Spoedige totstandkoming van een „Air Union" niet waarschijnlijk Gentse bezwaren tegen Schelde- Rijnverbinding Nederlandse Robinson Crusoë gaat naar een Onbewoond eiland in het Caribisch gebied Domineren van één zal door anderen niet worden geduld LOONEXPLOSIE DWINGT TUINBOUW TOT OVERGANG OP GLASTEELT Autotunnel onder de Alpen geopend Aantal besluiten Ziekenfondsraad geschorst In Nederland vaart achter behandeling Anton v. d. Water wil record van Fransman breken VRIJDAG 20 MAART 1964 PROVINCIALE Z E B W 8 B COURANT 9 Directeur-generaal van l.A.T.A. Sir William P. Hildred, directeur- generaal van de internationale or ganisatie van burgerluchtvaart maatschappijen l.A.T.A., heeft gistermorgen op een persconferen tie in Den Haag, in antwoord op een vraag over de mogelijkheden van „Air Union", medegedeeld dat hij het gevoel heeft dat een spoe dige totstandkoming van deze een heid van vijf grote Europese lucht vaartmaatschappijen niet waar schijnlijk is. De heer Hildred, waarvan in de Interna tionale luchtvaartwereld hekend ls dat hy nimmer een blad voor de mond neemt, begon zyn beantwoording van deze vraag met de wedervraag of zyn mening over „dit stuk dynamiet" van belang kon worden geacht. Hij merkte op dat de l.A.T.A. over deze zaak niets te zeggen heeft. Naar zyn persoonlyk Inzicht zijn de mannen aan de top van deze vijf maatschappijen („Air France", „Alitalia", „Lufthansa", „Sabena" en K.L.M.) zo, dat het liem zeer moeilijk lykt tot een „huwelijk" te komen. Even sterk Naar zijn oordeel zal een domineren van één in dit gezelschap niet door de an deren worden geduld, want. aldus de heer Hildred. ze zijn alle vijf even sterk. Daarenboven, nog helemaal afgezien van de vraag of de vijf het na zoveel jaren eens worden over een samen gaan in „Air Union", weet ik niet, aldus de heer Hildred, of het wel goed is. Hij herinnerde er aan dat elke maatschappij, groot of klein, in de I.A.T.A. een stem heeft. De drie Scandinavische luchtvaartmaat schappijen die nu te zamen de S.A.S. vormen, hadden vroeger in de I.A.T A. elk een stem, de S.A.S. heeft een stem. Supersone luchtvaart Sir William Hildred heeft tevens zijn zienswijze over supersone verkeersvlieg tuigen nog eens in het licht gesteld. Hy merkte op dat er geen enkele lucht vaartmaatschappij is die zich kan ver oorloven bekend te maken dat zij geen supersoon verkeersvliegtuig in gebruik wil nemen. Woordvoerders van lucht vaartmaatschappijen moeten voorzichtig zijn, zy kunnen zich niet te kritisch uit laten. fk. aldus de directeur-generaal van de I.A.T.A,, kan wel kritisch zijn, al moet men mijn inzichten, als niet-tech- nicus op het gebied van de vliegtuig bouw, nemen voor wat ze waard zijn. Ik ben er niet erg gelukkig mee dat er nu supersone verkeersvliegtuigen zullen komen. De moeilijkheden die met het introduce ren van straalverkeersvliegtuigen in de burgerluchtvaart gepaard zijn gegaan, zijn we nog maar net te boven. Dit type vliegtuig, dat veel meer kan doen in minder tijd dan de vliegtuigen met zui germotoren. deed alle maatschappijen in te ruime kleren zitten. Ze zijn daar nu zo ongeveer ingegroeid, maar die kleren moeten nog enige jaren mee om er alle voordelen van te ondervinden. Er is nog een jaar of vijf, zes nodig voor afschrij vingen. Duur De supersone verkeersvliegtuigen zullen niet alleen zeer duur zijn in aanschaf maar. door allerlei speciale voorzienin gen met het oog op navigatie e.d. ook veel andere dure investeringen noodza kelijk maken. Investeringen van over- heidszijde die op de een of andere manier