Project zelf uit de steigers helpen MODESHOW JSL NIET ALLE MOOIE PLANNEN KOMEN UIT Familie-erf Improviseren hartveroverende één feest van kleur en fleur! Huisvesting een probleem Niet anti zacht en zuiver ja graag! libfelle Naar de fon T eambespreking MAANDAG 9 MAART 1964 BROVINOiALB 2 B S W 8 B O O R A N T LIARMATAN heet de warme woestijnwind, die als ver lengstuk van verstikkende stofstormen elke middag even uitblaast over de berghellingen in het westen van Kameroen. De eerste Nederlandse jongeren vrijwilligersgroep te velde is er nu wel aan gewend, dat daardoor alles en iedereen in dit land wordt geëtst met een roodbruin waas: „stuifmeel", dat soms helemaal uit de Sahara komt. Zij hebben de strijd ertegen al vrijwel opgegeven. Hetgeen aantoont, dat de groep nagenoeg door de eerste aanpassingsfase heen is. EERLIJK GEZEGD: die 21 jongelui hebben moeilijke weken achter de rug compleet met de teleurstellingen en tegenvallers, die het natuurlijk gevolg zijn van deze allereerste en daarom ook nog duidelijk experimentele uitzending. Door de luisterrijke boot reis, met in iedere haven onderweg feestelijke recepties, was uiter aard het moreel van de groep wat uit balans geraakt. De onwille keurig wat verhoogde dunk liep een fikse deuk op, toen na aan komst bleek dat heel wat kaarten anders lagen dan was voorzien. schap, die hun materiële offers brengt en herendiensten bewijst. Centrum van elk dorp is de woon stee van zo'n burgemeesterachtig personage. Men gebruikt in de on uitspreekbaar lijkende omgangstaal hiervoor het begrip „paleis", maar die paleizen zijn niet meer dan le men hutten met puntdaken van wat Uiteraard had ieder lid van dit zo zorgvuldig uitgeselecteerde team zich terdege voorbereid op wat men pio nieren noemt: onder primitieve om standigheden baanbrekend werk ver richten. Maar géén van hen bleek rekening te hebben gehouden met die onvermoede mogelijkheid niét met een aan de slag te kunnen gaan. Ze voelden zich aanvankelijk tegen de grond geslagen, toen na al die maan den van popelen pas op de plaats van bestemming hen het bericht bereikte, dat de start moest worden uitgesteld. Ogenschijnlijk was de oorzaak hier van: gebrek aan vervoer, van het on derkomen in enkele heuse huizen op een afgelegen heuvel naar de dorpen waar het werk wachtte Maar veel belangrijker was de gewaarwor ding, dat zij hel project zélf uit de steigers zouden moeten helpen. De termiin van voorbereiding was be wust bijzondei kort geweest Daar kwam nog bij. dat diverse plannen op hel laatste ogenblik ingrijpend moesten worden gewijzigd aange zien het Kameroense gouvernement allerlei toezeggingen niet kon nako men. een soort riet lijkt De bevolking leeft in soortgelijke verblijven. Elke familie heeft zo z'n eigen erf met zes of zeven huizen rondom een kale binnenplaats. Alle muren bestaan uit op elkaar gesta pelde blokken gedroogde leem. Ra men ontbreken meestal. Als deur fun geert een los scherm van gevlochten bladeren. Op de houten stijlen naast zo'n gewoonlijk vrij lage entree is vaak prachtig snijwerk aangebracht. Onderwijzer Rob de Coole uit Voor burg ib gesprek met de fon van Bam- bui. Het interieur bestaat zelden uit meer dan één vertrek, met in het midden op de vloer een stookplaats de rook van het vuur walmt dan eerst omhoog tegen de van stengels gefabriceerde zoldering en moet zich vervolgens net als wij naar buiten bukken om te ontsnappen. Rondom dit middelpunt liggen wat matten. Tegen de wanden staan hooguit twee lage houten bedden, soms achter wat planken verborgen. Meer meubilair is er niet. Het huis raad beperkt zich tot twee of drie houten schalen waarin de maïs wordt fijn gewreven, en nog wat kalebassen met water, van heel ver aangedragen en naar onze smaak ondrinkbaar. In een kist of wat daar op lijkt enkele emaille schalen Aan (houten) spij kers hangen kledingstukken- Dat is alles. Geen stoelen of tafels. Men zit op de hurken en gebruikt de grond om alles op neer te zetten. Geen kasten wat zou er in moe ten worden