KU KLUX KLAN BOVENGRONDS Aristo STILBÉPAN Nederlandse prof. Bart Bok is Australië's eerste sterrenkundige Rode zee rijk aan vis Spaans officier zoekt zijn duizend klokjes I non-run j. In Florida brandde het kruis en iedereen mocht erbij zijn Verbitterde vechters voor suprematie der blanken DE KLAN LEEFT het behoud van uw haar Op Nederlands schip heroïne en opium gevonden yitamol WIE SPAART BOUWT BURCHTEN WOENSDAG 28 MAART 1964 fmotixoialm i b b u vr u b o o u x a x t 11 Dat verklaarde onlangs Don Cochran, toppropagandist van de Ku Klux Klan in Florida, toen de „klavern" (K.K.K.-kring van een Amerikaanse staat) van dit schiereiland de traditie van geheime bijeenkomsten losliet en een cam pagne van twee weken begon om leden te winnen. Een campagne, die zich hoofdzakelijk in de openlucht en op een voor ieder toegankelijke plaats afspeelde. „Wij hebben niets tegen katholie ken. Maar hun loyaliteit gaat in de eerste plaats naar de paus, niet naar de grondwet." „Het lidmaatschap betekent meer dan broederschap alleen", voegt Fal- law er aan toe. Het sluit in: werklo ze Klanleden helpen, voor eikaars gezinnen zorgen, een model-staats burger zijn, stemmen op blanken en anderen aanmoedigen om eveneens hun stem uit te brengen. „Negers wij haten ze niet maar we moeten ze niet in ons huis en op onze scholen. Het kan ons geen steek schelen hoe veel gelijkstellingen ze krijgen, als ze maar apart blijven en ge scheiden". „Wij worden misselijk van al die rassenvermenging. Wij zijn het zat. Daarom leggen wij ons standpunt voor aan het pu bliek". „Wij hebben er geen behoefte aan. dat federale politie met de knuppel op de mensen inslaat. Wij zijn altijd tegen geweld geweest zolang dat maar even vermeden kon worden. Daarom bestrijden wij de rassen-in tegratie op deze manier." Cochran, 38 jaar is een ogenschijn lijk weinig opgewonden verkoper. Zijn metgezel is Gene (Poncho) Fal- law, 48 jaar: een felle kerel, schilder, met witte haren. Beiden vormen zij de stoottroep van de campagne. Zij werken in de openbaarheid, maar zij geven toe dat er heel wat onbestem de figuren in het verborgene in actie zijn. „Dit is maar een actie van kleine omvang in heel de beweging voor de suprematie der blanken", zegt Fal- law. „We hebben nu een internatio nale leiding, klans in landen buiten Amerika, een nationale aanvoerder en m alle staten chefs van de orga nisatie." „Er zijn agenten van ons aan het werk in alle gebieden, waar geen kla- verns bestaan. Binnen een maand of zes heeft de Klan een ledenaantal, even groot als in de dertiger jaren. Nu al zouden wij, als de oproep uit ging, meer dan 210.000 man op de been kunnen brengen voor een mars naar Washington." tijdens de campagne in Florida was er van geheimzinnigdoenerij geen sprake. „Welkom bij K.K.K." Twee weken achtereen duurde de campagne en iedere dag stond de poort 24 uur lang wijd open. Plaats van handeling was een stuk grond nabij het vliegveld van Imeson, aan de rand van Jacksonville. Langs de weg gaf een groot bord met het op schrift „Welkom bij de K.K.K. van Florida" aan wat hier aan de hand was. Gekleurd flikkerlicht wees de bezoekers de weg naar de ingang. De sprekers, sommigen in de tra ditionele witte gewaden en met de puntige hoofdbedekking, anderen ge woon in hun dagelijkse pak, zaten op een podium in het midden. Daar hing ook de oude vlag van de zuidelijke staten, die zich in 1861 afscheidden. Luidsprekers maakten de stemmen van de Klanwoordvoerders tot in de uithoeken hoorbaar. Vrouwen van Klanleden bedienden in een tentje, waar limonade en cola te koop was. Precies om 8 uur iedere avond verzamelden zich de Klanners rond een vier meter hoog brandend kruis om er hun Klanlied te zingen, Daarna begonnen de toespraken. K.K.K.