Vier baldadige jongelieden zetten nachtelijk Vlissingen op stelten Eerste Zeeuwse Bogaers- woningen bijna gereed Partijtje voetbal met papierbak ACiFNDA ZUID-BEVELAND N.C.R.V. Zeeland in Goes over wet omroepbestel Zwembadtransport naar Breskens in Zandkreek gestrand BETERE BUSVERBINDING PLAN PAUWENBURG MET VLISSINGEN DONDERDAG 19 MAART 1984 WISSEL BEVELANDEN rnem<?oiALB zbbuwsb covbavt b ZITTING KANTONGERECHT MIDDELBURG Nee, de heren hadden beslist geen wa ter gedronken, toen zü in de nacht var 18 op 19 oktober van het vorig jaar na een bezoek aan een café in Vlissingen huiswaarts keerden. Althans men had niet de indruk gekregen, dat zü het bü een cola hadden gelaten. Vier man sterk hadden ze nachtelijk Vlissingen op stel ten gezet door schreeuwend en tierend over de Nieuwendijk en door de Walstraat en Badhuisstraat te trekken. In een baldadige bui sloegen ze een ruit in, versleepten ze een fietsenrek, trok ken ergens anders een slang uit de standaard van de benzinepomp, haal den enkele ladders bü een woning weg om ze later op een andere plaats weer te deponeren, trapten op het Betje Wolff- plein een bloembak om en speelden op de Nieuwendük een partijtje voetbal met een papierbak. Dat alles kwam woensdag aan het licht tijdens de behandeling van de strafzaak door de Middelburgse kan tonrechter mr. J. Moolenburgh. Van de vier jongelieden was er maar een op komen dagen: J. P J. van de B. uit Oss, die tegenover de kantonrechter verklaarde dat hij en zijn vrienden absoluut niet dronken waren geweest Hij vond het vreemd dat hij nog ter zitting had moeten verschijnen: „de schade is toch geregeld en ik heb bo vendien nog een nacht op het politie bureau gezeten", waarop mr. Moo lenburgh antwoordde: deze strafzaak staat daar helemaal buiten. Van de B. betoogde nog, dat hij en zijn vrienden een bedrag voor nieuwe bloe men hadden neergeteld maar dat er na derhand geen bloemen meer in de bak waren gekomen. „Daar was het dan misschien nog geen tijd voor", meende de kantonrechter. „Bovendien dat gaat u helemaal niet aan. Al hadden ze er aardappelen in gedaan" Mr. K. P. Doe- dens, officier van justitie wees er in zijn requisitor op, dat dergelijke balda digheden in Vlissingen nogal eens voor komen. „In vele gevallen wordt de scha de nooit betaald omdat de daders onvind baar zijn". ,,'t Komt bü ons toch niet regelmatig voor", zei verdachte. Kantonrechter en officier zeiden daarop büna gelüktüdig: „dat zou er nog bü moeten komen". Omdat de handelingen te zamen en in vereniging waren ge pleegd, vorderde de officier tegen J. P. J. van de B. en tegen de niet versche nen J. O. uit Apeldoorn, J. R. uit Eind hoven en J. A. L. uit Hoek een geldboe te van elk 35 subs. 7 dagen. Mr. Moo lenburgh vonniste conform. Het was na schriftelijke getuigenver klaringen en de uiteenzetting van ge tuige L. G. uit Koudekerke volkomen duidelijk: mevrouw J. A. K.-H. uit Den Haag handelde op de 25e oktober in paniek, toen zij rijdende in een personenauto bij het opdraaien van de Koningsbrug te Middelburg plot seling zag dat er van de andere kant een vrachtauto naderde. In plaats van te remmen moet ze toen op de gaspe daal getrapt hebben. De auto vloog in ieder geval de stoep op ramde het hekwerk en bleef boven het water zweven. In tegenstelling tot mevrouw K. die zei dat er geen verkeer op de brug was toen zij van de Houtkaai kwam, verklaarde de getuige dat de vrachtwagen die van de andere zijde kwam al halverwege de brug was. „Mevrouw is gewoon een ogenblik de kluts kwijt geweest", meen de G. En zo dacht de officier van jus titie er ook over. Daarbij nam hij in aan merking dat de automobiliste pas na het zevende examen en na 70 rijlessen haar rijbewijs had gehaald. „Het was voor haar een kleine moeite geweest om op de rem te trappen", aldus mr. Doedens. Hij vorderde een geldboete van f 60 of 12 dagen. De kantonrechter legde me vrouw K. een geldboete van f 60 subs. 8 dagen op. „U mag nog van geluk spreken dat er op dat moment geen voet gangers waren en dat de achterwielen nog bleven hangen", zo zei mr. Moolen burgh. liep daarbij schaafwonden op. Om dat er ook nog de nodige schade aan haar fiets was ontstaan kwam zij een civiele vordering instellen ten bedrage van 43J5. De officier van justitie meende, dat D. die zich erop beriep verblind te zijn geweest, zqn snelheid meer had moeten aanpassen. Hij vorderde een geldboete van 25 subs. 5 dagen en voorts eiste hij de toewijzing van de civiele vorde ring. Mr. Moolenburgh vonniste con form. M. J. de K. uit Goes had er geen reke ning mee gehouden dat een voor hem rijdende automobilist plotseling kon stoppen. Omdat hij niet voldoende af stand had gehouden kwam hq. toen zijn voorganger plotseling stopte, met dit voertuig in botsing. Dat kostte hem 20 subs. 5 dagen. De eis luidde 25 subs. 5 dagen. „Ik wou zo vlug mogelijk naar huis. want het was erg koud". Zo luidde het verweer van ae jeugdige bromfietser De V. uit Souburg, toen de kantonrechter hem vroeg, waarom hij op 26 november van het vorig jaar in de Bonedijkestraat te Vlissingen tien km boven de maximumsnelheid had ge reden. „Ik deed het zonder erg", had hij tegenover de politie verklaard. Mr. Doedens vond een geldboete van 25 subs. 5 dagen op zijn plaats. De kanton rechter maakte er 20 subs. 5 dagen 99' „Hoe heet TJ", vroeg mr. Moolenburgh in een volgende zaak aan een jonge vrouw, die de zittingszaal was komen binnenstappen. „Ik zal het C laten zien", zei ze ondertussen allerlei be langrijke papieren voor de dag halend. Het bleek mevrouw C. F. R.