Ondanks grote verschillen: eenheid in verscheidenheid 1x verkouden? C.H.U.-kamerlezIng in Goes over belastingen Id«? Brandweer Bruinisse blijft met spullen bij KREYMBORG KREYMBORG OVERHEMDJE Indonesische impressies (slot) Wrok tegen Nederland sporadisch i snuiten T(.v®° weg errcw Dl EXAMENS Samenwerking tussen ziekenhuis- verpleging Tholen en Beveland TRAITAL0 HERBESTRATING IN GOES ALS KAPITAALSWERK UITVOEREN Samen poeder wagens op het eiland 6.! DINSDAG 17 MAART 1964' PROVINCIALE Z E E V W 8 B O O R A N T T Ooe is de Indonesiër van van- Adaag? Of kan men wel van Indonesiërs spreken? Met ande re woordenis er wel een natio nale eenheid? Wij hebben het dikwijls over Javanen, Torad- ja's, Batakkers, Ambonezen, maar Indonesiërs, zijn die er wel? Er zijn Indonesiërs. En U vindt ze in de hele archipel. Natuur lijk is hun nationale identiteit nog erg jong, en daarom be klemtonen zij hun Indonesiër zijn erg sterk. Maar ze zijn het! Natuurlijk zijn er onderling verschillen en die zullen ook blijven bestaan. De Indonesiër spreekt van „eenheid in ver scheidenheid". Zij hebben ook hun Friezen, Hollanders en Bra banders. Ze heten alleen anders, maar ook daar is er natuurlijk verschil in geaardheid tussen de diverse bevolkingsgroepen. Maar ze weten allemaal, waar Djakarta ligt en dat daar de centrale regering zit. Hun rege ring! En ondanks de grote ver schillen tussen de eilanden, vooral op economisch gebied, is het bij de meer ontwikkelden duidelijk merkbaar, dat beseft wordt, dat separatisme geen van allen goed kan doen. Maar ook nu is er een redelijke mate van zelfbestuur in de provincies. In dat opzicht regeert Djakarta met zachte hand, zolang het n' te ver gaat! Waar de transmigratie vanuit Java naar andere eilanden al op gang is gekomen, verloopt die goed. Er tre den geen moeilijkheden op met de al eerder gevestigde bevolkingsgroepen en er vindt al vrij vlug volledige opname in het nieuwe milieu plaats. Een aparte groep vormen de 2,5 mil joen Chinezen. Tussen hen en de In donesiërs bestaat een vrü scherpe te genstelling, die de regering al genoopt heeft tot ingrijpende maatregelen. De Chinezen mogen alleen maar meer in de grote plaatsen wonen en zijn dus van het platteland verdreven. Vol gens de regering is dat gedaan om hen beter te kunnen beschermen te gen relletjes, maar een nevenargu ment zal wel zijn, dat men ze ook wil controleren. Een vrü grote groep van deze Chinezen is namelijk com munistisch georiënteerd en daarin ziet men een gevaar, omdat de Commu nistische Partü in Indonesië vrü machtig is. Tegenstelling Hoe is die tegenstelling tussen In donesiërs en Chinezen ontstaan? Daarvoor moeten we teruggaan tot de koloniale periode, toen de Chinezen als het ware een buffer vormden tussen de 200.000 Nederlanders en de 60 miljoen Indonesiërs. Zij werkten harder en bereikten daardoor een grotere welstand. Bovendien zijn Chi nezen geboren handelaren, die overal de distributie van goederen in de hand hadden. Dat heeft jaren achter een een weerzin gekweekt bij de In donesiërs, die nu hun kans schoon zien, om wraak te oefenen. Dat is nog eens duidelijk gebleken bij de relle tjes van 10 mei 1963 te Bandung en omgeving, waarbij de bezittingen van Chinezen zijn geplunderd en mensen gemolesteerd. Natuurlijk is dat niet de manier om problemen op te lossen. Bovendien mag niet vergeten worden, dat de Chinese bevolkingsgroep met name diegenen, die al vele gene raties in Indonesië leven veel in tellectuelen heeft geleverd, die ge werkt hebben en dat nog doen ten gunste van het hele volk Vooral het werk van de vele Chinese artsen mag in dit verband genoemd worden! Ver der moet men ook bedenken, dat ve len Indonesisch staatsburger zijn. Het moeilijke is, dat