cifösm RECLAME BRENGT IN DUITSLAND GELD IN 'T LAATJE ROOK NIET/ bestrijdt P.ijn en koorts pijlsnel èn veilig VRIJDAG 20 MAART 1964 PROVINCIALE Z E B W S E O O O R A N T 13 KmeenkpelietsV, Lekker en verfrissend 0.65 mentaire over het belang van de export. Het is een eerste (vrij algemeen gehouden) afle vering. Gerton van Wageningen geeft com mentaar. Will Simons voordat hij bij de AVRO kwam een man die zijn bestaan zocht in de filmerij zorgt vervolgens voor een bij zonder interessante uitzending. In „Achter de schermen" geeft hij een getrouw beeld van de totstandkoming van een televisiespel. Zijn grote succes met de documentaires over de voorbereidingen voor de opvoering van een toneelstuk en een ballet hebben hem ertoe ge bracht de kijker nu eens een blik te gunnen in de televisiekeuken. Wat gaat er allemaal voor af aan zo'n t.v.-spelavond? Hoe werkt een camera, hoe komen de rekwisieten tot stand wat doet nu eigenlijk de regisseur? Het zijn allemaal vragen, waarop Simons een antwoord wil geven. Stap voor stap zal men een t.v.- ^2cocn dagen televisie spel zien groeien, van de eerste besprekingen af tot het moment, waaron de camera's „in" zijn en de spanning in de regiekamer tot het kookpunt stijgt. Op dat moment begint ook werkelijk de voorstelling, die men zo uitvoerig heeft kunnen zien voorbereiden. „De dertig seconden" heet dit stuk, dat Dimitri Frenkel Frank speciaal voor de televisie schreef. Het is een verhaal uit de wereld van de vliegerij. Een piloot wordt te oud, maar wil dat niet in zien. Gebeurtenissen tijdens een vlucht doen hem tot het inzicht komen, dat zijn tijd geko men is. Walter van de Kamp heeft de regie en zijn werk is in dit geval niet gemakkelijk ge weest. Er deden zich nl. opmerkelijke moeilijk heden voor, toen de K.L.M. op het laatste nip pertje weigerde dertig uniformen en twaalf stoelen uit een DC 8 voor dit spel beschikbaar te stellen. Bij de K.L.M. achtte men het niet juist dat de kijkers het gebeuren in dit stuk op de K.L M. van toepassing zouden kunnen brengen. De AVRO had begrip voor dit stand punt, maar zat er toch maar lelijk mee. Ge lukkig bood Martin Schroeder, directeur van Martins Air Charter uitkomst door zowel de stoelen als de uniformen te verstrekken. Het stuk kreeg een sterke bezetting met o m. Ko van Dijk, Jan Retel, Ina van Faassen, Lo van Hensbergea, Femke Boersma en Will van Seist. De avond blijft ook hierna nog in het teken staan van de luchtvaart, want als de weersomstandigheden het toelaten, gaat een reportageploeg een rechtstreekse repotage verzorgen van het optreden van het stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht The Wisky Four, vier vlieginstructeurs. die een gewel dige hoogte hebben bereikt in het formatie- vliegen en de kunst van het stunten. Wim Ruth, AVRO-verslaggever. die zelf een en thousiast sportvlieger is, heeft de presentatie van dit programma uit Woensdrecht in han den. Bij slecht weer wordt het programma ver vangen door een documentaire over het werk van de vliegerstralning op het droge de zo genaamde linktrainer op Schiphol. HET VERRAAD VRIJDAG. Op deze Goede Vrijdag om zeven uur een kerkdienst uit de oud-katholieke kerk in Rotterdam. Na het Journaal eti Atten- Zaterdagavond zal in Tivoli Ie Kopenhagen de internationale finale van het Eurovisie Liedjesfestival worden gehouden. Televisiekijkers in geheel Europa zullen de verrichtingen van de vocalisten uit de deelnemen de landen via de