-van den Zagersspitten Wegens zagersspitten op een visserü- perecel bü Kats dat behoorde tot het gebied van de Zeeuwse stromen en het zich zonder vergunning bevinden op een perceel nabij Wemeldinge werd de Goesenaar A. P. veroordeeld tot een geldboete van totaal f 70. De officier eiste voor het eerste geval een geldboete van twee keer 25 subs. 5 en in het tweede geval een geldboete van f 25 subs. 5 dagen. De Middelburgse automobilist J. T. werd door de kantonrechter vrygesproken van het hem ten laste gelegde. In de dag vaarding stond te lezen, dat hij op de 1.3e november te Middelburg als bestuur der van een personenauto op de vent- weg van de Nieuwe Vlissingseweg een wielrjjdster zou hebben gehinderd. Dat zou dan gebeurt moeten zijn op het moment dat hij enige geparkeerde voer tuigen voorbijging, waarbij hjj op het weggedeelte dat bestemd was voor het tegemoetkomend verkeer terechtkwam. Uit de verklaringen van de wielrjjdster mejuffrouw C. H. viel echter te distil leren, dat de automobilist haar niet be lemmerd had. Verdachte zelf betoogde ook, dat hij haar voldoende ruimte had gelaten. Me juffrouw H. zette uiteen, dat zij uitweek voor een haar achteropkomepde brom fietser, die met volle snelheid tussen de auto en wielrjjdster door wilde rijden. Wat er toen gebeurde, was duidelijk ge worden bij de behandeling van de zaak. die voor de zaak van J. T. aan de orde werd gesteld. Hoofdfiguur was hierin de bromfiet ser J D. uit Vlissingen uit wiens woorden viel op te maken, dat hij de wielrijdster op die avond van de 13e november over het hoofd had ge zien. Zo kon het. gebeuren dat beiden kwamen te vallen. Mejuffrouw H. Middelburg Van Benthem en Jutting: Ex positie van Piet Bulthuis. 9-18 uur City: Schoolavond ..rijkskweek", 20 uur Gou den Poorte- Mercurius. 20 uur. Vlissingen Alhambra. Me and the colo nel. 20 uur. a l- Sint-Laurens - Verenigingsgebouw: Alge. mene vergadering coöp. raiffeisenbank Sint-Laurens, 19.30 uur. Gors Prins van Oranje: Jaarvergadering Chr. Plattelandsvrouwen Bond. afd. N.- en Z-Beveland, 14 uur. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ex positie werken Aart Roos. Bergen op Zoom Roxy: Spoedcursus Fran- Be liefde, 20 uur. 14 jaar. Hoe heet U" B. te zijn, die kwam vertellen dat haar schoonvader, N. R. wegens „werkzaam heden op zee" niet op het kantongerecht kon verschijnen. R. was gedagvaard, omdat hy tijdens een van zijn verlof dagen aan de wal dronken op de Boule vard Bankert te Vlissingen was aange troffen. „WH wisten daar niets van, weet TT wel", sprak de vrouw. „Nee, dat wist ik ook niet", antwoordde mr. Moolen burgh. De officier van justitie vond dat mevrouw R. en haar man, N. R. maar wat in de gaten moestén hou den als hij weer verlof heeft. „Ja. D moet hem op een zeer delicate en politieke wijze uit cafés proberen te houden", voegde mr. Moolenburgh daar nog aan toe. Dat beloofde de vrouw. N. R. werd bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f .30 subs. 6 dagen. „Als hjj veel kan drinken, kan hq die 30 ook nog wel betalen", concludeerde mevrouw R. ten slotte. C. V. uit Vlissingen reed op 3 december in een huurwagen, die geen achterlich ten van gelijke grootte en gelijke sterk te voerde. Bovendien was net kenteken niet duidelijk verlicht. Een scooterrijder had er hem op de avond van de derde plaats reed, op gewezen. Bij Souburg was het even tevoren de politie echter ook al opgevallen, zodat V. alsnog op de bon werd gezet. Oorzaak van het mankement was het doorbranden van een zekering. Mr. Doedens wilde de boete graag gesplitst zien in één van 10 subs. 2 dagen en één van 2.50 subs. 1 dag. De kantonrechter veroor deelde V. tot een geldboete van 10 en een geldboete van 1. Contactavond van Goese jeugdkerk Deze week hielden de leden van de jeugdkerk van de hervormde gemeente te Goes in „de Prins van Oranje" een contactavond. Mede in verband met de te vertonen film las wika D. E. Hiensch aan het he in van de avond 2 Cor. 5 11-21, waar- •0 hij opmerkte dat men in deze lij- denstijd weer opnieuw herinnerd wordt aan het verzoenend handelen van Jezus Christus. „Aan ons mensen is op gedragen om verzoenend te handelen te genover onze medemensen, ook van een ander ras" zo zei hij. De film „Verloren grenzen" ging over het rassenvraagstuk in de Verenigde Staten. Het was de geschiedenis van dr. Scott Mason Carter (gespeeld door Mei Ferrer) en zijn gezin. Deze mensen be hoorden tot de z.g. „blanke negers". De moeilijkheden, die ontstaan bij het ont dekken van het feit dat ze negers zijn, zijn voor hun dochter en zoon het