ZELANDICA Voorjaarsgebeuren kondigt de lente nu officieel aan Onder Zeelands hoge hemel Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! REEDS 5 LANDEN HEBBEN INTERESSE VOOR NEDERLANDS AARDGAS DONDERDAG 19 MAART 1994 PROVIXOIJLLB Z B B W 8 M O O V R A X T 11 t Advertentie) Licht stimuleert meer dan temperatuur ]\Jog enkele dagen en het voor jaarsgebeuren zal onderge bracht worden onder de ver schijnselen, die we gewoon zijn gezamenlijk aan te duiden met de naam lente. De eerste van de seizoenen en ongetwijfeld de lieflijkste. Zo lieflijk in onze voorstellingen, dat we weigeren de narigheden en teleurstellin gen op rekening van dit seizoen te schuiven. Liever praten we van achterbakse plagerijen van het grimmigste seizoen, dat er maar niet toe kan komen zijn plaats af te staan, de intocht van de lente blijft verstoren, tel kens nog tracht z'n heerschap pij buiten de hem gestelde ter mijn te hernemen. Ja, we zijn in dezen echt partijdig, praten er met geen woord over, dat de lente dit jaar geprotesteerd heeft juist andersom te doen, héér tijd niet af te wachten, de winter vóórtijdig van z'n troon te wippen, gebruik te maken van infiltraties, van zoele winden, om de hele natuur tegen de kille heerser op te stoken; te vroeg „vlagvertoon" heeft gesuggereerd met nare gevolgen voor die met haar samenspanden. We genoten er stille tjes van. dat de opmars, die voor het oog tot staan werd gebracht „onder gronds" werd voortgezet en we gnuifden bepaald als „bovengronds" een enkele held de grenzen van 't welvoeglijke overschreed en zich als heraut van de lente meldde. Lenqende daqen Er is althans één bondgenoot (en een sterke), die de winter niet kan remmen. „De daagjes lengen, de nachtjes strengen", de spreuk, die wij graag op de winter betrekken om op alles voorbereid te blijven, houdt in 7,'n eerste deel het werk van <f~ grote vijand van de winter beslotei liet zich veermeerderende licht blijkt ook volgens de wetenschappelijke on derzoekingen tegen de werking van Inge temperaturen in, de grote stimu lans voor de ontwikkelingen knoppen en bloemen. Ondanks de nachtvorsten is de gele kornoelje dus gaan bloeien en zijn talrijke voorlopers van de lente even eens in opmars gekomen. Peper boompjes (Daphne-Mezereum) staan nu volop in bloei, de voorjaarsvroe- gelingen trillen weer op hun dunne steeltjes, de sleedoorn maakt knop pen en zowaar constateerden we van daag, dat de pereknoppen reeds „schuiven"; de bruine randjes van de knopschubben hebben elkaar losge laten en laten iets zien van de min- derbeschermde blanke delen. Er zijn veel meer bloeiende speenkruidplan- ten en ook het klein hoefblad staat hier en daar in bloei. Vele bijen heb ben hun eerste uitstapje achter de rug, de hommels hebben zich zover we weten nog niet laten maar de wilgekatjes slaan nu bui ten vlak voor de bloei. Eén dagje van 13 tot 15 graden en ook deze dikke wollige bijen zullen weer aanwezig zijn. De kieviten ziel men nog steeds doortrekken, maar er zijn kluiten en kemphennen geconstateerd. De eer ste even vóór midden-maart, de laat ste juist over die datum. i>e rood borstjes bij mijn woning zijn opmer kelijk actief en de mieren vervolgen hier en daar de mussen, die te dicht bij hun plekjes komen. Het wordt nu tijd uit te kijken naar de zwaluwen, die men rondom 1 april kan ver wachten. Of ze dan komen is natuur lijk een andere vraag. Stormmeeuw Vroeger dan we verwachtten U ant woord gekomen op de in Hansweert gevonden en door ons opgezonden vogel ring van 't ringstatioo Moskwa (Moskou). De onherkenbare meeuw bleek een stormmeeuw te zijn ge weest (Larus canus) geringd op 19 juni 1962 als nestjong te OJurahu (Estland). Deze plaats ligt (voor wie het op wil zoeken) 5S.21 Nh 22.52 O 1. en dus vermoedelijk op een van de eilanden noordelijk van de Golf van Riga. Zeer grof gemeten 1400 km hemelsbreed vanaf Hansweert. Na de Russische ring uit Sluis (die door de Vogelwacht-West- Zeeuwsch-Vlaanderen is behan deld. hebben we nu opnieuw een vogel, die vanachter het ijzeren gordijn naar hier