CYPRUS-PLAN VAN DE GAULLE Grieken stuurden hun vrouwen in de strijd WEGSCHAP WALCHEREN LUIDT NOODKLOK OVER ZIJN B-WEGEN THANT VRAAGT NEDERLAND OM GELD Liefdes verklaring T.v.-reoortage over Cyprus Chinees-Roemeens overleg zou ziin mislukt Russische instanties zwijgen „RB 66 was een spion schrijft de Izwestia Amerikanen op zoek naar bemanning LILLO'S OPSTANDIGE INWONERS EISEN EEN HUIS VOOR EEN HUIS JONGEN VAN 12 JAAR REDT 50 KOEIEN UIT BRANDENDE STAL KNUPPEL IN HET HOENDERHOK Conclusies 207e jaargang - no. 62 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie- F. van de Velde F B. den Boer en W de Panter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en Walst raat 58-60. tel 2355 (b g g red, 3508. adv 3647'3643); Middelburg: Mar kt 51. tel, 3841 2911. Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel 2094. Adv. pr. 32 ct p. mm. Min. p. adv. 430. Ingez. J. A. de Kok. Abonnementsprijs I.g e red. 2078 3169. adv. 2375). Goes aea 3 tanel. Kleine at cent per week. 9.75 per kw franco per post 10.— p. kw Lom* r. Gr Markt 2. tel 6140 «b r r red 7853. adv 5213». OoUborv lel 5 8 regels) 32 ct. p regel (min. 1.60). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct Vrijdag 13 maart 1964 Schwartz ziet het niei zwart in.... Pagina 9 Eerste drie miljoen dollar voor V.N.-macht bijeen President Charles de Gaulle van Frankrijk zal na afloop van de huidige crisis op Cyprus met een ingrijpend nieuw plan voor het eiland voor de dag komen, zo is gisteren gezegd in kringen van de Franse regering. De zegslieden zeiden dat het plan waarschijn lijk een of ander soort verdeling zou inhouden. den zij al een eis van de Griekse Cyprio ten om de rotsachtige heuvel te ontrui men verworpen. De Grieken zeiden toen dat de Britten met hun prikkeldraad en gegraaf weideland bedierven. De vrou wen gaven de strijd op na een uur. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld dat de Verenigde Staten heb ben aangeboden maximaal 2 miljoen dollar te willen bijdragen aan het in stand houden van een V.N.-vredes macht op Cyprus. De Britse regering heeft Thant mee ring i i het V.I> Het Franse staatshoofd zou de volgende mogelijkheden bestude ren: Overdracht van het eiland aan Griekenland, waarbij een garantie wordt gegeven betreffende de sta tus voor de 100.000 Turkse Cyprio ten; Een verdeling van het eiland tussen Griekenland en Turkije; De terugkeer naar Turkije van de gehele Turkse minderhoid; De overdracht van Cyprus aan Griekenland, waarbij de Turken zich zullen vestigen op een ander, door Griekenland in ruil voor Cy prus af te staan, eiland. De Gaulle zou momenteel het meest voelen voor de eerste twee mogelijkheden. Volgens Franse functionarissen is hij ervan over tuigd dat de momenteel bestaande bepalingen van het Cyprische on afhankelijkheidsverdrag niet doel matig zijn. De Griekse Cyprioten hebben gisteren bij Nicosia vrouwen in de strijd ge worpen tegen Britse militairen. Zij stuurden honderd vrouwen naar de zo genaamde „Carbonadeheuvel" een stra- tegische hoogte, vanwaar de verboden Middellandse Zee op V.N.-macht De kosten van het politieleger wor den geschat op zes miljoen dollar. Ook Canada is bereid deel te nemen aan een vredesmacht van de Verenigde Na ties voor Cyprus, aldus is gisteren mee gedeeld door de Canadese premier Les ter B. Pearson. Hij zei dat aan alle voorwaarden die Canada had gesteld was voldaan en dat men nog slechts wachtte op een opgaaf van de Verenigde Naties wat de volke renorganisatie van Canada nodig heeft. Nederland heeft een verzoek van de secretaris-generaal van de V.N., Thant, ontvangen om een vrijwil lige financiële bijdrage voor een vredesstrijdmacht voor Cyprus. De Nederlandse