PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT JOHNSON DIENT PROGRAM TEGEN ARMOEDE IN Voor 100.000 jongeren speciaal werkkorps Bemiddeling Roemenen mislukt? Souburg worstelt met enorm verkeersprobleem Vrijwilligerskorps om armoede te helpen bestrijden Kanaal Nieuw initiatief in kwestie - Duitsland Amerikanen mogen neergeschoten piloot bezoeken Turks parlement achter eventuele invasie op Cyprus „AKKOORD MET AMERIKANEN" S0EKARN0 WIL VRIJWILLIGERS VOOR STRIJD TEGEN MALEISIË Elfstedentocht 1964: in elf minuten GEMEENTE „SMEEKT" OM EEN NIEUWE KANAALBRUG Spoorwegovergang, brug en kruising provinciale weg; alles bij elkaar 207e jaargang - no. 65 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde, F B. den Boer en W. de Peeter. Hoofdredactie W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs T5 cent per week. 9.7S per kw.; franco per post f 10.- 2011Zlerik7.ee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Adv pr. 32 cl j. Min p. adv. 4,80. Ingez. med. l 8 regels) 32 ct. p. regel (min. 1.60). „Brieven b i-i,t* IS ct Bureaus: VlUelngen Terneusen. Arienaalstraet 2. tel. rer Oiro 3W3M PZC Middelburg. Dinsdag 17 maart 1964 Jacht van zes ton in de R.A.I. Pagina 3 AAN CONGRES 962,5 MILJOEN DOLLAR GEVRAAGD President Johnson heeft gisteren het Amerikaanse Congres ge vraagd in te stemmen met zijn voorstel de strijd aan te binden te gen de armoede. Een program waarvoor hij een bedrag vraagt van 962,5 miljoen dollar. In een speciale boodschap aan het congres stelde Johnson de oprichting voor van een nieuw federaal bureau voor economische mogelijkheden dat geleid zou moeten worden door de directeur van het Amerikaanse vredeskorps, Sargent Shriver. Voorts vroeg hij de instemming van het congres voor de instelling van een werkkorps dat uiteindelijk 100.000 jongeren zal moeten tellen. Trailer vloog bij Roermond uit de bocht Een grote ravage ontstond maandag op de Elmpterioeg onder Roermond toen een trailer van een grote autotransporteur uit Antwerpen uit een flauwe bocht vloog en in een lager gelegen veld terechtkwam. De combi natie vervoerde acht nieuwe auto's van de fabriek in Keulen naar Gent in België. Twee van deze wagens werden een eind weggeslingerd en lie pen ernstige schade op. Twee andere wagens, die wel op de transpor teur bleven staan, werden eveneens ernstig beschadigd In zijn boodschap vatte Johnson zyn pro gramma samen in vijf punten: bijna 500.000 jonge Amerikanen die thans verstoken zijn van ontplooi ingsmogelijkheden zullen een kans krijgen hun kundigheden te ontwik kelen, voortgezette scholing te ont vangen en nuttig werk te vinden. Federale hulp Iedere gemeenschap in de Verenigde Staten zal in staat worden gesteld een anti-armoedeplan te ontwikke len om de eigen problemen op te los sen. Daarvoor zal federale hulp wor den verstrekt om de plannen te kun nen uitvoeren. 8000 tot 5000 vrijwilligers zullen wor den aangeworven om overal in het land mee te helpen de armoede te bestrijden. Een systeem van schenkingen en le ningen zal worden ingevoerd ten be hoeve van zakenlieden en boeren om gezinnen met lage inkomens te hel pen. De regering zal een bureau oprichten voor economische mogelijkheden dat als nationaal hoofdkwartier zal die nen in de strijd tegen de armoede. De Roemeense delegatie die heeft gepoogd een brug te slaan tussen Rusland en de Chinese volksrepu bliek, heeft blijkbaar geen succes geboekt, zo is gisteren gezegd door diplomatieke waarnemers. De onder leiding van premier Maurer