AMERIKAANSE VLIEGERS ZULLEN DOOR DE RUSSEN WORDEN VRIJGELATEN „Prinses Margriet" gevoegd bij vloot van de Provinciale Stoombootdiensten Gewonde piloot reeds in West-Duitsland Grieks-Turks gesprek over kwestie-Cyprus Belg voorzitter van Europese parlement MINISTER DEAN RUSK: „Geen ruil, Sow jet-Unie nam dit besluit zelf" Panamees schip in brand - bemanning in de boten I ITALIAANSE I I WON HET I I SONGFESTIVAL I Griekse Cyprioten willen opheffing niemandsland HINDOES EN MOHAMMEDANEN SLAAGS IN INDIA - VELE DODEN Vaartocht naar „Markab 2", 16 mijl buitengaats 207e jaargang - no. 70 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 maart 1964 Directie: P. van de Velde. F. B. den Boer en W de Paeter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. /9.75 per tew.franco per post 10.— p kw. Lw Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508 adv 36«7 3643). Middelburg' Markt 51, tel. 3841 (b.g g. red. 2078'3169. adv. 23751: Goes: Gr. Markt 2. te). 6140 (b ee. red 7852. adv. 52131; Ovir.iirc. 2911: Zierikzee: red. tel. 2425. adm. Ie). 2094. Adv pr. 32 ct. p. mm Min. p. adv. 4.80. Ingez. med 3 tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 32 - - >-■" *-«•« immers 15 ct. Bureaus: Vllufngen: 'V5. Terr.- ur-r. Ar2. t-1 regel*(min. „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 3J0300 P.Z.C.. Middelburg. Vergeefs spel in Dearne: geen treffers Pagina 3 De Engelse soldaat eerste klasse Peter John maakt een buiging voor koningin Birikit van Thailand tij dens een plechtige bijeenkomst in Bangkok. Bij deze gelegenheid wer den Britse militairen onderscheiden, die meermalen bloed hebben afge- i staan ten behoeve van het Rode Kruis in Thailand. De Sowjet-Unie zal in de zeer nabije toekomst de twee Ameri kaanse vliegers vrijlaten die nog door de Russen worden vast gehouden nadat hun toestel bijna twee weken geleden boven Oost- Duitsland werd neergeschoten. Dit is gisteren meegedeeld door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Het derde bemanningslid van het neergeschoten vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een toestel van het type RB-66, werd zater dag door de Sowjet-Unie vrijgelaten. Het was de eerste luitenant vlieger Harold W. Welch die een arm en een been brak toen hij en de twee andere inzittenden van het vliegtuig zich met hun parachutes in veiligheid stelden. Hij bevindt zich thans in het hospitaal van de Amerikaanse luchtmacht op de luchtbasis bij Wiesbaden. nomen. „Wij hopen dat deze kwestie thans van de baan is en dat wij tot normale betrekkingen kunnen terug keren", zo verklaarde hij. Op een vraag of ooit communistische vliegtuigen het westelijke luchtruim had den geschonden antwoordde Rusk dat er inderdaad enkele van deze gevallen zijn geweest waarbij Russische of Oost- duitsë vliegtuigen betrokken waren. Zij hebben zich echter in beperkte mate voorgedaan, voegde hij daaraan toe. In een vraaggesprek voor de Amerikaan se radio en televisie verklaarde minis ter Rusk gisteravond dat de Verenigde Staten „zojuist van de Sowjet-Unie hadden vernomen dat de twee vliegers zouden worden vrijgelaten". De twee mannen zijn de kapitein-vlieger David I. Holland en de navigator-instructeur, kapitein Meivin J. Kessler. Rusk sprak er zijn voldoening over uit dat zij bin nenkort op vrije voeten zouden zijn. Hij voegde daaraan toe dat het belangrijk is in te zien dat dergelyke incidenten de spanningen van de koude oorlog niet vergToten. Rusk herhaalde nog eens dat het vliegtuig van zijn koers was afge dwaald en boven Oost-Duitsland was terechtgekomen. Rusk voegde daar aan toe dat president Johnson stap pen heeft genomen om de kans dat zulke incidenten plaatsvinden te ver- Sluiting fabriek in Wormerveer is opgeheven „De hoofdinspecteur-directeur van de arbeid dr. G. W. R. Overdijkink heeft de installatie van Naarden Kemi te Wormerveer zaterdagmorgen geïnspec teerd en geconstateerd dat voldoende technische verbeteringen zijn aange bracht ten einde aan de in de hinderwet gestelde