ergens op zullen moeten worden ver haald. Er Is. na het invoeren van de straalverkeersvliegtuigen. een periode van rust nodig. Prestige Sir William Hildred is van oordeel dat regeringen geporteerd zyn supersone verkeersvliegtuigen prestige-overwegingen. Er is op het ogenblik op dit terrein een elkaar na jagen aan de gang. Fabrikanten van vliegtuigen moeten er aan mee doen omdat ze op het standpunt staan dat er van tyd tot tijd iets nieuws moet worden geprobeerd. Bij dit allee moet niet worden vergeten dat luchtvervoer een marginale bezig heid is. Men zal in de burgerluchtvaart, net zo min als bij waterleiding-, elektri- citeits- en gasbedrijven, en bij transport ondernemingen in het algemeen, niet di rect en steeds kunnen rekenen op grote winsten, of zelfs op winst. Het afgelopen jaar was voor de bur gerluchtvaart beter dan 1962, dat de na delige gevolgen heeft ondergaan van het in 1961 door president Kennedy aan de Amerikanen gegeven advies maar eens een jaartje niet buitenslands te gaan. Uitgaande van een wereldbevolking van vier mil jard is een wereldluchtvervoer in 1962 van vier miljoen nog aan de mage re kant. Er is dus nog een ruime markt voorhanden. VOORZITTER CENTRAAL BUREAU CONCURRENTIEPOSITIE TEN OPZICHTE VAN BELGIË VERZWAKT De concurrentiepositie van de Neder landse tuinbouw was het thema waar aan de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen, in de gisteren te Schevenin- gen gehouden algemene vergadering zijn jaarrede wijdde. In de E.E.G. zijn we naar zijn mening een heel stuk gevor derd op de weg naar een gemeenschap- pelyke markt voor groenten en fruit en de ware concurrentieverhoudingen treden daardoor steeds duidelijker aan het licht. In de landen buiten de E.E.G. is nog geen sprake van een verminde ring van de bescherming van de natio nale telers door middel van maatregelen aan de grens. Toch zijn er enkele teke nen die erop wijzen dat ook daar het getij misschien begint te keren. De nieuwe Engelse land- en tuinbouw- wet voorziet in maatregelen die kunnen bijdragen tot een rationalisatie van teelt en afzet en de Britse regering ziet daar in de mogelijkheid tot een toekomstige verlaging van de hoge invoerrechten óp groenten en fruit. Na het goeds te heb ben gememoreerd, dat de Nederlandse tuinbouw aan de gunstige verkeerslig- ging van ons land te danken heeft, be handelde de heer Prins de door de mens zelf gemaakte grondslagen der concur rentiepositie. Daarbij bracht hij de stij ging van het loonpeil ter sprake. Hij gewaagde van een gebrek aan opvolgers, zowel in Nederland als in andere West- Europese landen, in vele tuinbouwcentra waar de bedrijfsstructuur zich niet leent voor de mechanisatie waarmee op de dure produktiefactor arbeid bespaard kan worden. De jongere generatie be merkt hier dat in een ander vak een beter bestaan is op te bouwen. De invloed van de stijging der ar beidskosten kan. behalve door mecha nisatie, ook opgevangen worden door overschakeling op de glastuinbouw, waar de arbeidskosten een kleiner percentage van de totale kosten vor men dan elders. Dit verklaart de frote belangstelling voor teelten on er gias op die bedrijven die te klein zijn om met succes te kunnen mecha niseren. De heer Prins had de indruk dat de achteruitgang in de volle- de. Hij vroeg de aandacht voor pogingen om tot afzetmethoden te komen, waar bij een rechtstreekse binding tussen groepen telers en afnemers tot stand komt en het veilingwezen uitgeschakeld wordt. In ons land zou een dergelijke wijziging van de afzetstructuurr aan trekkelijk om de besparing die er voor telers en afnemers uit kan voortvloeien, de doodsteek betekenen voor het vei lingwezen als prijsvormingsinstituut. Gisteren is de St.