opgeborgen? Geen wieg ook voor de baby Zuigelingen slapen 's nachts in de armen van hun moe der en bungelen overdag op haar rug. Elke man heeft drie of vier vrou wen, die niet alleen zijn kinderen groot brengen maar ook op het land werken en de geoogste produklen op het hoofd naar de markt dragen voor de verkoop. Zo leeft men hier. Niet meer in het steentijdperk, maar zonder mogelijkheden om zichzelf een be ter bestaan te veroveren. Deze mensen hongeren naar hulp. Ze hebben er enige wéét van wat mo dern leven betekent in de wereld buiten de huizen. Zelfs in de ver ste dorpen is bekend dat er koel kasten bestaan, en radio's ieder kind heeft al ettelijke auto's gezien. Maar dat contact met onze wereld bleef beperkt tot dit soort oppervlak kige noties. Elke blanke bezoeker kan zich nog steeds op slag tot tovenaar verheffen door bijvoorbeeld te verkla ren, dat hij de stem van zijn gast heer zal vangen om die na het drin ken van de palmwijn weer los te la ten Het gebruik van een bandrecor der bliikt verbijsterend in te werken op elke dorpeling en zelfs de gelet terde fon En zo zaten dus onze eerste jonge ren vrijwilligers geruime tijd vleu gellam op het hen toegewezen nest meer dan duizend meter boven de zeespiegel en omgeven door een berg landschap dat doet denken aan Italië. Het klimaat past daarbij zeg zo mers, niet overstelpend heet en klam. Dat was het tijdstip, waarop tot deze groep ten volle begon door te dringen dat het jongeren vrijlligers- werk waarmee Nederland nu is be gonnen, zeker het eerste jaar niet alleen helpen maar vooral improvise- JONGEREN VRIJWILLIGERS IN KAMEROEN (I) ren zal zijn In het volgend jaar zul len andere groepen daarvan kunnen profiteren En Den Haag nu al. Men merkt pas in Afrika te zijn wanneer plotseling een stoet zwarte kinderen voorbij tuimelt. Ze dragen kleren, zoals verreweg het grootste deel van de bevolking in dit deel van het land. Oude gescheurde broeken, gerafelde hemden en to' op de draad versleten slonzige jurken. Alleen de min of meer notabelen hebben blijk baar geld genoeg om zich de fiere traditionele gewaden te kunnen ver oorloven. Met deze plechtiger figuren kwa men onze jongeren vrijwilligers hel eerst in contact Zij moesten zich daartoe eerst officieel aandienen bi.i de zogeheten fons, de stamhoofden, die nog nagenoeg feodaal regeren Deze bestuurders hebben de absolute macht over hun onderdanen verloren maar ze genieten nog wel een bijna goddelijke verering door de gemeen- lifcTeüe's De Nederlandse Jongeren Vrij willigers hebben er bij hun aankomst in Kameroen echt wel even aan moeten wennen, dat niet alle mooie plannen ook precies zo uitkomen. Een voorbeeld van te genvallers uit de beginperiode ligt op het terrein van de huisvesting. De jongelui zitten op elkaar ge propt in enkele huizen, waaruit kort tevoren de inlandse bewoners waren verwijderd en zij maken zich ernstig bezorgd over de vraag hoe lang zy daarin nog zullen moeten blijven. Als tijdelijk onderkomen was hun een schoolgebouw toegezegd; bij aankomst bleek het een andere be stemming te hebben gekregen. Er werd niet te hard om getreurd: men was op de hoogte van plannen voor de bouw van permanente verblijven. Men had verwacht, dat er op zeer korte termijn aan be gonnen zou worden. De ongerust heid van het moment komt voort uit de vrees dat Den Haag en Douala kennelijk niet zoveel haast hebben als de jongeren zich wel hadden voorgesteld. De jongelui waren vooruitlo pend op de officiële beslissing maar alvast begonnen met het grondwerk. Zij hebben op de hun aangewezen heuvel terrassen aan gelegd en een tracé uitgezet voor een weg erheen. Zij hadden te meer haast omdat binnenkort de regentijd begint, waarin niet al leen het tracé gevaar loopt maar ook de opvoer van bouwmaterialen vanaf de kust voorlopig onmoge lijk wordt. De bouw kost een bedrag van zes ton, een som die niet ten laste kon komen van de acht ton die was uitgetrokken voor de uitzen ding van twee JVP-ploegen naar Kameroen en Brazilië Nederland