GROND EN HUIZEN ONDER PRIJZENWET EN VERBOD STRIJKGELD VOORGESTELD R.E.M. stuurde brief aan minister Scholten KLANKBORD Winkelprijs voor boter zal worden verhoogd Politie assisteert bij prijsbewaking Initiatief-wetsontwerpen van dr. Vondeling en drs. Peschar Boerderijen in half jaar 35 procent duurder geworden, bouwland 79 pet. INSEKTEN HIELDEN HUIS IN 50 VENLOSE BUNGALOWWONINGEN Met man en macht in touw KR0ESJTSJEW BEZOEKT HONGARIJE WOENSDAG 11 MAART 1904 PROVINCIALE E E U W R E COURANT t Twee leden van de P.v.d.A.-fractie de frae 'voorzitter dr. A. Von deling en drs. H. Peschar hebben een initiatief-wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Het wetsvoorstel van dr. Vondeling beoogt de onroerende goederen, grond en huizen, onder de werkingssfeer van de prijzenwet te brengen, terwijl dat van drs. Peschar het uitloven en uitkeren van strijkgeld bij openbare verkoping van onroerend goed wil verbieden. Met het indienen van deze wetsontwerpen hebben de heren Vondeling en Pesclrar gebruik gemaakt van het grondwettelijke recht van initiatief, dat in de praktijk slechts zelden wordt toegepast. in 'de praktijk geen wonderen mogen worden verwacht. Zoals bekend, gaat de voorkeur van dr. Vondeling uit naar een regeling van de prijsvorming van grond overeenkomstig die, welke voor de land bouwgronden tot 1 Januari 1963 heeft gegolden. Hij wijst er ook op, dat hij voox-stander is va.n een vermogenswinst belasting. Een afdoende regeling wordt met dit wetsontwerp dan ook allerminst beoogt. Niettemin zijn ook beperkte mid delen, zeker in de huidige periode van sterke inflatoire druk, niet onwelkom. Ten overvloede mag eraan worden her innerd, aldus dr. Vondeling, dat de prij zenwet een machtigingswet is. De aan vaarding van zijn ontwerp brengt daarin uiteraard geen verandering. Het tijdstip en de wijze van hantering bljjven geheel In de memorie van toelichting op eerstgenoemd wetsontwerp, dat slechts één artikel inhoudt, nl. een wijziging van art. 1 van de prijzen wet, waarbij in de omschrijving van het begrip „goederen", achter het woord „roerende" de woorden „en onroerende" worden toege voegd, merkt dr. Vondeling op, dat het algemeen bekend is, dat de prijzen van onroerend goed de laatste tijd onrustbarend zijn ge stegen. Jammer genoeg, aldus dr. Vondeling, is statisch materiaal, dat ter staving van dit bekende feit zou kunnen dienen, maar zeer onvolledig beschikbaar. Met name heeft het C.B.S. geen aparte sta tistiek van de koopprijzen van hui zen. Dr. Vondeling meent echter, dat op verschillende manieren is waar te maken, dat de huizen sterk in prijs zijn gestegen. Over de prijsontwikkeling van landbouw gronden staan wel recente C.B.S.-cijfers ter beschikking Vergelijking van de ge publiceerde gegevens leidt tot de con clusie. dat ln ruim een half jaar tijd de prijzen van boerderijen (1 ha en meer) in Nederland met 35 procent zijn geste gen. Van los bouwland en los grasland was de stijging resp. 79 en 68 pet. Na tuurlijk heeft de opheffing van de prijs- beheersing sinds 1 januari 1963, aldus dr. Vondeling, zich hier doen gelden, maar ook reeds vóór die datum was de stijging niet onaanzienlijk. Bedroeg het indexcijfer van de koopprijzen van boer derijen in 1958/59 nog 203, in de periode 1961/62 was dit al gestegen tot 245. on-i danks de slechter wordende bedrijfsuit- in het schrijven, dat ondertekend is door komsten. de gedelegeerd commissaris, de Haagse (jurist mr. H. J. Minderop, en de direc teur J. Brandei, wordt het ingenomen dat de bestaande se wetgeving het organiseren van tele visie-uitzendingen buiten Nederlands territoriaal gebied niet verbiedt. Om deze reden heeft de R.E.M. dan ook geen contact opgenomen met de rege- ,Van illegale activiteiten onzer- geen sprake", aldus de R.E.M. voorbehouden aan de minister van eco nomische zaken en de minister, die het mede aangaat. De regering zou, vóór zij eventueel dit wetsontwerp voor haar re kening neemt, het advies van de S.E.R. hierover kunnen inwinnen. Naar de me ning van dr. Vondeling zal de regering dit zelfs moeten doen, indien zij voorne mens is te bevorderen, dat het voorstel door ondertekening door de Kroon