ELNA Goes' rekord-begrotingstekort niet met „kruimel-inkomsten" te dekken „Goese industrialisatie staat op een dood punt VAN LOO CONSTANT VëRLOVSNGSMNGZN „Hogere uitkering nodig, maar ook bezuinigen waar maar mogelijk" Raad Goes tikte b. en w. op vingers over aanbesteding PLEZIERIG PASEN GRATIS SPELDJE U wilt uw omzet verhogen Dan adverteren in de P.Z.C. Zo leuk kan üw kleine er ook uitzien G. J. Wilbrink, M. v. d. Kreeke, OPENING nieuwe garagebedrijf Garagebedrijf J. WATTEl Verloven met Pasen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1964 Algemene beschouwingen fractieleiders HET record-tekort van bijna drie ton op de gemeentebegroting voor 3964 van Goes lag in de ogen van de fractieleiders uit de raad als zo'n diepe ravijn vóór de toekomstige ontwikkeling van 't Bevelandse cen trum, dat zij er donderdagmiddag bij liun algemene beschouwingen haast niet overheen durfden springen. De bekende lijstjes met wensen slikte,men maar in. De voormannen zochten naar de oorzaak. Vrij al gemeen was de indruk, dat de huidige uitkering uit het gemeentefonds te laag is. En eigenlijk verontrust de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten de Goese raadsleden nog meer dan het hoge tekort, zo kan men afleiden uit de woorden van de heer F. P. J. Polderman (cJh.u.). Alles zal moeten worden gedaan om een hogere uitkering te bereiken. De heer A. Maljaars (s.g.p.) wilde graag weten, welke mo tieven b. en w. daarvoor denken aan te voeren. Een stijging van de in komsten door een verhoging van verschillende rechten, zoals b. en w. hadden aangekondigd is volgens de heer M. Haasdonk (v.v.d.) maar „kruimelwerk". Wat thans op de begroting van Goes is geraamd is toch wel het minimale wat voor de centrumgemeente nodig is om haar leefbaar te houden. Daar over Is men het van alle kanten met het college eens. Worden de inkom sten niet verhoogd, dan zal het ver- zorgingspeil dalen. Maar met name de K.V.P.-fractie bij monde van de heer J. H. Roose maakt toch ook een aantal kritische opmerkingen rond verschillende by begrotingswijzi ging voorgestelde uitgaven. „Bij het tekort op deze begroting verble ken alle facetten Hoogstwaarschijnlijk zullen ook de plannen voor 1965 en op nog langere termijn ondergeschikt raken aan de doorwerking van de invloed er van. Dit tekort opheffen gaat de kracht van de gemeente te boven. Wij menen, dat onder de thans geldende omstandig, heden een goede begroting niet kan wor den geproduceerd In deze situatie moet de urgentie van de uitgaven uiterst zorgvuldig worden afgewogen." Bij de heer Roose was twijfel gerezen of dat inderdaad wel gebeurt. Hij kwam met voorbeelden. „De aankoop van het voor malige weeshuis voor huisvesting van de dienst gemeentewerken is prematuur ge weest nu de stadhuisrestauratie nog niet in een verder gevorderd stadium is. De aanschaf van een ladderwagen voor de brandweer is aanzienlijk urgenter dan een veegmachine. Liever geld voor de onhoudbare toestand van de sluis dan een krediet voor het weeshuis." Naar de thans worden gezocht in het afbreken van het beleid, dat in 1960 werd gevoerd. „Toen is bewezen welke rijke mogelijk heden voor Goes voor het grijpen lagen." Noodgedwongen legde de K.V.P.-fractie zich bij de begroting met dit tekort neer. Maar zij achtte zich gerechtigd de ver antwoordelijkheid voor de huidige nood toestand af te wijzen. In het bijzonder om „de behandeling van de fractie en de wijze waarop van haar afkomstige voorstellen en suggesties werden ont vangen" wilde zij afzien van pogingen om vroeger gedane constructieve bijdra gen te herhalen. Bezuiniging op alle fronten, zelfs waar deze slechts een psy chologische rol spelen, dat was het ad vies van de heer Roose. Naast het felle stuk kritiek van de heer Roose werd in alle begrotingsbeschou- wingen de ongerustheid van de raads leden gezet over de dreigende daling van heit voorzieningspeil in de centrum gemeente. De nieuwe financiële verhou ding rijk-gemeente kreeg dan ook alleen maar de kwalificatie „ongelukkig" mee. „De toedeling uit de rijkspot is voor ons te krap" De A.R.