staande Roemeense delegatie is gisteren, na een conferentie van twee dagen met premier Nikita Kroesjtsjew en andere Russische partijleiders, naar Boekarest vertrokken. Zij was tevoren in de Chi nese volksrepubliek en Noord-Korea ge weest. Terwijl de delegatieleden Kroesjtsjew te Gagra. een vakantieplaats aan de Zwar te Zee. op de hoogte stelden van het Chinese standpunt ter zake ran de Chi- tot" 17 april zullen worden vergezeld noes-Russische geschillen, kwam radio door H. K. H. de prinsessen Beatrix en Peking weer in de ether met voor Mos- Ircne. kou bestemde beschuldigingen J Verwacht wordt, dat het Chinees-Rus- sische geschil zich in de komende weken I Op de brug te Souburg is het een fjzal toespitsen. Kroesjtsjew is van plan S waar gedrang. Fietsers en voetgan- j. volgende maand te Eoedapest en te Mos- gers belemmeren er de doorgang kou besprekingen te voeren met com- voor het snellere verkeer. munistische 'eiders uit Oost-Europa, i'Foto P.Z.C.Ï Prinsessen Beatrix en Irene gaan ook. naar Mexico Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat II. M. de koningin en Z. K. H. de prins op hun reis naar Mr-xiei „Hefboom" Ook stelde de president de oprichting voor van een binnenlands vre deskorps dat „de vrijwiligers van Amerika" zou moeten heten en waarin jongeren en ouderen verenigd zouden moeten worden om met de hun ten dienste staande ervaring de armoede te bestrijden. Het voorgestelde werkkorps voor jon geren zou moeten worden samengesteld uit jongeren tussen de 16 en 21 jaar die geen nuttig werk kunnen vinden. Voor het eerste jaar denkt Johnson aan een korps van 40.000 van deze jongeren, verdeeld over een honderdtal kampen. Ongeveer de helft van hen zou te werk worden gesteld op speciale projecten om arbeidservaring op te doen. De andere helft zou basisonderwijs en scholing in bepaalde beroepen krijgen. Johnson waarschuwde dat het program de armoede niet van de ene op de dere dag zal doen verdwijnen. „De moede is diepgeworteld en de oorzaken ervan zijn vele", zei hij. De president voegde daar echter aan toe dat het programma de weg zal wijzen naar nieuwe mogelijkheden voor mil joenen Amerikaanse burgers. ..Het zal een hefboom zijn", zo verklaarde hij, „waarmee wij kunnen beginnen de deur te openen voor de welvaart len nog buitengesloten zijn". China-Rusland BONDSKANSELIER ER HARD „Gesprek over een passenregeling voortzetten" Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft gister morgen in een rede op het congres van de Christen-Democratische Unie te Hannover gewag gemaakt van een nieuw initiatief met be trekking tot het Duitse vraagstuk, waarvan de denkbeelden kortge leden door de Westduitse regering aan de westelijke bondgenoten zijn voorgelegd. Met dit nieuwe initiatief /ou Erhard de Westduitse oppositie dp wind uit de zeilen willen nemen en willen voorko- Wat de Westduitse overwegingen pre cies inhouden zei Erhard niet. In grote trekken komen ze echter op het vol gende neer: de vier grote mogendheden hebben zich ertoe verplicht, de eenheid van Duitsland te herstellen: de essen tiële doelstelling van de Westduitse po litiek blijft de hereniging van Duits land en niet een voorlopige regeling: de voortgang op de weg naar hereni ging moet gekoppeld worden aan vor- i deringen op de weg naar ontwapening en regeling van de kwestie van de Euro-1 pese veiligheid: getracht moet worden, de wegen en middelen te vinden om een einde te maken aan het menselijk leed dat door de verdeling van Duitsland wordt