-leden begaven zich onder de bezoekers om geld in te zamelen en autonummerplaten te verkopen met kentekens van de zuidelijke sta ten. „Wij hebben geld nodig", toogden de sprekers. „Geef ons geld en wij winnen deze strijd." Rotte appels „Natuurlijk zitten er in de mand altijd wel een paar rotte appels", geeft Fallaw toe. „Maar we halen ze er gauw uit." Fallaw droeg tijdens de campagne een fraaie rode mantel. „Het zal niet lang meer duren", zegt hij „of we kunnen sympathisanten met de Klan in de gemeentebesturen krijgen en via hen proberen we de nationale po litici in onze rijen te scharen." „Dit is nog altijd een geheime organisatie. Ze is niet veranderd. Maar de N.A.A.C.P. (Nationale ver eniging voor de opheffing van niet- blanken) is in de openbaarheid ge treden. Daarom doen wij het nu ook." MEN HEEFT enige tijd uit de Verenigde Staten kunnen horen, dat de Ku Klux Klan op sterven na dood was. Het gerucht is ken nelijk niet juist geweest. De Klan leeft is zelfs van onder de op pervlakte in de openbaarheid ge treden. Niet alleen zijn z'n bijeen komsten niet meer geheim, maar er wordt zelfs met nadruk pu bliek uitgenodigd. Ook de pers is van harte welkom. Er is een tijd geweest waarin de Klan alleen in het geheim nieuwe leden wierf. Die periode is voorbij. Zoals uit nevenstaand artikel blijkt, is de K.K.K. open lijk aan het leden-werven gesla gen. Kort geleden werd in Florida de campagne geopend om het le dental te vergroten. Is de Klan van gedaante veran derd? Van gedaante misschien wel; niet alle Klanleden presen teren zich meer in witte mantel en hoge puntmuts. Maar de doel stellingen zijn ongewijzigd geble ven. Zij worden met meer felheid onderstreept nu de opheffing van de rassenscheiding in de zuidelij ke staten langzaam voortgang maakt. Tot woede van de Klan. En „nikk' ■er" Klalif" Fallaw, die vorig jaar in Florida's Klan tweede in rang was en daaraan de persoonlijke titel van „klalif" mocht ontlenen, is van oordeel dat de opheffing van de rassenscheiding op de scholen vele verontwaardigde blanken in de armen van de K.K.K gedreven heeft. „Al in de eerste dagen van onze campagne in de openlucht meldden zich 1.500 nieuwe leden", zegt hij. „Onrust was er al lang onder de mensen, maar de scholenkwestie doet de deur dicht." De Ku Klux Klan was in eerste aan leg een politieke partij, door blanken in het zuiden gesticht in 1866. het jaar na het einde van de Burgeroorlog. Doel was intimidatie van negers die hun stemrecht uitoefenden en verzet tegen opname van negers staatsapparaat. Als partij werd de beweging ontbonden ondergronds leefde zij voort. Rónd de eeuwwisseling had zij weinig aan hang meer, maar een reorganisatie in 1915 bracht er nieuw leven dat jaar werd de Ku Klux Kan staat Georgia ccn geheim genoot schap. dat tot doel had de suprema tie van de blanken in stand te hou den. In het verleden zijn de bijeenkom sten van de Klan altijd in het diep ste geheim gehouden. De leden, ge kleed in lange witte mantels, hielden hun hoofd omhuld om te voorkomen dat zij werden herkend. Vreemden werden er niet bij toegelaten. Maar Op de meeste avonden telde men meer dan 300 mensen onder het ge hoor. De meest gehoorde woorden vanaf het podium waren „God" „nikker". Terugblikkend op de leden- aanwas van deze twee weken zegt Cochran: „Wie lid wil worden van de Klan wordt nauwkeurig op zijn be trouwbaarheid getest. Hij moet tien vragen naar bevrediging beantwoor den, eer hij wordt toegelaten „Onze eisen zijn hoog. Onze leden moeten Amerikaan zijn, blank, pro testant en een blanco strafregister hebben. Zij moeten een godsdiensti ge instelling bezitten en vast gelo ven in de grondwet tenminste in de wetten die golden tot in 1954 door het Hooggerechtshof de ras senscheiding op de scholen werd ver boden." tonicum is Het haar tonicum dat haaruitval effectief stopt. Stilbépan werkt krachtig! Stilbépan met vet of zon der vet. Stilbépan het behoud van uw haar gordijnstoffen gezelligheid voor uw vensters. Keuze uit 853 dessins en kleuren. Prijzen vanaf f 4.25 tot 13.90 p.m. Vraag uw woninginrichter. Wyers