„Bogaerswoning middel, dat erger is dan de kwaal" „Zondagsarbeid zoveel mogelijk beperken" Aannemer van Fijnaart kreeg opdracht voor bouw in Arabië HOGER EXPLOITATIESALDO BIJ DE MAATSCHAPPIJ NEDERLAND Haagse Torenvoet ontdekt onder Gevangenpoort VRIJDAG 13 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 FORUM VAN BOUWDESKUNDIGEN UIT KRITIEK In Utrecht hebben deskundigen zich niet erg gelukkig betoond met de „Bogaerswoning". In een forumbijeenkomst, die op initiatief van 't Nederlands instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting werd gehouden, werd de „Bogaerswoning" zelfs een middel genoemd, dat erger is dan de kwaal. Deze uitspraak kwam van Amsterdams directeur van de gemeentelijke woningdienst, ir. J. F. A. Alozerij. Ais de ontwerper van zo'n woning gevraagd wordt, hoe hij zijn produkt tot stand heeft kunnen brengen, krijgt men meestal het antwoord: „Door diep nadenken en door te minimaliseren", aldus de heer Aloze rij. Hij zei dat dit „minimaliseren" de zaak al veroordeelt. In zijn kritiek op de „Bogaerswo ning" kreeg de heer Alozerij steun van de andere leden van het fo rum, al voerden die bezwaren van andere aard aan. De voorzitter, Opsterlands burgemeester de heer W. Harmsma, wees op het gevaar van ontduiking van de wettelijke bepalingen bij het bouwen van dit soort woningen. Hij gaf voorbeel den van huizen, waarop goedkeu ringen verkregen waren, omdat het „Bogaerswoningen" zouden zijn, maar die in werkelijkheid tot ruim 23.000 gulden moesten kosten. Later mengde zich ook de heer H. L. Sixma, burgemeester van .Fijnaart, in de discussie. Hij brak een lans voor de Fijnaartbungalow, die ais eerste „Bo gaerswoning" bekendheid heeft gekre gen en hij zei dat deze woningen in zijn gemeente zeker uitkomen boven de mi nimale normen, die aan woningwetwo ningen gesteld worden. Verder onthulde hij. dat het bedrijf, dat in Fijnaart deze bungalows gezet heeft, het aanbod heeft gekregen vijfhonderd van zulke wonin gen in Arabië te bouwen. Bogaersnola De basis voor de discussies van het forum was de bouwnota van minister Bogaers. Over het algemeen had men veel waardering voor dit ministeriële stuk. De vraag, of de in de nota ge maakte berekening van het aantal woningen, dat in de toekomst ge bouwd moet worden, reëel is, vonden de forumleden moeilijk te beantwoor den. Ook al omdat in het verleden ge maakte prognoses alle achteraf on juist gebleken zijn. Prof. ir. J. Th. Thijsse, die later gelegen heid kreeg zich in de discussie te men gen, bleek een stellige mening over dit vraagstuk te hebben. Om in het jaar 2000 over voldoende woningen te be schikken is een jaarlijkse produktie van 140.000 woningen nodig zo stelde hij. Prof. Thijsse zei bij zijn berekeningen te zijn uitgegaan van de bevolkingssterkte van twintig miljoen in het jaar 2000, waarbij de gemiddelde gezinssterkte zich door gezinsverdunning zal gaan bewe gen tussen de drie en 2.8. Volgens de be rekeningen van prof. Thijsse zijn we bij een produktie van 140.000 huizen per jaar in 1987 van de woningnood af, zo- De exploitatierekening van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land vertoont over 1963 een iets hoger saldo dan over 1962. Aangezien ook dit jaar, blijkens het ver slag, aanloopkosten voor de ontwikke ling van nieuwe lijndiensten zjjn ge maakt, werd 1 miljoen uit de reserve voor bijzondere doeleinden toegevoegd aan de verlies- en winstrekening. Het voordelig saldo beloopt 23,2 miljoen tegen f22,6 miljoen vorig jaar. De door de dochterondernemingen en deelnemin gen bereikte resultaten vertonen een uiteenlopend beeld. Het boekverlies op de verkoop van de Johan van Olden- barnevelt ad., 3,3 miljoen werd in mindering