voorwaarden te voldoen. Op grond hiervan en van de door de. direc tie van Naarden Kemi gegeven garan ties hebben b. en w. besloten de sluiting van de inrichting van Naarden Kemi op te heffen. In de komende week zal de directie van Naarden Kemi omwonenden en recla manten uitnodigen tot een bijeenkomst ter bespreking van de opgetreden moei- lijkheden". Dit is zaterdag meegedeeld in een ge zamenlijk communiqué van b. en w. van Wormerveer en de directie van de tall- oliefabriek Naarden Kemi N.V. B. en w. van Wormerveer hadden enkele dagen daarvoor besloten tot sluiting van de installatie voor de gefractioneerde destillatie van tallolie nadat omwonen den over de stank hadden geklaagd. De dames S.M.M. van Dongen- Bonte (rechts) en E. A. H. IV, van der Giesen-Veder speelden het za terdagmiddag op de nieuwe veerboot „Prinses Margriet" niet alleen klaar om respectieve/ijk de provinciale vlag te hijsen en de vlag van de wer] te strijken, De wind' deed het. dundoek voortdurend om touwtjes kringelen. Mevrouw Van der Giesen krijgt dan ook hulp van haar man en mevrouw Van Dongen, die het schip destijds ook doopte, wordt ge assisteerd door enkele matrozen. 'Foto P.Z.C.) kleinen. Minister Rusk legde er de nadruk op dat de vrijlating van de vliegers „niet een ruil was" en dat de Sowjets zelf dit besluit hadden ge- Geen speculaties De minister werd vervolgens het feit voorgehouden dat de Russen eerder had den verklaard dat de Oostduilsers deze zaak moesten behandelen. Nu gebleken is dat de Sowjet-Unie deze kwestie zelf ter hand heeft genomen werd Rusk ge vraagd of hiermee het principe is be vestigd dat het een raagstuk voor de Russen was om te behandelen. De Amerikaanse minister wilde zich echter niet in speculaties begeven op welke wijze bepaalde regeringen bij deze zaak zijn betrokken. Dit behoort tot het terrein van de erkenning van Oost- Duitsland, zei hij. Rusk bevestigde dat alle onderhandelingen over de vrijlating van de vliegers mèt de Sowjet-Unie ren gevoerd. OP HANDELSCONFERENTIE IN GENÈVE Belgen zullen door Kongo schadeloos worden gesteld Een vergoeding van 54 miljoen gulden voor de schade, die Belgen in Kongo hebben geleden en een nieuwe regeling i voor de door de voormalige Belgische kolonie overgenomen buitenlandse schuld bij de overdracht van de soeve reiniteit zijn twee belangrijke punten van het vorige week in I^-opoldstad gesloten akkoord tussen België en Kon- De Belgische xninLster van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, die de overeen komst tijdens een vierdaags bezoek aan Kongo de vorige week met premier Adoela uitwerkte, neeft dit gisteren in Brussel op een persconferentie mede gedeeld. Minister Spaak zei. dat de overeenkomst tegelijkertijd een einde en een begin is", De hangende financiële kwesties tussen België en het in 1960 onafhanke lijk geworden Kongo betroffen voorts de overdracht aan de Kongolese staat van de aandelen in bedrijven van open baar nut en in de industrie. Aangezien echter deze effecten zich voor een deel in handen van particuliere maatschap pijen bevinden, kon daarover nog geen definitief akkoord worden bereikt. De Amerikaanse kustwacht heeft mee gedeeld dut de bemanning van het zich in de Caribische Zee bevindende Pana mese schip „Beth" gisteren in de red dingboten is gegaan nadat een brand hun schip In een vlammenzee had ver anderd. Een vliegtuig van de kustwacht bevond zich boven het rampschip en een schip van de kustwacht was onderweg. Een ander vliegtuig trachtte het Noorse schip „Rego" naar de plaats van de ramp. op ongeveer 160 km ten zuiden van de Dominicaanse Republiek, te lei den. 5 s I Anneke Grönloh 10de I lli-t zestien jarige Italiaanse zan- 5 geresje Gigliola Clnquctti heeft 1 5 zaterdagavond de eerste prijs ge- wonnen In het negende Eurovisie- S songfestival in Kopenhagen. Zy 5 verwierf 49 punten. S De Nederlandse deel neemater, 5 Anneke Grönloh, moest de tiende 5 plaats delen met de Belg Robert S Cogol. Beiden kregen slechte Z twen punten. Tweede