men dat niet aan de buitenkant kan zien, en zij daardoor in Indonesië veelal met de anderen over één kam worden geschoren. De regering wil dit probleem oplos sen, door de Chinezen volledig te doen integreren in de Indonesische maatschappij. Het valt echter te be zien, of dit zelfs op lange termijn wel zal lukken Analfabeten lis nog analfabeet, men schat zelfs ca. 80 pet. Op alle mogelijke geïmpro viseerde manieren tracht men de be volking te leren lezen en schrijven Improviseren kan de Indonesiër! Maar de weg naar een goed geleid onderwijs op moderne leest geschoeid en met een leerplicht voor alle kin deren is nog een lange, lange weg Maar wat wil men? Dit enorme voll staat pas aan het begin van zijn ont wikkeling, en men kan eenvoudig niet de maatstaf van de westerse evolutie aanleggen! Men kan ook moeilijk de Nederlanden uit de 16e eeuw verwij ten, dat ze niet evenver ontwikkeld waren als ons land nu in de 20e eeuw En er moeten in Indonesië zoveel pro blemen opgelost worden, dat nu een maal niet alles tegelijk kan. De pre sident heeft vorig jaar een prioritei tenschema opgesteld, dat ontleend is aan het oude Wajangspel: eerst eten, dan kleren, dan de woning. Die volg orde is logisch. Dat onderwijs daarin niet genoemd wordt is begrijpelijk, want aan deze drie punten heeft men voorlopig de handen vol. En onder wijs heeft nu eenmaal één voorwaar de. namelijk dat er een economische basis is voor degene die onderwijs ontvangt. Dus dat moet wachten Nu zou men de indruk kunnen krij gen, dat de Indonesiërs zwaar gebukt gaan onder al hun zorgen, en dus vrij zwaarmoedig van aard zouden zijn. Het tegendeel is echter waar. De In donesiër heeft een groot gevoel voor humor en men kan elkaar onderling op een zeer geestige manier zitten plagen. Hij is vriendelijk, gastvrij, be hulpzaam en zal naar buiten niet veel van zijn zorgen laten merken. Bovendien is de Indonesiër lijdzaam. Hij aanvaardt zijn lot, zoals Allah het heeft beschikt. Soedah! Ook dat is een probleem in een land, dat het alleen van hard aanpakken moet hebben, om uit de zorgen te geraken. Een In donesiër vertelde me: „Wij hebben al tijd de neiging om de weg van de minste weerstand te kiezen.'' Dat is in alles merkbaar. Het is gemakkelijker, om van het buitenland geld te lenen, dan om het zelf te verdienen. Als het land door minder goede bewer king maar een fractie meer oplevert van wat het normaal zou moeten doen, dan hakt men een stuk bos om en gaat daar rijst verbouwen, ook al werkt dat de erosie in de hand. Om het oude stuk land bekommert men zich niet meer. Natuurlijk kan dat niet doorgaan. Niet in het klein, maar zeker niet in het groot. Want ook de regering schijnt wel eens de nei ging te vertonen, die gemakkelijkste weg te kiezen. Om het tekort op de begroting voor 1963 te verminderen, betaalt men aan de exporteur, die dollars ontvangt, 310 rupiah per dol ler uit. Aan de importeur, die dol lars nodig heeft, om zijn goederen te betalen, vraagt men echter 700 ru piah. Daardoor verdient men en te vens krimpt men de geldcirculatie in. Of het echter de manier is, om de waarde van de munt te verhogen, moet wel worden betwijfeld! Bovendien wordt 70 pet van de staatsuitgaven besteed aan het le ger. Daaronder valt weliswaar ook de civiele dienst, die het leger uitvoert, zoals verzorging van transport, op bouw in gebieden, die door rampen of terreur zijn getroffen, maar dat neemt niet weg, dat een dergelijk percentage voor de opbouw van het militaire apparaat zeer nadelig werkt op de hele volkshuishouding. En de mensen lijden onder al deze problemen. Vooral op Java. Misoogst, slechte distributie en daarbij nog een verschrikkelijke rattenplaag, die zelfs de mensen gaat belagen, drukken hun