-Bernardtunnel, de eerste autotunnel onder de Alpen, voor het verkeer geopend. De tunnel verbindt Bourg St.-Pierre in Zwitserland met St.-Rhemy in Italië en byna zes kilometer lang. De eerste die aan de Italiaanse kant de tunnel binnenreed was de Italiaanse auto ontwerper Gian Battista Farina. Zijn passagier, het parlementslid Enzo Giac- chero, was de eerste die een kaartje kocht. De tolgelden die worden geheven liggen tussen de 7 en 15 gulden. De bouw van de tunnel heeft drie en een half jaar geduurd en de bouwkosten' hebben ruim 105 miljoen gulden bedra gen. Autos3 met genodigden maakten de ste tocht onder de Alpen DR. NORBERT WIENER OVERLEDEN De Amerikaan dr. Nor bert Wiener, schrijver van „Cybernetics" (de leer der regelings- en informatiemechanismen), die bekend staat als de „vader der auto matisering", is op 69-jarige leoftyd op een vakantiereis in Zweden overleden. Dr. Wiener is 42 jaar als professor aan instituut voor technologie van Massa chusetts verbonden geweest. Dr. Wiener en zijn echtgenote hebben in januari jl. een bezoek aan Amsterdam gebracht. De gemeentelijke universiteit was voor nemens hem het ereprofessoraat in de medicijnen te verlenen. De president van het instituut voor technologie van Mas sachusetts. dr. Julius Straton. verklar en ook de stagnatie in de fruit teelt op deze wijze direct samenhan gen met de loonstijging. Over de recente belangrijke loonsverho gingen in ons land zei de heer Prins, dat deze op korte termijn wat moeilijk heden kunnen veroorzaken, doch voor het overige alleen onze concurrentie positie ten opzichte van België iets ver zwakken. Wat ons tot nadenken moet stemmen is niet zozeer deze Nederlandse loonexplosie, als wel de reeds jarenlang aanhoudende geleidelijke stijging van de arbeidskosten in geheel West-Europa, die de structuur van de oude. op een overvloed aan arbeidskrachten geba seerde bedrijfstypen absoluut doet ver ouderen. Bij Koninklijke Besluiten Is een aantal besluiten van de Ziekenfondsraad tot goedkeuring van honoreringsovereen komsten tussen do algemene ziekenfond sen en de organisaties van medewerkers aan liet ziekenfondswezen, geheel of ge deeltelijk voor drie maanden geschorst- De schorsingsbesluiten zjjn tot stand gekomen op voordracht: van staatssecre taris dr. A. J. H. Bartels en in overleg met minister prof. dr. J. E. Andriessen (economische zaken). Zij zijn in de staatscourant van gisteren gepubliceerd. Gedurende de schorsingsperiode zal wor den onderzocht of. en in hoeverre de geschorste besluiten wegens strijd met het algemeen belang aan de kroon ter vernietiging moeten worden voorgedra gen. Staatssecretaris Bartels heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad om een nadere toelichting op de honorerings overeenkomsten gevraagd. De schorsing richt zich tegen de met de apothekers overeengekomen automati sche doorberekening van zich in 1964 voordoende verhogingen van praktijk- kosten. Verder tegen de clausule om. wanneer de algemene loonindex boven de 10 procent st(jgt, het meerdere in de loop van 1964 in de honoraria van alle medewerkers op te nemen, dit met een beroep op bijzondere omstandigheden. Ook richten bezwaren zich tegen de niet exacte doorberekening van 5 procent al gemene loonsverhoging in de door de ziekenfondsen te betalen praktijkkosten. waarbij met alle medewerkers een niet nader gemotiveerd gelijk percentage van 3.33 