Jaarlijkse voordrachtwedstrijden tussen Zeeuwse middelbare scholen „Duistere" transporten van grond door Goes Borussia Dortmund in halve finale Europacup Minder geld voor hulp van V. S. aan buitenland Lambert Verdonck Daniël Wayenberg: ,Elke honderd meter in 10.1' IN VLISSINGSE RIJKSHOGEREBURGERSCHOOL Voor het eerst ook wedstrijd in de welsprekendheid Voordracht Uitslagi en Verdeling van het luistergeld 1961 Aanvragen van Nazi slachtoffers over een jaar afgehandeld linksbuiten in Modern programma in Middelburg Gershwin niet anders dan Ravel' Ook Jong Oranje samengesteld DONDERDAG 19 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor de achttiende maal is woens dag in de rijkshogereburgerschool te Vlissingen de stilaan traditio neel geworden voordrachtwed strijd voor leerlingen van de Zeeuwse middelbare scholen ge houden. Traditioneel, omdat dert de eerste wedstrijd in 1947 (ter gelegenheid van de P. C. Hooftherdenking) steeds meer leerlingen van Zeeuwse gymnasia lycea, h.b.s.-en en kweekscholen naar Vlissingen togen om elkaar vreedzaam te bekampen in de moeilijke kunst van het voordra gen. Het aantal deelnemers be droeg de laatste jaren zelfs zeven tig tot tachtig, een aantal, dat de gymnastiekzaal van de rijks h.b. maar nauwelijks kon bevatten, te meer omdat iedere school de nodi ge supportei's meestuurt. Er waren dit jaar 43 deelnemers, die on- f eveer tien scholen vertegenwoordigden, ets minder dan de laatste keer. maar ten slotte ontbreekt het een schooi wel eens aan de nodige „krachten". Er was dit jaar ook een nieuw ele ment aan de wedstrijden toegevoegd. Naast de declamatiea was er name lijk voor het eerst een wedstrijd in welsprekendheid, die bij wij'.e van experiment werd gehouden. Ondanks het feit, dat zich slechts vier deel nemers hoofdzakelijk kweek- schoollee-lingen voo dit program maonderdeel hadden opgegeven, bleek dit toch een bijzonder ge-,lan~d §unt. Het is wel zeker, dat dit onder- eel in de komende jaren een belang rijke plaats gaat 'innemen, temeer omdat de rhetorics" ook op de mid delbare scholen steeds intensiever wordt beoefend. Deze eerste keer werd de welsprekend- heidswedstrïjd min of meer „hors con cours" beoordeeld door een jury onder voorzitterschap van drs. L. Lockefeer uit Hulst, die naderhand de prestaties nog eens aan een uitvoerige beschouwing onderwierp. Maria Nieuwenhuis van de rijkskweekschool in Middelburg, die vijf minuten had gesproken over het onder werp „Is sport karaktervormend bleek er ten slotte het best te zijn afge komen. Zij werd daarvoor beloond met een boekenbom Een minder gemakkelijke taak had de jury die de voordrachtprestaties moest beoordelen. Deze bestond uit vier per sonen, allen deskundigen op het gebied van toneel en voordracht. De voorzit ster. de Aardenburgse voordrachtkun stenares mevrouw E. J. van den Broecke-de Man, die de uitslag van de in zes groepen ondergebrachte deelne mers van de voordrachtwedstrijd be kendmaakte, was van mening dat de prestaties beslist beter waren geweest wanneer er luider was gesproken. Hier tegenover stelde zij echter dat de uit spraak deze maal uitstekend was ver zorgd. Bijzonder veel lof had zij voorts over voor de prestaties van Joseph Steenhuis van de r.h.b.s. in Middelburg, die met een fragment mt Martlnus Nijhoffs „Idylle" eerste werd In de groep voor jongens van 15 tot en met 17 jaar. Zijn voordracht, alsmede die van de 14-ja- rige Greet Jansen van het Jansenius Lyceum uit Hulst, werd niet een boeken- bon extra beloond. De leerlingen, die de beste prestaties in hun groep leverden en die daarvoor een diploma thuisgestuurd krijgen, zijn: Groep I: (meisjes van 12 t.m. 14 jaar). 