Sport en wedstrijden Luchtmacht heeft een vaandrig-ornitholoog Naast weerbericht straks ook vogelverwachtingen Vogels gevaar voor vliegtuigen Grote overwinning voor FC Ziirich Veldlooptitels voor Gerda Kraan en Henk Snenvangers Zeeuws schoonrijpaar tweede in Deventer Jeugdige Ossenaar probeerde jongen te doden SOLISTENCONCOURS 1964 GING IN MIDDELBURG VAN START UITVINDERS EXPOSEREN HUN GEESTESKINDEREN WEER IN BRUSSEL Levenslang voor ontvoerders van Sinatra PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1964 dar krijgt je een volledig beeld. Ik weet wel, dat ik net begin en dat dit pure toekomstmuziek is. Maar met een net van radarstations kun je alle vogel bewegingen vastleggen. (Van een onzer verslaggevers) Zeer onlangs is een vogel nabij Eindhoven de cockpit van een militair vliegtuig binnengevlo gen, dwars door de ruit heen, en heeft daarbij de vlieger ernstig verwond. Het was de vijfde bot sing tussen een vogel en een vliegtuig in enkele dagen tijds. Door het warme weer was de trek-activiteit van de vogels in eens aanzienlijk groter dan nor maal en bovendien was er een vergrote menselijke activiteit in de lucht in die periode. Een waarschuwing is uitgegaan naar alle militaire vliegvelden, naar de rijksluchtvaartdienst en de marine luchtvaartdienst maar die waar schuwing was gebaseerd op een vrij primitieve waarneming, iets als: een plus een is twee. Noodlottig Drs De Koek is nog maar net by de Knninklyko Luchtmacht. Hy weet echter al, welke vogels extra gevaar lijk zyn: kieviten, bulzers, houtdui ven, wilde eenden. Sinds kort worden alle vogelrcsten, die nog na een bot sing gevonden worden, opgestuurd naar prof. dr. K. H. Voous van de zoölogisch museum te Amsterdam om gedetermineerd te worden. Zo weet men nu, dat het ongeval te Eindhoven, het vijfde in de recente reeks, niet veroorzaakt werd door een gans maar vermoedelijk door een roek. „Je moet ook het gedrag van vogels kennen. Sommige vogels duiken weg, als ze opgeschrikt worden, andere, zoals de houtduif vliegen juist op en dat kan dan voor duif en vliegtuig noodlottig worden. Jé moet dus zien de houtduif kwijt te raken in de om geving van vliegvelden". Drs De Koek zal zich uiteraard ook wel bezighouden met de afweer op de vliegvelden zelf. Hij zegt: „Je moet alle kreten onderscheiden. Een nood kreet bijvoorbeeld kan de vogels doen opschrikken, maar als je die nood kreet laat horen in de periode, dat de beesten jongen hebben, dan vliegen de ouders juist naar het veld toe, om hun jongen te hulp te komen". Er bestaat reeds internationaal over leg in het comité van luchtmachtsta ven over de vogelproblemen, die steeds belangrijker worden, nu ook voor de sub- (en straks super-) soni- sche burgerluchtvaart. Het werk dat drs De Koek gaat verrichten, zal ook een schat aan zuiver wetenschappe lijke gegevens kunnen opleveren voor de ornithologie. Vaandrig De Koek hij vervult nu zijn diensttijd en gaat straks als wetenschappelijk ambtenaar over naar defensie heeft zich niet gespecialiseerd in de ornithologie. Hij heeft veel visserij- onderzoek verricht en is daarvoor o.a. op Curasao geweest. Maar de vogels hebben altijd zijn belangstelling ge had. De aanstelling van drs De Koek is nog maar een begin maar het is zeer wei denkbaar, dat dit werk al spoedig voor één man veel te veel wordt en dat men op de duur komt tot een „luchtmacht-ornithologische dienst" Vogelbericht Pure coïcidentie was het intussen dat enkele weken tevoren in Breda een jong bioloog een spoedcursus als