Gardegrenadiers defileerden in SLUIS Man, vrouw en twee kinderen verongelukt RUSLAND BIEDT MAKARIOS HULP AAN Generaal Lemnitzer greep vrijdagnacht in Jury spreekt schuldig uit over Jack Ruby Veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel LAAG WATER - SCHEPEN VAST VIJFDAAGS MILITAIR BEZOEK Versteviging van de banden burger-militair Wapens aan Nasser Weer rusiig Overstromingen in V.S. richtten zeer grote schade aan LEGER BEDWINGT REBELLIE VAN STAMLEDEN IN N00RD-DAH0MEY Oud-minister gearresteerd Vijf mensen door lawine gedood Bejaarde komt om bij brand Frontale botsing bij Haarlem NOTA'S VAN KROESJTSJEW AAN CYPRIOTEN EN TURKEN 207e jaargang - no. 64 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT j Zeeuwen beter dan WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Nederlands elftal Directie: F. van de Velde. P B den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnementsprijs 74 cent per werk. ƒ9.75 per kw.franco per port 10.— p. kw. Loue nummer» 15 ct Bureaus: Vllnlngen: Walstraat 58-60, tel. 2355 ib.g.g red 3508 adv 3647'3643>, Middelburg: Markt 51. te) 3841 (b.g.g. red. 2078'3169, adv. 2375). Goea: Gr. Markt 2. te!. 6140 (b. g-g. red. 7853, adv &2I3Oostbunr: lel 2335; Terneurer. ArsenaaUtraAt 2. r 2911, Zierikzeered. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv pr. 32 ct p. mm. Min. p. adv. /4.80. Ingei. meu. 3 x tarief. Kleine adv. rniax. 8 regels) 32 ct. p. regel (min. 1,W>. „Brieven bur. vat ijfburï: lel. 2335; Temeuren ArwrnaaHlraAt z tel. t blad" 23 ct. meer. Giro 350300 P.Z.C., Middelburg. Een jury van 12 gezworenen heeft Jack Ruby zaterdag schuldig ver klaard aan de moord op Lee Har vey Oswald, de vermoedelijke' moordenaar van president Kunne-, dy, en hem veroordeeld tot de dood in de elektrische stoel. Rubys voornaamste verdediger. Meivin Belli, kondigde met overslaande stem aan. dat hij onmiddellijk beroep zou la ten aantekenen. Belli vond de ui'ripraak eens te meer een bewijs, dat „Dallas een klein stukje Rusland in de Verenigde Staten is". Ruby, gedurende de vier we- ln doodse stilte la» Brown dc uit spraak die hem door de uit acht mannen en vier vrouwen bestaande Jury na bijna twee en half uur i/e- raadslaguii was ter handgesteld, voor: ..wij. de jury. achten de ver dachte schuldig aan moord met voor bedachten rade en veroordelen hem tot de doodstraf" Radio en l.v. Prins en prinses Beatrix naar V.S. Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn zaterdag in New York aangekomen voor een bezoek van tien dagen aan de Ver enigde Staten. De prins zal van 20 tot 22 maart de bij eenkomst in Williamsburg (Virginië). van de Bilderbergconferentie lelden. Naar verluidt verblijven de prins en zijn dochter bij vrienden in de buurt van New York. Tengevolge van de harde zuidoostenwind is de waterstand op de Wadden de laat- j ste dagen abnormaal laag. Vier schepen, drie beurtschepen van Amc-land en een niet materiaal voor de boortorens, zitten al een paar dagen op de Abtzandplaat vast. Van de kust af kan men zien dat op de platen zandverstuivingen plaats hebben, wat vrij zelden voorkomt. Onder invloed van de straffe oostenwind en als gevolg van de lage stand van het bovenwater was het zaterdagmiddag op enkele vaarten van het veer Schoonho- j ven-Gelkenes onmogelijk auto's mee te j nemen. Gisteren bereikte de waterstand voor deze tijd van het jaar en onder deze weersomstandigheden het laagterecord van 1.40 m. beneden N-A.P. Dat heeft tot gevolg gehad dat het veer gisteren van 12 tot 18 uur voor het autoverkeer testremd is geweest. Vermoedelijk zal at tussen vanmiddag twaalf en van avond zes weer het geval zijn. als op I november, toen Oswald werd doodge schoten. getuige zijn van de uitspraak in de muisstille gerechtszaal dankzij directe uitzendingen van radio en tele visie. Belli noemde de uitspraak van de jury de ..grootste gerechtelijke dwaling ln de geschiedenis van de Amerikaanse rechtspraak". De openbare aanklager Henry Wade vond de doodstraf volledig in overeenstemming met de feiten. On middellijk na hel neerschieten van de geboeide Oswald heeft hij gezegd, dat hij de doodstraf zou eisen. Volgens Wade was het neerschieten van Oswald eerder een moordaanslag op „onze regering en wetten dan on een mens. Pen niet Wade heeft verklaard dat gerechtelijke stappen die de verdediging