1. Greet Jansen, Jansenius lyceum Hulst met een fragment uit „Merijntje Glj- zens jeugd" van A. M. de Jong; 2a. Mar leen de Smit, Jansenius lyceum Hulst; 2b. Nel de Boer, gymnasium Middelburg. Groep II (jongens van 12 t.m. 14 jaar): 2. Ronald de Koning, Petrus Hond'us lyceum Terneuzen met „Geringe missla gen" van S'm^n Oarmiggelt (geen eer ste prijs toegekend). S. burg. met het oud-hoÏÏands gedicht vreugde willen wij zingen" van Johan Brugman; lb. Tonny Wansinlc, Prof. Zeemanlyceum Zierikzee met „Die erste Nacht" van Elizabeth Evers: 2a. Alida Nolden, rijkskweekschool Middelburg: 3. Rose Hermans, Jansenius lyceum Hulst. Thérèse Adriaansens, een vertegen woordigster van het Petrus Hon- diuslyceum in Terneuzen, die het gedicht „Leef dan' van Hans An dreus voordroeg. (Foto P.Z.C.) Groep IV (jongens van 15 t.m. 17 jaar) 1. Joseph. Steenhuis, r.h.b.s. Middelburg met een fragment uit „Idylle" van M. Nijhoff; 2. Harry Broekema, Prof. Zee man lyceum, Zierikzee; 3. Piet Post. r.h.bs. Vlissingen. Groep V (meisjes 18 jaar en ouder) 1. Helene Luyendijk, r.h.b.s. Middelburg met „De buigzaamheid van het ver driet" van Hans Lodeizen; lb. Cornelia Tleloman, chr. kweekschool met „Hon- iie" van Gabriel Smit; 2. Maria Nieu- huis, rijkskweekschool; 3. Johanna Govcrse, chr. kweekschool. Groep VI (jongens 18 jaar en ouder) 1. Jos Roelse, chr. kweekschool met „Reiziger doet Golgotha" van Gerrit Achterberg; 2. Adriaan But rijkskweek school. uit de zuiverste tabakken Toestemming van G.W. Jan Stol van de christelijke kweek school uit Middelburg was een van de deelnemers aan de welsprekend- heidsxvedstrijd. Hij hield een humo ristisch betoog over het onderwerp „Wat hebben wij met de K.L.M. te maken!" (Foto P.Z.C.) BIJ BRAND 100 HA BOS EN HEIDE VERLOREN Tussen Vilsteren en Rechteren in Over- ïjsel is gistermorgen een complex bos en heide afgebrand met een oppervlakte van ongeveer 100 ha. De brand is het gevolg van een uit de hand lopen van de verbranding van een complex oude hei van 10 ha, waarmee men In de loop van de ochtend was begonnen. Tegen half één gistermiddag breidde het vuur zich plotseling uit buiten het af te branden gebied. Een goed uur later was men ae situatie weer mees ter. Een gebied van ongeveer 100 ha was toen echter zwart geblakerd. Brand weren uit Ommen, Dalfsen en Lemeler- veld zijn in het geweer geweest om de vlammen te doven. De minister van o.k. en w. heeft krach tens zijn toezegging in dc Tweede Ka mer het overzicht van de bestedingen uit de opbrengst van dc luisterbijdragen over 19(51 vrijgegeven. Over de daarop volgende jaren had hij nog geen gege vens. Uit 12 per jaar luistergeld kwam 49,8 miljoen binnen, waarvan na af trek van inningskosten en van de kos ten voor de regeringscommissaris en van de radioraad ruim f 45,5 miljoen be schikbaar kwam De zenders binnen land vergden 1,8 miljoen, die van de wereldomroep 2 min Ongeacht de bijdragen, dio de omroep verenigingen uit eigen middelen (lid maatschappen. abonnementen) voor uit zendingen beschikbaar stelden, werden de overblijvende f 41.6 miljoen luister geld als volgt besteed' (in guldens). NJR.U. 17.065.009.19: A.V.R.O. 2.198.434,46 K.R.O. 2.124.535,48; N.C.R.V. 2.039.750,88 V.A.R.A. 2.122.293,30; V.P.R.O. 340.709,63 I.K.O.R. 149.373,70; R.V.U. 17.636.35; R.V.D. 20.869,88; C.V.K. 44.351,40; We reldomroep 4.129.126,88; overschot 1961 II.409.337,17. Van dit overschot werd gestort in de reserve binnenlandse omroep 9.037.098,75 en in de reserve wereldomroep 2.372,238,42. Uit het overzicht blijkt niet, dat uit voorgaande jaren reserves aan wezig Verharde baan nu weer opgebroken 5r wordt in Goes op een wat vreemde manier met grond neen en weer ge sjouwd. Hopen aarde, die eerst van het lui venindustrieterrein naar een punt tus sen Valckeslotlaan en