„Miniatuur Walcheren" deed poorten voor elfde keer open F Goes moet zijn kernfaciliteiten aan „Sloe-wolkammerij" etaleren Beroep van Yerseke Raad van State voor A.M.Z. START IN APRIL MET STADSBUS GOES Ovezande collecteert voor studie van vluchtelingetje MET „ONTHULLEN" VA N NIEUWE AANWINST Dit jaar wordt de tweemiljoenste bezoeker verwacht „Ei-ei" dacht Mario EERSTE ZEEUWSE KIEVITSEI AANGEBODEN AAN MR.DR.MES Zeeuwse ALMANAK PASSAGIERSVAART OP AUSTRALIË IN 1965 VANUIT VLISSINGEN J. Rademakers 40 jaar bij P.T.T. Breiwerk-in-beton op Oosterschelde ,Nu dit argument belangrijkste blijkt te zijn" AMERIKAANSE FRUITTELERS KOMEN NAAR DE BEVELANDEN Twee koeien door auto's gegrepen en gedood a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 MAART 1964 Half april zal in Goes een stadsbusdienst kunnen worden geopend. I)e Auto Maatschappij Zeeland N.V. heeft daarvoor thans vergunning van de gemeente en van de landelijke missie vervoersvergunningen. Het is de bedoeling een uurdienst te rijden van zeven uur 's morgens tot tien uur in de avond, vijftién maal per dag dus. De busdienst zal zijn ritten starten bij het station van N.8. en via het oostelijk stadsdeel rijden met om en om als eindpunt het nieuwe protestants christelijk streek ziekenhuis „Bergzicht'' in plan „Valekeslot" en de Apparaten- en Ketelfabriek (A.H.F.) op het haven- industrieterrein. Op het traject van vier kilometer lengte zullen de volgende haltes worden in gelast: rusthuis „Schild en Hof" aan de Patijnweg, ambachtsschool aan de Bergweg, rusthuis „Randvvijck" aan de Heernisseweg. Er moeten nog en kele regelingen worden getroffen, zo- ais een precieze dienstregeling en tarieven en het plaatsen van halte borden. De tweede gegadigde voor een stads dienst door Goes, de N.V. Streek vervoer Walcheren komt voor de exploitatie niet in aanmerking. Dit voornamelijk in verband met. het feit, dat de A.M.Z, het personeelsvervoer van de A.K.F. verzorgt. Ovezande wil een 14-jarig Rus sisch vluchtelingetje heipen haar eerste studiejaar aan een econo mische school in Athene te bekos tigen. Op deze wijze wil dit Zuid- bevelandse dorp zijn bijdrage leve ren aan de Griekse vluchtelingen zorg. Voor dit doel zal er in de week van 27 maart tot 4 april een huis-aan-huis-coliecte worden ge houden. Het meisje. Maria Lazaridou, ls het oudste dochtertje van een ge zin, dat naar Griekenland is ge vlucht en nu in Vigla woont. Door internationale hulp was het moge lijk de familie een klein agrarisch bedrijfje te geven. Maar daar kunnen niet alle vijf de kinderen uit het gezin een toekomst vin den. Om de familie de helpende hand in de moeilijke situatie te bieden op het bedrijfje kan het gezin nauwelijks het eigen onder houd verdienen en Maria bo vendien het vooruitzicht te geven te zijner tijd de familie financieel te kunnen steunen, is het gewenst dat het meisje een 5-jarige cur sus aan een economische school in Athene volgt. De Griekse rege ring wil een groot deel van deze opleiding voor haar rekening ne men. Er moet echter nog een be drag van 1500.komen. Als er echter 300,binnenkomt, kan de opleiding het eerste cursus jaar van start gaan. Dit bedrag wil Ovezande nu proberen bijeen te brengen. IN DE STROMENDE regen heeft een uitgebreid gezelschap belang stellenden donderdagmorgen in Middelburg de heropening van „Miniatuur Walcheren" meege maakt. Dat gebeurde deze elfde keer met het wegtrekken van een gordijn, dat een Oosterschelde- brug-in-het-klein tevoren aan het gezicht van de eerste bezoekers had onttrokken. Deze handeling, die werd verricht door gedeputeer de M. J. van Poelje in de functie van voorzitter van de gedelegeerde commissarissen van de Provinciale