-woordvoerder M. Loeve stelde het concreet. „Het is wel duidelijk, dat de nieuwe regeling voor de uitkeringen met zijn ingenieuze ver deelsleutel niet elke stadspoort kan openmaken. Op die van Goes blijkt de sleutel maar slecht te passen. Het zal daarom misschien de grootste opdracht zijn van uw college om te trachten de uitweg voor een extra uitkering te vin den". Overigens toonde de heer Loeve zich In zijn redevoering een geboren optimist. Hij wilde het allemaal toch ook weer niet zo zwart zien. „Ook bij de sluitend aan de raad aangeboden begrotingen was er nooit een juichkreet over de middelen voor het voorzieningspeil. Misschien is dus het pessimisme rond een begroting wel gedeeltelijk een kwestie van het liefst maar trekken van een armoedig gezicht". Dat kan zijn nut hebben, voor al als je dat gezicht trekt in de richting van degeen, die de beurs in handen houdt" Nee, de heer Loeve wilde toch niet al te bezorgde gezichten zien. Hij gaf het college deze leefregel voor het komende dienstjaar mee: „opgewekt en levendig, niet geremd door de armoe, maar erdoor geprikkeld om de omstandigheden te verbeteren". De A.R.-fractievoorzitter tintte zijn be schouwing ook nog even politiek- En daarbij constateerde hij, dat de goede verhoudingen in de Goese raad aan het terugkeren zijn. Het respect voor de per soon en voor de afwijkende mening van de ander is weer gegroeid. Het klimaat is weer zo dat de soms moeilijke en lan- besprekingen weer als boeiend en aangenaam worden beleefd. De woningbouw was in de algemene be schouwingen ook een punt, dat de no dige aandacht kreeg. Over de ratiobouw, die de laatste jaren is toegepast, werden b. en w. complimentjes toegedacht. De heer Ph. Haverhoek: „Wij geloven, dat het de goede kant uitgaat, wat het aan tal betreft. De bezwaren, die aan dit systeem kleven moeten we er maar bij nemen. Dat het bouwvolume geheel is gerealiseerd stemt tot tevredenheid." De heer Haverhoek animeerde b. en w. om toch alle mogelijke moeite te doen de woningbouw te stimuleren „Hebben b. en w. al enig idee van de perspectieven in de ratiobouw in de toekomst. Denkt het college ook nog aan het bouwen van meer bejaardenwoningen en woningen voor moeiHjk verplaatsbare gezinnen?" Leegstaande en onbewoonbare woningen zag de P.v.d.A.-fractie liefst zo snel mo gelijk afgebroken. Voor het komende ;aar kon de heer Maljaars (s.g.p.) in de ratiobouw weinig mogelijkheden ontdek ken. „Er blijven maar negentien wonin gen van het contingent voor het systeem over. Ik vraag mij af of hierdoor de voordelen, die de ratiobouw biedt niet te niet worden gedaan, omdat thans een ononderbroken produktiestroom wordt beëindigd zodat de kans op extra toewij- Een „plotseling" voorstel van b. en w van Goes het bouwrijp maken van hei terrein ten zuiden van de Frambozen- straat onderhands aanbesteden aan dc firma Boone en Besuyen te Goes voor ruim 450.000 is donderdagavond voor de raad aanleiding geweest het col lege op dc vingers te tikken. Men vond het „een weinig elegante manier van bandelen" om de raad slechts één dag de tijd te geven om dit voorstel te be studeren. Met name de heren B. C. G. Kegge (c.h.) en J. H. Roose (k.v.p.) wa ren er over gepikeerd. „We hebben het pas 24 uur geleden on der onze neus gekregen Ik vind dit een zekere passering van de commissie ge meentewerken". zo stelde de heer Keg ge. Hij vroeg zich af of de gemeente moet blijven doorgaan met onderhandse aanbestedingen Hoewel hij er op wees, dat er in dit geval geen sprake meer kan zijn van een openbare aanbesteding: het bedrag is nu bekend En de heer Roose attendeerde er op. dat de aanbeste ding op 13 maart al was gehouden: een en ander had best voor de raad ter in zage gelegd kunnen worden, vond hij. Burgemeester mr F G. A Huber „trok het boetekleed aan" en gaf toe, dat de kritiek uit de raad voor een groot deel gefundeerd was Wel benadrukte hij, dat uitstel van behandeling ook vertraging in de afwerking betekent Op een