Julianalaan b(j de verbinding naar de toekomstige oostelijke ontsluitingsweg zjjn ge bracht, haalt de N.V. Grontmij. daar nu weer weg en transporteert die naar het havenindostrieterrein. De dienst ge meentewerken Goes heeft er geen be zwaren tegen gehad, ook de D.A.C.W bjj het eerste transport nauw betrokken mopperde niet, toen het nieuwe ver zoek binnenkwam. Maar do raad be greep er woensdagavond niets meer van. Ook burgemeester mr. F. G. A. Huber keek er wat vreemd tegenaan. Er blijkt niets van in het bestek van het daar onderhanden zijnde werk te staan. Kort om, het is allemaal nogal duister. De raad wilde er toch wel eens meer van weten. Men wilde „grondig^ uit gezocht zien. hoe dat nu allemaal maar kan, wat het nut van dit alles is en hoe de dienst G.W. die toestem ming zonder medeweten van het col lege zomaar kan geven. Het was de heer J. H. Roose (k.v.p.), die als eerste een groot vraagteken bij deze grondtransporten zette. Ze waren hem opgevallen, omdat drie jaar gele den nadrukkelijk was gesteld, dat in het zogenaamde D.A.C.W.-verband nodig grond naar deze nog doodlopende hoek van de stad moest worden gebracht om er een aarden baan te maften voor de verbinding met de toekomstige oostelij ke ontsluitingsweg rondom Goes. Hij haalde nog even op. dat het echt alle maal „handwerk" was geweest, zoals de D.A.C.W. dat wilde. De grond werd met kipkarren aangevoerd en er was zelfs een zwaar paard aan te pas geko men om de baan stevig aan te stampen. Toen hij kort geleden had bemerkt, dat de aldus aangevoerde en ingeplette grond weer werd losgehaald en afge voerd was hij op onderzoek uitgegaan. Nergens bleek iets van een krediet van b. en w. voor dit karwei. Er werd ner gens in het bestek melding van gemaakt. „Het gaat toch niet aan dat de Gront- mij. zomaar over de financiën van de ge meente beschikt", stelde hij. En het „ver haaltje". dat de grond uitsluitend op deze plaats in depot had gelegen, wilde er bij de heer Roose niet in, nadat hij de eerste „behandeling" van nabij had gevolgd. De heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) keek er ook vreemd van op, dat de dienst G.W. hier toestemming had -'erleend voor Iets, waar het college van b. en w. volledig buiten gelaten bleek. En de heer B. C. G. Kegge (c.h.) vond het verharden met aarde van een toekomstige weg een methode, die tee^n alle regels van de techniek in gaat. Toe dan ook, men kwam er niet uit. B. en w. niet en de raad niet. Maar burge meester Huber zegde toe, dat over dit. gesjouw naar verschillende richtingen nog eens van gedachten gewisseld zal worden. De raad krijgt het naadje van de kous over deze zaak. Roggeveenstraat Even nog kwam bjj de rondvraag de kwestie van het beroep van de huiseige naren uit de Goese Roggevcenstraat le gen een bepaling in een wijziging van het uitbreidingsplan naar voren. Zoals men weet heeft de kroon hen in het gelijk gesteld met hun bezwaren tegen het feit, dat binnen een strook van zeven meter een fabriek voor hun deur werd neergezet. Toen die fabriek van de firma O. Westdorp er al stond trok de gemeente dit gegeven recht met een wij ziging van het uitbreidingsplan en hechtten G.S. daaraan hun goedkeuring. Maar daartegen kwamen de huiseigena ren uit de Roggeveenstraat in verzet. Nu hun bezwarén in hoogste instantie zijn erkend zal de gemeente de conse quenties moeten dragen. De heer M. Loeve (a.r.) wilde weten, wat die ge volgen zijn. De voorzitter antwoordde hem. dat b. en w. zich daarover nog moeten beraden. „We werken met spoed aan een wijziging op de wijziging van het uitbreidingsplan", was het enige dat kon worden toegezegd. En de burge meester voegde er nog aan toe: „Er is veel wijsheid voor nodig". Wat de heer Roose de opmerking