g-ootst, omdat zij dit niet wisten, e gemeente waar de dokter werkt en het gezin woont, keert zich van hen af. Door de prediking in de kerkdienst wordt de bevolking tot andere gedach ten gebracht. De grenzen tussen blank en bruin worden dan doorbroken. Het verhaal in de film berust op ware gebeurtenissen in een Amerikaans stad je. Op deze avond werd door Harry Freie wat de financiën van de jeugdkerk zelf betreft en door Adri le Clercq wat de diaconie betreft, een kort financieel overzicht gegeven. De heer J. Burger, jeugdouderling, sloot met een kort woord de avond. Ballet voor jeugd in 's-Heerenhoek Vanmiddag donderdag wordt in 's-Heerenhoek voor het eerst gestart met het geven van balletlessen, uitgaande van de Zeeuwse balletschool o.l.v. me vrouw Soesman, voor de kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaren in het verenigingsgebouw „De Jeugdhoeve". Reeds 34 leerlingen hebben zich opgege ven. De lessen die in het vervolg iedere donderdag zullen worden gegeven zijn van 3.30 tot 4.30 uur voor de leeftijden van 4 en 5 jaar. van 4.30 tot 5.30 uur voor de leeftijden 6 t.m. 8 jaren en 5.30 tot 6.30 uur voor ouderen. Ook wordt de mogelijkheid bezien om de ge legenheid voor het volgen van ballet lessen voor oudere dames open te stel len. De organisatie is in handen van df evenementencommissie. Burgerlijke stand GOES. Bevallen: J. C. WijnandsLabeur, z. P. M. PekaarBaaij. d. J. W. J. Zwartepoorte Valkier, d. A EversdiJkSchipper, d. J E, •an der OordVersteeh. z. T. S. Oele Sietinga. d. E. van PoeljeVoskamp, z. ValkWesdorp. z. M- S. VersluisSer- is. d. A. de JongeVermeule, z. P. G. R. SmallegangeHuige, d M. DriessenOepts, M. Balkenendev d. Zee. z J Serier Strijd, z. E. RemijnFlipse. z M. TJsseldijk Hoogesteger, d. C. J. de GoffauLuteijn. z. den Dekker—Kalis, z. A M. H. Jans- Seters, z J. F BuijzeNeels, d S. M. de MeijSteenbergen, d. T. C. Willemsen Baakman, d. E M, Poolde Jong, d D. C. Buijsrogge—de Klerk, z. A. S. Davis Schaier, d L. A. A. M. Veraaertvan Mont- fort, z. G L. Voogdtvan der Moere, z. G. Denysden Dekker, d. M. Ruessink Dekker, d. J. W. MurreMarinissen, d. W. WisseJanse. d. J. WeslstrateGoedegebure, C. G. de RuijterCrepin, d. P. M. Olivier Stadwijk, d. C. HarinckFierloos, z. A. M. RoozendaalBentschap Knook. d. Ondertrouwd: G. J Gorsse. 26 J. en E. Ka- relse 21 J. L D. Verhage 19 j. en C. C. Beuns 21 j. A. D. Huijzer 25 J. en A. L. J. Soeters 25 J. C M Jeremiasse 24 j en J. J. Allcwijn 22 j B J. W. Drenth 24 j. en A. v. d. Velde 20 j. M van Luijk 19 j en A. Boonman 18 j P D v. d. Linde 22 C. C. J Goeree 22 j P Fagerli 27 J. en H. de Lijster de Raadt 23 j H C Braat 24 en C Boone 23 J A C de Groene 23 ri J G van der Meulen, Bosma 21 J. Getrouwd: T C Achthoven 24 J. en W ,T. Pellet 21 j K. P de Kam 22 j en D M. Westdorp 20 j W P van Broekhoven 22 J M Mijnsbergen 20 j Q van de Vrle 21 en C Boutens 20 J G. J Gorsse 26 3 Katelse 21 J H D. van der Peijl 23 1 A P Hoeck 29 J P Blok 21 j en H Brouwer 18 j Overleden: M de Bourgraaf. 71 je v P de Meester J Mollander. 83 j w v P van Gorp. J Schipper. 79 P Meijaard. 60 e v P Hoogstrate M. Kouman 69 j. F van Veen 60 J J op 't Hof. 97 w v L Glerum A C Breetvelt 81 J. G Ver- rijzer 71 J Rijn. 81 1w v.H. van Koe- veringe .T Moens. 65 Jw v. L. de Visser. C Dronkers, 72 Je v K Joosse J. A. Boutens 58 j. A. van Hootegem. 78 j. w. v. E. M. Roose J Bos 67 J M. L Schipper 55 J P Harthoorn. 92 wedn. v B Kole. A van Heemst. 79 j w. v. A D Blanker. L- Fokker, 73 Je. v. C. de Mun- nik J. van der Maas. 65 j e v. A. Wirtz D van der Poel, 83 J., w. v. J Heinsdijk H A. Pepers 39 J J van Gemert, 83 1-, w. v. K. Verrijzer. M. Bras 67 j. GOES Steffa Wine voor Z.V.U. over Mexico Na de leden van de vereniging voor al gemene wetenschappelijke belangen te Goes hebben dinsdagavond de leden van de Z.V.U. in de Ganzcstad een beeld ge kregen van Mexico. Steffa Wine, danse res en folkloriste, vertelde er evenals enkele weken geleden, tal van boeiende bijzonderheden over. Over de geschiede nis van dit land. haar ervaringen bij de Tarasco- en Yaqui-Indianen, de dansen van Mexico en de folklore. De bezoekers van deze Z.V.U.-lezing konden ook tal van dia's zien, Steffa Wine demonstreer de voorts enkele dansen en liet een aan tal muziekopnamen horen. Plattelandsvrouwen over Denemarken De dames, die dinsdagmiddag de maan delijkse bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Goes en omstreken hebben bijgewoond, heb ben daar veel wetenswaardigheden op gedaan over Denemarken. Dit land kreeg tijdens deze vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes een extra ac cent. Dat gebeurde door middel van een lezing en talrijke dia's. De heren J. en M. Boomsma vertelden de dames hun reis ervaringen door Denemarken en de aan wezigen konden via woord en beeld ken nismaken met het land en de bevolking. Daarnaast zagen de dames enkele dia's over een eiland, dat de laatste tijd in het brandpunt van de belangstelling staat: Cyprus. De leiding van deze zoals ge bruikelijk geanimeerde vergadering was in handen