suggestie van de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) besloot het college het voorstel terug te nemen, zodat het in een commissie vergadering kan worden bestudeerd eventueel een spoedeisende raadsverga dering uit te schrijven. Waarmee de raad akkoord ging. Woningbouw zingen dreigt verloren te gaan." De heer Haasdonk (v.v.d.) had riog weinig be speurd van een tegemoetkoming in het verlangen van deze zijde, een grotere spreiding van het type woningen van ratiobouw. Ook de verhuizing van beter gesitueerden naar duurdere woningen om ruimte te geven aan mensen uit de lagere loonklassen dient naar de visie van V.V.D. zoveel mogelijk te worden gestimuleerd. Over het algemeen geno men typeerde de heer Polderman de wo ningbouw voor Goes aldus: „De vraag is nog altijd groot en de toewijzingen van contingenten klein We kunnen b. en w. alleen maar vragen de mogelijkheden, die er zijn te benutten." „Zuid"-passages Nauw samenhangend met de ningbouwplannen in „Zuid" is de si tuatie van de passages over de spoor lijn. Ook hierop hebben de fracties in hun beschouwingen het college van b. en w. nog weer eens met nadruk gewezen. „Het heeft nu reeds bijna mensenlevens gekost", zo waar schuwde de heer Haasdonk. „Wij spreken de verwachting uit, dat dit Erobleem met de nodige voortvarend- eid zal worden behandeld." En de heer Haverhoek voegde er nog aan toe: „Honderden scholieren moeten dagelijks ook de gevaarlijke rijksweg-' traverse passeren. Dit alles noopt tot ingrijpen op korte termijn" Overigens deed de heer Haverhoek nog de sugges tie, dat de Goese raad met algemene stemmen een motie aanneemt, waarin er bij de minister wordt aangedrongen op een spoedige verlegging van rijksweg 58 buiten de bebouwde kom van Goes. De fractievoorzitters uit de Goese raad waren er gelukkig mee, dat op de krap pe begroting een flink bedrag is uitge trokken voor verbetering van straten'en pleinen. De heer Polderman vroeg zich alleen af of het aantal straatmakers niet verdubbeld dient te worden. De heer Haverhoek drong aan op een schema voor vier of vijf jaar voor deze openbare werken, vooral nu men daarmee zov< is achteropgeraakt. Mèt de heer Polderman deed de S G.P.-l. Maljaars een beroep op het college een besparing te bereiken door opdrachten voor plannen, die thans aan ingenieurs bureaus worden verstrekt door de dienrt gemeentewerken te laten uitvoeren. „Ik acht het nodig, dat de dienst G.W. wordt opgetrokken tot een hoger niveau." Er waren nog tal van andere sug gesties in de beschouwingen rond de Goese begroting-in-mineur te beluis teren. Aandrang op de bouw van scholen, speciaal kleuterscholen: de persleiding naar de Westerscheide een plan maken voor een nieuw slachthuis; verbetering van de situa tie op de vuilnisbelt en in het woon wagenkamp. Scherpe vragen aan b. en w. 9? „In drie jaar nog op geen enkel succes te bogen" Hoe zit het nu eigenlijk niet de in dustriële ontwikkeling van Goes? „De dynamiek is verdwe nen. Als kerngemeente kan Goes in drie jaar op geen enkel suc ces bogen". „Wij willen er onze spijt over uitdrukken, dat de in dustrialisatie in 1963 weinig voortgang heeft gevonden." „Dc ontwikkeling bevindt zich nog steeds op een dood pont." Van drie verschillende kanten is het donderdagmiddag in de algeme ne beschouwingen van de raads fracties rondom de gemeentebe groting duidelijk geworden, dat er een onbehagen heerst. Over het feit, dat er geen „gang" meer te vinden is in de uitbrei ding van de werkgelegenheid te Goes. De heren J. H. Roose (k.v.p.), M. Haasdonk (v.v.d.) en A. Maljaars (s.g.p.) wonden er niet lunger meer doekjes om, dat zij weinig gerust waren op de vorderingen. De S.G.P.