ontlokte: „Mis schien nog meer financiën!" De heer Kegge ten slotte informeerde nog naar de situatie van de sluis aan het eind van het havenkanaal van Goes, die bijzonder slechts is. „Bij wie is de verantwoording voor de waterkering van deze sluis", wilde hij met het ook voor de vernieuwing weten. De burge meester bedankte hem voor de „tip". KRITIEK VAN KAMERLID OP DE AMBASSADES IN ZUID-AMERIKA Het socialistische Tweede Kamerlid I H. Vredeling, die ais enige Nederlander met een delegatie van het Europese par lement een rondreis heeft gemaakt door Zuid-Amerika, heeft bjj zijn terugkeer scherpe kritiek geuit over wat hij noem de de „onbenulligheid" van de Neder landse en andere E.E.G.-ambassades. Vrijwel alle delegatieleden zijn bij deze rondreis van drie weken tot de ontdek king gekomen, dat hun nationale am bassades in deze landen geen flauw be nul hebben van de E.E.G. of het Europees parlement. „Onze ervaringen, ook bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor digingen, zijn droevig geweest. Een der gelijke onwetendheid op de hoogste pos ten moet werkelijk treurig genoemd wor den". Met deze woorden vatte ir. Vrede- ling gisteren de indrukken van de tien delegatieleden samen. Tijdens deze reis. waarbij bezoeken wer den gebracht aan Columbia, Peru, Chi li, Argentinië, Uruguay, Paraguay en Brazilië, is gebleken dat er in Zuid-Ame rika een grote behoefte bestaat aan con tactbureaus van de E.E.G. Een dergelijk plan is al eerder afgewezen door de E E.G.-ministerraad. omdat Frankrijk en Nederland het niet wensten. „Dit rege ringsstandpunt is onbegrijpelijk", meende de heer Vredeling, „omdat het Neder landse bedrijfsleven in deze landen der gelijke Euromarkt-informatiebureaus zou toejuichen. We zien hier een discrepan tie tussen de wensen van het bedrijfsle ven en de overheid". MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF WIL MEEPRATEN OVER VERTICALE PRIJSBINDING De raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft gistermiddag na lange discussie een motie aangenomen waarin hij een dringend beroep doet op de bewindslie den van economische zaken het overleg over de voorgenomen maatregelen op het gebied van de verticale prijsbinding te openen en dan ook de raad voor het midden- en kleinbedrijf in dat beraad te betrekken. De motie werd ingediend door de heer P. J. de Kruif (secretaris van het Ne derlands Verbond van Middenstandsver en) nadat hij er de aandacht gevestigd dat het er. als men de têkst van alle tot dusverre sedert de cember jl. gepubliceerde prijzenbeschlk- kin°;en leest, sterk op lijkt dat die be schikkingen vrijwel allemaal gericht zijn op de handel. Hij vroeg zich af waarom nie' de produktiesector daaronder valt. Interpellate over de woningbouw op 14 april (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft in haar gisteren gehonden vergadering aan de commu nistische heer .Jager toestemming ver leend de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid te interpelleren over het vraagstuk van de mogelijkheden van de fabriekmatige woningbouw bfj de op lossing van de woningnood in Neder land. De interpellatie zal worden gehou den op dinsdag 14 april. De Tweede Kamer komt dan voor het eerst na het paasreces weer bijeen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën prof. Wittc- veen heeft in de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Kamer toege geven, dat men met dc uitkeringen aan dc Nazislachtoffers langzaam op gang gekomen is. Dat kwam mede door de ge brekkige invulling van de aanvraagfor mulieren. HU hoopte niettemin, dat de 60.000 aanvragen binnen bet jaar kun nen worden afgehandeld. In november en december konden al 1400 voorschot-' ten worden gegeven. Elke maand