PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politieleger gevormd VEILIGHEIDSRAAD MET SPOED BIJEEN Griekse schepen met commando's hebben havens al verlaten Sluisinstallatie bij Hengelo uitgeschakeld Niet alleen Walcherse, maar ook andere Zeeuwse wegen hebben van het zware verkeer te lijden Hoogspanning op Cyprus Prof. Havemann door Oostduits regime ontslagen NEDERLANDSE BIJDRAGE VOOR CYPRUS Scheepvaart minstens vier dagen gestremd 0p Schouwen en Tholen aangepast Parlement Geen particuliere Zuidafrikaanse 207e jaargang - no. 63 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 maart 1964 T.v.-avonluur Directie: T. ven de Velde, F. B. den Boer en W. de Paeter. Hoofdredactie: W. Leertouwer e Walstraat 68-60, tel. 2365 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 2811; Zlerlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv, 4». Inga. mid" 3 tarief. Kleine ad. i l 8 regel») 32 ct. p regel (min. 1.60). ..Brieven bur. franco per poet 10,— p kw. Losse nummer» 18 ct Bureaus VlUelngen - irg: tel. 23»; Terneuier- AraenaaUtraat 2. tel. ad" 25 ct. meer. Giro Ï1W60 P Z C Middelburg. in land van de Tellem Pagina 3 OE THANT: IN V.-RAAD: Canadese kwartiermakers vliegen naar Cyprus Oe Thant heeft aan de Veiligheids raad meegedeeld, dat het politiele ger voor Cyprus is gevormd. De secretaris-generaal zei dat hij Tur kije dringend heeft verzocht mati ging te betrachten. De Veiligheids raad kwam zaterdagochtend om 00.20 uur (Ned. tijd) bijeen op ver zoek van Cyprus. Aan de vergade ring nemen vertegenwoordigers deel van Cyprus, Griekenland en Turkije. Voorzitter is de Chinees Lioe Sji. De eerste troepen die binnenkort op Cyprus zuilen aankomen worden, naar Oe Thant meedeelde, geleverd door Ca nada, Zweden en Ierland. Een voorhoede van het contingent dat Canada zal bijdragen aan het interna tionale politieleger van de V.N. voor Cyprus, is vrijdagavond per vliegtuig naar Cyprus vertrokken. Het eerste ba taljon van het 22ste regiment, een keurtroep, staat klaar om naar Cyprus te worden overgevlogen. De voorhoede van het Canadese contin gent zal voor de rest van de Canadese troepen kwartier maken. Ze vertrok van de Royal Canadian Air Force basis in Trenton, Ontario. Een tussenlanding zal worden gemaakt in Marville, Frank rijk een reis van een uur of tien waarna men doorvliegt naar Nicosia. Uit Griekse regeringskringen wordt vernomen, dat Griekenland om een spoedbijeenkomst van de N.A.V.O.-raad in Parijs heeft ver zocht over de Cyprische kwestie. Geen invasie Uit gezaghebbende kringen in Ankara is vernomen dat de Turkse regering afziet van plannen om onmiddellijk een invasie op Cyprus te ondernemen. De regering maakte na een spoedzitting van het ka binet bekend dat ze ingenomen was met het sturen van een internationale poli tiemacht naar Cyprus en deelde mee daaraan honderdduizend dollar te zullen bijdragen. TURKS ULTIMATUM AAN MAKARIOS - TURKSE VLOOT MET LEGERDIVISIE AAN BOORD LIGT GEREED OM UIT TE VAREN De crisis rondom Cyprus is gisteren tot een hoogtepunt gekomen. De Turkse regering stuurde president Makarios een ultimatum, waarin een onmiddellijke wapenstilstand op het gehele eiland, op heffing van de belegering van alle Turkse plaatsen en garanties voor de bewegingsvrijheid van alle Turkse eilandbewoners wer den geëist op straffe van een Turkse invasie. Terwijl dit ultimatum, dat door een Turkse regeringswoordvoerder werd gekwalificeerd als .laatste kans voor Makarios", werd overhandigd, begon in de Zuidturkse havenstad Iskunderun, slechts 150 