afd. decorstoffen. GEBOREN IN HOORN T"\ankzij de stuwkracht van een energieke Nederlands-Ame rikaanse astronoom, de 57-jari ge professor Bart J. Bok, is Australië momenteel bezig een van de modernste opleidingscen tra van de wereld op te bouwen. Zoveel aanzien heeft Mount Strmlo, het officiële Australi sche observatorium dat geves tigd is op een heuvelkam bij Camberra al gekregen, dat vorig jaar vijftien studenten uit ver schillende delen van de wereld naar Stromlo kwamen om hun doctoraal-studie bij prof. Bok te voltooien. Op het ogenblik wor den voor ongeveer een miljoen gulden aan uitbreidingen vol tooid, die Mount Stromlo tot een van de meest gezaghebbende ob servatoria in de wereld zullen maken. Achter al deze ambitieuze plannen staat de figuur van de uit Nederland afkomstige observatorium- directeur professor Bart Bok. Deze internatio naal vermaarde geleerde werd in 1906 geboren in het Noordholland.-e Hoorn, waar zijn vader indertijd als sergeant-majoor gelegerd was De eerste vage plannen voor een studie in de astronomie rezen bij de jonge Bart. toen hij als padvinder rond het kampvuur zat en naar de sterren keek Op 18-jarige leeftijd liet hij zich inschrijven aan de Leidse universiteit. Hij studeerde er van 1924-27 en vertrok toen als weten schappelijk assistent naar de uni versiteit van Groningen. In 1929 verwierf hij een studiebeurs voor de Amerikaanse Harvard uni versiteit, waar hij in 1933 na zijn promotie in Groningen tot lector werd benoemd. In de loop der jaren volgden zijn aanstelling als hoogle raar (1939). en als mede-directeur (1946) van het astronomisch instituut den aan zijn speciale studieterrein: het Melkwegstelsel en vooral het zui delijke deel ervan, dat van Australië beter geobserveerd kan worden. Een derde deel van de hemel kan name lijk niet vanuit de noordelijke obser vatoria bestudeerd worden. Met echtgenote Specialiteit In 1957 aanvaardde dr. Bok zijn huidige ambt als hoogleraar in de astronomie aan de nationale univer siteit van Australië en hel directeur schap van het observatorium Mount Stromlo. Juist door deze benoeming kon professor Bok zich volledig wij- Dicht bij honger gebieden DAGRA N V. DIEMEN Heroïne en opium ter waarde van naar schatting 160.000 gulden zijn gisteren door de douane in Sydney in beslag ge nomen aan boord van het Nederlandse schip „Straat Clarence" van de R.N.J. C.O L. N.V. 1e Amsterdam. De smokkel waar was verborgen in een luchtkoker. Naast de verdovende middelen trof men eveneens 300 transistorradio's aan met een gezamenlijke waarde van ongeveer 40.000 gulden. VOOR EEN WAARDE VAN MILJOENEN Beroemde collectie verdween tijdens de burgeroorlog (Van een correspondent) Europa's waardevolste verzame ling antieke horloges, waar thans verzamelaars enkele mil joenen dollars voor zouden beta len, is sedert de Spaanse burger oorlog verdwenen. Tot nu toe heeft de politie van alle wereld delen vergeefs naar de collectie gezocht. Tientallen jaren heeft de rijke Spaanse kolonel Dusmet de Arizcun er over gedaan en zijn miljoenenvermogen geof ferd om een collectie bijeen te brengen, die voor Europa uniek was. Tot zijn schatten behoorde een van de beroemde olie-uurwerken van Jean de l'Hermite. het befaamde hor loge van Don Juan van Oostenrijk, die tegelijkertijd datum en de maan standen aangaf, alsmede tien der veel begeerde „Neurenberger Eie- Volledigste ter wereld Met uitzonderlijke handigheid en kennis verwierf de op klokjes beluste officier in het jaar 1921 de Londense collectie Cuthbert Materley en spoe dig daarna de bekende Münchener Wassermann-collectie. Hieraan voeg de hij spoedig de Florentijnse verza meling van de Graaf van Cortessi en de nog kostbaarder collectie van de Marokkaanse Sultan Mulev Haffid toe, zodat hij inderdaad de eigenaar van een horlogemuseum werd dat in zijn volledigheid nergens ter wereld geëvenaard werd. roof ervan gemakkelijker te maken. Het is echter ook