Mr. Toxopeus: decentralisatie mijn opvatting over is nog ongewijzigd KLANKBORD Amerikaanse verbazing over trage gang van zaken rond aardgas KWALITATIEF AAN DE SPITS CONFERENTIE OVER BESTRALING LEVENSMIDDELEN IN AMSTERDAM SUPER! SENORITAS ssriïeï x h»d VRIJWILLIGERSTEAM VERTREKT OP 29 MEI NAAR COLUMBIA Waarom prijs niet bekend „Olie goedkoper, maar gas is aangenamer" MINISTER ZAL BIJ DE OMROEPEN AANDRINGEN OP MEER OPENHEID DE „ZILVEREN BROODMAND1963 VOOR ECONOMISCHE HOGESCHOOL In financiën der provincies voorlopig geen verbetering DONDERDAG 19 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Kleine gemeente die taak aan kan en aan eisen voldoet niet opheffen CONTACT MET VERENIGING NED. GEMEENTEN OVER OVERDREVEN TOEZICHT Minister Toxopeus heeft ach gis teren bij de voortgezette behan deling van de begroting van bin nenlandse zaken in de Eerste Ka mer verweerd tegen de kritiek, die de heer Teijssen (k.v.p.) had ge uit over het decentralisatiebeleid. „Ik heb geen andere opvatting ge kregen, dan ik had", verzekerde de minister. Van de decentralisa tie had hij geen afstand gedaan. Ieder wetsontwerp, dat in de mi nisterraad komt wordt tegenwoor dig scherp bezien op het punt van de decentralisatie. De ene keer geeft dat meer, de andere keeri minder succes, aldus de bewinds-, man. De minister verklaarde onmogelijk kunnen treden in alle beleidsaspec van zijn ambtsgenoten. Zij hebben hun eigen verantwoordelijkheid. De kwestie van de rykssubsidietaken is op het ogen blik weer in het kabinet aan de orde. De minister verklaarde zich bereid hier van de inventarisatielijst aan de Kamer ter inzage te verstrekken. Gemeentewet Aan een herziening van de gemeentewet wordt met voortvarendheid gewerkt. Een datum wilde de minister echter be slist niet noemen, omdat het hier aller minst om eenvoudige zaken gaat. H(j had echter het vertrouwen, dat binnen afzienbare tijd de eerste puhlikaties zul len kunnen verschijnen. Benoeming van een tweede burgemees ter in grote gemeenten, zoals dr. Troost wijk had gesuggereerd, vond de minister voor Nederland onaantrekkelijk. Ver lichting van de taak van de burgemees ter zal naar zijn mening eerder kunnen bereikt worden door uitbreiding van het aantal wethouders. Politieke kleur Inzake de politieke kleur der com missarissen der koningin merkte dc bevyindsman op, dat als men iemand wil nemen, die het meest aangewezen is, het verlangen van een expliciete politieke kleur wel eens moet wijken. Ook zijn er burgemeesters, die me nen dat zij in hun functie zich niet bij een politieke partij moeten aan sluiten. De minister vond dit geen reden om deze burgemeesters van een promotie uit te sluiten. De Kamer aanvaardde zonder hoofde lijke stemming de begroting van binnen landse zaken. De fracties van de P.S.P. en C.P.N. kregen aantekening te hebben tegengestemd. Toezicht Met betrekking tot het overdreven toe zicht van Den Haag op de gemeentebe sturen, dat ter sprake was gebracht door dr. Troostwijk (p.v.d.a.en waarvan ook dr. Van de Vliet (v.v.d.) voorbeelden had gegeven, zegde de minister toe aan de vereniging van Nederlandse gemeen ten te vragen hem hieromtrent een in zicht te geven. Daarna zou de minister kunnen zien wat hij eraan zal doen. De inschakeling van deze vereniging leek de minister beter dan het houden van een enquête onder de gemeenten. Kleine gemeenten de minlste: kleine gemeente haar taak van het geven van een redelijke verzorging aan kan en bestuurlijk gezien aan dc eisen van deze tijd kan voldoen, er helemaal geen reden is die gemeente op te heffen. Het ligt niet in de bedoeling van de mi nister bij de verkiezingen van 1967 weer te komen met een incidentele grond wetsherziening. Als het toch tot een wij ziging van de grondwet zou komen, dan zal dat een „krachtdadige" herziening moeten zijn. Veel hangt, hierbij af van de