kilometer van Cy- prus verwijderd, de inscheping van Turkse legereenheden. Direct daarna verzocht Cyprus om een spoedzitting van de Veilig heidsraad. Deze is vannacht om 12 uur Nederlandse tijd bijeen gekomen. Makarios sprak gisteren vijf uur lang met de premier en de minis ters van buitenlandse zaken en de fensie van Griekenland in Athene, waar hij donderdag de begrafenis van koning Paul bijwoonde. In de avond verklaarden zowel de aarts bisschop als premier Papandreou, dat er volledige overeenstemming was bereikt over de te volgen koers. „Onze politiek is", aldus Papandreou, „vrede, en als er een aanval komt, verdediging", Het Griekse leger werd in staat van verhoogde paraatheid gebracht. twee dagen geleden begon en reisde te- i 'Ühe mobilisatie van reserve-eenheden rug naar Londen om de Britse bemid-overwogen, maar voorlopig nog uitge- defingspogingen persoonlijk te leiden, steld. In een vraaggesprek voor de televisie drong hij aan op een zeer spoedige over brenging naar Cyprus van een V.N.- vredesmacht. In 55weden werd gisteren een begin gemaakt met de recrutering soldaten voor het Zweedse contin- .ester Pearson, dat een Canadees con tingent 48 uur na de officiële totstand koming van de vredesmacht zou kunnen vertrekken. Papandreou verrast De Griekse premier Papandreou sprak zijn verwondering uit over het Turkse ultimatum, dat kwam nu er „Van de zee naar de cel" is de titel van een beschouwing in het P.Z.C.-zaterdagnum mer over de problemen, die kunnen ontstaan bij de over gang van een ex-oesterkwe ker naar de champignonteelt. Op pagina 15. Voorts op Pag. 2: Koudekerke nam af scheid van zijn gemeentesecreta ris; botersmok keiaars gevat. Pap 3: „Joy-vliegerij loopt mo nog goed af voor Theo Eijck". Pag. 4: Streekconir. Zak van Zuid-Beveland zoekt in Sloehaven naar impulsen Pag. 5: Kerkdiensten. Pag. 6: Baarland maakt ruim baan voor recreatie en Lezers Schrijven. zaterdagnummer Pag. 11: Landbouw is heilig ta hoe voor de man", een reportage rond de werkzaamheden van het ■Jongeren Vrijwilligers Korps in de Afrikaanse staat Kameroen„Op Ui.stoa is plastic troef" Pag. 12- Letterkundige kroniek; ..Moessorgsky geniaal dilettant", naar aanleiding van de. 125ste ge boortedag van deze Russische componist; „Zwerven op de boe kenmarkt". Pag. 1.1: „Drie Zeeuwen in de rijkspolitiekapel" en Nog juist op tijd wakker geschud..." Dit laat ste betreft dan de wielervereni ging „Theo Middelkamp". Pag. 15: „Van de zee naar de cel" en ,Dorp aan de rijksweg", een reportage over Lewedorp, vroeger n nu; Puzzelrubriek. Pag. 17. Pagina voor de vrouw met o.tm. „Doktersvrouw". „Ka mer zonder uitzicht" en de kinder krant Pag 19: „De kerken en de maat schappij" met o.m. „Praten over ..Eerlijk voor God" en „Stemmen uit de kerken". „de laatste drie dagen vrede op Cy prus geheerst heeft". Evenals Ma karios noemde hij de Turkse beschul digingen over belaging van de Turk se Cyprioten door hun Griekse mede burgers ongerechtvaardigd. „De ge beurtenissen te Paphos drie dagen geleden waren te wijten aan agres sieve initiatieven van de Turkse Cy prioten", aldus Papandreou. De bevelhebbers van de Griekse strijd krachten zijn in de morgen en avond bijeen geweest. Voor alle strijdkrachten werd de staat van verhoogde paraat heid afgekondigd. Schepen van de ma rine vertrokken reeds uit de havens met commando's en andere troepen aan boord. De Griekse militairen die bij de N.A.V.O. in Turkije gestationeerd zijn kregen bevel hun vrouwen en kinderen alvast naar Griekenland terug te zen den. Naar verluidt is