gebracht van de reserve voor vernieuwing vloot en etablissementen. Daarentegen is de boekwinst op vijf ver kochte vrachtschepen ad. 4,1 miljoen (v. j. ƒ1,05 miljoen) ten gunste van de verlies- en winstrekening gebracht. „Oranje" niel vervangen De afschrijvingen op de vloot en etablis sementen, op de basis van de geschatte vervangingswaarde, beliepen 22,0 mil joen (v. j. 22,6 miljoen). De totale afschrijving is lager dan in 1962 o.m. omdat het m.s. „Oranje" niet wordt ver vangen. De rekening interest en dividen den geeft een voordelig saldo aan van ƒ4,1 miljoen (v. j. 5.4 miljoen). Voor aandeelhouders is beschikbaar een winst saldo van ƒ5,9 miljoen (v. j. 5,5 milj). dr. Tiberius Reiter heeft naar ik in een mijner vele dagbladen gelezen heb) verklaard, dat Enge land op het punt staat een hormoon te vervaardigen, dat oudere man nen weer een zekere mate van jeugd en kracht hergeeft. Dr. Rei ter heeft voor een aantal zijner collega's verklaard dat „gebogen, zich langzaam voortbewegende en traag denkendemannen van bo ven de zestig ,zo jong als mannen van vijftig" waren geworden, dank zij' dit hormoon: .zij spreken nu weer gewoon en lopen weer recht op en hun hele manier-van-doen is jonger geworden. Om het even wetenschappelijk te- zeggen: het belangrijkste bestand deel van het synthetisch samen gestelde elixer is een mannelijk hormoon, dat een centrale rol speelt en om de Z00 dagen in het lichaam van de patiënt moet wor den gebracht. Het bevindt zich in een rond kokertje, dat elke dag een kleine hoeveelheid hormoon namelijk testosterone, in de bloed stroom loslaat. Deze langzame methode (zo las ik) vormt de sleutel van het succes. Het belang van testosterone werd reeds der tig jaar geleden ontdekt, maar nu zou men er voor het eerst in zijn geslaagd een nieuwe en betere methode te hebben geiwnden om het toe te passen. Bet kan thans in zijn zuiverste vorm zorgvuldig gedoseerd zoals insuline, worden gebruikt. Het hormoon heeft ech ter geen invloed op de levensduur. Ik ben het zij in gepaste be scheidenheid gezegd een volslagen imbeciel m medisch aangelegenhe den en ik heb dus in het geheel geen oordeel over Tiberius Reiters ontdekking en derzelver mogelijke gevolgen, maar erg hoopgevend kan ik het niet vinden dat een- man die ouder is zich „zo jong als een vijftigjarige gaat gevoe len en gedragen", want zó jong is dat niet om daar zóveel drukte over te maken. Wat mij persoonlijkbetreft zou ik mij niet iedere tweehonderd, doch zelfs iedere twee dagen wil len doen injecteren als ik mij daarvoor weer zou gevoelen en gedragen als de jongkerel van dertig, die ik eens was doch dan met de garantie dat ik dan toch de inzichten en ervaringen zou mogen behouden die ik in al die jaren na mijn dertigste, heb mo gen vergaren. Want eerst dan zou ik van het voorrecht van der tig jaar te zijn behoorlijk (of mis schien zelfs niet eens zó behoor lijkkunnen genieten Want wat heb je eraan wéér der tig te worden en wéér dezelfde kanseti te laten voorbijgaan als toen je voor de eerste maal der tig was I Wéér even weinig te pro fiteren van allerlei mogelijkheden die je toen niet zag f Dan zdl ik een beetje rechter-op lopen en dan zal ik wat minder traag denken, maar wat heb ik daaraan als ik daarvan de vruch ten >itet oogst, omdat ik die niet aan de boom des levens zie han gen T Achteraf gezien is die boom vól beladen geweest. Achteraf gezien. Tiberius.... ELIAS dat we dan aan vervanging kunnen gaan beginnen. In zijn berekeningen is van de verkrotting, welke weer samen hangt met de stijging van de welvaart (bij welvaartsstijging zullen de normen voor woningen hoger komen te liggen en zullen vrij primitieve woningen eerder tot krot gerekend