is gekomen. We ontvingen deze ring van de heer L. Pieterse Oud-Sabbingeniet de mededeling, dat ze gevonden werd op een meerkoet, aangetrof fen op de hofstede „Bouvigne" van de heer J. Mol Oost-Nieuwland- polder). Deze ring gemerkt Moskwa 14036 is dus de derde Russische sedert 1 januari 1964. We zijn nu weer zeer benieuwd, waar en wanneer deze meerkoet zijn ring heeft gekregen, speciaal omdat het ons eén zeer vreemd geval lijkt, in elk geval we ten we geen enkel voorbeeld van een meerkoet die van zover naar hier zou zijn gekomen. Wanneer de gegevens loskomen vermelden we die weer in onze rubriek. Hartelijk dank voor de medewerking. We verzoeken nog maar weer eens gevonden ringen vooral naar ons op te zenden niet de noodzakelijke ge gevens van vindplaats, vindtijd en naam van de vinder. De vinder ont vangt tegeljjk met ons de gegevens. Het voordeel van doorzenden van de ring naar een van de bureaus van ons blad is, dat de gegevens dan ook auto matisch in onze rubriek kunnen wor den gepubliceerd. Zo hebben alle le zers er wat aan. We gaan de lente dus In met veel verwachting voor nieuw leven en bloei. Maar let ook op de gesneuvelde vogels en de rin gen, die ze eventueel zouden kunnen dragen. ]p' *t helpt en .>*t Is lekker RED BAh/b- ROOSENDAAL Voor gezonde witte tanden. Sigaretten uit Nederland in België goedkoop (Van onze Haagse redactie). Als op 1 april a.s. de prys van een pakje sigaretten in Nederland met 25 cent wordt verhoogd, zal men in België voor hetzelfde pakje sigaretten 35 tot 37 cent minder behoeven te betalen dan bij ons. De Belgen verhogen hun belasting niet, terwijl de Nederlandse sigarettenfabri- kanten voorlopig nog hun oude export prijs handhaven. Lang zal dit prijsverschil wel niet ren. want de kostprijs van het Neder landse produkt is. vooral door de recente forse loonsverhoging, belangrijk geste gen en dit zal op den duur ook in de exportprijs tot uiting moeten komen Intussen houden onze douaneautoriteiten er rekening mede, dat zolang na 1 april a.s. dit grote prijsverschil zal be staan, vele Nederlandse grensbewoners zullen proberen meer sigaretten in Bel gië te kopen. Officieel mogen de grens bewoners die naar België reizen, één keer per maand honderd sigaretten of twintig sigaren of veertig sigarillos of 125 gram tabak bij hun terugkeer mee brengen. Maar de douane verwacht, dat, de .sigarettenrokende grensbewoner» straks zullen trachten meer van het goedkope België tc profiteren Zelfs wordt er smokkel op uitgebreide schaal gevreesd temeer waar de douane zich niet in staat acht de grensgangers op sigaretten vervoer te controleren. Hoewel de Nederlandse sigarettenfabri- kanten nog geen besluit hebben genomen hun exportprijs te verhogen, staat het vast. dat dit. in de toekomst zal geschie den. Maar ook als de exportprijs is ver hoogd, zullen de Nederlandse sigaret ten in België goedkoper blijven dan in ons land. Amerikaanse arts bezocht gewonde vliegi Jer Een van de drie bemanningsleden van het Amerikaanse vliegtuig dat verleden week boven Oost-Duitsland werd neer geschoten. ligt in een ziekenhuis te Maagdenburg met een gebroken rech- terbovenarm en een gebroken link erbo ven- en onderbeen, benevens ontvellingen zo heeft een Amerikaanse woordvoer der in Berlijn gistermorgen meegedeeld. Maandagavond had kapitein John Mon roe, een arts van de Acïevikaa 1 e 1'it- macht, de gewonde vlieger, eerste lui tenant Harold Welch, bijna and? half uur mogen bezoeken. Een verzoek om Welch vrij te laten was door de Rus sische autoriteiten afgewezen. Over het lot van de beide andere inzittenden van het toestel heeft Monroe niets verno men. Uniek voorjaar door een combinatie van droogte en kou De lente is er dit jaar vroeg by... althans op de kalender, want de zon kan dit jaar 21 maart niet afwachten maar komt reeds vrij dag 20 maart om 15.10 uur pal boven de evenaar te staan, het geen voor het noordelijk halfrond de entree van de lente betekent. Na het warme afscheid van fe bruari zijn wij van begin maart af in een compleet winterse situa