VLIEGTUIG VAN V.S. BOVEN 00ST-DUITSLAND VERDWENEN Drie aan man boord Nieuwe strubbelingen rond havenuitbreiding van Yerseke TWEEDE INCIDENT IN KORTE TIJD Straalbommenwerper „valt" van radarscherm TEKORT OP RIJKSBEGROTING 1964 ZAL MAAR 400 MILJOEN ZIJN TERRITORIALE LUCHTDOEL- ARTILLERIE OPGEHEVEN Prins geboren in Buckingham Palace Na vlucht met vliegtuig Marineman krijgt in Libië politiek asiel Sloe-filüsoiieën Stuntman met een vlieger de lucht in Strijd op Cyprus gaat door De aanbesteding was misschien wel voor niets GEEN AKKOORD IN VAKRAAD METAAL 207e jaargang - no. 60 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 maart 1964 Ria het best gebrild Pagina 2 Directie: P. van de Velde. F. B. den Boer en V Walst raat 58-60. tel. 2355 'b.g.g. red. 3508 ad 2911; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel- 2094. f de Paeter. Hoofdredactie: W Leertouwt 3647'3643>; Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. v. pr. 32 ct p. min. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med. G. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per «eek. 9.75 per kw.franco per post f 10- p kw. red. 2078'3169. adv. 2375). Goes- Gr. Markt Z tel. «140 (b g.g ted. 7853. adv. 521J); Oostbur*: tel. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p. regel (min. l.«0>. ..Brieven bur van dit bisd' Russen waarschuwen tegen spionage- vluchten van V.S. Hl-I Russische regerlngsblad „Izwestia" heeft gewaarschuwd tegen spionage- vlucliten boven de Sowjet-Unie van het nieuwe Amerikaanse supersonische vliegtuig, de A-ll. Het voorspelde in een artikel op de voorpagina dat de A-ll ongetwijfeld hetzelfde lot tegemoet zal gaan als de 17-2, het Amerikaanse verkennings vliegtuig dat in mei 1960 boven de Sow- jet-Unie werd neergeschoten. Een Amerikaanse straalbommen werper is gisteren verdwenen tij dens een tocht naar Berlijn. De Amerikaanse luchtmacht heeft aanwijzingen dat hij boven Oost- Duitsland is neergeschoten. Volgens het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wies- baden was het een toestel van het type RB 66, dat ongewapend was en een oefentocht maakte met drie mannen aan boord. Het Is waar schijnlijk van zijn route geraakt en, naar wij aannemen, neerge schoten, aldus de Amerikaanse woordvoerder. Het toestel was afkomstig uit Toul-Ro- sieres in Frankrijk en had de opdracht een oefenvlucht boven West-Duitsland te maken. „Het schijnt dat de bemanning de weg kwijt raakte en onverhoeds het Oostduitse luchtruim binnenvloog", al dus de woordvoerder. Op de westelijke radarschermen in de omgeving van de hoofd-luchtcorridor naar 'Berlijn werd tegen drie uur in de middag een onbe kend vliegtuig waargenomen. dat in oostelijke richting vloog, geen acht sloeg op instructies om terug te keren en om 15.01 uur het ijzeren gordijn passeerde. Moeilijkheden Dp RB 66 is een verkenningsbommen werper, die ruim 1100 kilometer per uur kan vliegen. Het is mogelijk, dat het te kampen had met zijn radio- en navigatie- faciliteiten, evenals het Amerikaanse lesvliegtuig, dat op 28 januari eveneens boven Oost-Duitsland raakte en daar werd neergehaald door twee Russisehe straaljagers. De drie bemanningsleden van dat toestel kwamen daarbij om. Over de drie inzittenden van de RB 66 is nog niets bekend. MINISTER WITTEVEEN IN SENAAT: Meevallertje van Het ministerie van defensie beeft gister avond in antwoord op vragen bevestigd, dat minister P. J. S. de Jong maandag het besluit heeft ondertekend, dat de ter ritoriale luchtdoelartillerie wordt opge heven. De commandant van de territoriale L.U. A.. brigade-generaal W. A. Feitsma. is maandag door de bevelhebber der land strijdkrachten. luitenant-generaal