mogelijk, dat per soneel van de bank, dat op de hoogte was van de waarde van de collectie, deze in de hoofdstad zelf verstopte. Zelfs is het mogelijk, dat een kunst kenner de collectie om haar te red den heeft verstopt op een veilige plaats in Madrid, in de loop van de burgeroorlog zelf omkwam en zijn ge heim mee nam in het graf Nooit is één stuk van de collectie waar dan ook opgedoken. Thans, 28 jaar na de verdwijning wil men op nieuw een poging wagen de horlo ges van de kolonel terug te vinden maar de vooruitzichten zijn wei nig hoopvol. Maar er zijn geen vissers (Van een correspondent) LONDEN ENKELE Jaren geleden kwam een Russisch koopvaardijschip voor de kust van Arabië in een enorme hoeveelheid dode vissen terecht. Het totale ge wicht werd geschat op 20 miljoen ton. Uit andere berichten uit dit zeegebied valt te concluderen, dat het wellicht zeer rijk aan onder waterfauna is. Kortgeleden heeft het Britse onderzoekingsschip „Dis covery" thans de definitieve weten schappelijke bewijzen meegebracht, dat deze berichten juist zijn ge weest. De ..Discovery" verbleef in dit ge bied ten tijde van de tussen mei en augustus waaiende zuidwestmoeson. De zee in dit gebied is tijdens de moeson niet helder en blauw, doch groen en troebel en ruikt naar vis, hetgeen het gevolg is van grote hoe veelheden zeer kleine zeedieren en -planten, die de grotere vissen tot voedsel dienen. De „Discovery" ont dekte met behulp van het echolood op ongeveer 240 meter diepte grote scho len vis ter grootte van haring. Vitaminen zijn een weldaad voor de huid Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid dooi >i behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitunu van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een sleei goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tube) voor herstel en verzorging van de huid's na Dagcrime (blauwe tube) ter bescherming van de huid overdag. Tube vanaf f4.75 Grote fout Toen op 18 juli 1936 de burgeroorlog in Spanje uitbrak, koos Dusmet de Arizcun de voor bomvrij doorgaande kluis van de Bank van Spanje te Ma drid als bergplaats voor zijn schat. Maar dit was juist een ernstige fout, want reeds in het begin van de win ter van hetzelfde jaar liet de rege ring te Madrid haar goud- en zilver- reserves uit de Bank van Spanje r Valencia overbrengen en vandaar naar de Sovjet-Unie Hierbij werd ook de collectie-Anz- cun naar Valencia meegenomen. Al thans: officieel werd toen door de mi nister van financiën Negrin de in be slagneming en het transport van de collectie naar Valencia bevolen. Van dat ogenblik af zijn de meer dan dui zend klokjes van de kolonel verdwe nen. Er zijn nooit bewijzen gevonden, dat de horlogevcrzameling inderdaad in Valencia is aangekomen en daai werd overgenomen, ja zelfs geen be wijs, dat de collectie ooit Madrid heeft verlaten. Men heeft echter ook geen bewijzen kunnen vinden, dat de collectie ooit in de Sovjet-Unie te recht kwam of het moest zijn, dat zij globaal naar gewicht was toege voegd aan dc goudreserves, die de slaat daar in veiligheid bracht. Doch deze laatste mogelijkheid wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht. Geen stuk dook op Daar beamten van de Sovjet-Rus sische ambassade reeds bij de insche ping van het transport aanwezig wa ren, ligt het vermoeden voor de hand, dat de verzameling horloges, waar van de waarde zelfs voor een volsla gen leek duidelijk kon zijn, reeds te voren in Madrid van het goudtrans port werd afgezonderd teneinde Advertentie Dit alles betekende echter nog niet. dat dit deel van de Rode Zee een waardevol vangstgebied zou kunnen worden. Ten eerste heersen daar waarschijnlijk geheel andere vangst omstandigheden. wanneer de zuid west moeson niet waait en ten tweede bevat het water daar op 100 tot 1000 meter diepte zeer weinig zuurstof. Zuurstofgebrek is echter voor enkele vissoorten veel gevaar lijker dan voor andere en daarom