Brug Maatschappij, werd met ap plaus begeleid. Tegelijkertijd gin gen ook de vlaggen in top. Op de aan deze plechtigheid vooraf gegane byeenkomst in het restaurant had de heer Van Poelje gewezen op het belang van deze opvallende expositie achter glas, die verduidelijkt met foto's en tekeningen een indruk geeft van de werken aan de Oosterscheldebrug. Niet alleen de perspectivische, tegen een met ook was men vol bewondering over de verkleinde uitgave van de bok „ir. J. G. Snip". Het was de heer C. Vroom, die de geno digden namens de stichting Nieuw Wal cheren welkom heette. „We hebben nog geen reden tot klagen over het weer, want tien jaar geleden regende het veel harder'', zo zei hij tot zijn gehoor, waar toe o.a. behoorden de wethouders drs. Th. J. Westerhout, W. P. J. Baars en later ook burgemeester mr. J. Drijber. Een speciaal woord van welkom werd geiicht tot mevrouw J. Snip-Kruidhof, de echtgenote van de overleden hoofd ingenieur-directeur van de provinciale waterstaat ir. J. G. Snip, wiens naam evenals die van ir. Lely aan de Zuider zeewerken, verbonden zal bltjven aan een grootse conceptie. In grote lijnen ging de heer Vroom volgens nog eens de voorgeschiedenis van de brugbouw na. Daarover zei hü verder: de aanleg van de brug opent de deur naar nieuwe expansiemogelijk heden. naar een economische groei en naar een sociale evolutie van Zeeland. Eind 1965 verwacht het provinciaal be stuur te kunnen zeggen: kom over de brug. De langste van Europa. Vervol gens bood de heer Vroom de heer Van Poelje een foto van de brug aan. De 18-jarige Lauri Wagensveld bood me vrouw Snip een pop in Zuidbevelandse klederdracht aan. Veel waardering had de heer Van Po voor de „nieuwe aanwinst" van Mil oorzitter van gedelegeerde sarissen van de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij het nan kweken interesse voor dil grootse waterbouw- Kundige project. Hij hoopte dat daar door weer meer belangstellenden „leder jaar komen er op Miniatuur Wal cheren ongeveer 200.000 bezoekers en dat zegt toch wel iets" kunnen wor den aangetrokken voor het voorlich tingscentrum van de Oosterscheldebrug- gebouw te Colijnsplaat. Dit centrum komt waarschijnlijk midden mei gereed. „Deze bezoekers zullen straks na 1965 tot de potentiële berij ders van de brug gaan behoren en zullen dan dit als een prozaïsche tintje ook tolgeld moeten betalen". Met nadruk bracht de heer Van Poelje ten slotte on der de aandacht de zeer belangrijke functie die de brug krijgt in een zich ontwikkelend Zeeland. „De hele ontwikkeling van Zeeland brengt mee. dat de brug nu moet „Waar wordt een forser band..." Ter gelegenheid van de herope ning van „Miniatuur Walcheren" en de openstelling van de exposi tie over de Oosterscheldebrug- werken is de heer C. Vroom, voorzitter van de stichting Nieuw- Walcheren tot bevordering van de Walcherse Welvaart, donder dagmorgen aan het dichten ge slagen. Hij kwam met het volgen de werkstuk: „waar wordt een forser band, in heel ons land, ja. ter wereld ook gevonden. Twee landen hecht aaneen gesmeed, ge schakeld en verbonden, door een brug, die land en mens verbindt nog voor de Delta al haar dijken vindt. Een eigen brug, geen erf in leen, initiatief en beheerd door Zeeland alleen". En even later over Miniatuur Walcheren: „zo gaan haar poorten nu ten elfden male open en laten voor dit jaar de twee miljoen bezoekers hopen". worden gebouwd. In onze gedachte is de brug het symbool van de toe komst, het symbool van de mogelijk heden, die er in Zeeland liggen. Het wordt een middel om de ontwikke lingskansen te grijpen en te stimu leren", aldus de heer Van Poelje, die zei trots te zijn op dit grote en groot se project