-er uit de raad haakte in op het antwoord van b. en w. naar aan leiding van begrotingsbeschouwïngen in het vorige zittingsjaar. „Toen is verklaard dat 1962 een jaar van fdannen maken was en van cc4<so- idering van die plannen. Wie daar uit toen de conclusie heeft getrok ken. dat het jaar 1963 in dit opzicht wel meer perspectief zou bieden, heeft zich vergist. Verleden jaar heeft zich weer geen enkel bcdryf in de gemeente gevestigd". De heer Maljaars zocht naar een oor zaak. „Men kan zich afvragen of het beleid van b. en w. hiervoor ver antwoordelijk is. Wordt de wervings campagne niet intensief genoeg ge voerd? Worden de mogelijkheden voor industrievestiging niet genoeg uitgebuit? Het waren vragen, waar op de heer Maljaars zichzelf moeilijk een antwoord kon geven, „daar het beleid in deze zich vrijwel geheel aan de waarneming van de raad ont trekt". Het was niet zijn bedoeling om voor de dreigende mislukking van de industrialisatie in Goes een zondebok te vinden. Hij wilde alleen de feiten constateren, waarmee de raad wordt geconfronteerd en hij zou toch graag achter de remmende oorzaken willen komen. „Misschien konden dan maatregelen worden ge nomen om deze weg te nemen", vér- onderstelde hij. „Spoorlijn weg En over de plannen voor de spoorlijn naar het havenindustrieterrein zei de heer Maljaars: „Ik kan het niet zo erg vinden als het hele plan, zoals het thans is geprojecteerd van dc baan ging. Meer en meer wint bT mij de overtuiging veld dat het vri. geringe gebruik van deze spoorlijn de hoge investeringskosten niet rechtvaardigt". De heer Haasdonk, sprekend voor de V.VJD.-fractie, dacht dat de hoge grondprijzen in Goes en het uitblijven van de nodige voorzieningen aan haven- en kade muren hier remmend kunnen werken. Ook hij vond de spoorlijn- en ontslui- tingswegplannen vooral nu een uit zonderlijk zware last en was nog steeds niet overtuigd van het ge voerde beleid in deze. Hij vroeg zich af of het gevoerde beleid in deze niet in eea andere richting omgebogen had kunnen worden. Met belanj stelling zag de heer Haasdonk c voorstellen tot verbreding van het havenkanaal en verbetering van de havenoutillage tegemoet. „Dat één gegadigde in het verleden Goes de rug toedraaide kosttte meteen zes ton. Een van de wethouders heeft toen verklaard, dat deze strop het college geen slapeloze nachten bezorgen. Maar toen later alle gadigden voor vestiging in Goes het zelfde deden en vooral toen haalbare verbeteringen aan de infrastructuur werden prijsgegeven ging het snel begrafwaarts7'. Antwoord b. en w. De heer Roose wachtte nog steeds op een duidelijk inzicht voor de raad in het grondbedrijf. „Ook dit jaar zal onze fractie de begroting voor het Goes tot de meest succesvolle van de 44 Nederlandse kerngemeenten, zo hielp de heer Roose net college herinneren. „In J.961 precies de om gekeerde situatie. Nu van buiten geen bijzonder stimulansen komen, zoals het Sloeplan overigens be tekenisvol omgedoopt in Vhssingen- Oost of Flushing-Port ook stag neert, ziet de naaste toekomst er somber uit. Zo fel als de vragen waren gesteld de stagnering van de industrialisatie in Goes, zo vinnig antwoordde burgemees ter mr. F. G. A. Huber hierop 's avonds. Hy begon met ervoor te waarschuwen, hoe gevaarlyk het is, dat vanuit de raad telkens weer geluiden worden waarge nomen, die het eenmaal aanvaarde plan voor de aanleg van een spoorlijn naar het havenindustrieterrein veroordelen of illen remmen. „Mijne heren," aldus de burgemeester, „een van de redenen, dat industrieën niet naar Goes komen, is gelegen in het feit, dat een toezegging voor de aanleg van deze spoorlijn niet is gehonoreerd. Het is een motief, dat de industrie ervan weerhoudt vertrouwen in Goes te stel len. En wanneer wij nu telkens weer met een aarzeling voor de aanleg die spoorlijn naar voren komen, is het college met in staat een deugdelijk in dustrieel beleid te voeren." Hij wees erop, dat indertijd het initiatief tot de aanleg is genomen." De consequenties waren toen niet te overzien. Maar van daag moeten we die trekken. En ze zijn aanvaardbaar. We moeten het breed en in de toekomst zien. We moeten verder en ervoor zorgen, dat we behoorlijk ge outilleerde droge en natte indus trieterreinen hebben." De burgemeester kondigde nog plannen aan, die een veel grotere aanzet van industrieterrein belo ven dan op het ogenblik. „We zullen