PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FIN bemiddelt op Cyp rus WEST-DUITSLAND STAAT GEÏSOLEERD IN MINISTERRAAD VAN E.E.G. „Oriëntatieprijs granen absoluut noodzakelijk" Zeventien vluchtende Cubanen omgekomen Zeeuwse landbouw had goede inzet oogstjaar SIGARETTEN EN BENZINE VANAF 1 APRIL DUURDER Sleepboot overvaren op Noordzeekanaal, kapitein omgekomen Vroege voorjaar unieke uitzaai Bonn en de wereld van gisteren W 207e jaargang - no. 72 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnementsprtjx 75 cent per week. 9.75 per kw.; franco per poet 10.— p. k«. Lc Walstraat 58-60, lel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078'3168. adv. 2375); Goe»: Gr. Markt 2. tel. 6140 'b.g.g. red. 7853. adv. 5213»; Ooetburc 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ot. p. mm. Min. p. ad v. 4,80. Ingex. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ot. p. regel <mln. 1,60). „Brieven bur. van dit blad" i 15 et. Bureau»: VltsMngen: 2395; Terneuxi-iiArienaalatraat 2. tel. et. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Woensdag 25 maart 1964 Pellenaars: geen generaals wel soldaten Pagina 7 ALLE PARTIJEN AKKOORD MET ZIJN BENOEMING De Finse diplomaat Tuomioja heeft gisteravond verklaard dat hij hoopt zijn taak als politiek bemid delaar van de V.N. op Cyprus bin nen een week ter hand te kunnen nemen. De vier rechtstreeks bij de kwestie betrokken landen, Cyprus, Griekenland, Engeland en Turkije, hebben nu alle de Fin als bemid delaar aanvaard. De leider van de Turkse minderheid op Cyprus, vice-president Kutchuk. heeft ook „gunstig" gereageerd op de keuze van Tuomioja, zo heeft een woordvoer der van de Turkse Cyprioten bekendge maakt. Voordat de bemiddelaar naar Cyprus reist zal hij in Athene en Ankara be sprekingen voeren met Griekse en Turk se leiders. In Nicosia is men van mening dat tussen deze drie partijen overeen stemming nodig is voordat de Fin zijn werk kan beginnen op Cyrpus. In Londen verklaarden diplomatieke zegslieden te verwachten dat de vredes macht op het eiland tegen het eind van de week operationeel zal zijn. Volgens hen zijn tegen die tijd de Zweedse en Finse contingenten en generaal Gyani gearriveerd. Associatieverdrag goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming maar met aante kening dat de P.S.P. tegen was een wets ontwerp aangenomen tot bevestiging van het Koninklijk Besluit van 6 januari 1962, betrekking hebbende op de wet bijdragen bescherming bevolking en ver plaatsing bevolking 1961. Voorts verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 20 juli 1963 te Jaoende gesloten associa tie-overeenkomst tussen de E.E.G. en ze ventien Afrikaanse staten, nadat hieraan een kort debat was voorafgegaan. De P.S.P.-fractie kreeg aantekening te heb ben tegengestemd. Minister Schwarz heeft meegedeeld deze opinie in een rapport aan zijn regering te zullen voorleggen, aan de hand waar van het kabinet in Bonn zich verder over Geen verplichtingen Op de ochtendvergadering had hij de verklaringen van bondskanselier Erhard, de vorige week in Bonn af gelegd. herhaald, dat de Duitse re gering nog geen verplichtingen voor de toekomst voor de vaststelling van gemeenschappelijke E.E.G.-graanprij- zen (plan-Mansholt) kon aangaan, die voor de bondsrepubliek dalingen van deze prijzen van 11 tot 15 procent met zich zouden meebrengen. Het werd nauwelijks verwacht, dat mi nister Schwarz in de E.E.G.-minis terraad een ander dan dit standpunt zou innemen. De beslissing zai zoals de Belgische voorzitter van de E.E.G.-ministerraad, Heger. gisteren aan het eind van het debat verklaarde hopelijk op de vol gende ministeriële bijeenkomst van de E.E.G.