van de presidente, mevrouw J. C. van IJsseldijk-van Li e re. Concert voor bejaarden Maandagavond gaf de Goese accordeon vereniging „Dansende Vingers" voor het eerst na een onderbreking van 2 jaren weer eens een concert in het algemeen verzorgingstehuis voor bejaarden aan de Beestenmarkt te Goes. Voorzitter-diri gent. de heer P. W. A. Kranendonk >rak in zijn begroetingswoord er ijjdschap over uit. dat de vereniging een langdurige onderbreking, welke' het gevolg was van een interne reorganisa tie, weer in staat was met een geheel nieuw en fris programma voor de be iaarden te komen. Om zo wat verstrooi ing te brengen in het leven van alle dag in het tehuis. Met veel animo brachten de accordeonisten, afgewisseld met het optreden van 2 jeugdige zangeresjes, een programma van uiteenlopende aard. Na de pauze werden de bejaarden actief be trokken in het programma. Een aantal „oude bekenden" en geestelijke liederen werden althans uit volle borst meege zongen. Mevrouw Maat. directrice van het te huis dankte na afloop dirigent en muzi kanten voor het gebodene. waardoor de bewoners van het tehuis een genoeglijke avond was bezorgd. Zij spraik de hoop uit. dat een volgend concert van de ver eniging niet te lang op zich zou laten wachten. Kaderweekeinde N.K.V. en K.V.P. in Aardenburg Na de kaderbijeenkomsten in Goes en Lewedorp van de N.K.V. en K.V.P. heeft men nu plannen om op 18 en 19 april een kaderweekeinde in Aarden burg te houden. Men zal gedurende deze tijd aandacht besteden aan een aantal belangrijke politieke zaken, enerzijds van landelijk belang, anderzijds in ver band met de problematiek in "het gewest Zeeland. In totaal zullen dertig personen uit de diverse afdelingen deelnemen aan dit weekeinde, waar ook de heer Joh. Kortink, voorzitter van de diocesane bond, aanwezig zal zijn. PRIJZENUITREIKING TEKENWEDSTRIJD VAN JEUGDNATUURWACHT De voorzitter van het comité jeugdna- tuurwacht Vlissingen, wethouder Ch. J. Gillissen Verschage heeft woensdagmid dag in het Cencertgebouw te Vlissingen de prqzen uitgereikt van de onlangs ge houden tekenwedstrijd van de jeugdna- tuurwacht. Anton Hofman van de St.- Jozefschool kreeg als eerste Prijs een boekenbon van 5,Johan Spinnewijn (tweede prijs) van dezelfde school ont ving een boekenbon van 4,Ronnie Openeer t Oranjeschoolkreeg voor zijn derde prijs een boekenbon van 3,— Guus Kok (Koningin Wilhelminaschool die de vierde prijs had gewonnen krees een bon van 2,— en Jolanda Wolf iVlissingsc Schoolvereniging) krees als vijfde prijs een boekenbon van 1,25. De heer Gillissen t erschage reikte deze prijzen uit aan het begin van een film middag georganiseerd voor de leerlingen van dé vijfde klassen van de Vlissingse lagere scholen. Ruim vierhonderd jon gens en meisjes hebben woensdagmid dag gekeken naar de kleurenfilm „Gla- mador". Deze film handelt over de bele venissen van een jongen tussen de wilde paarden in de Gamargue in Zuid-Frank rijk. Beroep tegen het uitbreidingsplan Middelburg ingetrokken Vandaag, donderdag, zou aanvankelijk bi) de Raad van State het beroep dienen van de gewestelijke rtmd voor Zeeland an het landbouwschap te Goes namen» 6 belanghebbenden tegen het besluit an Gedeputeerde Stfttrn van Zeeland, laarbij o.m. gedeeltelijke goedkeuring va» verleend aan de herziening van het uitbreidingsplan In hoofdzaak te Mid delburg. Het plan ligt ten zuiden van de bestaan de bebouwing van Middelburg tot aan de Seisweg. Men achtte het plan te groots van opzet, waardoor op onver antwoorde wflze de belangen van land en tuinbouw wordt aangetast. Gedepu teerde Staten meenden echter, dat, wil Middelburg bij de te verwachten ont wikkeling van het Sloegobied over een belangrijke woonwijk kunnen beschik ken. e.e.a. thans reeds in het uitbrei dingsplan moet worden vastgelegd. Het is de bedoeling, dat in het plan 5000 woningen zullen worden gebouwd- Te gen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland ging de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap in beroep bij de Kroon. Enkele dagen voor de behandeling voor de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State, werd het beroep inge trokken. Men was namelijk met de ge meente Middelburg tot een minnelijke schikking gekomen. Bazenavond van NIVE Zeeland De afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency hield woens dagavond in „Het Scheldekwartier" te Vlissingen een zogenaamde „bazen- avond" De afdelingsvoorzitter, de heer G. V. van Ginkel, kon op deze avond 120 bazen verwelkomen. Ir. R. V. van Itallie, hoofdingenieur van de afdeling organisatie en méthoden van de N.V. „De Schelde", hield een inlei ding over de huidige taak van de baas. Hjj bepaalde zich vooral tot de wijze van uitoefenen van de taak van de baas waarbq hij de nadruk legde op de houding van de baas tegenover het bedrijf. Spreker meende, dat de taak van de baas na de oorlog aanzienlijk was verzwaard door de verhoogde produkti- vitelt, waartoe de industrie was gedwon gen als gevolg van de toegenomen wel vaart en koopkracht. Hij wees erop, dat de