Grondprijs kanaalwerken Terneuzen- Gent weer onderwerp van discussie Keukenpieten nodigden vrouwen voor etentje uit Goes verkocht Landbouwcentrum voor 1,7 miljoen aan het Rijk BILT In één geval van f 1,75 naar f 5,- PLAN VOOR CONCENTRATIE VAN WIJKVERPLEGING OP SCHOUWEN Botsing te Zierikzee tussen jongens op motor en bromfiets Nieuw hlusmateriaal voor brandweer Driewegen - Ellewoutsdijk - Ovezande „Het is een typisch rijksgebouw; onderhoud: administratief lastig" Door bronbemaling aangerichte schade wordt vergoed in Terneuzen s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 MAART 1964 Rechtbank Middelburg ï)e prijs van de grond voor de ka- naaiwerken Terueuzen-Gent is gis teren tijdens de zitting van de rechtbank te Middelburg, gepresi deerd door mr. P. van Empel, weer omstreden onderwerp van discus sie geweest, In de onteigenings- raak tegen de Terneuzense land bouwer C. de Jonge ging het voor namelijk om een strook van 2245 vierkante meter grond, die ge huurd was door een aantal huis eigenaren er vlak achter. De com missie van deskundigen had de prijs voor deze grond bepaald op 1,75 per vierkante meter, waar mee mr. J. F. C. van Deinse, die optrad als gemachtigde voor rijks waterstaat, zich kon verenigen. Mr. A. A. Terwoert, de gemachtigde voor de heer De Jonge, kon dat echter niet. Hij was van mening, dat deze prijs niet in overeenstemming was met de venvachtingswaarde van de grond. Het betreffende terrein zou ongetwijfeld, zo betoogde mr. Terwoert, voor industriële doeleinden gebruikt zijn als het niet voor de kanaalwerken nodig was geweest. Voor de bezitters van de huizen er achter was de grond bijzonder waar devol, betoogde de gemachtigde. Op het eigen kleine stukje grond had den ze alleen maar plaats om er net- aan een droogrekje neer te zetten. Rekening houdend met de gangbare grondprijs ter plaatse, die op 10 gesteld kan worden, was mr. "Ter woert van mening, dat er minstens de helft, dus 5 voor uitgetrokken had moeten worden. HOGERE PRIJS Ook met de prijs van 9000 voor de op het terrein staande woning kon mr. Ter woert zich niet verenigen. Hij wees er op, dat de prijs voor arbeiders- en mid denstandswoningen in Terneuzen mo menteel belangrijk boven die in Middel woning minstens 15.000 tot 20.000 waard is. De woning had volgens mr. Terwoerd inderdaad een huurwaarde van maar dat was vóór de oorlog. Die 3,50 was meer als „lokaas" bedoeld voor het aantrekken van arbeiders, beweerde mr. Terwoert. De voorzitter van de commissie van deskundigen, mr. H. J. Huizenga, be toogde dat de argumenten voor de strook grond achter de grond de com missie weliswaar bekend waren, maar dat ze niet van doorslaggeven de betekenis waren. „Als die grond zo aantrekkelijk is hadden de huis eigenaren toch wel een stukje ge kocht", veronderstelde mr. Huizinga, die het bovendien bijzonder theore tisch vond om te doen alsof de hui zen er nog staan, terwijl ze op grond van de onteigening afgebroken zQn. Voorts wees mr. Huizinga er op, dat de deskundigen bij de prijsbepaling niet zijn uitgegaan van de huurwaarde van 3,50 maar van een prijs, die lag tussen de 10 en 12,50. LAATSTE MAATREGEL Mr. Terwoert wees er in de replieken nog op, dat een landbouwer pas als laatste maatregel er toe zal overgaan om zijn grond te verkopen. Hij meld vast aan ae prijs van 5 per vierkante meter. De rechtbank bepaalde dat von nis gewezen zal worden op 15 april a.s. In de tweede ontelgeningszaak ging het om een stuk grond van rond 4 ha, eigendom van dokter J. H. B. Puijlaert uit Sas van Gent. Dit ter rein moest rijkswaterstaat gebrui