stempel op het leven. Stromen bede laars, die naar de steden trekken. Kinderen die moeten gaan bedelen of stelen, omdat de ouders er te zwak voor zijn. En de lege maag zet on-| danks alle lijdzaamheid de hersenen aan het werk. De grote macht van de communistische partij heeft een dui delijke oorzaak! Het tragische daarbij is, dat in Indo nesië de problemen niet onoverkome lijk zijn. Ze kunnen door de grote rijkdom van de bodem worden opge lost. Maar dan moet ook het beleid van de regering er op zijn gericht, deze rijkdom te exploiteren! Men krijgt in gesprekken met de autoritei ten wel eens de indruk, dat er al te luchthartig over de economische vraagstukken wordt gesproken. En het „overleg met alle betrokkenen" dat gebaseerd is op de oude manier van besluitvorming in de dessa door de oudsten van de gemeenschap, heeft naast de zekere mate van medezeg genschap voor iedereen óók het ge vaar, dat de oplossing van de vraag stukken steeds weer wordt uitgesteld. Lijdzaam Dat er tot nu toe nog geen grotere spanningen aan het licht zijn ge treden, is naast de lijdzaamheid mis schien te verklaren uit de grote to lerantie, die in Indonesië heerst. Men stelt zich niet bij voorbaat erg scherp op tegenover anderen. Heel duidelijk is dat op het gebied van de religie. Op enkele kleinere groepen na staat de Islamitische bevolkingsgroep zeer tolerant tegenover de christenen. Ook de tegenstelling tussen protes tanten en katholieken is kleiner dan in Nederland. Dat bleek heel duide lijk, toen de berichten over prinses Irene in de Indonesische kranten ver schenen. Uit gesprekken met Indone siërs kwam vast te staan, dat men absoluut niet snapte, waarom men zich in Nederland er zo over opwond, dat prinses Irene was overgegaan naar de rooms-katholieke kerk! Die overgang is daar heel gewoon en ge mengde huwelijken vinden er vrij veel plaats. Zo ziet men, dat in ieder land ook de religie zijn eigen struc tuur krijgt, die aansluit bij de hele gedachtengang van het volk conflict is opgelost, dan is ook de vijandschap verdwenen. Bovendien heeft men blijkbaar het geschil om West-Nieuw-Guinea beschouwd als een conflict tussen de regeringen. Na tuurlijk, alle koloniale verhoudingen zijn taboe, maar wie zou ook de klok 50 jaar terug kunnen en willen draai en? Opmerkelijk is, dat haast ieder een zich uitslooft om Nederlands met je te praten. Dat behoort trouwens op dit ogenblik tot de goede toon. Het suggereert namelijk, dat degene, die Nederlands spreekt, al is het ook maar een paar woorden, een betere schoolopleiding heeft gehad dan wie onze taal niet spreekt! Merkwaardige opvatting van standsverschil! Dit waren enkele korte flitsen van het Indonesië van vandaag. Geen zwart-wittekening. Ook geen fraaie kleurendia. Het is er geen rozegeur en maneschijn. Maar het is ook niet grauwe trooste loosheid alleen. Het is een land vol tegenstrijdigheden, maar niet onop losbaar. Ze zijn te overbruggen! Wan neer de wil daartoe aanwezig is! Uitspraak van een Indonesiër: „In dit land wordt geen enkel conflict tot op de bodem toe uitgevochten". Mis schien een nadeel: er is nooit een voor 100 pet duidelijke stellingname. Het is ook een voordeel: de moge- Dit is het laatste artikel in een serie van drie van de Kapellenaar C. Bal kenende over Indonesië. Als verte genwoordiger van de Arjos bracht de heer Balkenende met een zestal andere Nederlandse politieke jon geren begin dit jaar een vierweeks bezoek aan Indonesië. jsafc i HMtlllMlimiHIIH Yerseke won E.H.B.O.