beeldbuis kunnen volgen. Bij de foto's: boven v.l.n.r.: Tun, Nelly en Tony Spanje) met „Caracola"; Björn Tidmand (Noorwegen San gen om dig"; Nora Nova (Duitsland): „Man gewöhnt sich so schnell"; Sabahudin Kurt (Joegoslavië)„Zivot je sklopio krug". Anneke Grönlolx Nederland.Jij bent mijn leven". Midden v.l.n.r.: Gigliola Cinquetti (Italië): ,J4on ho l'Eta"; Robert Cogoi (België): „Prés de ma Rivière"; Arne Bendiksen (Noorwegen).Epiral Anita Traversi (Zwitserland): 1 miei pensieri"; Antonio Calvario (Portu gal): PrièreLotte Waever Denemarken)zal de nummers aankondigen Onder v.l.n.r.: Udo Jürgens (Oostenrijk)Warum. nur warum f"; Romuald (Monaco): „Oü sont-elles passées"; Lasse Martenson (Finland): „Lais- kotellen"; Huglies Aufray (Luxemburg)rrD)s que le printemps revient"; Matt Monro (Engeland)„I love the little thièns"; Rachel (Frankrijk) „Le chant de Mallory". DUET NYLONS met GRATIS spaarzegels Publikatïonsmittel" in Bad Nauheim brachten de luister- en kijkgelden in 1963 in totaal 869.9 miljoen mark (394.2 miljoen uit luister- 475 miljoen uit kijkgelden) in het laatje. Daar van behield de Westduitse P.T.T. voor zenderhuur. kabel verbindingen, incassokosten en andere diensten 207.3 miljoen mark, zodat er voor de omroepen 662.6 miljoen mark over bleven. Bovendien kwamen uit reclame 436.4 miljoen mark binnen en wel 62.7 miljoen uit reclame in de radio en 373.7 miljoen in de televisie. Daarvan gingen af voor kortingen, provisies e.d. 87.3 miljoen mark. zodat er 349.1 miljoen mark over bleven. Een miljard Te zamen 662.6 miljoen mark uit uit luister- en kijkgelden en 349.1 miljoen mark uit reclame in radio en t.v.: 1.011,7 miljoen mark. Meer dan een miljard. Het Z.d.F. krijgt op het ogenblik 30 procent van de kijkgelden (en niets uit de luistergelden), de A.R.D. krijgt de resterende 70 procent der kijkgel den. Het Z.d.F. wil minstens 40 en zo mogelijk de helft van de kijkgel den hebben. Een verschil van 10 pro cent maakt volgens de inkomsten in 1963 reeds 47.5 miljoen mark uit. 20 procent meer zou 95 miljoen mark binnenbrengen en de schulden last van het Z.d.F. bijna delgen. Bo vendien neemt het aantal t.v.-kijkers nog steeds toe: in februari met rond 250.000. Het heeft thans de 9 miljoen overschreden. Daarvan alleen al 3 miljoen in het zendbereik van de Westduitse omroep in Keulen, wan neer men de „grens-kijkers" in Ne derland niet meetelt. Voor al dit geld hebben de A.R D.- omroepen 8.1 miljoen minuten radio programma's geleverd. Verder ver zorgden de beide t.v.-nelten 433.000 minuten tv-programma's, de A.R.D.- omroepen 361.000 en het Z.d.F. 72.000 minuten. Het Z.d.F. is echter pas op 1 april 1963 met zijn uitzendingen be gonnen en de A.R.D.-omroepen lever den bovendien aan het-gemeenschap pelijke avondprogramma slechts 136.000 minuten. De rest der 361.000 minuten werd in de regionale uitzen dingen gebracht. De 136.000 t.v.-mi- nuten der A.R.D.-omroepen moeten met de 72.000 van het Z.d.F. worden vergeleken. T.v.-minuut: 2400 marli De intendant van Radio Bremen, Kerneck. deelde kortgeleden mede. dat elke t v.-minuut de A.R.D-om roepen 1.330 mark kost. Bij het Z.d.F. liggen de kosten bij 2.400 mark per minuut. Het verschil is te verklaren uit de omstandigheid, dat de A.R.D.- omroepen de minuut-kosten ook om slaan over de in verhouding zeer goedkope regionale programma's, die het Z.d.F. niet. uitstraalt. Volgens zijn inkomsten had het Z.d.F. per t.v.