PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE BEDREIGT VOORTBESTAAN N.A.V.0. Spaak begint geheim diplomatiek offensief Massale „vakantie" Belgische artsen Gesprek India-Pakistan over godsdiensttwisten „Breiwerk-in-beton" tussen de Oosterscheldebrugpijlers VOORNAAMSTE ONDERWERP OP KOMENDE MINISTERSCONFERENTIE IN DEN HAAG: Negen beklaagden in treinroofproces schuldig bevonden K.i.r. of v.s. PRINSELIJK RENDEZ-VOHS IN PARIJS BRITS VOORSTEL IN GENÈVE: INSPECTIEPLAN Weer gevechten aan grens Ethiopië- Somalië 207e jaargang no. 74 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A, de Kok, Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9,75 per kw.; franco per post 10,p, kw. Losse nummer» IS ct. Bureau»: Vlls'lngen: Walst raat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg; Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 (h.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzer.: ArveiiaaUtraat 2 tel. 2911Zlerlkzee; red. tel. 2425, adm. tel. 2094- Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,80. Inge». med. 3 tarief. Kleine adv, (max. 8 regels) 32 ct. p. regel (min. 1,60). ..Brieven bur. van dit blaa" 25 ct. meer. Giro 359300 P 7, C Middelburg. Vrijdag 27 maart 1964 (Van redactie) Na het bliksembezoek, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, gisteren aan zijn Nederlandse collega Luns heeft gebracht, wordt verwacht dat de N.A.V.O.-ministers conferentie, die op 14 en 15 mei in Dei>Haag wordt gehouden, zich in de eerste plaats zal moeten gaan bezighouden met de dreiging dat het Noordatlantische verdrag in 1969 niet zal worden verlengd. Het is 1949 gesloten verdrag is aangegaan voor een periode van twintig jaar en hoewel het verdrag bepaalt dat de overeenkomst stilzwijgend kan worden verlengd, houdt men thans ernstig rekening met de waarschijnlijkheid, dat president de Gaulle niet bereid zal zijn tot automatische verlenging. De Gatille, die na zijn optreden in 1958 aanvankelijk heeft aangedrongen op een wijziging van de structuur van N.A.V.O. hij toonde zich toen voorstander van een Amerikaans-Frans-Brits politiek di rectorium heeft zich, sinds aan die wens niet werd tegemoet gekomen, steeds meer doen kennen ais een te genstander van de huidige vorm van ge ïntegreerde politieke en militaire sa menwerking in de N.A.V.O. Thans heeft men het feit onder ogen te zien, dat de Gaulle niet bereid zal zijn om het bestaande verdrag te continueren als het in 1969 afloopt. En hoewel dat tijdstip nog ver af lijkt, doen zich de consequenties van die Franse opvattingen reeds nu gevoelen. In N.A.V.O.-kader moeten in vele op zichten plannen op zeer lange termijn worden gemaakt. Zowel op het gebied van de militaire planning als op dat van gemeenschappelijke produktie. Strategie Een van de duidelijkste voorbeelden daarvan is de N.A.V.O.-strategie voor het Europese gebied. De defensieplan nen voor West-Europa berusten nog steeds op het plan van de z.g. Forward- strategy ontworpen tussen 1952 en 1954 op grond van toen bestaande ver wachtingen omtrent de vijftiger jaren. Thans is men tien jaar verder. De problemen zjjn totaal anders dan in 1954 en de wapens nog meer, maar een nieuwe militaire verdedigings-plannmg kon nog niet worden opgesteld, hoewel de militaire gegevens op de meest ra dicale wijze zijn veranderd. Terwijl er in 1952-'54 van kon wor den uitgegaan dat in de Westeuro- pese verdediging op ruime schaal tactische atoomwapens zouden wor den gebruikt als middelen om de ruimte' te bestrijken tussen de schaarse divisies, is het thans zo, dat een verdedigings-orgamsatie moet worden opgesteld, die uitgaat van toereikende verdediging met uit sluitend conventionele bewapening. Voornamelijk als gevolg van het Franse