luchtmachtofficier volgde: rangen, militair gedrag, wat schieten, en dat deze man nu is aangetreden by de luchtmachtstaf als ornitholoog-bio loog vaandrig drs. W. de Koek, 26 jaar oud. Hij zal de taak krijgen de vogelbeweging wetenschappelyk te bestuderen' en daaruit moet op den duur een soort „vogelbericht" resul teren. zoals de vlieger ook zijn weer bericht heeft. Bij de studie van de vogelbewegingen in de lucht kan de zuiver wetenschap pelijke aanpak niet gemist worden. Vogelbewegingen en vogeltrek zijn zelfs voor de bioloog vaak nog een mysterie. Men weet er nog maar heel weinig van. Enorm probleem Drs. De Koek staat voor een enorme taak. Hy zegt: „Het voornaamste probleem in de verhouding vliegtuig- vogel Is de aanvaring in flight.. Waar we naar toe moeten is het opstellen van een „vogelverwachting" net als een weerverwachting. De vogeltrek is een enorm moeilijk biologisch pro bleem. De studie ervan wordt veel verricht door enthousiaste amateurs. Maar wat bereik je, alleen in je vrije tyd en alleen naar gewapend met een veldkijker De biologen houden zich er al tiental len jaren mee bezig Het wetenschap pelijk trekonderzoek heeft zich te Wageningen tot nu toe beperkt tot vinken en spreeuwen. En dan te we ten, dat er elk voor- en najaar enkele tientallen miljoenen vogels over ons land trekken, dat elke vogelsoort zijn eigen trekpatroon heeft, dat de voor- jaars en de najaarstrekken verschil lend karakter hebben en dat er bo vendien in beide seizoenen een trek in beide richtingen noord-zuid en zuid-noord Zijn taak zal onder meer zijn het ont werpen van een continu waarne mingssysteem, waardoor alle vogel bewegingen dag en nacht worden observeerd. Toekomstmuziek De Zwitserse kampioen FC Zürich, a.s. woensdag in Zwitserland tegenstander an PSV in de returnwedstrijd van de kwartfinales van het Europese beker toernooi, heeft kennelijk de goede vorm te pakken Zondag in Bazel won FC Zü rich in de competitiewedstrijd tegen FC Bazel met niet minder dan 05. Door deze overwinning klom de FC Zürich naar de vierde plaats van de ranglijst met slechts twee punten achterstand op leider Servette. Op de Vughterheide zijn zondag de wed strijden om het Nederlands kampioen schap veldloop gehouden. Eerste bij de dames werd uiteraard Gerda Kraan. Henk Snepvangers won de titel bij de heren. De uitslagen waren: Dames: 1500 meter: 1. Gerda Kraan (Bataven. Leiden) 5.27.9: 2. Ria Sie gers (HAC Helmond) 5 42.7: 3. Thea Lammertink-Seure (GAC, Hilversum) 5.46.0; 4. Mia Gomers (Unitas Geleen) 5.49.0: 5. Ellen Heemskerk (SC Reeu- wijk) 6.08.0. Heren: 10.000 meter: l .Henk Snepvan- fers (MOC Bergen op Zoom» 34.13.0; Jacques van Eèkelen (THOR Roosen daal) 34.24.0: 3. Dick de Bruyn (Mi nerva Rotterdam) 34.25.0; 4. Cees Cle ment (Fit Zeist) 34.36.0; 5. Jos Schey- en (Unitas Geleen) 34.51.0; 6. Fons Veldhuizen (Volt Tilburg) 34.58.0; 7. Jan van Grinsven (PH Vught) 35.16,0; 8. Wim van Gerven (Spartaan Lisse) 35.29.0; 9. Jo van der Berg (PH Vught) 35.53.0; 10. Jan Buitenhuis (AV 34 Apeldoorn). Uitslagen en standen betaald voetbal EERSTE DIVISIE Uitslag: BW—Veendam 1—3. De stand: SHS 21—23. Sittardia 21—27. Telstar 21—26. Velox 21—26. Volewijckers 21—25. Elinkwijk 21—25. Excelsior 21—25. Eindhoven 21—24, Willem II 21—21. DHC 21—21. RBC 21—19. Veendam 21—18, Enschedese Boys 21—25, VVV 21—15, Fortuna 21—13. BW 21—7. TWEEDE DIVISIE A Uitslagen: HVC—PEC 2—1. Zwartemeer— Haarlem 21. EDO—Hecrenveen 22 De stand: Alkmaar 21—36. Zwartemeer 21—31. RCH 2123. HVC 2226. Heerenveen 2224. Tubantia 