-landen in Brussel van 13 tot 15 april vallen. Deze bijeenkomst zal be halve door de ministers van landbouw, ook door hun collega's van buitenlandse zaken en van andere ministeries worden bijgewoond. Felle reacties De Duitse verklaring lokte gistermor gen vry heftige reacties uit, vooral van de Franse minister van landbouw. Pi- sani, en namens de Nederlandse dele gatie van de permanente vertegenwoor diger bij de Europese gemeenschappen, I). Spierenburg. Zij vroegen zich af, hoe de E.E.G. kan doorgaan met een ge meenschappelijk landbouwbeleid zonde» dat het tot een regeling van de graan prijzen komt. Stilstand Van Nederlandse zijde werd verklaard, dat door de houding van de bondsrepu bliek ..de gehele landbouwontwikkeling in de gemeenschap tot stilstand wordt gebracht", hetgeen ook een verdere sto ring van het evenwicht met zich mee brengt tussen de agrarische en indus triële ontwikkeling in de „zes". Sigaretten 0,25 per pakje; Ondanks meevaller met benzine 4 cent per liter belastingopbrengst nodig (Van onze parlementaire redacteur.) De sigaretten worden een kwartje per pakje duurder en de benzine gaat ongeveer vier cent per liter meer kosten. Het is de bedoeling dat op 1 april a.s. de wet in wer- Twee De Ruyter- medailles uitgereikt Namens de minister van verkeer en wa terstaat heeft de directeur-generaal van de scheepvaart, drs. H. J. H. Janssen, gistermiddag aan boord van de IJmui- dense motorreddingboot „Neeltje Jaeo- ba" en aan boord van de zeesleepboot „Siinson" hoge onderscheidingen uitge reikt aan cle oud-directeur van de Ko ninklijke Noord-Zuid-Hollandse Ked- dingntaatschappjj, de heer H. T. de Body en aan de Kapitein van de zee sleepvaart, A. van der Wiele, gezag voerder van de zeesleepboot „Simson" van de N.V. Bureau Wijsmuller. Koningin Juliana heeft zowel de heer De Booy als kapitein Van der Wiele de gouden De Ruyter-medailie toegekend. In 1907 is dit ereteken ingesteld door koningin Wilhelmina voor kapiteins, stuurlieden en verdere leden de beman ning van koopvaardij- en vissersche pen en andere personen, die zich door verdienstelijke daden voor de Neder landse scheepvaart hebben onderschei den. Het ereteken kan worden toege kend in goud. zilver en brons. De gouden De Ruytermedaille werd de heer Booy toegekend voor net feit, dat dankzij zijn energie en voortvarendheid het Nederlandse reddingleven zich heeft kunnen ontwikkelen tot een perfect ap paraat dat over de gehele wereld een groot aanzien heeft verworven. Kapi tein Van der Wiele werd de gouden me daille toegekend voor zijn uitzonderlijke prestaties van durf en zeemanschap, getoond bij hulpverlening en berging van in nood verkerende schepen vooral bij de hulpverlening aan Hr. Ms. mijnen veger „Roermond" in januari 1960 en de berging van het Duitse booreiland Hubinsel king treedt tot verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten van 5 op 7 procent, alsmede de wet tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine van ƒ24,25 op 28,per 100 liter. De Eerste Kanier heeft gisteren beide wetsontwerpen goedgekeurd met alleen de stemmen van de P.v.d.A. en de P.S. P. tegen. Namens de P.v.d.A. verklaar de de lieer Vos voor de stemming, dat de minister zijn fractie niet had over tuigd, dat op dit ogenblik om conjunc turele redenen een verdere belasting verhoging nodig is, die prijsverhogend werkt. Ook achtte hij zich in het onze kere gelaten over de aanwending van de hogere belastingopbrengsten voor de verhoging van de a.o.w. en het belas tingvrije minimum. Voor het wetsont werp stemden 