worden) Kwalitët Het forum, waarin behalve de heren Alozerij en Harmsma ook zitting had den mr. E. van Haersma Buma. voor zitter van de nationale Woningraad, de heer S. J. Mook, voorzitter van de Nederlandse Bond van Grond- en Huiseigenaren en drs. W. J. Valken burg, algemeen secretaris van de Nederiandsche Bond van Bouwon dernemers. was unaniem in zijn me ning, dat de kwaliteit van de nieuw te bouwen woningen steeds hoger zal moeten worden. Er werd een lans gebroken voor het op nemen van een tweede huiskamer in nieuw te bouwen huizen, voor op veel grotere schaal toepassen van centrale verwarming (in Berlijn, zo werd opge merkt, heeft 99 procent van de huizen centrale verwarming), het toepassen van dubbele ramen (de meerkosten van dubbele ramen komen er vaak in drie seizoenen aan brandstofbesparing al uit) enzovoorts. Het forum bleek grote waarde te hechten aan het onderzoek, dat ten departemente wordt ingesteld naar het verband tussen de toekomstige woningbehoefte en de koopkracht. Ver der deed het de suggestie om een onder zoek in te stellen naar de werkelijke wo ningbehoefte, omdat het lage huurpei! de woningnood kunstmatig toch wel wat groter maakt dan ze is (naar een artikel dat „op de bon" is ,is altijd veel vraag) Onderhoud Veel belang werd ook gehecht aan het treffen van voorzieningen aan woningen, die het toekomstige onderhoud beper ken. Dat zal in verband met het feit, dat arbeid steeds schaarser en duurder wordt de exploitatiemogelijkheden van huizen ten goede komen. GESTEGEN TOT f 23,2 MILJOEN „Oranje" wordt niet vervangen VERBOD CADEAUSTELSEL SLAGERS VERDWIJNT Het aan de slagers opgelegde verbod op het geven van cadeaus en kortingen gaat verdwijnen. Het bestuur van het bedrijf schap voor het slagersbedrijf heeft daar toe gistermorgen zonder discussie hoofdelijke stemming besloten. Een telegram van de Leidse slagerspatroons, die vreesden dat verdwijning van het verbod „een stap terug" zou betekenen, kon het niet van zijn standpunt afbren gen. De nieuwe toestand gaat in zodra de verordening tot opheffing van het ver bod in het mededelingenblad bedrijfsor ganisaties is gepubliceerd. VRAGEN OVER REGIONALE INDUSTRIALISATIE Het Tweede-Kamerlid J. J. A. Berger (p.v.d.a.) heeft aan de staatssecretaris van economische zaken schriftelijk ge vraagd of de maatregelen, die ontspan ning op de arbeidsmarkt ten doel hebben in de probleemgebieden onbedoelde ef fecten kunnen hebben t.a.v. de werkgele genheid. Wil de staatssecretaris bevorderen dat het „afrondingsbeleid" op korte termijn wordt vervangen door een positief en krachtig Industrialisatiebeleid De heer Berger signaleert dat in vele kringen in het noorden van het land en in andere probleemgebieden de vrees bestaat, dat het industrialisatiebeleid niet met kracht zal worden voortgezet. Onderwijsopdracht voor dr. Van Gulik Dr. R. H. van Gulik heeft een bijzon dere opdracht gekregen om onderwijs tc geven in de cultuurgeschiedenis der boeddhistische landen buiten Indië aan de faculteit der letteren van de rijks universiteit in Utrecht. Dr. Van Gulik is in 1910 in Zutfen ge boren. Hij studeerde in Leiden en Utrecht het hoofdvak Chinese taal- en letterkunde en de bijvakken sanakriet en Japanse taal- en letterkunde. Hij promoveerde in 1935 in Utrecht cum laude op het proefschrift: „Hyagriva, the mantrayanic aspect of horse-cult in China en Japan" en was oprichter van het Japanse tijdschrift „Monumen ts Nipponica". Dr. Van Gulik gaf colleges aan de rooms-katholieke universiteit in Peking en was honorair hoogleraar aan de uni versiteit in Koeaia Loempoer. Van zijn hand verscnenen veie weten schappelijke boeken en ook detectives (onder meer het laatste boekenweek