Zeeuwse „Vrederust"-vereniging bestaat deze zomer zestig jaar Wegschap Walcheren op de bres voor B-wegen Uitbouw van een dapper initiatief ACTIE ZEEUWSE SCHOLIEREN VOOR OOSTENRIJKSE KINDEREN Bromfietser gewond na aanrijding MOEDIG OPTREDEN VAN 9-JARIGE EEDENAAR ALMANAK Kermisexploitant eigenaar „Viking" te Westkapelle 3 mogelijkheden Zelfbeheersing 25 miljoen Begrip kweken Ook zwaarder EXAMENS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1964 „Christelijke verzorging geestes- en zenuwzieken" DE betoverde oprijlaan naar het stokje „Zeeland" bij Bergen op Zoom, dat „Vrederust" heet, staat bij velen bekend als het symbool, als de entree naar een belangrijk stuk christelijk barmhartigheidswerk. De Ver eniging tot Christelijke Verzor ging van Geestes- en Zenuwzie ken in Zeeland, die met name de ze inrichting en sinds enige ja ren ook het neurosensanato- rium „De Viersprong" in Hal steren schraagt, bestaat de ko mende zomer zes't'g jaar. De zo mer van het jaar 1904 was voor deze tak van de volksgezondheid in de provincie een periode van enthousiaste activiteit. Plotseling w-as tijdens dat jaar In het openhaar, in de Zeeuwse kranten, de vraag gesteld: „Blijft Zeeland ver stoken van een inrichting voor kran- ken van geest. Kan hier niet iets ge beuren De vraag had een onge kend effect. Zij zette niet alleen aan tot nadenken, maar ook tot daden. Doortastende mannen richtten de vereniging op, die nu ruim 18.000 leden telt. Vijf jaar na dit onderne mende initiatief, op 5 mei 1909, kon de inrichting „Vrederust" worden ge opend en binnen vier maanden waren er al 150 patiënten opgenomen. Ze kwamen vooral uit inrichtingen verin het land, „Bloemendaal'VLoos- duinen, Wolfheze. Delft, Medemblik. Op de rand van Zeeland en Noord- Brabant, daar binnen de toegangs hekken voor de brede oprijlaan wer den ze dichter bij hun verwanten, in een door Zeeland gebouwde inrichting ondergebracht. Het terrein van ongeveer 125 hectare met zijn gevarieerde stoffering van bos. bouwland en weide, waarop de „gemeenschap" van „Vrederust" van klein naar groot is gegroeid, waar de enorme ontwikkeling in de ver zorging en de therapie van geestes zieken zach met duidelijke lijnen heeft afgetekend, dat terrein bestond bij de oprichting van de straks jubi lerende vereniging nog uit twee aan elkaar grenzende landgoederen. Na twee jaren van intensieve voorberei ding, van zoeken en tasten naar mo- felijkheden, kocht het bestuur van e vereniging het aan. Er was bos, er was ruimte, er was water. Drie elementen van vitale betekenis, die Zeeland zelf in combinatie nergens had kunnen leveren. Er moest een geldlening worden uitgeschreven om de koopsom te betalen. Men besloot te gaan bouwen voor een bescheiden aantal patiënten „om dan later uit te breiden tot een inrichting voor 400 tot 500 zieken overeenkomstig de behoeften en de financiële krachten". Het zijn er tot op heden 880 gewor den plus 50 patiënten in het Halsterse neurosensanatorium. hanteerd. Dr. J. J. C. van Dijk, Sou- burgs inmiddels overleden burge meester A. H. S. Stemerding, om enkele namen te noemen. En achter dit bestuur staat het „legertje" van correspondenten en van afdelingen in Zeeland. Daar komt de daadwerke- lijke belangstelling vandaan. Interes- se en offervaardigheid voor alles wat er op „Vrederust" en in „De Vier sprong" gebeurt. Dat is in de loop van de zestig jaren van de vereniging heel wat geweest. Van bijzondere betekenis was de ken tering na de oorlog in de medische behandeling. Om het met een voor beeld aan te duiden: de overstap van de bedverpleging naax de reactive ringstherapie. De omwenteling ook, dat een van de grootste paviljoens van de inrichting „Vrederust" werd ingericht als kliniek, voor de acute gevallen. De arbeidstherapie voor de patiënten. Niet alleen in de moestuin, in de boomgaarden, in de bloem kwekerij, maar ook aan de machines, die industrieën op „Vrederust" heb ben neergezet. „Het vervolg"... En voor de toekomst