Film wordt teruggedrongen Europa en Noord-Amerika m LEZERS SCHRIJVEN Groot aluminiumbedrijf in het Botlekgebied Raad in sportgebouw Wissenkerke Polsradio is op komst Stereofonische uitzending van Matthaus Passion 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DENSDAG 17 MAART 1964 MASSA-MEDIA: 300 miljoen kranten, 400 miljoen radio's, 130 miljoen t.v.-toestellen (Speciale correspondentie) Iedere dag komen er over heel de wereld niet minder dan 300 mil joen kranten op straat en in de bus. Iedere dag ook brengen 400 miljoen radiotoestellen en 130 mil joen t.v.-apparaten nieuws en toe lichting aan luisteraars en kijkers over alle landen. Voor ontspanning maar ook voor informatie zorgen verder nog 212.000 bioscopen. De ze gegevens zijn te ontlenen aan 'n lijvig boekwerk, dat zojuist voor de Unesco van de pers is gekomen: „World Communications". Opmerkelijk is de uitkomst, dat al le media voor massa-communicatie de afgelopen tien jaar sneller in om vang zijn toegenomen dan de rela tieve groei van de wereldbevolking met uitzondering echter van de dagbladpers. De wereldbevolking nam in tien jaar toe met 26 percent, het totaal aan radiotoestellen echter met 60, bioscopen met 100 en t.v.- toestellen met 200 percent. De kran ten stegen in oplaag „slechts" met 20 percent. Vooral in de ontwikkelings landen deden pers, radio en film een forse stap vooruit. Televi sie, in 1953 nog onbekend in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, heeft de uit hoeken der aarde momenteel wel na genoeg bereikt Voor ontspanning heeft de bioscoop niet zoals men wel eens denkt afgedaan Integen deel. Per week gaan thans ruim 300 miljoen bezoekers door de tourni quets. Onevenwichtig Zien we naar de nieuwsvoorziening, dan blijkt binnen tien jaar het aan tal persbureaus gestegen van 96 in 54 landen tot 155 in 80 landen. Maar! zelfs deze grotere spreiding in de dagbladsector neemt het feit niet weg, dat de nieuwsmedia nog altijc5 onevenwichtig over de wereld zijn verdeeld. Zeventig percent van de wereldbevolking, met name in de honderd landen van Afrika, Azië en Zuid-Amerika komen informatie te kort. Europeanen zijn de beste dagblad klanten; zij nemen 38 percent van dt dagelijkse produktie af. Noord-Ameri kanen 23 percent en Afrikanen, Azia ten en Zuid-Amerikanen te zamen slechts 26 percent. In Engeland, waar het drukst gelezen wordt, worden er per honderd inwoners 51 kranten ge lezen. Maar in Afrika en India bij voorbeeld is er voor iedere honderd man maar één. In de meeste landen is de dagblad- produktie sinds 1950 aanzienlijk toe genomen. In de Verenigde Staten kwamen in 1954 dagelijks 59 miljoen exemplaren op straat; nu zijn 't er 4 miljoen meer. In Japan en de Sov jet-Unie heeft men per dag het ronde cijfer van 39 miljoen bereikt. Dat be tekent voor eerstgenoemd land 5 mil joen meer dan tien jaar geleden en voor Rusland zelfs 9 miljoen. 2700 radiozenders Wat radio betreft is er eveneens nog altijd een groot verschil tussen de aantallen ontvangers in ontwik kelde en minder-ontwikkelde landen, ook al is het aantal radiotoestellea in de wereld veel sneller omhoog ge gaan dan dat van de dagbladen. Afri ka en Azië hebben per honderd inwo ners minder dan vijf toestellen. In Amerika, Europa, Australië en Rus-' land heeft de Unesco aantallen geno teerd die regionaal uiteenlopen van 10 tot 73. Parallel daarmee loopt het aantal zenders over de verschillende we relddelen. Afrika had in 1950 140 radiozenders, in 1962 370. Dat is een aanzienlijke vooruitgang, maar de ze staat volledig in de schaduw van de ontwikkeling in bijvoorbeeld Europa. Daar nam het aantal ra diozenders in tien jaar toe van 566 tot 2.700. In Zuid-Amerika werd het zenderpark met 100 pet. uitgebreid, in Azië met 200 pet. en in de Sov jet-Unie zelfs met 300 pet. Hoewel de populariteit van de tele visie groot is, meent men bij de