baas in het algemeen eerder opkomt voor zijn ondergeschikten, die belangen op korte termijn nastreven, dan voor het bedrijf, dat zorg draagt voor con tinuïteit Volgens hem moet de baas be grip hebben voor de evolutie, zoals die in ieder bedrijf plaatsvindt. It. Van Itallie eindigde zijn betoog met een aantal stellingen, waarin hij onder meer zei, dat „de taak van de baas niet is te omschrijven, maar afhankelijk is van de leiding van het bedrijf: dat het vakmanschap van de baas wel hoog is, maar het peil van zijn algemene ont wikkeling niet; dat het prestige van de baas tegenover de arbeiders groter moet worden, en dat hij dat onder meer kan bereiken door een fermere houding te genover zqn ondergeschikten. De heer Van Ilaliie beschouwde „de gemoedelij ke aanpak" van de baas niet als de juis te. Ten slotte wees hij erop, dat de taak van de baas zich verplaatst van het vaktechnische naar het organisatorische en controlerende vlak. In de discussie ging men nog nader in op enkele, door de spreker, aangegeven punten. Als laatste activiteit van dit seizoen zal de afdeling Zeeland van het N.I.V.E. eind april een excursie maken naar het Sloe. E. J. A. W. BURGER SPRAK IN „GOUDEN POORTE" OVER „RADIO EN T.V." Dinsdagavond sprak mr. J. A. W. Bur ger, oud-lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de VARA, in de „Gouden Poorte" te Middelburg tijdens een goed bezochte vergadering voor de P.v.d.A. over „Recht op vrije meningsuiting radio en t.v." Mr. Burger begon zijn rede met er op te wijzen, dat radio en t.v., met hun ver schillende aspecten, thans in het centrum van de publieke belangstelling staan. De wijze waarop een volk toegang krijgt tot radio en t.v. zag spreker als bepalend voor zijn vrijheid Mr. Burger verklaarde zo juist in Frank rijk te zijn geweest. „Daar krijgt Deferre, de tegen-kandidaat van president de Gaulle in de verkie zingscampagne twee uur zendtijd ter be schikking, terwijl de Gaulle voor zijn eigen propaganda volledig over radio en t.v. beschikt". „Dit is voor een de mocratisch land een onhoudbare toe stand". „Indien wij ons omroepstelsel vergelij ken met dat in andere landen dan valt deze vergelijking, in het voordeel ons land uit. Hel merkwaardige is, dat b.v de VARA, geheel los staat van de Staat en staat en valt met haar leden Zij is geworteld in hel volksleven. In het dieptepunt van de economische crisis hebben haar leden door grote of fers de opbouw van de VARA waar onder de eerste radiostudio mogelijk gemaakt. Uitgangspunt daarbij was de vrije meningsuiting. Bij een vergelijking met andere landen is gebleken, dat ons omroepbestel goedkoper werkt dan dat in die landen. Toen bleek, dat de re- clame-t.v. mogelijkheden biedt, werd de O.T.E.M. opgericht, waarbij zich 29 deelnemers voornamelijk grote concerns, aansloten. De 30e kandidaat „Het Vrije Volk" weigerde toe te treden. In Amerika heeft de voorzitter van de Federal Communication Commission de reclame-t.v. „opdringerig en aanstoot gevend" genoemd. Doch wat nog belang rijker is, ook het Pilkington-rapport kwalificeerde de commerciële t.v. voor Engeland als „amoreel, goedkoop en on benullig". Bij een in Duitsland ingesteld onderzoek bleek het aantal tegenstan ders van commerciële t.v. groter te zijn dan het aantal voorstanders. Er wordt wel beweerd, aldus mr. Burger, dat geen band bestaat tussen de abonnees van de omroepbladen en de omroepver enigingen. doch bij een gehouden en quête bleek van de abonnees van het AVRO-blad 70 pet- met de AVRO te sympathiseren, voor de VARA was dit 80 pet, voor de NCRV 90 pet en voor de VPRO zelfs 100 pet Het bestaan van een onafhankelijke dag bladpers is met de invoering van com merciële t.v. gemoeid De spreker zag deze als een groot bezwaar voor een ge differentieerde, vrije pers Moet commer ciële t.v. als verwerpelijk worden be schouwd? De vraag of dit ook voor re clame in de t.v., los van de programma's geldt, achtte mr. Burger nog een open vraag. Het is niet bewezen, dat com merciële t.v. noodzakelijk is Landen als de Scandinavische landen. Frankrijk. België en Zwitserland kennen geen com merciële t.v. Voor een gezonde demo cratie is de mogelijkheid van vrije me ningsuiting los van financiële grootmach ten. een levensbelang", zo eindigde het: oud-kamerlid. „Het :s de moeite waard daarvoor te strijden". Na de pauze wer den nog verschillende vragen door de spreker beantwoord De afdelingsvoorzitter, de heer M. A L. Hubregtse, had de leiding van de verga dering. De NCRV heeft geen hoge verwachtingen van de wet op het omroepbestel, di- voorbereiding is. Dat is deze week nog eens duldelük onderstreept tijdens de vergadering van de provinciale vergade ring van deze omroepvereniging in Zee land. die in hotel „Centraal" te Goes werd gehouden. De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen sneed deze zaak aan ln een cau serie over de stand van zaken in de om roep. De vereniging denkt, dat de wet zoals meerdere malen is gebeurd, weer op de lange baan geschoven wordt wel is er nu een pacificatiecommissie in 't le ven