verzet tegen integratie van verdedigings-st rijd krachten is men er in de N.A.V.O. tot nu toe niet in geslaagd tot een nieuwe planning en tot nieuwe eisen omtrent de natio nale bijdragen te komen. Frans verzet Er moet van nu af ernstig rekening mee worden gehouden, dat plannen op lange termyn zowel voor de defensie als voor de produktie van de middelen, waarmee die defensie moet worden ge voerd, in nog ernstiger mate op Frans verzet zullen stuiten, omdat die plan nen betrekking zullen moeten hebben op een periode die zich zou uitstrekken na 1969. Een nieuwe gemeenschappelijk star- fighter-produktie voor moderne kost bare wapenen moet voor het ogenblik voor onmogelijk worden gehouden om dat zij zich tot na 1969 zou uitstrekken. En hoewel dus het N.A.V.O.-verdrag eerst in 1969 moet worden verlengd heeft men er rekening mee te hou den dat de pogingen om tot con crete vormen van samenwerking te komen reeds in de eerst komende jaren stuk zullen gaan lopen op het gebrek aan bereidheid van Frankrijk om het verdrag in 1969 in zyn hui dige vorm te verlengen en verplich tingen naar de periode daarna te aanvaarden. Defensienota Een van de uitvloeisels daarvan zal zijn, dat de Nederlandse defensienota, die in mei of juni aan het parlement zal wor den aangeboden, tengevolge van het feit, dat" de plannen die er in zullen worden ontvouwd, betrekking hebben op de jaren 1970-75 iedere feitelijke basis zal missen, le. omdat N.A.V.O. geen strategie voor die jaren heeft kunnen opstellen; 2c omdat onbekend is, welke (Zie slot pag. 3 kol. 4) ontslaan tussen provinciaal bestuur en de Kamer van Koophandel Midden- Zeeland over het Sloeproject Voorzitter Kammeraad. die Iedereen kent als een -y ln het treinroofproces in Enge- gematigd man, gebruikte in antwoord land heeft gisteren negen beklaagden op vragen van de heer J \V Hupkes de schuldig en e»-n tiende niet schuldig wat wel eens is aangeduid als de k.i.r - aan samenzwering tot het beroven van formule: „klult1e-tn-hct-r:'-t Het be- een poststrein bevonden. De elfde be- stuur van de kamer van koophandel klaagde had zijn schuld toegegeven. heeft, zo bleek uit zijn woord'-n. aar. De overval op de posttrein Glasgow'Gedeputeerde Staten om een onderhoud Londen gebeurde op acht augustus vo- verzocht, maar om allerlei mysterieuze rig jaar, in de buurt van Cheddington. redenen is van dit onderhoud nog niets ongeveer vijftig km. van de Britse i gekomen. Wel was de kamervoorzitter hoofdstad. De buit bestond uit Engelse meegedeeld, dat er eerst een gesprek zou bankbiljetten ter waarde van ruim 251 moeten komen met de Zeeuwse leden miljoen gulden. 1 van de Eerste en Tweede Kamer. Wij De jury is zeventig uur achtereen op zijn niet in staat de urgentie van zulk een geheime plaats bijeen geweest. Dit is de langste tijd in de moderne geschie denis dat een Britse jury van de bui tenwereld afgesneden was voor het uit spreken van het vonnis. De rechter deelde na de uitspraak van de jury mee dat hij de straffen pas zal vaststellen nadat het proces tegen Ro nald Arthur Biggs en zeven anderen is geëindigd. Biggs bevond zich in het be gin naast de anderen op de beklaagden bank. Hij zal echter afzonderlijk wor den berecht als gevolg van onregelma tigheden tijdens de instructie. Nederlander in Oost-Duitsland veroordeeld De Nederlandse zakenman Theo Lens- sen is gisteren in Leipzig veroordeeld tot twee jaar en negen maanden ge vangenisstraf wegens smokkel. Lens- sen werd schuldig bevonden aan het smokkelen van Oostduitse marken, van goud om dat onwettig te verko pen en aan het verkopen van uit het westen afkomstige goederen, zoals si garetten en sterke drank. Hij werd op 8 september gearresteerd bij zijn be zoek aan de jaarbeurs te Leipzig. Maandag