veroorzaakt. De Westduitse rege ringsleider noemde dit laatste een bran dende kwestie Een Amerikaanse officier is gistermid dag van Berlijn naar Maagdenburg ver trokken voor een bezoek aan een var de drie inzittenden van het op 10 maart boven Oost-Duitsland neergeschoten Amerikaanse vliegtuig, die daar in een ziekenhuis wordt verpleegd. Van Ame rikaanse z(jde werd bekendgemaakt dat de Russische militaire autoriteiten de mogelijkheid tot een bezoek hadden ge opend. Verder werd meegedeeld dat, voor zover bekend, de verwondingen van de vlieger niet ernstig zijn. Over het lot van de twee andere inzittenden van het vlieg tuig is echter nog niets bekend. De Rus sen hadden geweigerd inlichtingen c hen te verstrekken Doelend op de kwestie van de pasjes regeling voor Westberlijners zei hij: „De vrijheid van de mensen is geen han delsobject" Erhard sprak zich uit voor voortzet ting van de onderhandelingen over <le hezoekerspasjes, maar verklaarde dat pas van een wezenlijke normalisering gesproken kan worden wanneer het vrije verkeer in geheel Duitsland her- Een verenigde vergadering van het Turk-' se parlement heeft met nagenoeg alge mene stemmen de regering bevoegdheid verleend om zonodig op Cyprus te inter veniëren. De regering had hierom ge vraagd met het oog op de Griekse ver klaring dat een Turkse landing op Cy prus oorlog tussen beide landen tot ge-j volg zon hebben. De vergadering achter gesloten deuren gehouden. Opdracht voor de vervaardiging van Kennedy-monument Aan do Amsterdamse beeldhou wer Renze Hettema is opdracht gegeven tot het vervaardigen van een borstbeeld van president Ken nedy. Het zal in brons worden uitgevoerd en op een sokkel wor den geplaatst. Enkele maanden geleden nam de Amsterdammer W. Booker het initiatief tot het stichten van een Kennedy-gedenkteken. Thans is bij hel 'comité, dat daartoe werd opgericht, het benodigde bedrag van 6500 gulden, op enkele hon derden guldens na, binnengeko men. Uit alle lagen van de bevol king en uit alle delen van het land is het geld afkomstig. Aan b. en w. van Amsterdam is schrif telijk verzocht een plaats voor het beeld aan te wijzen. Panama WASHINGTON ONTKENT De Panamese president, Roberto F. Chiari en de minister van buitenlandse zaken Galileo So- lis, hebben gisteren l>ekendge- maakt, dat de geschillen met de Verenigde Staten zijn opgelost en dat er een schriftelijke over eenkomst tot stand is gekomen. Een en ander is in regelrechte tegen spraak met het standpunt van de Amerikaanse regering dat er geen overeenstemming is bereikt. Soils verklaarde dat er. voor zover hij wist, een overeenkomst onderte kend is „tenzjj de Verenigde Staten van gedachten z(jn veranderd nadat ik mijn handtekening had gezet". „RACHMAN NIET BEREID TOT OVERLEG" Maleisië neemt maatregelen tegen infiltraties President Soekarno heeft gisteren de Indonesische jongeren opgeroe pen, zich als vrijwilliger te melden om Maleisië te helpen „verplette- In een toespraak in zyn paleis te Dja karta tot ongeveer veertig politieke en militaire leiders, leden van het diplo matieke korps en buitenlandse verslag gevers zei hy: „Toenkoe Abdoel Rach- Hoewel de winter 1963-1964 nu nagenoeg voorbij schynt wordt er toch nog een elfstedentocht gehouden, maar uiteraard niet op de schaats: een formatie Lockheed F 104-G „Starfighteri'-straaljagers van de Koninklij ke Luchtmacht zal vandaag de Friese Elfstedentocht vliegen in rond elf minuten. Vandaag komen namelijk de eerste voor de luchtverdediging beschikbare „Starfighters" bezit nemen van de vliegbasis Leeuwarden. .De „Hunter"-straaljagers zullen symbolisch afscheid nemen van de basis en om half twee vanmiddag zullen er de eerste „Starfighters", die er ge stationeerd worden, landen. Nadat deze toestellen zijn overgedragen, zal een formatie; bij wijze van kennismakingsvisite, de elf steden overvliegen. man (de premier van Maleisië) heeft duidelijk laten uitkomen dat hij niet bereid is tot overleg met mij om het geschil om Maleisië te regelen. Hij heeft zelfs in zijn land de mobilisatie afgekon digd. Nu doe ik in antwoord op zijn handelwijze een beroep op alle Indone sische jongeren, zichzelf op te geven als vrijwilliger en wij zullen ze niet alleen opleiden in liet militaire vlak maar ook voor verhoging van de produk- tie". T egenmaalregelen De Maleisische regering is inmiddels begonnen met het nemen van ..geheime tegenmaatregelen" om aan de Indone sische infiltrat.epoglngen in Singapore en Malakka het hoofd te bieden, zo heeft een woordvoerder van de Maleisi sche binnenlandse vc;!i?'neids-i;*nst in Koeala Loempoer gezegd. De maatregelen zijn genomen nadat vrijdag od de kust bii Kota Baroe Noord-M'alakkaeen kist met munitie voor een „brengun" was gevonden. De politie zei dat de kist 78 banden 20 mm. munitie bevatte, die in zeer goede staat verkeerden. Dorpelingen zeiden dat de kist het stem pel van de Indonesische regering droeg, en dat in het zand bij de kist de afdruk van het schoeisel van een kikvorsman was gevonden. Politie en militairen zochten de stran den tn de omgeving af naar nog meer Indonesische munitie of wapens. Het kanaal door Zuid-Beveland is de laatste maanden in Nederland om twee redenen in hel nieuws de nieuwe Schelde-Rijnverbinding via Kreekrak en Eendracht zal ccn belangrijk dec! van de huidige functie van de oude vaarweg overnemen en voort* hebben de gemeen ten langs het kanaal opnieuw de aan dacht gevraagd voor mogelijkheden, die zij hier voor industrialisatie zien. Vooral dit laatste punt doet de vraag echter rijzen: wat zal er te zijner tijd met het kanaal door Zuid-Beveland gebeuren? Na de totstandkoming van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding maakt het geen deel meer uit van de vaarweg tussen Antwerpen en de Rijn. zbdat dan de beslissing over de toekomst van het ka naal een strik! Nederlandse aangelegen heid is geworden. Weliswaar bepaalt ar tikel 33 van het nieuwe Schelde-Rijn- akkoord. dat dc oude verbinding ook van belang blijft voor het Bcneiux-ver- keer en dat over buiten-gebruiksteüing of belangrijke wijzigingen met België overleg moet worden gepleegd, het is niettemin een feit dat de Nederlandse regering dan de volstrekte zeggenschap over deze vaarweg heeft gekregen. Rc-erds eerder hebben wij opgemerkt: het kanaal door Zuld-Bcveland wordt in de toekomst vooral een Zeeuws be lang en daarom zal men hier nauwgezet acht moeten geven op alles wat Den Haag met dit kanaal voor heeft. Maar niet alleen Zeeland heeft er belang bij: België is het met name Gent. dat via Hansweert-Wemeldinge verbinding met de Rijn onderhoudt De afgelopen maan den is komen vast te staan, dat de Bel gische oppositie tegen de nieuwe Schel- de-Rijnverbinding voor zover die door Gent wordt geïnspireerd voor een groot deel voortkomt uit de angst dal Ne derland te eniger tijd de vaarweg door Zuid-Beveland zal af sluiten. In Antwerpen haalt men de schouders op over deze rees: een sluiten van het kanaal door Nederland acht men daar volstrekt