afdeling grondwetszaken van zijn mi nisterie, die in samenwerking met vijf staatsrechtsgeleerden voorstellen tot wijziging van de grondwet voorbereidt. De medewerking van de staatsrechts- Seleerden betekent, aldus de minister, at deze keer geen staatscommissie zal worden ingesteld. NIEUWE CONSERVERINGSMETHODE Onder auspiciën van R.C.N. weken houdbaar in plaats van enkele dagen zoals tot nu toe. Men gaat nu onderzoeken of dit project economisch haalbaar is, en kan concurreren tegen diepvries wat men wel verwacht. Schadeloostelling Kamerleden hoger Voordelen Lardner zo heeft het pers bureau Reuter de wereld rondge- seind heeft iw Londen twee-en- eenhalf jaar gevangenisstraf ge kregen doch de rechter heeft 't vonnis uitsprekende, verklaard er mede te hebben relenting gehou den, dat de heer Lardner hoffe lijke gebaren" maakte toen hij ene mevrouw Balensi van 120.000 be roofde. De heer Lardner immers had met. een tuiltje bloemen in de hand bij deze mevrouw aangebeld en toen hij de dame aan heur bed had vastgebonden, had hij haar kus sens wat geschikt omdat mevrouw er over klaagde dat zij zo onge makkelijk lag, en hij had haar een paar diamanten oorbellen laten behouden omdat zij hem vertelde dat deze voor haar een grote per soonlijke waarde hadden. Het is maar goed dat ik die rech ter niet was, want ik had Stanley onmiddellijk op staande voet de- vrijheid hergeven en waar blijf je dan met. de maatschappelijke or def Stel je voor dat ze alle dieven maar los lieten lopen, als ze maar hoffelijk waren. Neen, voor rechtsprekerd ben ik niet in de wieg gelegd: ik zou al lerlei mensen levenslang geven voor gedragingen waarvan in het wetboek van strafrecht zelfs niet gewaagd wordt en ik zou allerlei andere mensen, welker wandaden als zijnde strafbaar, in dit ijskou de boekwerkje worden vermeld, de vrijheid laten omdat zij hun ris kante spelletje zo knap, of zo vriendelijk hebben gespeeld. Neen, het ware rechtsbewustzijn heb ik nooit écht-goed te pakken kunnen krijgen. Ik zie altijd een heleboel keurig nette meneren om mij heen, die ik zonder ge moedsbezwaar voor korter of langer tijd uit de samenleving zou willen verwijderen, terwijl er (daarentegenanderen zijn welker verwijdering alleszins, met de wet in de hand, gerechtvaardigd mag heten, maar die menselijk beke ken daarvoor véél te aardig en te goed zijn. De wet is een ge strenge dame, maar zij munt niet bepaald uit in kennis (en waarde ring) van levensnuances en in on derscheidingsvermogen tussen dc wijzen waarop dc overtredingen van haar verboden worden begaan. Vindt ii bijvoorbeeld die marine man van dat vliegtuigje naar Ly- bië een misdadiger Of hebt u óók wel eens de gedachte bij u voelen opkomen wég van alles te vliegen om in de verre verte een brand nieuw bestaan te beginnen f Na tuurlijk kan dat. niet en mag dat niet, maar vindt u het bevredi gend als ze zo'n avonturier gaan opsluiten in een hokje met een tralievenster Zou dat enige nut tige consequentie hebben t Ik vind zowel Stanley, de hoffelijke, als de milde rechter aardige mensen, al is de laatste mij toch altijd nog wel iets te vormelijk. Dit is een moeilijke materie. ■Je bent er zó maar niet mee klaar. Zij is zo oud als de wereld. En onoplosbaar. ELIAS Soebrandrio komt eind maart of begin april De Indonesische minister van buiten landse zaken. dr. Soebandrio, heeft ver slaggevers in Djakarta meegedeeld, dat hü aan liet eind van de maand Neder land wil bezoeken om te spreken ov I een nieuwe basis voor economische I culturele samenwerking tussen Indone- sic en Nederland. De Indonesische minister zal op weg naar Europa Karatsji, Cairo en Algerüe aandoen en voor 6 april in -de Indonesi sche hoofdstad terug zün. Dr. Soebandrio heeft de plannen voor zyn bezoek gisteren met de Nederlandse zaakgelastigde de heer C. D. Barkman besproken. Een woordvoerder