tot wet wordt verheven. By de memorie van toelichting zijn twee bijlagen gevoegd. D.e eerste bevat een prijsvergelijking 1957-1962 voor een aan tal woon- en winkelhuizen. De tweede geeft de ontwikkeling weer van de koer sen van onroerend goed aandelen. GROTE SCHADEPOST VOOR GEMEENTE |Het Wereldgebeuren Boktorren en houtkevers hebben een ruïneuze vraatzucht aan de dag gelegd in twee complexen bungalowwoningen op de Leu- Strijkgeld Het tweede wetsontwerp houdt twee ar tikelen in. Drs. Peschar zegt in zijn me morie van toelichting, dat nu zich in toe nemende mate aanzienlijke prijsstijgin gen van onroerend goed voordoen, hij het noodzakelijk acht onnodige oorza ken van prijsverhoging zoveel mogelük weg te nemen. Van liet uitloven en uit keren van strijkgelden gaat, naar alge meen wordt aangenomen, een prijsver hogende invloed uit. Een verbod tot hef uitloven van strijkgelden kan volgens drs. Peschar een bescheiden bijdrage le veren aan het streven de oplopende prijsontwikkeling enigermate af te ne men. Artikel 1 van het ontwerp bepaalt onder meer, dat overtreding van het ver bod gestraft kan worden met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. „VAN ILLEGALE ACTIVITEITEN GEEN SPRAKE" „WETGEVING VERBIEDT T.V.-EILAND NIET" (Van onze Haagse redactie). De N.V. Reclame Exploitatie Maat schappij R-E.M., die het t.v.-eiland voor de kust zal gaan exploiteren, heeft thans een brief die zij op 5 maart aan de minister van justitie mr. Scholten heeft gezonden, in ae openbaarheid gebracht. Vrije zee Geen bevoegdheden1'' Dr. Vondeling constateert, dat afge zien van de huur- en pachtprijspoli- tiek op basis van de huurwet en de pachtwet, de regering niet (meer) be schikt over bevoegdheden prijsrege- lend op te treden op het gebied van het onroerend goed. Hij wijst er ver der op, dat ondanks herhaalde aan drang van verschillende zijden om matigend op te treden ten aanzien van de prijsontwikkeling van onroe rende goederen, de regering daartoe niet heeft kunnen besluiten. Volgens dr. Vondeling kan moeilijk be rust worden in een situatie, die het de regering wel mogelijk maakt prijsrege- lend op te treden in de sectoren .van roe rende goederen en diensten, terwijl zij anderzijds geen bevoegdheden heeft in de zo door prijsstijgingen bedreigde sector van de onroerende goederen. Geen wonderen kunnen opvullen. Het is een eerste een voudige stap in deze richting, ook al realiseert hij zich, dat bij aanvaarding van het wetsontwerp van zijn toepassing VERKIEZINGEN. De burgemeester van het plaatsje Melagues bij Millau heeft zondag de hele dag tevergeefs gewacht of een van zijn 105 kiezers zo goed zou willen zijn te komen stemmen. Die dag zijn namelijk kantonnale verkiezingen in Frankrijk gehouden. Niemand daagde op. De burgemeester zond ten einde raad zijn lege stembus maar in zijn eigen stembiljet deed hij er ook maar niet in. anders zou deze verkiezing niet langer geheim geweest zijn. In de Normandische plaats Saint Pierre Sur Dives stemde een man op Brigitte Bardot. Die was echter niet kandidaat gesteld. CONCERT. Een in 't museum voor mo derne kunst te Stockholm gegeven piano concert is op merkwaardige wijze ge ëindigd de pianist bezeerde zijn been met een elektrische zaag en moest ijlings in een ziekenhuis worden opgeno men. Kar-Erik Welin. de jonge, geheei in het wit gestoken „actiepianist", ging op de Steinway zitten en bewerkte het muziek instrument met een hamer, zaag en bei tel die hem door zijn assistent ter hand werden gesteld. Nadat hij een gat in Steinway had gemaakt stopte hij spi-ingstof in en stak een lont aan. De voorkant van het instrument knapte en de toetsen vielen naar beneden. Welin sprong van de mishandelde piano en zijn assistent reikte hem een nog gro tere hamer en een schop aan. Het twee tal ondernam een nieuwe aanval De pianist ontdeed zich van zijn jasje en overhemd en ging de nog overeind staande stukken van het muziekinstru ment te lijf met een elektrische zaag. Plotseling werd een bloedvlek zicht baar op zijn pantalon, maar hij besteed de er geen aandacht aan. Hij zette de vernieling voort, beëindigde het concert met een paar roffels op de nog