dat zal blijven herinneren ann de te vroeg overleden hoofdinge nieur-directeur. Na de gebeurtenis in het restaurant ging het gezelschap naar buiten om daar bij de expositïevitrine getuige te zijn van de I „onthulling" van de in beeld gebrachte j Oosterscheldebrugbouwwerken. Verstoken Zin heeft het volgens de voorzitter van de stichting Nieuw Walcheren ook te bedenken, dat het historische oudste deel van Zeeland, Zeeuwsch- Vlaanderen voorshands verstoken blijft van een goede communicatie met overig Nederland. „Vast iedere Zeeuw is ervan overtuigd, dat Neder lands Vlaanderen een vaste Schelde- verbinding zal krijgen", aldus de heer Vroom. „El, el", dacht de 17-jarige Mario de Cooker uit Sas van Gent gistermiddag toen hij achter de glasfabriek een stuk geploegd bouwland opliep, „ei-ei, wat is dat daar?"... Het was een kievitsei. Zeg het met bloemen enbestel tijdig! Zeep Enige tijd geleden waagden wij het te schrijven over hygiëne. We maakten daarbij een grapje over handen en voeten en we geven toe, dat het misschien niet helemaal een fris grapje was. We waren echter van mening, dat het nog wél ging. Een mening, waarin de lezers ons kennelijk steunen, want bij de stortvloed van soortgelijke aardig heidjes. die sedertdien onze tafel overstroomd heeft, waren er, die veel minder zindelijk waren. Wij hebben uit deze overvloed de reac tie van één lezer geschift. Hij ver telt ons over een vrouw, die al tientallen jaren geleden in haar dorp niet als het schoolvoorbeeld van schoonheid bekend stond. Het teas in 1918 en de zeep werd ge distribueerd. Rij de uitdeling van dergelijke schaarse artikelen was altijd de dorpsveldwachter aanwezig om met straffe hand de orde te hand haven. Toen hij de vrouw in het vizier kreeg stapte hij onmiddel lijk naar voren en brieste haar toe: Terug jij! Net nou er geen zeep is zou jij je zeker willen wassen!" Tegen enen deed hij de ontdekking. Om half twee snelde hy met gemeente ambtenaar J. van Moorten per auto naar Middelburg om het ei daar in de provinciale griffie aan te bieden aan de commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Deze was echter afwezig. Wel was de waarnemend-commissaris der koningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes ter begroeting aanwezig. Voor Mario was het toen nog maar een „zacht gekookt eitje" om zijn in watten gewikkelde en in een fraai doosje verpakte vondst over te dragen. De heer Mes bedankte Mario, die leer ling is van het Jansenius lyceum te Hulst voor zijn komst naar Middelburg. „De commissaris stelt deze geste altijd Mario even later. „Pas geleden ontdekte ik op een stuk bouwland een nestje. Er zat echter niets in. Steeds ging ik weer terugkijken. Woensdag nog. En vanmiddag" lag er een eitje in". Onmiddellijk werd na de ontdekking burgemeester R. A. J. den Boer opge beld. Daar deze zelf wegens b. en w.- vergadering niet mee kon naar Mid delburg, werd de reis naar de Zeeuwse hoofdstad meegemaakt door de heer Van Moorten. Voor het overbrengen van het eerste kievitsei in Zeeland, kreeg Mario de Cooker een boekebon. Zoals bekend is het eerste kievitsei van Ne derland woensdag gevonden. Het werd gisteren aangeboden aan H.M. de ko ningin. „Pas op, laat 't niet vallen", zei mr. dr. Mes toen Mario hem gistermiddag :ievitsei kwam aan bieden. NA VERLIES VAN „ORANJE" EN „WILLEM RUYS" V ervoersmogelijkheid voor 1000 passagiers De Engelse scheepvaartmaat schappij „Peninsular and Orientlines Ltd" zal vanaf begin jannari 1965 op haar passa giersvaarten naar Australië de haven van Vlissingen aandoen. Hiertoe heeft men besloten na het verlies voor ons land van de „Oranje" en de „Willem Ruys' die de directe verbinding met