F. van der Veen. van het besluit in kennis ge steld en heeft daarop zijn ondercomman danten Ingelicht. Onmiddellijk is ook de paraatheidsrege ling voor de tien parate afdelingen (die inhoudt, dat in de weekends vijftig pro cent van de sterkte aanwezig is T inge trokken. Men is overgestapt op de zoge naamde vredesregeling. De territoriale L.U.A. bestaat uit tien parate en vier mobilisabele afdelingen. Op dit moment, kon het ministerie nog geen mededelingen doen over de bestem ming van het door dil. besluit vrijgeko men personeel. Ook is nog niet bekend, wat er gaat gebeuren met het materieel, dat vrijkomt. Het besluit is vrij onverwacht gekomen. Ruim een week geleden berichtten we, dat er in hel kader van staatssecretaris Heax' bezuinigingsplan „operatie chi rurg" een studie gemaakt werd over opheffing: van de veertien afdelingen ter ritoriale L.U.A 600 miljoen (Van onze parlementaire redacteur) riet huidige begrotingsbeeld ziet er aanmerkelijk gunstiger uit dan in de miljoenennota was voorzien. Het financieringstekort wordt thans 600 miljoen gulden minder geschat, dan bij het opstellen van de nota, namelijk op 400 miljoen gulden. De minister van financiën prof. Witte- veen heeft dit in de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer waar in zijn begroting voor 1964 behandeld en zonder hoofdelijke stemming goedge keurd werd, meegedeeld. Als factoren die op dit verheugende verschijnsel van invloed geweest zijn noemde hij, dat de belastingen in 1963 sneller binnengeko men zijn dan geraamd was en dat dit in 1964 doorloopt. Daarbij komt de brengst van de twee belastingen, binnenkort zullen worden ingevoerd. De ze opbrengst is namelijk reeds in de ont vangsten ingecalculeerd. Het betreft de verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten en de verhoging van het bij zonder invoerrecht voor benzine. Voorts komt er bij het effect van de loonstijgingen en de daaruit voort vloeiende extra belastingopbrengst. Dit effect valt echter weg tegen de stijging van de lonen en salarissen van het over heidspersoneel. Uiteindelijk zal het tekorl op de be groting voor 1964 niet één miljard gulden bedragen, zo laat zich aanzien maar 400 miljoen gulden. AMSTERDAMSE KRIJGT TWEELING OP DE TRAP voerd mevrouw Van Ommeren-Averink (c.p.n.) en de heren Pollema (c.h.), Van Hall (p.v.d.a.), Van Campen (k v.p.), De Wilde (v.v.d.) en Van der Spek (p.s.p.) Vrijwel algemeen drong men aan op ver ruiming van de belastingvrije voet voor de inkomstenbelasting. De staatssecre taris dr. Van den Berge ging er aanvan kelijk niet op in. Als men gaat knoeien aan de voet anders is het met t zei hij. dan doorbreekt men het systeei van de belastingheffing dat een billijke verdeling van de lasten beoogt. Toch hij de zaak bezien. Denkbeeli-Pollema De heer Pollema (c.h.) lanceerde het denkbeeld om in het vooruitzicht de komende belastingverlaging vast het verlaagde tarief in te voeren. gens het oude (hogei tarief te l£ betalen, het te veel betaalde op een feblokkeerde rekening te plaatsen en it surplus terug te betalen als de conjunctuur daarvoor gunstig is. De staatssecretaris wees dit denkbeeld af. omdat het vooral voor de ontelba re kleine inkomens een grote admini stratieve rompslomp zou meebren gen. De liberale mr. De Wilde zou de belas tingvoorstellen wel eens volledig op tafel gelegd willen zien. Hij deelde mee. dat men er in zijn fractie over gesproken had en daarbij tot de conclusie gekomen was. dat men zo kort na de verkiezingen niet met belastingverlagingen kan ko men. Niet alleen zijn nog veel voorzie ningen nodig die veel geld eisen, maar bovendien wil de V.VJD. de voorstellen tot algemene belastingverlaging