ook een gedeelte- Op de rand van zachte lucht (Van onze weerkundige medewerker) Een depressie bij Ierland stuur: enkele zwakke frontjes met wat igeving k lucht tot staan doordat een Merk hogedrukgebied met het centrum boven Noordwest -Rusland koude lucht via Duitsland aanvoert. Hierdoor is hei in de noordelijke provincies overdag vijf a zes gra den kouder dan in Zeeland. Tij dens het weekeinde stijgt het kwik hier tot ongeveer zeven a negen graden en misschien bereikt ons zondag via Noord west-Frank rijk nog iets zachtere lucht. De laatste drie weken hebben niet meer dan twee drie millimeter regen gebracht. De Oostdultse regering heeft gisteren prof. Robert Havemann 154) ontslagen als directeur van bet scheikundig Insti tuut van de Hnmboldtuniversiteit in Oost-Berlijn. Havemann is tegen de nogal Stali nistisch getinte opvattingen van het Oostdultse regime Ingegaan door m een vraaggesprek met het Westduitse socialistische blad „Echo am Abend" te pleiten voor meer vrijheid in Oost-Duits- land om het communistische systeem te verbeteren. Hij zei onder meer dat een openlijke discussie noodzakelijk is om in Oost-Duitsland het Stalinisme uit te bannen. Ook eerder, onder meer in colleges voor zijn studenten, heeft prof. Havemann blijk gegeven van opvattingen die niet stroken met die van de heersers in Oost-Du itsland. Koning Constantijn trouwt dit jaar Het huwelijk van prinses Anne Marie van Denemarken met koning Constan tijn van Griekenland ral volgens een bekendmaking van het Deense hof nog dit jaar plaatsvinden. Op vele plaatsen op Cyprus staan Engelse militairen en Grieks-Cypri otische of Turks-Cypriotische troe pen tegenover elkaar. De foto toont een Britse verster king met een verkenningswagen van de „life guards" op de voor grond. De Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren meegedeeld, dat Nederland tot 100.000 dollar wil bijdragen voor het vredeswerk van de V.N. op Cy prus. De bijdrage zal worden afgemeten aan het percentage van 1,68 dat Nederland verschuldigd is voor de gewone onkosten van de volkerenorganisatie, onder de voorwaarde dat zij de 100.000 dollar niet te boven gaat. Dr. Van Houten ambassadeur in Brussel De voormalige (liberale) staatsse cretaris van buitenlandse zaken, dr. H. J. van Houten, zal waar schijnlijk worden benoemd tot am bassadeur in Brussel. De heer Van Houten, die na de kabinets wisseling voor een jaar met ziekteverlof is vertrokken en thans in zijn buitenhuis in Mexico verblijft, zal eind juni terugke ren. In België volgt hij de met pensioen vertrekkende jhr. mr. P. D. E. Teixelra de Mattos op. De huidige directeur-ge neraal politieke zaken, mr. J. A. G. ba ron De Vos van Steenwijk, wiens naam al eerder voor Brussel werd genoemd, komt thans in aanmerking voor de post in Bern. Naar in welingelichte kringen verluidt, zou tot z(jn opvolger op het de partement worden benoemd mr. A. R. Tammenoms Bakker, de huidige Chef van de directie N.A.V.O.- en W.E.U.- zaken. Dr. Hans Rudolt van Houten, 56 jaar, keert met deze te verwachten benoeming terug in de diplomatieke dienst. Voor zijn optreden als staatssecretaris in 1959 was hij gedurende ach' jaar ambassa deur in Mexico, een land waarmee hij door de aankoop van zijn landgoed, nau we banden heeft gekregen. Van 1932 tot 1951 was hij o.m verbon den aan de ambassades in Kopenhagen. Stockholm, Berlijn. Washington en Brus sel. Ernstige maagklachten waren vorig jaar aanleiding voor zijn ziekteverlof. Naar verluidt zou de voorkeur van dr. Van Houten zijn uitgegaan naar de am- I