on mogelijk, in de eerste plaats omdat daar mee de goede Beneluxverhouding wezen lijk zou worden verstoord, in de tweede plaats omdat Nederlands eigen econo mische belangen in het gedrang zouden komen. Maar dit Antwerpse betoog is tot dusver niet in staat gebleken de Gentse opposanten gerust te stellen. Zo is op dit ogenblik de opvallende situatie ontstaan, dat in België oppositie wordt gevoerd tégen het door dit land zo vu rig verlangde Schelde-Rijnakkoord, een oppositie gebaseerd op onzekerheid over de toekomst van een door hetzelfde Bel gië steeds gekritiseerd kanaaL Waarbij bovendien nog moet worden aangete kend. dat Gentse belangen hier samen vallen met die van Zeeland, althans ze ker met die van de gemeenten rond het kanaaL De vraag, die dus steeds belangrijker wordt, is: wat gaat er met bet kanaal Hansweert-Wemeldinge gebeuren' Een vraag, die mede actueel is, omdat de goedkeuring van het Belgisch-Neder landse Schelde-Rijnakkoord op dit ogen blik bij beide parlementen aan de orde is. We hebben de Nederlandse memo rie van toelichting er nog eens op nage lezen, ten einde na te gaan of de Neder landse regering zich ten aanzien van dit punt uitspreekt. Wij hebben één zin gevonden, een zin die we hier letterlijk citeren: „Dp nlpuwp vaarweg zal besparingen mogelijk maken bij het onderhoud en de verbetering van het kanaal door Zuid- Beveland dat minder scheepvaart zal hebben te verwerken terwijl boven dien ontwikkelingsperspectieven zouden kunnen worden geopend voor de aanlig gende Nederlandse gebieden". Indirect wordt hier dus meegedeeld, dat het kanaal in stand zal worden gehou den. terwijl er bovendien op wordt ge zinspeeld, dat de aangrenzer.de gemeen ten inderdaad van het kanaal kunnen profiteren. Echter: het is géén directe j toezegging, zij kan slechts uit deze zin worden afgeleid Toch zijn we verheugd dat de bewus te zin in de memorie is opgenomen. Wellicht is er nu voor die kamerleden, die betrokken zijn bij het uitbrengen van het voorlopig verslag, aanleiding de ministers om nadere mededelingen te verzoeken Wij geloven, dat daarmee veel onrust zou zijn weggenomen. In de eer ste plaats in Gent, maar ook in Zee- 'land. de gemeenten rond het kanaal (en |ook Terne jzen'l hebben bij deze vaar- iweg grote belangen. Fen duidelijke uit- spraak van de Nederlandse regering is derhalve van groot belang. „Voetpad der verdrukten". „Brug der zuchten". Men hoeft in Souburg deze woorden maar te gebruiken en iedereen weet wat wordt bedoeldde brug over bet kanaal in Souburg. Het hoeft geen verwondering te wek ken, dat de brug de Souburgers aan het hart ligt: het 3,75 me ter brede dek is de enige ver binding tnssen het oostelijke en het westelijke deci van de ge meente. „Uitsluitend voor plaat selijke verkeer", zegt rijkswa terstaat van de brug. „Zeker niet alleen van lokale aard", is de zienswijze van het gemeente bestuur. Overigens is de brug niet de enige doorn in het oog van de Soubnrgers. Daar komen nog bij het gevaarlijke kruis punt met de weg van Vlissingen naar Middelburg en de spoor wegovergang. Alle drie zijn het obstakels, die een voortdurende verkeersellende tot gevolg heb ben. De situatie is als volgt: komende van Oost-Souburg passeert men eerst de spoorwegovergang, daarna op nauwelijks tien meter de brug en na de brug eerst het jaagpad, dan de Nieuwe Vlissingseweg en vervolgens de vontweg. En (lat alles over een afstand van nog geen 150 meter. Een bijzonder gecompliceerd geheel dus en het is duidelyk. dat