is overeengekomen. Zuidslaaf vluchtte in geladen wagon naar Nederland (Van onze correspondent) Op het stationsemplacement te Venio is gisteren een 36-jarige Zuidslaaf aangetroffen in een met hout beladen, afgesloten wagon, die kort tevoren op het emplace ment van dit grensstotion was binnengelopen, De wagon die met teakhout was geladen, was af komstig uit Zuid-Slavië. De aandacht van de verstekeling werd getrokken toen hij enige lat ten uit het plafond van de wagon had verwijderd en daar zijn hand doorstak, teneinde zijn aanwezig heid kenbaar te maken. Nadat de verzegelde wagon onder toe zicht van de douane was geopend kwam de verstekeling te voor schijn. Het bleek de 36-'jarige Th. A. F. te zijn. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De man had een jaar als timmer man in Essen gewerkt en was toen met een maand vakantie naar zijn geboorteland terugge keerd. Hier gaf men hem te ver staan dat hij als bouwvakarbeider beter in Skopje kon gaan werken, waar hij echter slechts anderhalve mark per uur kon verdienen, ter wijl hij in Duitsland vier mark per uur verdiende. Zijn paspoort werd ingetrokken, waardoor de weg om naar West-Duitsland terug te ke ren naar zijn werk was afge sloten. Toen hij in zijn geboorte land op een spoorwegemplace ment de wagon zag. terwijl uit het plakbriefje op de wagon bleek dat de lading bestemd was voor Holland, besloot hij als versteke ling in deze wagen te kruipen. Met een gevulde tas met levens middelen stapte hij zaterdag in de wagen, waarin hij verbleef tot hij woensdag op het emplacement in Venio werd ontdekt. t Advertentie/ iHet Wereldgebeuren Kijkje in de Geneefse keuken D Er is nu óók iJe'itv, haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit, 3.80 m. breed, dus „kamerbreed"! Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen V&ita haarbouclé RIJNMOND- kwaliteit. Keuze uit warme, mo derne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam Vc'itv. op de achterkant. ng be de con- vooruitgang geboekt dit jaar. ondermeer geen ovcreenatemmi reikt over een agenda. Toch ls fcrentie niet op een dood punt of in eet impasse geraakt. De delegatie* zijn in feite even gematigd optimistisch als toen de nieuwe ronde van besprekingen op 21 januari weer begon. Dit mag vreemd klinken maar de ontwapenings- conferentie is een vreemd iets. In tegen stelling tot andere conferenties heeft zij rioolt een strakomlljndi- agenda gehad. Inplaats van een agenda verzamelen de onderhandelaars een aantal voorstel- 1 len waaruit dan die voorstellen worden gekozen die er het veelbelovcndst ult- Westellikc, neutrale en communistische delegaties zijn op verschillende wijzen geïrriteerd wanneer wordt gesproken over een impasse. Volgens hen is er wellicht een imj>assc in de bespr maar dit ls altijd reeds het weest en van een dood punt U geen ■sprekmgi D Eert product van de N.V. Vereenigde Touwt abrieken - Rotterdam ZWAARD VAN DAMOCLES... De tweede Belgische haven na Antwer pen, maakt ernstige bezwaren tegen de nieuwe verbinding tussen de Schelde en de Rijn, zoals die vorig jaar mei tussen België en Nederland is overeengekomen. Deze bezwaren zijn de afgelopen weken België Anderzijds wijst het algemene beeld in Italië en Frankrijk, waar zeker even sterke inflatiekracht.cn werken als in ons land, niet op een toenemen van de concurrentiekracht dier landen uit hoof- Ui. „uuus ol,a™. vciMnai- de van de loonsituatie. Ook van West- de woensdagavond: ..dr. Wiener was een Duitsland, waar het loonpeil in de ach- - ter ons liggende jaren sterker is geste