overgebleven toetsen en begaf zich naar het St. Erik ziekenhuis. Volgens artsen zal de wond over ongeveer week genezen zijn. CHEQUE. Een zakenman in Glasgow, die zijn vrienden een diner had aange boden en tot ontdekking kwam, dat hii zijn portefeuille en zijn chequeboek thuis had laten liggen, wist een goede oplos sing. Hii bestelde een hardgekookt ei en sch >ef een betalingsopdracht op de schaal. Voorzien van zijn handtekening stuurde hij de hotelportier naar de bank. die prompt aan de opdracht voldeed en dertien pond uitbetaalde Het opbergen Uitbreiding van ongesubsidieerde bouw mogelijk Minister Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid) is bereid de ongesubsi dieerde bouw verder uit te breiden als de tot dusver genomen maatregelen tot het inschakelen van onbenutte bouwcapaci teit geen voldoende effect hebben. In dat geval wil de minister in de loop van dit jaar rijksgoedkeuring verlenen voor de bouw van ongesubsidieerde wo ningen boven het contingent dat nu aan de provincies is toegekend. De minister denkt hierbij onder meer aan projecten (bescheiden televisiezender daarop voor woningen voor eigen bewoning, zo als er onlangs een in Apeldoorn in uit voering is genomen. Hiermee kunnen vier doeleinden worden bereikt aldus minister Bogaers, namelijk: 1. Het eigen-woningbezit wordt bevor derd. 2. Er ontstaat een mogelijkheid tot op schuiving, zodat woningen met rela tief lage huur beschikbaar komen voor de bevolkingsgroepen, die daar aan behoefte hebben. DURE MAAND. April Is een dure maand voor meneer en mevrouw Will Short uit Bragg City in de Amerikaan se staat Missouri. Vier hunner kinderen en kleinkinderen werden geboren op 1, 2, 3 en 4 april. Een vijfde kind is jarig op 4 april, en een achterkleinzoon op de dertigste. De schrijvers betreuren het dat de regering beperkende maatregelen in voorbereiding heeft. Zij beroepen zich op het in ons land gehuldigde beginsel van de vrije zee en op het in de grondwet gewaarborgde beginsel van het vrije woord. De R.E.M. ver wijt de regering, dat zij niet eerder haar voornemen tot maatregelen bekend heeft gemaakt, omdat de plannen voor het t.v.-eiland toch reeds geruime tijd bekend waren. ,Het Is een goed gebruik van de Neder landse wetgevers", aldus de R.E.M., „om bjj een verandering van de wet de geves tigde belangen die met de nieuwe wet geving niet in overeenstemming zyn, te ontzien. Wy menen, dat daartoe in ons geval alle aanleiding is omdat reeds grote bedragen zijn uitgegeven". In de brief wordt erop gewezen, dat niet verwacht kon worden dat tegenover televisieuitzendingen maatregelen zou den worden genomen, gelet op het feit dat de regering tegenover overeenkom stige radio-uitzendingen (Veronica) geen maatregelen wenst te nemen. Verzoefe Herinnerend aan het Nederlands stand punt tijdens de zeerechtconferentie te Genève, vraagt de R.E.M. zich af waar om de regering toen door het verwerpen van een desbetreffend voorstel van India, weloverwogen de juridische moge lijkheid heeft overgelaten tot het bou wen door andere staten van militaire installaties op een continentaal plateau. „Hoe kan Nederland dan wel bezwaar maken tegen het ene platvorm met een therberg te Venlo. 50 wonin gen zijn zodanig aangetast dat de dakconstructies en de pla fondhangers vernieuwd moesten worden. Tijdens deze vemieuwingswerk- zaamheden zullen de bewoners tijdelijk elders ondergebracht moeten worden. De oorzaak van deze inuektenlnvasle ls het feit dat b(J de bouw van de wo ningen vrij spoedig na de bevrijding een grot/; houLschaarste bestond waardoor men met mindere kwalitei ten hout (rondhout) hoeft moeten bouwen. Voor de gemeente Venlo betekent het inclusief de eveneens noodzakelijke vernieuwing van de daken een extra uitgave van 280.000 gulden, waarbij nog ruim 25.000 gulden komt aan kosten van tijdelijke onderbrenging van de door de boktorren en houtke vers op de vlucht gejaagde bewoners. Aan de gemeenteraad is bedragen V Inbegrepen de aanvraag van een rijksvoorechot van ongeveer 189.000 gulden. Don Carlos terug naar Parijs Na een verblijf van anderhalve dag op paleis Soestdyk is don Carlos gister-1 middag om 1 uur van Schiphol