afwach ten. Wetsontwerp OUDE VROUW OVERLEDEN DOOR GASVERSTIKKING De Sl-jarige alleenwonende mevrouw J. De 26-jarige Amsterdamse mevrouw J. II. Xianiat heeft gisterochtend op de jlrap van haar woniyg in (le Verbin dingsstraat Ie Amsterdam-Zuid het le- I ven geschonken aan twee dochters. Er I was een taxi voor de woning voorgeko- -- J— -- n haar naar de kraamkliniek in E. W. de H. is dinsdag dood in haar wo- de Jan Campertstraat te brengen. Zjj ning aan de Laagte Kadijk le Amster- kon de trap echter niet meer afkomen dam aangetroffen en beviel ter plaatse van de tweeling. Zij bleek door verslikking om het le- I ven te zijn gekomen. De vrouw, die vaak! 'Jhngs gealarmeerde politie van het last had'van duizeligheid, is volgens de bureau Pieter Aertzstraat en een vroed- politie bij hel aansteken van het gas in j vrouw verleenden assistentie. Toen de haar keuken vermoedelijk gevallen, i geboorte al een feit was, reed een zie- waardoor hel gas vrijelijk de woning Icenwagen moeder en dochters alsnog binnenstroomde. naar de kraamkliniek. Koningin Elizabeth van Engeland heeft het leven geschonken aan een zoon, haar vierde kind, zo is gisteravond officieel be kendgemaakt. De toestand van moeder en kind is goed. De ge boorte had om 21.20 uur gisteravond plaats. De gisteren geboren zoon komt voor de troonopvolging op de derde plaats, achter prins Charles en prins Andrew en voor prinses Anne. Koningin Elizabeth wordt 21 april 38 jaar. De baby werd ter wereld gebracht in de Belgische suite, op de beneden verdieping van Buckingham Palace. die vaak gebruikt wordt bij bezoeken van buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders. De zoon van koningin Elizabeth is de tweede van de vier baby's van ko ninklijke bloede die dit voorjaar worden verwacht. De eerste een „schrikkelbaby" was de zoon van een nicht van de koningin, prinses Alexandra, en haar man. Angus Ogilvy. Prinses Margaret en haar man. lord Snowdon. verwachten eind april gezinsuitbreiding en de hertogin van Kent, de echtgenote van de hertog van Kent een neef van de koningin verwacht naar tweede kind begin mei. Direct na de geboorte van zijn derde zoon stelde prins Philip telefonisch cle koningin-moeder, prinses Margaret, prins Charles en prinses Anne henevens de andere leden van de koninklijke familie op de hoogte. Ook enkelp andere leden bleken belang stelling te hebben voor de komende be lastingverlaging. Minister Witteveen antwoordde erop. dat het wetsontwerp tot wegneming van het progressie-effect in de belastingen zo spoedig mogelijk zal worden ingediend. Het zal daarna op het conjuncturele geschikste moment in wer king dienen te treden, in elk geval in dc huidige kabinetsperiode. Vele duizenden Grieken maken ge bruik van de gelegenheid hun laat ste eer te bewijzen aan de overle den koning Paul. wiens stoffelijk overschot is opgebaard tn de kathe draal van Athene. Foto: Een dichte lange rij mensen heeft zich opgesteld om de oude Byzantijnse St.-Eleftherioskerk op het voorplein van de kathedraal om langs de baar te defileren. tr zijn twijfels ontstaan rond (k vesti ging van het Engels-Amerikaans Woikaiiiinersbedrijf in het Zuid- Sloe: de mogelijkheid .s nameHJk met mtgealoicn. uai het bedrijf elders zal woiden geaouwd. Ei is over dit bericht ludena een perscorilerentie van bet pro- Verwarring thuis in Brabantse Riel lat hei college v vooral op psyci Geth gelui had. bedoelde 7,jj het kerkelijk hu- welyk. Corrie werd op de hoogte gesteld Ila(iruggein>; aangeko.nl.gdev door haar schoonmoeder. Ook zij zei cr fIie. door 'aan Dal w:l dus niets van te begrijpen. I dat" een eveniuele afzegging 'J van hei college allerminst