ken voor het opslaan van bagger specie uit het te verbreden kanaal, terwijl het in de verre toekomst voor het uitbreidingsplan van Axel zou moeten dienen. In de afgelopen jaren was voor deze en soortgelijke gron den een marktwaarde ontstaan en aan de hand van dit schema hadden deskundigen een prijs berekend van 1,60 per vierkante meter voor het grootste deel van de grond en van 2.55 per vierkante meter voor een kleiner deel. Evenals in de eerste zaak kon mr. Van Deinse zich hier- pak 75 ets. voor ca. 10 m2. „Geco" - Ottostraat 5 - Venlo Zeeuwse ALMANAK Waar Nog maart kort geleden waren de echtelieden verhuisd. De sanering had hen verdreven uit hun oude woning. Erg jammer. Die mocht dan niet meel helemaal voldoen aan de door officiële instanties ge stelde eisen voor bewoonbaarheid, zij had een min of meer eigen ka rakter. Iets wat niet gezegd kon worden eon het woonlaagje in het Goese flatcomplex, waar ze nu waren in- getrokken. Alles was een beetje vreemd de eerste tijd. Vooral de uniformi teit van de behuizingen wilde hen nog wel eens parten spelen. Zo gebeurde het, dat dezer dagen de echtgenoot, na zijn dagtaak volbracht te hebben, vrolijk de keuken binnen kwam stappen en daar een volslagen vreemd vrouwspersoon aantrof, die druk in de weer was met potten en pan nen. Waarop hij haar verbijsterd vroeg: „Ben ik nou bij U, of bent U bij mijt" Pesscrs uit mee verenigen, de gemachtigde van dokter Puijlaert, mi Tilbuig, echter niet. Mr. Pessers voerde verschillende rede nen aan ter onderstreping van zijn be toog, dat de marktwaarde niet betrouw baar was. Hjj meende, dat deze prijs ge frustreerd was: de verkopers zouden voor de keus staan om het bod aan te nemen of een procedure te riskeren. Voorts was mr. Pessers van oordeel, dat de prijzen geen normaal houvast geven, dat de commissie van het landbouw- sciiap bij haar adviezen aan de grond eigenaren veronachtzaamd heeft, dat er een nieuwe markt was ontstaan door het optreden van rijkswaterstaat, en dat de prijs van 1962 niet aan te houden is voor 1964. f 32.000 MEER Ook op de schatting van het op 't ter rein staande huis en de opstallen, die door de commissie van deskundigen bepaald was op 65.000, had de ge machtigde aanmerkingen. Volgens de taxateurs, die dokter Puijlaert inge schakeld had, zou de waarde gesteld moeten worden op rond 97.000, dus rond 32.000 meer. Huizinga terug met de opmerking, ook de taxateurs van dokter Puijlaert geen motieven hadden aangevoerd. „Het is eigenlijk niet te motiveren", meende mr. Huizinga. Voorts bestreed mr. Huizinga, dat de prijzen ten onrechte gebaseerd waren op het prijzenschema van de markt. Hij was van oordeel, dat de prijzen heel vrij tot stand gekomen zijn. De marktwaar de is tot stand gekomen omdat vrijwel alle eigenaars er mee instemden, aldus de voorzitter van de commissie van des kundigen. Ook in deze zaak bepaalde de rechtbank de uitspraak op 15 april a.s. wees mooi in de lente met ACHT KRUISVERENIGINGEN IN STICHTING Foor betere financiële regeling Groene Kruis Het provinciaal bestuur van het Zeeuw se Groene Kruis heeft een plan ontwor pen voor concentratie van de wijkverple ging in het gebied van de Bronwersha- Midden- en Westerschouwen dus op het Schouwse deel van Schouwen- Duiveland. Het plan, dat in de districts vergadering oktober vorig jaar in Zierik- zee werd toegezegd is nu aan de acht Groene-Kruisverenigingen in genoemd gebied toegezonden. Deze verenigingen verzorgen de gehele wijkverpleging in deze gemeenten. Voorgesteld wordt voor de wijkver pleging een stichting in het leven te roepen, die