-minuut niet meer dan 1.600 mark mogen uitgeven. Ter vergelijking: een radio-zendminuut kost tussen de 40 en 50 mark. De luistergeld-inkomsten der om roepen stijgen nog steeds, eenvoudig omdat de t.v.-markt nog steeds niet verzadigd is. Nog sterker stijgen de inkomsten uit reclame in de televisie Waren zij in 1963 373.7 miljoen mark. in 1964 worden zij op 425 miljoen mark geraamd, een toeneming van 14 procent. In totaal worden de in komsten der omroepen uit luister- en kijkgelden en reclame voor 1964 op 1.123 miljoen mark geraamd. Dit enorme bedrag zou bij een rechtvaar dige verdeling toch wel voldoende moeten zijn om de beide t.v.-netten een veilig bestaan te garanderen. documentair gaan vooraf aan de hoofdfilm. Die Luxemburgse film de laatste in deze reeks behandelt de sport in Europa. Geen verenigd Europa nog op sportgebied, hoewel de strijd om de Europacup toch al een tikkeltje in die richting gaat. Maar stel je voor. als by de Olympische Spelen eens een Europese ploeg zou kunnen uitkomen. Zou er dan iets over blijven van de Amerikaanse of Russische hege monie? In de Europese ploeg van deze avond die we bij hun voorbereidingen gadeslaan vertegemvoordigt het zwemstertje Ada Kok ons land. We krijgen o.m. filmopnamen te zien van Fanny Blankers-Koen en van de legen darische Jesse Owens. De hoofdfilm is een produkt van de producer-regisseur Joseph Mankiewic: „De stille Amerikaan", gebaseerd op een verhaal van Graham Greene en met o.m. Michael Redgrave en Audy Murphy in de hoofdrollen. Het verhaal speelt in Saigon tijdens de oorlog in Indo-China. Een Engelse journalist en een inlands meisje wonen samen. Ze komen in contact met een Amerikaan. Een geheimzinnig man. die op een kwaad moment wordt vermoord, waarna allerlei merkwaar dige feiten aan het licht komen. TIJD VOOR TIENERS DINSDAG. Half acht tijd voor tieners. De negentienjarige Lineke Van Schaarden burg voor de eerste maal nog wat onwennig presenteert in Deventer een reeks tiener- sterren, w.O. het Belgische groepje The Cou sins (bekend van hun Kiliwatch), de Rivertown Dixieland Jazz Band, de Mormon Four (vier uitstekende Amerikaanse zendelingen-zangers, die inmiddels alweer hoog en droog in Amerika terug zijn), jazzpianist-vocalist Edwin Rutten en het jonge sterretje Liesbeth List, die on langs zou optreden in „Voorstelling" van de Vara, maar haar debuut toen niet door zag gaan, omdat deze uitzending werd afgekeurd. eigenlijk helemaal geen naam voor hem In „Uit de school geklapt" is Willem Duys de gast. Hij bezoekt het Willem de Zwijgerlyceum in Bussum, waar dr. A. J. Vis een les geeft in geschiedenis. Na Televizier een aflevering van de spannende Amerikaanse politiefilmserie „Naked City" en tenslotte een Amerikaanse reportage in de reeks Confrontatie. Een film team van de CBS maalde een reis naar en door Etheopië. ofwel het vroegere Abessinië, waar o.m. een bezoek aan keizer Haille Selas sie op het programma stond. Beelden van een groot land, dat zovele andere Afrikaanse sta ten voorging, omdat het reeds vele jaren zelf standig is. Maar of die zelfstandigheid er ook een modern land van heeft gemaakt? Beslist niet in alle opzichten. „The measy Crown" laat het zien. BEVOLKINGS TOENAME WOENSDAG. Om half acht een herhaling van een film, die in augustus werd uit gezonden in verband met de bisschoppelijke vastenactie: Het kruis onze enige hoop. Jour naal, Brandpunt en ook Piste geven weinig aanleiding tot het vermelden van bijzonder