tie terechtgekomen, zowel op de weerkaart wat de luchtdrukver deling betreft als ook in de bui tenlucht die tot heden bijzonder koud is gebleven. De Bilt noteer de al 18 vorstdagen en de gemid delde maximumtemperatuur be hoort nog tot de allerlaagste sinds het record van maart 1853, op de voet gevolgd door 1917, 1929, 1955 en 1958 toen maart ook zeer koud bleef. Het bijzon dere zit eendeels in de dikwijls harde oostenwind die zowel langs onze kust als in vele binnenwate ren zeer lage. waterstanden ver oorzaakt en de droogte. In de af gelopen maand van 19 februari tot 19 maart is met uitzondering van plaatselijk in het zuiden en iri Zeeland, niet meer dan 2 tot 5 mm neerslag gevallen. Mede door deze droogte komen er af en toe zandstormen en bos branden voor. hetgeen voor de maand maart een" grote zeld zaamheid is Wanneer het warmer wordt? Daarvoor zal eerst het sterke hogedrukgebied boven Scandina vië en Rusland moeten inboeten, willen wij uit de koude oostelijke stroming komen. Hoe erg wij deze late kou ook vinden, wij zoutten er nog vrede mee kunnen hebben wanneer deze hogedrukgebieden ook de komende zomer zo hoog van de toren blazen en zich juist dan niet door een westcirculatie met depressies van de weerkaart laten vegen, zoals in 1960. 1961. Si 1962 en 1963 is geschied. 5| Records zijn er nóg niet gebroken. In 1952 lag op 29"maart het hele S land nog onder de sneeuw en op E 8 april 1864 werd in De Bilt nog S| zes graden en op 8 april 1905 in Si Winterswijk nog acht graden ™j vorst gemeten Blijft het echter 5 ook na deze week nog winters zo- gj als in maart 1917 voorkwam, dan zal de kou voor maart wel heel S bijzonder gaan worden In 1938 E werd op 20 maart al... rabarber E van de koude grond gesneden en S was, evenals in 1961. het eerste S kievitsei al gevonden. ffiB&6URIiCBiieBBSBBtfUUdüBÜ6B!4buuüHÜKwBRBBBËQ&BDif 10.30. di. 19.00, do. 18.45 9 Lei» ontsnapte gevangene. Antonio Ca- j racciolo. las in de krant dat hij bij ver- ;,stek was veroordeeld tot nog eens drie en' een half jaar. omdat hij ontsnapt was, Prompt zond hij een aangetekende brief aan I de rechtbank in Reggio. waarin hij meldde I dat hij „in hoger beroep" ging De brief was gepost in Messina op Sicilië. Het 3 zijn Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbel tablet. tijdelijk 2 dubbeltabletten van FKr voor 62 cent Nederlands toneel in het Holland Festival Nu gebleken is dat de Vereniging van Nederlandse toneelgezelschappen in de onmogelijkheid verkeert, haar medewer king te verlenen aan de continuering der jaarlijkse Nederlandse toneelmani festatie in het Holland Festival, heeft Holland Festival, zo zegt het in een communiqué, zich tot doel gesteld in de eerste plaats de opvoering van Neder landse toneelstukken door de diverse ge zelschappen te bevorderen. In het Prinsenhof te Delft zullen we derom de traditionele opvoeringen van de Spieghel der Saltgheyt van Elckerlyc plaatsvinden. De toneelgroep Studio geeft haar laatste opvoeringen van Heijermans' „Wijze Ka ter" tijdens het Holland Festival, zich daarbij niet beperkend tot Amsterdam. Zij gééft bovendien nog enkele opvoerin gen van ..Spinoza" van Dimitri Frenkel Frank. De Nieuwe Komedie za! het wagenspel „De clute van nu nogh" in Den Haag. Amsterdam. Utrecht én eventueel ook in Haarlem opvoeren. Het is verheugend zo vervolgt het communiqué dat de Nederlandse Co-|' medie dié zoals elk jaar de opvoeringen van „De spieghel der Saligheyt" van Elckerlyc verzorgt, voorts het initiatief genomen heeft tot het uitbrengen van een belangrijke festivalpremière: Chris tian Dietrich Grabbe's literaire komedie „Scherz. Satire. Ironie und Tiefere Be- deutung". daterend uit 1822. zal in een Nederlandse bewerking van Hugo Claus ten tonele worden gebracht. De regie zal worden gevoerd door Ton Lutz. Dekors en kostuums worden ontworpen door Nicolaas Wijnberg. Behalve in Am sterdam en Den Haag zullen voorstellin gen o.m. plaatsvinden in Rotterdam, Utrecht, Arnhem. Enschede en Tilburg. Advertentie Neem geen risico.