krijgt de deze zomer jubilerende vereniging met „het vervolg" van deze ontwikkeling te maken. Het is een algemeen gege ven, dat er procentueel een daling van het aantal gevallen merkbaar is. Dc zogenaamde acnte gevallen verdwy- „VREDERUST" staat er op twee palen, die ile ingang markeren 3 naar di inrichting, waarvoor de 3 Vereniging tot Christelijke Verzor- 3 ging van Geestes- en Zenuwzieken 3 in Zeeland zich zestig jaar heeft in- 3 gespannen. Deze zomer herdenkt de vereniging het zestigjarig be-1 staan... (Foto P.Z.C.j nen sneller, het aantal blijvende pa tiënten wordt kleiner. Maar vermin dert de „psychose", de neurose neemt toe! Het ligt voor de hand dat hier ook voor de vereniging, die al zestig jaar bestaat, belangrijk werk wacht. De overschakeling vraagt ruime perspectieven voor grote problemen. De bedaagde vereniging moet daar voor springlevend blijven en niet ver starren. „Vrederust", zoals het daar nu met zijn in de jaren gegroeide outillage aan de zoom van Bergen op Zoom ligt, is het symbool van dapper Zeeuws initiatief aan het begin van deze eeuw. De herdenking van deze daad op de 22ste juli aanstaande zal dat alles nog eens duidelijk onderlij nen. De Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuw zieken in Zeeland moet in de belang stelling blijven staan. Vooral bijvoor beeld voor de personeels! dat van grote betekenis. „Fundament" De Nieuwdorpse predikant ds. -J. H. Donner en zyn Middelburgse collega ds. N. M. de Ligt wisten goed, dat zij een enorm zwaar karwei aanpak ten toen zij in 1904 de „eerste palen heiden" voor het fundament van de vereniging. Tot 1927 hebben zij sa mengewerkt om „Vrederust" op te bouwen, hebben zij de bestuursleden uit allo hoeken van Zeeland geïnspi reerd tot een grondige uitbouw van de vereniging. Op „Vrederust" ook is ds. Donner begraven. Een eenvoudige steen niet de tekst „Die de Zoon heeft, die heeft het leven" erin ge beiteld herinnert daaraan. De geschiedenis van „Vrederust" de vitaliteit van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geest es- en Zenuwzieken in Zeeland weerspie gelt zich daarin. Bekwame voorzit ters hebben in de bestuursvergade ringen en in de jaarlijkse algemene ledenvergaderingen in het kerkge bouw van de inrichting de hamer ge- Motto: „S.O.S. Zeeland" Initiatief van de ulo Terneuzen Nog voor de paasvakantie's beginner zal op alle leerlingen van het voortge zet onderwijs in Zeeland een beroep aan weeskinderen. Zyn beginkapitaal was 80 gulden. Maar zijn streven werd onmiddellijk gesteund, vooral door leerlingen van scholen. Thans bestaan er reeds verscheidene van deze S.O.S. kinderdorpen in Oosten rijk. O.S.-Zeeland" werk van worden gedaan om medewerking teGmeiners nu ook gaan steunen door een verlenen ten behoeve van de S.O.S.-kin-i ^jgen actie S.O.S.-Zeeland. Gezamen- - - - -[et Zeeuwse "J" willen zij trachten een zo groot mo- - die inmid- gelijke bijdrage te leveren aan dit werk. S. Zeeland" Over de manier waarop zij dit willen i ontstaan op do j gaan doen zal binnenkort nog wel een n Terneuzen. Daar i en ander bekend worden gemaakt, is reeds een actiecomité in het leven ge-1 Zeeuwse scholieren hebben al meer ac- roepen bestaande uit leerlingen Jaap lies op touw gezet. Een en ander wordt Dor'*11 HERDENKING OP 22 JULI A.S. J Met een bijzondere bijeenkomst in de kerk van dc inrichting „Vrede- j rust" by Bergen op Zoom zal op woensdag 22 juli aanstaande het zestigjarig bestaan van de Verenï- ging tot Christelyke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in 5 Zeeland worden herdacht. Dat gc- 5 beurt dan in de middaguren, na- 5 dat 's morgens reeds dc algemene vergadering is gehouden. Naar in stanties en personen, die nauw by het werk van de jubilerende ver eniging zyn betrokken, zal een uit nodiging worden verzonden. De voorzitter, dc heer J. J. Duvekot uit Goes, zal een herdenkingstoe spraak houden. Op het orgel in de kerk zal die middag een concert worden gegeven door de bekende