PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJD TUSSEN CYPRIOTEN EIST OPNIEUW SLACHTOFFERS Groepen gijzelaars vrij President Johnson wil gesprek met De Gaulle Felle Russische aanval op West-Duitsland Sluizen in OosterscheMedam mogelijk, maar te duur BIJ FELLE STRIJD IN KTIMA 8 DODEN Derde slachtoffer rookvergiftiging in België EXPEDITIEBEDRIJF BIJ DELFT BRANDDE AF - SCHADE ACHT TON WATERSTAAT ANTWOORDT „ZEVIBEL": „Voor behoud van Zeeuwse visserij uitgaaf 2 miljard niet verantwoord" Vraagtekens 207e jaargang no. 58 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie P. van de Velde. P. B. den Boeren W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.15 per kw.; franco per post !0.— p. kw. Lr -e nummert 15 ct. Bureau*Vimir.sen: Wal straat 58-OOj tel. 23o5 (b.g^s. red. 3508. adv 3647'jK43>; Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078'3169. adv. 2375). Goes: Gr. Markt 2. tel. «140 (b g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 23»; Temeuren: Arsenaalstraat l tel. 1. tel. -425. ndm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. Ingez. med. 3 tanef. Kleine adv. (max. 8 regels) 22 ct. p. regel (min. 1.60) ..Brieven bur. van dit blad" 25 et. meer. Giro 358300 P.Z.C.. Middelburg. 2911. Ztertkzee: n Maandag 9 maart 1964 DUINEN ONDER VUUR Pagina 2 Een woordvoerder van de Cy prische regering heeft meege deeld, dat zaterdag bij gevech ten in Ktima, in het zuidwesten van Cyprus zeven Griekse Cy prioten om het leven zijn geko men en 35 gewond. Tweehon derd mensen, die aanvankelijk als vermist stonden opgegeven, bleken door de Turken te zijn gevangen genomen, 198 van hen zijn gisteren weer vrijgela ten. Het gevecht van zaterdag in Kti ma was het hevigste gevecht op Cyprus sinds weken. Een Cyprische regeringswoord voerder beschuldigde de Turkse Cyprioten ervan het vuur te heb ben geopend op burgers. De Tur ken wilden volgens hem betere stellingen innemen voor de komst van V.N.-troepen. Daarentegen hield een woordvoerder van de Turkse Cyprioten vol, dat Griekse Cyprioten waren begonnen. Deze waren een moskee binnengedron gen en hadden met een bazooka op de minaret geschoten, zo zei hij. Volgens hem was aan Turks-Cy prische zijde één dode gevallen. Bestand Do Britse generaal Carver, comman dant van het gemeenschappelijke be- staniisleger op Cyprus, heeft gister avond meegedeeld dat Cyprische leiders in een vergadering te Ktima hebben af gesproken, dat er een „volledige en blij vende staking van het vuren" zal zijn. Voorzitter van de vergadering was ge neraal Prem Singh G.jani, commandant van het V.N.-leger op Cyprus. Een Britse woordvoerder heeft voorts nog meegedeeld, dat gisteren Griekse Cyprioten het dorp Lapithoe, eveneens in het zuid-westen van Cyprus, zijn bin- Op de Utrechtse jaarbeurs, die vandaag geopend wordt, is o.m. deze belangrijke inzending te zien de apparatuur die nodig is voor de winning en distributie van onze nieuwe bodemschat het aardgas nengedrongen en ruim 20 Turken gijzelaar hebben meegenomen. Ook uit andere plaatsen op Cyprus kwamen meldingen over gevechten tussen de beide volksgroepen. Van slachtoffers werd in dezè berichten echter geen mel ding gemaakt. Gijzelaars Beide partijen hebben dit weekeinde een aantal gijzelaars vrijgelaten. Zater dag lieten de Grieken 49 Turken, waar onder een vrouw, vrij. In Nicosia wer den zij overgedragen aan een vertegen woordiger van het internationale Rode Kruis, en gisteren lieten de Turken 198 Grieken, die in Ktima gevangen waren genomen vrij. Een Britse woordvoerder zei echter dat de Turken nog 35 gijze laars vasthielden. V.N.