regering heeft dit verzoek in overweging. In politieke kringen in Den Haag meent men dat dit verzoek vandaag onderwerp van beraad in het kabinet zal zijn. Bij dat beraad zal. zo meende men in ge noemde kringen, ongetwijfeld een rol spelen dat er voor Nederland veel aan gelegen is dat de kwestie-Cyprus niet zal leiden tot strijd tussen twee landen van de Noordatlantische Verdragsorga- nisalie. Zee; Turkse vloot Het grootste deel van de Turkse vloot kruist nog steeds ter hoogte van de Zuidturkse havenplaats Iskanderun. Vier troepen Iruiisportsc-hepen houden zich eveneens in dit gedeelte - wijl de Turkse Noord-Nicosia goe r Britse troeper te Gisterochtend om half negen zich drie onderzeeboten de haven on' verschanst hebben onder leiding majoor Heery, die verklaarde: „als de orders niet volledig veranderen, moeten we deze plek vasthouden tot het laatst". De Britse parachutisten trokken zich van het gegil en geren der vrouwen niets aan eri werkten door aan hun ver schansingen. Gedurende de nacht had- Deze week vertrekken cameraman Piet van Strien en journalist mr. G. B. J. Hilterman voor de A.V.R. I O. naar Cyprus voor een beeldver- slag van de ongeregeldheden dat op 20 maart in de actualiteitenru- i briek wordt uitgezonden. Mr. Hil- terman hoopt gesprekken te heb- ben met president Makarios. de leider van de Turkse beweging en Nederlanders op Cyprus. 5J het eskader te voegen. VERZOEK AAN SENAAT HOGERE BELASTING OP BENZINE TE VERWERPEN Het centraal overleg Nederlandse Weg- verkeers- en Vcrvoersfederatie heeft it een schrijven aan de vaste commissie voor financiën van de Eerste Kamer aangedrongen op verwerping van hei door de Tweede Kamer aanvaarde wets ontwerp tot tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. In de federatie werken samen: de A.N.W.B., K.N.A.C.. E.V.O.. N.O.B. Wegtransport. K.N.V.T.O. en F.N.O.P. De federatie schrijft teleurgesteld te zijn over de aanvaarding van het wets ontwerp door de Tweede Kamer. Deze teleurstelling, aldus het schrijven, is vooral gebaseerd op de miskenning \an de nadelige gevolgen van de verhoging voor het Nederlandse bedrijfsleven Ver volgens wijst de federatie erop. dat sinds de inwerkingtreding van de wet in 1932 de belasting op benzine zeven maal is verhoogd. De in de federatie samenwer kende organisaties zijn voorts van me ning dat het verwachte conjuncturele effect van de loonpolitiek reeds door de feilen is achterhaald: de prijsverhogin gen overschaduwen de door de regering verwachte en nodig geachte v hoging. In het kader van de door de gering gestelde doeleinden is daarom, meent de federatie, de verhoging van benzineaccijns overbodig geworden Donderdag is in de veemar kt h allen ïn Den Bosch een poa.sveetentoon stelling gehouden. Foto: De Keurmeesters bekijken „het binnenwerk". Britse waarnemers zijn de mening toegedaan dat de Chinees-Roe meense besprekingen over een mo gelijk bestand in het Chinees-Rus sisch conflict zijn mislukt. Er heeft in Peking gedurende een dag of tien beraad plaatsgehad tussen Chi nese en Roemeense leiders, doch uit het korte communiqué dat na afloop van deze besprekingen is uitgegeven, distil leren waarnemers in Londen dat het niet is gelukt de vrede in het communis tische kamp te herstellen en dat het de Chinezen niet is gelukt Roemenië voor hun standpunt te winnen. In het commu niqué wordt alleen maar kond gedaan dat men meningen over kwesties van gemeenschappelijk belang heeft uitge wisseld en dat de gesprekken vriend schappelijk waren. De frasen die ge woonlijk worden gehanteerd indien wer kelijk iets is bereikt, ontbreken ter enenmale. Het Russische regeringsblad Iz westia heeft gisteren een artikel aan het incident