terug- gekeerd naar Parys. Prinses Irene bracht haar verloofde tot aan het vlieg tuig. Met don Carlos achter het stuur arri veerde het paar in de lichtblauwe sport wagen van de prinses om half een op de luchthaven. Na een oponthoud var circa een kwartier in de ontvangstka mer wandelden prins en prinses over het platform naar het vliegtuig, waar zij met een vluchtige kus afscheid elkaar namen. Enkele ogenblikken later reed prinses Irene, nu zelf achter het stuur, in haar wagentje terug naar het paleis. Met een vertrouwelijk schouderklopje nam don Carlos op Schiphol afscheid van prinses Irene. FINANCIËLE KANT VAN OVERDRACHT NIEUW- GU1NEA GEREGELD (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft in haar gisteren gehouden vergadering haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waarin de financiële consequenties zyn opgeno men van de bestuursoverdraeht over West-Niemv-Guinea aan de Verenigde Naties op 1 oktober 1962. Die overdracht gaf aanleiding tot de in voeging van een aantal artikelen in d€ begroting van binnenlandse zaken voor het jaar 1962, waarop de bedragen zijn aangevraagd, die nodig zijn voor de af wikkeling van de op 1 oktober 1962 lo pende verplichtingen van het gouverne ment. o.a betrekking hebbend op de be zoldigingen, de kortverbandtoelagen en de betalingen voor geleverde goederen. Bovendien zijn in het wetsontwerp de kosten verwerkt, die voortvloeien uit de wet tot instelling van een bijstands- korps. Voorts aanvaardde de Eerste Kamer een wetsontwerp tot intrekking van twee artikelen van de wet op het preventie fonds dat is het fonds waarvan de gelden worden bestemd tot het treffen of stimuleren van maatregelen ter voor koming van ziekte en ter bevordering De R.E.M. verzoekt de minister tenvan <*e gezondheid welke artikelent slotte om indien inderdaad de aan ge-overbodig waren geworden. Tevens geeft kondigde wet wordt ingediend, daarin I dit wetsontwerp het personeel, dat in en uitzonderingsbepaling op te nemen dienst van het preventiefonds is, een oor liet televisie-eiland van de R.E.M. wettelijke basis. Aanslag in Oss naar aanleiding van zedenmisdrijf De politie in Oss heeft meegedeeld, dat de 19-jarige G. S. uit Oss zaterdag een aanslag op de twaalfjarige scholier F. t., eveneens uit Oss, pleegde om te 'oorkomen, dat de scholier iets zou la ten uitlekken over met hem gepleegde zedenmisdrijven. De scholier werd door S. zaterdagmid dag op een bromfiets meegenomen naar een afgelegen terrein aan de Dopper- laan in Oss. Daar probeerde S. de scho lier te doden. De aanwezigheid van een boswachter met een hond voorkwam, dat de scholier werd gedood. Zwaarge wond werd deze in een ziekenhuis op genomen. Zijn toestand gaat vooruit. Koeweitt heeft secretaris-generaal der V S Thant laten weten dat het alle op zijn grondgebied werkzame oliemaatschappijen heeft gelast geen olie aan Zuid-Afrika te le- •eren Koeweit antwoordde daarmee op een •erzoek van Thant aan een groot aantal lan- len hem mee te delen, hoe zij gevolg had den gegeven aan een resolutie van de Al gemene Vergadering, waarin werd aange drongen op een embargo op de export van olie en wapens naar Zuid-Afrika. Vandaag beraad over bouw-c.a.o. (Van onze Haagse redactie), bestuur van de Stichting D Arbeid zal zich vandaag opnieuw bera den over de bouw-e.a.o. Vorige w«-ek vrijdag kon de looncommissie van de Stichting van den Arbeid geen overeen stemming bereiken met <le bij de e.a.o. betrokken partijen over de meldings plicht voor de prestatiebeloningen in de bouw. De Stichting van den Arbeid wilde, dat reeds by een prestatiebeloning van 25 procent de aannemer vergunning zou moeten vragen bij de paritair samenge stelde centrale bedrijfsinstantie voor de bouwnijverheid 1BJ3.I.Daarentegen waren partijen van mening, dat de mel dingsplicht eerst bij een prestatiebelo ning van 30 procent zou dienen in te gaan. In het vrijdag gevoerde overleg met de looncommi8sie stelden werkgevers en werknemers by wijze van compromis voor. dat de meldingsplicht op 25 pet. zou ingaan, maar onder de voorwaarde, dat zonder vergunning van de B.B.I. 30 pet. prestatiebeloning zou mogen wor den uitbetaald. De