Unesco niet. dat er binnenkort een einde zal komen aan de aantrekkings kracht van het medium radio. Vooral -inds de komst van de transistor is 'net aantal ontvangtoestellen sterk ge groeid En de nieuwe ontwikkeling is al gaande: de transistor wordt alweer overvleugeld door de z.g. tunnel-dio de. Experts verwachten, dat binnen de komende tien jaar radiootjes, zo klein als een polshorloge, algemeen ingang zullen hebben gevonden. Zij ontlenen hun energie aan de warm te van het menselijk lichaam. Televisie houdt langs eigen weg en lijnen intussen zijn eigen zegetocht. In feite is het nog maar 27 jaar ge leden, dat dit medium voor het eerst voor het grote publiek beschikbaar kwam. Nu breidt het zijn reikwijdte uit met werkelijk verbazingwekken de snelheid. In 1950 was er in Afri ka, Zuid-Amerika, Azië en Australië geen enkel ontvangtoestel. Nu zijn er netten in nagenoeg alle landen ter wereld Van elf miljoen toestellen in 1950 is het aantal t.v.-app3raten in 1963 gestegen tot 130 miljoen. Het aantal zenders is eveneens op spectaculaire wijze toegenomen. Binnen tien jaar kwam het van 130 op 2.380. Voor eerst staat meer dan de helft van het totale aantal toestellen niet meer in Amerikaanse huiskamers. Europa heeft de sterkste groei voor wat be treft het zenderpark te zien gegeven: van 15 In 1950 tot 1.160 vorig jaar. De ontwikkeling van de televisie heeft in enkele landen van Noord- Amerika en Europa aanleiding gege ven tot een duidelijke terugval van de film. Maar over heel de rest van de wereld is het aantal bioscopen nog altijd stijgend. Het kwam in tien jaar van 100.000 op 212.000. De grootste uitbreiding lag in de Sovjet-Unie en de ontwikkelingslanden, waar mobie le installaties voor een toename van het kijkend publiek zorgden. Afrika en Azië blijven in het algemeen nog achter. Opmerkelijk is dat de Verenigde Staten, altijd de grootste producent van films, sinds het midden van de vijftiger jaren is overvleugeld door Japan, India en Hong Kong. In 1960 waren er 26 landen, die per jaar twintig of meer grote films maak ten. Twaalf ervan waren *e vinden in Europa, acht in Azië, twee in Noord-Amerika, twee in Latljns- Vmerika en een in Afrika. Ook Rus and hoort bij dit lijstje. Maar afgewacht dient te worden if ook bij de grote filmproducenten zich niet de ontwikkeling zal voor doen, die in Amerika en Europa te zien is sinds de televisie er furore heeft gemaakt. Het volgend Unesco- overzicht zal 't over tien jaar leren. De Amerikaanse producent Carl Foreman gaat een film maken over het leven van Sir Winston Churchill. Op de foto Sir Winston en Carl Foreman in gesprek over de film welke geïnspireerd is op de auto biografie van de Engelse staatsman. (Van onze radio en t.v.-redactie) e uitvoering van Johann Sebastiaan Bach's „Matthaus Passion" door het Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jo- ehem wordt zondagmiddag rechtstreeks en stereofonisch uitgezonden door de A.VJR.O.-radio. Weliswaar is de zender van Hilversum n nog niet geschikt voor stereofonische uitzendingen, doch er kan gebruik wor den gemaakt van de stereofonische ap paratuur van de zender van Hilversum I. De K.R.O. en de N.C.R.V hebben het zangkoren, aecordeongez goed gevonden dat de A.V.R.O. van de te Stalen premie inzake apparatuur gebruik maakt. Vrouwen gedood door gas Zaterdag bleef het in het huis van de dames Distelblom lange tijd stil en om dat de buren, bij ervaring wisten dat de bewoonsters altijd vroeg bij de hand waren, kregen zij argwaan en waar schuwden zij de politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning. Er hing een sterke gasiucht. De 64-jarige mejuf frouw J. Distelblom bleek reeds te zijn overleden, haar 54-jarige zuster Johan na was nog in leven en is ijlings naar het „St.