Aantal patiënten consultatiebureau voor alcoholisme stijgt geregeld Simpson: eerste Britse zege Milaan-San Remo IN DE AFGELOPEN JAREN ROND 200 PATIËNTEN GENEZEN Huisbezoeken Noodgedwongen Gemeenten Financiële regeling voor beëindiging van landbouwbedrijf Inkomensgrens van f6500 Financiële berichten NIET KOKENEN TOCH EEN PRACHTIG WITTE WAS Sjoukje Dijkstra koos muziek van Guus Jansen Manchester United na 4 -1 voorsprong toch uitgeschakeld Nederlanders reden onopvallend Voetbalwedstrijden uitgesteld VRIJDAG 20 MAART 1964 PROyiNOIALE ZEEUWSE COURANT 9 EIND 1962 CA. 300, EIND 1963 RUIM 360 De constante stijging, die het aan tal patiënten van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme (Z.C.v.A.) gevestigd te Middel burg gedurende de afgelopen jaren te zien heeft gegeven, heeft zich ook in 1963 voortgezet. Aldus blijkt uit het jaarverslag over liet afgelopen jaar, waarop gistermid dag mr. J. J. van der Weel, de secretaris van het bestuur, en de heer R. Visser, directeur van het bureau, een toelichting gaven. Wa ren er aan het einde van 1962 even 300 patiënten in behandeling, aan het einde van het afgelopen jaar waren dat er reeds over de 360. Nu het Z.C.v.A. ongeveer zeven jaar in Zeeland werkzaam is, heeft de directeur een globaal overzicht kunnen krijgen van de resultaten in die afgelopen periode. Hoewel enige voorzichtigheid in acht geno men moet worden kan men stellen, dat dank zij de werkzaamheden, van het bureau tegen de tweehon derd patiënten in de afgelopen ze ven jaar alcoholvrij of „veel ver beterd" verklaard konden worden. Een „oogst", waarop de directeur Visser en zijn staf ongetwijfeld met dankbaarheid kunnen terug zien. In het afgelopen jaar werden van de 54 afgevoerde patiënten er elf afgc- (voerd, nadat ze alcoholvrij verklaard waren. Bg 15 patiënten was de toe stand veel verbeterd, bij 13 patiën ten was een lichte verbetering opge treden. Het uitgebreide scala cijfers, waarin de heer Visser zijn patiënten gerangschikt heeft, heeft betrekking op hen, met wie de relatie een diepere inhoud gekregen heeft. De contacten met deze patiënten gebeuren tijdens de spreekuren, die het bureau in Middelburg houdt en in acht andere gemeenten in Zeeland, namelijk Goes, Hulst, Oostburg, Terneuzen. St.- Annaland, Tholen. Vlissingen en Zlerik- zee. Daarnaast hecht de bureaustaf bij zonder veel waarde aan regelmatige huisbezoeken, daar op deze wijze tege lijkertijd het milieu van de patiënt bij de behandeling wordt betrokken. Het aantal mensen, met wie het bureau in 1963 bemoeiing had, is groter dan uit de cijfers blijkt, daar de patiënten met wie nog slechts incidentele contacten on- derhonden werden, in het cijfermateriaal niet opgenomen zijn. In sommige ge vallen was de duur van het contact nog te kort om de betrokkenen reeds onder de ingeschreven patiënten te rangschik ken, terwijl bij anderen nog onvoldoende bereidheid aanwezig was om zich in een relatie met het bureau te begeven. Voorts waren er enkele vaak tijd rovende gevallen waarin het bu reau noodgedwongen niet de aandacht kon besteden, die de patiënten nodig hadden. De heer Visser hoopte, dat deze beperkingen in het komende jaar, waarin het bureau over vier ge kwalificeerde maatschappelijk wer kers kan beschikken, zullen worden opgeheven. Er is, zo vervolgt de heer Visser in zijn verslag, een groeiende samenwerking met andere instellingen in Zeeland, ten ein de tot een zo goed mogelijke taakverde ling bij de maatschappelijke nazorg te komen. Het aantal gevallen, waarin van uit het algemeen maatschappelijk werk een beroep op het Z.C.v.A. wordt gedaan, stijgt voortdurend, terwijl van de zijde van het bureau in toenemende mate ge tracht wordt de in dc provincie werk zame maatschappelijk werksters en wer kers in te schakelen. Nu bet bureau sinds november 1963 vier maatschappelijk werkers en een adminis tratieve kracht in dienst heeft, zijn van- Politie overvalt speelhol in Amsterdam Agenten