AMSTERDAM ONDER HET ROET „Zwarte sneeuw" uit Oostelijk Flevoland" P.T.T. VOOR RUIM 1 TON OPGELICHT „ALEXANDRA K" EN „AVERDIJK" WEER VAN ELKAAR GESCHEIDEN Castro schrijft boek over revolutie de aardappelmarkt Paul I, koning der Hellenen Reputatie van dapperheid ZATERDAG 7 MAART 1964 PROVINCIALS Z E E W 8 E COURANT VERRASSING VOOR DE HOOFDSTAD (Van onze Haagse redactie.) De Nederlandse posterijen verkeren op het ogenblik in een toestand van op winding over een grootscheepse op- lichtingsaffaire met vervalste postwis- SCHADE AAN „AVERDIJK" VALT MEE Grote drukte op Noordzeekanaal Het Wereldgebeuren Guerrilla aan dit schip valt nog weinig te zeggen, temeer omdat veel schade onder de wa terlijn /.it. I)e reparatie van de Pann- uieea zal In leder geval weken vergen. Drnktë Volgens de tot dusver opgemaakte ba- Het personeel van de N.V. Kedenj lans heeft een onbekende man bij de u p„hr oetlkooD is er eistermor- Het Noordzeekanaal heeft in de nacht P.T.T. voor ongeveer honderdduizend i„„ K., van donderdag op vrijdag «-.-n grote gulden benadeeld. gen in geslaagd de „Alexandra R flruktc te verwerken gekregen. Nadat en „Averdijk", die sinds woens- de twee schepen de vaarroute 24 uur das-avond aan elkaar geketend ra- Z'rVutuIS STV&Sï ten met snijbranders van elkaar te wachten, terwijl in de Amsterdamse te schelden. De „Averdijk' is dnar-| om njnr na verhaald naar een der dokken normaal groot aantal schepen kor.d.-n van de NDS M waar experts on- Noordzeekanaal en de LJmulderslui- - .I I,--, T natuurlijk niet binnen enkele uren middellijk een onderzoek naar de verwerken. Nadat eerst vier schepen, hebben op meer dan zestig postkantoren sf.ila,ip hebben ingesteld Naar een die tussen de Hembrug en de plaats van u vervalste oostwlsselstroken ontdekt. Ze 1 „-oordwrder van de N DSM bet ongeluk waren bujVen steken, de reis Het onderzoek dat zich over het gehele land uitstrekt, is nog niet afgesloten. De postale recherchegroepen uit Am- I steraam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht zijn gistermiddag in het ge bouw van de hoofddirectie voor een spoedvergadering bijeengeroepen om deze alarmerende situatie te bespre ken. De controlediensten van de P.T.T. Amerika ien. Er i I. dat Verbranding van riet gestaakt Nadat donderdag een groot aantal steden in Het Gooi en Amstel- land overlast hebben gehad van uit de lucht neerdalende roetdeeltjes afkomstig van grootscheepse rietverbrandingen in Oostelijk Flevoland is een kleine veran dering in de windrichting er giste ren de oorzaak van geweest dat tienduizenden verkoolde rietstuk jes in Amsterdam terecht gekomen zijn. De schade en overlast die daardoor veroorzaakt zijn, zijn voor de rijksdienst voor de IJsel- meerpolders te Zwolle aanleiding geweest te besluiten de verbran dingen voorlopig te staken. Men zal nagaan of de schade bij andere windrichtingen minder last zal ver oorzaken. Naar het A.N.P. vai van de rijksdienst polders te Zwolle ver dag jl. begonnen met de verbrandings- werkzaamheden. In totaal zou men ruim 20.000 hectare riet wegens een ziekte moeten verbranden. Het riet is destijds n de polder geplant om de groei van mkruid onmogelijk te maken. Gister- niddag was al meer dan 10.000 ha ver brand. Maar de roodgloeiend staande telefoons hadden de verantwoordelijke autoriteiten toen reeds doen besluiten geen nieuwe branden meer te ontsteken. Foto: arbeiders in Oostelijk Flevo land bezig het zieke net aan te steken. vervalste postwtsselslroken ontdekt. Ze zijn afkomBtig uit West-Duitsland en voorzien van bedrieglijk echt lijkende stempels en aantekeningen. In verband met het onderzoek wenst de P.T.T. slechts te bevestigen, dat zich inder daad een grote oplichtingszaak met buitenlandse postwissels heeft afge speeld. Bij een controle op een klein postkan toor kwam in februari aan het licht dat zich een vervalste Duitse postwissel tus sen de stukken bevond. Daarop was een bedrag van 190 gulden uitgekeerd. Ge leidelijk aan kwamen bij de postale re cherche een stroom van dergelijke aan meldingen