kan nemen, Jack Ruby nog wel drie jaar van de elektrische stoel kunnen afhouden, ook uls die stappen zouden mislukken. Door handopsteking veroordeelden vier vrouwen en acht mannen, te zame nde jury in het proces-Ruby vormend, in Dallas de man, die de vermoedelijke moordenaar vun pre sident Kennedy neerschoot, tot de elektrische stoel. Foto yenomen van de Amerikaanse televisie. Voorafgegaan door hun eigen drumband en gevolgd door tiental len voertuigen met lichte vuurwa pens, heeft de ondersteuningscom pagnie van het elfde infanterieba- taljon gardegrenadiers, zaterdag middag gedefileerd langs het fraaie stadhuis van Sluis. Dit de- filé gold in de eerste plaats de twee eregrenadiers van het batal jon, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland en de heer P. F. van Hootegem, burgemeester van Sluis. Op het bordes van het stadhuis wei-den deze ereleden van de gardegrenadiers geflankeerd door onder andere brigade generaal W. D. H. Eekhout, commandant van de 13e pantserinfanteriebrigade, luitenant-kolonel der grenadiers G. C. Bijl de Vroe. commandant van het elfde bataljon, luitenant-kolonel Huiskens. garnizoenscommandant te .Middelburg, tevens territoriaal bevelhebber Zeeland, majoor J. W. Cramwinckel, comman dant van de koninklijke marechaussee, district Terneuzen en tal van andere mi litaire en burgerlijke autoriteiten. Voorts maakten de burgemeesters van bijna alle West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten deel uit van dit gezelschap. Ondanks de slechte weersomstandigheden het re gende vrijwel de gehele middag gestaag was er van de zijde van de Sluisë bevolking en Belgische bezoekers, heel wat belangstelling voor dit militair ge beuren. Gastvrij Het uitgebreid gezelschap genodigden was tevoren in het gerestaureerde stad huis ontvangen door burgemeester Van Hootegem en zijn medebestuurders. Na afloop van de korte militaire plechtig heid werd hen in hotel Sanders een uit stekend verzorgde maaltijd aangeboden. Burgemeester Van Hootegem maakte daarbij van de gelegenheid gebruik de commissaris der koningin te bedanken voor diens bemiddeling by de Komst van de grenadiers. Brigade-zeneraal Eekhout prees de uitstekende verstand houding tussen de burgers van Sluis en de manschappen van één van zijn on derdelen. Jhr. mr. De Casembrooi ver leide enkele belevenissen die hij zelf had meegemaakt bij de oefeningen van Nederlandse militairen in La Courtine. Het vijfdaags bezoek van öe grena diers aan Sluis is bedoeld als een versteviging van de banden tussen leger en burgerij en in dit gexal spe ciaal tussen dit grenadïershataljon en .sluis. Een ander onderdeel van dit elfde bataljon luisterde destijds de grote feestelijkheden op ter gelegen heid van de officiële ingebruikname van het gerestaureerde stadhuis. Een bijzonder prettige kennismaking waarbij grenadiers en burgers van alle rangen en standen elkaar be loofden, de vriendschapshanden te bestendigen en zo mogelijk nog nau wer aan te halen. Vrijdagmorgen arriveerde de ondersteu- iiingscompagnie van het bataljon 2an de grens van de gemeente Sluis waar bur gemeester Van Hootegem gereed stond om zijn gasten ie verwelkomen De plaatselijke vereniging voor vreemdelin- genverk,3r bood officieren, kader en manschappen een mapje aan met fol ders over Sluis en vijf consumptiebon nen Een gebaar, waarover vooral de soldij genietende militairen vol lof wa ren. Demonstratie De compagnie heeft tussen de straten van één van de uitbreidingsplannen van Sluis zelf een kamp opgeslagen, waarin de mannen nogal primitief in klei ne tenten zijn gelegerd. Zaterdagmorgen demonstreerde het grenadiersonderdeel aan de burgerij van Sluis over welk materieel een moderne ondersteunings compagnie beschikt en wat daar alle maal mee gedaan kan worden. Er wer den aan de Kaai boten te water gelaten (Zie slot pag. 5 kol. 1) Premier Kroesjtsjew heeft president Makarios zaterdag stoffelijke en geestelijke hulp tegen agressie aangeboden. Van zeer hoog geplaatste zegslieden is vernomen, dat het aanbod was vervat in een boodschap van de Russische premier aan de aartsbisschop. Een woordvoerder van het presidentiële paleis van Makarios bevestigde, dat de Russische ambassadeur Pavel Yer- moshin de boodschap heeft overhandigd. De woordvoerder wei gerde de inhoud bekend te maken. President