-wedstrijd in Kloetinge Dezer d&grn hield de kring Zuid-Beve- tand van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E H.B.O. een wedstrijd In het gemeentelijk verenigingsgebouw Amlcitia te Kloetinge die door Yeraeke werd gewonnen. Namens het dlstrtctsbcatuur waren aan- wczlg de heren M. Wassenaar. Goes E. I de Neef. Kloetinge en J Louweme te 's-Gravcnpolder De Jury bestond uit dokter H. J. Entink. J. Geldof. J. Lou- wcree, mevrouw T Frilling-Swart en zuster M Cossert. De uitslag van de wedstrijd luidt als volgt: Ploeg Yerseke 135 punten. Gelder 39»; :<attendijkc 109 37»; Kloetinge 99 '381; Goes 9% (36 r. Oudelande 92 (31); Ove- zande 86 (26); 's-Gravenpodler 83 (32). De winnende-ploeg Yerseke zal aan de provinciale E.H.B.O.-wedstrijd deelne men. Deze zal worden gehouden te Sluis op zaterdag 4 april. ljjkheid om met de ander tot O' eenstemming te komen, blijft altyd aanwezig! Dat is het boeiende in Indonesië. Met al zijn zorgen. Met al zijn mogelijk heden. Daarom ook kan Nederland voor dit land weer iets doen! Ondanks alles wat er gebeurd is. En het zou een winstpunt zijn. wan neer Nederland Indonesië tegemoet zou treden vanuit dezelfde geestes gesteldheid. waarmee een man in Ma kassar ons tegemoet trad: „Mijn rech terband is in gevechten met het Ne derlandse leger afgeschoten, maar ik rtgk U heel graag mijn linker—" C. BALKENENDE Advertentie) VorsienhuK belangstelling voor het vorsten- verloving van prinses Irene werd in de kranten grote aandacht besteed. Dat is een aparte gewaarwording in een land, waarmee wij nog maar zo kort geleden in ernstig conflict wa ren gewikkeld. En met die achter grond de diplomatieke betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland ziin nog geen jaar geleden hersteld gaat men natuuriyk ook proberen nit te vinden/ hoe de Indonesiër nu over de Nederlanders denkt. Zy'n er nog wraakgevoelens? De gevoelens zijn misschien het beste tot nitdruk- king te brengen met de woorden var een student in Medan: „Het is ons een eer en een zeer groot genoegen, U, 350 jaar koloniaal bewind, als broe ders 1c mogen begroeten". Men mag uiteraard niet generalise ren, maar wrok tegen de Nederlan ders of tegen Nederland is zeer spo radisch. In dat opzicht kunnen wij mis schien van dit volk wel wat leren. Het Als de winter wijkt voor de lente, drukt voorjaarsmoeheid vaak als een zware last op de schouders Sanatoyen nemen Het zenuwsterkend middel INLEIDING KAMERLID W. SCHOLTEN Mr. Rijpstra in de Unieraad Het Tweede-Kamerlid W. Scholten (c.h.) heeft zaterdagmiddag de bezoe kers van de jaarvergadering der kamer- kring Middelburg van de C.H.U. in Goes een inzicht gegeven in verschillende be lastingzaken. Hü deed dat in een inlei ding onder de titel „Fiscaal Perspectief" in de „Prins van Oranje". De talrijke aanwezigen kregen er een overzicht van de ontwikkeling van de belasting, terwijl I Zak van Zuid-Beveland een moeilijke zaak is om nieuwe kiesverenigingen te vormen. Het financieel verslag maakte melding van een gezonde stand van za ken: er is een saldo van rond de f1600, terwijl het ook „pers en propaganda" goed gaat: er is ruim f250 in kas. Kamerkringvoorzitter C. F. van der Peijl stond in zijn openingswoord stil bij een „zeer heuglijk feit": „de bijzonder goede uitslag van de jongste Tv/et Kamerverkiezing voor de C.H.U. Hij leveerde het nog even: er was een lande lijke stemmenwinst van 8.11 naar 8,58 Zeeland kwam daar bovenuit, de stemmenpercentages waren hier van 14,9 naar 15,8. De inleider wees erop, dat de belasting heffing ai zeer oud is: zodra er een ge organiseerde staat komt krijgt men er mee te maken, de overheidsuitgaven moeten worden gefinancierd. Dit is te genwoordig niet meer de enige functie van de belastingen, zo betoogde de heer Scholten. „Br is een andere taak. die de stormachtige ontwikkeling van de belas tingen verklaart: het is ook een instru ment in de totale sociaal-economische po litiek geworden", betoogde hij. Hij at tendeerde