Belangen ulo door overheid achtergesteld Nederland zette standpunt uiteen op de wereldhandelsconferentie Grondstoffenprijzen op gerechtvaardigd peil; reële afzetmogelijkheden eind- produkten en halffabrikaten van ontwikkelingslanden Nog geen advies huurcompensatie MR.BIESHEUVEL: „LUCHTVAART AKKER IN DE WEST BOUWRIJP" Bouw t.v.-eiland naar juni verschoven Man vermoord door vrouw en kostganger Congres ulo-groep N.O.V. Spionagegroep in West-Duitsland opgerold ^;S'cïïTdr".issi SGrsUiS? ïr'fTr r vf, c",r~- DONDERDAG 26 MAART 1964 PROVINCIALS XBBUWSB COURANT 8 Vele landen in beslissend stadium van hun bestaan Volgens de Nederlandse regering zullen de volgende doelen moeten worden nagestreefd ter versterking van de economie van de ontwikke lingslanden: de grondstoffenprijzen zullen een gerechtvaardigd peil moeten bereiken en daarna zo stabiel mogelijk moeten blijven. Verder moeten de technische en financiële hulp bijdragen tot een betere ver spreiding van de economie der ontwikkelingslanden en moeten er reële afzetmogelijkheden geschapen worden voor de industriële eindpro- dukten en halffabrikaten van de ontwikkelingslanden. een dergelijke verruiming van de afzet mogelijkheden getuigen van kortzichtig heid en egoïsme. Daarom ook staat Ne derland positief tegenover het actiepro gramma van de G.A.T.T. Dit heeft do minister van economische zaken, professor dr. J. E. Andriessen, gisteren verklaard in een rede op de wereldconferentie te Genève. Minister Andriessen, die namens de koninkrijks delegatie (waarin ook Suriname en de Antillen opgenomen zijn) sprak, zei dal vele landen, die de afgelopen jaren poli tieke zelfstandigheid hebben verkregen, maar economische gezien nog niet onaf hankelijk zijn, zich in een beslissend sta dium van hun bestaan bevinden. Niet gereserveerd „Deze landen concentreren zich van oudsher op de produktie van bepaalde goederen en verwerven alle andere goe deren via de handel. Thans nog is een dergelijke verdeling van de arbeid het essentiële kenmerk van de wereldecono mie. Maar te lang hebben wjj in de me ning verkeerd, dat de produktie van ru we grondstoffen en tropische produkten gereserveerd was voor de ontwikkelings landen, terwijl industriële produktie het privédomein was van de oude landen. Deze veronderstelling behoort tot de ver leden tijd. Er zullen nieuwe arbeidsver houdingen moeten komen, waarbij het westen moet leren industriële produkten van Azië, Afrika en Latijns-Amerika te accepteren", zo zei minister Andriessen. Met deze mening als uitgangspunt kwam hij tot de opsomming van boven genoemde doelstellingen. Verslechtering De schommelingen in de prijs van grond stoffen zijn voor vele ontwikkelingslan den de oorzaak geweest van grote moei lijkheden, zo betoogde de minister. Hij zei dat de helft van het in de af gelopen lien jaar door de rijke landen uitgegeven bedrag aan ontwikke lingshulp opgegaan is door verslechte ring van de handelsverhoudingen. „Men is niet zover naast de waarheid als men meent dat de geïndustrialiseer de landen met de ene hand nemen wat ze met de andere hand geven, ook al ge schied dat niet met opzet", zo merkte professor Andriessen op. Er zal dan ook volgens hem gestreefd moeten worden naar een verbreding van de grondstof- fenovereenkomsten en een zekere com- Eensatie bij ernstige verslechtering in de andelsverhouding. Overproduce Inhakend op het Franse voorstel om de prijzen op een hoog peil te stabiliseren, zei professor Andriessen dat dit op korte termijn wellicht aantrekkelijk lijkt, maar op den duur niet ten gunste van de