met de Ameri kaanse verkenningsbommenwerper gewijd. In dit artikel, met als kop ..Amerikaanse militaristen ver scherpen de spanning", zegt de Izwestia dat het vliegtuig een spionageopdracht had en dat de bewering dat de RB-66, die jl. dins dag boven Oost-Duitsland is neer geschoten, misschien uit de koers was gelokt, belachelijk is. De Izwestia drukte nogmaals de Russi sche protestnota betreffende het inci dent af en beweerde dat Amerikaanse provocateurs vliegtuigen die kernbewa pening hebben naar de Sowjet-Unie en andere communistische staten stui'-n. Het blad waarschuwde dat toekomstige indringers zouden worden neergeschot :i als ze geen gevolg geven aan de instruc ties om te landen ZWARTE VLAGGEN EN WITTE KALK Fel verzet tegen onteigening door Antwerpen De bevolkiing van Lillo, een der voormalige kleine gemeenten ten noorden van Antwerpen die thans door deze stad zijn gean nexeerd, zetten hun verzet voort tegen de onteigeningspro cedure, die voorafgaat aan de voorgenomen bouw van een ka naaldok. dat de kruisschans- sluis met de nieuwe zeesluis van Watervliet moet verbinden. Foto boven: Koning Gust au] van Zweden, koning Frederik van De nemarken en koningin Juliana - het gelaat bedekt met een zwarte sluier volgen de kist met het stoffelijk overschot van koning Paul van Griekenland. Foto onder 'links,: Leden van de Griekse koninklijke familie verla ten de kathedraal van Athene. Rechts- Acht officieren van de ko ninklijke luchtmacht plaatsten de kist op de affuit. De affuit werd getrokken door 6J, militairen van de Griekse marine en geflankeerd door een compagnie van de lijf wacht. Yen convertibel Cppn inlirhtinOPl De Japanse regering heeft het Interna- Hlllvllttlljjcii llonaie Monetaire Fonds (I.M.F) laten Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Bonn heeft ge zegd dat „voorzover men weet de Amerikanen die in Oost-Duitsland op zoek zijn naar de drie bemanningsle den van de RB-66, van de Russen nog geen enkele inlichting hebben gekre gen over de verblijfplaats van het drietal". Ook heeft men nog geen toestemming gekregen de plaats te bezoeken waar het vliegtuig is neergekomen. Drie inspectie- ploegen afkomstig van de Amerikaanse militaire missie in Potsdam zouden naar de vliegers op zoek zijn in Oost-Duits land. weten, dat de Japanse yen op 1 april ,s. een vrij inwisselbare valuta zal 'orden, zo heeft het I.M.F bekendge maakt. Verboden gebied Overal in Lillo hangen zwarte vlaggen en op de wegen zijn opschriften ge kalkt waarin wordt geprotesteerd te gen de lage schattingen van grond en eigendommen Verwacht wordt dat dit verzet weldra door een comité ter verdediging van gemeenschappe lijke belangen zal worden georgani seerd. De bouwplannen voor het ka naaldok, vanwaar ook te zijner tijd een kanaal naar Bergen op Zoom /.al worden gegraven, voorzien Ln de ont eigening van een honderdtal wonin gen, meestal bewoond door bejaar-i aen. De onteigen ingsdienst van de stad Ant werpen biedt rond de 10.000 gulden voor een beseheiden woning, en 2,80 per vierkante meter voor bouwgrond! en 1.68 per vierkante meter voorl landbouwgrond Dit is nog geen der de van hetgeen in aangrenzende ge-1 meenten moet worden betaald voor I gelijkwaardige panden, verklaren de meeste Lillonaren. Zij z(jn vastbeslo ten hun recht tot het uiterste te ver dedigen en eisen „een huis voor een huis". De bedreigden verwijzen ook naar de vlotte manier waarop te Zelzate, in de streek ten noorden van Gent, ruim vijfhonderd bewoners vergoedingen kregen voor onteigening van hun wo ning. in de vorm van andere in ei gendom verworven woningen. Ook het voorbeeld der onteigening in Ne derland, voor de uitbreiding van de startbanen van