bassadeurspost in Wenen. „Onaanvaardbaar' In Nicosia heeft de Cypriotische re gering het Turkse ultimatum ver worpen als „onaanvaardbaar naai inhoud en wijze van bezorging". Le den van het Cypriotische kabinet GEHEIM OVERLEG BENBELLA-DE GAULLE De presidenten van Frankrijk en Alge rije, Charles de Gaulle en Ahmed Ben Bella, hebben gisteren een geheime ontmoeting gehad in de omgeving van Parijs, zo is verklaard door hoogge plaatste zegslieden. De ontmoeting zou plaats hebben ge had te Chateau de Champs, bijna 25 ki lometer ten zuidoosten van Parijs. Volgens de zegslieden had de ontmoe ting plaats nadat het vliegtuig van de Jc van Joego-Slavïë naar Algiers op documenten' had. De spanning op Cyprus stee; ren naar een toppunt. Het tijdstip van vertrek van de Turkse troepen naar Cyprus zal eigenlijk was die hij ooit gezien giste- hoge commissaris, de Russische am bassadeur en de Amerikaanse zaak gelastigde. Een westelijke diplomaat zei na deze besprekingen, dat de Turkse nota inderdaad een van 2ljnde nr de meest onbeheerste d.plomatieke 10jJ het „gegield kelim VUlaroche, ten t"™p" zuiden van Parijs. Het tvas aanvanke- lijk de bedoeling geweest dat het presi dentiële toestel te Orly zou landen om brandstof aan boord te nemen en dat een kleine receptie zou worden gegeven, maar het vliegtuig streek op het aller laatste moment neer op het zwaar be- •aaid, zo zei een Turkse minister gis- waakte vliegveld Melun Villaroche. ieravond tot journalisten na een kabi- Ben Bella kwam per auto naar Chate- netsbijeenkomst in Ankara. Na erop a" de Champs, terwijl de Franse presï- fewezen te hebben, dat het vrijdag op dent zich met een hefschroefvliegtuig et eiland rustig is geweest. zei hij: naar het plaatsje begaf „zij (de Griekse Cyprioten i kunnen er na de hervatting van de incidenten Z- ZAAK-RUBY VERDAAGD ze soldaten er zullen zrjn om de Turk se Cyprioten te beschermen". De getuigenverhoren ii» Jack Ruby, die in Dallas terecht staat zette. Inmiddels bleven de pompen op Wiet UltgeVaren»el™ moord op Lee Harvey Oswald ™lle kracM doorwerken, waardoor ern- stig gevaar voor ontploffing ontstond. ,Jt 'de vermoedelijke dader van de aanslag y 5 In de Zuidturkse havenstad lakende- president Kennedy ziin eistermiddae De Hengelose brandweer, die met al run was gisteren een gehele legerdivi- °Pnenneuj z«n gistermiddag he( beschikbare materiaal uitruktei 9i?_ u,.Lnjs,.,nK '"gescheept, maar beëindigd. De rechtszitting is voor on- stond met al haar waterslangen Enorme brand door menselijke fout De scheepvaart op het gedeelte Hengelo-Enschede van de Twente kanalen is geheel gestremd. Door een ongeval is de sluisinstallatie bij Hengelo ernstig beschadigd. Urenlang heeft gistermiddag in Hengelo in het pompstation van het grote slui- zencomplex de Waarbeek in het Twente kanaal een enorme brand gewoed. Oor zaak was dat een pompbediende, die tot opdracht had een gasolietank met brandstof voor de pompen te vullen, ver gat de toevoer weer af te sluiten. Toen de tank. die een inhoud heeft van 1800 liter, vol was. liep deze over, waardoor de olie over de in bedrijf zijnde pompen liep. Er ontstond meteen een steekvlam, de zaak tegen die het gehele gebouw in lichte laaie nog niet uitgeva bepaalde tjjd verdaagd. machteloos tegenover de brandende olie. Nadat de gehele voorraad droog- poeder in het vuur was gebracht, nep men de hulp in van de bedrijfsbrand weer van de Koninklijke Nederlandse Zoulindustrie, die speciaal is uitge rust met blusapparatuur voor allerlei chemische stoffen. Met gevaar voor