Australië onderhielden, zo deelt- het Nederlandse agentschap van de maatschappij, Hoyman en Scliuurman's scheepsagen tuur n.v. in Amsterdam, mee. Vooreerst zal men met vijf passagiers schepen vijf vaarten maken van Vlis singen naar Freemantle, Adelaide, Melbourne en Sydney en 4 in omge keerde richting. Enkele schepen zul len doorvaren naar Nieuw-Zeeland. De schepen vertrekken vanuit Lon den en doen dan Vlissingen aan, waar zij 5 a 6 uur zullen blijven. Men heeft hiertoe besloten, omc'lat het een te grote omweg zou zijn naar Amster dam of Rotterdam. Bovendien ligt Vlissingen gunstig voor eventuele passagiers uit België of Duitsland, verklaarde een vertegenwoordiger van het Nederlandse agentschap. De passagiersschepen zijn alle na de log gebouwd en meten 28.000 30.000 brt. Zij zijn voorzien van sta bilizers en zijn geheel airconditioned. Het aantal passagiers, dat men mee kan nemen, ligt tussen de 800 en 1000. Het vaarschema is als volgt: Van Vlis singen vertrekt de „Orcades" op 12 januari 1965, de „Arcadia" op 5 april, de „Orcades" op 21 juni, de „Arcadia" op 23 september, de „Or cades" op j januari 1966. Van Syd- Aanbesteding Ser-Lippenspolder De uitvoering der werken en leve ringen tot verbetering en onderhoud van de calamiteuze polders Ser Lip pens c.a. is bij de aanbesteding van donderdagmidag voorlopig gegund aan N.V. aannemersbedrijf v.h. fir ma B. M. van Noordenne uit Hardïnx- veld-Gïessendam voor een bedrag van 83.970. De op een na laagste inschrijver was de firma A. Warrens en Zn. uit Ossenisse met een bedrag van 84.000. De firma Bot en Van Sevenster uit Sliedrecht had voor 84.400 ingeschreven. ney vertrekken voor de thuisreis de Iberia" op 14 oktober 1965, de „Hi malaya" op 7 november, de „Orca des" op 15 december en de „Orsova" op 20 januari 1966. De firma John. P. Best in Vlissingen zal als agente optreden voor deze lijn. De heer J. Rademakers, kantoorhouder van de P.T.T. te Ossenisse is dinsdag 31 maart veertig jaar in dienst bij de P.T.T. De heer Rademakers is tevens waarne mend ambtenaar van alle P.T.T.-kanto- ren in het land van Hulst. Sluiting kantoren P.Z.C. op Goede Vrijdag De P.Z.C.-kantoren te Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen eullen heden (Goede Vrijdag) des middags na vier uur gesloten zijn. Donderdagmorgen heropende gede- i puteerde M. J. van Poelje te Middel- burg ^Miniatuur Walcheren" door een gordijn weg te trekken, dat een model van de Oosterscheldebrug aan het oog onttrok. De foto toont de heer Van Poelje (links), die de opening verrichtte in zijn functie van voorzitter van de gedelegeerde commissarissen van de Provinciale Brug Maatschappij, met een aantal van de genodigden bij de expositie- vitrine. (Foto P.Z.C. slot van pagina 1 Tussen die moten blijft telkens een ruimte van 40 centimeter om vol te storten met beton. De moot wordt, totdat het beton hard is. met vijzels onderaan de stalen montageligger vastgehouden. Daarna worden voorspankabels aangetrokken „verankerd". De vijzels kunnen de boogmoot loslaten: ze hangt dan. Het was een spannend en experimen teel karweitje gistermiddag. Zoals bij de toepassing van iedere nieuwe methode bij de Oosterscheldebrug- bouw was het een kwestie van passen en meten, van ervaring opdoen en de dag tevoren duidelijk waar neembaar van kinderziekten be strijden. Zodra het werken met de stalen montageligger en met de loop- katten daarop op rolletj'es loopt zal er een bepaald tempo in het werk komen. Op het werkterrein van de „open lucht-fabriek" aan de Katse veer haven liggen de overspannings elementen voor in totaal vier brug bogen transportklaar. Er is inmiddels ook een flinke voorraad van pijler- palen