loopt dit aantal op, waardoor in april 5000 en in mei 1964 8000 voorschotten kunnen worden verstrekt, Eind maart zullen 8700 gevallen afgehandeld zyn. daarbij kwa men 2000 afwUzingen voor. Nieuwe aanvragen worden niet meer ge accepteerd. zo deelde de minister mee. De termijn eindigde op 1 december 1963. Toch zijn daarna nog enkele honderden formulieren ontvangen De minister begreep de wens van de heren Scheps (p.v.d.a.) en Bakker (c.p.n.) om een nieuwe aanvraagmogelijkheid te scheppen, maar hij zag daar toch niet veel in. De minister kwam tot deze mededelin gen bij de behandeling van een wets ontwerp tot wijziging van de begroting van financiën voor het dienstjaar 1963. De kamer nam dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Ook hechtle de kamer zonder hoofdelijke stemming en zonder beraadslaging haar goedkeuring Revanche Tsjechen Ondanks 3 -1 nederlaag tegen Dukla .en Roeder door de paniekerige Duitse defensie. Twee treffers drukte de Tsje chische meerderheid in de tweede helft uit, maar die 31 zege bleek niet genoeg voor een plaats in de halve finales, waar voor reeds Inter Milaan. FC Zürich en |Rcal Madrid zijn gekwalificeerd. Borussia begon met slechts één doel. Het verwachte offensief van Dukla opvangen en zichzelf met snelle aan vallen kansen scheppen. Die opzet lukte volledig „Timo" Konietzka schoot reeds na 10 minuten uit vrije positie hard tegen dc paal en drie minuten later bracht Kner-1 op de lijn redding, toen alweer dc overigens niet bepaald imponerende Konietzka een poging waagde. De spelers van de Tsjechische kam-j pioensploeg Dukla Praag verlieten woensdag in Dortmund het met 42.0001 toeschouwers uitverkochte stadion vanj Duitsland* voetbalkampioen Borussia met opgeheven hoofden. Zij hadden dej Duitsers voor eigen, opvallend sterk j meelevend publick. verdiend met 31 verslagen. Er was iets rechtgezet. Wantl Dukla kreeg twee weken geleden in i Praag ccn ongewoon hoge 04 neder-1 laag van datzelfde Borussia te verwer- Na ló mlnuti-ri was het echter we! raak. ken en was daardoor in feite kansloos Linksbinnen Rylewicz schoot onverwacht geworden voor een plaats in de halvean ver buiten het strafschopgebied hard finales van het toernooi om de Europese en hoog in: 1—0. Van dat moment werd beker voor landskampioenen. Dc strüd In Dukla steeds sterker. Harde scholen van Praag was echter voor een groot deel be-1 Geleta en J'-ünek i'.vcn doelman Til- invloed geweest door het uitvallen van j kowxki haod'T.voi werk. Vier minuten record-international Novak, die reeds na '-'"Or rust viel de verdiende gelijkma- drie minuten het veld moest verlaten, ker. Een fraaie par van uitblinker Ma- waardoor de Tsjechische Iegerplocg metso pust word door dc lange rechtsbinnen tien man moest opereren. Roeder rustig benut: 11. twee wetsontwer- 1 pen tot wijziging van de wet op de; In Dortmund zou Dukla laten zien datl - rt"de he.ft aeden zich enkele ruimtelijke ordening en tot wijziging van'het beter kon. Een bepaald niet slecht de woningwet. Deze wetten worden aan-1 Borussia kon met op tegen de vaak „ho- j gepast aan de monumentenwet, waarin geschoolvoetbal" spelende Tsjechen, onlangs enige veranderingen zyn aange- Vooral in de tweede helft sneden dc ver bracht. rukkelijlc combinerende Masopust, Geleta r LANDEN WORDEN MET ZORG UITGEKOZEN sensationele momenten voor belden doe len -voor. Roeder en de Duitse rechtsbui ten Vr'osab schoten tegen de paal en de Tsjech Vacenowsky had uitgesproken pech toen een prachtig schot tegen de paal belandde. Na twintig minuten had linksbuiten Jelinek echter wel succes toen hij een van de lat terugspringende bai van Roedcr rustig inkopte: 12. In het laatste half uur was Dukla uitge sproken de beste ploeg. Eerst