van het bureau Pieter Aertz- straat te Amsterdam hebben woensdag- nucht een inval gedaan in de woning van <le schilderes mevrouw de, K. aan de Rijnstraat ter hoogte van de Vryheids- laan. Het was de Amsterdamse politie al lange tijd bekend dat zich daar een speelhol bevond. Er werden 16 mannen en 3 vrouwen ge arresteerd. Speelmateriaal en een hoe veelheid drank werden in beslag geno men. Tegen de bewoonster, de portier en de bankhouder is proces verbaal opge maakt wegens gelegenheid geven tot hazardspel. De politie is onmiddellijk na de arrestatie met de verhoren begonnen. Gisterochtend moesten nog vijf arrestan ten worden verhoord. De anderen zijn op vrije voeten gesteld. In september van de politie al eens ee val te doen in de woning van De K. De inval mislukte toen echter om dat de vooringang van het huis met drie verschillende deuren is beveiligd. Woens dagnacht drong de politie met getrok ken pistool aan de achterkant van het huis binnen. SCHOT EN AUSTRALISCHE GEARRESTEERD IN TSJECH0-SL0WAKIJE Het Tsjechoslawaakse persbureau „Ce- teka" heeft woensdag gemeld, dat de 23-jarige Schotse geschiedkundige Nor man Stone en de Australische onderwij zeres Janice Wilson in Tsjecho-Slowa- kije zijn gearresteerd, omdat z\j poogden een Tsjecho-SIowaak over de grens te smokkelen. Volgens het persbureau heb ben beiden een bekentenis afgelegd. Zij hadden gebruik gemaakt van een auto, die hun geleend was door mejuffrouw Andrea Wnlder, een Oostenrijkse die in West-Duitsland werkt voor een Londen- sc krant. zelfsprekend ook de kosten belangrijk toegenomen. De Staten van Zeeland heb ben deze toeneming zo belangrijk ge vonden dat zü op voorstel van het pro vinciaal bestuur en op verzoek van het bestuur van het Z.C.v.A. de subsi die voor het consultatiebureau verdub beld hebben van 5000 tot 10.000. In hun voorstel verklaarden Ged. Staten te erkennen, dat het werk van het bu reau een bijzonder belangrijke plaats in Zeeland inneemt. Mr. Van der Weel ver zekerde, dat bestuur en staf van het Z.C.v.A. daar zeer erkentelijk voor zijn. En datzelfde geldt voor de medewerking van de Zeeuwse gemeenten, die in bijna alle gevallen het bureau subsidiëren. Slechts twee gemeenten in Zceuwsch- Vlaanderen doen dat niet, terwijl er voorts nog enkele gemeenten ïn Wal cheren en Tholen zijn, die nog geen bijdrage verlenen. Van groot belang acht het bestuui ook de algemene voorlichting ovei het alcoholprobleem. Bekendheid van de bevolking met de gevaren, die dreigen, kan veel onheil voorkomen. In de loop van het jaar verzorgde de heer Visser talrijke lezingen, waarbij hij de materie aanschouwelijk kan maken met dia's, waarvoor kort ge leden een projectieapparaat is aan geschaft. Ook eindexamenkandidaten van kweekscholen wijden in hun scriptie geregeld aandacht aan de problemen van het alcoholisme. Zü weten zich daarby gesteund door de voorlichting van df medewerkers van het bureau. Behalve het jaarverslag is er voor be langstellenden op het bureau een ver slag beschikbaar van een gesprek tussen oen psychiater en een maatschappelijk werker, dat het resultaat is van een ge- dachtenwisseling tussen de aan het bu reau verbonden zenuwarts, de heer A. J. Boom uit Vlissingen, en de directeur, de heer Visser. Besluit aan minister voorgelegd Het bestuur van de Stichting Oht- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, zo deelt deze stichting in een communiqué mee, heeft thans aan de minister van landbouw en visserij het besluit ter goedkeuring voorgelegd, waar bij een financiële regeling wordt getroffen voor landbouwers van 55 jaar en ouder, die vrijwillig hun bedrijf willen beëindigen. Zoals men weet, beoogt de regeling de bevordering van de ontwikkeling en de sanering van de landbouw. De minister van landbouw en visserij heeft deze regeling voor de beëindigingsvergoeding inmiddels aan de Staten-Generaal ter kennis gebracht. Om in aanmerking te komen voor een uitkering moet de belanghebbende