binnen, waaruit spoedig dui delijk werd dat hier sprake was van een omvangrijke zwendelaffaire. In totaal zijn nu op zestig kantoren, voornamelijk in grote steden, verval singen aangetroffen. De kans is echter groot dat het bedrag van honderddui zend gulden nog zal oplopen. De P.T.T. heeft zich onmiddellijk in verbinding ge steld met de Westduitse instanties. Ook de omringende landen zijn gewaar- ichuwd, omdat de oplichters mogelijk n internationaal verband opereren Amsterdam Roodgloeiend stonden de telefoons ook bij de politie en de brandweer in Amster dam. Schilders zagen hun werk ernstig beschadigd door de roetdeeltjes die ziel vastplakten aan de natte verf. Een ang stige moeder belde de brandweer, met de mededeling dat zij haar baby na een wandeling door Amsterdam als een neger uit de kinderwagen moest halen. Voetgangers en fietsers kregen de roet deeltjes in hun mond. neus en oren. Voor ruiten van auto's werden bedekt met een zwart laagje en huisvrouwen klaagden, dat zij hun was wel weer opnieuw kon den gaan doen. Bij de chemische fabriek „Naarden" vreesde men ernstige schade van het zwarte spul. maar aangezien men die gedeelten van het bedrijf waar het roet schade veroorzaakt zou kunnen hebben, nog tijdig kon afsluiten en via air-conditioning schoonhouden", heeft zich daar geen ernstige overlast voorge daan. In de polder zelf zag men alleen maar metershoge vlammenzeeën, waarboven inktzwarte rookkolommen de lucht in stegen. Gisterochtend waren o.a. vuren ontstoken bij Lelystad en Dronten. Het riet werd in gedeelten in brand gestoken omdat er vrij veel wild (eenden en gan zen) in zit. Men wilde de dieren een kans geven van het ene stuk naar het andere te vluchten. Over de schade die alom door het roet is veroorzaakt valt weinig te zeggen. Voorzover het wasgoed en puien betreft zal een fikse schoonmaakbeurt wel vol doende zijn, maar wat te zeggen van de tientallen schilders die de rijksdienst voor de IJselmeerpolders hebben opge beld met de vraag „wie vergoedt mijn verloren arbeidsuren en mijn besmeurde Dispensatieüerzoek. visserijreders niet in behandeling hadden kunnen voortzetten. verklaarde, valt de sclr.ide aan het kwam het scheepvaartverkeer in beide whip noe.1 me... De boeS van het „J," fetÜ toeUgev^gde*tacuek m Je guenillakrtfg. Of hi-t td«s- van een tweede front nu dc- Mtnurter van defensie Robert Mr.Namara is naar Saigon vertrokken voor overleg en mogelijk houdt deze rei» verband met de tweede frontgedachten. De nieuwe tactiek ut intussen bekend geworden. Alle deskundigen zijn het erover eens dat de ..correctie" tactiek in Vietnam nooit werkelijk is toegepast Met deze :k bedoelt men de beproefde wttze oorlogsvoering tegen de rebellen die werd toegepast op de Phtlip- Burma en in de federatie van lakka. schip is gekraakt, maar binnen een week zal de „Averdijk" weer kun nen varen. De „Alexandra K", waarvan slechts een van de vier ruimen onder water staat, ligt nog in de A.D.M.-haven. Hot schip wacht daar tot het nog niet geloste deel van de lading by het overslagbedrijf Amsterdam kan worden gelost. Daarna zal de „Alexandra K" naar de A.D.M.- werf worden gesleept. Over de schade. weer goed op gang. Toen gisterochtend Kransen die tien Jaar Skieden vroeg de „Gaasterland" van de Konink-letmun werden verslagen hebben er llfke Hollandsche Lloyd de IJmuuler "ooit gebruik van gemaakt en hetzelfde sluizen gepasseerd was kon men pas NIEUWE VOORZITTER WERKGEVERS IN DE STICHTING VAN DEN ARBEID Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft in zijn gisteren gehouden vergadering als opvolger van dr. Ir. B. Bólger tot (werkgevers) voorzitter van dit bestuur benoemd Ir. J. Bosnia, voor zitter van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond. Voorts heeft het bestuur van de Stich ting van den Arbeid „met leedwezen ei - kennis van genomen, dat mr. A. J. R De Stichting van den Arbeid heeft be- Mauritz. algemeen secretaris van het sloten het dispensatieverzoek van de Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, redersvereniging