wilde het bedrag we! aan Kame roen voorschieten, wanneer de re gering van Kameroen zich bereid verklaart het terug te betalen Dat was aanv.inkeh'k wel de bedoeling Nederlandse deskundigen zullen assis'eren bij de bouw Er ligt nu in Den Haag een rap port van de bouwkundige H. M. Sesink Clee, waarin wordt gead viseerd over het bestek en de materialen. De heer Clee wilde bij zijn bezoek aan Kameroen de ma terialen maar alvast kopen, van wege de komende regentijd. Maar zolang de kwestie van de terugbe taling niet rond is en het ziet er niet naar uit dat dat spoedig het geval zal zijn kunnen geen uitvoeringsbesluiten ten laste van de Nederlandse schatkist worden genomen, zo stelt men in Den Haag. Maar het spreekt wel van zelf dat de jongelui in Kameroen die het grondwerk al voor elkaar hadden in hun buitenpost door zulke overwegingen nu niet direct overtuigd zijn. Vandaar dat na het uitblijven van de Haagse autorisa ties, in het hoofdkwartier van de JVP-groep Kameroen de stemming wel wat gealarmeerd is geworden nu de regens naderen waartegen het reeds verrichte grondwerk wel niet bestand zal zijn. onze jongeren vrijwilligers zich zien gesteld. Het zou zinloos zijn voor de ze mensen te verschijnen om een voordracht te houden over gewasver betering of gezondheidszorg. De JVP'ers moeten met die mensen mee gaan leven om te kunnen uitvinden welke uitleg voor hen begrijpelijk is: hun hele denken verloopt volgens zo volkomen verschillende patronen, dat het vaak onmogelijk is die te vol gen laat staan beïnvloeden. /"^elukklg is hier nergens sprake vJvan anti-blanke emotionaliteit, zoals elders In .Afrika. Dit deel van Kame roen kent geen uitgesproken „kolo niaal verleden". Europeanen hebben hier geen bezittingen mogen verwer ven sinds de instelling van het Brit se trusteeship na de eerste wereld oorlog over het vroegere Duitse ge bied. Wellicht heeft het Britse be stuur zich daarom niet veel aan de ontwikkeling ervan gelegen laten lig gen. Er bestaat weliswaar een soort be stuursdienst, maar die stelt weinig voor. omdat praktisch alle daarvoor benodigde gegevens ontbreken. Om de uitgekozen gebieden goed te kun- EERSTE ONTDEKKING VAN VRIJWILLIGERS IN KAMEROEN: (Advertentie) Veroverend fris. shave lotion ■fl W a Treed binnen in Libelle's domein der mode... en zie al dat gezelligs, al dat moois, al dat nieuws dat lente en zo mer de goed geklede vrouw brengen Sprankelende stoffen, 'n weelde van mo dellen één bekoorlijk feest van kleur en fleur. En van èl wat U bewondert kunt U straks patronen bestellen!Tot ziensop de Libelle modeshow. GOES In De Korenbeurs te Goes op don derdag 12 maart 1964. Kaartverkoop: voor zover nog voorradig aan de zaal op woensdag 11 maart van 11.00-13.00 uur en een half uur voor de aanvang van elke show. Toegangsprijs f1.- p. p. Aanvang: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. TERNEUZEN In Grandhotel „Rotterdam" te Ter- neuzen op woensdag 11 maart 1964. Kaartverkoop: voor zover nog voorradig aan de kassa van het Luxor-Theater op dinsdag 10 maart van 10.00-12.00 uur en van 15.00-16.00 uur en een half uur voor de aanvang van elke show. Toegangs prijs f1.- p. p. Aanvang: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. VLISSINGEN In Grandhotel Britannia te Vlissingen op vrijdag 13 maart 1964. Kaartverkoop: voorzover nog voorradig aan het bij kantoor Libelle, Coosje Buskenstraat 140 te Vlissingen op woensdag 11 maart en donderdag 12 maart van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur aan de zaal een half uur voor de aanvang van elke show. Toegangsprijs f 1.