32 leden en er tegen 25 leden. Eerste Kamer ging akkoord met 32-25 stemmen Ondanks meevaller In antwoord op vragen en opmerkingen van een aantal afgevaardigden verze kerde de minister van financiën, prof. Willeveen dat deze belastingmaatrege len een conjunctureel doel hebben en deel z(jn van het stabilisatieplan van de regering. Wel is er door het sneller vloeien van de belastingen een meeval ler van f 400 miljoen met de op brengst van de beide belastingverhogin gen in totaal f 600 miljoen maar toch achtte de bewindsman het treffen van deze extra maatregelen nodig, om- Foto: de beide onderscheidenen met het eremetaal de heer H. Th. de Booy (links) en A. van der Wiele (rechts) dat ze gebaseerd zijn op de situatie in 1963, toen dus wel de belastingopbrengst hoger was dan was voorzien, maar men dit nog niet wist. Werkloosheid Ernstig hadden enkele leden gewaar schuwd tegen een doorschieten van de stabilisatiemaatregelen, dus te gen een te ver gaan daarvan, waar door werkloosheid zal optreden. De minister was er niet bang voor. In de eerste plaats worden de maat regelen zo nauwkeurig mogelijk tegen elkaar afgewogen en op het daarvoor gunstigste tijdstip inge voerd en in de tweede plaats be schikt de regering over voldoende middelen om de eventuele kwade ge volgen van een te sterke ontspan ning dadelijk de kop in te drukken. Prof. Witteveen achtte cle gevaren, die verbonden zyn aan he,t niet tijdig be reiken van ontspanning veel ernstiger dan de gevaren van een doorschieten van de stabilisatie. De ontspanning is nodig, ook met het oog op een even tuele loonexplosie. De minister hoopte dat deze achterwege zou blijven, maar men dient er rekening mee te houden. Een tijdige ontspanning op de arbeids markt vermindert de kans op nieuwe lo nsverhogingen. De twee wetsontwerpen betreffende de sigaretten en de benzine zijn conjunc tureel bedoeld, maar zij kunnen zo no dig structureel in het algemene belas tingplan worden ingepast. Dit plan is nog niet bekend. Het is een kwestie van latere overweging. (Zie slot pag. 3 kol. 1) boven water. FELLE REACTIES OP DUITSE AFWIJZING PLAN-MANSHOLT „gehele landbouwontwikkeling in gemeenschap tot stilstand" De regering van West-Duitsland is het gisteren in de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel over duidelijk gebleken, dat zij in de kwestie van de graanprijzen in de gemeenschap alleen staat. Bij de verdere besprekingen van het „plan-Mansholt" voor de een making van de graanprijzen in de E.E.G. hebben de vijf overige E.E.G.-landen de Duitse minister van landbouw, Schwarz, laten weten, dat zij een oriëntatieprijs voor granen absoluut noodzakelijk achten. Dit niet alleen voor de komende onderhandelingen over landbouwpro- dukten in het G.A.T.T. de Kennedyronde maar ook voor de regeling van de prijspolitiek voor granen in de „zes" zelf. „Gouden" kolen in Amsterdamse kachel? (Van onze Amsterdamse redacteur) ud glinsterde verleden week In de kachel van mevrouw Bacil In de Jan Evert penstraat in Amster dam. Zij pookte opgewonden een klont edelmetaal uit de gloeiende parelnootje* en holde ermee naar de juwelierszaak van de firma Loenr, daar kreeg z(j prompt 28 uitbetaald. Mevrouw Bach liet vervolgens de kachel uitgaan en ging op zoek naar meer goud. Zij vond nog twee versmolten klonten en rende opnieuw naar de goudsmid. Maar die had Inmiddels zijn aankoop getoetst en was tot de ontdekking i gekomen, dat hij ernaast zat. 1 geen goud. maar wat dan wel inmiddels had natuurlijk ook de kolenboer een seintje gekregen. Die is nu bezig na te gaan de bewuste |j vandaan Bach is het laatst geweest. In