-macht Secretaris-generaal Thant van de V.N. zou inmiddels voor ernstige moeilijkhe den staan bij zijn poging om een vre desmacht voor Cyprus te vormen. Brazilië, dat al deelneemt aan de strijd macht van de V.N. in het Midden-Oos ten en Kongo, weigerde om financiële redenen troepen af te staan voor de nieuwe vredesmacht. Zweden heeft laten weten, dat het in principe bereid is een bataljon van 500 a 700 man te leveren, als het tenminste niet het enige neu trale land is dat dit doet. En de Ierse regering zal eerst nadere gegevens aan Thant vragen alvorens een Desluit te ne- Bemiddelaar Thant zelf zou op moeilijkheden zijn ge stuit hij de benoeming van een bemid delaar. Volgens doorgaans betrouwbare kringen is zijn keus gevallen op de souschef van zijn kabinet, de Guatemal- teek José Rolz Bennett. De Turken zouden het echter niet verstandig vin den om een functionaris van het secre tariaat van de volkerenorganisatie ais bemiddelaar te laten optreden en ook de Amerikanen en Russen zouden liever 7,ien dat Thant niet iemand van het se cretariaat voor deze belangrijke functie wijst. Nieuwe regering in Perzië De Perzische regering onder leiding van premier Assadollah A lam is zaterdag afgetreden. De 40-jarige All Mansoer heeft daarop een nieuwe regering ge vormd. Ali Mansoer is secretaris-gene raal van de partij „Nieuw-Perzië", die de steun van de meerderheid in het par lement heeft. De nieuwe premier heeft de ministers van buitenlandse zaken, van oorlog, van economische zaken, van landbouw en van arbeid uit het vorige kabinet in hun functies gelaten. De nieuwe post van voorlichting komt aan de minister voor publikaties en de omroep uit het vorige kabinet. Twee an dere nieuwe ministeries zijn die van wa tervoorziening en energie en van huis vesting en wederopbouw. Mansoer heeft gezegd, dal zijn regering zich in de eerste plaats zal bezighouden met economische vraagstukken. „Wij willen proberen de economie van het land weer op gang te brengen". De nieuwe regering zal de buitenlandse politiek, die streeft naar verbetering van de betrekkingen met alle landen en vooral met de buurlanden, voortzetten. Ook de politiek van agrarische hervor ming zou voortgang vinden. Kindje gestikt Koningin Ferederika van Grieken land en haar zoon Constantijn, de nieuwe vorst, zijn hier gefotogra feerd in de stoet, waarmee het stof felijk overschot van koning Paul van diens zomerresidentie werd overgebracht naar het koninklijk paleis in Athene. bij brand Gistermorgen is de éénjarige Diana Eek in Poortugaal gestikt, toen brand uitbrak in het kamertje, waar haar bed je stond. Terwijl de vader naar zijn werk ■as en de moeder in de keuken bezig 'as, bemachtigden andere kinderen van het gezin een doosje lucifers, waarvan zy enkele, met het noodlottige gevolg, afstreken. KONING PAUL WORDT DUNDERDAG BEGRAVEN MOGELIJK IN HET NAJAAR Koning Paul van Griekenland zal don derdag worden begraven, zo is officieel in Athene bekendgemaakt. Het stoffe-| lijk overschot van de koning is zater-| dagmorgen van Tatoï naar het paleis in Athene overgebracht. Tot dusver is bekend dat de volgende vorstelijke personen de begrafenis van koning Paul zullen bijwonen: koning Frederik van Denemarken, koningin In- grid en de Deense prinsessen Margrethe en Benedikte, koning Gustav Adolf van Zweden, koning Olav van Noorwegen en koning Boudewijn van België. President Johnson maakte 'zaterdag avond op zijn persconferentie bekend dat zijn echtgenote en oud-president Tru man hem bij de plechtigheden zullen vertegenwoordigen Ook president Makarios