ont wikkelingslanden zou zjjn. Een hoog sta- bilisat iepeil brengt het gevaar van over- produktie met zich mee,.en leidt tot de produktie van vervangingsmiddelen, al- s do minister. Hulp Over het verlenen van technische en financiële hulp zei professor Andries sen dat dit reeds op aanzienlijke schaal geschiedt, doch niettemin nog in onvoldoende mate. Het is volgens hem tevens de moeite waard te bezien of de beschikbaar gestelde hulp niet beter kan worden besteed. Ook zei minister Andriessen grote waarde te hechten aan technische adviezen, op voedingsprogramma's en verbetering van de landbouwtechniek Naar aanleiding van zijn pleidooi voor het verlenen van toegang tol de wereld markt aan de door de ontwikkelingslan den geproduceerde industriële eindpro- dukten en halffabrikaten zei de minister, dat protectionistische argumenten tegen G.A.T.T.-regels Het verlenen van zekere preferenties op het gebied van de tarieven aan de ont wikkelingslanden zou in overweging ge nomen kunnen worden. Men mag echter volgens minister Andriessen bepaald niet zo ver gaan te stellen dat de G.A.T.T.- regels en met name die op het terrein van de meest-begunstigingsclausule zon der een bepaald doel overtreden mogen worden. Duidelijk geformuleerde uitzon- doringen op deze regels zouden in de tariefsovereenkomst wel opgenomen kunnen worden, volgens Nederlandse mening. Deze mening wijkt af van het Franse standpunt, dat de G.A.T.T.-re- gels als min of meer verouderd be schouwt. Minister Andriessen besloot z(jn rede met te zeggen dat. de enorme kloof tus sen de arme en de rijke landen voor 1970 nog niet overbrugd zal zijn. Daar- 'oor zal men ook de rest van deze e< nog wel nodig hebben. Wat men op dit ogenblik kan doen. is het geven van een krachtige duw in de richting van de op lossing van het ontwikkelingsprobleem. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, George Ball, ver klaarde gisteren: „Deze op wereld niveau georganiseerde conferentie, die naar ik meen een unicum is, en zich met het gehele vraagstuk der economische ontwikkeling bezig houdt, zal de betrekkingen tussen de industrielanden en de ontwikkelings landen in praktische begrippen moe ten uitdrukken". Volgens Bali zijn er drie voorwaarden voor een verhoging van de exportin komsten van de ontwikkelingslanden en wel: handhaving van volledige werk gelegenheid in de industrielanden; (de stijging, die de wereldprijzen van grond stoffen als gevolg van de economische opleving in de Verenigde Staten en van de handhaving van een op hoog niveau liggende economische groei in Europa de laatste tijd te zien hebben gegeven, hebben de inkomsten van de ontwikke lingslanden met een miljard dollar doen toenemen); verlaging van invoerrechten op de export van ontwikkelingslanden, vooral door de zgn. „Kennedy-ronde". (Ball zei, dat de Verenigde Staten be reid waren de ontwikkelingslanden te doen delen in de verlagingen van in voerrechten, die het gevolg van deze besprekingen zijn. zonder daarvoor te genprestaties te verlangen); organisatie van een stelsel van stabilisatie der prijzen en van de organisatie der mark ten, telkens wanneer dit mogelijk is. (Van onze Haagse redactie) J Het Wereldgebeuren Vrienden Mu de wereldhandelsconferentie in Go- IN nève gaande is rnag er nog wel ena |aan herinnerd worden, dat de heer De looncommissl® van de StlchtlnrKroesjtsjew in een brief aan die confo- j rentie weliswaar het „Western.» Impo- van den Arbeid heeft zich gisteren, rja|Lsme" heeft veroordeeld, omdat dit voor het eerst beraden over het ad- aan de onderontwikkelde