haar kolen hok ligt nu nog ongeveer een mud van die voorraad. Elke nieuwe schep daaruit wordt grondig verkend, alvorens die in de kolenkit verdwijnt. Er zijn nog ge- een die. meer voorkomt De gevonden metaalklonten zijn inmiddels opgestuurd naar ec-n laboratorium, dat definitief uit zal maken of het inderdaad goud is geweest, wat daar blonk... fallt lijK zoals Bij vuurgevecht in Kasjmir 24 doden Op het Noordzeekanaal vlakbij de Hein- brug te Amsterdam is gistermorgen de| sleepboot „Ika" van de rederij Goedkoop overvaren door cle fruitbont „Geestland". Vierentwintig gewapende Pakistani z|jn die door de „Ika" naar zee zou worden maandagavond na het overschrijden van de bestandslijn in Kasjmir door India- gebracht. De 28-jarige kapitei „Ika", C. Wortel uit Uitluiden, is hierbij om liet leven gekomen. De machinist en de enige matroos aan. boord zijn gered. De scheepvaart op het Noordzeekanaai is niet gehinderd. De botsing ontstond vlak onder de noordelijke oever. Vermoe delijk had de trekker daar met zijn sleep liggen wachten tot de brug open zou gaan. Bij het loskomen schijnt een verkeerde manoeuvre te zijn gemaakt. De „Geestland" kreeg te veel snelheid en kon niet meer worden afgeremd. Het schip ramde de sleepboot met volle kracht. De pas uit het dok gekomen fruitboot zou een proefvaart gaan ma ken op de Noordzee Het personeel van de rederij Goedkoop is er gistermiddag nog in geslaagd de sleepboot te lichten Bij het doorzoeken van de ..Ika" bleek het lichaam van de kapitein zich niet meer zoais werd verondersteld in de boot te bevinden Dr. Soebandrio op 1 april a.s. in Nederland De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, wordt op 1 april op Schiphol verwacht voor een be zoek van enkele dagen aan Nederland. Hij zal naar Nederland reizen niet het vliegtuig uit Parijs dat om tien uur 's ochtends moet aankomen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op een vraag meegedeeld. Dr. Soebandrio zal tijdens zijn bezoek aan Nederland besprekingen voeren met zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. J M. A. H. Luns. Over het programma van het bezoek kon de woordvoerder uog geen bijzonderheden meedelen. militairen gedood, zo heeft een offi ciële Indiase woordvoerder gisteren n gedeeld. Het incident gebeurde niet ver van Oeri aan de bestandslijn. AKKOORD OVER MELKPRIJS IN DE E.E.G. De ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft gisteroch tend in Brussel overeenstemming bereikt over de richtprijzen voor melk. Voor 1 Nederland, de Duitse bondsrepubliek. Frankrijk en België werd een maximum- richtprijs vastgesteld van 34.7 cent per kilo melk. voor Italië van 37.8 cent voor Luxemburg van 35,5 cent. Deze prijzen gelden voor het melkprijsjaar 1964-1965. De afgelopen weken was overeenstem ming niet mogelijk, doordat de vijf an dere E.E.G-landen niet de door Italië geëiste hogere maximum-prijs walden aanvaarden. De Italiaanse eis was ge baseerd op de sterk gestegen melkprijs in eigen land. In het gisterochtend bereikte compro mis wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het maximum van 37,8 cent gerechtvaar digd wordt door de „bijzondere omstan digheden" in de Italiaanse landbouw en dat dit maximum geen „doorslaggevend element" zal zijn bij de bepaling van de gemeenschappelijke richtprijs voor melk In het akkoord wordt ook gezegd, dat bij de toekomstige vaststelling van de ge meenschappelijke richtprijs die voor het komende jaar wordt nalionaal vast gesteld binnen de gestelde limieten - re kening zal worden gehouden met een re delijk inkomen van de producenten en met het voorkomen van