van het ministerie buitenlandse zaken in Den Haag deelde mede. dat minister Soebandrio in de eer ste week van april een bezoek aan Ne derland zal brengen. De dag van aan komst zal nader worden bekendgemaakt, aldus dc woordvoerder. Grafische c.a.o. is goedgekeurd Van de züde van het Centraal Bureau voor de Grafische Bcdryven in Neder land is medegedeeld, dat de collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bcdryf in Nederland (de zogenaamde technische c.a.o.) door de Stichting den Arbeid gisteren is goedgekeurd. Dc goedkeuring betreft alle punten, waar omtrent bü de onderhandelingen over eenstemming lussen partyen werd be reikt en waarover door het centraal bu reau by circulaire van 5 februari aan dc bedrüfsgenotcn mededeling werd gedaan. Tussen werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf was overeengeko men dat de contractuele uurlonen mei 10 procent worden verhoogd. Hierbij waren de 5 procent van 1 januari inbe grepen. De ruimte naar bovenminimale beloning wordt in het kader van de on dernemingsgewijze differentiatie vergroot met 5 procent. Verder is overeengekomen: uitbreiding van de vakantie tot minimaal drie we ken. de vierde gemeenteklasse vervalt, de leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt teruggebracht van 25 op 24 jaar, opneming van een mini muminkomensgarantie en verdere rea lisering van gelijke beloning van man nen en vrouwen. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. II. Toxopeus, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat op korte termün de schadeloosstelling van de le den van de Tweede Kamer zal worden verhoogd. Een desbetreffend wetsont- oorbereiding en zal spoedig orden ingediend. h -,«• iwcm vt.ftioiiijt woo een antwoord op der „nit te loper," al» rr koitr tjd aan van dr M T„os„villt (p v,- teriën' door 'die straling gedood. Bi) schadeloosstelling lager is dan het sa- normale koeling blijft dc conditie dan 'mis van fen ulo-onöeiwijzer, waardoor een maand gelijk aan die van vlak na het aantrekken van geschikte kandidaten het slachten of vangen, en dat zonder voor het Kamerlidmaatschap steeds enig smaakverlies. moeilijker wordt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Reactorcentrum Nederland heeft initiatief genomen voor een conferentie. die komend najaar zal worden gewijd Het bestralen heeft overigens allerlei aan het onderwerp „stralingsbronnen voordelen boven diepvries. Aardappelen bü de Tweede Kamer voor voedselconservering". Deze Euro- kunnen lange tjjd bewaard worden zon- Deze verklaring pese primeur komt tot stand in samen-der „nit te werking met het Instituut voor de Toe- Eassing van Atoomenergie in de Land ouw, I.T.A.L. te Wageningen. Uit Amerika zullen deskundigen komen rapporteren over hun ervaringen met de bestraling van verse levensmiddelen, die daardoor langer houdbaar blijven het gaat daarbij vooral om groenten en fruit maar ook vlees en vis. Volgens Amerikaanse experts zal de bestraling van levensmiddelen over drie jaar al commercieel kunnen worden toegepast. Deze voorspelling is gebaseerd op een zelfde vooruit gang die is geboekt met de experi mentele programma's hiervoor. Eind 1964 bijv. moet in Gloucester een in stallatie gereed komen die elk uur een ton verse vis en schaaldieren (mosselen, krab, kreeft) kan be stralen. Hierdoor zou het mogelijk worden dit zeebanket op de markt te kunnen brengen in gebieden waar dit anders nooit mogelijk zou zijn gekoeld blij ven deze artikelen nl. bestraald enkele EERSTE GROEP VAN 13 JONGEREN I 7 .1 en een man) en twee meisjes i Later VOlgt TlOg komstig uit de onderwijswereld ree oniwiKKcumr van ue narara 15 februari in opleiding gegaan. Als opY\ Li DOOrIO ClYdO-h assistent-projectleider zal optreden verloopt ve<*' een iweeae groep de heer Van Rinsum, een broer van "a,,,,"r «k et met de P°U,,*k v