van Cyprus zal aanwezig zijn. SCHERPE REACTIE VAN BONN „Geen reden voor ontmoeting met Kroesjtsjew" President Johnson heeft zaterdag avond op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard gaarne presi dent de Gaulle te ontmoeten indien er een voor beiden bevredigende regeling kan worden getroffen. I- Overigens zei hy dat hy vóór de verkie zingen geen overzeese reizen zal maken. De V.S. wensen dat Frankrijk in de ge hele wereld zo krachtig mogelijk is en hopen dat er geen enkel fundamenteel meningsverschil tussen beide landen be staat. In elk geval geloofde hij dat Frankrijk en de V.S. in tijden van moei lijkheden naast elkaar zullen staan. Am bassadeur Bohlen die voor overleg in Washington is teruggekeerd, zal volle dig verslag uitbrengen over de Franse politiek. De president zag geen enkele reden om op het ogenblik een ontmoeting met pre mier Kroesjtsjew te hebben. Hij zou echter een dergelijke bijeenkomst wen sen indien er problemen zijn die beter door middel van een topconferentie kun nen worden opgelost. De normale ver bindingen tussen het Witte Huls en Kroesjtsjew zjjn op het ogenblik vol doende In Parijs wilde men zich van offi ciële zijde niet uitlaten over de mo gelijkheid van een ontmoeting tussen Johnson en de Gaulle. Als bij diplo matieke verkennende besprekingen blijkt, zo werd echter gezegd, dat een dergelijke ontmoeting vruchtbaar zou kunnen zijn, zou het wellicht mo gelijk zijn haar in het najaar te hou den. President de Gaulle zal dan een aantal midden- en Zuidamerikaanse landen be zoeken. In rarij3 werd erop gewezen, dat een dergelijke ontmoeting niet nood zakelijkerwijze in de Verenigde Staten zou moeten plaatshebben. Don Carlos weer op Soestdijk Don Carlos is op het ogenblik op Soest- dyk voor een bezoek van enkele dagen aan prinses Irene. De rijksvoorlichtings dienst bevestigde desgevraagd, dat don Carlos gisteren uit Parijs is meegeko- I men met de Friendship waarmee prins Bernhard naar Nederland vloog. Elfjarige jongen verdronken Zaterdagmiddag is in het centrum van j Zutphen uit de rivier de Berkel het j stoffelijk overschot opgehaald van de 11-jarige Sino Adriaan Scheelbeek. De jongen was sinds vrijdagavond vermist „Meest agressieve en avonturistische" Europese land In een verklaring die het Sowjet- persbureau Tass gemachtigd was" uit te geven, is zaterdag de waarschuwing geuit dat iedere botsing tussen West- en Oost- Duitsland een botsing zou beteke nen tussen de N.A.V.O. en de or ganisatie van het verdrag van Warschau, „d.w.z. een wereldoor log". Waarnemers zien de verklaring 3ls de felste aanval op West-Duitsland sedert vele jaren, daar West-Duitsland onder meer het „meest agressieve en avonturis tische" Europese land van het ogenblik wordt genoemd. Revanche Voor het eerst spreekt de Sowjet-Unie zien duidelijk over het bewind van dr. Ludwlg Erhard uit. Naar aanleiding van het jaarverslag voor 1963 van de West- duitse regering wordt gezegd dat de Westduitse buitenlandse politiek geen enkele belangrijke verandering heeft on dergaan sinds Erhard de leiding van Adenauer overnam. Deze politiek blijft agressief en is nog steeds op revanche uit. zo wordt gezegd. Er is geen garantie dat in de huidige sfeer van chauvinisme en groei van het militairisme in West-Duitsland geen nieuwe Hitier zal verschijnen MacNamara pleegt overleg in Saigon Dc Amerikaanse minister van defensie, Robert McN'amara. Is kort na zUn aan komst in Saigon een reeks besprekingen begonnen over de militaire en economi sche toestand in Zuid-Vietnam. Het bc- ■ock van de minister die vergezeld is an de voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Max well Taylor, en het hoold van de ge. hcime dienst. John McCone, zal vijf da gen duren. De Amerikaanse delegatie werd begroet door 2000 juichende studenten die met spandoeken zwaaiden met de leuze „wij vragen om een mars naar het noorden' Dit doelt op dc mogelijkheid van een militaire actie tegen het communistische Noord-Vietnam om een einde te maken aan de steun van deze zijde aan dc com munistische Vietcong in het zuiden van het land. Hoewel men aan Zuidviotna- mese zijde veel voelt voor «en dergelijke actie, acht men het in doorgaans welin gelichte kringen te Saigon onwaarschijn lijk dat daartoe zou worden besloten. Men zou eerst het resultaat willen af wachten van een nieuw pacificatieplan, dat premier Khanh zaterdagavond aan kondigde Volgens genoemde kringen zou dit plan wellicht inhouden, dat dui zenden militairen uit midden-Vietnam naar het zuiden worden overgebracht om de delta van de Mekong belang rijk als rijstgebied van communisti sche opstandelingen te zuiveren. De Si tuatie is hier het afgelopen jaar aanzien lijk slechter geworden. Tienjarige jongen uit Muiden zoek Sinds donderdagmorgen is de tienjarige P. J. Hagena, een van de vijf kinderen van de Noordzeevisser Hagena uit Muiden verdwenen. Vrijdag kwamen berichten binnen, dat de jongen gesignaleerd zou zijn in Weesp o.a. in patates-friteszaken. Vrijdagavond zag een van zijn oudere zusjes, die met de autobus naar Muiden ging. plotseling haar broertje lopen, zij liet snel de chauffeur stoppen, vertelde vlug het verhaal en de chauffeur en een passa gier gingen naar de plaats, waar zij de jongen had gezien Doch de Jongen was wederom verdwenen- De jongen ls een meter dertig lang. heeft donker haar. bruine ogen. vriende lijk voorkomen en is gekleed in donker windjack met capuchon, zwart ribflu welen lange broek en hoge bruine rijg laarzen. Gistermorgen is weer een Belgische dienstplichtige militair overleden aan de gevolgen van rookvergiftiging, die dezelfde leuzen van mensenhaat poneert. West-Duitsland heeft al 150 miljard mark uitgegeven voor mili taire voorbereidingen, tegen Hitier 90 miljard. Het tekenen van een Duits vredesverdrag blijft een dringende taak en de huidige nog niet geregelde toestand in West- Berlyti houdt zeer ernstige gevaren voor de vrede in Europa in, aldus de verkla ring die zegt dat maatregelen ter ver zekering van de Europese veiligheid in de toekomst ook beperking van de Bun- desvvehr moeten omvatten, daar de Westduitse strijdkrachten afmetingen hebben aangenomen welke „in strijd" zaakt tydens een oefening in het garni- z.ijn met de „viemiogendhedonovereen- zoen Leopoldsburg. Dit is het derde komsten". sterfgeval In deze zaak, die in België veel opschudding heeft gewekt. De Westduitse regering heeft gisteren Twee andere slachtoffers ervan liggen in scherpe bewoordingen de Russische nog in een ziekenhuis. De toestand van ihuldlgtng afgewezen. Volger,.- be-'één van hen ls. naar het ministerie van voegde regeringskringen in Bonn was dedefensie bekendmaakte, nog zorgwek- Sowjetnota een propagandistisch stukikend. al heeft men nog enige hoop om waarvan de juiste strekking nog moet I hem te kunnen redden De tweede is worden onderzocht. praktisch buiten levensgevaar. BOERDERIJEN PROOI VAN VLAMMEN MARINEMAN (ZONDER BREVET) MAAKTE EEN VLIEGTOCHT JE De 21-jarige vliegtuigmaker-elektromonteur der eerste klasse T. J. M. van E. van (Ie Koninklijke Marine is zaterdagmorgen omstreeks zeven uur al leen en zonder toestemming met een Grumman S-2 A Tracker