geroepen om deze zaak te bestude ren en er advies over uit te brengen. Het is de bedoeling dat de regering er voor 1 juli 1965 met definitieve voorstellen over komt Het ledental van de N.C.R.V. bedraagt thans 450.518, zo bleek uit de woorden an de voorzitter. In Zeeland heeft de N.C.R.V. 18.861 leden, dat is in verge lijking met vorig jaar een winst van ruim 180. Tijdens de provinciale verga dering in Goes werd de heer J. D. de Kam, burgemeester van Waarde be noemd in de provinciale commissie de N.C.R.V in Zeeland Hij neemt de plaats in van de heer E. van der Zee in Goes. De leiding van de vergadering was in handen van de voorzitter van de pro vinciale commissie Zeeland, ds. A. Th. Rotfusz uit Vlissingen. Provinciaal plan voor rijwielpad Axel-Zaamslag De provinciale waterstaat heeft een plan opgemaakt voor de aanleg van een rij wielpad langs de weg Zaamslag-Axel. Een gedeelte daarvan, lang 1588 meter, loopt op het grondgebied van Axel. Ge deputeerde Staten van Zeeland bieden aan, de aanleg van het rqwielpad uit te voeren, wanneer de gemeente Axel 35 van de kosten voor haar rekening neemt. De raming bedraagt f 115.000, zodat daarvan f 14.250 door Axel zal moeten worden betaald. B. en w. van Axel ach ten de aanleg van een rijwielpad gewenst voor meer verkeersveiligheid, zodat zij de raad die op dinsdag 24 maart aan staande in openbare vergadering bijeen komt voorstellen, dit werk goed te keuren. Voorts stellen b- en w. voor, het in aan bouw zijnde flatgebouw met 22 woning wetwoningen in plan Oost te voorzier van een centraal antennesysteem vooi televisie-ontvangst De kosten van leve ring en montage van zo'n systeem wor den geraamd op 4295 Men wil daar mee het woongerief verhogen en voor komen. dat het gebouw wordt ontsierd door verschillende antennemasten. De gedachten ^aan uit naar een systeem, ge schikt voor de kanalen 7, 8, 10 en 12 en de toekomstige tweede Nederlandse t.v.- zender „De ontwikkeling van de landelijke aard gasvoorziening noopt ons", zo schrijven b en w. aan de raad. „rekening te hou den met de mogelijkheid van ombouw van aangesloten gasverbruiksapparaten". Zij achten het daarom gewenst, geen ap paraten meer te doen plaatsen en aan sluiten. die niet zijn voorzien van zoge naamde „universeelbranders" Voorge steld wordt, een en ander vast te leggen in een wijziging op de gasverordening. De raad wordt verder voorgesteld, een perceeltje grond in plan Oost te verko pen aan de N.V P.Z E M te Middelburg voor de bouw van een transformatorsta tion. Voorts vermeldt de agenda voor stellen tot aankoop van enkele percelen, benodigd voor sanerings- en andere doel einden. Een bedrag van f 2600 wordt aan de raad gevraagd voor verlichting en verwarming van het museum „De Axelse Boerenkamer" Grammofoonplaten en radio-opnamen van Hulster gemengd hoor De komende weken zullen van het Hul ster Gemengd Koor drie radio-opna men worden gemaakt- Op 20 maart is de eerste opname voor Radio Nederland Wereldomroep. Op het programma staan a capellawerken van Downland. Jannequin, Lassus. Haydn en volksllederenbewerkingen van Jo Ivens, de dirigent van het koor. Op 10 april volgt een opname voor de K.R.O.. voor welke omroep ook alleen maar a capella-liederen worden opge nomen. Op dit programma staan wer ken van o.a. Lassus. Friderici. Distier en Strawinsky In Antwerpen fin de Sint-Jacobskerkwordt 9 mei een op name gemaakt voor de A.VR.O., dit vanwege het feit. dat het orgel op de Hulsterse Basiliek niet voldoet voor een opname. Voor deze uitzending worden ondermeer werken uitgevoerd van Mo zart en Schubert De Antwerpse orga nist Luc Dries verzorgt de orgelbege leiding. Ook een sopraan zal aan 'dit programma medewerking verlenen. Van het Hulster Gemengd Koor zullen platen verkrijgbaar zijn. Daarvoor wor den op 27 en 28 april opnamen ge maakt. Het betreft hier grammofoon platen met een kerstrepertoire en een grammofoonplaat met werken van Las sus en Friderici. Ook van het Hulsterse Basiliekkoor zal een opname gemaakt worden en wel op 23 maart a.3. van de missa „Sine no mine" van Viadana voor 4-stemmig ge mengd koor voor jongens- en mannen stemmen. Verder worden er opgeno men werken van Palestrina en Ignege- voor het mannenkoor alleen. •wees mooi in de lente met (Slot van pagina 1) hoog. omdat or in dit geval geen kosten worden berekend voor het plan, dat de aannemer zelf heeft ge maakt. Bovendien zijn de grondkos- tc-n van 11 per vierkante meter niet al te hoog te noemen. Dc aannemer zogt. dat hij de grootste besparing heeft gevonden in het gebruik van re blokken voor het bouwen van hoofdmuren Hiermee heeft hjj een besparing aan werktijd gekre gen. die een enorm financieel voor deel meebracht. Overigens weet de heer Engel bert nog niet of hij voor deze prijs kan blijven bouwen, om dat hq nog geen nacalculatie heeft kunnen maken van deze eerste se rie. Volgens hem la er nog voldoende Interesse in 'a-Heerenhoëk voor dit type woningen Toen de heer Engel- bert de tekening voor de eerste Bo- gaerswoning gereed had. heeft hij de woningzoekenden