aan een aantal voorwaarden voldoen. De betrokken boer moet tenminste 55 jaar zijn, sedert 1 januari 1960 ononderbro ken als zodanig een landbouwbedrijf hebben uitgeoefend en volgens de drie laatst opgelegde definitieve aanslagen in de inkomstenbelasting niet meer aan gemiddeld ƒ6500 per jaar aan zuiver fiscaal Inkomen hebben genoten, waar van meer dan 50 pet afkomstig moet zijn uit zijn eigen landbouwbedrijf. Het bedrijf mag in de laatste 5 jaar niet zijn verkleind, behoudens overmacht, en mag niet voor meer dan de helft een niet-agrarische bestemming hebben. Bij beëindiging mag betrokkene onder con tractuele verplichting het landbouwbe drijf niet meer bedrijfsmatig uitoefenen. Gronden verkopen of in uitvoering, worden verkoehï aan de Stichting Beheer Landbouw gronden (S.B.L.). Bij pacht dient de grond een bestemming te verkrijgen in overeenstemming met de voorbe reidingscommissie c.q. plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling. Voorzover de gronden niet gelegen zijn een ruilverkavelmgsgebied moet de grond verkocht worden c.q. opnieuw verpacht worden aan bestaande land bouwbedrijven óf aan dc S.B.L. óf voor niet-agrarischo doeleinden. De bedrijfs gebouwen moeten hun agrarische be stemming definitief verliezen, waarbij ook overdracht aan de S-B.L. mogelijk is of overdracht aan een andere land bouwer die op zijn beurt zijn slechtere gebouwen hun agrarische bestemming moet laten verliezen. De nieuwe be stemming van de grond en van de ge bouwen n.eeft de goedkeuring van het bestuur nodig. De beëindigingsvergoe- j bedraagt ongeacht de bedragen, <regen bij de verkoop van grond, gebouwen en inventaris bij beëindi ging tussen 55 en 65 jaar tot het be reiken van de 65-jarige leeftijd: 215 per maand bi jarige leeftijd: ƒ231 eindiging op 56-jarige' leeftijd; 25§ per maand bij beëindiging op 57-jarige leef tijd; 285 per maand bij beëindiging op 58-jarige leeftijd; 330 per maand by beëindiging op 59-jarige leeftijd; ƒ380 per maand bij beëindiging na het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Uitkering weduwe Na het bereiken van de 65-jarige leef tijd en bij het bereiken van de 6o-Jarige leeftijd door hen die reeds een vergoe ding ontvingen, bedraagt de maande lijkse uitkering tot hun overlijden 80 per maand. Dezelfde uitkering van 80 per maand ontvangt ook tot haar over lijden de weduwe van een ondernemer die een beëindigingsvergoeding ontvini Prof. Belinfante „In kanaalzone Panama koloniale toestand" Prof. mr. A. D. Belinfante, hoogleraar in de rechtswetenschap aan de univer siteit van Amsterdam, vergelijkt de ver houdingen in de streek van het Pana makanaal met „een koloniale toestand". Prof. Belinfante heeft roet twee Juris ten uit Zweden en India veertien dagen In Panama vertoefd om een onderzoek in te stellen naar het vlagincident, dat oorzaak was van eon breuk tussen Pa nama en de Verenigde Staten. Het on derzoek van de internationale commisise van juristen geschiedde op verzoek van Panamese gerechtelijke autoriteiten. Prof. Belinfante gebruikte in zijn mede deling aan het A.N.P. het woord „kolo niaal omdat in het land twee gemeen schappen wonen zonder onderlinge be trekkingen. Hij doelde op de hogere salarissen en speciale voorrechten voor de Amerikanen in de kanaalzone, die er oorzaak van zijn dat de Panamezen hen als een „bevoorrechte klasse" zien. Een andere oorzaak van de wrijvingen was volgens de hoogleraar dat de Ame rikanen dikwijls gevoelens van superio riteit ten opzichte van de Panamezen aan de dag leggen. FOKMETHODE NADELIG VOOR VOLKSGEZONDHEID? Is het waar, dat de Nederlandse fokke rij, in het bijzonder van slachtkalveren, een voedingsmethode toepast, waarbij chemicaliën en medicijnen worden ge bruikt, die hoogst nadelig zijn voor de gezondheid van de consument? Dr. Fred. L. Polak, lid van de Eerste Kamer, wenst naar aanleiding van het boek „Anima! Machines" van de Britse schrijfster Ruth Harrison, waarin dit wordt