looncommlssle voelde zich niet ge rechtigd dit compromis te aanvaarden, zodat nu het bestuur van de Stichting van den Arbeid hierover zal moeten be slissen. Extremisten in Quebec Canadezen van verschillende na- male oorsprong hebben gelc-rd met elkaar te leven". Dit zei enige tijd geleden de ex-premier van Canada, John Dicfenbaker, in een Interview. Hij zei het met enige voldoening. Alsof een groot probleem ten slotte was opgelost. Toch hoort men regelmatig berichten over schietpartijen, bomaanslagen en overval lengepleegd door Frans-Canadezen in de provincie Quebec cn gericht tegen de instellingen van de staat, die or op boogt van Fransen. Duitsers, Britten en Neder landers Canadezen te hebben gemaakt. Dlefenbaker. die bij het bevorderen van de geestelijke metamorfose een grote rol speelde, wordt zelfs de „bruggenbouwer" genoemd. Hij sloeg bruggen tussen be- olkingsgroepen, die kleine of grotere kolonies vormden in een dunbevolkt maar uitgestrekt land. Door Diefenbakers onvermoeid streven naar eenheid kwam er een Canadese na tie, waarin Britten, Duitsers en Neder landers zich letterlijk thuis voelen Een uitzondering echter vormen nog steeds de Fransen en Dicfenbaker kan dat met al zijn optimistische uitspraken niet ver- doezelen. De Franse Canadezen zijn de oudste be volkingsgroep de Indianen buiten be schouwing gelaten en zij maken nog steeds aanspraken op de oudste rechten. Op een bevolking van 18 miljoen men sen vormen zij met hun aantal van vijf miljoen een behoorlijke minderheid, die vooral zo op de voorgrond treedt, door dat zij zich vast he<?Tt genesteld in de provincie Quebec, vanouds het bolwerk der Fransen in Canada. ijd opzettelijk afgescheiden van de Canadezen van Britse oorsprong, die zij beshoucwen als indringers In Quebec hebben zij getracht de oude Franse tra- 'l i to V,o,,.'i.on MOGELIJK TOT f 1,25 PER PAKJE Coöp. zuiverhandel: prijsaanpassing om kosten te dekken De coöperatieve zuivelhandel heeft met ingang van maandag de prijs, die hij voor de onverpakte boter aan de fabriek betaalt met 34 ct. verhoogd tot 4,32 per kilogram. Dit kan leiden tot een winkelprijs van ongeveer 1,25 per pakje. De bouwkosten c.a. en de koopprijzen kunnen sterk worden verminderd als gevolg van de gezamenlijke uitvoe ring, en Indien men ter zake diligent is, kon onbenutte bouwcapaciteit worden in geschakeld. Verder kan worden overwogen rijksgoed keuringen voor bouwwerken met een bouwsom beneden de f 100.000 versneld af te geven, waarbij, behalve op de ur gentie van de aanvrage, scherp zal moe ten worden gelet op het gestelde doel, namelijk het inschakelen van onbenutte bouwcapaciteit. Ook is de minister be reid aan de hoofdingenieurs-directeuren •an de volkshuisvesting er. de bouwnij verheid toe te staan een bescheiden aan tal woningen goed te keuren boven het thans verstrekte contingent, zodra het uitvoeringsniveau in de betrokken pro- vincie, met name in de ongesubsidieerde sector, is gedaald tot het niveau van de laatste maanden van 1962 en de eerste maanden van 1963. De minister heeft dit meegedeeld in anlwooi'd op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. A. A. M. Kessel (k.v.p.) Ben Essing gaat weg bij E.M.S. Het dienstverband van de heer Ben Es sing by de N.V. Mecom cn de Exploita- tiemaatschappü Schevcningen is met in gang van 7 maart jl. beëindigd. Dit blykt uit een publikatie van de E.M.S. De heer Essing werd verleden jaar be last met het organiseren van program ma's voor een reeks E.M.S.-etabllssemen- l.en en voor gesloten t.v.-circuits van de N V Mecom, waarvan het eersie in een winkelcentrum in Rijswijk werd gereali seerd. Als zodanig contracteerde hij ar tiesten Naar kan worden aangenomen heeft de samenwerking tussen de heer Essing en Mecom-E.M.S. niet de resul taten opgeleverd, die wederzijds werden verwacht. O In Engeland zijn in het afgelopen Jaar meer sigaretten gerookt dan ooit. Naar schatting werd aan tabaksproduktcn een bedrag van 12.850 miljard uitgegeven, of zeven procent van hetgeen in Engeland aan verbruiksgoederen werd besteed. Voor Ne derland was dit percentage vier. evenals in Italic. In België en Frankrijk was dit per centage