eigen leven gingen vrij willigers telkens opnieuw in het gebouw om te trachten de pompen uit te schake len. Door de dichte rookwolken en de enorme hitte was dit nagenoeg niet mo- feiyk. Eerst na lange tijd gelukte het e machines buiten bedrijf te stellen. De brand heeft een zeer grote schade aangericht, doordat de pompen voorlo pig niet bruikbaar zijn. Daardoor zal het ook niet mogelijk zijn de sluizen tussen Hengelo en Enschede te gebruiken, om dat het waterpeil in het laatste hoogge legen kanaalvak onrustbarend zal gaan zakken als niet gelijktijdig water wordt opgepompt. Ploegen monteurs zijn reeds begonnen met reparatiewerkzaamheder. Men hoopt over ongeveer vier dagen een pomp weer in werking te kunnen stel len. Tot zolang zal het scheepvaartver keer in het Twentekanaal in ieder ge val gestremd zijn In verband met het ontploffingsgevaar had de politie gistermiddag de omgeving van het sluizeneomplex geheel afgezet. Enkele brandweerlieden liepen hij de blussingsvverkzaamhcden lichte verv dingen op. IN NOORD-HOLLAND: „ONRUST BAREND" Gala hoffelijk het Nederlandse parlement te woord geslaan als hij zijn begroting van onderwijs verdedig de. Soms was hij Ironisch, soms geestig, soms vaderlijk-voorlichtend en bijna aJ- t(Jd was ïHJ ..spits". Hij was echt wel een bekwaam en gewaardeerd min; deze oud-minister, die nu in alle een voud lid van de Tweede Kamer is. heeft hel enkele dagen geleden bestaan orn plotseling toornig te worden op het Ne- derlandse parlement. Dat overkwam hem toen hij een vergadering van dc Slnt-Jacobakring in Den Haag toesprak. Hij heeft daar de Nederlandse parlemen tariërs als een flinke waakhond een* stevig in de broekspijpen gehapt. De heer Cals betoogde, dat het parlemen taire l^ven In Nederland in verval ls. Wjj mogen wel zeggen, dat hij zijn mede-parlementariërs aanziet voor slappe manneke*, want het parle ment heeft naar zijn mening te weinig invloed op het kabinet. Wanneer, zo on geveer riep de heer Cals uit, stuurt het parlement nu eens een minister de laan uit of verwerpt het een begroting Dat komt vrijwel niet meer voor. Teveel specialisten in de Kamers verliezen zich zelf in on-interessante detaildiscussies, waardoor de debatten verzanden en het parlement een levenloos ding wordt, verzuchtte de oud-minister. Dat parle ment moet weer le vend worden en niet zoals nu steeds weer in het oog van de kiezer verliezen aan waarde en aan aanzien. De dubbele behandeling van de rijksbegroting in de Tweede en in de Eerste Kamer noemde de heer Cals een anachronisme. Gelukkig zag de minister nog een uitweg uit het parlementaire verval. Hty had daarvoor een oud denk beeld van mr. P. J. Oud in een nieuw ge waad gestoken. Overigens had mr. P. J. Oud dat denkbeeld ook al ergens anders opgepikt, want het was een denkbeeld, dat al sedert de vorige eeuw in West- europese landen aanleiding gaf tot theo retische debatten. De heer Cals wil een levendige politie ke Kamer, die uitsluitend de hoofd lijnen van het beleid behandelt en daarnaast wil hij een saaie Kamer waar- in de specialisten, de deskundigen en alle andere langdradige detailbestudeer- ders hun hartstochten kunnen uitleven. Het is duidelijk, dat alleen van de poli tieke Kamer een grote parlementaire glans zal kunnen uitgaan. Die Kamer moet de broedstoof worden waarin poli tici zich kunnen ontwikkelen tot staats lieden van groot formaat. In die Kamer zal de volkswil tot uiting komen. Zij zal in levend contact met het kiezerskorps zo nodig aan de regering de voet moe ten dwars zetten. Zij zal