erop, dat de C.H.U. in begin sel met deze tweede belastingfunctie ak koord gaat, maar dat de regering er voorzichtig mee moet zjjn: het recht vaardig beginsel mag niet in het ge drang komen. De heer Scholten noemde enkele voor beelden van deze tweede taak van de be lasting: de verhoging van de heffing op sigaretten en benzine. „Die was er niet op gericht de Nederlandse staatskas dikker te maken", zei hij. „Het doel was de bestedingen af te remmen." Maar de C.H.U. heeft bezwaar tegen de keuze van de objecten, met name tegen de ver hoogde heffing op benzine, dat voor hel grootste deel wordt gebruikt in de zake lijke sfeer en een extra druk legt op hel beroepsgoederenvervoer. De C.H.U. heeft gepleit voor een overheveling van deze extra druk naar meer luxe goederen, zo stelde de heer Scholten, naar een meer algemene verdeling van de druk. Een ander punt dat de inleider aanstipte, was de neutralisering van de progressie ve belasting, die de regering heeft uitge steld „in verband met conjuncturele overwegingen". Naar de mening van de heer Scholten moet dit uitstel niet tot De heer A. de Visser uit Veere is aan de technische hogeschool geslaagd voor het kandidaatsexamen civiel-ingenieur. Voor het te Amsterdam gehouden exa men stenografe-Nederlanase taal, van wege de Ned. vereniging van leraren stenografie en machineschrijven, slaag de mejuffrouw Y. M. Mazure te Middel burg. jeugdpostzegels, die met ingang van 10 april a.s. in Duiteland zullen wor den verkocht. Deze derde Duitec serie jeugdzegels ie gewijd aan het water en wat daarin leeft. De vier zegels tonen drie zeevissen, en een vis, de karper, die in de Duitse bin nenwateren leeft. De zegels zijn ontworpen door Reinhart Heins- dorff. Met ingang van 1 juli 1964 zal de vereni ging voor Zlekenhuisverpleglng op Tho- en Sint-Philipsland haar werkzaam heden voortzetten In nauwe samenwer king met de zustervereniging Zuid- en Noord-Beveland. Tot dit besluit kwam men zaterdagmiddag tydens de in hotel „De Gonden Leenw" te Scherpenlsse ge- honden algemene jaarvergadering. Reeds geruime tijd had de vereniging moeilijkheden op het gebied van de uit keringen aan de leden. De uitkeringen waren veel te laag ten gevolge van lage contributie. Hoewel op 1 januari jl. deze contributie werd verhoogd en daarmee samengaand ook de uitkeringen, bleek dit toch niet voldoende om de uitkenngs- tarieven aam te passen aan de huidige tarieven. Het bestuur had zich dan ook meerdere malen beraamd op andere mogelijkhe den. Diverse besprekingen vonden plaats en deze resulteerden in het voorstel van het bestuur zich als vereniging aan te sluiten bij de vereniging voor zieken- huisverpleging op Zuid- en Noord-Be veland. Onder welke vorm dit zal ge beuren zal in de komende maanden na der worden bekeken. Vast staat in elk geval, dat de vereniging tot 1 januari 1965, zij het van 1 juli a.s. in samen werking met de Bevelandse vereniging, zal blijven voortbestaan voor afwerking van de zaken. Alle aanwezige leden toonden zich met het bestuursvoorstel ingenomen. Het voorstel werd dan ook na breedvoerige toelichting met alge mene stemmen aangenomen. Tijdens de vergadering, die onder lei ding stond van dr. P. J. Duinker uit Tholen, werden voorts de verslagen over 1963 behandeld. wassen met s h a m p o o Een produkt van l'Oréal de Paris Vragen tijdens begrotingsonderzoek B. en w. zien geen heil in suggestie van raadsleden „Is het mogelijk om in Goes in korte tijd 1 of 2 jaren alle noodzakelijke herbestratingen uit te voeren als kapi- taalwerk?" Deze vraag hebben de bei de commissies, uit de raad die de ge meentebegroting van Goes voor 1964 drag geraamd van 9400,aldus b. en Aankoop persluchtapparatuur Prinses Margrietstraat 19 voor een be drag van 15.500 aan de heer D. de Ronde Jzn. Dat gebeurde, nadat het mis verstand uit de weg was geruimd, dat de tegenwoordige bewoner uit het huis zou gaan; cat is niet het geval, zo ver zekerde de burgemeester. In de rondvraag attendeerde de heer M. J. van de Velde (p.v.