geschenk). Dr. Van Gulik is ambtenaar van de bui tenlandse dienst der tweede klasse. Hij is thans hoofd van de afdeling onder zoek van hel ministerie van buitenland se zaken. Dr. Van Gulik is ambassa deur geweest in Koeaia Loempoer, ge zant in Koeaia Loempoer en Beiroet en bij heeft voorts als standplaatsen gehad Tokio, Tsjoenking, Washington en New Delhi. Hij is officier in de Orde van Oranje-Nassau. grootkruis in de orde van de ceder van Libanon, groot officier der Orde van Verdienste van Syrië en commandeur in de Orde van Menelik II van Ethiopië. De aanschafingswaarde der schepen in clusief verbouwingen bedraagt ƒ387.0 miljoen. Hierop wérd afgeschreven een bedrag van 159,9 miljoen, zodat de boekwaarde is 227,1 miljoen. De ver vangingswaarde bedraagt bij benadering 298,3 miljoen, de assurantiewaarde 418,6 miljoen. Het kapitaal bleef on veranderd. Per ultimo 1963 bestond de vloot uit één passagiersschip (de inmiddels verkochte „Oranje"). 34 vrachtsche pen, één tanker en één bulkcarrier. Voorts heeft de met de S.M.N. ver bonden Hollandsche Stoomboot Maat schappij 15 en de N.V. Reederij Am sterdam 8 vrachtschepen. Minister en mevrouw Luns zijn donderdagmiddag teruggekeerd van hun reis naar Noorwegen. De foto toont het. ministeriële echtpaar bij 5 het verlaten van het vliegtuig op Schiphol. hwuwwwwwwvwwwMwvwwvwwwvvwvv Indonesië Het verslag zegt voorts: omtrent de hervatting door de „Nederland" van de vaart op Indonesië valt in dit stadium nog weinig te zeggen, aangezien hieraan velerlei problemen zijn verbonden. De aanvankelijke investeringen van de „Nederland" om zich een plaats te ver overen in het verkeer naar en van Nieuw-Zeeland hebben vrucht afgewor pen, waardoor een eind is gekomen aan de strijd in deze vaart met de Britse lijnen. Met grote voldoening ziet de directie terug op haar onderhandelingen met de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, welke hebben geleid tot een volledige integratie van de lijnvrachtdiensten. Daartoe werd opgericht de N.V. Nedlloydlijnen, waarin beide maatschappijen elk voor de helft deelnemen. Een vloot van 50 schepen Wordt thans als een eenheid geëxploi- téerd, waardoor een efficiënter gebruik mogelijk is geworden. In de afspraken ligt tevens nauw onderling overleg over nieuwbouw verankerd, om besparingen te bereiken bij toekomstige investeringen en ook om te verzekeren, dat beide een gelijk aandeel blijven leveren in de Nedlloyd. De ingrijpende omschake ling is bijzonder goed verlopen. Ook voor de toekomt vertrouwt de directie dat nieuwe constructie tot gunstige resulta ten zal bijdragen. Hoewel de S.M.N. op dit ogenblik geen nieuwe tonnage in bestelling heeft, on derzoekt zij grondig op welke wijze af standsbediening van de machines en automatisering op de vrachtschepen kunnen worden toegepast, zulks vooral gezien het feit dat de loonkosten in 1964 een aanzienlijke verzwaring zullen on dergaan. In totaal was per ultimo 1963 in beide pensioenfondsen van de S.M.N. tezamen een vermogen aanwezig van 81,6 miljoen. Dit vermogen werd ge heel buiten de maatschappij belegd. Veroverend fris... after shave lotion De jonge koning Constantijn van Grie kenland knielt i)t de kathedraal van Athene bij de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader. Verdachte van moord ook in hoger beroep wij gesproken Het gerechtshof In 's-Hertogenbosrh heeft woensdag de 53-Jarige L. van E. uit Schyridel, die In hoger beroep te rechtstond verdacht van moord op zQn zoon, wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Hiermee werd het vonnis van de rechtbank bevestigd. Voor de rechtbank had de officier van Justitie destijds een gevangenisstraf van vier jaar zonder aftrek