gen dan het Nederlandse de recente sterke stijging in ons land meegerekend is weinig concurrentie te duchten. Alleen in België is geleidelijk de loon ontwikkeling achterop geraakt en daar door de concurrentiekracht toegenomen. der grootste wiskundigen ter wereld en een van de meest vooraanstaande pro fessoren van ons instituut". Dr. Wiener werd reeds op achttienjarige leeftijd als professor in de filosofie aan de universiteit van Harvard verbonden. Na zijn Harvard-periode studeerde hij in Cambridge, in Engeland, en later in Goettingen, in Duitsland. In 1915 keerde hij naar Amerika terug, waar hij filoso- sie ging studeren aan de universiteit van Columbia. Dr. Wiener heeft ook pio nierswerk verricht op het gebied van de vervaardiging van elektro-mechanische rekenmachines. PROF. VAN LINSCHOTEN (38) OVERLEDEN Dinsdag is prof. dr. J. I.inschoten, hoog leraar in de experimentele psychologie nan de rijksuniversiteit te Utrecht, over leden. Prof. dr. J. I,inschoten werd in 1925 te Utrecht geboren. Hy studeerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht en promoveerde in 1956 op het proefschrift getiteld: „Strukturana- lyse der Binokularen Ticfenwahrneh- mung", promotor was prof. dr. F. J. J. Buytendijk. In 1957 werd hij hoogleraar en hield op 2 december 1957 zijn in augurele rede getiteld: „A gentle force" Het terrein van zijn wetenschappelijk verschoof zich in de loop der jaren van het waarnemingsonderzoek naar de statistische taalpsychologie. Van zijn hand verschenen talrijke weten schappelijke publikaties. Na de uitvaart mis in de Utrechtse Heilige Hart Kerk (Oudwijk) zal de teraardebestelling plaatsvinden op zaterdagmorgen aan staande op de rooms-katholicke be graafplaats Sint-Barbara in Utrecht. Waarschuwing manier waarop de conferentie erkt is ale volgt, ai!'- ch.-legaae» doen voorstellen. Deze worden on derworpen aan algemene discussie. Eén groep ontwikkelt haar ideeën, de andere doet hetzelfde. Daarna geeft iedere groep commentaar op de sugges ties van de ander. Langzaamaan Komt men nader tot elkaar en uiteindelijk komt men overeen een bepaald voorstel te bespreken. Indien er een agenda was zou dit svsteem niet kunnen werken. In dat geval zou de conferentie zyn gebon den aan vastgestelde voorstellen Dit z<w een impasse en mogelijk een beëindiging van de ontwapenirigslicspreklngen bete kenen. Verleden Jaar beseften de dele gatie» dat het gemis aan een agenda juist een voordeel was. Het westen had er meer dan een» op aangedrongen te onderhandelen over een beperkte kern- stop en een ..bot-line" tussen Washing ton en Moskou. De Russische delegatie verwierp de voorsteilen keer op keer, maar plotseling gingen zij ermee ak koord en werden de desbetreffende over eenkomsten binnen twee maanden ge tekend. De voltallige ztting vind plaats in een rijkelijk versierde salon met veel vcrguisel. in het „Palais des Na tions". net Europese hoofdkwartier van J; Verenigde Naties van waar men uitziet over het rustige water van het Meer van Genève. Aan het eind van iedere zitting luidden de bellen, rinkelen de telefoons en loop jongens waarschuwen de chauffeurs dat de delegatieleden naar bulten komen. Bediendes houden de zware deuren open en de afgevaardigden verJaten het ge bouw, de een handenschuddend met een collega, de ander terloops opmerkingen makend tegen de wachtende verslagge vers. De afgevaardigden gaan orn nalf twee lunchen. De bezoekers van het paleis die veronderstellen dat het werk voor deze dag is beëindigd zullen de mening zijn toegedaan dat de onderhan delaars