organist Piet van Egmond. Medailles uitgereikt aan wachtmeesters reserve-rij kspolitie Donderdag werd in het centrum Axel een grote contactavond gehouden voor de reserve-rijkspolitie in het dis trict Middelburg. De avond werd geo pend door de districtscommandant, de dirigerend officier der rijkspolitie twee de klas A. J. van Thiel uit Middelburg, die een bijzonder woord van welkom richtte tot burgemeester M. van Dijke van Axel. wiens aanwezigheid hij zeer waardeerde. Met een toepasselijk woord reikte overste Van Thiel de vrijwilli- feremedailles wegens tien jaar trouwe ienst uit aan de reserve-wachtmees ters J. Dieleman en W. A. Haers, beiden uit Sas van Gent, en aan reserve- wachtmeester H. Moeliker van de ver- keersgroep Terneuzen. Het diploma ge oefend man werd uitgereikt aan de re serve-wachtmeester J. E. Bogaert uit Sas van Gent. Het deed overste Van Thiel genoegen, dat bij de wettencom- petitie in het district een reserve wachtmeester uit Zeeuwsch-Vlaanderen namelijk wachtmeester G. Jansen uit Zaamslag, beslag had gelegd op de vijf de prijs. De overste overhandigde hem een boekebon. Voor de pauze werden een tweetal, door de rijksvoorlichtings dienst beschikbaar gestelde films ver toond, namelijk „Koninklijk bezoek aan het land van de pauwentroon" en „Ko ninklijk bezoek aan het land van de wit te olifant". Na de pauze trad het Rei zend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst on der leiding van drs. L. Lockefeer voor het voetlicht met „Volpone" een spel, dat zich afspeelde in Venetië ten tijde van de renaissance. Reeds in vorige jaren had men met dit gezelschap goe de ervaringen opgedaan. Ook deze avond kwam het bekende amateurge zelschap tot een sublieme prestatie. Op deze tekening komt duidelijk de dichtheid van het Walcherse B- wegennet tot uiting: het wordt gevormd door de onderbroken (weg) lijnen, die te zamen 'n af stand van rond 300 km. uitmaken, De zwarte lijnen stellen de hoofdwegen voor. melder (16) Bennie Groen (15)", Fons IJsebaert (15) en Madeleine YVes- terleeuw (15). Leraren van de school hebben hun me dewerking toegezegd, terwijl de actie verder de sympathie heeft van de heer L. F. L. H. Frantzen, inspecteur van het lager onderwijs te Goes. Wat beoogt nu deze S.O.S.-actie? In de schoolkrant van de openbare ulo te Terneuzen wijst het actiecomité op de mote nood, die nog in vele delen van ie wereld heerst. Ook in Europa en met name in Oostenrijk. Uitvoerig gaat het artikel dan in op het doel van de stich ting „S.O.S. kinderdorpen" in Wenen. Die kinderdorpen worden bevolkt door wezen, die een eigen familie zyn gaan vormen met aan het hoofd een alleen staande vrouw. Zij geeft de kinderen een opvoeding, zoals dat ook in norma le gezinnen gebeurt. De kinderen bezoe ken de normale lagere scholen, zoals in andere gezinnen. Van die scholen gaan zij naar een speciaal S.O.S. studenten dorp voor hun verdere opleiding. De bedoeling is dat deze kinderen op de zelfde wijze als anderen gereed ge maakt worden voor hun entree in de maatschappij. De stichter van de dorpen is de Oos tenrijkse ond-stndent Herman Gmpi- ners, die in de laatste oorlog door de I s hulp van een twaalfjarige jongen trouwens aan hun eigen vindingrijkheid overgelaten. Het actiecomité S.O.S. is telefonisch te bereiken onder nummer 011502368. Het heeft ook al een giro nummer, namelijk 516256 t.n.v. de heer Nieuwenhuizen, Terneuzen. welslagen van Dr. M. K. E. Gottschalk gewoon lector aan gemeente-universiteit Aan de universiteit van Amsterdam is mejuffrouw dr. M. K. E. Gottschalk te Utrecht benoemd tot gewoon lector in de historische geografie- Mejuffrouw Gottschalk, geboren in 1912 te Miinchen Gladbach, werd na het be halen van de akte aardrijkskunde M.O. in 1941 lerares aan de rijks-h.b.s. te Oostburg, waar zfl bleef tot 1958, toen zij lerares aan de m.m.s. „Stella Matu- tina" te Rotterdam werd. Inmiddels stu deerde zij sociale geografie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar zij in 1952 met lof het doctoraal examen aflegde en in 1955, eveneens met lof promoveer de op een proefschrift over „Historische geografie van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen". Sinds 1959 was zij als we tenschappelijk hoofdambtenaar verbon den aan het geografisch instituut van de Utrechtse universiteit, terwijl zij sinds 1962 tevens als docente een leer opdracht had aan de universiteit van Amsterdam. Wandelseizoen begint zaterdag De wandelsport begint zaterda^ 14 maart het seizoen. De Zeeuwse wandel sportbond organiseert op die dag wan deltochten over 5, 10 en 15 km in de plaatsen Axel, Kruiningen, Westdorpe en IJzendijke. Zaterdagmiddag wordt om 14 uur het vertreksein gegeven. Nabij de Wethouder van Poperingbrug bij de Van Woelderenlaan in Vlissingen is donderdagmiddag de bromfietser F. R. uit Vlissingen ernstig gewond ge raakt toen hij van achteren werd aange reden door een personenauto, bestuurd door K. H. D. uit Vorst (Duitsland). D. was met een monteur bezig de wagen te testen. Toen hij plotseling moest uit wijken voor een wielrijder verloor hij de macht over het stuur en reed achterop de bromfietser. Deze werd met een her senschudding overgebracht naar het St.- Josephziekenhuis te Vlissingen. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Huurkwestie Oostburg weer uitgesteld Aan de suggestie van kantonrechter mr. J. Moolenburg om in het al jaren sle pende huurconflict te Oosbburg een aan tal deskundigen de gebreken aan de be trokken woningen te laten vaststellen, wordt kennelijk gewerkt. Dit bleek uit een mededeling van deurwaarder A. Brakman, donderdagmorgen tijdens de zoveelste behandeling van deze zaak. Namens de eiser in deze zaak, de N.V. Nederlandse Huiden-, Wolhandel en Vel- lenbloterij te Utrecht vroeg de heer Brakman veertien dagen uitstel, waar mee de kantonrechter instemde. van het vuurpeloton werd gered. HijjJ besloot zijn medicijnenstudie op te k geven en zijn verdere leven te wijden 5 uit de zuiverste tabakken .eeuwse Een jong ^chtpaar in Goes heeft een zoontje, dat de laatste tijd al aardig begint te praten. De ouders zijn daar vanzelfsprekend erg trots op. Alleen éen ding, hij heeft de sto rende gewoonte tegen zijn vader heel amicaal Blees" te zeggen. En daar ook de moderne opvoed kunde grenzen kent, besloten zij, het hem af te leren. Op pedago gisch verantwoorde wijze. Dus werd er onlangs een grote teddybeer aangeschaft en iedere keer als de kleine ,&ees" zei, werd hem dat beest in handen ge drukt met de woorden: Dif is Kees". Het resultaat t Telkens als de beer op de proppen komt, kraait het knaapje opgeto gen ,J>apa!" Het recreatiecentrum „De Viking" te j 5 Westkapelle is dezer dagen uit de han- 5 den van de voormalige maatschappij voor recreatiebonw Francois en Vogels 5 uit Zevenhoven, overgegaan in die van J de kermisexploitant H. Janvier te Ber- gen op Zoom. „De Viking", omvattend 5 een zwembad, trampoline en een café, waarin eerst nog bowlingbanen waren, 5 werd 21 juni vorig jaar in gebruik ge- 5 nomen. De heer Janvier zal „De Viking" samen met de heer A. Konings en diens 5 echtgenote uit Bergen op Zoom, exploi- tanten van een bar aldaar, in exploitatie lowpark aan de Joosjesweg te Westl pelle. De heer Francois was laatstelijk j? de eigenaar van „De Viking". Oorspron- Ij kelijk heeft de gemeente Westkapelle 5 plannen gehad het zwembad bij het een- trum te gebruiken als instructiebad. Vo-5 rig jaar is er niets van gekomen, omdat15 het centrum eerst, laat in het seizoen j 5 werd geopend en omdat men niet de be-5 schikking kon krijgen over een gediplo- J j meerd zweminstructeur. De heer Jan- 5 vier heeft het plan bij het centrum een jS midgetgolfbaan aan te leggen. In het zwembad zou dan mogelijk verandering 1$ komen. Bromfietser van zekere dood gered De 9-jarige Bertie van de Wijnckel, leerling van de r.