van voorarrest gevorderd voor de man wiens zoon op 6 augustus 1962 in Schijndel rnet een me-s werd gestoken en enkele dagen later aan zijn verwondingen bezweek. De advocaat-generaal had in hoger beroep dezelfde els gesteld. |Het Wereldgebeuren Danslustige president De politie van Caracas was op e ongeregeldheden voorbereid I woensdag de aftredende preside: Venezuela. Romulo Be tan court, z volger dr. Raul I>conl beëdigde plechtige hoogmis in de katnedrt 1 de hoofdstad. Maar de voorzorg. ken voor niets te zijn genomen. Bctancourt zijn vrten<r Lconi de dentiële sjerp In de nationale k I geel. blauw en rood - - omhing het In de straten rustig. Voor he In de 133-jarige geschiedenis i republiek Venezuela had een de tlsch gekozen president zijn vtj ambtstermijn op normale wijze dlgd. Het is tc hopen, dat dr. Leonl e' geluk zal hebben als Betanrou vele aanslagen en revolutiepc weerstond en die al reed hu Leonl hoeft met de sjerp een zware last op de schouders geladen. Venezuela, be langrijk voor het westen als bron van veel olie, die voornamelijk naar de Ver enigde Staten wordt afgevoerd, wordt sedert Jaren verscheurd door binnen landse onlusten. Castroïsten. die daar de hand ln hebben, saboteren fabrieken en j raffinaderijen. Jagen de boeren het hoofd I op hol en oefenen hun terreur uit tot in I dc straten van de zwaar bewaakte hoofdstad, waar de oproerpolitie, spe- de •ui te Bij universiteiten en hogescholen PERSONEEL IN 4 JAAR MET 30 PCT. UITBREIDEN Het ligt in de bedoeling de perso neelsbezetting van de gezamenlij ke universiteiten en hogescholen in de komende vier jaar uit te brei den met ruim dertig procent. Thans bedraagt de personeelsbe zetting 17.800 en daar komt nog een bijna 5600 man bij. Dit heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, gistermiddag in Utrecht meege deeld in zijn toespraak bjj gelegenheid van de opening van de eerste gebouwen van het geprojecteerde universitair cen trum „De Uithof' in de Johanna-Polder. Minister Bot wdde met deze cijfers dui delijk maken, dat het de regering ernst is met de behartiging van de belangen van onderwijs en wetenschap aan de universiteiten en hogescholen. Hij ver duidelijkte dat niet mag worden ver wacht, dat de personeelsuitbreiding in de eerstkomende jaren ook gelijke tred zou kunnen houden met de extra toe name van het aantal eerstejaarsstuden ten. Hij verwachtte wel, dat door ver korting van de studieduur uiteindelijk liet aantal beschikbare personeelsleden per honderd studenten gunstiger zal zijn. dan vóór de geboortegolf. Tot welke verhoudingen het moet komen dient nog te worden onderzocht. De minister deelde mee, dat het vraag - stuk van de personeelsbehoefte op we tenschappelijke wijze zal worden bena derd door een speciale commissie. Ge tracht zal worden een „student-staff ratio" te bepalen, die rekening houdt met de verschillen, zoals die zich binnen de Nederlandse universiteiten voordoen naar de specifieke problemen van de on derscheidene faculteiten. Helikopter op wad verongelukt (Van onze correspondent) Woensdagmiddag is één van de vier he likopters. die Schreiners Aero Contrac tors ten behoeve van de in het Wad dengebied opererende oliemaatschappijen in Dokkum heeft gestationeerd, bij het dalen verongelukt op „De Kikkert", een zandplaat in het wad ten zuiden van Ameland. De machine kantelde en liep ernstige schade op aan rotorbladen en hoofdas. De inzittenden kwamen er goed af: zij werden slechts licht gewond. Pogingen om de (nieuwe) machine voor hoog water nog te bergen zijn mislukt. Wel konden andere helikopters enkele onderdelen naar Dokkum overvliegen. Gistermorgen, zodra de mist iets minder dicht werd, zijn van Dokkum uit weei