ministers wip pen (die daarna bijvoorbeeld commis saris van de koningin worden zij zal begrotingen afstemmen, kortom, die Ka mer zal veel invloed hebben op de rege ring. In alle politieke bijeenkomsten, op vele televisieschermen en zelfs via de radio en de krant zal de nieuwe parle mentaire glorie tot een welhaast tast bare werkelijkheid worden Tot zover de ideeën van de heer Cals, welke wij wat overtrokken hebben om enige twij fel te wekken. Wij geloven namelijk niet. dat <le ver langens van de heer Cals In Ne derland tot werkelijkheid zullen worden. Klachten over het parlementaire stelsel zijn er altijd geweest, ook in de tijd toen de figuren, die nu als grote staatslieden in de herinnering voortle ven. in dat parlement hun grote rede voeringen hielden. Het ls bepaald on juist als minister Cals denkt, dat er vroeger meer contact zou zijn geweest tussen het parlement en het kiezersvolk. Integendeel: het kiezerskorps wordt thans door velerlei communicatiemidde len beter en uitvoeriger voorgelicht dan vroeger over de arbeid en de houding van de parlementsleden. Het kent zijn parlementsleden beter en misschien is dat v/el oorzaak van een geringere mythevorming en van een uitblijvende aureool-condensatie rondom de hoofden van onze parlementsleden. Wat er wel geweest is zo omstreeks 50 tot 100 'aar geleden dat is een scherper con flict tussen bepaalde politieke pariiien. Die strijd is nu minder heftig en dat ligt bepaald niet aan het parlement, maar aan de politieke partijen. Die pariijen hebben namelijk de eigenschap, dat ze verouderen en dat hun grote idealen hoe waardevol ze ook zbn nieuwere generaties minder aanspreken Die par tijen betekenen in het jaar 1964 heel wat anders voor de thans levende Nederlan ders dan anno 190h voor de mensen, die rond de eeuwwisseling in de kracht van hun leven waren. Bij de huidige stand van het politieke part ij leven In Ne derland heeft Nederland een parlement en in elk geval een Tweede Kamer zoals Nederland dat verdient! WIJ gelo ven niet. dat de „politieke Kamer" van de heer Cals zoveel anders in de publieke belangstelling zal liggen en zoveel meer ^ezag zal hebben dan de huidige Kamer. Wij zijn er zelfs van overtuigd, dat een zo gróte hervormlti" als de" heer Cals wil, aanvankeliïk zelfs tot vermindering van het parlementaire gezag zal voeren. En daarom moeten de interessante be spiegelingen van de he-r Cals voorlopig maar bespiegelingen blijven! NIET ALLEEN op Walcheren, maar ook in verschillende ande re delen van Zeeland hebben de polderwegen te lijden van het steeds toenemende zware ver keer, hoewel over het algemeen vernielingen niet in die mate worden aangetroffen als op Walcheren. Dit. algemene over zicht distilleerden we uit. een se rie overzichten van polderwe gen, die diverse functionarissen van Zeeuwse waterschappen ga ven naar aanleiding van het rap port, dat het wegschap Walche ren opmaakte over zijn B-we gen. De situatie in Zeeland kan als volgt samengevat worden, waarbij men er rekening mee moet houden, dat hier geen geen B-wegen zijn: Zuid-Beveland: In het alge meen hebben wegen van zwaar verkeer te lijden. Vernielin gen op die wegen, waar inten sief gereden wordt; Noord-Beveland: Probleem is er (vooral door te smalle we gen), echter niet in die mate als op Walcheren; Zeeuwsch-Vlaanderen: Nog niet verbeterde wegen hebben zwaar te lijden Schouwen-Duiveland: Wegen over het algemeen berekend voor zwaarder verkeer; Tholen: Verschillende wegen bij aanleg aangepast aan te verwachten zware verkeer. Onrustbarend