-Jansziekenhuis" in Laren over gebracht. Daar is ze gistermorgen over leden. De politie heeft vastgesteld, dat een gasslang van de leiding was los gesprongen, waardoor het gas vrij kon uitstromen. GEEN OVEREENSTEMMING TUSSEN DE BUMA EN DE CEBAM GEESTELIJKE VERZORGING Als dienstplichtig militair, sinds 1953, als sergeant sinds 1954, met herhalingsoefe ningen in 1957 en 1960 ben ik tal van malen door verscheidene en verschillen de legerpredikanten geestelijk verzorgd. Waar deze verzorging vervuld werd door een meerdere, een militair meerdere met sterren op de kraag, droeg ze ge woonlijk het karakter van een toespraak vol leuzen anti Rusland, anti opstandig heid en anti de vrouw als gebruiksarti kel. In de houding staande werden de 40 tot 200 man aan de heer luitenant- of kapitein-dominee gemeld waarna de in structie als boven vermeld begon. De dominee die niets anders wist te doen dan Prisma-boekjes en eigen pro bleempjes toe te lichten zal ik maar bui ten beschouwing laten. Een figuur als dominee Bos is voor mij een echte leger- predikant, predikend voor het leger c.s Hem herken ik. Hij heeft mij 21 maan den plus 2 maanden in de kou laten staan. Temidden van zijn sterren geen plaats voor de gewone vreugde en het kleine verdriet van zijn wel geünifor meerde maar toch echt niet uniforme „onderdanen". Maar de dominees die iets tegen deze wijze van geestelyke verzor ging durven zeggen, herken ik niet. Dat is iets nieuws. En stellig ook voor mijn mede-oudgedienden. Zomaar te zeggen, dat doden zonde is. Dat de ander er niet is als schietschijf of prikpop. De legerpredikanten vallen niet onder de krijgstucht, dus kan de minister niets doen. De hervormde synode schrijft wel veel, maar ja Ondergetekende is geen lid van vrede lievende organisaties. Hij kan niet meei doen dan dit ingezonden stukje en daar bij adviseren: 1. Trek alle legerpredikanten hun uni form uit. 2. neem andere predikanten dan ds. Bos en de zijnen. Terneuzen. H. Hoek Bilderdijkstraat 7 PRIJSBINDING EN ARBEIDSMARKT HET STAAT DEZE WEEK IN Hoe ziet Panorama de bloemenpiraat van Drakesteyn, die Prinses Beatrix een merkwaardig avontuur deed beleven Ernstige waarschuwing van de hoofdredactie tegen het benijden van miljonairs en het jaloers zijn ■op welgestelden. ar/gy-f-y ft- *A Waarom is het zo dringend nodig dat het Nederlandse be taalde voetbal grondig wordt gesaneerd? Clubs, die veertig procent méér aan salarissen 'betalen dan hun totale inkomen bedraagt, zijn er ook! .Hogepriesteres, die wetenschappe lijk speurwerk doet voor B.B.C., verklaart dat zij een werkelijke heks is. Zij doet een boekje open over de zwarte magie die zij met anderen beoefent. Wat hebben Cor Steyn en zijn elektronisch orgel te maken met de groen-witte harmonie van F.C. Hilversum? Gevecht met de dood in de dakgoot. PANORAMA-EXCLUSIEF: Hoede Poolse „oom en tante" van Don Carlos, die in Ukkel wonen, door een telefoongesprek uit een res taurant in Soestdijk een crisis in Nederland hielpen voorkomen: merkwaardige achtergronden van de verloving van Prinses Irene zo boeiend is nu PANORAMA Het bovenstaande is slechts een willekeurige greep uit de rijke, geschakeerde inhoud van het deze week verschijnende nummer van Nederlands grootste gezinsblad met de beroemde humoristische voor- en achterpagina met zijn kleurenweelde en schat aan actu aliteiten, iet zijn spannende ver halen en zijn originele cartoons. Mis het niet! Abonneer U! Telkens blijkt Panorama bij de kiosken uit verkocht te zijn. Vul NU deze bon in. Koop de wekelijkse vreugde die Panorama is. In open enveloppe met 5 ets postzegel verzenden aan Panorama-Haarlem. Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama a f0.40 per v/eek/ f 5.20 per kwartaal (door halen wat niet verlangd wordt). ELEKTRODENFABR1EK EN WALSERIJ Alle beschikbare terreinen in de Botlek uitgegeven De gemeente Rotterdam en de Aluminium en Chemie Rotterdam N.V. hebben een overeenkomst ge tekend waardoor deze N.V., een dochterbedrijf van de Zwitserse Alusuisse, in het Botlekgebied, een terrein van circa 70 ha ter beschik king krijgt voor de vestiging van een elektrodenfabriek en een alu- miniumwalserij. Het gaat hier om een investering die verscheidene honderden miljoenen guldens om vat. De grond is uitgegeven onder erfpacht voor de tijd van 100 jaar. De walserij zal een capaciteit krijgen van 100.000 ton per jaar. Het is niet uitgesloten dat en kele grote Nederlandse bedrijven (Hoog ovens en Billiton) zullen participeren. Beide bedrijven werken al samen met de Alusuisse in de aluminiumfabriek die in Delfzijl wordt gebouwd en die onder meer afnemer zal worden van de Rot terdamse elektrodenfabriek. Een deel Naam van de N.S. „gemoderniseerd" De N.V. Nederlandsche Spoorwe heet voortaan de N.V. Nederlan.^ Spoorwegen. Een statutenwijziging, die vorige week is bekrachtigd, heeft het mogelijk gemaakt de „ch" uit de naam van het bedrijf dat dit jaar 125 jaar bestaat te verwijderen. De statuten zelf zijn ook omgezet in nieuwe spelling. In de statuten is teveus de titel president gewijzigd in president- directeur. De K.R.O.-t.v presenteert donderdag het spel ,3Er komt een engel naar Babyion" van Friedrich Duerren- matt in de vertaling van Ad den Besten. Regie Frans 't Hoen, de cors Cor Hermeier. Op de foto An- dré van den Heuvel als Akki en Paula Petri in de rol van het meisje Kurrubi. van de produktie van de fabriek in Delf zijl zal weer verwerkt worden in de walserij in het Botlekgebied. Dc grond stof voor de aluminiumproduktie, aluin aarde, zal gedeeltelijk uit Suriname komen. Met de uitgifte van deze 70 ha industrieterrein in de Botlek Is in feite al het daar beschikbare terrein uitge geven. Ambtenarengerecht NIET BEVOEGD TOT EEN UITSPRAAK OVER DOKTERS KOSTEN IN BUITENLAND Het ambtenarengerecht te Den Haag heeft zich gisteren niet bevoegd ver klaard in de zaak, die de directeur-gene raal van de provinciale waterstaat in de provincie Zuid-Holland, prof. ir. J. L. Klein, aanhangig liad gemaakt: tegen de Centrale Commissie van de Inter provinciale Ziektekostenrokenlng (I.Z. Enige tijd geleden had prof. Klein een speciale reis gemaakt naar Freiburg om bij een arts aldaar geneeskundige hulp te zoeken voor zichzelf, zijn vrouw en zijn zoon. De centrale commissie van de I.Z.R. had geweigerd de kosten van dit bezoek, circa 80 gulden, aan prof. Klein te vergoeden, omdat zii van me ning was, dat speciaal in het buitenland gemaakte ziektekosten niet kunnen worden vergoed. Het ambtenarengerecht overwoog onder meer, dat op grond van de ambtenaren wet het beroep had dienen te worden in gesteld bij Ged. Staten, die een beslis sing eerst nemen, nadat de provinciale beroepscommissie hierover een advies heeft uitgebracht. Van de beslissing van Ged. Staten kan hoger beroep wor den aangetekend bij de centrale raad van beroep. Klager werd daarom niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep. Het is nog niet bekend of prof. Klein zich bij deze beslissing van het ambte narengerecht zal neerleggen of dat hii zich zal wenden tot de centrale raaa van beroep. Wel is van de aanvang af rekening gehouden met een niet-ontvan- kelijkheïdsverklaring van het ambtena rengerecht. Daarom heeft prof. Klein intussen ook beroep ingesteld bij Ged. Staten, vooral omdat anders de termijn hiervoor zou verlopen. De behandeling van de zaak door de provinciale instan ties is echter opgeschort in afwachting van de beslissing van het ambtenaren gerecht. Voor de tweede maal zal de stereofoni sche apparatuur van Hilversum I wor den overgeschakeld op Hilversum II op donderdag 2 april bij de uitzending van de eerste uitvoering in Nederland van de, door de in 1944 overleden Italiaanse idonai, ge Romeo Beide uitzendingen kunnen de luiste raars eveneens ontvangen via t.v.