i Innrl hemoeien mnar vnlfenv nn7f (Van epn speciale verslaggever) De ontwikkeling van de aardgasmarkt "1 me dit (Van een onzer verslaggevers) Het Jongeren Vrijwilligers Programma, officieel gesteund door de Neder landse regering, heeft binnenkort twee groepen gereed voor uitzen ding naar Columbia. De eerste groep voor hulp bij een gemeensenaps- ontwikkelingsproject in de provin cie El Meta zal 29 mei per boot naar Curacao vertrekken en van daar de reis naar Columbia per vliegtuig voortzetten. Voor de eerste groep zyn drie land bouwkundigen, een administrateur, twee verpleegsters, twee meisjes voor de huishouding, drie sociale werkers (twee vrouwelijke krachten Zelfs het schaalmodel van de toren van het hoofdpostkantoor in Lon den schaal 1 1001 stelt de pre sident-directeur van de Britse pos terijen, de heer Reginald Bevins, in de schaduw. De toren is ongeveer 175 meter hoog, waarbij nog een antennemast van ongeveer 12 me ter komt. Hij is bestemd voor het t.v.- en telefoonverkeer tussen Lon den en de andere delen van Groot Brittannië. Het bouwwerk moet zo hoog zijn, omdat Londen in een schaalvormige laagvlakte ligt. assistent-projectleider groep die vorig jaar bij wijze van proef voor een project in Kameroen werd ingezet. De provincie El Meta ligt in het mid den van Columbia en het werkter rein van het team ligt voornamelijk in de plaatsen Acacias, San Martin en Guanal. Enkele aanvullende krachten van deze groep gaan 15 april in opleiding, gelijk met tien leden van een landbouwkundig team dat later in het jaar in de Columbi- aanse grensprovincie Narinö wordt ingezet en zijn werk vooral zal vin den in de plaatsen Sapuyes. Tuquer- res en Guachucal. Brazilië Op het ogenblik werkt het Braziliaanse team van het J.V.P. bij een landher vormingsproject in de Braziliaanse plaats Penedo. Aanvankelijk was het team, bestaande uit 21 vrijwil ligers, bestemd om hulp te bieden bij de opbouw van een medisch-so- ciaal centrum in het dichtbij gelegen Campina Grande, waar de Neder landse arts C. de Ruyter een me disch centrum heeft gesticht. Zoals wij reeds hebben gemeld hebben interne moeilijkheden aldaar nieuwe voorraad te bestellen hij heeft geen tank en mist daarmee alle opslag- zorgen van dien". Volgens de heer Nordholt is het Neder landse publiek al helemaal gas-minded. ..Dag in dag uit, stonden op deze beurs drommen mensen, rondom al die in de aardgas-hal geëxposeerde apparatuur. Daaruit blijkt dat de belangstelling niet meer behoeft te worden gekweekt die bestaat al. Het introduceren van aard gas heeft bij ons destijds heel wat meer moeite gekost. Dat was tijdens de crisis in de jaren dertig. Toen hadden de men sen geen geld. Toch werd deze nieuwe brandstof toen populair, voor ruimtever warming. Nu wordt zeker in 70 procent allé woningen aardgas gestookt Links, rechts, in Brazilië In Brazilië 1» momenteel een harde strijd gaande tussen het infiltrerende, achtr de schermen opererende com munisme en de democraten en libera len. die gesteund worden door de gouver neurs van twee der belangrijkste staten, Carlos Lacerda van Guanabara en Adhe- mar dc Barros van Sao Paoio. Het is een verwoed gevecht, dat geleverd wordt op alle fronten. Maar het meest specta culair zijn de schermutselingen op be stuurlijk niveau. De gouverneur», die in hun staten vrijwel allen te zeggen heb ben. komen voortdurend in conflict met de centrale regering in Brasilia, waar resident Joao Goulart zich 'n een moei- jke positie bevindt. Onder druk van de linkse vakbonden, die worden geleid door zijn communisti.sche zwager Leorvl 1 Brlzola. een federale afgevaardigde met groot gezag (omdat hij de maasa der linksgeoriënteerde arbeiders achter zich hoeft staan) zien we dat de president steeds verder moet wijken. Werd reeds In 1962 geconstateerd, dat Goulart het communisme niet al te hard