Maar niet alleen het wegschap Wal cheren en andere Zeeuwse water schapsbesturen kampen met het pro bleem, ook elders In Nederland heb ben de polderwegen van het zware verkeer te lijden. Dat bleek bijvoor beeld bij Informaties In Noord-Hol land. „De vernielingen nemen onrust barende vormen aan", zo verklaarde ons de heer M. N. Krjjnse Locker, op zichter van het waterschap Scher mer. „Over een lengte van honderden kilometers zouden we de polderwe gen opnieuw moeten aanleggen". In Noord-Holland heeft men wél te maken met B-wegen, evenals op Walcheren met een maximum wieb belasting van 2.4 ton. „Daar wordt echter weinig naar gekeken", verze kerde de heer Krijnse Locker, vooral ook omdat er zeer vele ontheffingen voor te brede en daardoor ook te zware wagens worden afgegeven Voor het tank vervoer (met melk o.a.) en omdat een internationaal trans portbedrijf uit Groot-Schermer via de polderwegen de rijkswegen opzoekt komen er geregeld wagens van 20 ton over de Noordhollandse B-we genMede door het rapport van het wegschap Walcheren zal er thans ook in Noord-Holland getracht wor den veranderingen en verbeteringen aan te brengen. Zuid-Beveland Wat de Zeeuwse situatie betreft, allereerst het waterschap de Bre de Watering van Zuid-Beveland. Dijkgraaf P J. J. Dekker ver klaarde, dat over het algemeen de wegen (vooral die wegvakken. die wat fundering betreft niet sterk zijn) in steeds toenemende mate te lijden hebben van het zwaardere verkeer. Er zijn in Zuid-Bcv eland reeds ver nielingen geconstateerd op die wegen waar een zeer intensief verkeer over rjjdt. Als frappante voorbeelden daar van noemde de heer Dekker het vee- vervoer naar het Zuidsloe door de Kraaijert, het vervoer in de omgeving van Krabbendijke naar de Deltawer ken (beide grondvervoer) en bet transitoverkeer van 's-Gravenpolder naar de rijksweg bij Kapalle via <1 Vierwegen. In het verleden neeft net w.itc::- een aanvraag gedaan voor B-wegen maar het provinciaal bestu-i» er toen weinig voor Noord-Beveland Ook Noord-Bevelr nd heeft met het probleem te maken, echter niet in die mate als op Walcheren. Dit ver zekerde de heer H. J Swenne, hoofd van de technische dienst van he; waterschap Noord-Bevland. Er is wel eens aan gedacht om te trachten ook op Noor<f-Bevc!and B-wegen in te voeren, maar dat is niet doorge gaan. Vooral nadat de Veerse Gatdam gereed gekomen is. heeft Noord- Beveland veel meer dan voorheen te maken gekregen met het zware verkeer. Bovendien kampt nien (Zie slot pag. 2 kol. 6) wervingsactie De Nederlandse emigratiedienst heeft de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag desgevraagd laten weten, dat er overwegend bezwaar zou bestaan tegen de vestiging van e«-n particulier Zuid- afrikaans wervingsbureau, zo wordt van officiële zijde vernomen. Een aantal Zuidafrikaanse ondernemers die vonden dat het jaarlijkse emigratie- cijfer uit Nederland te laag was (344 in 1961, 490 in 1962 en 623 vorig Jaar) hadden een plan ontworpen om naast het officiële Zuidafrikaanse emigratie bureau een particulier bureau in Ne derland te openen. Ofschoon dit van de zijde van de Zuidafrikaanse ambassade wordt ontkend, vernemen wij van a.-üe- re welingelichte zijde, dat de am bassade inderdaad inlichtingen heef; in gewonnen over een eventuele offlc.èle Nederlandse reac'ie or dit plan van het I Zuidafrikaanse bedrijfsleven 0 Volgons radio-Boekarest nebben Italic cn Roemenie de status van hun diplomatieke betrekkingen tot die van ambassade» ver- I hoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1