-k. lagere school te Eede (gemeente Aar denburg) is ondanks zijn zeer jeugdige leeftijd, een doortastende knaap met een scherp reactie vermogen en een uitstekende tegenwoordigheid van geest. Dat werd donderdagmorgen op school in het bijzijn van 50 andere scholieren nog eens duidelijk onderstreept door de voor zitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer, district Zeeland, burgemeester P. H. de Mees ter van Westkapelle. Deze was speciaal naar Eede gekomen om Bertie te bedanken voor zijn moedig optreden en om hem een cadeau te over handigen. Zijn tegenwoordigheid van geest toonde Bertie van de Wijnckel op de avond van zondag 6 oktober, toen hij op de Erieversweg in Eede liep („Ik was snoep wezen kopen", vertelde hij donderdagmorgen). Het was don ker, het goot water en er woei een harde koude wind. Bertie liep rechts van de weg en week iets uit voor een achteropkomende bromfietser. Uit tegenovergestelde richting kwam een personenauto aanrijden. Bertie zag de bromfietser iets te ver naar rechts in de berm uit wijken en vlak daarop vallen op de rijbaan. Juist op dat moment kwam ook van de andere kant een personen auto aanrijden. De 9-jarige knaap bedacht zich geen moment, ging voor op de grond liggende bromfietser staan en gaf met zijn hand het stopteken aan de automobilist. Die kwam op niet meer dan twee meter van de gevallen bromfietser tot stilstand. „De bromfietser was zwaar gewond, zodat jullie wel kunt nagaan, wat er gebeurt zou zijn als Bertie de auto niet tot stoppen zou nebben gedwongen", zei opperwachtmeester A. Zeldenrust tot ae ademloos toeluisterende schoolkinderen. „Een moot mens had het hem niet kunnen verbeteren", zei b. gemeester De Meester, die duidelijk zijn bewonde ring uitsprak over het moedige optreden van de negen jarige knaap. „Daarom ben ik vandaag naar Eede ge komen om eens kennis met je te maken en je te bedan ken voor hetgeen je hebt gedaan", zo voegde hij er aan loc Namens de Vereniging voor Veilig Verkeer bood hij de jonge Bertie van de Wijnckel een fraaie driekleu rige ballpoint aan met een inscriptie „Eede, 6-10-'63". De Aardenburgse burgemeester, M. G. van Berckel die met gemeentesecretaris J. M. Paridaen aanwezig was, zei onder meer dat ook het gemeentebestuur trots is over dit dapper optreden van ae scholier. Namens Ber tie bracht hij diens dank over aan de vereniging voor Veilig Verkeer. (Foto P.Z.C.). (Vervolg van pag 1 De rijkspolitie heeft te kampen met een onderbezetting aan per soneel en ziet uiteraard ook gro tere verkeersbelangen op de druk kere A-wegen. Weinigen zullen momenteel ga randeren, dat met de huidige toe gestane wieldruk van 5 ton de hop bereikt is. dat de ingestelde beperkingen op de B-wegèn noodzakelijk zijn. In de periode van juli I960 tot okto ber 1963 verleend G.S. (de wa terstaat) in totaal 62 ontheffin gen, waarvan er 56 betrekking hadden op vrachtauto's. Uit een overzicht blykt, dat ruim 70 pro cent van de wagens van de ont heffinghouders een laadvermogen heeft van meer dan 6 ton. p bereikt is. *7 7/J Hef TOPPsrhsin rpïfpnf; nu vnnp rlnf. Het wegschap Walcheren zal, wat het beheer van zijn B-wegen betreft, naar aanleiding van deze conclusie een keus moeten maken uit drie mo gelijkheden: In de eerste plaats niets doen, met de wetenschap, dat dan een belangrijk deel van het B-wegen net vernield wordt; In de tweede plaats wegverbete- ringen aanbrengen, waardoor do behoefte aan gewichtsbeperkin gen vervalt; In de derde plaats trachten do normen voor B-wegen te handha ven en zorgen dat ze ook nage leefd worden. Het ombouwen van de B-wegen tot wegen, die voor normale onbeperkte belasting geschikt zijn, vergt aan kosten ongeveer een bedrag van 80 gulden per strekkende meter. Inclu sief de noodzakelijke verbreding van de wegen tot vier meter en ver dere bijkomende werken zouden de kosten voor het Walcherse B-net neerkomen op een slordige 25 miljoen gulden. Voor de uitvoering van een der gelijk werk zou de financiële steun van het rijk noodzakelijk zijn. Gezien de moeite, die het kost om het zogenaamde 