<La.) op de vernie lingen aan de plantsoenen e.d. door de jeugd. Hij vond, dat b. en w. een op lossing van deze zaak eens in een andere richting moeten zoeken dan tot nu toe is gebeurd. Niet de politie inschakelen, maar de jeugd zelf, vond de heer Van de Velde. De jeugd zelf bloemen en planten laten verzorgen was naar zijn mening een mogelijkheid tot verbetering. B. en gen do» te zetten en het onderhoud daarvan op te dragen aan de schooljeugd. TWEE brandweerzaken vroegen vrijdag avond de aandacht van dc raad van Bruinisse. Voorstellen, die tot doel had den de brandweer beter in te spannen. In het ene geval ging het om koop van persluchtapparatuur korps van Bruinisse. het andere voorstel behelsde de medewerking aan een plan waarsan alle gemeenten op Schouwen- Duiveland van mee kunnen profiteren de aanschaf van twee poederbluswagens voor het eiland. Beide voorstellen wer den In de raad van Bruinisse met waar derende woorden ontvangen. De suggestie voor de gezamenlijk te ge bruiken poederwagens vereniging voor burgemeesters, wethou ders en secretarissen op het eiland om zo doelmatig gas- en vloeistofbranden te i kunnen bestrijden. De kosten worden ge- f raamd op ongeveer 8000. Bruinisse zal er jaarlijks ƒ139 aan meebetalen. Naar i de mening van de vereniging en ook van 1 de raad Bruinisse moeien de wagens ge- j stationeerd worden in Zienkzee en Brui-pachtersbond. Dat de heer Baarenda nisse. B. en w. vonden de gezamenlijke I ?ver de resultaten van het afgelopen aankoop vrijdagavond „bijzonder ratio- 8®?® opwekkend geluid kon laten neel" en de raad onderstreepte dat. hem te wijten aan He. ante. geve! gold de aankoop van 'CK SS persluchtapparatuur voor het plaatse- openingswoord tot de landelijk voorzft- hjke brandweerkorps. Het gemis daar-; ter en secretaris, de heren M. Th. de van blijkt vooral bij scheepsbranden, zo vos uit Bunnik en J. G. de Lange uit kon herhaalde malen geconstateerd wor- Den Haag. Secretaris-penningmeester, den. Omdat het personeel, dat deze ap- de heer M. Verbeem uit Ovezande rap- paratuur bedient daarvoor een kleine porteerde in zijn verslag een geringe cursus moet volgen ligt het in de bedoe-|ling in het_ ledental^dat momenteel n ling, dat alle gemeenten op Schouwen- Duiveland tegelijk een dergelijke appara tuur aanschaffen, als ze die nog niet bezitten; men kan dan ook gezamenlijk inkopen. Met name de heer C. Kik (s.g.) juichte in de raad Bruinisse de aankoop van dergelijk materiaal voor het brand- weerkorps toe. De raad trok er een be drag van 2200 voor uit. Zeeuwse fruitpachters hielden vergadering Voor de Zeeuwse fruitpachters is 1963 geen best jaar geweest- Tot deze con clusie kwam voorzitter C. M. Baarenda uit Goes tijdens de zaterdagmiddag In hotel „De zwaan" te Kapelle gehouden van de Zeeuwse fruit- HERZIEN Niet urgent Een voorstel, dat niet zo algemeen In de smaak viel vormde het voorne men van b. en w. om de sledebouw- kundige plannen van Bruinisse te la ten herzien. Het college vond dat no dig in verband met dc ontwikkelingen die voor de deur staan: verdere uit voering Deltawerken. verdwijnen mossel- en oestercultuur, komende re creatie, mogelijke industrie! Alle veranderingen en aanpassing van de plannen zullen een bedrag vergen van rondom de 9000. En dat nu was voor de heer S. A. Jumelet (c.h.) moeilijk te verteren. „Het begint allemaal pas te gen 1978 te spelen", wierp hij het colle ge tegen. „Ik zie er tegenop om nu weer zoveel geld