miljoen dollars. Na over het rampgebied te hebben gevlogen ver klaarde hij dat aanzienlijke federale bijstand nodig zou zijn voor -het herstel. Puinhoop In Anchorage, een stad van 100.000 inwoners, zijn de meeste gebouwen in het centrum verwoest of ernstig beschadigd. De moderne woonwijk Turnagain is een puinhoop. De hui zen werden door een grote aardver schuiving van hun fundament ge rukt. Bulldozers zijn reeds bezig het puin op te ruimen van ingestorte gebouwen, vernielde wagens en meubels. Slopers zijn bezig het vijf verdiepin gen hoge J. C. Penny gebouw, waar vrijdag minstens drie personen de dood vonden, neer te halen. Kle ren, lampen, divans, kasten en an der meubilair gleden uit grote gaten in het gebouw en stortten op straat. Meer dan 24 km. trottoirs in Anchorage bestaan niet meer en de autoriteiten schatten dat de schade aan gemeente lijke nutsbedrijven en openbare werken alleen al 35 miljoen dollar bedraagt. Het is niet bekend hoeveel van de scha de door verzekering is gedekt, maar men wijst erop dat gebouwen door- faans alleen verzekerd worden tegen rand, maar niet tegen aardbevingen of vloedgolven. Spoorrai/s in zee De toestand elders was even triest. Volgens McDermott biedt Seward, een plaatsje van 2000 inwoners, een „verschrikkelijke" aanblik. Uit de zwart geblakerde resten van een aantal olie-opslagtanks kringelde gistermiddag nog rook omhoog. De havenkar.t zag eruit of er bommen op gevallen waren. Her en der ver spreid lagen ongeveer 50 goederen wagons terwijl de verwrongen spoor rails tot in zee liep. Amerikaanse seismologen schatten dat de aardbeving van Alaska een energie heeft vrijgemaakt een miljard maal zo groot als die van de atoombom welke indertijd de Japanse stad Hirosjima heeft verwoest Vastgesteld is dat de beving vrijdag om 22.36 uur begon (zaterdag 04.36 onze tijdi op ongeveer 61 graden noorder breedte en 146 Va graad westerlengte. Het epicentrum bevond zich nabij de kust van het schiereiland Kenai en naar schatting 160 km ten oost-zuidoosten van Anchorage. De 10 meter hoge vloedgolf die het eiland Kodiak met de plaats van die naam overviel, heeft in die buurt echter geen record gebroken. DIT WAS PASEN 1964 Koud, guur en regenachtig. Geen sprankje zon liet zich zien; geen luchtig geklede tie ners op zonovergoten boule vards en geen gezellig pratende en zongenietende mensen op ter rasjes. Tóch nog een flinke drukte op de Zeeuwse wegen, al werden er bepaald geen records gebroken. Maar de algemene indruk was: minder druk dan voorgaande jaren met Pasen. Op tal van plaatsen was er echter op be paalde momenten van de dag een concentratie van geparkeer de auto's waar te nemen, maar naar hun inzittenden keek men tevergeefs uit. Zij vluchtten in cafés, hotels en restaurants, want op deze koude Pasen 1964 zocht vrijwel iedereen de warm te van de kachel op! Kolen, gas en olie stonden hoger genoteerd, dan ijs, gekoeld bier en frisdran ken. Toch waren er uitzonderingen. Een daarvan vond onze foto graaf op de machtige Deltadam tussen Vrouwenpolder en Kam perland zat ze, de vrouw op de hiernaast afgedrukte foto. In de luwte van een levensgrote paraplu, warm ingepakt in een deken, sokken en pantoffels aan de voeten, deed ze wat anderen niet durfden: huiveren in de paaskoude. BrrrMeer over de koude Pasen 1964 op pagina 2. Foto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1