opgeslagen. Na de afgelopen winter kan men goed vooruit bij de bouw van de Oosterscheldebrug. Met het inhangen van de boogelemen- tcn op dit ogenblik is het werk nu zover gevorderd, dat men alle fasen van do bouw van het indrijven van de pijlerpalen tot het „uitrollen" van het wegdek hoog boven het water onder handen heeft. TEGEN BESLUIT GED. STATEN In april lijndienst Vlissingen-Londen De Hollandsche Stoombootmaatschap pij N.V. zal ingaande acht april één maal per week een dienst van Vlis singen naar Londen openen. Deze maatschappij, voor overwegend vrachtvervoer onderhoudt reeds drie jaar een wekelijkse lijndienst op Sho- reham vanuit Vlissingen. UITSTEL HUURCONFLICT OOSTBURG TOT 14 MEI Donderdagmorgen is tijdens de kanton gerechtzitting te Oostburg opnieuw na mens beide partyen uitstel gevraagd In de kwestie van het al jarenlang sle pende huurconfllct Oostburg. Op 14 mei a.s„ zo werd namens de twee partijen meegedeeld, hopen de wo ningeigenaresse en de huurders gereed te zijn met het onderzoek naar de klachten, die door onpartijdige deskun digen moeten worden onderzocht. Geen restitutie aan gerei, gemeente Voor de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State diende donderdagmorgen het beroep van het gemeentebestuur van Yerseke tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring werd onthouden aan een raadsbesluit van de gemeente Yerseke, inzake wij ziging van de gemeentebegroting 1963. De gemeente had in deze be groting namelijk een nieuwe post ad 20.000 opgenomen voor 'de restitu tie op de koopsom voor grond in het uitbreidingsplan Kakeldans waarop de gereformeerde gemeente een nieuw kerkgebouw heeft gesticht, Gedeputeerde Staten meenden, dat de gereformeerde gemeente zonder eni ge restrictie de grond had gekocht voor 11,70 per m2. Het gemeentebe stuur grondt de restitutie op de stel ling, dat het zeer onbillijk is, dat de gereformeerde gemeente aan de ge meente Yerseke bij de aankoop van rond 30 are bouwgrond genoemd be drag méér heeft moeten betalen dan zij destijds by de verkoop aan de ge meente voor een grotere oppervlakte (67 are) heeft ontvangen. Gedeputeerde Staten achten deze stel ling niet juist, omdat hier sprake is SUGGESTIE VAN RAADSLID J. H. ROOSE „Goes moet duidelijk zijn positie als industriekern aangeven en de aandacht van het provinciaal be stuur richten op de mogelijkheden, die hier liggen voor de vestiging van de industrie van de „Woolcom- bers". Nu deze aanvankelijke ge gadigde voor de Sloehaven zijn vestiging daar afhankelijk schijnt te hebben gesteld van kernfacili teiten en het bedrijf niet in over wegende mate aan de ligging aan diep vaarwater gebonden schijnt, is hier een kans om deze belang rijke industrie toch in Zeeland te krijgen. Als vestigingsplaats heeft Goes twee grote voordelen: zijn onderwïjspatroon en zijn bevol kingsareaal voor het werven van werknemers". Met deze suggesties, gevat in de vorm van vragen aan het college van b. en w„ kwam donderdagmiddag de K.V.P.-frac- tieleider J. H. Roose voor de dag in een spoedeisende vergadering van de raad, die voor een ander onder werp was belegd. „Als een Belgische stad voor de Woolcomhers" tot de mogelijkheden I behoort, dat behoort Goes niet tot de onmogelijkheden". De heer Roose j verzocht het college dit duidelijk naar); voren te brengen wanneer op 6 april j de staatssecretaris voor economische |i zaken, drs. J. A. Bakker een bezoekj! aan Zeeland brengt. De K.V.P.