uit te geven. Ze komen elk jaar met uitbreidingsplannen", zo zei hij. Burgemeester C. H. van der Lande be streed dat en betoogde, dat de gemeente haar plannen toch rond moet hebben, als er activiteiten uit de particuliere sec tor komen. Waarop de herzieningen van de plannen „met enige schroom" zoals de burgemeester de stemming van de raad weergaf werden aanvaard. De raad besloot voorts b. en w. te mach tigen het herstel van de zoutschade aan de openbare lagere school en de bouw van een hoofdenkamer in de school aan te besteden. De heren gingen ook ak koord met de verkoop van de woning In de commissievergaderingen werd het betreurd,dat Goes voor 1964 geen urgen tieverklaring voor de scholenbouw is verleend. Over dit punt hebben b. en w. een bespreking gehad met het ministe rie van o. k. en w. Hlerbü is gebleken, zo schrijft het college, „dat verwacht het laatöte'jaar'van deze"'parlementaire hebben onderzocht voorgelegd aan het niag worden dat binnenkort de gebrui- periode duren parlementaire col| van b en w De comnlissie Wees kehjke opgave voor het verkrijgen van Verder pleitte'de heer Scholten voor be- er daarbÜ °P- dat d® jaarlijkse onder- urgentieverklaringen zal kunnen wor- 1 aatingfaciiiteiten vw hetSireE dat 'joudspost vrijwel kan vervallen als dit den gedaan en datde munster in de steeds belangrijker wordt en dat gesti- j°°r z°? kunnen gaan. Er zouden - «»n <rei.ii.-- dez® muleerd moet worden én voor een" g°eïük-1 ?ez® "N?® .mi<ldele" vrijkomen schakeling in de druk bij ambtelijke en kapitaallasten niet ambtelijke weduwenpensioenen. Ten slotte benadrukte de heer Scholten. dat Nederland een „kil belastingklimaat" heeft. Hij vond het dan ook van groot belang, dat de uitvoering van de belas tingwetgeving gematigd en soepel ge beurd. Daarbij speelt naar zijn mening ook de voorlichting een belangrijke rol: de toelichtingen moeten begrijpelijk zijn. zo vond hy. Op zijn inleiding volgden tal1 van vragen. Huishoudelijk Burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen zal de kamerkring Middel burg van de C.H.U. in de toekomst ertegenwoordigen in de Unieraad. Ook het plaatsen van automatische de slissing zal nemen". Het kleuteronder- uitgevoerde «ijs komt slechts voor minimale lo kaaltoewijzingen in aanmerking, zo Het college is vao mening dat een mertt het °P- dergelijk plan onmogelijk te realise- j Het college heeft ook de vraag voorga ren is. zowel uit financieel oogpunt jlegd gekregen: „Achten b. en w. een als in verband met het personeel, dat I reéle mogelijkheid aanwezig tot het ervoor beschikbaar is. B. en w. wij- verkrijgen van de geraamde aanvullen zen ook op de hoge jaarlijkse rente de bijdrage uit het gemeentefonds? als gevolg van de investeringen. Wel Heeft het college zich reeds een in- toont het college zich bereid een on- zicb- gevormd op welke wijze eventuele derzoek in te stellen naar eventueel bezuinigingen in de begroting aange- andere mogelijkheden, die "under bracht kunnen worden als deze bijdrage drastisch an aard zijn. Op een des- njet verkregen zou worden? B. en betreffende vraag antwoordt het antwoorden: „Het sluitend maken vi college, dat de herbestrating van de de begroting in welke vorm dan ook, wocis.nfföi gebeu- zal mderdaTd geen eenvoudige zaak n men-zjjn jje ontwikkelingen terzake zullen moeten worden afgewacht' Drie aanrijdingen in Bergen op Zoom Westsingel niet eerder ren dan na het leggen van een nieu we riolering. vergadering benoemde hem in deze functie tijdens de huishoudelijke vergadering. De heer Rijpstra zal daarmee de plaats innemen van het overleden lid, de heer J. Bonthuis, die met enkele ogenblikken stilte her dacht werd. De aftredende bestuursleden, de heren P. W. C. van Westen, H. Yssel, L. van