helikopters naar de plaats van het on geluk vertrokken. Akkoord c.a.o. schildersbedrijf Werkgevers- en werknemersorganisa ties in het schildersbedrijf hebben giste ren overeenstemming bereikt over de inhoud van een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor het schilders bedrijf- De overeenkomst zal nu ter goedkeuring aan de Stichting van den Arbeid worden voorgelegd. De inhoud van de c.a.o. is, naar het A.N. P, vernam, in grote lijnen gelijk aan die van de c.a.o. voor het bouwbedrijf die gister door de Stichting van den Arbeid is goedgekeurd. De c.a.o. voor het schildersbedrijf is in principe afgesloten voor een tijdvak van twee jaar. met dien verstande dat ga ranties zijn geschapen die overeenkomst tussentijds te wijzigen op 1 april 1965 als de geldende loonpolitiek van beteke nis te achten verbeteringen van een of meer onderdelen mogelijk maken. Partijen bi] de c.a.o. zijn overeengeko men om bij het in werking treden ervan in een gezamenlijke publikatie er bij de bedrljfsgenoten op aan te dringen de c.a.o. op de juiste wijze toe te passen. (Van onze Haagse redactie) Bij opgravingen in verband met de vernieuwing van een verzakkende vloer van de zg. folterkamer in dc Gevangenpoort te Den Haag. heeft de rijksgebouwendienst fundamen ten ontdekt, die een nieuw licht werpen op de oudste geschiedenis van dat gebouw. Toen op 30 januari van dit jaar werd begonnen aan de vernieu wing van de vloer en een aantal der oude tegels werd verwijderd stootte men op stenen, waarvan bleek, dat het muurresten waren. Onder leiding van de heer J. G. N. Renaud, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, werd tot 2.20 meter onder de straatoppervlakte gegraven Het kwam toen vast te staan, dat de muurresten een oude torenvoet vormden. De toren is echter op geen enkele tekening te vinden. doch de heer G. B. Rodenburg. honorair medewerker van de njks- dienst Oudheidkundig Bodemon- JBL-, derzoek is van mening, dat deze 31 duidt op een voortzetting van de hui- torenvoet dateert van omstreeks M aiw» Homni-paiUfho n«> vnrkbrinp 1430. De heer Renaud herinnerde j er aan, dat de Gevangenpoort oor- spronkelijk de voorpost was van het grafelijk hof, dat de graven van Holland tot verblijf heeft ge- i diend. Van dit grafelijk hof weten j| OUyaaa-, we nog r.iet zoveel af als we wel 5 Venezuela grondt deze ei: zouden wensen, zei de heer Re- naud. In de ontwikkeling zit nog veel onduidelijks. De naam Gevan- genpoort kwam al voor circa 120O. De torenvoet maakt deel uit van een gewelf, waarin ook enkele te- geitjes, wat vensterglas en stukjes J van oude kannetjes zijn gevonden. I Eveneens werden houten paaltjes ontdekt De R.O.B. denkt, dat deze paaltjes deel hebben uitgemaakt van de oorspronkelijke afbakening van het grafelijk erf. Verder werd er een riool bij de opgravingen i ontdekt. Aanvankelijk werd ge- dacht dat het hier restanten wa- j ren van de oever van een beek. j De hofvijver is eigenlijk van oor- J sprong een duinmeertje, j De R.O.B. hoopt in de gelegen- heid te worden gesteld het onder- zoek voort te zetten. 5 den. hen bij vaak voorkomende gclcgen- S1 heden geducht partij geeft. Maar woensdag bleef het rustig. De Si eerste dag van Leoni's bewind verliep 5 zonder bloedvergieten. Dc president 5| heeft per slot van rekening nog vijf jaar voor de boeg. 3: tfoewel Leonl over bepaalde onder- il delen van de regeringspolitiek eigen 1 opvattingen huldigt, verwacht men 'lat S hij in grote lijnen het beleid van Be- 5 tancourt zal voortzetten. Zowel Bet.m- court als Leoni willen rnet democra- fcjtlsche middelen proberen tegemoet te S; komen aan de groeiende behoeften van SI hun 8.225.000 landgenoten 5 De regeringsverklaring, welke