2121. Zwolse Boys 2120, 't Gooi 21—20, Leeuwarden 21—19, PEC 22—19, Haar lem 21—18, KFC 21—18, Hilversum 21—18 Be Quick 21—15, EDO 22—14, ZFC 21—13. TWEEDE DIVISIE B Uitslagen- AGOVV—Baronie 13. Limburgia Heimondia 23, Roda—Vitesse 61, NOAD Wageningen 21, Graafschap—SVV 33. HDVS—Longa 40. De stand: NEC 2132, Xerxes 21—29, Roda JC 21—28, HDVS 22—27. AGOW 22—24. De Graafschap 22—24, Vitesse 21—21, SVV 22—21, Heimondia 21—20. Lim burgia 2120. Baronie 22—20. Wilhelmina 21 •18. Wageningen 22—18, NOAD 22—18, DFC 21—17. Longa 22—7. „Ik heb daar in de eerste plaats men sen voor nodig: mensen, die gewoon zijn rond te kijken, zoals vuurtoren wachters, bemanningen van licht schepen, mensen op verkeerstorens. En daarnaast mensen, die vogelcon centraties op de grond rapporteren. Veel belangrijker is volgens mij ech ter de radarwaarneming In Enge land, Canada en Zwitserland zijn reeds radarwaarnemingen verricht De grote man in Engeland is David Lack in de graafschap Norfolk, die op zijn radarscherm vogels heeft zien trekken, die door een kijker niet meer waarnemerbaar waren. Hij heeft ook ontdekt dat kleine vogels tot op grote hoogten 2000 meter vliegen Hij kan natuurlijk niet de vogelsoort maar wel de concentratie en de rich ting waarnemen. Met behulp van ra- Automobilist na botsing overleden De automobilist P. H uit Heerlen, die vrijdagmiddag op de Kreekrakdam on der Rilland met zijn personenauto in volle vaart op een stilstaande truck met oplegger botste, is in de dacht van zater dag op zondag in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom aan de bekomen verwondingen bezweken. Het slachtoffer was vader van r.egen kinderen. Vorige week z(jn op de kunstijsbaan te Deventer open wedstrijden georganiseerd in het schoonrijden. waaraan werd deel genomen door het Zeeuwse paar O. J Goud uit Waarde en mevr. A. Bolier- Boogaard uit Kloetinge Deze Zeeuwen behaalden de tweede prijs. Rijder Goud behaalde eerder in dit zoen in het Brabants kampioenschap in Vught een derde prijs. Voetballer brak been In de tweede helft van de zondag in Middelburg gespeelde voetbalwedstrijd tussen Middelburgse Boys en Kruinin- gen III, in de tweede klas B van het Zeeuwse afdelingsvoetbal, had de Boys speler Smolders het. ongeluk een been te breken De onfortuinlijke voetballer werd Ier behandeling naar het Gasthuis Middelburg vervoerd. Van ruw spel was geen sprake De Boys verloren deze strijd met 36. LEZERS SCHRIJVEN Vroonweide te Westkapelle (II) Geachte redactie, In de krant van zaterdag las lk het „Le zers Schrijven" van een vroonbeweider Ik heb behoefte over dit stuk enkele op merkingen te maken. De noodzaak daartoe zou niet aanwezig zijn geweest ware het niet, dat het bewuste schrijven een vertekend en zelfs misleidend beeld gaf. Immers tot tweemaal toe spreekt de vroonbeweider over een meerderheids- voorstel van b. en w. Dit is niet juist. Het is een voorstel van het volledige college van b. en w. Ten overvloede wellicht wil ik in het midden brengen, dat twee van de drie leden agrarisch zijn. Na ruime overweging en rijp be raad zijn wij tot genoemd voorstel geko men. De vroonbeweider spreekt over de dupe ring van de Westkappelse boeren, later teruggebracht tot een twintigtal. De waarheid Is. dat het vroon niet meer in zijn oorspronkelijke bedoeling voorziet De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat reeds deze zomer vee zal worden toege staan uit omliggende gemeenten, omdat het vroon niet meer exploitabel is te maken vanwege de sterk