bestreed, thans is zelfs sprake van een gevaarlijke toenadering. Goulart» sympathie voor linkse stro mingen was bekend, maar tot dusver ontkende hij altijd het communisme to steunen. Dc linkse vakbonden stellen echter met steeds meer nadr-ik de eis. dat het communisme in Brazilië wettig zal worden verklaard en het ziet er mo menteel naar uit. dat Goulart aar. deze eisen geen weerstand kan blijven bieden. De invloed van zijn zwager Brlzola is zo groot, dat deze reeds heeft kunnen be werkstelligen, dat een van zlln politieke vrienden, viee-admiraa! Candbio Aragao, commandant werd van het marinekorps, een benoeming die tegen de wil van do meeste hoge marine-orficleren was. i- staat stedelijk gebied van Rio de Janeiro behoort, heeft naar aanleiding van deze benoe ming de beschuldiging geuit, dat <io communisten bezig zijn behalve de vak bonden ook het leger aan zich te binden. Hij meent, dat deze beschuldiging ge staafd wordt door het Incident van vo rig jaar. waarbij legerafdelingen een po ging deden hem. de goeverneur, tijdens de inspectie van een ziekenhuis te ont voeren Een garnizoenscommandant, dia indertijd weigerde aan de ontvoering mee te werken en die dat later bekend maakte. kreeg een maand arrest opge legd van de legerleiding. Behalve in het leger, is Brizola ook actief in partijkrin. fen. Zijn doel is een scheuring te-weeg te rengen tussen Goulart» Arbeiderspartij en de Sociaal Democratische Partij van de voormalige president Juscdino Ku- bitschek. Ben tweede aanwijzing voor Goulart» opzij gaan onder linkse druk is het ont slag van generaal Peri Bevilacque als opperbevelhebber van het tweede leger in Sao Paolo. Generaal Bevllacquee voor kwam met zijn troepen onlangs een al gemene staking in de kofflestad Sao Paolo. land bemoeien maar volgens onze maat staven zou alles veel vlugger kunnen en nok nioet-n „aan". Dm Conclusie Irak óJii Ï^t~ïëbm7kt fa"ïa' <wderê°hS een door het Amerikaanse ministerie - - van handel naar de Utrechtse voorjaars- beurs afgevaardigde verwarmingsexpert. Deze Louis E. Nordholt uit Nashville heeft een weeklang contacten gelegd met industriëlen, die hem bezochten in de gemeenschappelijke stand van deel nemers uit de Verenigde Staten. „Het heeft me verbaasd, dat op deze tentoon stelling zoveel apparaten staan, waar van er niet één kan worden verkocht omdat de industrieprijs nog niet bekend is van het aardgas". Ook heeft deze deskundige met verwon dering kennis genomen van de ontstel tenis die hier en daar is ontstaan, toen bekend werd dat olie in sommige geval len zelfs goedkoper zou zijn dan gas met daaraan gekoppeld de vraag: waar om zouden we dan onze installaties moe ten ombouwen? Het is er altijd i De heer Nordholt: „In Amerika is over al de olie iets goedkoper dan gas, dat spreekt vanzelf. Men moet meer beta len voor het comfort van gas boven olie het is schoner, aangenamer, en --- vraagt geen bijzondere aandacht wat overplaatsing van de groep naar Pe-1 betreft de aanvoer: het is er altijd, zon- nedo geleid. der meer. De gasverbruiker hoeft geen slot van pagina 1 kamerstukken blijkt, dat de minister het hun gevraagd heeft, maar dat zij hebben geweigerd. Toezegging Minister Bot betoogde tegen enkele af gevaardigden in, dat de inkomsten en uitgaven van de omroepbedrijven hier ging het dus om de luisterbijdragen wel degelijk gescheiden kunnen worden van de particuliere omroepverenigin, Maar toch legde hij zelf toch weer een schakel tussen beide, toen hij beweerde, dat de exploitatie van de omroepbladen een particuliere zaak van de omroep organisaties is, doch dat z(j geen pro grammabladen kunnen uitgeven als er geen programma is. En het programma wordt gefinancierd uit de luistergel den Het was misschien mede om deze on zichtbare draden tussen de twee ca tegorieën inkomsten en uitgaven, en om de blijkbaar ook bij de