pessi. Verwacht mag worden dat de eerste se-! - De meteen Grunman S-2 Tracker cretarls van de Nederlandse ambassade! ogenblix'lrjuis.t ^spr'^e van optimisme, onderzeebootbestrijdingsvliegtuig in Caïro. dr. J. b. van Loon. die op het omdat het Sloeproject langzamerhand van Malta naar Benghazi in Libië ogenblik in Libië is. wei contact zat pro- "?,ééJ m'^.en^bu e^bezoe^^gevn gevlogen 21-jarige vliegtuigmaker- beren te krijgen met Theo van EUck ten- j ,y shïtkengemcd meer'vóór z.:n. elektromonteur der eerste klasse einde van hem persoonlijk te vernemen maar een haven met opgespoten - Theo J. M. van Eijck uit het Bra- dat het inderdaad waar is dat hij asiel ;-en plus bantse Riel heeft politiek asiel ge- heeft gevraagd en verkregen. Bevestigt! eDeze 're-:h-ner.ng v;in het vraagd en gekregen in Libië, Gis- de jongeman de mededeling van de au- j provinciaal bestuur klinkt plaui termiddag tussen half vieren vier j toriteiten 1 UUr werd zijn moeder, telefonisch sade de banden van Theo van EUck op de hoogte gesteld van deze daad van haar negende van de twaalf kinderen. Zij werd ingelicht door de hoofdvlootaalmoezenier L. A. M. Goossens. Het vliegtuig is door de autoriteiten van Libië vrijgegeven om te worden te ruggevlogen. De 58-jarige moeder van de gehuwde Theo van Eijck, voor wie het bericht van 'lucht met het vliegtuig als een vol komen verrassing kwam, zei te vermoe den, dat Theo in een ondoordacht ogen blik er met het vliegtuig vandoor was gegaan. Wellicht heeft hij nu bedacht, dat hij daarvoor een paar jaar moet brommen. Libië, dan trekt de ambas- j maar zij houdt tevens in. dat ju.si de komende tijd dé kritische periode voor het Sloehavenprojcct zal betekenen. „Een raadsel" De beroepsmilitair, die- in augustus 1960, als zeventienjarige onder de wa penen kwam, heeft nooit laten blijken, dat hij het in dienst niet naar de zin had „O, kon ik maar persoonlijk contact met hem krijgen. Wat heeft hem toch bezield". Welk motief kan hij gehad hebben? Het is mij een raadsel", aldus zijn moeder. 5 Stuntman Wim Wagenaar uit 5 Amsterdam is gisterochtend op 5 de weg langs het Amsterdam- S Rijnkanaal tussen Nigtevecht en g W'eesp aan een vlieger de lucht S ingegaan. De 27-jarige vliegmens S werd voortgetrokken door een 5 een race-auto, die werd bestuurd 5 door de autocoreur Henk van Za- 5 llnge. Hij bereikte een hoogte van g ongeveer zeven meter boven het wegdek. Aan zijn voeten droeg hij rolschaatsen voor het starten en het neerkomen. De stuntman maakte een aantal vluchten es kwam steeds veilig op de grond De vice-president van Cyprus heeft de regeringen van Engeland, Turkije en Griekenland „gesmeekt dc Turkse Cyprioten te redden van de volkerenmoord waarmee zij worden bedreigd". Vice-president Fazil Koetsjoek, leider van de Turks-Cypriotische minderheids groep. heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties ingelicht over de tele grammen welke hy gezonden heeft aan de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Turkije en Griekenland. De secretaris-generaal van de Verenigde- Naties. Thant, heeft in een telegram een beroep gedaan op Makarios en op de mi nisters van buitenlandse zaken van Grie kenland en van Turkije. Gistermorgen is het opnieuw lot schi ten gekomen in het dorp Mal ia. op de zuidelijke hellingen van het Troodos- gebergte, dat ook maandag reeds het to neel was van gevechten tussen Griekse Turkse Cyprioten. Volgens een Brit- milicaire woordvoerder was de toe stand in Malia zeer gespannen. J.n Fran- e regeringskringen is vernomen dat resident de Gaulle niet voornemens is en bemiddelingspoging te ondernemen in de kwestie-Cyprus. Iniussen zijn alle marineverloven in de Zuidlurkse