had de openbare aanklager drie en een half jaar tegen hem geëist Tegen zijn medeplichtige, mevrouw Hildegard Jacobi, werd tien maanden geëist. Het vonnis over haar is niet bekend geworden. Lenssen werd verdedigd door een Oostberlijns advocaat, Günther Hei- nicke. Het feit van zijn veroordeing is uit Oostberlijnse advocatenkringen vernomen. Prinses Irene is woensdagoch- II tend naar Parijs gevlogen, waai zij haar verloofde, prins Hugo de s Bourbon Parma, heeft ontmoet, s Ten huize van diens zwager, s prins Edoard de Lobkowicz, po seerde het verloofde paar stra lend voor de fotografen. Giste ren is prinses Irene zo wist United Press International te melden weer uit Parijs per vliegtuig naar Nederland ver trokken. De prinses heeft ook donderdag de gehele dag in het gezelschap van de prins door gebracht. Minister-president L efèvre „staking' Wachtdienst ingesteld voor dringende gevallen VANDAAG SPOEDOVERLEG IN CONFLICT MET DE REGERING Terwijl zij het woord „staking vermijden is gisteren in België een actie begonnen van de bij de cen trale beroepsvereniging aangeslo ten artsen. Gisterochtend hebben de geneesheren in de Waalse pro vincies Luik en Luxemburg hun normale werkzaamheden gestaakt en gisteravond werd ook in Vlaam se provincies het „paasverlof" van de medici voorbereid. Minister-president Lefèvre heeft gïsie- ren na een ministeriële bijeenkomst de actie wel degelijk een ..staking" ge noemd. Hij heeft voor vandaag een hij- eenkomst aangekondigd tossen alle trokken partijen om het gesprek de nieuwe ziekte- en invallditeïts voort te zetten. Volgens hun mededelingen zijn 10.000 van de ongeveer 12.000 Belgische artsen bij de centrale beroepsvereniging dc syndicale kamers bij de actie betrok ken. „Vakantie' De aangesloten artsen zou zijn op gedragen uiterlijk zaterdag met „va kantie" te gaan om niet eerder dan 1 april terug te keren. Intussen zal overal in België een wachtdienst wor den ingesteld om dringende gevallen te kunnen behandelen. „Wapenstilstand' De actie van de Belgische artsen komt nog vóór het einde van de „wapenstil stand". waartoe werd besloten in af wachting van de resultaten, die de on derhandelingen tussen de regering en de geneesheren over het conflict over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet zou den opleveren. De „wapenstilstand" ein-1 digt op 1 april. Dinsdag a.s. zouden de betrokken par tijen elkaar op een beslissende vergade ring ontmoeten. Van de zyde van de artsen is medegedeeld, tint indien deze by een komst geen oplossing voor de ge schillen brengt, de „vakantie" zal wor den omgezet in een „staking". De grootste bezwaren van de artsen tegen de nieuwe wet, die op 1 januari van dit jaar van kracht is geworden, zijn de bepalingen over het honorarium en de kosteloze medische verzorging van be paalde groepen invaliden, gepensioneer den, weduwen en wezen. Groot-Brittannië heeft gisteren op de 17-landenontwapeningsconferentie in Genève een plan ter tafel ge bracht dat voorziet in het uitwis selen van communistische en wes telijke waarnemingsposten die het risico van een oorlog moeten ver minderen. Het 14 punten bevattende voorstel, dat werd ingediend door de Britse onderminister van buitenlandse za ken Thomas, betrekt voor het eerst Noord-Amerika, de Sowjet-unie en Europa in het te controleren ge bied. Uit welingelichte kringen werd ver nomen dat het Britse voorstel van tevoren uitvoerig met de westelijke geallieerden in de N.A.V.O.