drie mi nuten voor het einde vond dit technische meesterschap zijn beloning. Een zeer fraaie pass van Masopust werd door Je linek via de paal ingeschoten: 13. President Johnson vraagt een miljard dollar minder President Johnson heeft gisteren bij het Amerikaanse congres een programma voor hulpverlening aan het buitenland ingediend, dat „Oxfordshire" is verkocht Blijkens een bericht in Lloyds List and Shipping Gazette is het bö Wilton Fijen- oord in Schiedam tot passagiersschip verbouwde Britse troepenschip „Oxford shire", eigendom van de Bibbyiine in Li verpool. verkocht aan de Sitmargroep voor de somma van vier miljoen pond sterling (rond f 40 miljoen). Achter deze Sitmargroep staat de Fair- line Steamship Corporation of Panama, die aanvankelijk het schip, nadat het verbouwd zou zijn, voor zes jaar had gecharterd voor een emigrantendienst op Australië. De verkoop, die al enige tijd in de lucht zat. had op de werf in Schiedam tot on verwachte complicaties geleid. Men neemt in Schiedam aan, dat nu het koop- contralt ondertekend is over het verdere lot van de „Oxfordshire" die her doopt zal worden in „Fairstar" spoe dig zal worden beslist w De „Douglas Aircraft Company" heeft bekendgemaakt de mogelijkheid te bestude ren voor de bouw van een vliegtuig „leare", dat 1200 militairen met een snelheid van 27-200 km/h kan vervoeren. Het toestel zou in staat moeten zijn binnen maximaal drie kwartier elk punt op de aardbol te be- rellcen- een miljard dollar lager is dan dat j if 1 van president Kennedy van vorig j\|ederlanUS elltal jaar. De 19-jarige Lambert Verdonck (P.S. President Johson verzoekt het Congres y.) is door bondscoach Elek Schwartz 3,4 miljard dollar voor die doel te be-aangewezen als linksbuiten in het Ne- stemmen, waarvan 2,4 miljard voor eco- derlands elftal, dat a.s. zondag in Ant- nomische en een miljard voor militaire 1 bijstand. Vorig Jaar verzocht president Kennedy 4.9 miljard, moest dit terug brengen tot 4,5 miljard en kreeg ten slotte slechts goedkeuring voor drie mil jard. werpen tegen België zal spelen. Vóór de woensdag in het K.N.V.B.-sport- centrum te Zeist gehouden oefenwed- strUd tussen Jong Oranje (spelers on der de 23) en het LLE.F.A-jeugdelftal ,(16-18 jaar) speelde bondscoach Elek In zijn boodschap aan net Congres zegt i Schwartz met de gedachte Charly Bos- president Johnson dat de hulpverlening veld (Sportclub Enschede) als vervan- aan de ontwikkelingslanden gelijkmati ger moet worden verdeeld en dat het Amerikaanse particuliere kapitaal hier aan meer kan bijdragen. De Amerikaanse president schrijft in zijn boodschap dat voor het komende belastingjaar de Amerikaanse hulp niet voor de gehele wereld bestemd is, maar dat met zorg de landen zullen worden uitgekozen waarvan het essentieel is dat zij vrijblijven en die nieuwe kans op communistische veroveringen zouden geven wanneer zij ineenstorten. Tweederde van de miljard dollar voor militaire hulp zal worden verdeeld on der elf landen aan de periferie van het Chinees-Russische blok. Griekenland en Korea. Voor onderhoudshuip is 335 miljoen dol lar bestemd, waarvan viervijfde "zal wor den verleend aan Zuid-Korea, Zuid-Vie t- nam, Laos en Jordanië. Tweederde van de gelden voor ontwikkeling gaat naar Chili, Colombia, Nigeria, Turkije, Pa kistan en India. President Johnson zegt voorts dat alle noodzakelijke regeringsmaatregelen zul len worden getroffen om de beperkte hulp aan bepaalde landen zo doeltreffend mogelijk te doen zyn, onder het motto „geen verspilling maar ook geen op heffing". de geblesseerde Coen Moultjn aan te wijzen. Na de oefenpartij, waarin het Schwartz duidelijk was geworden dat de Enschedeër als buitenspeler niet voldeed, besloot hij de jeugdige Ver- Is elfde speler aan te wijzen. De Peter Petersen is aan ae reser- toegevoegd. jl* donck als elfde speler aan te wijzen. De Iflet zorg uitkiezen Ajac.ed ves toeg op door zijn prestaties in bet U.E.F.A.