beweerd, antwoord op deze vraag van de minister van landbouw en vis serij, van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid. Zou deze bewering waar zijn, dan dienen er volgens dr. Polak onverwijld voorzie ningen te worden getroffen, is de bewe ring niet waar. dan brengt zij, aldus het Kamerlid, groot nadeel toe aan de in ternationale reputatie van de Neder landse slachtvee- en pluimveefokkerij. In „Animal Machines", dat volgens dr. Polak wel reeds als een „best-seller" kan worden aangemerkt, wordt bij her haling gewaagd van en verwezen naar de z.g. Nederlandse methode, die in Groot-Brittannië als model zou worden nagevolgd, voor de moderne fokkerij in het bijzonder van slachtkalveren en slachtkïppen. Deze Nederlandse metho de houdt volgens het boek toevoeging In van diverse chemische stoffen met in begrip van hormonen en ook van be paalde medicijnen aan de voeding der dieren, welke chemicaliën en medicij nen hoogst nadelig zijn voor de gezond heid van de consumenten. Mocht deze berichtgeving wat ons land betreft niet waar zijn. dat wil dr. Polak welen, welke waarborgen er dan bestaan dat deze kennelijk elders wel toegepaste methoden ten onzent niet zullen worden overgenomen. (Advertentie/ w HENKES JONGE JENEVER Gunstige orderpositie Landré en Glinderman r 45 nroccnt meer orders ontvaren i ac overeenkomstige periode van 1963. Dit heeft de president-directeur, Ir. dsvn in r Er zijn heel wat huisvrouwen die de grote witte was niet koken. Vaak zijn ze in het bezit van een wasmachine, die zij vullen met water uit boiler of geiser. Wie aan zo'n wasmethode de voorkeur geeft, maakt natuurlijk ook aanspraak raketbasis Kaap Kennedy een kunst- op een prachtig witte was. En dat kanMaar het komt dan ook vooral aan op I maan in een baan om de aarde te bren- de keuze van het juiste wasmiddel. HET aangewezen wasmiddel voor deze groep Ken is gisteren mislukt. De derde trap huisvrouwen is er een dat ook voor de huisvrouwen die de was wel koken een van de stuwraket werkte te kort om MALEISIË VERLEENT INDONESISCH DIPLOMAAT ASIEL Egberts, tijdens de jaarvergade ring medegedeeld. De directie acht de gunstige urderposltie echter nog geen maatstaf voor de gang van zaken In i 1964. De begrote omzetstijging van 20 procent zal geheel met eigen middelen gefinancierd kunnen worden. Het bestuur had wel de Indruk dal de j in 1963 gemaakte aanloopkosten, o m. I voor het aantrekken van nieuwe artike len. hoger zjjn geweest dan een jaar tevoren. „Hoeveel die kosten hebben be dragen moeten we nog eens uitrekenen", aldüs ir. Egberts. Wat betreft dc aard gasmotoren heeft Landré en Glinderman op de Utrechtse jaarbeurs goede con tacten kunnen leggen. Wanneer alle aandeelhouders van het dividend vijf procent in aandelen opnemen, dan zal hierdoor bijna 100.000 uit de netto winst beschikbaar komen. De vergade ring ging er mee akkoord dit bedrag toe te voegen aan de reserve diverse bclan- ai oen Interimdividend van vier proeent in contanten over het boekjaar 1963-Ot betaalbaar zal worden gestold In het voorgaande boekjaar werd eenzelfde in- tcrtmdlvidend betaald. Dc totale uitke- ring over dat boekjaar was acht procent in contanten plus vier procent In aandc. Ien. Per 17 maart 1964 bedroeg het ver. mogen circa f 163 miljoen en dc waarde per aaodtoi van f 50 nominaal. Inclusief uitglftekosten van nieuwe aatxleten. f 135.50. Per 31 december 1963 waren deze cijfer* reep. f 148.7 min cn f 130.o0. man i>.