landen do wel vaart zou onthouder., maar dut vies, dat de minister van sociale za ken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft revraagd looncompensatie voor de komende nochtans d<; communistische landen bij zonder weinig doen voor doze rninder- welvarcnde volkoren. De Westerse lan- ■er deI den te zamen verlenen Uonmaal meer bijstand aan do minder-welvarende vol keren dan de communistische landen en huurverhoging. Dit beraad heeft nogjrij kopen twintigmaal meer van de ar- rne volkeren dan de communisten. Aan de spits staat Frankrijk, dat naar ver houding zelfs meer hulp verleent geen resultaat opgeleverd. De besprekingen vonden plaats aai de zoveel rijkere Verenigde Staten van Noord-Amerika Dat is dan het vroegere ..Imperialistische en koloniale" Frank rijk. TERUG VAN REIS DOOR SURINAME EN ANTILLEN Nederland moet ook technische bijstand gaan verlenen De vice-premier mr. B. W. Biesheu vel heeft in de West sterk gepleit voor een luchtvaartbeleid binnen koninkrijksverband. Hij vertelde dit gistermorgen vroeg na zijn te rugkeer op Schiphol. Met hetzelf de toestel arriveerden ook prins (Van onze Haagse redactie) De bouwers van het televisie eiland in de Noordzee hebben laten doorschemeren, dat het eiland pas in juni voor de kust neergezet zal worden. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling eind april met de con structie gereed te zijn. Zoals bekend zijn ook de proefuitzendin gen en de normale begindatum enkele maanden verschoven. Naar verluidt zou den de juridische adviseurs van de K.E.M. geadviseerd hebben de indiening van het wetsontwerp tegen kunstmatige eilanden af te wachten. Op basis van hun bevindingen zullen de financiers besluiten of het gehele pro ject nog wel doorgang kan vinden. Mocht men tot een positief standpunt komen dan is er voldoende gelegenheid om het eiland te plaatsen voordat het ontwerp eventueel wordt aangenomen en tot wet wordt gemaakt. Zodra de wet dan in werking treedt zal de R.E.M. een uitzonderingspositie clai men omdat het eiland al geplaatst en de uitzendingen reeds begonnen ren toen de wet werd afgekondigd. Bernhard en prinses Beatrix die te rugkeerden van de Bilderbergcon- ferentie in Amerika. Alleen minister Biesheuvel bleek bereid tot vertellen. Hij legde daarbij het accent niet alleen op de luchtvaart maar vroeg ook aandacht voor het werkeloosheids- probleem. Technische bijstand Voorop stelde mr. Biesheuvel dat de door Nederland verleende financiële hulp aan Suriname en de Antillen naar zijn me ning doelmatig wordt aangewend, maar dat"hem is gebleken hoezeer er ook be hoefte bestaat aan technische bijstand. „Ik krijg binnenkort een hele urgentie- lijst met aanvragen voor allerlei top functionarissen. Helaas wordt de uitzen ding van bekwame mensen nog belem merd door een verschil in salarispeil". Tijdens zijn reis was mr. Biesheuvel steeds vergezeld van de premier, zowel in Suriname als op de Antillen. „Zodoen- dede hebben we steeds kunnen spreken met elkaar over de problemen, die wij samen moeten oplossen". Veel is van ge dachten gewisseld over de structurele werkeloosheid. Op de Antillen ontstaat die door de automatisering van de raffi naderijen misschien kan het over schot hier worden opgelost via de koop vaardij. In Suriname ligt dit nog moei lijker. Er zal ook uit Nederland nieuwe industrie moeten worden gevestigd. Selectie de hanci van een door een werkgroep uit de Stichting van den Arbeid opge steld concept-advies. In dit concept is uitgegaan van de berekeningen, die minister Veldkamp in zijn adviesaan