dr. Leonl. onmiddellijk na zijn beëdiging dige democratische koers. De verklaring belooft echter ook moeilijkheden voor de toekomst, want Leoni zei. dat Vene zuela met klem aanspraak zal maken op ongeveer eenderde deel van het grondgebied van het naburige Brits NEDERLANDS KATHOLIEK VAKVERBOND Slechts in uiterste noodzaak werken op zondag Slechts in uiterste noodzaak mag men om economische of technische motieven overgaan tot zondags- arbeid. Zo luidt één van de belang rijkste conclusies uit het rapport „Zondagsarbeid", dat een speciale commissie onder voorzitterschap van de secretaris van het Neder lands Katholiek Vakverbond, de heer Fr. van der Gun aan het ver- bondsbestuur van deze vakcentra le heeft uitgebracht. De commissie had de opdracht het ver- bondsbestuur te rapporteren, in welke gevallen zondagsarbeid om economische motieven toelaatbaar is. Voor een be- dag in onze maatschappij bestudeerd en tevens nagegaan welke motieven men aanvoert om het werken op zondag als wenselyk of noodzakelijk te propageren. De commissie is van mening, dat ar beid die verricht wordt om de specifieke betekenis van de zondag tot haar recht te laten komen specifieke, aan de zon dag gebonden arbeid is. Deze arbeid houdt de aandacht juist gericht op de zondag. Afbreuk De commissie staat veel gereserveer der tegenover zondagsarbeid om eco nomische of technische motieven. De ze arbeid leidt veel meer af van de zondagsbeleving en doet meer af breuk aan de betekenis van de zon dag dan de hierboven genoemde ar beid om maatschappelijke motieven.ic»uiuuwt Gas, elektriciteit en water zijn dui-: tijd echter op zijn stel- g nng. dat een arbitragecommissie die dit 3 gebied in 1899 aan Engeland had toege- 5 wezen, haar bevoegdheden had over- 3 schreden. 5 Dr. Leoni deelt voorts Betancourts heat 3 tegen Castro. Hij heeft verklaard dat 3 hij bij de Organisatie van Amerikaanse 5 Staten eisen zal Indienen om maatrege- J len te némen tegen Cuba, wegens ge kt wapende agressie tegen Venezuela. 3 Leoni zal ook Betancourts gedragslijn 51 volgen ten aanzien van de buitenlandse oliemaatsehappilen door aan deze con st cerns geen verdere concessies te verle- gi nen. Dé nieuwe president zal regeringen. 3 die wettig gekozen overheden verjagen 5! niet erkennen en voorts streven naar 51 uitbreiding van de economische betrek- g kingen met andere Latijns-Amerikaanse 3landen. De communistische partij en de revolutionair-linkse beweging blijven bulten de wet gesteld totdat zij hebben verklaard dat zij hun activiteiten zullen aanpassen aan een democratisch staats bestel. Raul Leoni (59). die dit woensdag alle maal verklaarde, is geen flam boyante figuur met oratorisch 'alent. In de campagne die hij voor ziin ver kiezing heeft gevoerd, heeft htl nooit gesproken over zijn medekandldaten Hij ging recht op zijn doel af. beloofde niets, maar wees op wat ziin partij, de Aceion Democratic» van Betancourt, Sn de afgelopen jaren tot stand heeft ge bracht. T.eoni, gehuwd en vader van vijf kin deren. is een oude vriend en medewerker van Betancourt. Zij kennen elkaar reeds sinds hun jeugd toen zij samen de Accion Democratica stichtten, een link se beweging van studenten, ambtenaren en intellectuelen De parth had in heel Zuld-Amerika haar vertakkingen. Zo was de vorig jaar afgezette leider van de Dominicaanse Republiek. Juan Bosch een geestverwant van de l«ien der Accion Democratica evenals Jaren ge leden Fide! Castro, die nu Venezuela's grootste vijand is. De Accion Democratica. fel links en revolutionair maakte in de loop van de unieke ontwikkeling door Zij evolueerde naar een centrumpartij al bleef zij zich beschouwen als een echte volkspartij die op de bres