-raad was besproken. Volgens het plan zou een systeem van waarnemingsposten op strategische punten de internationale spanning en het risico van een verrassings aanval verminderen en het pad ef fenen voor verdere vooruitgang bij andere ontwapeningskwesties op de Geneefse conferentie, die in feite in een impasse is geraakt. BIJEENKOMST IN NIEUW-DELHI President Ajoeb Khan van Pakistan heeft in een gisteren te Nieuw- Delhi gepubliceerde brief meegedeeld, dat hij akkoord gaat met een voorstel van de Indiase premier Nehroe inzake een bijeenkomst van de ministers van binnenlandse zaken van India en Pakistan over de recente botsingen tussen Hindoes en mohammedanen. De datum van de bijeenkomst, die in Nieuw-Delhi zal worden gehouden, kan in nader overleg worden vastgesteld, aldus dc Pakistaanse president. Intussen deed premier Nehroe gisteren in zijn eerste radiotoespraak sinds zyn ziekte een beroep op het Indiase volk, een atmosfeer van goede wil en vriend schap voor de mohammedanen in liet land te scheppen. De afgelopen week zyn, naar gemeld, bij botsingen tussen Hindoes en mohammedanen in de indus triesleden Roerkela en Jamsjedpoer on geveer tweehonderd mensen om het le ven gekomen. vluchtelingen uit Oost-Pakistan door de twee steden reed. Hindoes, die in woede ontstaken bij de aanblik van de vluchte lingen, vernielden daarop mohamme daanse winkels en eigendommen. „Niets nieuws" De westerse vertegenwoordigers bij het Geneefse ontwapeningsoverleg verleenden krachtige steun aan het Britse plan. De Russische afgevaardigde, Tsa- rapkin, verklaarde echter dat het voorstel „niets nieuws" inhield, doch hij zegde toe het te zullen be studeren. Grootste belang Het voorstel van premier Nehroe met betrekking tot een bijeenkomst van Pakistaanse en Indiase ministers in Nieuw-Delhi was vervat in een brief, die de Indiase premier verleden week aan de president van Pakistan zond. Nehroe schreef daarin, dat de recente vluchtelingenstroom een zaak van het grootste belang is die de betrek kingen tussen beide landen nog slech ter zou kunnen maken. In zijn antwoord zegt de Pakistaanse president, dat hij tot zijn spijt had gecon stateerd, dat premier Nehroe wel zijn bezorgdheid had geuit over de vluchte lingen uit Oost-Pakistan. maar met geen woord gesproken had over „de duizen den Indiase mohammedanen die het slachtoffer zijn geworden van de recente onlusten in India en in paniek naar Oost-Pakistan zijn gevlucht en over hen. die met geweld uit hun huizen in Assam en Tripoera zijn verdreven" Vice-premier Saleh van Indonesië ook naar ons land (Van onze Haagse redactie) De derde vice-premier van Indonesië, CTiarul Saleh. zal tijdens of na de we reldhandelsconferentie in Genève, een officieel bezoek aan Nederland brengen. Het ligt in de bedoeling dat minister Saleh die het coördinerende beleid voert over de Indonesische economie, bespre kingen komt voeren over de handelsbe trekkingen tussen beide landen. Met name zouden dan de besprekingen van de Indonesische handelsmissie, die eind vorig jaar ons land bezocht, wor den afgerond. In de hoofdstad van Ethiopië is giste ren bekendgemaakt, dal aan de Éthio- piseh-Somalische grens opnieuw ge vechten zyn uitgebroken. Volgens een woordvoerder van het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken zijn de gevechten uitgelokt door een overval van Somalische geregelde troepen, gesteund door pantserwagens, op een Ethiopische politiepost. De Ethiopische woordvoerder zei naar aanleiding van de aanval dat de Soma lische regering hiermee het bewijs ge- leverl had. niet werkelijk het grens geschil tussen Somalië en Ethiopië uit de weg te willen ruimen in de geest van de resoluties van Lagos. Hij vestigde er de aandacht op. dat delegaties van Ethiopië en Somalië op het ogenblik in de Soedanese hoofdstad, Charloem, on derhandelen over een vreedzame rege ling van het grensgeschil. WAT een dag tevoren strandde op een onbetekenend manke ment in de hijsinstallatie is don derdag op de bouwplaats van de