inkrimpende Kaarden- en veestapel in Westkapelle faar ruwe schatting zullen er in 1964 nog slechts 15 paarden en 4 of 6 melk koeien het vroon beweiden. Om renda bel te zijn zal het echter met 40 éi 50 stuks jongvee moeten worden uitge breid. Dat de veehouders verdreven zullen worden is niet juist. Bij eventuele ver koop aan Staatsbosbeheer (niet aan de Ne<L Heide Mij) is bedongen enige hec taren weide te handhaven, waarop o.i. de vrijwillig sterk reducerende groep vroonbeweiaers ook in de toekomst hun gading zullen vinden Een winstpunt van de op handen zijnde transactie is dat door Staatsbosbeheer een rustig re creatieterrein zal worden geschapen, waaraan in deze tijd grote behoefte ont staat. Westkapelle. W. Gabnelse. Wethouder. Monteur beroofde grootvader in rusthuis Een 18-jarige monteur uit Amsterdam heeft van zijn 88-jarige grootvader in een rusthuis een bedrag van f 1400 ge stolen en bijna het gehele bedrag, samen een vriend, in vijf dagen opge maakt. Met zijn vriend, een 17-jarige schilder, bezocht de kleinzoon zijn grootvader in het rusthuis. De bejaardf man bewaarde wat geld in een kistje op zijn kamer. Met de twee bezoekers verdween ook het geld uit de kist. Toen de jongens vijf dagen later werden aangehouden, was er nog maar f300 over. De rest wa gegaan tijdens uitstapjes in de Amster damse binnenstand De kinderpolitie heeft de zaak nu in handen Jij een brug in midden-Zwitserland is mammoettand van meer dan een meter lengte gevonden. De tand werd op 20 meter diepte aangetroffen en was slechts zeer licht beschadigd. Zaterdagavond is in zyn ouderlijke wo ning aangehouden de 19-jarige magazijn bediende G. S. uit Oss. verdacht van het plegen van een misdrjjf tegen het leven op een twaalfjarige scholier, even eens afkomstig uit Oss. Om omstreeks twee urn- zaterdagmiddag vroeg de verdachte aan de bij hem in de buurt wonende jongen of hij er voor voelde een eindje'te gaan rijden. Hierin stemde de scholier toe en klauterde ach terop de bromfiets. In een zeer afgele gen bosperceel stopte de magazijnbe diende plotseling, waarna hij de jongen met de vlakke hand tegen het hoofd sloeg. De jongen viel en begon te huilen. De dader hield vervolgens zo lang de hand op de mond van het slachtoffer totdat deze het bewustzijn verloor. Di rect nadat het slachtoffer het bewustzijn •erloren had, sloeg S. hem met de rug an zijn hand op het strottenhoofd en stampte de scholier met de hak van zijn schoen op het hoofd. Het slachtoffer liep hierbij zeer ernstige verwondingen op aan hoofd en keel. Op dit ogenblik was boswachter Th. See- gers uit Oss met zijn hond in de buurt. Op het teken van de hond, dat er in de buurt onheil was, ging de boswachter op onderzoek uit. Hij zag de bromfiets van de dader en zag deze gebogen over zijn slachtoffer staan. Op de vraag van de boswachter wat er aan de hand was. antwoordde S., dat dat zijn eigen zaak De boswachter, die meende dat het slachtoffer dood was, vroeg de naam van de dader. De opgegeven naam bleek later van een persoon te zijn, die een grote gelijkenis met S. vertoont. Seegers die de opgegeven persoon meende te kennen, geloofde dat deze naam juist was. Hij sommeerde de dader mee te gaan naar het politiebureau te Oss. Juist op dat ogenblik trok het slachtoffer even met zijn been. S. profiteerde van deze gelegenheid en poetste de plaat. De boswachter bemoeide zich toen ver der alleen met het slachtoffer Hij be gaf zich naar een café-restaurant, waar hij het politiebureau waarschuwde. Van hieruit werd een arts te Oss gewaar schuwd. Nadat deze een noodverband had aangelegd, werd het slachtoffer per ziekenauto naar het St.