vrage had gesteld, n.l. een compen- satie van 1 procent over een inkomen houding dringt zich ook de gedacht® van 15.000,met een minimum van 0p. dat de verhouding tussen de vrvegc- 2,bruto of van 1,40 netto per re koloniën en de westerse i oud-koïo- week. Voorts zou de compensatie vol- niale mogendheden in bepaalde gevallen gens het concept-advies in de vorm-nog zoveel %-erbeterd 1». omdat men be- van een bijslag moeten worden gege-,ter begrip kreeg voor eikaars goede veni bedoelingen. Een veelbetekenend voor- beeld daarvan is de verbetering van d« Over dit concept-advies kon geen verhouding tussen België en Kongo, overeenstemming worden bereikt. De De Belgische minister van buitenlands® werknemers zijn van oordeel, dat dej^en Paul Henri Spimk bracht vorige huurders van premle»qningen ..n ÏTeeJ, Sier ,llf eer- voorgestelde compensatie te bewijzen ontvangen, maar hij onderhan- men, terwijl zij voorts blijven aandrin- Ljeide ook bijzonder aangenaam met de gen op verwerking van de compen- Kongolese regering. Dat dit mogelijk sties in de loonscnalen. was terwij) tienduizenden Belgen nog De looncommissie zal zich waarschijn- „h!"S T lijk over veertien dagen opnieuw met werd ee c?d en deiV?.?r ube"eh0Hde"',1I!n"55e" „n N* dSÜeSa™ KouIEÖ nog (el wel duidelijk geworden, dat men ange|jeten zyn 0J, jj. voormalige koloniale werknemerszijde z'ch niet zo drukbestuurders, is een bewijs hoezeer thans maakt, aangezien de kwestie van oe :n ]eidende kringen het gezonde ver compensatie eerst volgende week in|stari<j de overhand heeft gekregen, het overlegorgaar centrales aan de orde zal komen. „Het verdriet de Surinaamse rege ring zeer. dat in Nederland de pu blieke opinie over de daar wonende rijksgenoten vooral schijnt te worden bepaald door wangedrag van bepaal de elementen in Amsterdam. De op lossing voor het probleem van de uit zending ligt onder meer in een betere selectie over en weer". Uitvoerig ging mr. Biesheuvel in op de luchtvaartpolitiek. „Het overleg tussen K.L.M. en de West heb ik weer wat op gang kunnen krijgen. Tot de mogenlijk- heden daar behoort ondermeer ook het oprichten van een Antiliaanse lucht vaartmaatschappij". Het Caraïbische gebied is ontdekt door de Amerikanen. De toeristenstroom neemt snel toe. Allerlei luchtvaartmaat schappijen zijn in dit „jachtgebied" zeei actief. „Laat de K.L.M. toch met de An tiliaanse regering tot een gezamenlijke politiek komen, ook en vooral wat be treft de tarifering, die nog helemaal open ligt ook gezien in het kader van de internationale organisatie I.A.T.A.". .Mr. Biesheuvel besloot met te zeggen: „Ik heb deze akker bouwrijp gemaakt. We moeten nu maar verder afwachten". Aan het slot van de persconferentie kwam nog de mededeling, dat de West wachtte op het beloofde bezoek van ons koninklijk paar" al is het niet waar schijnlijk dat er dit jaar nog iets van zal komen". De recherche in Dordrecht heeft dins dag de 27-jarige mevrouw M. B. de B.-M. en haar 37-jarige kostganger J. P., fabrieksarbeider te Dordrecht ge arresteerd op beschuldiging van moord. De vrouw wordt ervan ver dacht te zamen met de kostganger haar 39-jarige echtgenoot W. de B. om het leven te hebben gebracht door hem over een lange periode en in zeer kleine hoeveelheden thallium toe te dienen. Zowel de vrouw als de kost ganger hebben bekend. De heer De B. overleed na een lang durige ziekte die de hem behandelen de artsen niet konden thuisbrengen, nog vrij plotseling op 18 december van het vorige jaar. Omdat de doodsoor zaak niet kon worden vastgesteld, erd volgens de gewone