werd de Britse zanger Matt Monro met 17 punten. Romiialdo uit Monaco be zette met 15 punten de derde plaats. De overige uitslagen wa ren: Luxemburg en Frankrijk elk 14 punten. Oostenrijk 11, Finland 9, Noorwegen 6. Denemarken 4 en Spanje 1 punt. De rest van de deelnemers verwierf in het geheel geen punten. Moeilijkheden? De Britse militairen, die tot dusver zo veel mogelijk de orde op het eiland heb ben gehandhaafd, hebben herhaaldelijk verklaard, dat de strook van essentieel belang voor de veiligheid is. De leiding van de vredesmacht van de V.N., die de taak van de Britten gaat overnemen, j wil de strook ook handhaven. Er kun nen dus moeilijkheden tussen de Cypri sche regering en de troepen van de V.N. ontstaan. Minister Georkatjis zei voorts, dat de Grieks-Cyprische leiders „van de inter- nationale vredesmacht verwachten, dat zij met de regering samenwerkt". jj0 „Zij verwachten ook van deze macht, zo •volgde hij, „een volledige coördinatie Uit bevoegde kringen in Athene is vernomen dat de Griekse minister voor handel, Melas, die zijn land zal vertegenwoordigen op de inter nationale handelsconferentie die vandaag in Genève begint, daar de kwestie Cyprus zal bespreken met de Turkse minister van buitenland se zaken Erkin, die aan het hoofd staat van de Turkse afvaardiging naar deze conferentie. Melas, die. vroeger de post van Grieks ambassadeur in Washington bekleedde, heeft de opdracht gekregenmet Erkin de aspecten van het vraagstuk-Cyprus te bespreken en ook het onlangs door Ankara verbroken Grieks-Turkse han dels- en vestigingsverdrag ter sprake te brengen. Niemandsland De Griekse Cyprioten hebben zich gisteren, bij monde van de minister van binnenlandse zaken, Polykarpos Georkatjis, voor het eerst uitgespro ken voor opheffing van de strook niemandsland tussen de Griekse en de Turkse wijk in de hoofdstad Ni cosia. In een verklaring voor het Cyprische, persbureau betoogde de minister, dat „opheffing van de strook noodzakelijk I daat-concessionaris zijn. is voor hèt herstel van de orde, omdat j gedurende de tijdelijke periode reclame zij de normale betrekkingen tussen delop het tweede t.v.-net mag worden uit- Griekse en de Turkse Cyprioten belem- gezonden, is vrijdag in de commissie mert". „De strook niemandsland is een niet aan de orde geweest. Dit punt zal element van scheiding, niet van een- I op 17 april a.s. door de commissie wor- heïd". aldus de minister. den besproken. Fa. Van Eeghen sluit akkoord met Indonesië Volgens berichten van het Indonesische persbureau Antara heeft, de heer E. H. van Eeeghen van de firma Van Eeghen en Co. té Amsterdam zaterdag met de Indonesische minister van handel Adam Malik een overeenkomst gesloten waar bij een handelsonderneming wordt ge- creëerd die Indonesische produkten in het buitenland moet verkopen en indu- strieprodukten in het land zal invoeren. RESERVISTEN OPGEROEPEN IN MALEISIË CHRISTEN-DEMOCRAAT DUVIEUSART NEDERLANDER KAPTEIJN (SOCIALISTEN) MET 6 STEMMEN VERSLAGEN .„rrin; Maleisië heeft zater- Pacificatiecominissie: TWEEDE NET TIJDELIJK AAN DE OMROEPEN EN N.T.S. (Van onze Haagse redactie) De pacificatiecoinmissie zal de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen. mr. Th. H. Bot, adviseren de programma's van het tweede t.v.-net tijdelijk te doen verzorgen door de om roeporganisaties, de N.T.S; en de ker ken. Dit advies, dat in overeenstemming is met het akkoord van Wassenaar, dat ten grondslag heeft gelegen aan de ka binetsformatie van het vorig jaar, werd vrijdag door de commissie unaniem ge nomen. Het kreeg dus ook de steun van de leden van de commissie, die kandi- dag alle reservisten en territoriale le- 'loot- en luchtmachteenheden on- wapenen geroepen. Op Borneo •echten, naar bekend, geregelde troepen tegen Indonesische en door Indonesië ge steunde guerrillastrijders die «1e nieuwe federatie, willen „vernietigen". In een regeringsverklaring werd zaterdag ge zegd. dat het oproepen van reservisten geen algemene mobilisatie inhoudt. Niet alle