- jeugdelftal. Dit seizoen speelt hij in P. S.V. Hij vestigde vooral de aandacht op „Pianospelen is niets anders dan een kwestie van elke keer weer je wereldtitel verdedigen. Elke keer de honderd meters in 10.1 seconde lopen. Het is een hard vak, maar fascinerend". Dit zegt Daniëël Wayenberg, die gisteravond in Middelburg een concert gaf met het Lim burgse Symfonie Orkest. „Daar om vind ik, dat succes voor een kunstenaar vooral in zijn begin jaren funest kan zijn. Men gaat zo gauw op zijn lauweren rus ten". „Ik weet, dat veel jonge kunstenaars klagen, dat ze haast geen kans krij gen, maar dat is niet zo erg. Die ja ren tussen het moment, dat je zegt: ik ben klaar voor het podium en het moment, dat je inderdaad op het po dium komt, zijn harde jaren, maar wel heel goed. Die jaren vormen je carrière. Niet dat succes. Ik kan me nog herinneren dat een collega van me bijzonder goed speelde. Vaak gin gen we met een paar vrienden naar hem toe en hij gaf ook wel eens een recital. Heel fijn, zeiden we dan tegen elkaar. Op een keer behaalde hij op een internationaal concours een eerste prijs. Toen hij terugkwam, was hij helemaal veranderd. Hij gaf ons ter nauwernood een hand. Hij was er, dacht hij. Maar hij was er helemaal niet. Hij studeerde amper en binnen een paar jaar was hij artistiek he lemaal'kapot. Dat bedoel ik dus, als ik zeg, dat succes heel gevaarlijk is". Daniël Wayenberg steekt een siga ret op en zwijgt even. „En dan", ver volgt hij, „er zijn er ook, die niet hard genoeg zijn. Ik bedoel, niet hard in die zin, dat ze handig genoeg zijn om hun kans te grijpen. Want ieder een krijgt een kans, maar als je die kans laat schieten, komt hij meestal niet meer weerom". T raditie Wayenberg gelooft dan ook niet, dat het feit, dat Nederland betrekkeiyk weinig solisten van wereldformaat heeft een kwestie van geen-kans- hebben is. „Het zit hem hier in", zegt hij, „dat Nederland eigenlijk geen muzikale traditie heeft. Wat hebben we aan componisten? Sweelinck. Dan zijn we er haast. De anderen zijn van ondergeschikter belang. Nu wil ik natuurlyk niet zeggen, dat als een land goede componisten heeft, het ook goede uitvoerders heeft, dat zou een te eenvoudige voorstelling van zaken zijn. Maar wel krijg Je op den duur een soort wisselwerking". „Duitsland, Rusland, Frankrijk heb ben allemaal goede componisten ge had. Ze hebben nu ook veel goede uitvoerders. Dat werkt door". Het is een aantrekkelijke theorie. Maar klopt ze wel helemaal? Hoe is het bijvoorbeeld met componisten van joodse origine? Immers, het is. op vallend, dat er vele joodse uitvoeren de kunstenaars zijn geweest en nog altijd zijn, terwijl het aantal joodse componisten althans belangrijke bijzonder gering in aantal is. Eigen lijk kan men er maar één van meer dan gewoon formaat noemen: Men delssohn. Maar ook daarvoor heeft Wayenberg na enig nadenken een verklaring: „Zou niet mede de oorzaak zijn, dat het aanpassingsver mogen van het joodse volk bijzonder groot is? Dat wil dus zeggen, dat hun vermogen zich als herscheppend kun stenaar te presenteren eveneens groot moet zijn Maar bovendien hebben zij een oude beschaving. Gershwin Wayenberg „spint" ondertussen ver der aan zün theorie over de muzika le traditie. „Een dergelijke traditie ontbreekt vrijwel geheel in dc Vere nigde Staten. Het is zelfs een ken merk van bijvoorbeeld de muziek van Gershwin. De naam is gevallen: Gershwin. Een naam, die bij aller lei lieden nogal „agressie" oproept. Overigens niet bij Wayenberg, want hij speelde gisteravond