bezocht, die bij de gemeente 's-Heerenhoek staan inge schreven. Hij heeft daar toen veel belangstelling voor zijn plan ontmoet. Volgens burgemeester R. O M. Waelput is er nog veel belangstelling voor deze woningen en de gemeente zal zeker tegemoetkomend zijn voor mensen, die gTond willen kopen. In 's-Heerenhoek zijn thans nog 70 wo ningzoekenden, terwijl men vergun ning heeft gekregen voor de bouw van 4 woningwetwoningen. „Wan neer we dan 7 Bogaerswoningen kun nen bouwen, zoals nu dus Is gebeurd, ls dat een toename met bijna 200 pet. Bovendien ben ik erg blij met de kwaliteit van deze huizen, die be slist niet onderdoen voor gewone woningwetwoningen", verklaarde de burgemeester. Ook in andere gemeenten is men blij, dat men buiten het toegewezen con tingent om nog een aantal goedkope woningen kan bouwen. Zo heeft het gemeentebestuur van 's-Heer-Arends- kerke In de uitbreidingsplannen van de verschillende dorpen, die tot deze gemeente behoren, grond beschik baar, waarop eventuele gegadigden Bogaerswoningen kunnen bouwen. In 's-Heer-Arendskerke zelf is thans een Bogaerswoning van het bungalow type in aanbouw, terwijl voor ze ven andere goedkeuring is ontvan gen. Deze bungalows bevatten een woonkamer, een keuken en 3 slaap kamers. De technische dienst van de gemeen te heeft naar het voorbeeld van de eerste Bogaerswoning In Fijnaart sa men met de plaatselijke aannemer een ontwerp gemaakt. In 's-Heer- Hendrikskinderen is mogelijkheid voor de bouw van een tiental Bo gaerswoningen, waarvoor zich reeds enkele gegadigden bebben gemeld. In dit geval zullen echter huizen van het meer traditionele type worden gebouwd, waarbij b en w bovendien als eis hebben gesteld, dat deze hui zen. die de grootte hebben van een wedorp bestaan thans 7 bouwplannen, waarvan 1 voor een bungalow en 6 voor een traditionele woning. Ook in Nieuwdorp bestaat de mogelijk heid voor de bouw van Bogaerswo ningen. Men heeft hier tot nu toe 1 plan ingediend. Het totaal aantal woningzoekenden in de gemeente 's- Heer Arendskerke bedraagt onge veer 100, zodat men het bouwen van Bogaerswoningen als een welkome aanvulling ziet op de 8 premiewonin gen en de 3 woningen in de vrije sec tor, waarvoor men voor 1964 ver gunning heeft gekregen. In de gemeente Koewacht 1» 1 woning van het type bungalow bijna klaar, terwijl de plannen voor 5 andere reeds zllj.n goedgekeurd. Bovendien zijn er nog 11 aanvragen voor het bouwen van een Bogaerwwoning. De ze bunzalows. die een Inhoud hebben van 200 kubieke meter, hebben een woonkamer, die 5 meter lang en 3.50 meter breed is. Voorts bevatten ze 3 slaapkamers, een keuken, w.c., douche en ©en bergruimte De moei lijkheid ie venwel tn Koewacht, dat de plaatselijke aannemer niet genoeg capaciteit heeft om vergunning te krijgen voor het bouwen van deze woningen. Uitbreidingsplan De gemeente Honteni»»e heeft een wijziging van bet uitbreidingsplan aanhangig, waarin men ruimte open laat voor de bouw van 50 Bogaers woningen. Men heeft thans 9 aan vragen ingestuurd, waarvan er bin nenkort waarschijnlijk 2 zullen wor den goedgekeurd. Ook hier zullen het woningen worden van het bun galowtype. In HontenUse bestaat ook het probleem vau weinig onbenutte bouwcapaciteit. In Wemeldinge Is 1 bungalow in aan bouw, terwijl een aanvrage ts inge diend voor een woning van het con ventionele type. De gemeente werkt wel mee bij het bouwen van Bogaers woningen en biedt grond te koop aan voor 14 per vierkante meter. Ook hebben de aannemers bouwcapaciteit over zodat in deze gemeente ruim schoots mogelijkheden aanwezig zijn voor de bouw van goedkope wonin gen. Onlangs heeft de Stichting Jachthaven Breskens in Kampen het oude drijven de zwembad aangekocht teneinde de drijvers van dit zwembad, die geheel uit gewapend beton bestaan, om te bouwen fot aanlegplaatsen voor jachten. Het transport naar Breskens Is echter ten slotte een lijdensweg geworden. Het zwembad, dat uit zéven elementen be staat. was tot één sleep ..samengebun deld" en werd door de vele Nederland se binnenwateren naar Zeeland gebracht door de sleepboten „Jafo" en „Elisa- beth-G". Pas in Zeeland, in de Zand kreek, begonnen de moeilijkheden. Daar bemerkte men. dat één van de zeven elementen door het overslaand water zo diep was komen te liggen, dat het dreig de te zinken. Daarom werd de gehele sleep buiten het vaarwater aan de grond gezet. Niettemin zonk een van de ele menten. terwijl twee andere op drift raakten. Een van de twee liep achter de plaat van Kats weer aan de grond en de andere kapseisde tussen de Zandkreek- dam en de voormalige veersteiger. De vier overige elementen konden ten slotte behouden Ln de haven van Kats worden gebracht. Inmiddels worden pogingen tn het werk gesteld de drie vergade ele menten te bergen. Halte op Troelstraweg Marktberichlen VEILING ZCID-HOLL. EILANDEN. Aardappelen 10—12 A.ndQvIe 60—96 Sla zwaar I A 21—28. licht 1 A 17—22. 2 A 7—15. alles per krop. Stoofsla 46-«8. Spinazie 107 -121 Rode kool 12—19 Gele kool 17—30. Spruiten I A 122—136, 1 B 134. 