is het moeilijk te zeggen, welke in vloed dit alles zou hebben op de visserij ter plaatse Aan de zuidoostkust van Arable, waar deze visrijke wateren aan gren zen, wonen slechts zeer weinig men sen. Het land is grotendeels woestijn en dat is waarschijnlijk de oorzaak dat tot nu toe de mogelijkheden van de visvangst zo weinig zijn uitgebuit. Doch slechts weinige honderden ki lometers verder wonen miljoenen hongerige Indiërs en Pakistani en zij zullen op een goede dag wellicht zeer dankbaar zijn voor de ontdek kingen van de „Discovery". Intussen zijn de Japanners en de Russen, wier visserijschepen de wereldzeeën be varen, waarschijnlijk het best in staat, gebruik te maken van de mo gelijkheden van dit gebied. Luchtkastelen kunnen reële burchten worden, solide en hecht. Door te sparen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken.-Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce Professor Bok werkt nauw samen met zijn Amerikaanse vrouw, die haar doctoraal in de astronomie be haalde aan de bekende universiteit van California. Het echtpaar ontmoet te elkaar voor het eerst in 1928 toen in Nederland een conferentie van de Internationale astronomische vereni ging werd gehouden. Mevrouw Bok doceert sterrenkunde, maar zij is te vens medewerkster van haar man, want zij analyseert overdag de gege vens die haar echtgenoot 's nachts heeft vergaard. Samen met zijn vrouw heeft prof. Bok een boek over de Melkweg ge schreven. Hij heeft zelf een drietal andere studieboeken op zijn naam staan. In de loop der jaren heeft hij als geleerde internationale faam ver wonen. Tot de vele wetenschappe lijke verenigingen waarvan hij lid is behoort ook de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen. In 1961 werd hij benoemd tot voorzitter van een commissie van de Internationale Astronomische vereni ging. die de structuur en dynamica van het Melkwegstelsel bestudeert. Hij is in de wetenschappelijke we reld de grote voorvechter van nau we samenwerking tussen optische en radiologische Melkweg. waarnemers (Advertentie) VRAGEN OVER SPEUR- EN ONTWIKKELINGSWERK De Tweede-Kamerleden I'eschar (p.v.d. a.). Scholten (c.h.u.), Kieft (a.r.p.), Lu cas (k.v.p.) en Joekes (v.v.d.) hebben aan de ministers van economische zaken en van onderwys, kansten en weten schappen de volgende schriftelijke vra gen gesteld: Is het naar de mening van de ministers o.m. gelet op de achtste nota inzake de industrialisatie van Nederland aisme- de op het jaarverslag van de Maatschap pij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. over 1962 juist om tel stellen, dat er in ons land achterstanden bestaan op het gebied van het speur- en ontwikkelingswerk Welke maatregelen zijn of zullen wor den getroffen om deze achterstanden in -v. te lopen en wat zal er geschieden om in S het bijzonder het speur- en ontwikke- s lingswerk van en voor de kleinere en middelgrote ondernemingen te vergro- ten 4 Indien stimulansen voor het speur- en ontwikkelingswerk gewenst worden ge-i. acht, willen de'ministers dan in overleg 5 treden met hun ambtgenoot van finan ciën, ten einde na te gaan of verder- dan 3 g Alwéér geen ladder... dank- P zij Lihelle Non Run,gebreid g volgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U herkent ze aan 5 het Runex ff embleem op de verpakking. Koop dus voortaan bij het ontwerp van wet op de j inkomstenbelasting 1980. moeten worden j 'bra eb F" sterker y I? f 2.95 3 Downingstreet 10, het statige huis in Londen, dat al door zoveel staatslieden van wereldfaam is bezocht, heeft deze treek teel een bijzonder prille bezoekster gehad. De Britse premier, sir Alec Dou glas Home. ontving nl. in zijn ambtewoning zijn dochter me vrouw Diana Wolfe Murray, die si< Alectwaalf dagen oude klein dochtertje Fiona Grizel had mee gebracht. Trots a,ls een pauw poseerde de opa-premier met de nieuwst/ aan- AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11