-Annaziekenhuis te Oss vervoerd. Men ging vervolgens naar de woning van de opgegeven persoon, doch daar aangekomen bleek dit de dader niet te zijn Met een foto van de gewaande da der is men naar de ouders van het slachtoffer gegaan Zij kenden echter niemand die enige gelijkenis met het portret vertoonde De gemeentepolitie heeft toen de gehele buurt, waar het slachtoffer woonde, enkele uren vol strekt hermetisch gesloten Door een toe vallige omstandigheid maakte S om streeks half zeven de ouderlijke woning open, waarbij hij werd herkend door boswachter Seegers Eerste dag voor de jongeren Hoogste waardering voor B. Daoidse Beoordeling KERKNIEUWS Gereformeerde synode over de vrijgemaakte kerken De Generale Synode der Gereformeerde Kerken heeft zich in de slotzitting vrij wel de gehele dag beziggehouden niet zaken rond de Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken. Daarbij kwamen ook aan de orde de schorsingen en afzettin gen. die bij de vrijmaking waren ver richt, de terugneming van de zoge naamde vervangingsformule en de be zwaarschriften, die uit eigen kring op tafel waren gelegd. De synode besloot eerder de zaken op nieuw m handen te stellen van de com missie, die zich reeds eerder met de kwestie had beziggehouden. Dr. J. G. Aaiders van Leeuwarden bracht aan de synode een nieuw rapport uit met ge wijzigde conclusies. brede discussie kwam een voorstel ter tafel van de leden dr. Bos te Vlaardingen en ds. A. C. van Nood te Velsen. Ln het aangenomen» voorstel constateert de synode dat er verschil is van gevoelen. Indien men erin zou slagen met de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken tot een nieuw be gin te komen, dan moeten, zo oordeelde de synode, beide partijen, in het besef van hun tekort, de zaak in ootmoed overlaten aan het oordeel Gods. De roe ping om eensgezind verder te gaan, ook bij een verschil in beoordeling van het verleden en het bewustzijn van eigen tekort, geldt ook voor eigen kerken. De synode besloot aan het verzoek van verschillende adressanten om met de Ge reformeerde Kerken Vrijgemaakt nieuw samen te spreken, na een uitno diging harerzijds, niet in te gaan. om dat zij niet akkoord ging met de opvat ting, dat zulk een uitnodiging moest worden voorafgegaan door een verkla ring over de tuchtmaatregelen in veer tiger jaren genomen, namelijk, dat men die niet meer voor zijn rekening neemt, of althans daarop terugkomt. Ds. J. G N. Cupédo nam afscheid van Sluiskil In een overvolle Nederlands hervormde kerk te Sluiskil heeft ds. J. G. N. Cupé do zondagmiddag afscheid genomen vai zijn gemeente. Na zeveneneenhalf jaar in de grensgemeente te hebben gestaan, vertrekt hij naar Pijnaoker, waar hy zondag aanstaande intrede zal doen. „Hollandsche Veld herdacht Ty'dens een bijeenkomst in Hollandsche Veld is zaterdagmiddag het feit her dacht, dat precies een jaar geleden drie boerderijen in Hollandsche Veld op last van het landbouwschap ontruimd wer den. De bijeenkomst werd door ongeveer zes honderd vrije boeren en belangstellen den bezocht. Onder meer waren aanwe zig de boeren Nijmeyer, Van der Sleen en Hartman die vorig jaar hun be drijven moesten verlaten de Tweede- Kamerleden van de Boerenpartij, de he ren H. Koekoek en E. J. Harmsen, mr. L. van Heijningen uit Den Haag, dr. Zeegers uit Amsterdam en het Haagse "emeenteraadslid voor de vrije burgers, e heer W. Fabius. Foto: De herdenking