Schiphol wórdt aan gehaald. Daar. zo zeggen de Lillona ren, kregen alle bewoners een nieu we woning in de onmiddellijke buurt van hun vroegere gemeente. De Amerikaanse militaire missie kan in theorie overal in Oost-Duitsland gaan en staan waar zij wil. Grote delen zijn echter door de Russen aangeduid als verboden gebied. De Russische mili taire missies bij de Amerikaanse. Fran se en Britse hoofdkwartieren in West- Duitslancl hebben op hun beurt ook het recht zich naar believen in de bondsre publiek te verplaatsen. Amerika heeft Rusland laten weten, dat liet „zonder uitstel" de terugkeer wacht van de drie bemanningsleden liet neergeschoten vliegtuig. Deze werd op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd aan de Russische ambassadeur in Washington. Anatoli F. Dohrinin. Daarbij werd nogmaals ont kend, dat het vliegtuig spioneerde. KONING PAUL BEGRAVEN Koning Paul van Griekenland gisteren begraven op het konink lijke landgoed in Tatoi, waar hij zes dagen geleden overleed. De Grieks-orthodoxe kapelaan van de koninklijke familie, archimandriet Gero- nymos Kotsoais, leidde de begrafenis plechtigheid. Koning Constantijn, konin gin-moeder Frederika, kroonprinses Ire ne en prinses Sophia namen daarna in het paleis de condoleantiebetuigingen in ontvangst. Tussen de graven van alle Griekse koningen en koninginnen op het landgoed te Tatoi, ligt ook dat van ko ning George, die de huidige Griekse dy nastie vestigde en 49 jaar geleden ir Saloniki werd vermoord. De stoet, die zich om elf uur in beweging zette, be stond onder andere uit een afdeling padvinders en detachementen reeni ten van de marine, de luchtmacht en het le ger Daarna volgden een compagnie van de Griekse garde en een afdeling offi cieren met de vaandels van hun wapen Een groot aantal kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders werd voorafgegaan door een archimandriet (kloostervoogd in de Griekse kerkj, die de ikoon van Tinos droeg. Direct na de Griekse ko ninklijke familie volgden de buitenland se staatshoofden, vooraan koning Bou- dewljn, de Deense koning, koningin Ju liana het gelaat bedekt met eer zwarte sluier en de koning van Zwe den. Na een tocht van anderhalf uur ar riveerde de stoet op de plaats waar de affuit aan een legervoertuig werd vast gemaakt voor de tocht naar Tatoi. De koninklijke familie en de genodigden stapten daar eveneens in auto s Het was de wens van koning Paul in het paleis van Tatoi te worden begraven. Hij zal daar rusten tussen de graven van zijn broer koning George de tweede en zijn oom, prins George van Griekenland. Koning Paul had de plaats met stenen aangegeven. Elk jaar. op zijn verjaar dag, legde hij er een steen bij. 'oerig en goed gedocumen teerd rapport uitbracht over de recrea tie in dit gewest, stelde zich in dit stuk op hel standpunt dat het provinciaal bestuur zich alende uit te spreio-n over de invoering van een toeristenbelasting. Dat is nu gebeurd In een pas versche nen brief aan de staten van Zeeland gaan gedeputeerden uitvoerig in op di verse punten uit de recreaüenota en één daarvan is de toeristenbelasting. Het is het meent-genuanceerde gedeelte van de brief: het college let er zorgvuldig op dat het niet bulten het boekje gaat. Er wordt vooral duidelfjk op gewezen dat een dergelijke belasting een geineeme- lijke aangelegenheid i*. zodat het pro vinciaal best uur de invoering van p-n zodanige heffing niet in de hand heeft. Maar - zegt het college de recreat <■- commissie bedoelt met haar vraag niet dat wij aandrang moeten uitoefenen op de invoering van deze belasting, maar dat wij de tegen deze heffing bestaande aversie moeten wegnemen. En ieg>-n dit wegnemen" nu heeft het college