„verf met De verf met flexabiliteit' 'extra speling voor de doe-het-zeNer De Israëlische premier. Levi Esjkol. heeft een uitnodiging van president Johnson om op 1 en 2 juni informele besprekingen in Washington te houden, aanvaard. Zes Lockheed F-i0j-G Starfighters van de Koninklijke Scdcrlandse Luchtmacht, de voorhoede tan het nieuwe vliegend materieel van het 323ste squadron, zijn dinsdag aan gekomen op hun nieuice thuishaven, de vliegbasis Leeuwarden. De ma chines, die de tot nu toe in gebruik zijnde Hunters vervangen, Werden overgevlogen van de basis Twenthe. Voor de officiële stationering van de Starfighters op Leeuwarden werd een elefstedentocht door de lucht gehouden. De straaljagers de den over de tocht langs de elf Frie se steden precies zeventien minuten, dat betekende dat de vliegers het kalmpjes aan hadden gedaan" Foto. toen de Starfighters eenmaal op de basis Leeuwarden aan de grond stonden, was de belangstel ling groot. België, Frankrijk.Duitsland, Engeland, Oostenrijk N.A.M. Export wil vinger in de pap (Van een onzer redacteuren) Ook in Wenen heeft de N.A.M Gas Export N.V. een eigen kan toor geopend. Twee Oostenrijk se distributiemaatschappijen hebben interesse voor import van ons aardgas. De belangrijk ste hiervan bevindt zich in de hoofdstad. Daar ook is het Oos tenrijkse staatsproduktiebedrijf gevestigd, dat gas verkoopt aan de door drie regionale onderne mingen gestichte inkoopcentra le: Austrian Feragas Gesell- schaft. In Den Haag deelde een woordvoerder van de N.A.M. Gas Export mee. dat er nog geen onderhandelingen worden gevoerd: „We zijn nog in het verkenningsstadium". Dat geldt trouwens ook voor de an dere landen, die te kennen hebben gegeven eventueel ons aardgas te willen kopen. De N.A.M. Gas Export. N.V. heeft, ook daar eigen vestigin gen gesticht: in Brussel, Parijs, Frankfurt en Londen. Nergens nog zijn spijkers met koppen geslagen De Nederlandse Aardolie Maatschap pij (Shell en Esso) heeft als vindei van onze bodemschat indertijd ook het recht verworven om het door de minister voor export aangewezen aardgasquant um te verkopen Daar toe is een aparte vennootschap ge sticht, met aan het hoofd ir. W. Schepers va.n Shell. Voor het trans port van af onze grens is ook een speciale onderneming in het leven geroepen: De Internationale Gas Transport Maatschappij, waarvan een Essoman directeur is. Het is duidelijk dat deze elk een kam uit zullen lopen. Dus: naar Duitsland, en aansluitend Oostenrijk, naar Bel gië en aansluitend Frankrijk, en rechtstreeks ook naar Engeland. Omtrent de prijsstelling van het ex- portgas is nog geen beslissing geno men. Wel heeft de minister meege deeld en hy moet voorstellen hier omtrent zelf voorstellen dat hel aardgas op de internationale markt moet kunnen concurreren. Overigens streeft de N.A.M. er bij de buitenlandse afzet naar zelf mede zeggenschap te krijgen inzake trans port en distributie. „We willen deze andere aanbieders". Verzei Pijpleidingen Volgens minister Andriessen van eco nomische zaken zal de aardgaspro- duktie straits In de jaren 70. moeten zijn gestegen tot 30 miljard m3 per jaar. De helft hiervan wordt bestemd voor export. Experts hebben bere kend dat voor de afzet van dit quan tum drie verschillende püpleidingen rendabel kunnen worden gemaakt. Met name in West-Duitsland onder vindt de N.A.M. nog al wat verzet hiertegen. De grootste klant daar is nl. het gezamenlijk eigendom van de zelf ook gas producerende kolenmij nen. de Ruhrgas A.G. De N.A.M. wil uiteraard eerst met deze groep tot overeenstemming zien te komen al vorens verder te onderhandelen met trigaz" de hele door particulieren be- hce'rde gasmarkt gecentraliseerd Men heeft er twee „proefgebieden" aangewezen voor de introductie van ons aardgas:' Turnhout en Doornik. In Frankrijk heeft men vooral in het noorden belangstelling. Men heef', zich daar onlangs losgemaakt van het eigen nationale aardgasnet van uit Lacq. De prijs werd nl. veel te hoog. Het Nederlandse gas zou hier veel goedkoper kunnen worden gele verd. Ook het Saharagas zou