maar een gemakkelijk leventje hebben. Het tegendeel is waar. De dele gatieleden van de nu twee jaar durende conferentie brengen ongeveer negen uur van de week in de voltallige zittin- renties met naaste medewerkers, met le den van andere delegaties en met het uitleggen van hun standpunten aan de i acht neutralistische deelnemers, is tien oor1 maal zo groot. goedkeuring van de overeenkomst in het Belgische parlement. De Gentse wethou der voor havenkwesties, G. van den Daele, heeft donderdag het verdrag een „zwaard van Damocles boven het hoofd van de Gentse Rijnvaart" genoemd. In een artikel in het blad „Het Volk" schrijft hij „dat het verdrag de toe komst van de Gentse Rijnvaart be dreigt, „Indien het zonder meer wordt goedgekeurd, dan kunnen op een zeker ogenblik de schepen uit Gent worden verplicht door de haven van Antwerpen te varen om de Rijn te bereiken. Dat is natuurlijk onaan vaardbaar". Hij wijst er daarbij op, dat het verdrag Nederland slechts verplicht om één vaarweg die van Antwerpen naar de Rijn open te houden, terwijl het voor andere waterwegen, die ondermeer door Gent worden gebruikt, volledige vrij- u held van handelen bezit. Wethouder «rg<at meren of in Van den Daele betoogt, dat door het;•-- aanleggen van een zijkanaal van Bergen op Zoom naar Waarde een oplossing kan worden bereikt voor de Gentse bezwa- berg. voor negen-tiende deel zichtbaar". De voltallige zittingen beginnen gewoonlijk om half elf 's mor gens en eindigen om één uur of half twee. De bijeenkomsten zijn besloten en de pers wordt ingelicht via de woord voerders van de delegaties, voor Ame rika de knappe Ann Marks, de zure Alexei P.oschin voor Rusland, de uit zonderlijk lange Bill Drower namens Engeland en. de joviale Charles (Char lie Stone als zegsman van de Canade zen. De verslaggevers noteren alles in de kleine perskamers, terwijl de Zwit serse werksters de aangrenzende con ferentiezaal een helder aanzicht geven. De delegatieleden dienen fysiek uitzon derlijk laai te zijn en zij kunnen zich hoogstens zo nu en dan een bezoek aan het Geneefse nachtleven veroorloven. Het merendeel geeft er de voorkeur aan weekeinde door te brengen in de de restaurants van het buurland Frankrijk. Dit in tegenstelling tot de delegatiele den van kortdurende conferenties van de Verenigde Naties, die men 's nachts in de plaatselijke nachtclubs kan aantref- „Zy die denken, dat door het huidige f?.n die niet ban& behoeven te zijn dat •erdrag zonder meer het netelige watè wegenvraagstuk, dat gedurende meer dan een eeuw de verstandhouding met Nederland in de weg heeft gestaan, nu voor goed Ls opgelost, vergissen zich. Gent kan en zal er zich nooit bij neer leggen". [zij de volgende morgen aan de confe rentietafel in slaap zullen vallen. gane. Semyon K. Tsarapkin. speelt het liefst met zijn kleindochtertje, die hij dan ook in de vakantie naar Ge- nève liet komen. De bijzondere commissie uit de Tweede I William Foster, hoofd van de Ameri- Kamer voor het wetsontwerp goedkeu-1 kaanse delegatie, houdt ervan om in de ring van het tussen Nederland en Bel- i weekeinden rustig te lunchen eië gesloten verdrag betreffende de ver- vripnrir-n zr.'n tvmcrh ing tussen de Schelde en de Rijn hoopt in het begin van mei haar voorlo- - n vaststellen. In zij er naar. de voorbereiding van de openbare behan deling in zodanig tempo te doen verlo pen, dat de Kamer het wetsontwerp vóór haar zomerreces op haar agenda kan plaatsen. De commissie is dezer da gen met haar werkzaamheden begon- De heer Prins constateerde een stagna tie in