onderzee- bootbestrijdingsvlïegtuig vanaf Malta opgestegen. Ongeveer vier uur later maakte het toestel een landing op het tegenwoordig ongebruikte vlieg veld van Benghazi (Libië). Intussen waren vanaf Malta vliegtuigen van de Royal Air Force onafge broken bezig geweest om naar de vliegtuigmaker.'die geen vliegbrevet heeft, maar wel een jaar geleden de vTiegeropleiding gedeeltelijk volgde, te zoeken. De aanwezigheid van Nederlandse marinevliegtuigen op Malta staat in verband met oefeningen, welke op het ogenblik in het Middellandse zee gebied gehouden worden. De Koninklijke Marine, die reeds zaterdag een extra-vliegtuigbemanning per Neptune van Malta naar Benghazi heeft overgevlogen, zal in sa menwerking met de Nederlandse ambassadeur in Lyblë het nodige ver richten ten einde te bewerkstelligen, dat de daar gelande „Grumman Tracker" weer te harer beschikking wordt gesteld en naar Malta kan worden teruggebracht. Tevens zullen de nodige stappen worden onderno men om te bewerkstelligen dat de vliegtuigmaker Van E. aan de Konink lijke Nederlandse marine zal worden overgedragen. Drukke dag voor de brandweer op de Veluwe Zaterdagochtend zijn het kantoor en de bedrijfsloods van het groen- tenexpeditiebedrijf firma Van Dijk en Zonen, op het terrein van de Delftse groenteveiling te Den Hoorn (Z.H.) door een fel uitslaan de brand volkomen in as gelegd Op de Veluwe hebben zaterdag op di verse plaatsen branden gewoed. De brandweren van Beekbergen. Apel doorn, Deelen, Heerde. Ede en Am- hem moesten soms verscheidene ke ren in actie komen voor veld- en heidebranden, alsmede branden in percelen. In Beekbergen brak een binnenbrand uit in de bakkerij van de heer Dolman aan de Dorpsstraat. De heer Dolman was bezig in de nabijheid van een brandend gaskomfoor een blik met benzine te vul- d, ketbare Inv.ntart, d, ,oor- °P m°m«" Vl0<* h" b'lk raden kon niets worden gered De scha- 'n brand, waardoor een grote hoeveel- de, exclusief die van de uitgebreide heid bakkerijartikelen verloren ging. De 5 telexinstallatie, wordt voorlopig geschat Beekbergse brandweer heeft het vuur a op circa 800.000 gulden. sne] kunnen bl(Jsfiea D*J schipluiden» brandweer wa. wr-Enkele ur„ 5 stond na het gegeven alarm aanwezig Uu jn de bovenverdieping van het pen- 5 en werd later geassisteerd door de Delft- ision-restaurant „De Bergbeekaar. de se brandweer, waardoor het overslaan Loenenseweg. De Kap van het gebouw stond spoedig geheel in brand Ook werd van het vuur naar andere gebouwen <>Paanmerkeiijke schade op de verdieping j net veilingterrein, en naar een >n de di- aangericht De schade aan net perceel 5 recte omgeving staande lagere school, wordt geschat op ongeveer ƒ75.000 en 5 kon worden voorkomen. Er deden zich aan de Inventaris op ruim ƒ10.000. De eigenaar is tegen zekerd. Veluwe geen persoonlijke ongelukken v brandschade ver- Boerderijen „Het zou technisch mogelijk zijn de Zeeuwse schelpdierencultuur in de Oosterschelde te behouden door sluizen in de grootste Del- tadam, tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland, te bou wen. „Het bestuur van „Zevi- bel" (de vereniging voor Zeeuw se Visserij Belangen) heeft dat nu voor het eerst zwart-op-wit van het ministerie van verkeer en waterstaat mogen vernemen. Maar het heeft daarbij ook moe ten horen, dat deze sluizenbouw een bedrag van ongeveer twee miljard gulden zou moeten ver gen. „En dat acht het rijk niet verantwoord tegenover het doel en het economische nut van de visserij". „Het kan dus nooit en er kan du- niks voor de Zeeuwse visserij". Dal was de wat bittere reactie van