havens gisteren ingetrokken nadat de Turkse minister van buitenlandse zaken. Erkin, in het parlement had verklaard dat Tur kije de nodige maatregelen zal nemen in verband met de voortgaande strijd op Cyprus. Eenheden van de Turkse vloot hebben gisteren de haven van Iskenderun verlaten. Zij zei nog, dat ook de vader van Theo, een landbouwer, er niets van begrijpt. „Het is onverklaarbaar. Als U dan nog weet. dat hij van de zomer zou trou wen... het huwelijk is al eens uitgesteld. Laatst zijn nog twee kinderen van mij getrouwd. Wij hebben twaalf kinderen, zes jongens en zes meisjes. Theo is de negende. Wij wilden, dat Theo gelijk met de anderen zou trouwen. Maar dat kon niet doorgaan, omdat hij naar Malta zou gaan, ziet U". i"l» Mevrouw Van Eück Theo is verloofd met de 22-jarige Corrie 5 een van de elf kinderen van een land- bouwer uit Nünen. Zij is hulp in de huis-15 houding bij apotheker Kevenaar in Goir- 5 Ie. Corrie en Theo zyn voor de wet ge-|$ trouwd. Toen mevrouw Van Eyck het over de trouwplannen van de beide jon— Zoals bekend heeft Wim Wage naar dergelijke vluchten voor het eerst op 16 en 17 januari op het circuit in Zandvoort ondernomen, toen eindigde zijn laatste vlucht door overmoedigheid in een vaU partij, waarbij hij bloeduitstortin gen in zijn heup opliep en zijn vlieger totaal werd vernield. Na zijn geslaagde vlucht gisteroch tend zei de stuntman: „De weg is smal en had niet slechter kunnen zijn Aan weerskanten van de weg staan bomen. Dat het toch is ge lukt, is het beste bewijs dat ik het kan". Aanvankelijk was het plan van de stuntman om zyn vluchten op de Oude Muiderstraatweg ter hoogte van Muiderberg uit te voeren. Toen hij de vlieger in gereedheid j5 wilde brengen, arriveerde de erduidelykte. datj* rijkspolitie die de stunt verbood. 4 Daarop vertrok een file van on geveer 20 personenwagens met journalisten, persfotografen en tv-cameramensen naar de weg. langs het Amsterdam-Rijnkanaal. „Onbegrijpelijk" „ONRENDABELE TOP" BREEKT WEER OP... OFFICIEEL heeft „Den Haag" nog geen uitsluitsel gegeven, maar Yerseke ziet de toekomst voor de havenuitbreidingsplan nen plotseling weer zwart in. Burgemeester A. C. Willemsen is „erg pessimistisch gestemd" over de vraag of er van het hele plan het werd half oktober van het vorig jaar aanbesteed! nog wel iets uit de tekenin gen werkelijkheid kan worden. Een onrendabele top van onge veer zestigduizend gulden blijkt in het overleg met rijkswater staat nergens uit gefinancierd te kunnen worden. Meer dan een kwart eeuw nadat Yerseke de eerste lijnen voor een nieuwe haven op papier liet zetten en op een moment, dat de plannen tot vergroting van de capaciteit van de vissershaven op een for maliteit na „rond" leken, dreigt alles te kelderen. „Het ministerie sluit ogen en oren. Het ziet geen heil meer in de haven van Yerseke". Ziedaar de felle reactie van burgemeester Willemsen op de plotselinge starheid van „Den Haag" ten opzichte van de uitbreidingsplan nen voor Yerseke's haven, op het uitstel van de rijksgoedkeuring, dat afstel schynt te worden. En die gang van zaken in mineur staat voor Yerseke zo schril tegenover Het is er soms een gedrang van je welste. Het gemeentebestuur kan luchtfoto's op tafel leggen van een grote zwerm schepen voor de haven ingang, die allemaal uren geduldig op hun beurt wachten om er te kun nen binnenlopen. Totdat er weer een schip vertrekt, dat een plaatsje vrij maakt. „Er zijn dagen, dat er vijftig mosselschepen ongeveer tegelijk ko men leveren. Niet alleen kotters met „YE" op de boeg, maar visserssche pen overal vandaan. Hei wordt als maar nijpender", klaagt burgemees ter Willemsen.'Hoe langer het duurt, dat