\. nci-n in uc - - recnkomstlge De regering van Maleisië heeft bekend gemaakt, dat de Indonesische diplomaat I gen. Sjahrial I.atif, attaché van de Indone sische ambassade in Wenen die tijdens het afgelopen weekeinde met zijn gezin zonder achterlating van adres verdween, asiel heeft gevraagd in de Maleisische ambassade in Bonn. Premier Abdoel Rahman heeft zijn am- j Ter versterking van het contact tussen bassadeur in de Westduitse hoofdstad de partlcipatiebewijshouders en de be- toestemmimg verleend het gezin Sjahrial heerders van Eurunion, beleggingsfonds huisvesting te verschaffen en bescher- van Europese waarden, werd ditmaal een;De omzet steeg met 24 pet. ming en alle hulp te verlenen totdat algemene vergadering gehouden in 31.629.000 (196225 580.000 De net - SJahnal in staat zal zijn de nodige Frankfort a.d. Main, onder vooratter- towinst beliep 2.130.000 (1962" EURUNION BRACHT OVER 1963 VERSLAG UIT NF.D. KCHEEI'SBOl W- EN NED. DOK MAATSCHAPPIJ Commissarissen en directie van de N.V. Nedertandcshe Scheepsbouw-Maatschap- pij en van de Nederlandsche Dok Maat schappij N.V. zullen aan dc ln april te houden jaarlijkse algemene vertrader.n- gen van aandeelhouders van beide ven- nootschappen voorxtHlon. het dividend over het boekjaar 1963 te bepalen op zo- ven procent (v.J. 8 procent). WRSSANKN Commisaarisvn en directie van Wessa- nens Koninklijke Fabrieken N.V hebben in een gisteren gehouden vergadering besloten aan aandeelhouder» voor te stellen, over het boekjaar 1963 een slot- divider.d van 8 pet te declareren. Het totale dividend op de gewone aandelen zal dan 12 pet bodragen (v.J, 10 pet). INOOLA In de vergadering van de raad van com missarissen van I.ndola N.V. Rijswijk (Z.-H.j werd besloten dc jaarvergade ring voor te stellen een dividend van 18 pet. In contanten over het vergrote kapitaal uit te keren (v.J. eveneens 18 pet. in contanten) a zijn g land overgebracht. Hun huidige verblijf plaats wordt geheim gehouden. In de Maleisische bekendmaking wordt voorts gezegd, dat Sjahrial als reden voor zijn uitwijken heeft opgegeven het met eens te zijn met de Indonesische po litiek van confrontatie tegenover Ma leisië en in het algemeen evenmin met de economische politiek en politieke lijn, die Indonesië volgt. Metaal-werkgevers met zorg vervuld Waar de voortekenen van het teneinde lopen van de hoogconjunctuur reeds vóór de loonexplosie min of meer duide lijk zichtbaar werden, kan de economi sche toekomst in het licht van de thans bestaande situatie slechts met zorg den tegemoet gezien, zo schrijft de tactgroep van werkgevers in de metaal nijverheid onder het. hoofd „toekomst verwachtingen" in haar jaarverslag over 1963. Zeker is, aldus het verslag, dat de eco nomische ontwikkeling in het jaar 1964 en daarna m belangrijke mate zal wor den bepaald door de forse loonsverho gingen van dit jaar. „Een voorname oorzaak van de recessie op 1957-1958 was ongetwijfeld de loons verhoging in 1965. welke was gebaseerd op een regeringsbeslissing d.d. 19 maart 1956, inhoudende dat de lonen met 0 tot 6 procent mochten stijgen. Op grond van de toentertijd opgedane ervaringen moet thans zeker wel een stagnatie in de economische groei ernstiger dan de voorgaande worden gevreesd". Lancering kunstmaan in de V.S. mislukt schap van dr. Otto Wacht. De eerste bij-j 1.813.000). een stijging met 17 pet. eenkomst was verleden jaar in Amster-|Het Jaarverslag zal in de tweede helft dam ondervoorzitterschap van dr. H. D.| v,an fPril vcrechUn^m .p^e^aarvergaae- Pierson. Verslag werd uitgebracht over 1963, aanl het eind waarvan de totale waarde der activa, na aftrek van inkomsten, beliep Lux. frs. 1739.6 miijoen (v.j. 1750.8 mil joen). Deze geringc# daling is, blijkens het verslag, niet te wijten aan een ongunsti-l ge ontwikkeling van de waarde der par ticipatie. Deze nam zelfs toe met 2.3 pro cent. Zij is een gevolg daarvan, dat het aantal aanvragen tot terugbetaling, gro tendeels afkomstig uit Engeland, dat de nieuwe afgiften o%rerschreed Uitgegeven werden 38 577 nieuwe participaties en in gekocht 66.267, zodat het aantal uitstaan de participaties verminderde van 1.011.628 tot 983,938 per medio maart 1964 was het aantal verder verminderd tot ruim 960.000. De intrinsieke waarde van een partici patie per ultimo 196i was Lux. frs. 1798 v (v.j. 1757). een stijging van 2.3 procent. De inkomsten van het fonds in 1963 be liepen Lux. frs. 52,3 miljoen (v.j. 49,1 miljoen). De uitkering