heden. In de zaagselring zuilen weer acroba ten en alles en iedereen, die thuishoort in deze wonderlijke wereld van circus en variété te aanschouwen zjjn. „Het wonder aan de Donau" is 't eerste tele visiespel van deze week voor Pasen. Het is een b(j deze week aangepast spel, dat men het beste kan betitelen als een modern mysterie spel in eenvoudige vorm. Onderwerp vormen de zittingen van een krijgsraad ergens aan de Donau in een recent verleden. Op beslissende ogenblikken duikt hierbij een mysterieuze fi guur op. die niemand schijnt te kennen, maar die naarmate de kijkers hem vaker hebben kunnen gadeslaan, merkwaardig veel blijkt te lijken op het Christusportret, waarvan een kapitein uit de krijgsraad een goedkope repro- duktie thuis heeft. Het portret is de verzinne beelding van het geweten van deze hoovaar- dige militair. Medespelenden zijn Tom van Beek, Wim v. d. Brink. Frans Vorstman en Albert Abspoel. De derde aflevering van „Het land van onze kinderen", de serie documen taires van Leen Timp en drs. Daniël de Lan ge over de aspecten en de consequenties van de bevolkingstoename in ons land, richt zich vooral op werkgelegenheid en welvaart. GESTRAFTEN DONDERDAG. Het AVRO vrouwenprogram ma brengt ook nu weer onder regie van Adelheid van der Most een gedramatiseerde documentaire. De titel is „Straf zonder mis daad". De gestraften zyn de vrouwen en kin deren, die achterblijven als hun man en vade voor het een of ander misdrijf wordt veroor deeld en in de gevangenis wordt opgesloten. Tan ja Smit schreef dit t.v.-spel, dat een pro bleem behandelt waaraan men meestal voorbij gaat. Omdat het een betrekkelijk weinig voor komend probleem is, hetgeen overigens de ernst ervan niet vermindert. Liane Saalborn, Peronne Hosang, Frans Vorstman, Hannah v. d. Vugt en Wim de Meijer spelen de ver schillende rollen. Mevr. Swelheim de Boer geeft wederom een toelichting. In „Kindje ga je mee" liedjes en bloempjes van de lente. Het avondprogramma begint met een filmdocu (Van onze correspondent in Bonn) 'Terwijl de strijd over de verde ling van de kijkgelden tus sen de in de „Arbeitsgemein- schaft Rundf unkanstalten Deutsehlands" (A.D.R.) samen werkende bestaande omroepen en het „Zweites deutsches Fern- sehen" (Z.d.F.) in Mainz nog voortduurt en de schuldenlast van het tweede net in 1964 zal aanzwellen tot 105 miljoen mark, hebben de totale inkom sten der heide netten in 1963 de 1 iniljardgrens reeds overschre den. Onder deze omstandighe den zou het toch mogelijk moe ten zijn de beide t.v.program- ma's te financieren, zonder dat behoeft te worden overgegaan tot verhoging van de kijkgelden of verlenging van het aantal mi nuten reclame in de televisie. In deze 1 miljard mark zijn ook de luistergelden begrepen, die de A.RD.-omroepen incasseren Het Z.d.F. in Mainz is een pure t.v,-om roep. Het heeft geen radioprogram ma. De radioluisteraar en t.v.-kijker in West-Duitsland betaalt per jaar in to taal 84 mark. Volgens de „Presseverein für neue lVAet Pasen in zicht hebben de omroep- A A verenigingen hun beste beentje voorgezet. Weinig buitenlandse filmse ries deze week alleen maar een aan tal documentaires en veel eigen werk. Groot werk zelfs, want we zullen kun nen genieten van liefst vier televisiespe len. Verder is er voor ieder weer wat: sportliefhebbers, tieners en muziek- vrienden komen aan hun trekken en zelfs de circusvrienden worden niet ver geten. HONDENSHOW tie een Amerikaanse documentaire van de NBC cind<r de titel „He's risen". liet leven van Christus uitgeheeld aan de hand van schilde rijen, waarbij uiteraard op deze dag de nadruk komt té liggen op de Opstanding. Geïnspireerd op het paasgebeuren het ver raad van Judas ia ook het t v.