minister levende wens, dat zoveel mogelijk pu bliciteit gegeven behoort te worden zen waar geen leidingen liggen. Steen kool is goedkoop en wordt alleen door de armen gek< Hete lucht Ook vertelde ons deze expert, dat in zijn land centrale verwarming favoriet is en wel het systeem van nete lucht, die met ventilatoren door het hele huis wordt geblazen. Men vindt dat prettiger dan ventilatoren voor warm water, die bovendien duurder in aanschaf blijken te zijn. In Amerika heeft men al een dikke dertig jaar ervaring met aardgas. Er zijn dan ook diverse verzoeken hier binnen gekomen om bepaalde onderde len in licentie te mogen bouwen. Zeker vijf Nederlandse ondernemingen hebben al onderhandelingen geopend voor et telijke anderen zal ik de mogelijkheden gaan onderzoeken direct na mijn terug keer, begin volgende maand" Techniek niet waarom langzaam gaat, terwijl de afstanden toch zo gering zijn. In Amerika moest de presi dentsverkiezingen. Hij hoopt op de steun van de liberalen en van de de mocraten. die in Goulart een communis tenvriend zien. De anti-communisten ln Brazilië hébben ir. Lacerda een strijdbare leider gevon den, Voortdurend laat de goeverneur waarschuwingen horen en waar hJj kan verhindert hij de plannen van de linkse bewegingen. Zo kreeg hij het afgelopen vrijdag met de vakbonden aan de stok, toen hij een bijeenkomst op het plein voor het ministerie van defensie in Rio de Janeiro waar de president zou spreken, verbood. Lacerda riep vrijdag de der tiende uit tot een algemene rustdag. HIJ gaf alle bedrijven opdracht om te sluiten en de arbeiders vrijaf te geven. Hij hoop te. dat de graag vakantievierende Bra zilianen dan niet naar de bijeenkomst zouden gaan. President Goulart riep echter de hulp van het leger in. De bijeenkomst van 45.000 arbeiders ging door. zij het onder bescherming van niet minder dan 3000 soldaten met tanks en geschut. De poli tie van goeverneur Lacerda stond mach teloos. Goulart kwam niet met lege handen voor het front der linkse arbeiders. Kort voor de bijeenkomst begcm tekende hij in het Laranjeiraspaleis een aantal de creten. waarbij de laatste buitenlandse olieraffinaderijen in Brazilië werden ge nationaliseerd. Voorts bekrachtigde hij een plan om alle land ten weerszijden Overigens was de heer Nordholt verrast over het niveau van de techniek hier met betrekking tot aardgas. „En dat terwijl er nog geen meter pijp grond zit onvoorstelbaar Ik begrijp - •>-— nog steeds niet waarom een en ander zo wegen en spoorwegen te het t gas over vele duizenden kilometers >rden vervoerd om aan de grote ver- onteigenen. Hoewel hiermee slechts procent van het particulier landeigen dom was gemoeid, bleven de moeilijkhe den niet uit. Nauwelijks een dag nadat Goulart de onteigening had bekendge maakt trokken horden landloze boeren op de buit af met de bedoeling het in be slag te nemen, hetgeen nu niet bepaald de bedoeling van het regeringsdêcreet bruikscentra te worden afgeleverd. Er dienden veel aanjaagstations te worden gebouwd, waar aardgasmotoren de pomp aandrijven. Hier is dat nauwelijks nodig. En toch heeft men geaarzeld. „En dan die prijsstelling. Ook ii ka heeft het goevernement n het financiële wel en wee van de tarieven bepaald. Maar onze industrie omroeporganisaties, dat hij toezegde heeft er met de produktieprogramma's dent in" het honderd -ail - -u-er, tC ZUUe1, *'Paa,d "M °,P hoeVen 'e «achten. Men Dat tod hij wé vorige":^:. er, volledige kon gaan verkopen zodra de pijpleiding in aantocht was. Hier wordt al aardgas i via bestaande netten aangeboden in sommige delen van het land, terwij! de grootverbruikers daar nog niet eens we ten waar ze aan toe zijn. Merkwaardig". Goeverneur Lacerda had geen succes toen hij de toespraak van de presi- Ingetrokken Mevrouw Van Someren-Downer con stateerde, dat de gehele Kamer meer openheid