-voor- j] man vond het namclyk gevaarlijk, dat industricvestigingsfaeiliteiten straks)! ook zouden gaan gelden voor niet als 1; kerngemeenten aangewezen gebieden, [j Hij zag er bepaalde risico's in voor de ontwikkeling van de infrastruc- tuur. „Als men kernfaciliteiten wil hebben bij vestiging, laat men zich,! dan houden aan de plaatsen waar die te vinden zijn". Burgemeester mr. F. G. A Huber bon de heer Roose geen bevestiging geven op de vraag of bij de vestiging van de wolkammerij in het Zuid-Sloe kemfaci- liteiten prevaleren boven de plaats van vestiging (aan diep vaarwater). Het was hem onbekend at het belangrijkste >unt voor het besluit tot vestiging is. >e raadsvoorzitter zegde de heer Roose toe zeker naar de kern van de zaak een onderzoek te zullen instellen en bij het provinciaal bestuur en de staats secretaris de mogelijkheden van Goes te etaleren. Om zich een oordeel over deze aangelegenheid te vormen wilde h(j echter evenals de kamer van koop handel kritisch had gevraagd meer „achtergrond" hebben. De burgemeester van Goes kon de sluier, die de onderhan delingen tussen de wolkammerij en het firovinciaal bestuur voor velen onduide- ijk heeft gemaakt ook niet doorzien. Hij had zich met de wethouders nog niet beraden over de vraag of het beleid scheef gaat, wanneer aan het Sloe- havenproject ook kernfaciliteiten voor vestiging zouden worden verleend. Wei zag hij er een gevaar voor versnippe ring van krachten in, wanneer nu nog eens voor een gebied in Zeeland derge lijke faciliteiten gaan gelden. Hij wenste over de hele zaak meer openheid en samenspel. 50-60 hectare Voor zover mr. Huber bekend hebben de „Woolcombers" nog geen keuze gedaan voor de vestiging van hun bedrijf. Dc Goese burgemeester noemde het een winstpunt dat Goes de enige kernge meente in Midden-Zeeland is. Op de vraag of Goes de wolkammerij voldoende industrieterrein kan aanbieden kon de. raadsvoorzitter ook geen omijjnd ant woord geven. „We weten niet precies hoeveel bouwterrein de wolkammerij no dig lieeft. In de Sloehaven was ér 75 hectare voor gereserveerd. Wy hebben hooguit. 50 tot 60 hectare. Het is boven dien dc vraag of men nog andere eisen stelt". De burgemeester beloofde de Goese mogelijkheden straks goed naar vo ren te zullen brengen. „Om tot een gemeenschappelijk standpunt te ko men. We moeten alles op alles zetten om de wolkammerij hier te krijgen'' N.C.R.V.-reporter vroeg voorbijgangers in Middelburg naar wijze van Pasen vieren In de Lange Delft te Middelburg stond gistermiddag N.C.R.V.-radioreporter Rien van der Scheer met een micro foon gereed om voorbijgangers te wa gen naar hun wijze van Pasen vieren. Hij verzamelde indrukken voor het pro gramma dat op tweede paasdag ver moedelijk onder de titel „Op z'n paas- best" de lucht in gaat. Dit programma wordt mede samengesteld door Jan Fi- llus. Eerder op de dag had Rien van der Schee een praatje gemaakt met enkele bewoners van „Der Boede" te Koudekerke, die plaatjes hadden aange vraagd welke in het programma „On der de hoogtezon" zullen" worden ge draaid. Dit programma wordt uitgezon den op 6 april en wel om negen uur 's morgens. In juni aanstaande In het begin van de komende zomer tussen 10 en 29 juni zal een groep van ongeveer vyftig Amerikaanse fruittelers in het Bevel and se fruitgebied „neerstrijken". Het gezelschap zal hier onder meer een bezoek brengen aan het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wil helminadorp en zich op enkele hedrijven oriënteren op de methodes van de Nederlandse fruitteelt. De deelnemers aan de reis zijn afkomstig uit verschillende delen van de Verenigde Staten en allen verenigd in de „Dwarf Fruit Tree Association". De groep zal op dc Amerikaanse eigen wijze „Europa doen" en excursies maken door fruitgebieden van Engeland, Zuid-Frankryk, Italië en Nederland. Men zal de fruitteelt daar In bedrijf zien en stelt zich voor ook een aantal