Gursel van Turkije ontving zaterdag de Russische ambas sadeur in Ankara, die hem een nota van premier Kroesjtsjew over handigde. In deze boodschap zou de Russische regeringsleider er bij Turkije op aandringen af te zien van directe acties op Cyprus. sie heeft zaterdagavond in een be kendmaking gezegd, dat generaal Lemnitzer, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, bij het hoofd van de Turkse generale staf stappen heeft gedaan toen de Cypriotische crisis in de nacht van vrijdag op zaterdag een hoogte punt bereikte, opdat Turkije zich van elke interventie op Cyprus zou onthouden. Het ingrijpen van generaal Lemnitzer geschiedde nadat de Griekse minister van defensie zich tot Lemnitzer gewend had en hem meegedeeld had dat hij in verband met de Turkse dreiging met in terventie de consignering van alle Griekse strijdkrachten bij de N.A.V.O. en het onmiddellijke vertrek van de ge zinnen van de Griekse officieren bij de generale staf van de N.A.V.O. in Izmir (Turkije) had gelast, alsmede het zen den van een scliip naar die haven voor de repatriëring van genoemde Griekse officieren. Verzoek aan Turkije Generaal Lemnitzer had Grieken land geantwoord, dat hij de chef van de Turkse generale staf, generaal Djevet Sunay, had verzocht ervoor te zorgen dat er geen Turkse ope raties op Cyprus zouden worden uit gevoerd. Lemnitzer had er verder de Turken op gewezen, dat de laat ste drie dagen" bij zijn weten geen ernstige incidenten zich op Cyprus hadden voorgedaan en dat de uit voering van het besluit van de Vei ligheidsraad niet moest worden ver hinderd. De N.A.V.O.-opperbevelheb ber had het Griekse ministerie van defensie verzocht af te zien van elke maatregel die de spanning zou kun nen verergeren De Griekse minister van defensie had generaal Lemnitzer toegezegd het ver trek van een Grieks schip naar Izmir te zullen uitstellen. De gezinnen van de Griekse officieren aldaar waren even wel reeds in Athene aangekomen. Op Cyprus zijn zaterdag de eerste Ca nadese kwartiermakers die deel uitma ken van de V.N.-vredesmacht gearri veerd. Binnen twee weken zullen bijna duizend Ten elk ongeveer 700 man zenden en Ierland 500 tot 700. Italië heeft officieel bekendgemaakt dat het een bedrag van 250.000 dollar zal betalen ter dekking van de kosten van de V.N.-politiemacnt op Cyprus.' Diplomatieke zegslieden ln de Egypti sche hoofdstad Cairo hebben intussen bevestigd dal Egypte in het geheim op kleine schaal wapens levert aan het Griekse bevolkingsdeel op Cyprus. In Turkije heeft dit bericht verontwaar diging opgewekt maar het is niet als een verrassing gekomen. Het was be kend dat president Nasser als sinds ge beid op het dent Maknr de Britten ontruimen. Nu de Canadezen hun voorraden uit de vliegtuigen laden op de Engelse lucht machtbasis op Cyprus lijkt het of de rust op hel eiland is weergekeerd. Gis termorgen zijn weer twee transport vliegtuigen op Cyprus aangekomen die De Gardegrenadiers, die een vijf daags bezoek brengen aan Sluis en andere plaatsen in de- omgeving, defileerden zaterdagmiddag langs het stadhuis van Sluis voor een groot aantal burgerlijke en mili taire autoriteiten. Foto PJZ.C.) tijd de Griekse Cyprioten steunde itryd tegen de Turkse minder- iland in de hoop dat presi- >s' politiek van neutraliteit ou dwingen hun bases te In het overstromingsgebied van de Ame rikaanse rivier de Ohio is gisteren het water gaan zakken na een schade te hebben aangericht die wellicht meer dan 350 miljoen gulden zal bedragen. Elf personen kwamen bij de overstro mingsramp om het leven en het Rode Kruis in Washington maakte bekend, dat volgens de eerste ramingen meer dan 21.500 huizen in vijf staten zijn be schadigd of vernield. Naar schatting zijn in totaal 110 000 personen door de over stromingen getroffen. De dood op de weg VUUR GEOPEND OP DEMONSTRANTEN In het noordoosten van Dahomey zijn gevechten uitgebroken tussen militairen en onruststokers, zo is gisteren door de regering meege deeld. Een regeringswoordvoerder zei dat „ver scheidene" personen werden gedood toen militairen, die ijlings in het gebied wa ren aangekomen om een einde te maken aan een stamnienkrijg, het vuur openden op de regering vijandig gezinde demon stranten. De betogers hadden tevoren aanvallen ondernomen op leden van an dere stammen en artsen en