twee werken van deze Amerikaan. Gershwin dus. Klassiekminnenden zeggen: er zit te veel jazz in. Fout. Gershwin heeft muziek van zijn land verwerkt. Dat doen Spaanse en Russische componis ten ook. Maar daarvan wordt niets gezegd. Hij gebruikt veel spirituals en blues. Jazzliefhebbers zeggen: hij schrijft helemaal geen jazzmuziek Natuurlijk niet, want het voornaam ste kenmerk van de jazzmuziek is de improvisatie en dat kan in Gershwins werken niet. Vooral het pianoconcert in F is een echt klassiek werk. Jazz- kenmerken in zijn werk? Ravel heeft ook jazz-elementen in zijn sonate voor piano en viool gebruikt Waar het echter om gaat: kan de man compo neren? Is zijn werk muzikaal en com positorisch verantwoord? En dat is bij Gershwin dubbel en dwars het geval. zich door zijn spel in enkele wedstrijden voor de Europese beker. Aan de verkiezing van Verdonck, de enige debutant in het Nederlands elftal, is echter een klein drama voorafgegaan. Elek Schwartz had namelijk vóór de in Zeist te spelen oefenwedstrijd tussen Jong Oranje en het U.E.FJA.-jeugdelftat zijn keus in feite reeds bepaald. Charly Bosveld, de grillige, talentvolle „meester- dribbelaar" van Sportclub Enschede, zou de door de blessure van Coen Moulijn vrijgekomen plaats bezetten. De overwegingen, die de bondscoach tot dit besluit hadden gebracht, wa ren de volgende: 1. Peet Petersen, kandidaat nummer één, had zondag jl. met Ajax tegen DOS ronduit slecht gespeeld: 2. voor Verdonck. hoe ta lentvol ook. zou de stap van de 16 tot de 18-jarigen naar het nationale elftal :n Jong Oranje heeft hij nog nooit gespeeld wellicht te groot zijn 3. Bosveld, hoewel van nature geen linksbuiten, had de laatste weken ge toond in voortreffelijke vorm te zijn en zou tegen de Belgen eventueel veelvuldig met Klaas Nuninga kun nen switchen. Het oefenduel, waarvan verwacht werd dat het nog slechts voor de samenstel ling van Jong Oranje van belang zou zijn, heeft echter Elek Schwartz vrijwel gedwongen zijn standpunt te herzien. Want met alleen speelde de kwikzilver achtige Verdonck in de eerste helft een knappe partij, maar en dat was veel belangrijker na de pauze bleek Bos veld zich op de linksbuitenplaats zo slecht thuis te voelen, dat hij tegen de verdediging van de U.E.F-A.-jeugd geen voet aan de grond kreeg. En aangezien mc-n toch wel mag aannemen, dat de Belgische defensie nog wel beduidend sterker zal zijn, durfde bondscoach zijn oorspronkelijke keuze niet te handhaven. Zodoende werd het toch nog een trieste dag voor Bosveld, maar daarentegen een prachtige voor Verdonck. die maar al te blij was met zijn eerste ..cap". Zeven spelers uit Anderlecht in Belgisch elftal Het Belgisch elftal, dat a.s. zor.dag In Antwerpen tegen Nederland uitkomt is als volgt samengesteld: doel: Jean Ni- colay (Standard), achter: Georges Hey- lens (Anderlecht), Jean Plaskie (Ander lecht), Guy Raskin (Beerschot), en Jean Cornells (Anderlecht); midden: Pierre Hanon en Jef Jurion (beiden Anderlecht) voor: Roger Claessc-n (Standard), Paul van Himst (Anderlecht), Paul Vanden- berg (Union) en Wil fried Puis (Ander lecht). Reserves: Guy Delhasse (FC Luik) Yves Baré (FC Luik), Emile Le- jeune (FC Luik) en Julien van Roos- broeck (FC Diest). De samenstelling van het elftal van Jong Oranje (onder de 23), dat a.s. za terdag in Rotterdam tegen België speelt is als volgt: doel: Doesburg (Sparta achter: Romeyn (Feijenoord), Eykenbroek (Sparta), Pronk (Ajax), en Kemper (PSV), midden: Theunissen (PSV) en Vriens (Willem ID, voor: Giessen (PSV), Geurtsen (DWS), Bosveld (Sportclub En schede) en Heynen (ADO). Reserves: Van Zoghei (DOS), De Jong en Israël (bei den DWS) en Ter Mors (Go Ahead).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7