-spei „Het Verraad". Het idee voor deze uitzending kwam van NCRV-dramaturg David Koning: de tekst i3 van de journalist H. A. Lunshof. Het Ver raad behandelt de politieke geschiedenis van na de eerste oorlog. In die politiek Ik vaak van verraad sprake geweest. Het begon met het verdrag van Versailles: Mussolini's houding tegenover Albanië volgde; de houding van Sta lin tegenover de Spaanse communisten tijdens de burgeroorlog komt ter sprake Hitlers woordbreuk jegens Oostenrijk, Mtlnchen; de Russisch-Flnse oorlog. In deze gedramatiseer de documentaire, die men als een soort t.v.- spel kan beschouwen, zijn de originele stem men te horen van Hitier, Mussoünie en Cham berlain. De samenstellers maakten gebruik van historische filmopnamen. Enkele acteurs Guus Oster, Jan Retel. Lo van Hensbergen en Ton Kuyl beelden bekende figuren uit de politiek uit. Ben al evenzeer opmerkelijke uitzending volgt op dit Verraad. De ruim dertigjarige Duitse violiste Suzanne Lautenbacher is dan ni. solis te in het eerste vioolconcert van LocatellL On der leiding van Marinus Voorberg concerteert het Amsterdams Kamerorkest. Het bijzondere van dit concert is, dat Locaietti's concert op verzoek van vele kijkers wordt uitgevoerd. Eigenlijk zonder dat de vragers dat weten. Want hun enige verzoek was de achtergrond muziek voor de populaire NCRV doktersserie Findiey eens helemaal te mogen horen. En die muziek is een opname van dit vioolconcert, uitgevoerd door Suzanne Lautenbacher. De violiste studeerde in München, waar zij in 1955 tijdens een internationaal concours een eerste prijs won. Zij heeft slechts eenmaal in Neder land gespeeld en wel in 1959, toen z(j concer teerde in Den Haag. Na afloop van deze avond een extra Sport in Beeld van het jeugdvoetbal- toernooi van de Europese voetbalbond. GRAND GALA r7ATEBDAG. In de middaguren o.m. een re portage van de bootrace OxfordCambridge, Rawhide (schijn bedriegt), Kpeditie (Nomaden en rendieren in het Poolgebied), een filmpje over de kleine bosdieren in de strqd om hun bestaan. Sport gehoord en gez.ien door Rien Bal en Pipo. Om haif acht Top of Flop en na het Journaal en Achter het nieuws 0111 kwart voor negen een filmopname van het op 6 maart in het Parijse Cirque d I liver gegeven „Grand Gala des Artistes". Dit artiestenfeest wordt jaarlijks gegeven ten bate van de oudere, hulpbehoevende collega's. Het was de 34ste keer. dat men sterren "kon zien in een totaal andere gedaante dan ge woonlijk. Zo werkte Juliette Greco met een fiets-luchtnummer, twistte Johnny Halliday op de rug van een paard, bewandelde Ciaire Motte het slappe koord, danste Geraldine Chaplin temidden van de olifanten en goochel de Peter Ustinov. Ook de opera van Peking werkt mee. Eimert Kruidhof kreeg een bij zonder sterke bezetting bijeen voor zijn za terdagse thriller, die a!s titel draagt „Zeven uur thuis" Het is een t.v.