gang van za ken anatoom-patholoog dr. J. Zelden- rust verzocht sectie op het stoffelijk overschot te verrichten. Dr. Zelden- rust kon de doodsoorzaak ook niet terstond vaststellen en daarom riep hij de hulp in van de scheikundige en toxicoloog dr. De Boer uit Den Haag. Deze constateerde na een langdurig onderzoek dat de man aan thallium- vergiftiging was overleden. Thallium is een in een bepaald rattenbestrij- dingsmiddel, dat vrij te koop is, ver werkt vergif. De politie kwam tot de overtuiging dat er sprake was van moord en had de stellige indruk dat de echtgenote en de kostganger bij de zaak betrok ken zijn geweest. Het was bekend dat het huwelijk tussen de heer De B. en zijn vrouw bijzonder slecht was. De politie verzamelde bewijsmateri aal en onderwierp uiteindelijk zowel de echtgenote als de kostganger aan een verhoor. Zij gaven toe de moord te hebben gepleegd. Motief: het slech te huwelijk. Vooralsnog kon de politie niet vaststellen of de echtgenote van de heer De B. en de kostganger een verhouding hadden en of dat aanlei ding tot het plegen van de moord was geweest. Het onderzoek is echter nog in volle gang. TOCH GESPREK OVER MALEISIË Noodmaatregelen versluieren werkelijke toestand De voorzitter van het hoofdbestuur van de vereniging voor M-U-L.O. tulo- groep in de Nederlandse Onderwijzers Vereniging), de heer P. J. Geelker- L'rzchtdn^r "r rc"™r„,hrvla„'rr K,'JSrii- i niging in Haarlem Beregd dat de wij- i jd" 5' ij ie waarop de overheid de belannen ÏSSSÏLdï?"iï'iem. j j van behartigt, bepaald ongttn- j 'ns,emt d00r de stig afsteekt tegen de behandeling JSSPS: de gwesUe-Malèisie. sch°°">Pt" CINEAST BERT HAANSTRA KRIJGT PRIX DE JOKE VOOR „ALLEMAN" Aan de cineast Bert Haanstra is de „Prix de Joke 1964" toegekend voor de buitengewoon humoristische prestatie, die h(j geleverd heeft met de vervaardiging van zjjn film „Alleman". De jury van het 1-aprilcomité, dat ile prjjs heeft toegekend, was eenstemmig van oordeel dat de maker van „Alleman" ver boven alle andere kandidaten voor de Prix de Joke 1964 uitstak. fn haai- motivering zegt de jury o.a. dat Haanstra om zijn schitterende resultaat te bereiken, joke-o-matic te werk heeft moeten gaan met behulp van de candid camera en dat daarom de vervaardigde rolprent ook voldoet aan alle in het reglement van het 1-aprilcomité genoemde eisen. Eervolle vermeldingen zijn dit jaar toegekend aan fotograaf Theo van Houts en de journalist Henk de Mari uit Haarlem, die Haanstra op hun beurt met de camera hebben betrapt. Voorts aan de journalist Frans van Lier voor de compositie van zijn fotopagina „goed geschoten" in het week blad „Televizier", en aan de nog onbekende maker van een houten Noor- mannenkop, die in april van het vorig jaar bij het Noordzeekanaal werd gevonden. Het 1-aprilcomité zal nu trachten achter de identiteit van de maker te komen. Paul Henri Spaak slaagde er In een pijnlijk financieel probleem te re gelen. Kongo had namelijk op een leningsschuld van 80O miljoen gulden sedert 1960 geen cent aan rente en af lossing meer betaald. Schuldeisers wa ren in hoofdzaak de Belgische spaar ders, die de Kongo-obligaties destijds hadden gekocht Welnu die schuld wordt thans door de Kongolese regering om gezet in een 3'i'w lening, welke door de Belgische regering en de Kongolese regering wordt gegarandeerd. Nu zal het er straks wel eens op neerkomen, dat Kongo in een bepaald jaar toch weer niet de rente kan opbrengen, maar dan kan België het geld voorschieten en dat is voor België het risico zeker waard. Nog altijd beslaan er belangrij