voor de Nederlandse -m verband met diens gezondheid het zeevisserij dd. 27 februari 1964 niet in werkgevers-voorzitterschap van de loon- behandeling te nemen, omdat het in commissie dient neer te leggen", strijd wordt geacht met de in Nederland voorzitter van het bestuur der Stich- geldende orde. i ting. drs. D. Roemers, heeft de bijzonde- De redersvereniging had^ haar dispen- re waardering van het bestuur jegens de satieverzoek gedaan om de werknemers in de visserij een loon van f 125 per week te kunnen garanderen en afreke nen per reis mogelijk te maken. Deze voorwaarden, geëist door de stakende vissers, kwamen niet voor in de c.a.o.. diuicu «rousu,™ c waarover de redersvereniging en de er- erf?" Qok is het roet in etalages ge- j kende vakbonden in het begin van dit drongen, zijn artikelen die in de open jaar overeenstemming hadden bereikt, lucht (marktkraampjes) waren opge- Hel beraad in de Stichting van den Ar- slagen bedorven en zijn kleren beseha-1 beid is gevoerd op verzoek van de drie dlgd. vakcentrales. De^ geldt voor Air jaar nauw betrokken U bij de strijd ln Zuld-Vietnam. kardinale elementen ln deze tactiek IJn: geleidelijk oprukken van gebie den ale veilig zijn voor de commu nistische bandieten naar gebieden die minder veilig zijn. Troepen zenden om de gebieden te zuiveren en ze te Ik-hou den. Het versterken van strategisch gelegen gehuchten waardoor de inwoners zich kunnen verdedigen tegen rovende ben des. Alleen wanneer zulk een gebied vei lig is oprukken naar een volgend, net als een olievlek die zich uitbreidt over het water. Dezelfde tactiek voeren ais dc guerrillas. Paniek bij proces tegen Jack Ruby Twee gevangenen, die opgesloten zaten i een gevangenis die zich boven de ichtzaal bevindt, waar op het moment het proces tegen Jack Ruby wordt ge voerd, hebben onder bedreiging met een revolver getracht uit te breken. Alarmbellen begonnen overal te rinke kelen en zaaiden paniek in de kantoren Vechten met kleine patrouilles. Aanval en gangen van net gebouw. Een der len bij nacht. De patrouilles voordurend gevangenen stormde met een revolver m beweging houden zodat de vijand in de hand het Kantoor van rechter niet weet waar deze zich bevinden John Mead binnen en wilde de secre- De mate waarin de Zuidvktr.amese pre- taresse van de rechter gijzelen. sident Ngo Dinh Diem, die verleden Politie en kantoorpersoneel renden jaar november werd vermoord, deze re- door het gebouw. De secretaresse liep, gels overtrad, wordt thans p;e< duidelijk, hoewel ze door de gevangene met een l Dlem bouwde strategische gehuchten revolver werd bedreigd, langs de zaal. met hartstocht. HIJ negeerde de „olie- waar nog geen drie kwartier geleden vlek "-regel en bouwde ze ;n het gehele de zitting van het proces tegen Ruby land. in gebieden waar zij niet veilig was beëindigd. "7Mn BIJDRAGE VAN 750.000 Rechter Wade liep bij het verlaten van de zaal bijna tegen haar op. De politie wist de man tenslotte bul ten het gebouw te overmeesteren en wist ook de andere gevangene te grij pen. Premier Fidel Castro van Cuba heeft bekendgemaakt dat hij een boek aan het schrijven is over de Cubaanse revolutie. Het zal wor den uitgegeven door een Italiaan se firma en in vele talen worden vertaald. Dl HOE volwassene r ik word hoe meer ik ga begrijpen, maar ook: hoe meer vragen ik ga stel len. Het begrijpen is in vele gevallen een niet al te verheugende erva ring en de vragen blijven veelal onbeantwoord. Eén van die laatste is: hoeveel kip moet er in soep zitten om de naam kippesoep te rechtvaardigen Dit probleem houdt mij reeds vele jaren bezig. Ik heb er U niet mee aan boord willen komen omdat ik U niet wilde opschepen met een probleem dat wellicht uw rustige, vraagtekenlose bestaan op zijn, toch al zo dunne en slecht-door- timmerde, grondvesten zou doen wankelenWat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dit ook een ander niet... Maar nu ben ik toch wel als consciëntieus noteerder van de dingen-des-levens verplicht deze vraag in de