reserve-eenheden zullen worden ge bruikt. De Belgische christen-democrati sche oud-premier Duvieusart is zaterdag gekozen tot voorzitter van het Europese parlement, dat de politieke controle uitoefent over de Europese gemeenschap. Hij kreeg 57 stemmen tegen de Nederlandse socialistische afgevaardigde P. J. Kapteijn 51. De Europese christen-democratische fractie had zaterdagochtend, na lang durige moeizame onderhandelingen tussen de fracties toch nog geweigerd Bij de gevechten tussen Hindoes en mohammedanen in de Indiase plaatsen Jamsjedpoer en Roerkela, die drie dagen hebben geduurd, zijn volgens gisteren ontvangen gegevens 129 mensen gedood. De ongeregeldheden begonnen donderdag nadat oen trein met Hindoevluchte lingen uit Oost-Pakistan door de twee plaatsen was gereden, op weg naar Midden- India, waar de Hindoes een nieuw leven willen ophouwen. Andere Hindoes, die met de vluchtelingen in de trein hadden gesproken, vielen daarna mohammedaanse winkels en woonhuizen bij het station aan. De opwin ding verspreidde zich over de achterbuurten en bazaars van de oude stad. In Roerkela kwamen 62 en in Jasjedpoer 67 mensen om het leven. In beide steden was het gisteren rustig. De Indiase regering heeft bevel gegeven treinen met vluchtelingen voortaan niet bij hoofdstations te laten stoppen, maar bij kleinere stations, om te voor komen dat de verha en van de vluchtelingen over wreedheden de Hindoes op nieuw zouden aanzetten tot wraakoefeningen op mohammedanen in India. geen eigen kandidaat te stellen in ruil voor een akkoord over het stelsel van roulering van het voorzitterschap. De stemming over het voorzitterschap was geheim. Men neemt aan dat de heer Kapteijn steun had van zijn eigen fractie, een aantal liberalen en ver scheidene christen-democraten. Duvieusart kon rekenen op de meerder heid der christen-democratische afge vaardigden en de stem van de Gaul listen. Bij de samenstelling van het bureau van het Europese parlement, dat be staat uit de voorzitter en acht vice- voorzitter, werd de heer Kapteijn later op de dag tot vice-president benoemd. In het oude bureau had als Nederlander mr. P. A. Blaisse zitting. De Nederlandse socialistische afgevaar digde drs. G. M. Nederhorst, werd be noemd tot rapporteur van het parlement voor het twaalfde jaarverslag van de hoge autoriteit der E.G.K.S. Incident Tijdens de uilvoering deed zich een incident voor. Toen de Belgi sche zanger zijn lied wilde begin nen drong een man. zwaaiend met een plakkaat welks Inhoud tegen premier Salazar van Portu gal was gericht, zich voor de televisiecamera's. Hij werd echter onmiddellijk door de politie ge grepen en in arrest gesteld. Er was voor de zangeressen en zangers van het Eurovisiesong festival zaterdagavond nog een souper-dansant in de Kopenhaag- se Ambassadorclub. Het werd een zeer geanimeerd feest en Anneke Grönloh voelde zich er opperbest. Er was geen sprake van neer slachtigheid. Integendeel De Hol landse club, welke naar het song festival was gereisd, was van oordeel dat de twee punten die Anneke Grönloh verzameld had, j in leder geval meer zijn dan het resultaat gedurende de laatste drie jaren, toen de score elke keer nul was. Anneke kwam er nti ook rond voor uit dat ze „Jij bent myn le- j ven" niet zo'n heel erg leuk liedje had gevonden. Bij de nationale j finale in Utrecht zei ze nog an- ders. Ze moest toen wel, want j haar manager zat vlak naast haar I alsmede Adri van Oorschot van de VAKA-t.v., die de nationale wedstrijd namens de N.T.S. had I moeten organiseren. In Utrecht j zei Annekes manager nog: ..An- j neke staat helemaal achter het j liedje. Ze gelooft in de tekst". In j Kopenhagen zei hy: „Ach. het i was natuurlijk geen best liedje" I en Anneke beaamde. Anneke voelde zich kiplekker, j want Kopenhagen had haar twee punten gebracht en bovendien de slotakte van een reeks onderhan- I delingen, welke zijn geresulteerd I in een contract voor een tournee naar Singapore, Indonesië en Ja- pan. In Singapore is ze enkele 1 jaren