1200 kilometerplan voor de hoofdwe gen in Nederland (uit te voeren in het tijdvak van 1961 tot 1975) te financieren, kan moeilijk worden aangenomen, dat voor verbetering van de B-wegen het g^ld wél en gemakkelijke beschikbaar komt. De kosten voor het 1200 km-plan worden geraamd op 4 miljard gulden, dus rond 250 miljoen per jaar (terwijl in 1961, 1962 en 1963 slechts gemiddeld 130 mil joen beschikbaar kwam) en als men de lengte van de Nederland se B-wegen op rond 15.000 km schat, dan zou daarvoor nog eens (binnen 15 jaar) rond 114 mil jard gulden nodig zijn „Vóórdat het geld eventueel beschik baar komt", wordt in het rapport van het wegschap betoogd, „zal eerst nog begrip voor de noodzaak van B-we genverbetering moeten worden ge kweekt. Allcrwege treft men nog de gedachte aan, dat het met de dege neratie van dit net wel niet zo'n vaart zal lopen. Het tempo, waar mee deze overbelasting toeneemt ligt even hoog, zo niet hoger, dan dat waarmee de autowegen worden over belast". Om er voor te zorgen, dat de B-weg- normen nageleefd worden zal het da gelijks bestuur van het wegschap in overweging moeten nemen om: Aan G.S, verzoeken om het ver lenen van ontheffing sterk te ver minderen. Contact op te nemen met de poli- tie-autoriteiten en meer steun ver zoeken by de controle. Indien geen bevredigende oplos sing mogelijk blijkt de controle zelf ter hand nemen. De ontheffingen, die dus door G.S. gedelegeerd aan de provinciale waterstaat in onbeperkte mate en zonder overleg met het wegschap worden afgegeven, gelden uitsluitend voor te brede vrachtauto's. Volgens het wegschap is hiervan een normaal gevolg, dat de wagens ook zwaarder worden. De verkeersgroep van de rijkspolitie is bij een onderzoek, dat speciaal gericht was op het melkver- voer, gebleken, dat de wieldruk steeds te hoog was. In één geval werd zelfs een wieldruk geconsta teerd van boven de 4000 kg, dat is dus 1600 kg boven de toegestane 2100 kg op de B-wegen. Met theoretische en praktische gegevens toont liet wegschap aan, Hot wegschap rekent nu voor, dat van die 70 procent wordt verwacht, dat zy de B-wegen slechts zullen be rijden niet een nuttige belasting van 60 tot 40 procent van hun laadver mogen. „Het hoeft wel geen betoog, dat hiervoor bij de onthcffinghouder wel een onnatuurlijk grote dosis zelf beheersing nodig is" zo meent het wegschap. De slolsom van het wegschap Wal cheren is, dat de Walcherse B-we gen voor een groot deel zullen wor den vernield in een tempo, dat door normaal goed onderhoud niet is af te remmen. Het is daarom, dat het pleit voor een intrekking van de ontheffingen wanneer de bezitter zich niet houdt aan de voorwaar den. Deze maatregel zou nu er van een grootscheepse verbetering in de nabije toekomst geen sprake zal kunnen zijn sterk afremmend kunnen werken en in elk geval ver heldering kunnen brengen in de verwarde toestand, die nu heersl. Het kan volgens het wegschap toch moeilijk als een overdreven eis wor den gezien, dat van de zijde van het wegschap wordt gevraagd er nauwkeurig op toe te zien, dal in elk geval de voorwaarden worden nageleefd. Aan het mode-instituut „Ensaid" zijn te Breda geslaagd voor tailleuse: A. Vermeulen te Breskens. A. Blaakman en M. Blaakman te Hoofdplaat: voor cos- tumière: C. Kousemaker en C. Verstraa- ten te Breskens. Aan de Leidse universiteit slaagde mej. A. Meulenbcrg te Middelburg voor het examen semi-arts. (Advertentie) Gevraagd voor direct: VERKOOPSTER OF VERKOPER in heren- en juniorkleding. Enige ervaring gewenst. Moderne kleding voor vader en zoon. VAN DIXHOORN Vlissingen, Walstraat 45 Telefoon 4973 b.g.g. 4972. OOSTELIJKE WIND Droog weer niet in de hogere luchtlagen wolkesluiers. Matige tot krachtige, in liet waddengebied krachtige tot harde oostelijke wind. Maximumtemperaturen 3 tot 7 graden in het waddengebied en de noordelyke provincies en 8 tof. II gra den in het midden en zuiden van het land. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2