wil. Z(j was daar dankbaar voor. Zij was bovendien ingenomen met de duidelyke toezegging van de minis ter. Zij vond dat zij aan alle kanten ge steund was en dat de motie, al zou zij oni formele redenen verworpen worden, materieel was aanvaard. Zij trok hem dus in en wilde ook geen nieuwe, wel acceptabele motie indienen, om de Ka mer een tweede „vertoning" te bespa ren. Zij trok de motie in, maar zij op hield zich het recht voor om, als door de omroepverenigingen niet voldaan wordt aan het dringend verzoek van de minister om meer openheid, by de defi nitieve regeling van het omroepbestel op de zaak terug te komen en opnieuw meer openheid te verlangen. ALS WAARDERING VOOR GOEDE OPLEIDING Meelfabrikanten pleiten voor matig graanprijspeil Aan de Nederlandse Economische Ho geschool te Rotterdam, die zich in haar tiende lustrumjaar bevindt, is voor 1963 de „zilveren broodmand" toegekend, de prys die de Neder landse Vereniging van Meelfabri kanten jnarljjks schenkt aan een persoon of instelling, die zich op het gebied van de voedselvoorziening byzondcr verdienstelyk heeft ge maakt. Gistermiddag heeft de rector-magnifi- cus der hogeschool, prof. drs. H. W. Lambers, de broodmand ontvangen uit handen van de voorzitter der vereniging, de heer H. J. de Koster. De Vereniging van Meelfabrikanten, zo zei de heer De Koster, heeft door deze keuze tot uitdrukking willen brengen de grote waardering voor de economische wetenschappen en de economische opleiding, zoals die se dert 1913 door de economische hoge school worden gediend. Hij herinner de eraan dat de oprichting van die hogeschool mede te danken is ge- weest aan een man, die in de meel- industrie een zeer belangrijke plaats innam, de heer C. A. P. van Stolk uit Rotterdam. In de rede, die hij aan het overhandigen van de broodmand vooraf liet gaan, besteedde de heer De Koster verder vooral aandacht aan de E.E.G.-land- bouwpolitiek. Op industrieel gebied laboreert de E.E.G. vooralsnog be paald niet aan een overmaat van protectionisme meende hjj. maar uit de gezichtshoek van de ianabouw be zien is er geen rede tot grote tevre denheid over de resultaten van de laatste marathonzitting. Dissertatie niettemin in staat gebleken met het nieuwe systeem te werken, hoewel i men soms de indruk krjjgt dat er meer in heffingen en restituties wordt gehandeld dan in goederen. De heer De Koster beval een en an der aan zijn gasten uit het gebied der wetenschap aan als een interes sant onderwerp voor een dissertatie. Beklemd handelingen wil kiezen een vergelij king, die gunstig uitviel voor het laatste. Achter de in enkele westerse landen gehoorde pleidooien voor een zeer hoog graanprijspeil, met als argu ment dat de resulterende overschot ten geschonken kunnen worden aan honger lijdende landen, zette hij een groot vraagteken. Hij achtte het gevaar aanwezig dat de voedingsindustrie beklemd raakt tussen stringente regelingen haar agrarische grondstoffen Duitse druk (Van onze parlementaire redacteur). Voorlopig zullen er nog geen maatrege len worden getroffen ter verbetering van de financiële situatie van de prov; organisatie, die zich niet-communistisch noemde, maar die wel door opvallend veel communisten werd gevorma. in Rio de Janeiro een congres wilde organise ren. Uit vele communistische landen wa ren waarnemers gekomen en dat was voor Lacerda al aanleiding om de sa menkomst te verbieden. De organisato ren kozen daarop Sao Paolo voor hun congres uit. maar daar had de goever neur van deze staat al op gewacht. Ad- hemar de Barros, multimiljonair en communistenhater, stuurde de congres sisten van zijn grondgebied. De keus viel daarna op Belo Horizonte, de hoofdstad van de staat Minas Gerais. Daar durfde de goeverneur niet goed weigeren, maar ■ie bevolking wel. Er werd zo fel gede monstreerd, dat het congres, bang voor incidenten, besloot