-spel van R. C. She riff vertaald door Jan G. Toonder. Hoofdper soon is ene meneer David Preston, die s'avonds thuis komt. Hij heeft een drukke dag gehad by de bank waar hij werkt. Wat heeft zijn vrouw beleefd? Het is een vreemde zaak, want zij meent dat het maandag is, terwijl hij in de stellige overtuiging verkeerd, dat de dinsdag reeds is aangebroken. Allerlei vreem de dingen komen aan het licht. Het echtpaar wordt gespeeld door Andrea Domburg en Ju- lien Schoenmakers. Andere medespelenden zijn Elisabeth Versluys, Ko Amoldi. Onno Molen kamp. Egbert van Paridon en Willy Ruys. Woensdag 25 maart het f.i „Wonder aan de Donau Tom van Beek als kapitein Kassei drijft hier de verdreven joden in eer. spoor wagon. GEVITAMINEERDE Sn-E±TAB LETTEN tegen pijn, griep en koort* Vrijdag 27 mnört zal het Amsterdams Kamerorkest het vioolconcert in D nr. 1 van Pietro Locatelli uitvoeren. ZONDAG. De Vara krijgt deze keer de eer de nieuwe week te openen, nadat het Con vent van Kerken in de middaguren een kerk dienst heeft uitgezonden uit de Gereformeerde Kerk in Bunnik, waar Ds. J. van Leeuwen voorgaat. Na de gebruikelijke zondagse kost gaat Corry Brokken stoeien met honden. Haar show „Aanvang dames en heren" zal nl. in het teken van onze vriendelijke vriend staan. Corrie heeft de eigenaars opgeroepen van de grootste hond. de kleinste en de best gedresseerde. Vele hondeneigenaars kwamen met hun Bello of Fikkie opdraven, waarbij bleek, dat de dieren soms nog verstandiger waren dan hun bazen, althans iets merkwaar digere konden doen. Corrie heeft laten weten, dat ze de eigenaars zowel als de uitverkoren viervoeters zal ontvangen en voor zover mo- Dinsdag S/f maart zult U dit groepje gitaar spelende jongelui zien optreden in de uitzen ding Combo. Het zijn de Cousinsuit België. gelijk) interviewen. „Kunnen we lachen" leg de ze uit. Te lachen valt er niet om „De we reld van vandaag" althans niet als Dr. L. de Jong daarovev spreekt, want hy is een ern stig man. Een lachertje zal wel weer op zijn plaats zijn bij de film van Jan Vrijman over „Eilandbewoners". De opmerkelijk vrijpostige filmer wiens rolprent over de gebedsgene zing helaas nog altijd in de qskast schijnt te liggen, omdat de Vara eigenlijk er niet goed mee voor de dag durft te komen heeft zyn camera's over het Wad laten varen om op een onzer parels van de Noordzee de bevolking gade slaan. Ze vormen een aparte, in som mige opzichten merkwaardige gemeenschap, die eilandbewoners. Omdat ze op elkaar zijn aangewezen, omdat ze elkaar beter kennen dan de bewoners van welk dorp ook. Ze zijn in hun isolement een prachtig studieobject voor psychologen en sociologen, voor historici niet minder, omdat hier een schat van verhalen en legenden, alsmede vele oude gebruiken be waard is gebleven, Jan Vrijman gebruikt geen verborgen camera's. Hij zet z'n mechanische oog neer en wacht gewoon op de dingen die komen. De omstanders wennen dan opmerke lijk snel aan zo'n cameraman en gaan al spoe dig gewoon hun gang, waarna Vrijman hen betrapt, om op die manier als het ware een momentopname van een stukje Nederland te maken. „K-wartaal" met het studentenca baret van Rinus Ferdinandusse sluit de avond af. Alweer met een zq het voor sommigen misschien wel zuur lachje. MODERNE KUNST MAANDAG. Een Comedy Caper uit de on uitputtelijke voorraad, die de NTS ter beschikking lijkt te hebben, de tweede afle vering van Moderne Tijd, Moderne Kunst in de reeks Openbaar Kunstbezit, het Journaal en de Luxemburgse bydrage in de reeks EEG- (Advertentie) Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk. het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. J de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks 11.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13