der Hiele, W. Sanderse en J. J. Verduijn werden bij acclamatie herkozen. Secre taris A. J. Kaland maakte er in zijn jaaroverzicht onder meer gewag van dat in Sluiskil een nieuwe kiesvereniging is opgericht en wees erop. dat het keershchten bij het kruispunt Voorstad- Patijnweg-Wilhelminastraat en bij het parkeerterrein aan de Koepoort waar naar in de commissievergaderingen was gevraagd is volgens b. en w. een te kost bare zaak. Voorlopig willen zij het bij het oude laten: regelen door de politie. Naar aanleiding van een vraag over de onderhoudstoestand van de Oosthaven- dam en het sluizencomplex, merken b. en w. op, dat de Oosthavendam in re delijke staat verkeert en bij normaal onderhoud in goede toestand kan wor den gehouden. Maar de toestand aan de sluis baart ernstige zorgen. De bui- tenebdeuren moeten in de loop van dit Zaterdag gebeurden te Bergen op Zoom een drietal aanrijdingen. De eerste ge beurde omstreeks 2 uur op de kruising Steenbergsestraat - Noordsingei - Oranje Nassaustraat, tussen een auto. bestuurd door M. P. uit Rilland Bath, die onder toezicht reed van J. P. wonende te Krab- bendijke, en een auto bestuurd door A. V. wonende te Mortsel in België. De ze aanrijding ontstond doordat V. geen voorrang verleende aan P., die uit de Steenbergsestraat dit kruispunt opreed. Beide voertuigen werden vrij ernstig be schadigd. De tweede aanrijding gebeur de omstreeks zes uur op de splitsing Zuivelstraal - Zuivelplein te Berger, op Zoom. Hier tussen een auto, bestuurd door J. G. uit Bergen op Zoom. en een auto bestuurd door H H. uit St. Maar tensdijk. Deze aanrijding ontstond door- ®?|dat H„ komende van het Zuivelplein. geen voorrang verleende aan Gdie over deze Zuivelstraat in de richting van de Grote Markt reed- Beide wa gens liepen schade op. Ten slotte attendeerde ae commissie De derde aanrijding gebeurde op de erop. dat de manier waarop de be- Lindebaan tussen een auto. bestuurd groUngwordt behandeld --in.een, door J. v. L. u.t Krabbendyke en een het college^ te |aut0 door Y H wonende te Bergen op Zoom. an de rijbaan der 1 in het ledental, dat momenteel ruim zestig bedraagt. Financieel sloot het iaar met een batig saldo. De heer Ver beem vertelde voorts het een en ander over zhn indrukken opgedaan bij zijn oriëntatiereis naar de fruitteeltgebie den in Frankrijk. Bij de bestuursverkie zing werden de heren C. Veerhoek uit Wemeldinge, H. Landman uit Kapelle. J. Sinke uit Kapeile en G. Jacobs uit Kloetinge herkozen. Als afgevaardigde naar het hoofdbestuur werd de heer M. Verbeem uit Ovezande herkozen. Uit voerig werd op deze vergadering van gedachten gewisseld over het gebruik van eenmalig fust. Ook werd nog ge sproken over de te maken oriëntatiereis naar de fruitteeltgebieden in Italië. tricot-nylon wit en streepdessins Makkelijk wassen niet strijken nu middagvergadering weinig gelegenheid geeft om nei antwoord op de algemene beschou- - wingen voor te bereiden. Men heeft Tan, ,b€lde ^de.n de suggestie gedaan om de gadering te verdelen over twee da- sen of reeds 's morgens te beginnen. B. en w. vinden echter, dat zij vol doende gelegenheid hebben om een antwoord voor te bereiden en vin den het niet noodzakelijk wijziging h"B hek ju toe gevolgde!in botsing. Lindebaan stonden auto's geparkeerd. Beide auto's kwamen elkaar tegemoet gereden en de bestuurders daarvan be merkten elkaar te laat op doordat zij juist de Lindebaan kwamen ingereden. De bestuurders remden doch slipten door het natte wegdek. Zij kwamen frontaal 'n botsing, waarbij de wagens werden ernielcL 7 jaar kleine stijging per maat Alléén geldig 18 maart. Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vhssingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7