de wijkverpleegsters in dienst zou moeten nemen, terwijl de ze stichting tevens als administratief apparaat de wijkverpleging bestuurt en financiert. De kruisverenigingen blijven overigens als vereniging vol komen zelfstandig. Voor de adnfinis- tratieve zaken is een bezoldigd admi nistrateur nodig. Er zijn acht kruisverenigingen in het be treffende gebied, met in totaal 2856 le den. De afdeling Burgh-Haamstede is hiervan met 707 leden de grootste. Het totale oppervlak van het werkgebied der afdelingen is circa 15.000 ha en het in wonertal daarvan is omstreeks 10.000. luiden boren over de financiën van de afdeling. Het tekort over 1963 is f 934,28 voor 1964 is een tekort geraamd van f 1358,75. Hij memoreerde, dat een plan tot sa menwerking op financieel gebied reeds in 1956 door de afdeling Brouwershaven was geopend. „Pas nu ziet men in dat concentratie de enige manier is om het hoofd boven water te houden", aldus ds. Keizer. Hij zei. dat wanneer de afdeling Burgh-Haamstede niet zou meedoen, men een ledental van 2149 krijgt en dan zou de premie f 12,20 bedragen. Bij zelfstan digheid van Brouwershaven zou de pre mie op 13,80 komen. Met betrekking tot de concentratie suggereerde het be stuur twee premieregelingen: een ver hoging van 10 tot 12,50, waarbij dc premie voor minder draagkrachtigen 10 zou bedragen en een gedifferentieer de premie. De vergadering ging ten slot te met twee stemmen tegen met concen tratie akkoord. Besloten werd de premie te verhogen tot 12,50. De minder draag krachtigen zullen 10 betalen, maar het bestuur rekent er op, dat de beter ge situeerden meer dan 12,50 zullen be talen. Vier verpleegsters Het Groene-Kruisbestuur wijst er in rapport op, dat het ten plaUenlande n worden uitgegaan van één wijkverpleeg ster op 7 a 800 leden. Ze moet dan ech ter wel de beschikking hebben over een auto. Indien de acht verenigingen de handen inéén slaan, dan kunnen vier verpleegsters het huidige werk uitvoe ren. Momenteel zijn er vijf wijkverpleeg sters. In de stichting zouden drie vertegen woordigers van elke deelnemende vere niging zitting kunnen nemen. Een nade lig slot wordt gedeeld door het aantal leden der in de stichting samenwerken de verenigingen. Aan de hand daarvan wordt de bijdrage per lid voor het vol gend jaar vastgesteld. Het geraamde nadelig slot, verkregen door vermindering van de uitgaven met rijkssubsidie en inhoudingen zou vol gens een begroting 34.700 bedragen. Dit zou dan door de ruim 2800 leden tel lende acht kruisverenigingen bij elkaar moeten worden gebracht. Per lid bete kent dit 12,15 en voor de afdeling Haamstede-Burgh totaal 8590,05. In de opgezette financiële plannen geen rekening gehouden met vervan- gingskosten, omdat tijdens de vakantie slechts één van de vier zusters met va kantie gaat De drie andere nemen dan de diensten waar voor het gehele rayon. Voor de zusters kan volgens het nieuwe plan ook een wisselende zondagsdienst worden ingevoerd, zodat de wijkver pleegsters bij toerbeurt een vrij week eind hebben. Het plan zal in bespreking komen in een vergadering van de af deling Haamstede-Burgh van het Groe ne Kruis op woensdag 25 maart in wijkgebouw te Haamstede. Pessimistisch Het ontwerp is besproken in de dins dagavond gehouden vergadering \-an de afdeling Brouwershaven. De voorzitter, J. Keizer, liet daar pessimistische ge- Twee 17-jarige jongens uit Zierikzee, de een op een motor, de ander op een bromfiets, zijn dinsdagavond op de Laan van St.