te vertrekken." Ten einde raad werd toen maar geconfereerd in de nieuwe, maar niet zo aantrekkelij ke hoofdstad Brasilia. Het blijkt dus, dat er nog wel anti-communisten in F politiek belang zijn, omdat het eerste levensbehoeften gaat. Waar bij meestal vergeten wordt, dat in het budget van het welvarende gezin van tegenwoordig de eerste levens behoeften niet meer zo zwaar wegen. Brood bijvoorbeeld maar voor 2,6 procent. In de loop der jaren is door allerlei oor zaken oen zo ondoorzichtig geheel van regelingen ontstaan, dat het voor de niet-deskundige en daar onder vallen zelfs dc meeste econo men bijna onmogelyk is gewor den de inhoud van het geldende recht Een noodzaak voor ons land is volgens op dit gebied te overzien. Dat is ook de heer De Koster het slagen van voor handel en industrie een reëel de Kennedy-onderhandelingen. Hij probleem. Er is bij het opstellen van maakte tussen de internationale tar- de regelingen aan veel gedacht,we-overeenkomst en het uitgangs- niaar hun belangen hebben meestalpunt dat de E.E.G. voor het land- -"-l fe( niet de doorslag gegeven. Zjj bouwgedeelte der Kennedy-onder-1 De minister van binnenlandse zaken, zilië zijn en dat geeft goevemeur Lacer- mr. E. H. Toxopeus, is wel van mening. en de zÖnen m<>ed- dat er iets moet gebeuren, maar hij acht het gewenst, dat dit zal geschieden ge- IÜk met de invoering van een andere verdeelsleutel voor de uitkeringen uit het provinciefonds en nadat de wegen financiering in orde zal zijn. De bewindsman zei dit gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van het provinciefonds, die zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd. De minister kondigde aan, dat door het meevallen van de belasting opbrengsten de provincies ongeveer 8 miljoen gulden meer zullen krijgen dan aanvankelijk voor 1964 werd verwaoht. De minister was niet bepaald erg ent housiast over de financieringsmethoden, die door sommige provincies wordt toe gepast. Hij herinnerde er aan, dat hij oegeven aan de zware druk, die voor- PU?V'I1Ci.eGfonin^<-n m moei al in Duitsland wordt uitgeoefend zat, enkele keren met het col- om in te komen tot een prys, die Staten had ge- ook voor de economisch verouderde j P ?y Daarbij had de minister geadvi- bedrijvcn voldoende is. zou beteke-1 f®® financieringsmethode nen een grote uitbreiding graanproduktie binnen de met.name in Frankrijk. In -r rentie met de Franse tarwe zou dan noodlijdende provincies voorkwam. vooral in Nederland een aanzienlyk men niet tevreden is over de ver- deel van de inlandse tarweoogst on- "celsieutei. nam de minister de provin- verkoopbaar blijken. Bovendien zou c>es niet kwalijk. Maar wel meende de Generaal Vladimir GoIoesjkev!t=;die het er een drastische vermindering van minister, da*, hij van de provincies mochtbevel voerde over de Rus?iche troepen d e de invoer volgen. Als meelfabrikant ;'raoen- dnt zij een vooruitstrevend be- ;4ë:> de Finse Mannerheimlime vern.e- wilde de heer De Koster opmerken. 'eid zullen voeren «igden. is op 63-Jange leeftijd overleden, zo dat het voor de in Nederland door De minister vond het erg lastig een be- meldde het Ru.««i=che blad ..Rode s:er". De de consument gewenste broodkwali- 1 ere verdeelsleutel te vinden, omdat hier- generaal was ook commandant van de troe- teit noodzakelijk blijft overzeese van ook de provincies, die niet in finan- pen die eer. tegenoffensief inzetten tr;cens kwaliteitstarwe te verwerken, te za- 'iële moeilijkheden verkeren, zouden Hitlers ..Blitzkrieg" tegen het gebied van men met de zachte Europese tarwe, profiteren. Moskou seerd een andere de i f°e te passen, De provincie Groningen E.E.G.,'leeft dat gedaan met als resultaat dat concur- deze provincie niet meer op het lijstje PRESIDENT JOAO GOULART danig in het nauw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3