geen bezwaar. Na deze omzichtige benadering van de zaak komen gedeputeerden ferm voor de dag: het college meent dat tegen Invoering geen bezwaar kan v~ den gemaakt. Het gaat r van het college c BOERDERIJ GING IN VLAMMEN OP Schade geschat op ruim een ton Een twaalfjarige jongen. Marie van Wijlen, heeft gisteravond vijf tig koeien gered uit de brandende boerderij van zijn vader in de Noordbrabantse plaats Genderen. Kort nadat de boerderij in vlam werd gezet rende de jongen naar de stal, sneed de dieren los en dreef ze naar buiten. De boerderij is ge heel uitgebrand. Het vuur was ontstaan in een rijwiel- de door de o ntlijn dra ge van de toerist I held uitgevoerde wer sten van een alge meen recreatief ka rakter Werken dus ten bate van diezelf de toeristEen derge lijke bijdrage wordt logisch geacht, om dat ten behoeve van de toerist aanzien lijke uitgaven worden gevergd van be trekkelijk kleine gemeenten, die in feite de financiële armslag missen om de no dige voorzieningen te kunnen financie ren. dus voorstander van een toeris tenbelasting. Maar het college merkt op. dat zulk een heffing technisch toch wel een moeilijke zaak is. En, voegt het er aan toe: „Het zou echter buiten het bestek van deze nota vallen hierop in te gaan". Maar daarmee wordt te vens de hele liefdesverklaring van het college jegens een toeristenbelasting nogal platonisch. Met de hier geciteerde opmerking immers wordt het hele pro bleem uit de werkelijkheid weggehaald. We hebben in Nederland de laatste ja ren al zoveel van dergelijke opmerk n- gen gehoord: de praktijk echter is. dat met name de horecasector zoveel be zwaren tegen een toeristenheffing weet te opperen, dat er van invoering niets komt. Veel verder dan theoretische dis cussies is men dan ook niet gekomen en zo langzamerhand is wel duidelijk, dat er in Nederland van deze 'naar onze overtuiging nuttige) belasting niets zal komen. Wie nu nog de hoop zou hebben gekoesterd, dat bijvoorbeeld het prov.n- ciaal bestuur van Zeeland naar aanlei ding van het bewuste recreatierapport het initiatief zou hebben willen nemen voor nieuwe stappen, een adres aan de regering, een studiecommissie ir. Zee land. noem maar wat. hij is bedrogen uitgekomen. Trouwens, zulk een initiatief laten we reëel wezen haalt op dit ogen blik toch niets uit, nog geheel afge zien van de vraag of dit initiatief wel op de weg van een provinciaal bestuur ligt. Vermoedelijk had de provinciale recreatiecom m is.= :e ook niet meer ver wacht dan een dergelijke verklaring. De voorstanders en wij achten ons daar bij te behoren van deze belasting moeten zich er maar bij neerleggen, dat de geesten er niet rijp voor zijn Het is maar beter er verder over te zwijgen, er moet verder worden geroeid met de rie men. die ter beschikking zijn. Goed. de riemen zijn te klein, maar men wil nu eenmaal niet anders. Verder roeien met de riemDjes dus, g^'-n burtenboordmo- I tor. D&ér voelen öe belanghebbenden zaak naast de boerderij In deze zaak niks voor: dat kost te veel aan onder- vatte benzine vlam en dit deed enkele houd gasflessen ontploffen Een van de fles- sen kwam op het rieten dak van de boerderij terecht. Ook de rijwielzaak is geheel uitgebrand. Deze behoorde aan een broer van landbouwer Van Wijlen. Door gebrek aan water kon de brand weer op het kritieke moment niet doel treffend ingrijpen. Omwonenden hebben nog een deel van de inboedel van dei boerderij kunnen redden. Een grote hoe- De Nepalese regering heeft Engeland en veelheid hooi en stro ging echter verlo- de V.S. militaire bijstand gevraagd, zo ren. De landbouwer was pas twee dagen heeft de Nepalese minister van buiten- terug uit het ziekenhuis. Hij heeft nu jandse