-Hilaire te Zierikzee met eikaar in botsing gekomen. Ze moesten beiden met vrij ernstige verwondingen in het Zweede Rode-Kruisziekenhuis te Zierik zee worden opgenomen. De 17-jarige Ph. van den H. uiteraard niet in het bezit van een rijbewijs kwam om streeks half acht op een motorfiets uit de Hoofdpoortstraat gereden. In de flau we bocht, die de Laan van St.-Hilalre daar maakt, botste hij op bromfietser A. van de W„ die uit tegengestelde rich ting kwam. Beide jongens vielen na de klap op straat en bleven buiten bewust zijn liggen. Dokter W. Bontkes verleen de eerste hulp en liet de jongens naar het ziekenhuis vervoeren. Van de W. bleek er het ergst aan toe te zijn, een van zijn benen is voor een deel verbrij- jzeld. van den H. liep een kaakfractuur en wonden aan het noofd op. De motor I en bromfiets werden ernstig beschadigd. KUNST LIMBURGS SYMFONIE ORKEST Concert- en Gehoorzaal Middelburg. In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg concerteerde gisteravond voor de eerste maal het Limburgs Symfonie Orkest niet medewerking van Daniël Wayenberg, piano. De kennismaking met het orkest is van zeer aangename aard geweest; het orkest produceert een rijke, stralende klank en het is kennelijk -ewend met grote discipline te werken. Duidelijk is te merken, hoe dit orkest wortelt in de streek, die ten aanzien van harmonie en fanfare wereldvermaard heid bezit. Temidden van een stoer, be- namelijk in het algemeen het meeste de blazers, zowel individueel als in groeps verband. Het orkest reageert buitenge woon fel op de exacte directie door di rigent André Rieu. Diens aanpak is ge richt op een door grote lijnen van al lengs intenser wordende stuwkracht ge schetste reproduktie, bepaald zonder al te veel vergeestelijking of versluiering van de gewenste (en ook verkregen) open, transparante klank. Het resultaat is dan machtig, boeiend en meeslepend musiceren geworden, door de samenstel ling van het programma voor orkest zo wel als voor de luisteraar echter niet weinig vermoeiend. Het programma werd met de ouverture „Le Carnaval Romain" van Berlioz ge- In overhemd en met de schort voor: dat was het vierktenu voor de deel nemers aan de kookcursussen voor heren, waarvan maandag en dins dag in de chr. landbouwhuishoud- school te Oostkapelle de eindlessen plaatsvonden. Bijzonder enthousiast waren de „keukenpieten" over het bereiden van maaltijden. „Alleen het opruimen sou er niet bij moeten horen" werd er gemompeld. Alles is de afgelopen weken naar wens gegaan. Wel moest er na enkele lessen een rookverbod worden inge steld, omdat na het morsen van si- garettenas in de vla dit nagerecht niet meer om te eten was. Mej. C. Reselman hield op de tweede eind- les een oogje in het zeil. Foto P.Z.C District Zeeland van het Nut vergadert Het district Zeeland van het Nut houdt 4 april in hotel „Centraal" te Goes een jaarvergadering, die bijgewoond zal worden door de heer J. Helsloot, ad- ct-secretaris van het hoofdbestuur. moet een nieuwe voorzitter gekozen worden, want burgemeester A. A. Schuit van Kortgene stelt zich niet beschikbaar Voorts moet men In de oude stichting zaten ds. L. Blom uit Aardenburg en de heer A. Schuit uit Kortgene. Men zal onder meer de sub sidiëring van Nutsrepartementen en de samenwerking met de volksuniversitei ten en het Nivon ter sprake brengen. De brandweer van Driewegen, Ellewoutsdyk en Ovezande zal vanaf vol gende week met gloednieuw materiaal het vuur te lijf kunnen gaan. Za terdag worden de nieuwe trekker-manschappen- en materieehvagen en de motorsnuit met de nieuwe slangen en dergelijke officieel opgeleverd. Dat gebeurt op een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis van Ovezande, alle personeelsleden van de Eindlessen kookcursus voor heren BURGEMEESTER SPRENGER DEELNEMER AAN VERVOLG CURSUS TE OOSTKAPELLE Tien „keukenpieten" stonden gis teravond in de Oostkapelse chr. landbouwhuishoudschool, uit gaande van de Z.L.M. „Oranje zon" met serieuze gezichten in pannen te roeren, slagroom te kloppen en kippen te braden. Het waren de deelnemers aan de kookcursus voor heren, waar van de tweede groep dinsdag aan de eindles toe was. Maandagavond vond de eindles van de andere groep plaats. Zo als dit maandag ook het geval was waren de deelnemers uren lang in de weer om hun vrouwen die voor een etentje op school waren uitgenodigd met een feestelijke maaltijd te verras sen. Er was alle reden tot lekker smullen, want het menu was hoewel de he ren in zes lessen hadden geleerd een normale burgerpot klaar te maken, beslist niet alledaags. Zo konden de genodigden gisteren voor zover ze dit nog niet wisten ervaren op welke verschillende manieren kip voor de consumptie geschikt kan worden gemaakt. En als smakelijke toegift was er dan nog een heerlijk hapje dat men de titel „pisang go- reng" had meegegeven. „Kantoorpand op tijd afgestoten AAN DE VOORAVOND van de begrotingszitting 1964 vandaag in het stadhuis heeft de raad van Goes woensdag een vrij korte agenda afgehandeld, waarop de verkoop van het grote Landbouw centrum aan bet rijk voor een bedrag van ruim 1,7 miljoen wel het „zwaarste punt" was. Omdat de gemeente dit in 1961 gereedgekomen kantoorpand, waarin praktisch alle agrarische diensten van Zeeland zijn ondergebracht aan de ene kant ais een typisch rijksgebouw kon beschouwen en de huurovereenkomst uit een oogpunt van onderhoud nogal wat administratieve rompslomp veroorzaakte, was al eens eer der aangedrongen dit gebouw aan de Westsingel af te stoten. „Goes heeft er niet mee behoeven te leuren", kon burgemeester mr. F. G. A. Huber gisteravond bovendien nog vertellen, „want de rijksgebouwen dienst heeft zelf met ons contact gezocht". De raad ging met het voorstel mee, want Goes kan de financiële middelen, die daaruit vrij komen, best gebruiken. Weinig bezwaren dus. Alleen had de commissie voor financiën uit de raad er de restrictie aan verbonden, dat niet afgeweken zou worden van de regel in alle voorkomende ge,vallen tegen de boekwaarde te verkopen. Ook niet ten aanzien van het rijk. Het college onderschreef die restric tie volledig. Het enige wat men met betrekking tot deze verkoop nog had te doen was een antwoord te geven op enkele vragen, die de heer J. T. Andringa (k.v.p.) er rond stelde. Het waren er vier: Waar loopt de grens van het object? Horen de garages ook bij de verkoop? Zijn er al plannen voor verbetering van de parkeerruimte bij het Landbouwcentrum Welke bestem ming wordt aan het kapitaal gegeven? De heer Andringa kon begrijpen, dat het gemeentebestuur 'net oezit van dit Landbouwcentrum altijd als een „blok aan het been heeft gevoeld". Bovendien vond hij dat het onderhoud maar stroef is verlopen in do achterliggende jaren. Erger nog, het Landbouwcentrum is zijns inziens nog steeds niet „af". „Het ztjn wei kleinigheden, die er nog aan moeten gebeuren. Maar het is toch maar zo". Die situatie bevredigde de K.V.P.-er daarom niet erg. Burgemeester Huber moest toegeven, dat het na de op- gen van het K.V.P.