twee. aldus een rapport van een .economische Gemenebestcommissie. IN 3 MAANDEN 430 PROCESSEN-VERBAAL nu bij wijze van spreken met de neus op de prijzen gedrukt waarmee ze ook als huisvader te maken hebben.. Processen-verbaal (Van onze Haagse redactie) Het is in sommige steden de laatste tijd een vertrouwd ge zicht geworden als een geüni formeerde politieman een win kel binnenstapt en met belang stellende blik de prijskaartjes van de artikelen bestudeert. Soms zijn het de speklapjes in een slagerij die zijn bijzondere aandacht vragen, een ander maal de pudding of havermout in een levensmiddelenzaak. De taak van de politie, met name in de grote plaatsen, is aanzienlijk uitgebreid nu de ministers van binnenlandse zaken en justitie zich tot de politie hebben ge wend met het verzoek dagelijk se controle uit te oefenen op het naleven van het prijsbeleid. Het is een welkome assistentie voor de Economische Controle Dienst (E.C.D.) van het ministerie van eco nomische zaken, waarvan de 250 ainbtenax-en de afgelopen maanden dag-in-dag-uit op pad zijn om de prij zen in Nederland te „bewaken". Voor de politie is deze extra taak niet nieuw. Zo zegt de Rotterdamse politie: „een aantal van dergelijke economische controles vex-richlten we al enige jaren, al zijn we er de laat ste weken veel intensiever mee bezig. Via ons intern mededelingensysteem worden de agenten geregeld lijsten verstrekt met overzichten van artike len en prijzen waarop speciaal de aandacht wordt gevestigd. Ik noem bijvoorbeeld de speklappen of fris dranken. Ook de rechercheurs van onze afdeling bijzondere wetten trek ken er dagelijks op uit om de meer ingewikkelde overtredingen te onder zoeken. Het is een taak die onze men sen wel aanspreekt, want ze worden In Rotterdam zijn al enige tientallen processen-verbaal opgemaakt. Niet alleen voor gevallen waarin de ver plichte prijsaanduiding ontbrak, maar ook in minder doorzichtige situaties. Op het ogenblik beeft de politie in het gehele land op verzoek van de E.C.D. speciale belangstelling voor de tarieven van autoryschool- houders. waarvoor onlangs een prys- stop is afgekondigd. In Rotterdam volgde al spoedig het eerste proces verbaal: een rijschoolhouder, die in plaats van de toegestane drie met maar liefst dertien procent in prjjs omhoog ging. In Den Haag waar men eerst volstaan heeft met waarschuwingen zijn deze week drie verbalen opgemaakt, ter wijl ook Amsterdam met verscherpte maatregelen gaat komen. De loonexplosie en de daaruit voort vloeiende toegestane en illegale prijs verhogingen hebben het ministerie van economische zaken tot grote acti viteit geprikkeld. Op verzoek van mi nister Andriessen heeft het minisferie van justitie de procureurs-generaal bij de gerechtshoven er nog eens op geattendeerd, dat de naleving van het prijsbeleid van ui-gent belang is voor de Nederlandse economie. Volgens de directeur van de Economische Con trole Dienst, de heer J. P. Vrolijk, zijn in de afgelopen drie maanden door de E.C.D. 230 processen-verbaal opge maakt en dcor de alg. inspectiedienst van het ministeiie van landbouw plus de politie ca. 200. Vooral februari toonde een ongunstige uitschieter. E.C.D. onlangs nadrukkelijk gevraagd de veroordeelde ondernemingen na enkele weken nog eens te controleren. Zij hebben de indruk dat de prijzen soms weer omhoog gedraaid worden. De E.C.D. in Den Haag heeft zijn ambtenaren over drie regionale dis tricten verspi-eid. Elk district contro leert per week een hoeveelheid prij zen. In drie weken tijds hebben dan alle drie districten de duizenden prij zen „bekeken" die aan de hand van lijsten onderzocht moeten worden. Daarna begint men weer van voren af aan. De artikelen, die onder de vei'ticale prijsbinding vallen alle merkartikelen staan hier buiten, omdat deze controle eenvoudiger is namelijk bij de fabrikant-leverancier die de prijzen vaststelt- De E.C.D. werkt met een lijst waarop van vier duizend merkartikelen de prijs per 2 december staat genoteerd. Aan de hand hiervan wordt steekproefsgewij ze gecontroleerd. Voor slagerijen be staat een aparte regeling. Eens per twee weken krijgen in vijftien steden en dorpen een tiental slagerijen een bezoek van de E.C.D.