zaken gisteren in Katmandoe be- met zijn vrouw en 4 kinderen onderdak kendgemaakt. Hü zei dal Londen en gevonden in de boerderij van een andere Washington rich bereid hebben verklaard broer. een beperkte militaire steun te verle- De schade wordt geschat op meer dan nen. De minister deelde mee dat er bin- 100.000. De landbouwer is niet volledig nenkorl besprekingen over deze kwestie tegen brandschade verzekerd. zullen worden gehouden. NEPAL VRAAGT WESTFN MILITAIRE BIJSTAND Wa au de stad Antwerpen niet kunnen wat elders wel mogelijk bleek, is de vraag op aller lippen. De stad Antwerpen heeft nog niet offi cieel gereageerd op het verzet en haar taxateurs gaan ongestoord ver der met opmetingen en ramingen. 0 Prinses Margarctha van Zweden en de i Grilse zakenman John Ambler, zullen de komende zomer in het huwelijk treden, zo Londen bekendgemaakt. ZIJ hebben zich, i bekend, kortgeleden verloofd. ZWAAR VERKEER RIJDT ZE STUK HET WEGSCHAP WALCHEREN is op de bres gesprongen voor rijn rond 300 km lange traject B-wegen, dat de gevolgen van de steedszwaarder wordende verkeerseenheden niet meer kan doorstaan en langzaam maar heel zeker vernield wordt. In een uitvoerig rapport in het be gin van het jaar opgesteld trekt de heer A. Boone, het hoofd van de technische dienst van het wegschap, nog eens fors aan de noodklok, er daarbij op wijzend, dat de wieldruk van vrachtauto's momenteel meer dan het dubbele is van 1953. Het is niet het eerste rapport over deze materie, maar het wegschap heeft er zich terdege rekenschap van ge geven, dat met het laatste de knup pel in het hoenderhok geworpen is. Na een uitvoerige nog lang niet geëindigde studie, waarbij alle mogelijkheden onderzocht en tegen elkaar afgewogen werden, ziet het wegschap twee mogelijkheden om de Walcherse B-wegen in stand te houden: Zoveel mogelijk over kortere of langere termijn intrekking van de ïn het verleden door de pro vincie verleende ontheffingen van het verbod om deze we gen met te brede en volgens de heer Boone daardoor ook te zware voertuigen te berijden,- Indien dit Ie ingrijpend wordt geacht, zou beoogd kunnen worden om de ontheffingen te laten intrekken, wanneer de bezitter hiervan zich niet houdt aan de daarin opgenomen voorwaarden, speciaal wat de breedte van de wagens betreft. Zoals reeds opgemerkt, het is niet het eerste rapport, dat het wegschap aan deze materie wijdde. Reeds in 1953 kort na de oprichting van het wegschap wees het al op de min der goede kwaliteit van meerdere wegen van het Walcherse B-net. In een volgend rapport, uitgebracht in september 1962, werden de volgende conclusies getrokken: niet bestand teger Door het college van Ged. Staten worden ontheffingen voor wat de breedte van de wagens betreft in opbeperkte mate afgegeven. iervoor oi> vervoersmiddelen zijn e meeste gevallen ook zwaarder dan is toegestaan. Controle hierop is momenteel vrij wel alleen mogelijk door de rijks politie met een transportabel weegapparaat (Zie slot pag. 2 kol. 6) De ontwikkeling var. het wegen stelsel heeft geen gelijke tred ge houden met de veranderingen in het verkeer en hier meer speciaal in de vrachtvervoersector. Het merendeel van de Walcherse De vernieling van de Walcherse B-wegen doordat er te zwaar ver keer op rijdt, neemt ernstige vor men aan. Tot deze conclusie komt het Wegschap Walcheren in een rapport, waarin het op de bres springt voor zijn 300 km lange traject B-wegen. In een tweetal artikelen gaan we nader in op deze materie: in het eerste artikel wordt een overzicht van het rap port gegeven, in het tweede wordt nagegaan hoe het gesteld is met do polderwegen in dere delen van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1