de goedkeuring tot gunning van het werk uitblijft, des te minder ver trouwen heeft Yerseke in de realise ring van de plannen. Het gemeente bestuur wil langzamerhand wel eens weten, waaraan het toe is. Men wil de laagste inschrijver bij de aanbeste ding de NV. van Oord, Werken dam: bijna 1,7 miljoen niet lan ger meer laten wachten. De inschrij ving correspondeerde aardig met de raming. Daar lagen de moeilijkheden niet. Wel doken er obstakels op in de vorm van de financiering van alles wat er nog bij kwam: aansluitingen naar nutsbedrijven, veranderingen op advies van provinciale waterstaat. ft&htlijK De regering der Verenigde Staten heeft twee Nederlandse helikopter pilo ten, Nico Heijer (30) en Jan Joore (33) beiden werkzaam bij „Schrei- ner Aerocontractors" de hoogste burgerlijke onderscheiding toegekend voor hun heroïsche redding van tioee Amerikaanse militairen, die op 31 januari jl. met hun toestel tvaren neergestort in het Perzische hoogge bergte Zard-Kuh. De redding geschiedde op een hoogte can 4000 meter, bij een temperatuur van 40 graden onder nul en onder zeer moeilijke weèrsomstandigheden. Foto: De uitreiking van de onderscheidingen ,tDistinguished Cit ilian Service Medal") dinsdagmorgen op de Amerikaanse ambassade in Den Haag door ambassadeur John S. Rice (links) aan Heijer en Joore (rechts). gedwongen verkoop van putten en dergelijke. Zogenaamde bijkomende kosten tot een bedrag van 2.5 ton. „Het werd er allemaal niet goedkoper op", zuchtte burgemeester Willem- Toch zonder Zal Yerseke net nu toch zonder een vergroting van de vissershaven moe ten stellen? In het verleden is de aanleg van een nieuwe haven in de Burenpolder steeds op de omvang van de investering afgesprongen Het kon zo niet. Het was te duur. Voor het Zeeuws? visscrijeentrum was er nu nog maar één mogelijkheid over vergroting in oostelijke richting. Ter westen van de bestaande vissersha- ven is inmiddels bebouwing verrezen en ten zuiden lagen de verwaterplaat sen en de oesterputten, in welke richting ook al om bacteriologische redenen niets mocht worden onder nomen. Sinds 1946 heeft burgemees ter Willemsen met de raad van alles en nog wat ondernomen om de vis sers en de vrachtschippers uit de ruimteproblemen te helpen. Er zijn verschillende mogelijkheden op tafel gekomen Maar nooit was men (Zie slot pag. 2 kol. 2) De kritische periode: tot dusver kon men Inderdaad zeggen, dat de Sloe- haven nog niet gereed was. De ver bindingen waren onvoldoende, dc wer ken nog slechts in uitvoering en over net algemeen was dc gehele situatie n;ei zodanig, dat iedere naar terrein zoeken de fabrikant hel water door de mond I liep bij het zien van de schorren en si slikken, die h:er een toekomstig haven- j en industriegebied behoorden te vormen. Bovendien, het beheer had allerminst Si een definitieve vorm, er waren zelfs Sj diverse adressen in omloop, er was geen 51 sprake van een (vanuit één beheers- 5j vorm) gerichte werving, er was even- min personeel aangetrokken. Het schijnt ïjnu, dat daarin verandering komt: n;et 5 j alleen begint hel project uiterlijk een 5 definitieve vorm te krijgen, men wil ook zo liet althans mr. Mes blijken overgaan tot benoeming van een di- 2 recteur. Kortom, de tijd is aangebro- 5j ken om de mouwen eens flink op te stro- 5 pen. zo hebben we begrepen. In zulk een 5| situatie is het afzeg gen van één bedrijf inderdaad „slechts" een factor van psy chologische beteke nis. geenszins een feit van doorslaggevende aard wat de uiteindelijke toekomst van de Sloeha- ven betreft. Men zou zelfs kunnen rede neren. dat het bewuste bedrijf nu tot 5 veler verbazing is komen vast te staan. 