-ambtenaren. die aan de hand van de slachtveeprijzen hun becijferingen maken. Man en macht Boetes Tot de zaken, die reeds voor de rech ter zyn geweest, behoort het geval van een witwasserij die weigerde de ten onrechte verhoogde pryzen te verlagen. De eigenaar kreeg een boete van f 2100,—, waarvan f 1500,— voor waardelijk. De economische officieren van justi tie, die in voortdurend contact staan met economische zaken, hebben de De E.C.D., die eigenlijk een veelsoor- tigcr arbeidsterrein heeft: economi sche mededinging,, prijzen, afbetaling, vestiging, uitverkopen, cadeaustelsel, P.B.O., in- en uitvoer enz. heeft zich nu volledig ingezet op het prij- zenbeleid. De ambtenaren van deze dienst „we werken met man en macht" kunnen niet alles aan en daarom heeft de minister van land bouw zijn controleurs op agrarisch gebied, de algemene inspectiedienst, ter beschikking van economische za ken gesteld om naast de eigen onder zoeken tevens voor de E.C.D. te con troleren. Een kleine honderd van deze „agra riërs" houden nu vooral toezicht op het naleven van het twintigtal prys- stoppen die tot dusver zyn afgekon digd. De ondernemer, die zyn pryzen on rechtmatig heeft verhoogd, kan by ontdekking onmiddellyk rekenen op een proces-verbaal. De rechter maakt dan uit hoe hoog de boete zal zyn dlties te bewaren. Zij zijn hun taal trouw gebleven cn houden ten koste van veel geld cn moeite de Franse cultuur in stand. Hoc- :1 lang niet alle Frans-Canadezen ach ter de eisen voor een zelfstandig Quebec staan, is de meerderheid er sterk voor en dat is er de oorzaak van dat extre mistische groeperingen als de F.L.Q. en de A.L.Q. ondanks de felle vervolging door de autoriteiten rustig kunnen ge dijen en hun operaties voortzetten. Regelmatig wordt Canada opgeschrikt door de wandaden die door de extremis ten worden begaan. Onlangs nog werden een aantal wapenopslagplaatsen van het leger overvallen cn leeggeroofd zonder dat de politie een spoor van de daders kon vinden. Getuigen verklaarden, dat Fransspre kende jongelui de daders waren, maar de solidariteit van de Frar.s-Canadezen is blijkbaar groot cn arrestaties bleven uit. Ergens in Quebec moeten zich twee groepen, welopgevoede Fransspre kende jongelui schuilhouden, die boze bedoelingen hebben met de buitgemaak te wapens. Niemand kent echter de iden titeit van de leden der beide groepen. De politie meent, dat het hen aan geld en goede leiding ontbreekt en zij maakt zich daarom niet zo bezorgd over deze gewapexide jeugdbenden. Geruchten wil len dat de jeugdige wapervdieven stu denten zijn van de universiteiten, waar heen de welgestelde Frans-Canadezen hun kinderen zenden voor het volgen van een klassieke studie. Deze instituten gel den ais broeinesten van nationalistisch extremisme. Tot. dusver heeft men van de buitge maakte wapens niets terug kunnen vin den. hoewel wapens, die van diefstallen afkomstig zijn meestal terecht komen ln de sluikhandel. Dat is in deze gevallen niet gebeurd en men vermoedt derhalve, dat zij een plaats hebben gekregen in de arsenalen der extremisten. Erg veel ple zier zullen die overigens niet van de roof hebben, want het leger, dat ervaring heeft opgedaan met dergelijke overval len, had de grendels uit de geweren ver wijderd en uit de pistolen en revolvers de slagpennnen gehaald. Het Canadese leger heeft een commissie van onderzoek ingesteld die een dik rap port over de beveiliging van de wapen en munitiedepots aan de generale staf heeft voorgelegd. Aan de hand van dit rapport zijn bepaalde geheime maatrege len genomen. Als motief voor deze verhoging geeft de coöperatieve handel op, dat Nederland in de jaren tot 1970 naar het E.E.G.- pryspeil toe zal moeten groeien. Ver wacht wordt, dat de E.E.G.