een nieuwe brug het probleem slechts voor een deel zal kunnen oplossen. Het ge meentebestuur van Souburg is zich dat ook bewust en streeft daarom naar een algehele oplossing. Om daartoe te komen beeft men de verkeersdeskundige van de gemeente Utrecht, de heer D. Bruininkweerd, aangetrokken. Op zijn initiatief is op vrijdag 24 januari 1964 van vijf tot zes uur 's middags een verkeerstel ling gehouden. Daarby bleek, dat 1531 voertuigen de kruisingvlakken jaagpad. Nieuwe Vlissingseweg. ventweg met verlengde van de ka- naalbrug naar Marnbcplein waren gepasseerd. Hiervan waren 896 voer tuigen van het langzame verkeer (fietsen en brommers) en 635 voer tuigen van het motorisch verkeer Over de brug gingen: van oost naar west 76 motorische voertuigen, 186 voertuigen van het langzame ver keer en 20 voetgangers en van west naar oost: 89 motorische voertuigen. 448 voertuigen van het langzame verkeer en 81 voetgangers, Totaal passeerden dus de brug: 799 voertui gen et) 101 voetgangers. Reeds in 1939 streefde men naar ver betering van de brug. Bij een tellin: in dat jaar van maandag 3 tot en met zaterdag 8 juli bleek, dat pe: uur gemiddeld 20 auto's. 5 motorrij wielen. 277 rijwielen. 6 bakfietsen. 1" andere voertuigen en 130 voetgangers de brug passeerden Sluitingen Een schryven van rijkswaterstaa van 3 februari 1964 lichtte de ge meente in o\er het aantal sluitingen van de brug voor het land verkeer in 1963. De brug was in 1963 in totaal 3073 maal gesloten geweest, tot nu toe het hoogst hekende aantal. De drukste maand was augustus met een totaal van 716 brugsluitingen. verdeeld als volgt: 4 zondagen met 24 sluitingen. 5 zaterdagen niet 110 sluitingen. 22 werkdagen met 612 sluitingen Het gemiddelde be droeg 24 sluitingen. De drukste dag was de zestiende augustus met 3' brugsluitingen. Neemt men een dar (Zte slot pag. 2 kol. 6) DR. SOEBANDRIO NAAR NEDERLAND I)r. Soebandrio, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, zal begin volgende maaiul Nederland bezoeken, zo meldt het Indonesische dagblad Suluh Indonesia. Het blad, hei officiële orgaan van de Nationalistische Partij, schrijft dat dit het eerste bezoek van een hoge Indo nesische functionaris wordt sinds de twee landen drie jaar geleden de be trekkingen afbraken wegens het geschil over West-Irian. Dr. Soebandrio is vol gens Suluh Indonesia uitgenodigd door zijn ambtgenoot, mr Luns. Het gesprek zou voornamelijk gaan over het ver sterken van de economische betrekkin- He' Nederlandse ministerie van buiten landse zaken en de Indonesische ambas sade in Den Haag hebben gisterochtend in antwoord op vragen meegedeeld dat hun over het tijdstip van minister Soe- bandrio's bezoek aan Nederland nog niets bekend is. Eerder was al gemeld dat minister Luns zijn Indonesische ambtgenoot had voor gesteld elkander in de nabije toekomst .te spreken over uitbreiding van de eco nomische banden. Van de zijde van de Indonesische ambassade is gisteren ver- nomen dat de Nederlandse uitnodiging ook mevrouw Soebandrio geldt. Franse sleepboot op Rijn gezonken gistermorgen is op de Rijn by Lobith de Franse sleepboot „Fecht" gezonken. De sleepboot, die toebehoort aan de Franse Communaute de Navigation Francalse Rhenane, verdween onder water by het draalen van de sleep, die komend uit de richting Duitsland, met de kop op stroom had liggen wachten voor de inklaringsformaliteiten. De be manning van de sleepboot kwam er met een nat pak af,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1