ke Belgische ondernemingen in Kon go en nog altijd werken er binnen het „bestuursapparaat" nog een paar dui zend Belgische ambtenaren, onderwij zers deskundigen enz. Dat betekent veel voor België en daarom is het van zo rote waarde, dat de verhouding met .Congo aanmerkelijk verbeterd is. Wij willen daar zeker niet uit afleiden, dat de bijzondere positie van de Belgen in Kongo nu opeens gemakkelijk te handhaven zou zijn. Integendeel, het ziet er naar uit. dat die positie zal terug lopen doordat de Kongolezen bepaalde activiteiten aan zich zullen trekken en dat andere volkeren zoals bijvoor beeld het Amerikaanse de Belgen ten dele zullen wegdrukken uit het econo misch leven in Kongo. De Amerikanen verlenen wel veel hulp. maar zij ver geten daarbij zichzelve niet. Desondanks is het toch prettig, dat de Belgen en Kongolezen nu weer in goede verstand houding samenwerken voor zo lang bei de partijen daarvan nut en voordeel hebben. Hierbij denken veel Nederlanders on getwijfeld ook aan de verhouding Nederland-Indonesië. Er is ook nu nog bij vele Nederlanders een volkomen be grijpelijke verbittering jegens Indone er leven hij bepaalde Indonesiërs --'~ns die met „haat" zijn. Toch wordt er gewerkt aan de verbetering van de betrekkingen tussen de beide volkeren. Op 25 maart vertrok de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio naar Nederland om naar hij zelf zei: „de basis te leggen voor de volledige normalisering van de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië. In een Nederlands dagblad is daarbij gespeeld met het denkbeeld, dat minis ter Soebandrio nu reeds een bezoek aan vaardbaar is. De betrekkingen met In donesië moeten nog genormaliseerd wor den. Z(j zijn nog niet normaal en dan schijnt het alsof de tijd nog niet rijp is De Piëta, het wereldbefaamde beeld- voor een bezoek aan een staatshoofd. houwwerk van Michel-Angelo, dat een, Maar er zal wel in die richting gewerkt run de pronkstukken is van de Sint-Pie-\ moeten worden zodra de betrekkingen terskerk in Rome, zal, nadat daar «efc inderdaad normaal zijn. otóertamfeïingen en teil, w() a bek»aam de zijn gewijd, worden verscheept naar yy j. J de Verenigde Staten om te worden ten toongesteld op de komende wereldten toonstelling. Foto: in de Sint-Pieter wordt de Piëta voor het transport gereedgemaakt. Weer bestellingen op Fokker Friendship Opnieuw maken de Fokkerfabrieken de verkoop bekend van niet minder dan 9 Friendship vliegtuigen, namelijk vier F 27 machines voor het vervoer van militairen aan de Soedane.se lucht macht, vier gewone civiele Friendship toestellen, die door Fokker'» licentie houders, de Fairchild fabrieken in Ame rika, geleverd zullen worden aan de Pacific Airlines en l F 27 directie- vliegtuig, dat de Scott Paper maat schappij in de Ver. Staten eveneens bij Fairchild heeft besteld. Fokker en Fairchild hebben thans res pectievelijk 166 en 107 orders ontvan gen voor de Friendship, zodat het to tale verkoopcijfer gestegen is tot 273. Hij had de volgende klachten: een zeer ongunstige leerlingenschaal, een in vele opzichten onvoldoende outil lage van de gebouwen, het vaak ont breken van de nodige vaklokalen, het uitblijven van een wettelijke regeling betreffende de bezoldiging van het waarnemend hoofd der school, het niet aanwezig zijn van enige techni sche assistentie bij het onderwijs in de natuurwetenschappelijke vakken, het gemis van een conciërge en ad ministratieve hulp en het grotendeels aan het particulier initiatief overla ten van de opleiding voor de ulobe voegdheden. Hij zeide dat