hier t< duur zijn. Dat geldt niet voor Engeland. Daar zou het vloeibaar gemaakte woestyn- gas dat in koelschepen wordt aan gevoerd even duur 7,ijn als in de toekomst ons aardgas uit een pijplei- ding. Engeland is niettemin zeer geïn- tereresseerd. Want een pijpleiding is veel minder kwetsbaar, dan die aan voer over zee. Overigens zou het leg gen van die leiding een zeer spectacu lair en nog nooit vertoonde onderne ming worden. In Engeland is de gas markt geheel in handen van het staatsmonopolie de „Gas Council". Men hoopt trouwens zelf ook nog aardgas te vinden, al dan niet in de Noordzee. H Dl woord grens wekt gedachten op aan schei- 1 ding. In staatkundig opzicht kan deze schei dingslijn een scherpe tegenstelling markeren, ter- wijl de bewoners in de streek aan weerszijden ran de grens, voor zover mogelijk, vriendschappelijke contacten onderhouden. Een scherpe tegenstelling bestond er »n de grens streek van Staats-Vlaanderen ten tijde van de republiek, vooral, waar het ambtelijke contacten betrof. e heer G. A. C. van Vooren zet in het jaarboek 1963, dat als titel draagt „Appeltjes van het Meetjesland", zijn studie over Aarden burg voort. Het is een uitgebreid artikel geworden, dat Aardenburg en zijn betrekkingen met Vlaanderen na de tachtigjarige oorloï (1648-1666) behandelt. De vrede van Munster maakte in deze streek aan de voortdurende gewapende aanvallen en schermutselingen een eind. Het land. dat om militaire redenen was geïnundeerd, kon weer drooggelegd wor den. Het bedijken van polders in deze omgeving, waarbij gebruik gemaakt werd van de eertijds gelegde dijken, werd me: bekwame spoed uitgevoerd, Maar met het indijken kwamen er kwesties over eigendomsrechten, over wateroverlast of in het geval van Aarden burg in 1649 over het vooruitzicht dat de stadsgrachten en verbin dende wateren droog zouden komen te staar.. Alleen al de controverse Aardenburg-Vrije van Brugge over het dichten van gaten in de om geving, bracht mee. dat regelmatig na het stoppen van de galen het Vrije van Brugge de dijken weer liet doorsteken. Over het vervoer van goederen per schip door de kreken en zeegaten ontstonden even eens moeilijkheden. Het voordeel voor de een werd dikwijls als een nadeel voor de ander beschouwd E'en gedeelte van de heerlijkheid Middelburg in Vlaanderen lag op ■'—'Nederlands grondgebied. Ingevolge de ordonnantie van 1651. waarbij werd bepaald, dat alle openbare ambtenaren tot de gerefor meerde religie moesten behoren, kwamen in het katholieke schepen college van Middelburg twee hervormde schepenen te zitten als vertegenwoordigers van het Nederlandse deel Sterk werd er ge ijverd om de ..nieuwkomers" te Aardenburg de vredestoestand en de nieuwe polders trokken mensen tot de hervormde godsdienst over te halen en hen van de doopsgezinde leer af te houden. Hoewel de doopsgezinden geduld werden, kregen zij van de magistraat van Aardenburg geen medewerking als hei ging om vergroting van hun bedehuis. Mochten er in de eerste jaren na de vrede van Munster nog katho lieken hebben gewoond, later blijkt van hun aanwezigheid zo goed a's niets. Er schuilt tragiek in het verhaal, dat een vrouw gevraagd wordt van haar man te scheiden, als zijnde „van de Paepsche ge- sinte", omdat er „anders geen middel tot ruste van haere siele te vinden" zou zijn. Men werd evenwel niet van hogerhand gedwongen tot het calvinisme over te gaan. In de Spaanse Nederlanden was de- situatie daarentegen zo. dat er geen ketterse onderdanen werden geduld. „De uitoefening van het calvinisme of de doopsgezinde leer was niet alleen verboden, maar wanneer bekend werd. dat personen dergelijke sympathieën hadden en hun katholieke plichten niet meer nakwamen, werden zij genoodzaakt het land te verlaten". Merkwaar dig is het verhaal van de katholieke lekeprediker, Aemout van Geluwe, die in 1649 naar Aardenburg kwam voor een dispuut met de ..bisschop" van de ..wederdopers" Boudewijr de Meijer WAAAAA<>AAW)AA'VVWVVVVVWwvvwwwvvvvvw\AAA^<VV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11