de rationalisatie van handel en veilingen, die h(j in hoge mate betreur- Leeft Bormann nu in Brazilië? Bij de politie van de Braziliaanse stad Santos heeft zich gisteren een man ge meld die zegt de broer van de voort vluchtige Nazi-leider Martin Bormann ie zijn. Hij gaf als naam Richard Bor- Vuuproef in de tropen voor ex-commando De laatste toog naar een eveneens droog en heet onbewoond eiland in de Stille Oceaan. De Nederlandse Ro binson Crusoë gaat thans pogen zyn record te verbeteren op een der we gens watergebrek volslagen onbe woonde Aves (vogel) eilanden. Hy krygt waarschynlyk uit Venezuela 20 kippen inclusief kippevoer, als mede twee jachthonden mee. in Brazilië a op. De man verklaarde dat zyn broer. Mar tin, zich „ergens in de staat Mato Grasso. Brazilië, bevindt". Hij deelde mede dat hij al acht jaar woonde. daar was hij met 1 onderzoek verschoof zich in de loop der j Uruguay en vervolgens naar Brazilië fn°West-Duitsland trekt men de ver klaring van de man over het algemeen in twijfel Zo kennen Westduitse instan ties alleen een Albert Bormann, die de 1 enige broer van Martin Bormann zou zijn. Ook bij het Amerikaanse documen tatiecentrum in West-Berlijn is niets bekend over een Richard Bormann. Met een uitrusting, waarvan Robinson Crusoë in zijn stout ste dromen nog geen voorstel ling had, is gisteravond de 23- jarige voormalige sergeant van het korps commandotroepen, Anton van de Water uit Oud- Leusden, van Schiphol per DC-8 vertrokken naar het onbewoon de eilandje Ave de Sotavento nabij de Nederlandse Antillen in het Caribische gebied. Er wacht hem daar een soortgelij ke vuurproef als die. welke vo rig jaar de Franse radioverslag gever Georges de Caune binnen vier maanden veranderde in een geestelijk en lichamelijk wrak. Wafer Het ergste probleem, waarmee een schipbreukeling op Ave de Sotavento zou worden geconfronteerd, namelijl: het watergebrek, zal naar Anton hoopt hem weinig onoverkomelijke moeilijkheden opleveren. Er is na melijk een meertje van l'i km leng te en 800 meter breedte met brak water en hij heeft in zijn uitrusting een simpel, "doch effectief distilleer- apparaat en zal dus niet van dorst omkomen. Bovendien kan hij met het gedistilleerde water zijn visvangst koken en dan later visvet van het water scheppen, waarmee hij gevogel te in een pan kan braden. Hij zal slapen in een eerste klas kampeer- tent met een comfortabele slaapzak op een luchtbed en hij zal zich aage- lyks met een Gilettemesje, scheer kwast en -zeep van zijn stoppelbaard je kunnen ontdoen. Wat hij zal ontberen dat is ver moedelijk groenten, doch eventueel vitaminetekort kan hij opheffen door het slikken van vitaminepillen, die hij bij zich heeft. Direct gevaar voor langzame uitputting is er niet, want hy kan steeds radiografisch contact opnemen met een ontvanger in Cara cas, aangezien hij een hypermoderne kortegolf zend- en ontvangstinstal latie bij zich heeft, waarmee hy zijn contactman in Venezuela kan berei ken. Mocht de toestand kritiek wor den dan staat in Venezuela een heli kopter klaar om hem op te halen. Over zijn zender hoopt hij driemaal per week een uitgebreid verslag van zijn ervaringen te geven, bestemd voor het dagblad De Telegraaf, dat tie reis voor hem heeft georganiseerd en dat van het bedrijfsleven alle mo gelijke hulp voor dit avontuur heeft gekregen. Hoe goed, Anton zich wellicht zal kunnen behelpen (zijn Franse voor ganger slaagde daar trouwens slecht in, want die viel binnen 4 maanden 18 kilo af), eenzaam zal hij zeker zijn. maar daarover maakt hij zich