-kanaal 33. althans de luisteraars die wonen binnen het bereik van de zender te Lo- pik. De steunzenders hebben nog geen stereovoorziening. De besprekingen van het Cebam (Cen traal Beraad Amateuristische Muziek- bcoefemng) en Buma over een door de harmonie en fanfaregezelschappen, ;ezelschappen e.d. „,<e muziekauteurs- zonden stuk, van een mug een olifant recht naar draagkracht, hebben niet tot maakt Als U in deze trant de consu- overe' nstemming geleid. i ment voorlicht, kan men moeilijk meer van een neutrale bond bedrijven en" supermarkten kan men niet spreken, daar deze onder eigen naam en verpakking hun artikelen aan de man brengen, en zeker nooit, dus ook al waren er geen vastgestelde prijzen, van naam en verpakking zouden veran deren. Nu men met de lonen en prijzen poli tiek denkt vast te lopen, moet men toch Iemand de schuld geven, zoals met vele zaken al is gebeurd en nog zal gebeu ren. Een ding is zeker, dat in diverse staten van Amerika waar geen vastge stelde prijzen zijn, de prijzen hoger lig gen dan in die staten waar de prijzen zijn vastgelegd. Uw betoog over de koude sanering en de stuwing naar het grote winkelbedrijf en supermarkten zijn voor de midden stand geen zorgen. Die gaan eerder uit naar de overheid, welke onder druk van S.E.R. en vakbonden, met vele treite rende dwang wetten en wetjes het de kleine zelfstandigen moeilijk maken en aldus het vaarwater voor de grootbe drijven vrij maken. Voor uw oplossing van het vraagstuk van de overspannen arbeidsmarkt om daar de uitgerangeerde winkeliers in onder te brengen, zou ik nog een betere oplossing voor weten, namelijk nu de PJB.O op haar laatste benen loopt zou men er beter aan doen het daar toch al overbevolkte gedeelte van het personeel naar de arbeidsmarkt over te hevelen wij zouden dan verlost zijn van de weet ik wat al formulieren, terwijl de kleine zelfstandigen wat vrijer adem zouden kunnen halen, en niet voor de geringste flauwekul voor de economi sche rechter gebracht worden. Regeren is vooruitzien, en t onze overheid onze goede vakmensen aanspoort naar andere landen te emi greren, en ze importeert daarvoor in de plaats Spanjaarden, Italianen enz. met alle nare gevolgen van dien, daar kan een middenstander niets aan doen. Wanneer de vakbonden met hun c.a.o. (vastgestelde arbeidsprijzen) witte lo nen willen, die toch zwart worden, en het vertrek der bouwvakkers daardoor naar Duitsland helpen bevorderen, met als wrange bijsmaak, dat vele gezinnen in de steek worden gelaten, ten koste van de gemeenschap Komen, omdat het hoofd van het gezin geen geld meer overstuurt en in de Heimat met de lus tige weduwen feestvieren, ook daar kan de middenstand niet aan doen Waar ze wel wat aan kunnen doen. Is loopt heus wel los met het duchtig J™*»'Wj ^„^kiezingen goed uit hun en van de Zeeuwse middenstand in-1 doppen te kijken, en waag het er eens zake verticale prijsbinding wanneer i ®en ^eer ?P« ool< eei? zwevende kiezer U zoals met het plaatsen van uw inge-1 *e zlJn» munter kan je er niet op wor- „preken. Onder- Hoewei Buma s wens niet in vervulling getekende, heeft in zijn ingezonden ar- ïs gegaan, komt het er in de praktijk ajs zelfstandige juist gepleit voor toch op neer dat organiserende verem- opheffing van verticale prfisbindin gingen, die gebruik willen maken van ecj,ter er vermeld maar aan ook Al de beschermde muziek in het openbaar LE 00k van de grote concerns waarvan (openbaar in be zin van de auteurswet) a al„deie„ z0 gïwild zijn)! dit alleen kunnen doen als ze m het be- J zit zijn van een bewijs van Buma's toe- Wanneer men echter van middenstands stemming. Overkoepelende organisaties, zijde er op wijst, dat de artikelen eer- omvattende meer dan 20 leden, zullen ^er duurder, dan goedkoper zouden (Advertentie) alsnog in de gelegenheid worden gesteld worden met de opheffing hiervan, is dit ten behoeve van de leden een collectieve ju'St voor d.ie artikelen welke schaars overeenkomst te sluiten. |zlJn. en op levertijd worden geleverd. Immers schaarse goederen, zijn dure [goederen, en wanneer deze vrij zouden zijn, zouden ze inderdaad duurder zijn, dan nu, de prijzen zfln vastgesteld. ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Last van reumatiek, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. En veilig. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. jverd worden onder geadviseerde vCi- koopprijzen. Men hoeft zich daar niet aan te houden en de vooruitstrevende I middenstander die graag zijn omzet ziet vergroten, houdt zich daar dan ook niet OP KOUSEVOETEN heeft de raad van Wissenkerke maan dagmiddag het gloednieuwe sportgebouw in de „scholen- wijk" betreden, waar de jeugd van de Noordbevelandse ge meente nu al enkele maanden de lessen lichamelijke oefening krijgt. Het was een vriendelijk verzoek aan het gezelschap, toen men de zaal met de tere, min of meer verende vloer van kurklinoleum binnenstapte om dit „pronkstuk" te bezichtigen. Wissenkerke heeft met zijn gymnastiekzaalaccommodatie /an ongeveer 250 vierkante me ier en volledig geoutilleerde ne- /enruimten sinds kort heel wat vóór op verschillende andere Zeeuwse gemeenten. Daarom konden burgemeester P. Wisse en de beide wethouders de leden van de raad met gerechtvaardigde trots het project laten zien, waarvoor eni ge jaren geleden een bouwsom van ongeveer f 200.000 moest worden ge voteerd. Vijf jaar geleden, in 1958, werden in Wissenkerke de plannen „geboren". Het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Aliddelburg Goes maakte het bestek en ander half jaar terug kwam de rijksgoed- keuring voor het sportgebouw af. Aannemer A. C. van Hee uit Kamper land kon er aan beginnen. Er werd stevig doorgebouwd en in de loop van de zomer van vorig jaar konden de inrichters al in het complex binnen trekken. Toen zij het tegen het einde van 1963 verlieten had de gemeente een sportgebouw om trots op te zijn. Een zaal van 12 bij 21 meter met een glaswand, die met geen voetbalschot kapot is te krijgen. Burgemeester Wisse heeft het ten overstaan van de raadsleden geprobeerd Ii de zaal is een keur van gyrrmastiek- instrumenten opgesteld: drie klim- rekken (uitschuifbaar), een rek voor alle handbalspelen, klimtouwen. een bok, springkasten, ringen, matten, een paard, bruggen, klh.uouwen. De zaal wordt met heteluehtverwar- ming langs de vloeren op een pretti-l ge sporttemperatuur gehouden; er is een flinke bergruimte voor de ver schillende toestellen. Men kan deze, zaal bereiken via twee gescheiden I kleedlokalen. Er tussen bevindt zichi 'n waslokaal met royale accommo datie. •n ruimte voor de verwarmingsketel en i een kamer met aparte was- en doucheruimte voor de instructeur completeren het sportgebouw van| Wissenkerke. dat als het ware aan-i leunt tegen de schoten, die het da-1 gelijks bevolken. De lagere scholen en de christelijke ulo. Juist de aan wezigheid van deze inrichting voor voortgezet onderwijs op Noord-Beve land neeft Wissenkerke een belang rijke troef in handen gegeven voor de bouw van deze sportaccommoda tie-binnenshuis. Laar ook de schoten van het andere Wissenkerkse kerndorp Kamper land maken er dankbaar gebruik van. Tweemaal pet week, op woens dag en donderdag, „pendelt" de schooljeugd van Kamperland naar nei sportgebouw van Wissenkerke. Dat kost een bedrag van 70 per .veek aan dc gemcem.e, want er moe ten op die dagen heel wat ritjes heen jn weer women gemaakt „Maa om lie kosten op te vangen Krijgen we ;en uitkering naai net aanuu _s- iren, dat er van het sportgebouw ge- iruik wordt gemaakt vertelde ons lurgemeester Wisse, „en dan draaien .ve er net uit" c is de jeugd van Kamperland liet rit je waard, dat uunje gymnastiek >p de 12 mm dikke, verende vloeren ran het nieuwe sportgebouw. Er vvordt clan naar hartelust gymnastiek j cd reven. Kvenals de twee