5 oat het (:n tegenstelling tot aanvanke- 5 lljke berichten) niet aan" diep vaarwater is gebonden zich beter elders kan vestigen. Gronden aan diep vaarwater zijn Immen schaars en zullen in de toe komst nog schaarser worden, zodat zui nigheid geboden is. Maar men begrljpe goed dil zijn filosofietjes, die weliswaar kunnen kloppen, maar die de werkelijk heid van vandaag niet kunnen verbioe- men, namelijk dat de Sloehaven tot dus- ver nog maar één zegge: één be- 5 drijf heeft opgeleverd, de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de gega digde van het eerste uur. Jn de komende tijd zal dus moeten blij ken of deze Sloeverwachtingcn de waarheid bevatten of zelfs maar be naderen Vandaar, dat wij spraken over „de kritische periode". Zij begint thans niet alleen aan te breken voor het Sloe- plan-sec, maar voor een wijde omgeving. Wij denken in dit verband aan Middel- i burg, waar hel gemeentebestuur de laatsi e jaren een ambitieus beleid voert, dat geheel is afgestemd op de verwach- ring, dat het Sloeplan slaagt. Wanneer dat niet het geval zou ziin, lijkt het ons 1 niet uitgesloten dat het Middelburgse 1 gemeentebestuur zich heel ernstige zcrr- gen zal moeten maken: men is dan ge- j reed met uitbreidingen, met woning bouw. maar de mensen die deze uitbrei dingen moeten bevolken, personeel van bedrijven in het Sloe, zij zullen er niet of slechts ten dele zijn. Ook in dit op zicht dus: hoe zal het in de nabije toe komst met de ontwikkeling van het Sloe gaan Het is overigens met zulk een beleid altijd een merkwaardige aan gelegenheid: slaagt het. dan zijn er geen ridderorden genoeg om de bestuurders te danken en te huldigen, slaagt het niet dan bestaat de neiging dezelfden als zondebokken de woestijn fde schor ren van het Sloe in te sturen Ridderorde of zondebok, that's the question. F venwel: wij geloven mét het provin ciaal bestuur, dat men aan een even tuele vestiging elders van één be drijf niet te zwaar moet tillen, dat de papleren van het Sloeproject nog altijd goed liggen, wij geloven tevens dal aJ- j'len die hun beleid op de verwachting van een geslaagd Sloeproject hebben af- gesteld, daarmee een goed bestuur voe- L ren Het gaat hier niet om een beleid j over een periode van een paar maanden, [l hier is een politiek op lange termijn in hef geding Maar desondanks is het dui- J delijk. dat de komende periode zal aan- «j *'e\ '-•» vsal de sverk-liikheid •.•11 de waar heid in de Sloefilosofiee'n van vandaag |zün. Wil men echter, dat deze waarheid volkomen gelijk zal ziin aan de verwac'n- j ting van nu. dan zaJ men niet rustig 1 urgen afwachten, maar zal er hard ge- werkt moeten worden. Daarom is het i 'e hopen, dat de beheersvorm in oprich- ring inderdaad die maatregelen zal ne men d:e mr. Mes in nitzichf heeft ge- s'e'rl- aantrekking van een bekwame s'af. e"n frerichte werving. Velen In 7ee'and zullen de Sloetoekomst" het komende jaar nauwgezet en met meer lan gewone belangstelling volgen. In de vakraad voor de metaalindustrie is men liet gisteren niet eens kunnen worden over de problemen die zijn gere zen rond de goedkeuring van de zgn. (lifferentiatievergnnningen voor extra beloning van werknemers. Er zal nu op ensdag 24 maart over deze kwestie de zijde gedeeld. Zoals bekend. de metaalbedrijfsbond mee- 'erknemersorga- nisaties van oordeel dat de werkgevers vertegenwoordigers in de vakraad bij de beoordeling van de aanvrage tot extra beloning van de werknemers (tot maxi maal 4 pet) meer maatstaven aanleg gen dan uit de machtiging van de Stich ting van den Arbeid zou kunnen worden afgeleid. Beide partijen zijn hierover gisteren niet nader tot elkaar gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1