het havenindustrieterrein moeten door trekken tot aan de Oosterschelde. In de begroting wordt van u een krediet ge vraagd om iemand aan te trekken, die zich met de plannen in deze richting zal kunnen gaan bezighouden." Op zaterdag 21 maart D.V. hoopt onze gelief- de vader, behuwd- en grootvader, j JOH. STEKETEE, j zijn 70ste verjaardag i te vieren. I Dat hij nog lang ge spaard mag blijven, is de wens van zijn dank bare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Australië: C. Dootjes- Steketee. L. Dootjes. I Engeland: A. Unwin- Steketee. F. Unwin. En kleinkinderen. J Gelegenheid tot felici teren van 2 tot 5 en van 6 tot 9 uur, Plein 32, Borssele. j Getroffen door de vele blij- j ken van medeleven, ons be- j toond na het overlijden van J onze lieve moeder, MARIA META PITLO, betuigen wij onze oprechte dank. O.- en W.-Souburg, maart 1964. J Nieuwe Vlissingseweg 323. Heden nam de Heer van ons weg, na een geduldig gedragen lij den, onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder, MARIA DE BREE, geboren Buisman, op de leeftijd van 66 jaar. Uit aller naam, Iz. de Bree. Vlissingen, 18 maart 1964. Hyacintenlaan 35. De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 21 maart a.s. Vertrek Hyacintenlaan 35 des namiddags 2 in de ouderdom van 73 jaar. J. W. Willemse. A. Willemse- Cornelisse. Middelburg, 19 maart 1964. Spanjaardstraat 61. Condoleantieadres N. Vliss.weg 174. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 23 maart, 11 uur, op de algemene begraaf plaats. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze beste broeder, zwager op de leeftijd van ruim 70 jaar. Namens de familie, A. de Laat. Kloetinge, 18 maart 1964. Molenweg 8. De begrafenis zal plaatsvinden te Kloe tinge op 21 maart as. Vertrek vanaf het ver enigingsgebouw om 12.00 uur. Heden overleed onze zeer geliefde broeder en zwager, de heer JAC. HARTHOOUN, op de leeftijd van ruim 63 jaar. Dat hij ruste in vrede. Ellewoutsdijk: L. Blok-Harthoorn. D. J. Blok. Oudelande: C. J. Harthoorn. B. Harthoorn- Lisierse. Wed. J. Harthoorn- Remijnse. Heemstede J. Harthoorn. A. Harthoorn- v. d. Weele. Oudelande: M. Harthoorn. P. Harthoorn- Hollestelle. C. Baart-Harthoorn. C. Baart. Oudelande, 19 maart 1964. begint met iets nieuws voor de garderobe Modenieuwtjes voor senior en junior in overvloed. Allemaal leuk, modern en prettig voordelig. Kom ook kijken. HEREN kostuums 96,50, 125,00, 150, 175, sportcolberts 46,50, 55,00, 59,00, 67, terlenka pantalons 29,75, 32,85, 39,75, 46, regenjassen 48,75 - 54,50 - 59,75 - 67, poplin, mousgall of nylonjacks 27,50, 39,75, 43,50, 47, JONGENS twenkostuums 916 vanaf 5' poplln, mousgall of nylonjacks 315 jaar vanaf li regenjassen 1015 jaar vanaf 3 terlenka pantalons 515 jaar vanaf i jaar Enorme sortering herenoverhemden en sporthemden in effen, gekleurd, of gestreept vanaf 10,75 BIJ AL UW AANKOPEN EEN KLEDINGMAGAZIJN Korte Noordstraat 4 Middelburg Geheel gevoerd poplin regen jasje op foamback. Ceintuur rondom en plooi middenachter. In diverse leuke tinten. 6 Jaar 31.75; 2 jaar 26.75 Dit Terlenka jongensjasje met rugceintuur en imitatie leren knopen is geheel met nylon gevoerd. 7 Jaar 32.50;. 2 jaar 25.90 VROOM DREESMANN MIDDELBURG VLISSINGEN DE DENKT EN DOET VOOR U OFFICLAL DEALERS VLISSINGEN Tel. 0 1184 - 3694 GOES Tel. 0 1100 - 6221 Houdt U er rekening mede, dat het zo PASEN is en dat uw kleding nog ge- reinigd moet worden Stel dit niet uit, doch bel ons even en wij halen en bezorgen uw kleding keurig GESTOOMD en GEPERST weer thuis. WASSERiJ „EDELWEIS" N.V., VLISSINGEN Hierbij hebben wij het te delen, dat ons o.o.v. op zaterdag 21 maart a.s.| om 1.30 uur officieel zal worden geopend. Wij no digen hierbij onze clientèle uit ons nieuwe bedrijf te komen bezichtigen. GRIJPSKERKE - Loodholseweg 2. iBiiiiuuiiMiiiMiiiiiiimiiBiiEiiiiiiiiiiiiiEiiiiiimiiiBiMiiiiiMiiimiiaiiiiiiiiiiimii IBlilEBEBBIISBBIBBIGBBBBBBBIEEIIllBSI Neem de mooiste neem En daarbij hoort CAiSBTlS VAN HELIUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4