wetenschappelijke onderzoekinstellin gen te bezoeken. In de laatste week van de trip komen de Amerikanen naar Nederland. De Noord-Oostpolder en Zeeland zijn de „onderwerpen", die hier op hun programma staan. van niet vergelijkbare cijfers. Niet- bouwrijpe grond, aldus G.S., werd ge kocht (67 are voor 16.505), terwijl bouwrijpe grond werd verkocht (30 are voor 35.685). Voorts meent dit college, dat de transacties van aan- en verkoop op de normale grondsla gen van prijsbepaling stoelen. Van een bijzonder geval van onbillijkheid is geen sprake, aldus Ged. Staten. Het college meent dan ook, dat restitutie van een gedeelte van de koopsom op het door de gereformeerde gemeente betaalde bedrag ad. 35.685 reële grond mist. In beroep voerde de gemeenteraad van Yerseke bjj de Kroon aan dat de gemeente in 1957 voor 16.505 67 are grond heeft gekocht van de gereformeerde gemeente. Dit kerk genootschap had deze grond reeds in 1947 gekocht voor kerkbouw. In 1961 werd door de gereformeerde gemeente 30 are van het gemeente bestuur teruggekocht, waarvoor de kerk 38.087 moest betalen, het geen 21.582 meer was dan zij in 1957 van de gemeente Yerseke had ontvangen voor de verkoop van 67 are. De toenmalige directeur van de Cen trale dienst voor bouw- en woning toezicht op de Bevelanden had het ge meentebestuur in 1956 geadviseerd het gehele terrein aan te kopen en ak koord te gaan met het verzoek van de gereformeerde gemeente inzake het verlenen van medewerking ter verkrijging van een subsidie in de meerkosten van aankoop der alsdan voor kerkbouw benodigde grond. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid echter adviseerde in 1957 het voor kerkbouw bestemde terrein niet aan te kopen of te onteigenen. Hierdoor zouden de meerdere kosten die hier uit voor de gereformeerde gemeente zouden voortvloeien, kunnen worden voorkomen. Het gemeentebestuur had echter het advies van de Centrale dienst Bevelanden opgevolgd, waar bij het de morele plicht op zich nam te voldoen aan het verzoek van de gereformeerde gemeente inzake de subsidie. Aangezien het de bouw van 'n nieuwe kerk ter vervanging van een oud ge bouw betreft, komt het kerkgenoot schap niet in aanmerking voor een subsidie ingevolge de wet premie ker kenbouw. De gemeenteraad wilde de onbillijkheid ten opzichte van de ge reformeerde gemeente wegnemen en besloot 20.000 van de koopsom te restitueren by wijze van subsidie. Dit raadsbesluit werd door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd.'Het gemeen tebestuur van Yerseke verzocht de Kroon dit besluit van Ged. Staten te vernietigen en het raadsbesluit alsnog goed te keuren. In de nacht van woensdag op donder dag, omstreeks twee uur zijn op de rijksweg Hulst-Axel. ter hoogte van de eerste verkorting, twee personenauto's in botsing gekomen met twee runderen. Beide auto's reden achter elkaar toen vlak voor de eerste wagen, bestuurd door J. R. uit Terneuzen. een koe over stak. R. kon niet tijdig genoeg remmen en schepte het dier. Op hetzelfde mo ment kwam een tweede koe de rijbaan op en werd op haar beurt geraakt door de tweede auto. bestuurd door T. B. uit Oostburg. Beide dieren, die waren uitgebroken uit de stal van de landbouwer W. de F. te Axel. moesten hun drang naar avon tuur met de dood bekopen. De automo bilisten kwamen met de schrik vrij. terwijl hun vervoermiddelen aanzienlijk beschadigd werden. VERWACHT... AANHOUDEND KOUD. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of lichte motregen en in de kust provincies kans op mist. Zwakke tot ma tige wind aanvankelijk veranderlijk, la ter draaiend naar oostelijke richtingen, aanhoudend koud. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2