sportclubs van Wissenkerke met het gebruik van het nieuwe gebouw bijzonder in hun nopjes zjjn. Men Is de oude, be krompen sportgelegenheld in een klein lokaal van de openbare lagere school al lang vergeten. (Foto P.Z.C.) den. Goes. Johan de Witte. KONINGIN LAAT PALEIS HET L00 ONBEWOOND (Van een onzer redacteuren) Koningin Juliana heeft beslist dat geen speciale bestemming wordt gegeven aan palcis Het Loo bü Apeldoorn. Dit kroon domein zal voorlopig niet worden bewoond door een lid van het koninkUjk huis. Evenmin ligt het in de bedoeling dit verblijf te laten fungeren als onder komen voor hoge gasten. Enige tijd geleden nog werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat dit witte kasteel als residentie zou gaan die nen voor prinses Irene. Maar de kans hierop is definitief verkeken nu zij heeft bekendgemaakt zich in het buitenland te willen vestigen. Misschien dat later Het Loo nog eens zal dienen als woonstee voor prinses Margriet of prinses Chris tina. In ieder geval moet dan eerst een ingrijpende en ook vrij kostbare ver bouwing worden Uitgevoerd. Intussen heeft koningin Juliana opnieuw goed gevonden, dal het hofpersoneel dit jaar weer voor vakantiedoeleinden mag beschikken over het buitenverblijf van wijlen koningin Wilhelmina, de Ruygen- hoek, in de duinen bij Scheveningen. Volgens de R.V.D. zal er ook voor dit huis waarschijnlijk geen speciale bestem ming afkomen. Mogelijk, dat ook hier te zijner tijd een der prinsessen zal wil len wonen. Johnson: hulp voor Latijns-A merika President Johnson heeft gisteren beloofd dat de Verenigde Staten met hun volle macht elke poging van het communisme om Latyns-Amerika binnen te dringen zullen weerstaan. Johnson sprak tot de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) op de der de verjaardag van de „Alliance for pro gress", een program voor ontwikkeling van Latljns-Amerika. dat is ingezet door wijlen president John Kennedy als een voortzetting van de zogenaamde poli tiek „van goede nabuurschap", waarvan wijlen president Franklin D. Roosevelt de geestelijke vader was. Johnson verklaarde dat het „bondgenoot schap voor vooruitgang" de enige weg ■as voor degenen die „geloven dat het •elzijn en de waardigheid van de mens zij aan zij vooruit kunnen gaan". Hij riep op tot grotere samenwerking, een grotere mate van eigen initiatief van de kant der Zuidamerikaanse landen om het bondgenootschap te bevorderen. Overijsel bepleit een verhoging van inkomsten Gedeputeerde Staten van Overijsel heb ben de minister van binnenlandse za ken gevraagd te bevorderen, dat het aandeel van de nationale financiële koek voor het provinciefonds wordt vergroot Voorts is de aandacht van de minister gevraagd voor een spoedige invoering •an de wet uitkeringen wegen, voor ver- uiming van het provinciale belastingge bied en voor wijziging van de verdeel sleutel van het provinciefonds. En dit allemaal met het oog op verbetering van de budgettaire positie van de provincies. De begrotingspositie van Overijsel voor 1964 wordt krap genoemd. Gedeputeer den merken op. dat die positie vooral is veroorzaakt door de sterk gestegen sa larislasten. Bep van Gelderen van V.T.V. vijfde in Eindhoven Bij de in Eindhoven gehouden districts wedstrijden van het K.N.G.V voor meis jes heeft Bep van Gelderen van V.T.V. uit Vlissingen besteg gelegd op de vijf de plaats met 32.25 pnt als volgt be haald vrije oefening 8.60 pnt. brug on gelijk 7.55 pnt, balk 8.10 pnt en paard- sprong 8.- pnt Mej W. Meerman, even eens van V.T.V., werd met een totaal van 28.60 pnt (vrije oefening 7 95 pnt, brug ongelijk 6.- pnt, balk 7.65 pnt en paardsprong 7.- pnt) elfde Eerste werd mej. L Lipkowa van P.S.V. uit Eind hoven met een totaal van 35.50 pnt (vrije oefening 9.10 pnt, brug ongelijk 8.90 pnt, balk 8.10 pnt en paardsprong 9.40 pnt).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4