melkoverschot ten. Ongeveer 3 weken in bootje op zee Een 29-jarige Cubaanse vluchteling is de enig overlevende van een gezel schap van achttien Cubanen, die ongeveer drie weken geleden in een vissersbootje hun eiland verlieten. Hij ligt in een ziekenhuis op Jamaica om van zijn ontberingen te bekomen. De man dreef vier dagen geleden met de vissersboot bij het eiland Grand Ca> - man, 320 kilometer ten noordwesten van Jamaica toen hij werd opgemerkt. Zijn overleden wouw bevond zich nog aan boord. De Cubaan zei dat hij geen kracht meer had bezeten om haar stoffelijk overschot overboord te zetten Hij had dit wel gedaan met de zestien andere opvarenden, die allen waren gestor ven door gebrek aan water en voedsel. De motor van het vissersvaartuig was onderweg defect geraakt en men dobberde toen, onopgemerkt door passerende vaartuigen, dagenlang rond terwijl de voorraadjes water en voedsel spoedig waren uitgeput. De een na de ander stierf door ontbering tot tenslotte de 29- jarige alleen over was. HET BEGIN ZAT DE AKKERBOUW „MEE" HET HEEFT de Zeeuwse land bouw aan het begin van het nieuwe oogstjaar „meegezeten". Het najaar van 1963 was gun stig voor het zaaien van de win tertarwe. Die is de winter prima doorgekomen en staat er op het ogenblik veelbelovend voor. De droge, winter en de korte, niet bijzonder schadelijke vorstperi odes daarin, hebben ervoor ge zorgd, dat de grond een zeer goede structuur kreeg. En dat was weer een winstpunt, dat de kans bood om abnormaal vroeg te zaaien. Meer dan andere ja ren zal het vroege voorjaar een rol spelen in het areaal zomer- tarwe. De slechte prijsontwikkeling in de sector van aardappelen en uien heeft op een groot aantal bedrijven de in komsten van de hoer over 1963 een flinke deuk gegeven. Als reactie daarop ziet men in de Zeeuwse land bouw bü de aardappelen toch wel een opmerkelijke verschuiving van de zware naar de lichte gronden. En wat zaJ er met de suikerbieten ge beuren? Zal de prijsverhoging de op pervlakte vergroten? Het zijn nog vragen. Evenals het de grote vraag is of de gunstige inzet van het nieuwe oogstjaar een zelfde „vervolg" zal hebben. Het „fundament" Is goed ge legd. Maar 1963 heeft weer eens ge leerd dat hijzonder veel afhangt van de weersomstandigheden in voorjaar en zomer en van de produktieomstan- digheden in het buitenland. Om te beginnen een zeer vlotte ont wikkeling bij de wintertarwe dus. Bij de „december-telling" is geble ken, dat er zestien procent meer is gezaaid in de Zeeuwse akkers dan het jaar ervoor; 21.051 hectare tegen 17.945 hectare. En het zal deze zo mer zelfs nog wel iets meer zijn; de zogenaamde „overgangsrassen" zijn er ook vlot ingegaan. Hetzelfde beeld ongeveer bij de uitzaai van karwij: 1002 ha. tegen 865 ha in 1962-'63. De winter was droger dan in de laatste 150 jaar is voorgekomen, heeft „De Bilt" gemeld. Het was op de Zeeuw se akkers duidelijk te zien. Geen „ver dronken" plekken, maar een egaal groeiend gewas. Van sloot tot sloot en van kant tot kant. Het ploegen liep gesmeerd het zaaien van de wintertarwe ai evenzo en alles staat er op het ogenblik bijzonder goed bij. We maakten al een opmerking over de voorspoedige structuur van de grond. En die is zelfs zo gunstig, dat oudere boeren al waarschuwend de vinger hebben opgeheven, bij de normale bemesting goed uit te kij ken. Het gewas zou namelijk wel eens te zwaar kunnen worden. En dan zou het surplus van de groeikracht, de voorsprong uit de goede aanzet weer teniet gedaan worden. Vroege zaai De Zeeuwse landbouwer met name op de jonge kalkrijke gronden kon dus buitengewoon vroeg de akker op om te