geleden reeds geweest. Haar geboorteland Indonesië ziet j ze na acht jaar terug. Japan is I nieuw voor haar. S Foto het Italiaanse zangeresje Gi- S 2 ghola Cinquetti met haar moeder. E iïiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimmiiiiiiiiiiiiiH ZEELANDS DERDE GROTE VE ERBOOT WERD OVERGEDRAGEN OPNIEUW is de veerverbinding over de Westerschelde aanzien lijk verbeterd. Dat gebeurde zaterdagmiddag toen Zeeiands derde grote veerboot, de „Prin ses Margriet", officieel werd overgedragen aan het provin ciaal bestuur van Zeeland. De heer J. U. Smit, een der direc teuren van de werf Van der Giesen-De Noord in Krimpen aan den IJsel, voorspelde zater dagmorgen bij het begin van de vaartocht de ongeveer 300 ge nodigden: „We blijven zo'n beetje krulletjes draaien op do rede van Vlïssingen". Maar de nieuwe bemanning van de „Prin ses Margriet" was het daar ken nelijk niet mee eens: men maak te zelfs een tocht naar de bui tengaats liggende loodsboot „Markab 2", 16 mijl nit de kust. En tijdens deze vaartocht werd de nieuwe veerboot officieel overgedragen. Ver van tevoren was de overdracht keurig gepland. Mevrouw E. A. H W van der Giesen-Veder, de echtgenote van een der directeuren van de werf. zou de vlag van de werf Van der Giesen-De Noord strijken en mevrouw S.M.M van Dongen-Bonte, echtgeno te van Zeeiands lid van Gedeputeer de Staten, die enkele maanden gele den hét schip ook doopte, zou de vlag van de provincie Zeeland hijsen. Maar een wispelturige wind bleek spelbre ker. want noch mevrouw Van der Giesen, noch mevrouw Van Dongen slaagde er in de hun toebedeelde taak te volvoeren. De wind deed de vlag gen rond velerlei touwtjes kringe len en van een vlag strijken en hijsen was aanvankelijk dan ook geen spra ke. Redders in nood Er waren echter redders in nood. Me vrouw Van der Giesen werd gehol pen door haar man. terwijl mevrouw Van Dongen hulp kreeg van de ma trozen van de provinciale stoomboot- diensten Henk Marijs uit Vlissïngen cn Marinus van de Linde uit Sou burg. Eindelijk werden de vlaggen bevrijd uit de touwen en mevrouw van der Giesen kon opgelucht roe pen „Ja, daar komt ie". Pas toen kon den de beide dames hun aandeel in de ceremonie vervullen, waarbij zii onder meer gefilmd werden door de camera's van de Nederlandse televi siestichting, die nog zaterdagavond de overdracht op de beeldbuis bracht. De vlag van de werf Van der Giesen- De Noord was dus gestreken en de vlag van de provincie Zeeland wap perde fier in top. In een van de vier salons kon de heer J. U. Smit, een der directeuren van de werf, de nieu we veerboot daarna officieel over dragen. Hij deed dat in een gloedvol le toespraak, waarin hij onder meer zijn spijt uitsprak over de afwezig heid van prinses Margriet, die haar naam aan dit schip gegeven heeft De bouw van dit schip noemde hij een grote eer voor werf Van der Giesen- De Noord. ..Het betekent weer een stap naar een betere verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen". zo zei hü. ..al moet ik toegeven, dat het r.og geen brug over de Westerschelde is". ..Be stel nog maar twintig van deze boten" /o vervolgde hij. „dan hebt U we! on eereer een brug en samen met ..De Schelde" zullen we die twintig bo en wel vervaardigen". Nieuwe snufjes Boeiend vertelde hij over de eerste vaartocht van de ..Prinses Margriet". Tussen drie of vier sleepboten werd het schip over de Nieuwe Waterweg gebracht. ..Het was een spannend mo ment". aldus deze directeur, „toen we het schip voor de eerste maal op eigen kracht moesten laten varen". He; lukte niettemin en op eigen kracht koerste het schip naar Vlïssin gen. De heer Smit gewaagde ook nog van de nieuwe snufjes en van het feit. dat de zijbanen op het rydek ongeveer 17 centimeter breder zyn dan op de zusterschepen „Prinses Beatrix" en „Prinses Irene". Ten slotte droeg hü het „bouwnummer 815" over aan de commissaris der koningin in Zeeland met de wens, dat het schip „zonder (Zie slot pag. 2 kot. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1