-raadslid betrof: De grens bij de verkoop van de grond en gebouwen (2685 m2j loopt over het trot toir tot aan de muur. De garages worden inderdaad mee-verkocht. Er zijn bepaal de suggesties gedaan voor de oplossing van parkcermoeilijkheden ter plaatse. Het rijk zal die parkeerruimte nu moe ten creëren, want zij moet er komen ter- wille van zijn eigen diensten. Er is voor het vrijkomende bedrag nog geen spe ciale bestemming. De heer D. van Loon ip.v.d.a. l wilde nog wel even stipuleren, dat de suggestie oni het Landbouwcentrum te verkopen des tijds uit de raad is voortgekomen. Hi* vond. dat het gebouw nu juist op tiji is afgestoten. Administratie Mechanisatie van de bevolkingsadminis tratie was een onderwerp op de raads- agenda, dat van alle kanten duidelijk Werd onderschreven. De raad ging Kraag mee met het voorstel om tot aansluiting bij hei .nlniinistratieeentrum Vermande en Zn. N.V. te I.Jmuiden over te gaan. De jaarlijkse kosten daarvan zullen met Ingang van T965 naar raming rond 2000 gulden belopen. Algemeen was men het wel eens met de visie van wethouder drs. J. Dijkgraaf: „Dit voorkomt uitbreiding van perso neel. Arbeid wordt eerder nog duurder dan op het ogenblik daarvoor wordt be taald. Misschien kan hiermee een dienst verlening aan derden worden gestimu leerd." Maar de raad wilde toch ook wel graag weten welke besparingen er nu precies mee worden bereikt. „Het moet toch wel vanzelfsprekend zijn. dat dit alles terugkomt in de dubbeltjes", zo formu leerde de heer M. Loeve (p.c.) het. En de heer Andringa kon zich wel voor stellen. dat de besparingen moeilijk da delijk zijn te becijferen, maar hij zag na een bepaalde inloopperiode over de „re sultaten" wel graag nadere mededelin gen tegemoet. In dezelfde geest rede neerde de heer F. P. J. Polderman (p. c.): „We zijn het eens met deze mecha nisatie, maar weten graag wat meer van het voordeel". De regeling voor de uitgifte van grond in erfpacht zoals b. en w. die aan de raad hadden gepresenteerd verborg naar de mening van de commissie van financiën zoveel haken en ogen. dat men nog graag de tijd wilde hebben om die nader te bestuderen. Daarom werd verzocht het onderwerp tot de volgende vergadering aan te houden. Het college van b. en w. moest toegeven, dat de re geling nog in tal van erfpachtskwesties allerhande gevolgen kan nebben, die niet in kort bestek zijn te beoordelen. Men ging daarom met het voorstel van de commissie akkoord. De nadere prijsregeling voor verkoop G.S. waren met het eerste raadsbesluit en de prijs daarin genoemd niet akkoord gegaan. Ze wensten een hogere prijs. Zoals de heer J. H. Roose (k.v.p.) het stelde, wilde de raad zich aan de nieu we regeling, die niet geheel aan de wen sen van de provincie tegemoetkomt, al leen conformeren uit een oogpunt van gemeentelijke financiën. Voornamelijk met betrekking tot de verkoop van grond aan betonfabriek Haringman waren er nadrukkelijke bezwaren gerezen. Men zag deze in dustrie nu in een dwangpositie om dat op een lagere prijs was gerekend en investeringen door de firma Ha ringman waren gemaakt. De heer M. Haasdonk (v.v.d.) noemde dat „weinig elegant". Totaal gingen er de afgelopen weken ongeveer dertig heren bij moeders pappot vandaan om in de school te Oostkapelle bij de leraressen mej. Reselman en mej. Z. Edzes. iets over de kookkunst te weten te komen. „Ze waren beslist enthousiast", ver telde de directrice van „Oranjezon", mej. C. A. de Pree, bij wie de organi satie berustte. Het idee voor de kook cursus kwam naar voren op een praatavond van de streekverbetering Walcheren. De belangstelling was meteen al bijzonder groot, zodat men met twee groepen van start ging. Vlijtig Sinds februari werd er iedere maandag avond en woensdagavond vlijtig ge kookt. „Het is hier op school 's avonds drukker als overdag", zei de directrice. „We hebben