Oosterscheldebrug, vlak voor het Noordbevelandse landhoofd met verdubbelde energie aange pakt: het ophangen van de eer ste boogelementen aan weers kanten van de twee pijlers, die het dichtst bij de wal staan. De montageligger van 250 meter, die nu op het landhoofd en deze twee pijlers ligt heeft zijn sys teem in de praktijk gedemon streerd. De zogenaamde „loop- katten" hebben vier moten voor de eerste brugbogen van de transportbakken getild en deze aan de T-vormige „bekro ning" van de pijlers „geplakt". Het „breiwerk-in-beton" tussen de eerste brugpijlers is begon nen Donderdag had het pechduiveltje de mannen van provinciale waterstaat en de aannemerscombinatie lelijk parten gespeeld. We schreven het gisteren al. De hydraulische remin- stallatie van de Heren werkte niet goed. Maar dat euvel was de andere morgen verholpen. En welgemoed kon men de bakken met de 260 ton we- Sende boogelementen uit de werk- aven van Kats opnieuw naar buiten brengen. De betonnen, aan twee kan ten open kokers, elk aan liet later binnenste uiteinde verpakt in een raamwerk met plastic bespannen. Voor het lekenoog ven>akkingsmate- riaal, maar bij nader inzien ontdekte men in deze omhouwsels beschutte werksteigers voor de mannen, die de stukken voor de brugbogen aan elk aar zullen voegen. Twee aan twee zullen brugstukken van verschillend kaliber voortaan on der de montageiigger aan de pijlers worden bevestigd. Aan weerskanten, om het evenwicht bij de uitbouw niet te verstoren, De T van de pijlers krijgt op deze manier steeds lagere horizon tale armen van beton. Totdat deze ar men op een gegeven moment aan elk aar gelast kunnen worden en samen een brugboog van bijna honderd meter lengte vormen. Meer dan vijf tig keer zal zich dit boogje spannen boven het woelige water van de Oosterschelde herhalen. Een nieuwe fase van seriewerk is gisteren in gezet. Elke brugboog tussen twee pijlers van de Oosterscheldebrug bestaat uit zes afzonderlijke, parallel op te bou wen elementen van voorspanbeton. (Zie slot pag. 2 kol. 7) gesprek met de volksvertegenwo- digers te beoordelen, maar voor de bui tenstaander klinkt deze mededeling van de zijde van het provinciaal bestuur wèl heel erg als een uitvlucht. Die indruk wordt nog versterkt als men nagaat, dat in het bestuur van de kamer van koophandel twee Tweede-Kamerleden zitting hebben. Het lflkt er eerder op. dat het college van gedeputeerden er weinig voor voelt om met de kamer van koophandel te praten. „Een ontwij kende houding", noemde de heer Kam meraad de instelling van het provinciaal bestuur. Men zou kunnen zeggen: het is alle maal nog te vroeg, te pril voor Ge deputeerde Staten om Iets zinnigs over het Sloeplan te zeggen, vandaar hun geringe enthousiasme voor een samen- spreking. Maar we geloven dat een der gelijk argument niet opgaat: er behoort in deze aangelegenheid wel te worden bedacht dat het niet de eerste keer is dat ongerustheid wordt geuit over het Sloeproject, terwfll bovendien niet over het hoofd kan worden gezien, dat de vragen in de kamer van koophandel over deze zaak werden gesteld door de heer J. W. Hupkes. De heer Hupkes nu is voorzitter van de directie der Koninklijke Maat schappij „De Schelde", het enige bedrijf dat zien tot dusver in het SÏoehaven- febied heeft gevestigd. En de heer Hnp- es heeft voorts het bestuur van de kamer van koophandel op het hart ge bonden: „Blijf druk uitoefenen" en te vens opgemerkt, dat hij het als een ernstig nadeel ziet dat de oprichting van een havenschap zo lang uitblijft. Waarmee wij maar zeggen willen, dat het hier niet gaat om de een of andere toevallige figuur, geneigd tot het slaken van kreten, evenmin om zo maar wat losse opmerkingen, maar om de Schelde- president, industrieel, die