werd besloten door een rondgang langs de drie boerderijen, waarvan die van de heer Hartman door brand nagenoeg verwoest is. De musicus Piet van Mever lette bij de beoordeling vooral op de goede toon, de zuiverheid en het muzikale spel. Ook gaf hij punten voor tempo, nuan- eerlng. voordracht, opvatting frasering. De eerste dag van het solistenconcours ri,miek. klankgehalte, techniek en sa- 1964 zit er weer op. Het was zaterdag menspei van de ensembles en keuze van ge ruk voor de organisatoren numi1ll,r. öok gaf hij richtlijnen, die van de bond van harmonie- en fanfare- lle kandidaten bij de studie om zich ver- erenigingen in Zeeland. Even na half (!(,r u. bekwamen zouden helpen, één stond de eerste kandidate in de <|c volledige uitslagen komen we na- Concertzaal te Middelburg al gereed ,1,1- u-rug om een trompetsolo van C. W. von Gluck's „ach, Ich habe sie verloren" weg ;even. Na deze deelneemster, Anke - ïooy van „Vlijt en Volharding" te Souburg volgden bij elkaar nog wel on- 45 solisten, duetten en trio's, zo- i in de avonduren de balans kon opgemaakt. Toen bracht bondsvoorzitter Burger uit VVemeldinge de beoordelingen van I musicus Piet van Mever uit Rotterdam bekend. Winnaars van een eerste prijs met I lof te behalen bij minstens 72 punten ot een eerste prijs met onder-1 scheiding (80 punten) vielen er op deze dag nog niet te noteren. B. Da- vidse van „Vlijt en Volharding" uit Souburg kwam er het dichtste bij. Hij wist met het spelen van R. Korsakov's „chanson hindoe" op de cornet 70 punten op zijn naam te brengen. De jongste deelneemster aan het solis tenconcours was Marleen den Hollan der (11). Zij sleepte met de 64 pun ten die zH kreeg voor de uitvoering van „Alice where art Thou" op alto een eerste prijs in de wacht. De prijzen zul len eerst na afloop van het concours worden uitgereikt. Werden od de eerste dag voornamelijk iongelui de gelegenheid geboden om te laten zien wat ze allemaal konden pres teren, op 14 maart komen de Walcherse gevorderden aan bod en op 21 maart zijn dat de deelnemers van Zuid-Beve land. Voor muzikale assistentie aan de piano zorgde zaterdag Ab Lichtendahl. In zijn openingswoord onderstreepte de heer Burger nog eens het doel van het solistenconcours: het opvoeren van het muzikale peil. 5 Tineke Volmer gen was een vc S aan het solisti I Zeeuwse Bond voor Harmonie- en Fanfareverenigingen. Zij speelde zaterdagmiddag op de bugel „the young artist", waarbij ze aan de piano werd begeleid door Ab Lich- 5 tendahl. Foto P.Z.C.j Onder de vele belangstellenden bevon den zich onder meer negen predikanten in toga uit de ring Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Na de votum en groet werd de dienst geopend met het zingen psalm 72 vers 7. De preek van ds. Cu pédo betrof de tweede zendbrief van Paulus aan de Thessalonicenzen, hoofd stuk 3 vers 3 „maar wel getrouw is de Here, die U sterken zal en U beware voor den boze". Ds. E. E. Stern uit Sas van Gent kondigde de sprekers aan. Als eerste sprak ds. W. S. E. Venhuis uit Biervliet namens de classis. Ds. J Pennings uit Axel voerde het woord na mens de ring Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Ook burgemeester mr. H. Rijpstra voerde het woord. Als laatste sprak pre sident-kerkvoogd de heer D. Moret de scheidende predikant toe namens de her- vormde gemeente Sluiskil. Op verzoek liet de heer Moret door de gemeente ds. Cupédo toezingen psalm 121 vers 4, „de Heer zal U steeds gadeslaan". In zijn dankwoord bedankte de scheidende pre dikant voor