kon worden ver hoogd van Lux. frs. 47,50 tot Lux. frs. 50,00, welk resultaat de beheerders zeer bevredigend achten. Na de interimuit kering in september 1963 van Lux. frs. 22.50. resteert als slotbetaling Lux. frs 27.50 Zoals bekend, wordenalleen de eigenlijke door het fonds geïncasseerde inkomsten (dividenden en interest) uitge keerd. Gerealiseerde winsten op de ver koop van effecten en de opbrengsten uit verkoop van claims, moeten worden her- belegd. ring is bepaald op donderdag 14 mei. Kotabaroe wordt Soekarnapoera nds Gul- Dividenden NATIONAAL GRONDBEZIT N.V. De raad van toezicht van Nationaal Grondbezit N.V. in Den Haag heeft op voorstel van de directie besloten om aan de op 10 april te houden algemene verga dering \ran aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1963 ec-n onver anderd dividend in contanten uit te ke ren van 2716 procent over de verplichte storting 250 per aandeel) op het in 1963 door uitreiking van bonusaandelen f 12 min tot 13.2 min. verhoogd vertrouwde klank heeft: ÖMÓ. OMO is namelijk speciaal zo samengesteld, dat <'e kunstmaan voldoende snelheid te ge- oepiaa«c;i aandelenkapitaal (de aandelen het ook hri In p-prp fpmnprfltnrpn oan orn^hticr \i-itto ,,r.TI ven. - „n - het ook bij lagere temperaturen een prachtig witte was geeft. Juist daarom'ver heugt OMO zich ook ln een overweldigende aanhang van huisvrouwen die hun was niet koken. Beloning van leraren godsdienstonderwijs godsdienstonderwü-s betrokken in de geling voor do berekening van het aan tal onder toepassing van een korting te honoreren lessen bij combinatie van be voegd en onbevoegd gegeven lessen. Dit deelt minister Bot (onderwijs, kun sten en wetenschappen) mede in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Schuring (c.h.u.) en Van Bennekom (a.r.p.) over inhou ding op de beloning van leraren gods dienstonderwijs. De bewindsman deelt mee, dat inderdaad in enkele gevallen ook op beloningen, toegekend wegens net geven van extra lessen in het vak godsdienst, een korting is toegepast. Het betrof hier lessen, gegeven door leraren, die geen opleiding hebben genoten voor het geven van godsdienstonderwijs of wier opleiding voor dat vak de gelijk stelling ten aanzien van de salariëring met andere voor het v.h.m.o. wettelijk bevoegde leraren niet verantwoord deed zijn. Hij wijst er verder op dat de schoolbe sturen steeds de gelegenheid hebben om trent de salariëring met hem in overleg te treden. Het geven van een regeling voor van de geldende algemene gedrags lijn afwijkende gevallen acht de minister bezwaarlijk, omdat zo'n regeling door de verscheidenheid der mogelijkheden niet alomvattend kan zijn. België onderzoekt gevolgen aanleg Kanaaltunnel Een Belgische regeringscommissie zal de gevolgen onderzoeken, die het Frans- Engelse besluit voor de aanleg van een spoorwegtunnel onder Het Kanaal voor de Belgische economie kan hebben. De Belgische minister van verkeerswezen, F. Bertrand, zal de aanleg van de tun nel aan de orde stellen op de eerstvol gende vergadering van de Europese mi nisters van verkeer, aldus is gisteren in Brussel bekendgemaakt. sequenties, die de tunnel met zich zal meebrengen voor de veerdienst Oostende Dover. Deze verbinding wordt jaarlijks door tienduizenden Britse toeristen, die hun vakantie op het vasteland doorbren gen, gebruikt. Maar ook de mogelijke gevolgen voor de Belgische buitenlandse handel en de mogelijkheden om ook voor de Belgische economie voordelen uit de tunnelverbinding te verkrijgen zullen worden onderzocht. De kunstmaan had gegevens over de ionosfeer moeten leveren en zou wor den gevolgd met behulp van een „laser", een gerichte dunne straal buitengewoon sterk licht. „Miss rund 1964" is weer gekozen Tot „Miss Rund 1964" is gisteren op het Amsterdamse abattoir gekozen de drie jarige roodbonte Grietje een niet-ge- wisselde dikbil gefokt in Brabant en eigendom van J. de Waal uit Amsterdam.. Grietje wordt volgende week