bepaalde as pecten van het gehele Sloeproject even goed kent als de leden van Gedepu teerde Staten. En opmerkingen van deze uiterst deskundige zijde het provin ciaal bestuur zal dat moeilijk kunnen ontkennen hebben wel enig gewicht. Waarom wij zo nadrukkelijk de aan dacht op deze zaak vestigen? Om dat wij bevreesd zijn voor elke kortslui ting tussen industrie (in dit geval ver tegenwoordigd in dé kamer van koop handel) en de (nog altijd vage) be- heerdersgroep van de Sloehaven, waar voor het college van gedeputeerden als spreekbuis optreedt. Als een dergelijke kortsluiting optreedt in het vroege sta dium, waarin het beheer nog niet func tioneert, dan biedt dat voor de toekomst maar sombere perspectieven. Hoe ver velend de situatie soms kin worden heeft de praktijk van Delfzijl geleerd. Het zal er dus op aankomen, dat de les van het havenschap ginds (vooral de verhouding beheer-industrie) hier zal worden ge leerd. Het is duidelijk, dat de industrie vertegenwoordigt! door de kamer van koophandel reeds bij de totstand koming van het havenschap bepaalde opvattingen bv. ten aanzien» van de statuten wil lanceren. Hoe eerder dat gebeurt, hoe beter, want de praktijk wijst uit dat een wijziging op het mo ment. waarop het stadium van een wets ontwerp is bereikt, wel erg moeilijk is. Terecht dus. dat het bestuur van de kamer van koophandel toegang poogt te verkrijgen tot het college van gedepu teerden om over deze dingen eens te praten. Waarom wordt nu in de Abdrj de boot afgehouden Men maakt ons niet wijs. dat er niet ergens een concept gereed ligt van de havénschapstatuten. Waarom daarover niet eens gesproken' Waarom geen openheid betracht tegen over een belanghebbende instantie? e heer Kammeraad moest deze week de vergadering van de kamer van koophandel helaas de „kluitje in het riet"-formule laten horen. Het zou meer in het belang van de zaak zijn als k i r. werd omgezet in een v.s.: een „vrucht bare samenspreking". Hopelijk komt het er van, Op korte térmijn. D Rus in Engeland uitgewezen Een nieuwe fase is ingeluid bij de bouio van de Oosterscheldebrug: op deze foto is duidelijk de eerste aanzet te zien van de twee 12.35 meter lange brugdelen. die giste ren aan weerszijden tegen het 17 meter lange hamerstuk boven een van de pijlers zijn „geplakt". (Foto P.Z.C.) Wladimir Isofitsj Solomatin. lid van de Russische handelsdelegatie ln Engeland, Ls „verzocht" Groot-Brittannië te verla ten. zo heeft h' t Britse ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. Waarom de Rus is uitgewezen wilde de woordvoerder van het ministerie niet zeggen In welingelichte kringen meent I men dat hij beschuldigd is van pogingen tot spionage. Er komt vangrail op Oosterscheldebrug Wie al eens een kijkje komt ne men bij de bouw iati de Ooster scheldebrug en zich voorstelt daar over straks van Noord-Beveland naar Schouu-en vice versa te rij den, zal zich misschien afvragen: ,JEn wat als ik met mijn auto een onverwachte manoeuvre op deze open brug maakt Duik ik dan zo, dwars door de leuning het wa fer in.'" Het is een wat griezelige voorstel ling van zaken. Maar de bouicers hebben de gedachten in deze rich ting van de aspirant-gebruikers geraden. Aan weerskanten raw de acht meter brede rijweg over de brug zal een vangrail ran stevi ge constructie worden gemon teerd. Een proefstuk ervan ligt al in het directiekantoor van provin ciale waterstaat. Een stevig, rxb- belig stuk rail met een nieu- wigheidje witte en rode reflec toren erin. Een ongelukje op de brug zal de automobilist straks echt niet meteen in het water doen belanden. Er zal voor zijn veilig heid worden gewaakt met meer dan een dunne stalen railing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1