-zuivelveror- dening op 1 juli in werking zal treden. Die daruin valt het hoogseizoen als de botervoorraden groot zijn. Een prijsver hoging op dat tijdstip lijkt minder ge wenst zodat men er liever nu reeds toe overgaat. Een tweede argument Is dat iedereen de prijsaanpassing al aan zag komen. Dat"KTatuurlijk hebben de wapendiefstallen £ekKKwe neÜj'n? op^cle ^botervoorraden IN de regering :r. grote verlegenheid gebracht. Er zijn pijnlijke vragen gesteld te blijven zitten in de hand. zodat de botervoorziening in deze tyd, nu de melk en boterproduktie laag zijn en de im- portboter vrijwel uitverkocht is, in ge vaar kan komen. Kosten dekken De coöperatieve zuivelhandelaren menen ook dat de prijzen der zuivel- produkten zodanig aangepast moeten worden, dat ze de kosten gaan dek ken. Op het ogenblik staan ze vol gens deze handelaren ln geen enkele relatie tot de richtprijs voor de meik. Onzekerheid is in de zuivelwereld ont staan. zo verneemt het A.N.P. verder, doordat minister Biesheuvel tegen de verwachting in nog geen richtprijs voor de melk heeft vastgesteld voor het in april beginnende nieuwe melkprysjaar. het parlement en het leger heeft op dracht gekregen zijn beveiliging te ver beteren. Maar veel valt er niet te ver beteren. Het voorschrift dat wapens op geslagen moeten worden zonder hun es sentiële delen, die elders bewaard moe ten worden, is al anderhalf jaar oud. Er is een milde wapenpsychose ontstaan. In Montreal liepen op een avond twee jongelui met geweren aan de schouders. Plotseling werden zij door militairen met schietklare wapens in de hand omsingeld. Op hoge toon werd hen gevraagd wat zij met die geweren deden Het bleek dat de beide knapen, lid van een schiet vereniging, terugkeerden van de weke lijkse oefenavond. In het zuiden van de provincie Onta rio werden de inzittenden van een uit Quebec afkomstige auto erop attent ge maakt, dat zij geruime tijd achter een vrachtwagen van het leger gereden hadden. Wat was de bedoeling daarvan? De politie moest later ietwat beschaamd erkennen dat het een toeval was ge weest. In Montreal hebben studenten met hel men en oude geweren op straat gelopen. Het was een grap, maar de politie schrok er zo erg van dal de recto: txiag- ,r., nificus uit zijn bed gebeld werd en er Sowjetpremier Nlklta Rroesjtsjevv r.:et or.óeru:: kwam zonder de ..betogers" wordt eind nraart in Boedapest ecn *?ar;j,ge R-'echtwijzing te nebben verwacht voor een officieel aan Hongarije, ZO hebben gewoon- volgen bij h-rhaiing van dergelijke s:u- lijk welingelichte kringen in de ^entengrappen. Hongaarse hoofdstad gisteren meegedeeld. Tijdens dit. bezoek zal waarschijnlijk een „topconferen-1 5e" van de landen van het oostelij ke blok woruen gehouden. Volgens genoemde kringen zal Kroesj- tsjew aan het hoofd staan van een gTOte delegatie hoge partij- en regeringsfunc tionarissen. die naar Boedapest komt ter gelegenheid van de negentiende verjaar dag van de bevrijding van Hongarije. De Russische delegatie Komt omstreeks 30 maart in de Hongaarse hoofdstad aan en zal er ongeveer een week blijven. Het houden van een topconferentie zal af hangen van „wat de Roemeense delega tie, die nu een bezoek brengt aan China, uit Peking mee terugbrengt", aldus ge noemde kringen. Deze deelden voorts mee, dat de Roemenen, onder leiding van premier Maurer. met instemming van Moskou naar Peking zijn gegaan ons te' trachten te bemiddelen in het nog steeds voortdurende ideologische conflict tus sen de Sowjet-Unie en China. Men had de Chinezen voor deze bemiddelings- j besprekingen een Poolse of een Roe meense delegatie voorgesteld. De Chi nezen hadden de voorkeur gegeven aan een bemiddelingspoging van de Roeme-|® De financieel deskundige var. de ..T.-ibu- EX-PREMIER DIEFENBAKER ...bruggentyomcer... nen, omdat deze naar hun zeggen hoofd zakelijk belang stellen ln economische kwesties. Ais het resultaat van het Chi nees-Roemeense overleg bevredigend is zal premier Kroesjtsjew naar verwach ting een topconferentie beleggen ty'dens zijn verblijf in Hongarije, bij te wonen door de eerste partijsec retai-issen uit de landen van het oostelyke blok. Genève" Fred Bates, wiens familie dit blad heeft opgericht, heeft in zijn rubriek kritiek geleverd op een besluit van de au toriteiten van het Zwitserse kanton Waad tot intrekking van zekere fiscale voorrech ten die tot nog toe ten aanzien van de in Caux zetelende beweging voor Morele Her bewapening golden, welk besluit hij van communistische zijde geïnspireerd noemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3