geslacht. Deze door de kenners als een pracht beest gekwalificeerde kampioene had tij dens de regionale voorwedstrijden al drie; keer gewonnen; in Schagen, in Sneek en in Den Bosch. nos. 13.201 t m. 15.400 delen eerst in de winst over 1964). In mindering op het dividend is per 2 januari 1964 reeds een interimdividend van 12% procent betaalbaar gesteld. Voorts wordt medegedeeld, dat begin mei 1964 uitreiking van bonusaandelen zal plaatsvinden tot een bedrag van 1.4 min aandelen A, op naam, in stuk ken groot 1 1000 met een verplichte stor ting van 25 procent 250 per aandeel) in dier voege, dat het bezit van 11.000 aandelen A recht geeft op f 1000 der vorenbedoelde bonusaandelen Deze bo nusaandelen zullen ten volle delen in de winst over het boekjaar 1964 erpliehte storting van 25 procent; oormallg Nederlni nea (WV-st-Irian) voortaan Soekarna- K>eni zal heten. oilandia werd na de overdracht op 1 mei 1963 van Nleuw-Guinea aan Indone sië omgedoopt in Kotabaroe. Met Ingang van l mei wordt de nieuwe naam ge voerd. Uit de vier in opdracht van de gemeen te Amsterdam voor haar gecomponeerde muziekstukken voor een kür heeft Sjoukje Dijkstra de muziek van Guus Jansen gekozen. De blonde Amstelveense is zeer in haar schik met deze nieuwe muziek, die naar haar oordeel bijzonder geschikt is voor een demonstratiekür. Sjoukje is dan ook zeker van plan de muziek hiervoor te gaan gebruiken. Mexico versloeg Suriname6-0 Het Mexicaanse voetbalelftal zegevierde woensdagavond in Mexico me: 6-0 over Suriname in een wedstrijd van het voor- olympisch voetbaltoernooi. Bij de rust was de stand 0-0. De tweede wedstrijd, die op dezelfde avond in Mexico werd gespeeld tussen het team van de Verenigde Staten en Panama, eindigde in een 4-2 zege voor de Amerikanen. Bij de rust had Pana ma een 1-0 voorsprong. Sporting Lissabon heeft zich geplaatst voor de halve finales van de Europese beker voor cupwinnaars. In de tweede wedstrijd tegen Manchester United be haalden de Portugezen een 5-0 c an de agioreserve. Dit is het Belgische voetbalelftal, dat zondag in Antwerpen tegen Ne derland zal spelen. Staande v.l.n.r.: Raskin. Heylens, doelman Nicolay, Cornells, Plaskie, en Hanon. Ge- v.l.t Claessens, Jurion, Eimst, Vandenberg en Puis. Voor de elfde achtereenvolgende maal sinds 1954 is de voorjaarsklassieker Mi laanSan Remo gewonnen door een niet-Italiaanse renner. De Brit Simpson en de Fransman Poulidor handhaafden zich als enigen van een kopgroep van vier en bevochten de zege in de eind sprint. Poulidor nam de kop, maar werd ingehaald door Simpson, die begunstigd door een meerijdende televisiewagen, ge makkelijk zegevierde. Het is de eerste Britse triomf in de geschiedenis van deze wegwedstrijd. De Nederlandse renners, die nog nooit beslag hebben weten te leggen op één van de eerste drie plaatsen in de eindrangschikking, reden onop vallend in de meute van 232 deelne mers. Zilverberg, Peter Post en Ab Geldermans eindigden in de grote groep op respectievelijk de 35ste. 37ste en 3Sste plaats. De strijd had mede door de Ijskou de regen een vrij monotoom karak ter. De karavaan had al 80 van de in totaal 288 km afgelegd, toen de eer ste serieuze ontsnappingspoging zich aandiende. Hg werd gelanceerd door de Italianen Bailetti, Trape en Fezzardi en de Fransman Foucher De vier mannen namen een voorsprong van 2.36 min. op de top van de Col du Turchlno (143 km.). In de afdaling werkten de achter volgers een deel van hun achterstand weg en op het rechte eind, dat volgde, wipten Ziljoli. Miele, Negro, Perez- Frances, Molenaers en Echevarria uit het peloton. De zes renners achterhaal den Trape. die zijn drie metgezellen niet J kunnen volgen. Na 183 km., in Sa- a lagen de drie koplopers 1 min. 40 sec. voor op de groep Zilioli, terwijl het grote peloton op 2.20 kwam. Zilioli en zijn makkers voegden zich ver volgens bjj Bailetti, Fezzardi en Fou- door Manchester United met 4-1 gewon- VEREENIGD BEZIT nen. De doelpunten 