Zevi- bel-voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer op een vergadering van de Bruinisser vereniging „Algemeen Vissersbelang", waar hy dit antwoord van het departement op de grote pro testvergadering van de Zeeuwse vis serij, enkele maanden geleden in Mid delburg gehouden, ter sprake bracht. De brief zal nog in het bestuur van Zevibel aan de orde worden gesteld. Maar de voorlopige conclusie van de ze kant vertolkt door de heer Lockefeer is: „Rijkswaterstaat heeft nu officieel de rollen precies omgekeerd. Vroeger heeft men altijd gesteld, dat het een technische onmo gelijkheid zou zijn de Zeeuwse visse rij voor ondergang te behoeden door sluizen in de Oostcrscheidedam te bouwen. Nu is dus plotseling het fi nanciële bezwaar doorslaggevend". Zevibel en de Zeeuwse vissers kijken een beetje tegen deze plotselinge om mezwaai in het rijksstandpunt aan. Men heeft nu in ieder geval beves tigd gekregen dat de Oosterschelde als visserijgebied technisch bewaard zou kunnen blijven. Het afgelopen sei zoen en -het komende zullen dat met de resultaten duidelijk onderstrepen, zo stelde de heer Lockefeer op de ver gadering in Bruinisse Men verwacht in 1964 niet minder dan 300.000 ton nen mosselen uit de Oosterschelde te kunnen leveren. Het afgelopen jaar heeft aangetoond, dat de mosselcul tuur voor een belanrijk deel is her steld van de klap, die de parasiet er enige jaren geleden aan toe bracht. Ook de opbrengst van de oesters acht tot negen miljoen gulden merkt de Oosterschelde nog ann als een visserijgebied 'van betekenis. Maar rijkswaterstaat vindt de voor zieningen, die voor het behoud van j dit alles nodig zijn de twee miljard gulden dus te duur. Er zouden I spuisiulzen in de Deltadam moeten komen met een nog grol«i'- capaci teit dan die op het ogenblik in het Haringvliet in aanbouw zijn. voor de! afvoer van rivierwater en ijs. Overigens zet men in Zeeuwse visse rijkringen nog een vraagteken hij dat formidabele bedrag van twee miljard. In de kring van Bruinis.se- Vlge- nieen Yis-ersl>elang" werd zelfs aan gedrongen op een bestudering niet «•igen deskundigen van de mogelijk heid tot voorzieningen Zevibel zal zich in ieder geval goed beraden op te nemen stappen De Zeeuwse vissers laten het er nog nieti bij zitten. ..We zullen er telkens weer. op attenderen. We zullen niet aflaten erop terug te komen", verzekerde voorzit lei- Lockefeer. Een felle hniiid bracht zaterdagmor gen omstreeks Hen uur het dorp Ne- derhemert lu de Bommelerwaard in opschudding. Twee boerderijen en drie Inndbouw-churen werden een prooi van de vlammen. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat nog meer boerderijen met rieten daken in brand zouden gaan. Geluk kig echter draaide de harde wind en ging de gigantische vonkenregen een veilige richting uit. Waarschijnlijk zijn twee koeien in de vlammen om- gekome:: Gistermiddag is een grote boerderij in Volkel in de as gelegd. De brandmelding kwam even na twee uur op de brand weerkazerne in ï'den binnen. Het l'den- se korps was echter nog op een andere plaats in de gemeente doende met het blussen van een kalvermesterij. Daarom werd onmiddellijk assistentie ingeroepen van de Yeghdse brandweer en die van de vliegbasis VolkeL De brandweren konden van de boerderij niet veel meer redden. In de nabijheid staande boerde rijen konden dank zij de vrij gunstige windrichting behouden blijven. In de gemeente Helvoirt bij de Drunen.se duinen is gisteren veertig hectare bos afgebrand. In de Peel en in de omgeving van Markelo woedden heidebranden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1