verplegers die probeerden de gewonden te helpen. Terreur De militairen werden vrijdag naar de Parakouslreek gezonden nadat leden van de in het noorden van het land woonachtige Baribastam de woningen van leden van uit het zuiden afkom stige stammen hadden leeggeplun derd en in brand gestoken. Volgens de regering liepen 50 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, hierbij wondingen op. Premier Justin Ahomadegbe verklaarde zaterdag op een massabijeenkomst dat 192 de regering vijandig gezinde „parti zanen". onder wie hun beweerde leider, Chabi Mama, waren gearresteerd. De premier had Mama er tevoren in een radio-uitzending van beschuldigd oud- president. Hubert Maga te steunen. Ma- ga werd onlangs door het leger afgezet. Volgens de regering hadden de aanhan gers van IMnma in Parnkou telefoonlij nen doorgesneden, een spoorlijn gesabo teerd, bruggen opgeblazen en een aanval ondernomen op een vliegveld. Een aantal mensen werd hierbij gewond. Mama is naar Cotonou overgebracht. Hij was mi nister van justitie in de regering die in oktober vorig jaar ten val werd ge bracht. Vijf skiërs, van wie drie vrouwen, zijn zaterdag om het leven gekomen toen een lawine in de Franse Alpen bij Val d'Isere een groep van acht skiërs be dolf. Allen waren afkomstig uit Lyon. Zaterdagavond is by een brandje in zijn woning op de eerste etage op de Jnsu- lindeweg in Amsterdam de 71-jarige stukadoor D. Sjollema door verstikking om het leven gekomen. Enige uren nadat hij bij de Leider- brug onder Haarlem zeer ernstig was gewond bij een autobotsing, waarbij zijn 36-jarige echtgenote, hun tweejarig dochtertje en hun rijf jarig zoontje op slag werden gedood, is zaterdagavond de 41 jarige boekhouder Van Bennekom uit Santpoort in een ziekenhuis be zweken. De 13-jarige zoon, die in de auto mee reed, heeft bij het ongeluk een hoofd wond en een hersenschudding opgelopen. Hij wordt verpleegd in de Mariastich- ting te Haarlem. Het echtpaar Van Ben nekom bevond zich met drie van zijn vier kinderen in de auto die werd aan gereden door een uit de tegenovergestel de richting komende auto met de 19-ja- rige monteur J. V. uit Haarlem aan het stuur. Uit een onderzoek is de politie van Haarlem gebleken dat de monteur kort voor het ongeluk twee glaasjes cognac heeft gedronken. Getuigen heb ben verklaard dat de monteur met gro te snelheid een aantal auto's heeft ge passeerd. De politie heeft hem opgeslc BINNENKORT NIEUWE BANDOENGCONFERENTIE De Indonesische regering liceft zeset twintig Afrikaanse en Aziatische lan den uitgenodigd voor een byeenkonist van ministers, die op 20 april in Dja karta zal worden gehouden en die ge wijd zal zyn aan de voorbereiding van een tweede Afrikaans-Aziatische confe rentie. De vorige, die bekend staat als de Ban- doengconferentie, vond in 1955 plaats. Welke landen zijn uitgenodigd is niet bekendgemaakt, doch volgens bevoegde kringen in Djakarta zouden de Chinese •olksrepubliek en Indonesië hebben af gesproken dat de eerste niet voor de voorbereidende conferentie wordt ge vraagd teneinde India en de Philippij- nen niet voor het hoofd te stoten. Com- munistïsch-China zou echter wel op de Afrikaans-Aziatische conferentie zelf aanwezig zijn. De federatie Maleisië zou niet zijn geïnviteerd. De heer M Jansen (36) uit Valkens- waard is gistermiddag in het St-Jo zef ziekenhuis te Eindhoven overleden aan de gevolgen van een auto-onge val. dat hij zaterdagnacht had op de Luikerweg. De heer Jansen kwam in aanrijding met een tegemoetkomen de Duitse auto. Meisje van 8 jaar Gistermorgen omstreeks elf uur is achtjarige Rikie Jansen voor de woning van haar ouders aan de weg te Veltum (gemeente Venraïj) aangereden door een personenauto toen zij plotsel vanachter een melkauto vandaan ue weg wilde oversteken. Een half uur later is zy overleden. Gistermorgen is voorts de 67-jarige heer C. van Egeraat toen hij de Antwerpse Straatweg te Bergen op Zoom overstak door een slippende bestelauto geschept. Enige uren later is hij in een ziekenhuis overleden. Als kwartiermakers voor de meer dan duizend Canadese militairen voor de V.N.strijdmacht op het eiland Cyprus, zijn zaterdagavond 27 officieren en manschappen van het Canadese leger op het vliegveld van Nicosia aangekomen. Na tweeëneenhalf uur beraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1