6 tegen 4 gaven de doorslag in het voordeel van de Portu gezen. GUTTMANN BESPIONEERT NEDERLANDS ELFTAL Niet alleen de officials, trainers en het Nederlandse publiek zullen zondag a s. Sn Antwerpen de verrichtingen van het Ne derlandse elftal in de wedstrijd tegen België met argusogen volgen Be! a Gutt- mann, de man die het Portugese Benfica naar grote hoogte voerde en die nu voorlopig als coach is aangewezen voor het Oostenrijkse elftal, zal naar Ant werpen komen om het Nederlandse team in actie te zien Immers op 12 april a.s. in Amsterdam spelen de Oostenrijkers tegen Nederland en helemaal onvoorbe reid wil men met aantreden. Interscholaire voetbalwedstrijden in de Daasdagen Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar in de paasvakantie in de verschillende Zeeuwse districten de schoolvoetbahved- strijden worden gespeeld. Voor het dis trict West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn door de rayonsecretans. de heer A. P. de Groote uit Oostburg de wedstrijdpro gramma's vastgesteld. In de afdeling A (lagere scholen) worden de wedstrijden gespeeld op dinsdag 31 maart (3e paas dag) waarin wordt deelgenomen door Kath. lagere school Oostburg. o.i.s. Oost- burg. kath. lagere school Hoofdplaat, kath. lagere school IJzendljke. o.l.s. Aar denburg en o.l.s Breskens. De o.l.s. uit Biervliet en Schoondijke ontbreken. Eveneens op 3e paasdag worden de wed strijden :n de afdelingen C en D ge speeld. In de afdeling C wordt deelgeno men door elftallen van lyceum II, techn. school I en II r.-k h b-s. II en TTT, openbare ulo I, r.-k ulo I en de lagere landbouwschool Schoondijke II. In de afdeling D is de deelname dit iaar zelfs tot 4 elftallen uitgegroeid zodat hier wel enkele spannende wedstrijden verwacht igen worden. De deelnemers zijn Iage- Iandbouwschool Schoondijke I, Kon. Wilhelmina lyceum. Oostburg I. r -k. h.b_s. Oostburg I en de rijks middelbare landbouwschool Schoondijke I De elf tallen in afdeling B ten slotte komen op woensdag 1 april tegen elkaar in het veld Hierin komen van de lagere technische school Oostburg 4e elftallen uit. r.-k ulo II, openbare ulo II. lyceum III en r.-k. h.b.s. IV. Alle wedstrijden zullen wor den gespeeld op de beide voetbalvelden van het gemeentelijk sportterrein te Oostburg. cher, maar konden op hun beurt niet verhinderen, dat enkele coureurs uit het peloton het „overstapje" naar de kop maakten. Op 80 km. van de finish vocht Bailetti zich opnieuw naar voren, dit' maal in gezelschap van Graczyk. D« twee coureurs namen gezamenlijk de eerste van de drie „capi", die van Mele en vervolgens die van Cervo (in Andor ra). In de klim naar de „Capo Berta" kwam Poulidor naar voren. Tijdens de afdaling kreeg hij gezelschap van Simp son, de Belg Bockiandt en de Italiaan Mecco. De temposlag. die volgde was de Belg en de Italiaan te veel, maar hoe Poulidor ook trok, hij kon Simpson niet kwijtraken. In de eindsprint was de Brit de Fransman duidelijk de baas. Simpson won in de nieuwe recordtijd van 6 uur 37 min. 59 sec. over 288 kilo meter. De uitslag was: 1. Simpson G.B.) 6.37.59 (gem snel heid 43,420 krn.'uur); 2. Raymond Pou lidor (Fr.) op 2 seconden: S. Willy Bock iandt (Belg.) op 1,01; 4. Rudi Aitig (Did.) op 1,06; 5 Rik van Looy (Belg l op 1,09: 6. Georges van Coningsloo (Belg.) z.t.: 7. Graczyk (Fr.) z.t.; 8. Renato Pelizzon; ;It.) z.t.; 9. Eduard Seis (Belg.) z.t.; 10. Jean Forestier (Fr.) z.t..; 35. Zilverberg (Ned.) z.t.; 37. Post (Ned.) z.t.; 38. Geldermans (Ned.) z.t.; 57. Den Hartog (Ned.) z.t.; 101 Van der Ven (Ned.) op 2,10. Van de 232 renners, die van start gin gen arriveerden t-r 140. De volgende voor aanstaande zondag vastgestelde voetbalwedstrijden zijn uit gesteld: reserve eerste klas: Goes III- Clinge II. reserve tweede klas B: H.V. V. Hl-Koewacht II. reserve derde klas A: Retranchement H-Zeelandia Hl en in de reserve derde klas C: Clinge IH- Ria IL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9