de hulde die hem ten deel was gevallen. De dienst werd besloten met het zingen van gezang 83 de verzen 3, 4 en 5. Uitgifte nieuwe staatsleningen De minister van financiën is voornemens over te gaan tot vervroegde aflossing h pari op 15 april 1964 van de 3 pet. Ne derlandse staatslening per 1962-'64, pro res to groot 305.404.000. Ter conversie van voornoemde lening en ter consolidatie van vlottende schuld zal voorts een tweetal nieuwe leningen worden uitgegeven en wel een 4'/i pet. lening 1964 en een 5 pet. lening 1964. Het bedrag van elke lening zal nader •orden vastgesteld. De 4»/> pet. lening 1964 zal worden uit gegeven tegen een koers van 99 pet. De aflossing van deze lening zal, te be ginnen op 15 april 1965, geschieden in tien gelijke jaarlijkse termijnen. De 5 pet. lening 1964 zal worden uitge geven tegen een koers van 100 pet. De aflossing van deze lening zal, te begin nen op 15 april 1965, geschieden in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat telkens in 3 opeenvolgende jaren 10 procent van de lening wordt gedelgd. Houders van de per 15 april 1964 aflos baar gestelde lening per 1962-'64 worden in de gelegenheid gesteld om met recht van voorkeur in te schrijven op de nieu we leningen en wel tot een gelijk nomi naal bedrag als door hen aan aflosbaar gestelde schuldbewijzen wordt ingele verd ter uitoefening van dit recht van voorkeur. Op de met recht van voorkeur ingeleverde inschrijvingen zal de toewij zing ten volle plaatsvinden. Twee doden bij autobotsing Zondagmiddag zijn op de weg Zeven- bergsche Hoek-Zevenbergen een auto, bestuurd door de heer K. uit Zevenber gen en een auto, bestuurd door de En gelsman W. op elkaar gebotst. De heer K. en echtgenote en twee kinderen zyn naar het St.-lgnatiusziekenhuis in Bre da vervoerd, alwaar de heer K. en echtgenote aan hun verwondingen zijn overleden. Een andere inzittende van deze wagen mankeerde niets. De Engelsman is eveneens ernstig ge wond. Duizend inzendingen uit meer dan 20 landen Plastic kap voor Veiligheid mensen die het koud hebben Het resultaat van de inspannin gen van uitvinders in de gehele wereld zal deze week weer te zien zijn op de dertien de „internationale salon" in Brussel. Uit meer dan 20 lan den zal een duizendtal inzendin gen kunnen worden bewonderd. Ook dit jaar is er vrijwel geen ter rein aan de fantasie van de uitvin ders ontsnapt en zijn zü actief ge weest om al dan niet voor de hand liggende oplossingen tc vindep voor problemen, ook daar waar men zich eigenlijk het bestaan ervan niet rea liseerde. Een Franse uitvinder demonstreert een plastic kap voor kouwelijke men sen. De kap wordt als een duikers helm opgezet en met een miniatuur blower wordt er warme lucht in ge blazen De warmtebron Is een minia tuurspiritusbrander (die twee uui kan branden) Hoe warm het onder de kap was bleek uit de zweetdrup pels op het gezicht van de uitvinder tijdens de demonstratie. huisbar, waar met knoppen automa tisch dranken naar keuze in glazen worden geschonken Een Zwitser toont een nieuwe ski sluiting. die het gevaar van gebro ken ledematen wederom aanzienlyk moet verminderen, terwijl ccn Duitse uitvinder koplampen voor auto's con strueerde met kleine jaloezieën die vei blinding van tegenliggers moe ten uitsluiten. Slaap Nederland Maar er is ook een apparaat, dat zonder slaapmiddelen een diepe slaap garandeert, een draagbare elektrische piano, een opblaasbare slee, een slot voor kampeertenten. een telapparaat voor tabletten ten behoeve van apo thekers. een (Duits) mengsel van bier en champagne (volgens de uit vinder een heerlijke drank) en een Tot de Nederlandse inzendingen be horen twee technische vindingen, die echter al in ons land zijn gedemon streerd en respectievelijk een hoger aantal toeren van een motor mogelijk maken en de overbrenging van aan- drijfkracht verbeteren Daarnaast is er nog een nieuw systeem voor hel opbouwen van steigers Een Spanjaard laat enveloppen zien, waarbij de briefopener niet meer te Naast de veiligheidsriemen heeft ten slotte een Duitse uitvinder iets be dacht om de veiligheid op de weg nog groter te maken Bij lange reizen kan volgens hem de automobilist niet meer in slaap vallen achter het stuur indien hij om zijn nek het schuim rubber zakje draagt dat op de ten toonstelling kan worden bewonderd. Bij het in slaap vallen zakt immers het hoofd omlaag aldus de rede nering van deze uitvinder en het raakt dan het zakje, waarin een bel is gemonteerd. Als bij een wekker moet dan de bestuurder wakker schrikken om zijn auto op het goe de spoor te houden De tentoonstelling trok in 1963 139.800 bezoekers en is dit jaar ge opend tot 15 maart. F- Een rechtbank in Los Angclcs heeft za terdagavond twee jongemannen tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld in verband met de ontvoering van zoon van de zanger Frank Sinatra op 8 december jl. Het zyn Barry Keenan en Joseph Amsler. beiden 23 jaar. Sinatra jr. werd, naar bekend, ontvoerd uit motel aan het meer van Tahoe in Nevada en drie dagen later vrijgelaten nadat zyn vader een losprijs van 240.000 dollar had betaald. Keenan en Amsler zijn door de jury op alle zes punten van de aanklacht schul dig bevonden. Zij kregen levenslang we gens het onder bedreiging met een wa pen ontvoeren van Sinatra jr. Voor de andere feiten in de tenlastelegging ge noemd kregen zij in totaal 75 jaar Een derde beklaagde, de 42-jarige John Ir win. werd vrijgesproken van medeplich tigheid aan de eigenlijke ontvoering. Hij zal later veroordeeld In plaats van kaarten. H. HOFMAN E. J. SCHOUT geven kennis van hun voor genomen huwelijk. De be vestiging zal plaatshebben dinsdag 17 maart 1964, te 11.00 uur, in de Engelse Kerk te Middelburg door de weleerw. heer ds. J. de Boer, Ned. Herv. predikant te Vrouwenpolder. Middelburg, Seisdam 36. Serooskerke (W.), Vrouwenp.weg 1. Gelegenheid tot feliciteren in „de Schakel", Bachten- steene 14, Middelburg, van 16.00 tot 17.30 uur. Heden overleed, na een langdurig gedragen lij den, nog geheel onver wacht, in het verpleeg huis „Ter Poorte" te Koudekerke, onze ge liefde dochter, zuster, behuwdzuster en tante WILHELMINA MAATJE LAMPER POLDERMAN op de leeftijd van bijna 44 jaar. Yerseke: J. C. Polderman M. Polderman van Strien Oude Tonge: C. A. Polderman M. J. Polderman- de Smit Sjaak, Cornells David. Marinus Nijmegen: A. Polderman M. D. Polderman- Polderman Sjaky Carien Yerseke, 6 maart 1964. De begrafenis zal plaatshebben op dins dag 10 maart 1964 om 13.00 uur op de alge mene begraafplaats te Yerseke. In Jezus ontslapen on ze lieve man vader en opa CORNELIS DE SCHIPPER in de ouderdom van 86 jaar. .Veilig in Jezus' armen Wemeldinge: P. G. C. de Sehipper- Kriense Lokker Goes: M. J. van Beugen- de Schipper C. A. van Beugen Eindhoven: J. M de Schipper W. M. de Schipper- Krijger Paramaribo: J M. Gmelig Meyling- de Schipper H. Gmelig Meyling Eindhoven: M. N. de Schipper M. J. de Schipper- Kosten Ellen. Amee Wemeldinge, 6 maart 1964, Westelijke Kanaal- weg 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6