de minste zorgen Hij heeft geen boeken of tijdschriften oij zich. „maar ik las toch nooit veel", zei hij bij zijn vertrek. legraaf en twee schippers hem per boot m 10 uur varen naar het eiland je zullen brengen en hem daar de eerste dag bij zijn installatie zuilen helpen. Dan komt echter onherroe pelijk het moment van afscheid, het moment waarop Anton van de Water de strijd tegen de eenzaamheid en de honger moet beginnen. Die honger zal wellicht uitblijven. Hij is optimistisch gestemd. Hij krijgt eieren van zijn kippen en mogelijk van andere vogels, hij zal vis van gen en wild strikken en zyn honden zullen hem op de jacht kunnen hel pen. Hij heeft een duhbelloops jacht geweer met hagel bij zich en een on derwaterbuks. vrienden. Zo'n typische zittingsdag be gint voor de delegaties om negen uur met een bijeenkomst van de staf in hun gebouw. Dit neemt meestal een uur in Beslag. Na deze bijeenkomst rijden zij naar het paleis. Daar wordt vergaderd en vervolgens gebruikt men de lunch, of in net geval van Tsarapkin en Foster, die beiden voorzitter zijn, komt men op nieuw bijeen. De delegatieleden, ieiden een hard leven, ot zij nu behoren tot de uit twee man bestaande afvaardigin gen van Burma of Nigeria, of tot de uit gebreide delegatie van de Verenigde Naties. De delegatie van dit land be staat bijvoorbeeld uit geleerden, seis mologen, schrijvers van redevoeringen, tolken, vertalers, vebindingsofficieren, secretaresses, typistes en boodschappen jongens. De topfunctionarissen onderhouden voortdurend contact met hun colie- ga's van andere delegaties en met het secretariaat van de conferentie. In drin- gende geva^rn kunnen de delegaties i zich via de telefoon met hun regering in verbinding stellen. In andere gevallen 'oonlijk vliegtuigen, of de diplomatieke kanalen. De conferentie is aanvankelijk de 18-landen conferentie voor de ontwa pening genoemd, maar Frankrijk heeft geweigerd er zitting in te nemen en zo doende is het de 17-landen conferentie geworden. Het leegbiijven van de Franse stoel is een nadeel voor het westen om dat het westen nu met vier landen en het oosten met vijf landen is vertegen woordigd. De overige acht zijn neutrale landen Het duister Acdamatiseren De ex-sergeant heeft geen enkele tro- penervaring en kent dus de hete zon niet. In Venezuela krijgt hij eerst een week de tijd om te acclimatiseren, waarna een verslaggever van De Te- Maar 's avonds dreigt hem de ver schrikking: het duister. Hij heeft geen andere lamp bij zich. dan een zaklantaarn, waarop hij zuinig moet zijn. Hij zal zich moeten behelpen bij het licht van de maan en dat van een kampvuur, dat overdag met een brandglas moet worden ontsto ken. Op Schiphol deden zijn reeds bejaar de ouders heni uitgeleide, evenals zijn vriendinnetje, de 20-jarige Ineke van Kesteren uit Ommen, Ook de burge meester van het naburige Dalfsen, de lieer J. M. E. Volgers, nam op Schip hol afscheid van hem. Appelexpositie in Amsterdam Voor het eerst sinds jaren zal de nu 42- jarige in Parijs wonende Amsterdamse kunstschilder Karei Appel in zijn ge boortestad exposeren. Van 20 maart tot 20 april worden van hem in de Kunst handel Krikhaar 15 schilderijen, gou aches en tekeningen uit de jaren 1948 tot 1964 tentoongesteld Kroesjtsjew gaat in mei naar Egypte 1 Premier Kroesjtsjew zal in mei een be zoek brengen aan Egypte, waar hij de voltooiing van de eerste fase van de Asvvandam zal bijwonen. De Russische regeringsleider is hiervoor door presi- dent Nasser uitgenodigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3