zaaien. Eind februari is bijvoorbeeld in Zeeuwsch-Vlaanderen al een flinke hoeveelheid vlas ge zaaid. Ook op de Bevelanden en het nieuwe land van Walcheren was men er vroeg bij. Maar toch verschilde de mogelijkheid om te zaaien ook weer sterk in de provincie. In het he melsbreed niet zoveel noorderiijker gelegen Sint-Philipsland was de grond pas veertien dagen late: ge schikt. Op de kalkarme gronden midden-Walcheren, de Ke n van de Zak van Zuid-Beveland, midden Tho- len en het lage van Schouwen was de boer aan een begin toe. toen veertien dagen geleden de regen in zette. Daar is dan ook praktisch nog niets gezaaid. Op Noord-Bevel •-q daarentegen zit op de bieten en het pootgoed van de aardappelen na. het meeste al in de grond Voor zijn aardappelen heeft de boer het afgelopen oogstjaar maar een schijntje gehad. Het is een seizoen lang misère met de prijs geweest. Er zjjn bedrijven geweest, waar men veel met wateroverlast had te kampen en waar de aardappelophrengst dus aan de lage kant is geweest er waren veel bedrijven met bijzonder goede gewichtshoeveelheden. Over het algemeen genomen kon de Zeeuw se boer veel aardappelen op de markt brengen. Maar in 1963 is weer eens komen vast te staan, dut een voeh- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Er La een boek van Stefan Zwelg met een karakteristieke titel: „Die Welt von genten»", de wereld van gisteren. We moesten er aan denken b(J het iezen van een uitspraak, vorige week door bondskanselier Erhard gedaan, tijden* een congres van de Bona van verdreven Duitsers Bonn wenst geen afstand te doen van gebieden, waarop het vol gens het internationale recht legitieme aanspraken heeft". De bondskemaelier doelde hier op de gebieden ten oosten van Oder en Neiaae. die op dit ogen blik door Polen worden beheerd. Dat nu la geloven wij - een vasthouden aan een wereld van gisteren, met voorbijzien van de realiteit van van daag Vrijwel gelijk met de berichten over deze uitspraak van de kanselier ontvingen wij - een toevallige sa menloop van de Duitse ambassade in Den Haag de keurig verzorgde nieuwe editie van een handig boek werkje „Het nieuwe Duitsland". Het gaat hier om een uitgave van de voor lichtingsdienst van de Weatduitse rege ring. eon uitstekende documentatie over Duitsland nu. Uiter aard wordt daarin ook aandacht besteed aan allerlei politieke zaken, onder meer wordt genoemd ..de oostelijke gebie den van het Duitse rijk". Welnu, in dit hoofdstuk vindt men i hoe kan het an ders) precies hetzelfde geluid als dat van de bondskanselier, vorige week. dezelfde opmerkingen, zij het wat uit voeriger. En ook ten aanzien van dit boekje moet men vaststellende wereld van gisteren. Wij hebben een paar passages in het bewuste boekje gevonden, die toch wel de moeite van het citeren waard zijn. Zo wordt gezegd, dat de bonds regering er van overtuigd is. dat „de toekomst der Duitse oostelijke ge bieden. die door Polen als Poolse wes telijke gebieden worden gekwalificeerd, later, als de gemoederen san belde kan ten tot bedaren r|Jn gekomen, op ge rechte en zelfs vriendschappelijke wijze zal kunnen worden bepaald. De Duitse verdrevenen hebben eveneen» in hun Beginselverklaring plechtig te kennen ge geven, afstand te doen van wraak en vergelding". Dat zijn opmerkingen, waarvan de nuchtere niet-Duitser toch wel even staat te kijken. De gemoederen beda ren, afstand doen van wraak en ver gelding. We mogen de Duitsers wel dankbaar zijn. Maar tegelijkertijd te de conclusie onvermijdelijk: het is wel al lemaal heel erg de wereld van giste ren. Zolang de Westduitsers daar aan vasthouden komen de