deze cursus sen, er is een naaicursus voor dames geweest en een cursus fijne keuken, verdag is het bijzonder rustig. We hebben amper 21 leerlingen". De zes lessen voor de huis-tui'n-en-keuken- koks bleken aan de krappe kant te zijn. Vandaar ook dat het kon ge beuren dat nagenoeg alle deelnemers meteen weer inschreven voor een voortgezette cursü's: Burgemeester F. G. Sprenger die maandagavond met Z.L.M,-kringvoor/.itter S. de Visser en vele anderen in de chr. landbouwhuishoudschool de eindles bijwoonde, wilde zich ook graag bij de deelnemers aan de vervolgcursus voegen. Zowel maandag als dinsdag werden dc belangstellenden vóór het „maaltij den" op de hoogte gebracht van het streekverbeteringswerk. Op de laats te eindles werd dit werk nader toe gelicht door mej. I. Stukje van de afdeling huishoudelijke voorlichting, die in haar met dia's geïllustreerde inleiding nog eens nadrukkelijk wees op het doel van de streekverbetering: het verhogen van het welvaartspeil door intensieve voorlichting op huis houdelijk, agrarisch-soclaal en land bouwkundig gebied. Onder de belang stellenden bevonden zich onder meer de heer W. K. van Nieuwenhujjzen, voorzitter van de streekverbeterings- commissie en deelnemer aan de kookcursus en mej. A. van der Leede, huishoudconsulente. houwtje was eerlijke vinder Louwtje Huibregtse uit de Koe straat in Westkapelle heeft woens dagmiddag een aardig meevallertje gehad. Toen hij omstreeks half zes langs de winkel van de heer P. Brasser in de Koestraat liep, zag hij daar voor de deur een porte feuille liggen. Bij nader onderzoek bleek deze enkele honderden gul dens te bevatten. Louwtje is daar onmiddellijk mee naar de heer Brasser gegaan. Enkele minuten daarvoor was er een handelsreizi ger bij deze winkelier vertrokken. De heer Brasser dacht, dat deze uit Den Haag afkomstige heer ver moedelijk wel de eigenaar was. Dit bleek te kloppen. Na niet al te lange tijd kwam de handelsrei ziger terug bij de heer Brasser om te vragen of hij daar misschien zijn portefeuille had laten liggen. Dit was niet helemaal het geval en daarom ging men naar het huis van de familie Huibregtse waar Louwtje de zaak kon ophelderen. Als beloning kreeg het knaapje 25 en zijn zusje kreeg als troost prijs 2. fopend. In een uitvoering vol vaart en lans. Een prachtig geblazen solo van e Engelse hoorn viel op. die nog door diverse voortreffelijke prestaties van an dere hout- en koperblazers gevolgd zou worden, niet in het minst ook in de ver volgens uitgevoerde beide pianoconcer ten van George Gershwin, het concert in f groot en de ..Rhapsody in blue". Daniël Wayenberg speelde de solopar tijen. Het meest treffend in hun gemeen schappelijke resultaat was de perfecte eenheid tussen orkest en solist. De con certen, die in wezen beide minder con certerend, dus eigenlijk wedijverend, als- wel symfonisch, met obligaat-piano zijn, werden door André Rieu voor het orkestrale gedeelte en door Wayenberg door zijn pianistisch aandeel ieder voor zien van een schittering van klanken rijkdom en virtuositeit, die niet gauw vergeten zal worden. Het tekent de sfeer van de ontspannen en tegelijkertijd toch zo geconcentreerde uitvoering, dat een herhaalde mechanische storing bij de soloklarinet in de rhapsody met enige hilariteit kon worden geaccepteerd. Wayenberg muntte in zijn spel uit in de eerste plaats door een volmaakte tref zekerheid. hetgeen met de talloze reu zen-intervallen en gebroken accoorden- passages een vrijwel onbereikbare hoe danigheid is, en in de tweede plaats door een verbijsterend gemak in de op eenvolging