- p. p. Aanvang: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. blad naar uw hart! nen bevorderen tot een harmonische maatschappij, zal het dus nodig zijn te beschikken over basis-informatie materiaal. Dat moet nog helemaal worden verzameld. Systematisch volgens een wetenschappelijk opgezet systeem, zodat de betrouwbaarheid van de uitkomst is gegarandeerd. Alle jongeren vrijwilligers hadden daarom een lijst met meer dan hon derd gerubriceerde vragen op zak toen ze eindelijk weken na hun aankomst op verkenning konden gaan. Ze liepen met die belangstel ling niet „te koop". Pas na terugkeer in hun verblijven noteerden ze de veroverde antwoorden. Het werk van de JVP-groep Kame roen begon, zoals gezegd, met 't be zoek aan de dorpshoofden in het voor dit project aangewezen gebied rond om het streekcentrum Bamenda (en kele honderden kilometers noordwest van de havenstad Douala). Elke fon was van te voren inge licht over hun komst door inlandse ambtenaren van het departement voor gemeenschapsontwikkeling. Projectvoorbereider ir. H. A. A. M. Wirtz van bet Koninklijk Institunt voor de Tropen uit Amsterdam had de meesten bovendien de bedoeling al uiteen gezet. Deze bestuurders moest men zien mee te krijgen, want zonder hnn toestemming is elk initiatief gedoemd te mislukken. Deze audiënties zijn blijkbaar zeer tactvol benaderd De ..burgemees ters" leken zonder uitzondering blij met de komst van onze jongeren vrij willigers en ze werden vorstelijk ont vangen in de diverse „paleizen". Het team is alvorens in actie te ko men in werkgroepen verdeeld. Naast de medische equipe en enkele „solis ten" bestaan er nu operationele ploe gen van telkens twee jongens en drie Een van de vrouwen van de fon leidt twee meisjes van het J.V.P. het pa leis van het stamhoofd in. Alle hut ten op de foto behoren tot het pa leiscomplex. meisjes, die geregeld volgens een vast schema naar de hun toegewezen dorpen gaan. De projectleiding hecht aan die regelmaat, hoewel dat soms problemen oplevert, aangezien de week hier niet zeven dagen telt. maar volgens de inlandse kalender acht. Om te beginnen: eerst werden overal bijeenkomsten georganiseerd voor iedereen, die maar belangstel ling had, Daarbij werden mannen en vrouwen strikt gescheiden gehouden volgens de hier geldende gebruiken. Geholpen door ter plaatse uitgezoch te tolken kozen de jongeren vrijwil ligers uit de vaak overstelpende op komst enkele representatieve kernen. Die kregen het verzoek een week la ter terug te keren. Tot nu toe is nog niemand er achter gekomen of de be trokkenen zich daaraan houden, dan wel dat er onderling steeds wordt ge wisseld wat overigens waarschijn lijk is. Vandaar de verzuchting: „Ken ik ze maar een merkteken geven. want hoe leer ik anders ooit al die ge zichten van elkaar te onderscheiden". Maar de tijd zal daarin wel helpen. Met deze afgeronde groepen is men aan het werk gegaan. De meisjes be gonnen met naailes. En de jongens gingen de landbouwbedrijven bezoe ken om de boeren op nieuwe moge lijkheden voor het snoeien van kof- fiestruiken te wijzen. Niet als een les je. Meer helpend bij het werk en dan terloops een andere methode van werken verklarend. Met de bedoeling zo een goed contact tot stand te bren gen. waarbij dan tegelijkertijd we derzijds Inzicht wordt verkregen. Elke zaterdagmorgen worden alle ervaringen gezamenlijk besproken door het hele team. Dan vertelt Lou de Jager uit Wolphaartsdijk, dat hij in Bambui allerlei gewassen door el kaar heeft zien staan zo maar, zonder enig onderling verband. Is dat elders ook al geconstateerd? Heeft iemand de reden daarvan kunnen achterhalen? Jan Verbeek uit Sint Anthonis in Brabant informeert bij de staf of de mogelijkheid bestaat, dat er zeiden worden gekocht in Ne derland. Diet Rip uit Bcnnekom vraagt om naalden. En Trees Bolland uit Velsen beweert, dat er misschien een mogelijkheid bestaat om door te dringen tot de vrouwenverblijven van het fonspaleis in Bali. Juist door het verbod van contact met de buitenwereld bestaat daar rr.eer kans op „ach terblijvers" dan bij de rest. en dus is het belangrijk er een cursus te begin- Mcestal eindigt zo'n zitting met hei uitwisselen van „sterke verha len" en die hoeven niet te wor den verzonnen in Kameroen. Het eerste contact met de boeren. Cor Muntjewerff nit Wieringermeer (rechts) temidden van zijn toehoor ders in het dorp Santa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7