2 A 83—122, 1 D 108—16. Prei 70—105 Selderij 19—32. Grote peen 6—11. Uien 6—14, gesch 24—29. Witlof 1 A 93—124. 2 A 79—106. 1 B 93—99. 2 B 68—92. Golden Delicious 1 AA 84—95, 1 A 78—90. 1 B 63-77, 1 C 44—58, 2 A 61— 96, 2 B 46—75. 2 C 33—68. Goudrenet 1 A 6467, 1 B 57—60, 2 A 50-60, 2 B 46—57. 2 C 42—52 Jonathan 1 A 59—61, 1 B 52— 59, 1 C 39—45. 2 A 31 -63, 2 B 23-52, 2 C 25—39 Aanvoer sla 50.000 stuks Aanvoer spinazie 2000 kg. Aanvoer witlof 33 000 kg. VEILING GOES. 18 maart. Groenten Per stuk: Kropsla 2 15— 18 Per kg. Veldsla 2 131 Stoofsla 2 28—44. Spinazie 2 123—124- Prei Al 95. A2 64—85. Witlof Al 73. A2 59—69. BI 70. B2 53. afw. 3517 Knolselderij 1 8 Rode kool 1 17, Bl 1216. Groene sav kool 2 45 Boerenkool 2 58. 'Jien afw 0.504.50. Aardappelen 8— 10 Breekpeen B2 2. Cl 6—10. VEILING KAPELLE. 1P maart. Industrie- en exportveiling. Golden Delicious 1 SO 86—87, 75 79—93. 70 71—33. 65 64—71, 60 56—59. 2 75 73—75, 70 67—74. 65 55—64, 60 44—53, 2D 33—50, 3 grof 39-60, 3 fijn 20-40, kroet 16 Jonathan 1 75 55—57. 70 53—61. 65 49—54, 60 44—46. 2 75 50—54, 70 34—52, 65 34—49. 60 29—42, 2D 24—34, 2 grol 30—37, 3 fijn 20—26. Goudrenet 1 80 63—66, 75 62—64. 2 85 58. 70 57. 65 51. 2D 39, 3 fijn 3540. Winston 2 75 92. 70 S3—101, 65 77-91. 60 5363. 55 33—40. 3 grof 43. 3 fijn 20—33. 2D 31. Zoete Ermgaard 1 65 82. 60 73. 3 grof 43—53. kroet 23 Saint Remy 2 75 70. 65 71 Conference 3 grof 48. 3 fijn 36— 40. Pomme de Orange 3 grof 61 Kroetappels 17. Appels rotviek 519 Groenteveiling Aardappelen 2 9—10 Krop- sla 13-19 Radijs 1 33—59. 2 33—35 Prei 33— 94 Witlof A2 77—92. afw 51—59 Sav kool 50 Uien 10—14 Stoofsla 37. Knolselder^ totaal 63 ha. 18—1830. VEILING BERGEN OP ZOOM. 18 maart Rode kool 7—18 Witte kool 15—16. Sav koo' 39—50 Boerenkool 59—67 Spruiten 130—189 Waspeen 19—23 Breekpeen 2—3. Glassla 9—23 Kasspinazle 125—132 Pret 11— 85 Witlof 16—116 Kroten 7—1! Glasandijvle 80—86 Radrjs 34—82. Jonathan 26—53 Win- ston 77109. Golden Delicious 1474. EIERVEILING BERGEN OP ZOOM. Eiernoterlngen van de Coöp '.Vouwse Melk inrichting Bergen op Zoom Ingaande don derdag 19 maart 1964 Prijsklas 0 18 cent, 1 17 cent. 2 17 cent. 3 16 cent. 4 15 cent. 5 13 cent- VEILING TERNEUZEN. 18 maart Glassla 1 21.20—22 80. 2 12.20—17,40. Kno:relderij 2—17. Bintjes I 800—1020 Rode kool 8—22 Sav kool afw 23—33. Breekpeen 7—1! Prei A 109. A2 91—102, B2 68—36. Knolselderij 9 Spruiten 75—111 Glasspinazie I 119-127 Uien 1 16—22. 2 2—12 Witlof A 95—104. A2 95—97. B 88—103. B2 68—95. afw. 39—79 Appelen Winston 1 75 99—101, 70 100. 6$ 85—86, 60 58—60. 55 46—47. 2 75 71—72. 70 71. 65 68. 60 42-43. 55 36. 2D 25. 3 grof 51. 3 ftjn 13. Golden Delicious 2 75 64—71, 70 62—70. 65 54—60, 60 46—50. 2D 31—33, 3 grof 4456. S fijn 2335. Goudrenet 3 fijn 45. Nagekomen advertentie Om het aar naar binnenstad en naar Kouiekerke-dorp De bewoners in Vlissings uitbreidings plan Pauwenburg beschikken sinds woensdag over een betere busverbinding met de stad en Koudekerke. Buslün vier van de Iqn Vlissingen-Koudekerke v.v. van de N.V( Streekvervoer Walcheren heeft nu ook een halte op de Troelstra weg. Na de Vredebofhalle op de Koude- kerkseweg hoek Pres. Rooseveltlaan ma ken de bussen een korte omweg via de Sloeweg, de Troelstraweg en de V. d. Bosschestraat. Daarna rqden de bussen door naar Koudekerke over de Koude- kerkseweg. In de richting stad is de om weg andersom: via de V. d. Bossche straat, naar Troelstraweg. Sloeweg en Koudekerkseweg naar Vlissingen. Dit be tekent voor de Pauwenburgenaren een verbinding om ongeveer het uur naar Vlissingen en Koudekerke. Gerekend vanaf de tqden voor de halte Bonedqke- straat in beide richtingen moet mee drie minuten bqtellen of van aftrekken om de bus op de halte Troelstralaan te „pakken" Dat is dus bijvoorbeeld naar Vlissingen toe 's morgens om 6.43 uur (Bonedijke straat) minus 3 minuten is 6 40 uur op de Troelstraweg, laatste bus naar Vlis singen op de Troelstralaan even na 6 53 en laatste van Vlissingen naar Kou dekerke kort na 23.20 uur. Deze dienst is bedoeld als een voor lopige oplossing Verdere uitbreidingen van deze busdienst of van een verbinding van deze wijk met Vlissingen-binner.stad hangt af van de ontwikkeling van Pau wenburg. Van de zijde van het Streek vervoer Walcheren zei men ons, dat Pauwenburg logischerwijs gesproken in de toekomst een eigen verbinding met de stad Vlissingen zou moeten hebben. De juiste plannen hiervoor zijn nog niet be kend In de morgenuren is de dienst om bijna het uur. in de middagdienst in ieder geval een uurdienst tussen 12 en 17.45 uur. Heden overleed zacht en kalm in het St.-Jo- sephziekenhuis. onze geliefde zuster en tan- HERMINE O. F. LAGACE. op de leeftijd van 90 jaar E. T. J. L. Sommeling- Lagace H. F. J. M. Sommeling De gezongen uitvaart dienst zal plaatshebben op zaterdag 21 maart a-s. te 10.00 uur in de parochiekerk van O.L. V. van de H. Rozen krans te Vlissingen. gevolgd door de begra fenis op het r.-k. kerk hof aldaar. De overledene is opge baard in de rouwka mer van het zieken huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 21