en de combinatie tegelijker tijd van verschillende, zelfs tegengestel de. speelmanieren: van bijvoorbeeld een zeer sterk bovenarm-staccato in de lin kerhand, met een rustige legatofiguur in de rechterhand. Terecht was zijn succes met zijn nogal forse interpretatie zeer groot. Wayenberg liet het orkest na drukkelijk in de gezamenlijke verdien de hulde delen. Het concert werd besloten met een sug gestieve uitbeelding van de Vuurvogel suite van Igor Strawinsky. Alweer een nogal concrete vertolking, waarbij Rieu echter dusdanig kon excelleren met de goed uitgebuite mogelijkheden op het gebied van een stralende, spontane re productie door zijn orkest, dat wij de behoefte aan een vooral bij de Berceuse wat meer dichterlijke interpretatie gaarne onderdrukten. Het orkest vond in Middelburg een talrijk en enthousiast publiek. Het concert was georganiseerd door de Z.V.U. d. Br. (le bouwput van de binnenvaartslui Terneuzen is veroorzaakt, zal door rijkswaterstaat, worden vergoed. Met andere woorden, als aangetoond kan worden, dat de scheuren in diverse woon- en zakenpanden in Terneuzen veroorzaakt werden door do werkzaam heden aan de betrokken bouwput, dan kan bjj waterstaat schadevergoeding worden geclaimd. Dit deelde ir. A. J. Beenhakker ons woensdag mee naar aanleiding van de vraag or rijkswaterstaat nu inderdaad heeft toegegeven schuldig te zijn aan de verzakkingen en scheuren. „Wii nemen aan, dat de meeste scheuren daardoor wel zullen zijn ontstaan, maar dat toch weer iets anders dan voor de volle honderd procent overtuigd zijn van de oorzaak", aldus de waterstaatingenieur. In feite is er dus nog weinig veranderd in deze zaak. Evenals in het begin van de moeilijkheden wordt elk gemeld scha degeval onmiddellijk opgenomen door een daartoe ingestelde commissie. Maar er is nog nergens definitief'schade vast gesteld om de eenvoudige reden, dat de oorzaak nog niet ten volle bekend is. Wel heeft rijkswaterstaat in enkele ge vallen goedgevonden provisorische her stellingen uit te voeren in woningen, die onbewoonbaar, of aan materiaal, dat on bruikbaar dreigde te worden. Eerst als het droogmalen van de bouwput tot het verleden behoort, zal geval voor geval worden onderzocht en zonodig een ver goeding van de schade wordén vastge steld. Begin van brand Zondagmorgen vroeg werd St.-Philips- land opgeschrikt door sirenegeloei. Bij de alleenwonende mevrouw S. was bij het aanmaken van de kachel brand Opbrengst collecte De collecte, die in de Ned. herv. kerk te Stavenisse ten bate van de verwarming werd gehoudeD, bracht op de som van 454,22. Mr. dr. A.J.J.M.Mes vijfenzestig jaar Mr. dr. A. J. J. M. M. Mes te Heinkens- zand, lid van gedeputeerde staten van Zeeland heeft woensdag zijn 65ste ver jaardag gevierd. Des morgens op de griffie in Middelburg mocht de heer Mes de gelukwensen van het college van G.S. in ontvangst nemen. Het feest werd in huiselijke kring gevierd. De heer Mes ontving ter gelegenheid van zijn verjaardag talrijke bloemstukken. Verkoop woning Woensdagmiddag werd in hotel „De Koophandel" te Krabbendyke ten over staan van notaris M. E. J. F. van Dissel uit Goes de woning Oostweg 15 te Krab- bendijke van A. Butijn publick verkocht. De hoogste inschrijver was J. Nieuwen- huljse uit Krabbendljke voor f 16.444. De hoogste bieder, tevens koper was de Krabbenajjke voor Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, Keel of borst weg met VERWACHT. ZUIDOOSTELIJKE WIND Verder toenemende bewolking maar droog weer. Matige, later vrü krachti ge zuidoostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2