ten aanzien van de vol ledige opleiding van uloleerkrachten I de wet een leemte vertoont. Het ge middelde aktenbezit is regelmatig ge daald, zodat de regering haar toe vlucht moest nemen tot enkele nood maatregelen om het onderwijs gaan-| de te houden. In Karlsruhe is dinsdagavond offici- ..Deze noodmaatregelen mogen tijde- eel bekendgemaakt dat de Wcstduitse lijk enig soulaas bieden", aldus de!politie erin is geslaagd een groep spi- voorzitter. ..in wezen versluieren zeonnen te ontmaskeren die voor ooste de werkelijke toestand het is al sinds! lijke landen werkte. De leden van een tiental jaren vrijwel onmogelijk i deze groep waren speciaal voor sabo- Belgische en de Kongolese rege ringen bepaalde problemen hebben op gelost, dan moet er toch ook voor Ne derland en Indonesië een redelijke op lossing voor een aantal hangende vraag stukken te vinden zijn. En daarna zal het er wel van komen, dat zelfs onze ren hoe de Indonesische regering vrij wel van uur tot uur volkomen op de hoogte was van zijn Nieuw-Guineapoli- tiek. De minister had namelijk de ge woonte de Amerikanen daarover uit voerig in te lichten en de Amerikanen hadden de gewoonte de verkregen voor lichting direct door te geven naar Dja kartaals vrienden onder elkaar. Dat kan een merkwaardig gesprekje worden tussen onze minister Luns en president Soekarno. Wellicht leert de minister dan zijn vrienden kennen! een vacature te voorzien door de benoeming van een volledig bevoeg de onderwijzer (twee l.o.-akten of één m.o.-akte). Het voortduren van deze wel zeer onbevredigende situatie zal ondanks de inspanning die vele wer kers in de scholen zich getroosten om de nadelige gevolgen hiervan te ele- mineren, de resultaten van het onder wijs in ongunstige zin beïnvloeden. Op korte termijn moet daarom worden1 overgegaan tot de oprichting van in stituten, die de opleiding van de le raren met kracht ter hand Hij betreurde het dat men kosten voor een betere ontwikkeling zelf moet dragen, terwijl er na volbrach te studie geen hogere salariëring te genover staat. Wil men bereiken dat het m.a.v.o. (de toekomstige vorm het ulo) straks over een voldoen de aantal ervaren krachten beschikt MINISTER SPAAK ,.:weer vrienden met Kongo..., tagedaden opgeleid. In Hamburg, Bremen en in het Ruhr- gebied werden 15 mensen ontdekt die allen tot de spionagegroep behoorden en die over- de radio hun opdrachten ontvingen. Twee van hen wisten naar Oost-Duitsland te ontkomen. Als lei der van de groep fungeerde de 52- jarige rentenier Alfred Weise uit Des sau. Hij zou sinds 1955 voor een in lichtingendienst van een oostelijk land hebben gewerkt en met vervalste identiteitspapieren talrijke reizen j door de bondsrepubliek hebben ge- maakt. Hij bevindt zich nu in voorlo- "eeft S'sterochtend in Geneve pige hechtenis. De taak van deze sa- bekendgemaakt dat de Finse diplo- botageploeg was, volgens de Westduit- maat Sakari Tuomioja is benoemd tot broken, sabotagedaden te plegen of Töant zei dat Tuomioja medio volgen* vanuit Oost-Duitsland naar de bonds- de week op Cyprus zal aankomen. De republiek gekomen saboteurs een ba- secretaris-generaal zei dat de rege- sis voor hun daden te verschaffen. BENOEMING VAN FINSE BEMIDDELAAR OFFICIEEL secretaris-generaal der V.N., dan zal de studie in financieel opzichtDe leden van het complot zoudenvan Engeland. Griekenland, aantrekkelijker moeten worden, al-1 veelal oudere communisten zijn. De Turkije en Cyprus hadden ingestemd dus de voorzitter. met de benoeming van de Fin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3