staat voor de belangen van de gewone man. Haar leiders werden voortdurend ver volgd, gevangengezet en velen stierven voor het vuurpeloton. Betancourt en Leoni leefden iarenlang in ballingschap. Tóch veranderde hun beweging van een linkse ondergrondse organisatie tn een partij met gematigde politieke theorieën, die op een'gegeven tijdstip zelfs erken ning kreeg en deel ging nemen aan het legale politieke spel. De laatste viif jaar onder Betancourt heeft de regeringspartij een periode van stabilisatie doorgemaakt, welke haar een zeker aanzien heeft gegeven en het vertrouwen van de Venezolaan" delijke voorbeelden van goederen, die altjjd ter beschikking moeten zijn en die arbeid op zondag dus noodzake lijk maken. In sommige gevallen heeft de mer er belang by om op zondag te pro duceren. Het is eveneens mogelijk, "dat de concurrentiepositie van ons land in gevaar komt als het buitenland goed- Koper kan produceren ten gevolge van arbeid op zondag. Een gemeenschappelijk standpunt over zondagsarbeid in het kader van de E.E.G. lijkt naar de mening van de commissie de beste oplossing te bieden en is meer dan ooit geboden. Wat de technische motieven betref, rorlt commissie onbehagen over het teit, dat hrefl 7,-,. e.» oprui-ode aetivi- veeUI ais technisch vereis, wordt gepo- teilen van de Cctrasten van a.7- nerd, wat slechts economisch voordelig nositie v-eir.ia kunnen afknahheten O- l5- Leoni. de rustige maar temperamen*- I1 o volle Zuidamerikaan met een voorbefd- UniOlmaaRt voor Schotse w^ieïcy en de dansen van zijn land. rust nu de taak By het ontwerpen van produktteproces- de positie van de partij en de democra- sen dient nadrukkelijk gestreefd te wor- tie in Venezuela te versterken, den naar het overbodig maken van ar beid op zondag Zolang een produktie-1 proces de zondagsarbeid nodig heeft om rendabel te zijn, is het proces als onvol maakt te beschouwen. In het algemeen, aldus de commissie, zal men met zeer gewichtige argu menten moeten komen, zoals een we zenlijke aantasting \an de werkgele genheid. voordat het toelaten van zondagsarbeid overwogen kan wor den. Welk motief het ook is, dat om zon dagsarbeid vraagt, in elk voorkomend geval zal men moeten nagaan of er geen andere mogelijkheden zijn. Zondagsar beid is alleen aanvaardbaar, als er geen andere aanvaardbare middelen aanwezig zijn. Zondagsarbeid mag nooit gekozen worden als de gemakkelijkste weg om economische wensen te verwezenlijken. Het komt de commissie voor. dai veel twijfel en twist kan worden voorkomen, indien de arbeidswet en de werktijden besluiten, met name wat betreft de ar beid op zondag, de ontwikkeling van ar beidsduur en arbeidstijden 145-urige en vijfdaagse werkweek», de technische vooruitgang op de voet volgen. Bovendien meent de commissie, dat voor hoogtijdagen als de kerst-, paas- en pinksterdagen een absoluuut aroeidsver- bod, ingaande de voorafgaande dag te 18 uur, moet gelden, tenzij die arbeid om maatsohnpplijke redenen vereist is. DR. R AUL LEONI ...gewoon doorgaan... Madurodam krijgt een dubbelganger in Halmstad aan de westkust van Zweden, waar in 1966 een miniatuur-Zweden zal wor den gebouwd op een terrein van twintigdui zend vierkante meter bestaande ui: een tach tigtal replica van bekende Zweedse gebou wen ischaal 1 op 25) waaronder een vijf me ter hoge kathedraal van Uppsala, alles van geplastificeerd hardboard. VAKBONDSLEIDER HOFFA INV.S. TOT 8 JAAR VEROORDEELD De Amerikaanse vakbondsleider -lan. R. Hof fa is tot 8 jaar gevangenisstr veroordeeld wegens pogingen een ju. om te kopen. De betreffende jury moe- een zaak beoordelen waarin Hof fa be schuldigd was van samenspanning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3