gemoederen nooit tot bedaren. Hoe sterk Bonn In het verleden leeft, valt ook af te leiden uit de kritiek, eveneens vorige week in de hoofdstad van de bondsrepubliek geuit op het Vaticaan. De paus heeft namelijk een Poolse priester tot bisschop van Danzig benoemd als opvolger van de onlangs in West-Duitsland overleden bisschop Splett. Deze was in 1938 tot bisschop van Danzig benoemd, maar sinds 1945 geen feitelijk hoofd meer van zijn dio cees: voor de Polen was hjj namelijk volstrekt onaanvaardbaar. Waarom was nu Bonn ontstemd De paus zou met de benoeming van een Pool vooruit lopen op een vredesverdrag- pas als dat tussen Polen en West-Duitsland is gesloten, is (naar de mening van de Duitse politici) komen vast te staan of de bisschop van Danzig een Duitser of een Pool moet zijn Afgezien van het feit. dat dit vredesverdrag er binnen korte tijd niet zal komen leen dergelijk verdrag moet ook de kwestie Berlijn en Oost-Duitsland regelen'» »s het toch te gek. dat in een volstrekt Pools ge worden stad geen Poolse bisschop zou mogen worden benoemd. De realiteit van vandaag zou dus het Vaticaan op gezag van Bonn voorbij moeten zien voor de onwerkelijke situatie van gis- In het hierboven gecUeerde boekje delen onze Westduitse bondgenoten ook nog mee. dat „van Duitse zijde geen nieuwe verdrjJ- wogen. Een verdrijving van de sedert 1945 in de Duitse oostelijke gebieden ge vestigde Polen. In weike vorm zij ook zou worden doorgevoerd, zou ernstige schade berokkenen aan de gedachte van een Verenigd Europa, waarvan ook de Bondsregering aanhanger Is". Kijk-es aan: alle Polen in de bewuste gebieden mogen er wel blijven wonen, want verdrijvingen van mensen, nee dat gaat niet meer. Maar verder moet het gebied weer Duitsland worden. Is het een wonder, dal de niet-Duitser zo af en loe mateloos geprikkeld wordt door de politici van Bonn'' Al dat ge roep over de wereld van gisteren met de daaruit voortvloeiende politiek is zo langzamerhand een groot blok aan het been van de Europese staatkunde. Zo lang de politici van Bonn blijven vra gen om ODlossingen, die in de machts verhoudingen van vandaag niet meer passen, oplossingen die' voortspruiten uil een gedachtenwereld van vóór 1945, blijft een vredesverdrag een utopie. Bondskanselier Erhard kan nu wel be togen. dat het hier om legitieme aan- snra'-.en gaat naar inte-nationaal recht, in feite :s een dergeljk betoog een verhindering voor het totstandkomen van een verdrag naar internationaal recht. ie zou hebben gemeend dat Erhard aanzien van de Oder-Xeisse- gebieden een realistischer politiek zou gaan voeren dan zijn voorganger, moet door de jongste uitspraak van de bonds kanselier wel bitter teleurgesteld zijn. Toen de Du:'.se regeringsleider begin deze maand Nederland bezocht, is hem door de Nederlandse regering steun toegelegd voor bepaalde oogmerken van z::n oolitiek. Het zal goed ziin. dat er in Nederland op wordt gelet dat die steun gebaseerd is op een politieke re- aliteit. niet op een politiek van een wereld van gisteren. Helaas, Erhard en Adenauer hebben misschien meer gemeen dan men zo oppervlakkig zou denken. Een gahUsvteché rechtbank heeft een stationschef tot acht Jaar en een wisselwach ter en een hoofdcontroleur elk tot zes Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ern stige nalatigheid De drie worden verant woordelijk gesteld voor een van de grootste treinrampen, ooit in Zuid-SIavië gebeurd. De ramp gebeurde in Januari, niet ver van Belgrado, toen twee treinen met elkaar in botsing kwamen, waarbij 61 doden en 162 gewonden vielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1