openbaarheid te werpenhoeveel kip moet soep bevatten om de naam kippesoep te rechtvaardigen f Het is mij immers gebleken dat andere reële geesten, elders ter wereld, zich met het zelfde pro bleem bezighouden, zodat het daarmede uit mijn persoonlijke problemenwereld is getreden en een zaak is geworden, die het we reldgeweten raakt In de Verenigde Staten van Ame rika is het een affaire geworden van een niet geringere instantie dan de .Marketing Service" van het ministerie van landbouw en van de ,J?ood and Drug Adminis tration". Ik was er onkundig van, doch commentaren op de nieuwste ont wikkeling van dit probleem een botsing over dit onderwerp tussen beide bovengenoemde instanties hebben mij aan hei licht gebracht dat een vroege wettelijke bepaling de eis stelde van: twee procent kip. Ik moet bekennen dat deze ont hulling voor mij wél een slag is. Ik die mij Jarenlang heb verbeeld kippesoep te consumeren met al le, voor lichaam en geest heilzame, gevolgen van dien heb een onde finieerbare conc.octie met. een flin tertje vleugeltjes tot mij genomen. De vraag, die mij bezighoudt, wordt er niet minder dringend door, want rleze twee procent heeft betrekking op het Ameri kaanse prodiikt, dat ik steeds in goed vertrouwen geslikt heb voor wat ik mij verbeeldde het te zijn Maar hoe staat het nu hier te landet HOEVEEL KIP BEVAT NEDER LANDSE KIPPESOEP Stelt de wet eisen ten dezef Ik ga verder, nu ilc toch eenmaal dit. onderwerp heb aangeroerd: hoeveel bami bevat mijn bami- balt hoeveel nier een nierbroodje? hoeveel doran. een sju? hoeveel deo-dorgns het witte staafje op mijn wastafelf hoeveel kreeft moet kreefte soep hebbenf en hoeveel huzaar huzarensla T hoeveel karnemelk karnemelk- zeep en hoeveel komkommer kom kommerzeep cn hoe staat het met. wijn gum s. roomcaramels, bloedwijn, verpleegstercacao, bierviltjes en katjesdrop Het leven wordt er niet gemakke lijker op. ELIAS Alleen Het Gooi en Amsterdam Stem van overheid aan DREIGEMENT AAN ADRES VAN KROESJTSJEW Gisterochtend zijn enige ingenieurs van de rijksdienst voor de IJselmeer polders te Zwolle reeds naar Amster dam en omgeving gereisd om zich van de overlast op de hoogte te stel len. Het merkwaardige was nl. dat de „zwarte sneeuw" neerdaalde in Het Gooi en in Amsterdam. In de ongeveer dertig kilometer brede strook tussen deze gebieden en Ooste lijk Flevoland heeft men nauwelijks iets van de rictverbrandingen ge merkt. Men hoopt dat het K.N.M.I. in De Bilt opheldering kan verschaffen over de vraag waarom juist Amsterdam en Het Gooi geplaagd zyn. Wellicht, dat dan te vens een antwoord gekregen kan wor den op de vraag welke windrichting het mogelijk zou maken het riet verder te verbranden zonder dat grote woonge bieden bedekt worden met een zwarte laag. Koning Constantijn „Marktordenend beleid is weinig bevredigend" Minister Biesheuvel heeft thans een beslissing genomen op het ver zoek van het produktschap voor aardappelen tot financiële bij stand in de maatregelen van het produktschap tot steun aan de aardappelmarkt. Het produkt schap heeft zoals bekend in eerste aanleg de gelegenheid ge opend tot overname van 25.000 ton consumptie-aardappelen van de klei van het ras bintje, die uit de markt worden genoemen. De minister van landbouw en vissery heeft steun van de overheid toegezegd met deelneming voor vijftig procent in de kosten van de overname der 25.000 ton aardappelen tot een bedrag van 750.000 ten laste van het landbouw- ëgalisatiefonds. Weinig bevredigend De minister van landbouw en visserij heeft het produktschap voor aardappe len schriftelijk in kennis gesteld van de financiële hulp van de overheid bij zyn Constantijn werd op 2 juni 1940 in Psy- chico, nabü Athene, geboren, in het pa leis van zy'n ouders, toen nog kroonprins Paul en prinses Fredcrika. Dc prins was hun tweede kind. Prinses Sophi3. ge huwd met don Juan Carlos, was de oud ste van de kinderen en prinses Irene, die thans kroonprinses zal worden, de jongste. Bij de nadering van de Duitse troepen vluchtte het gezin op 22 april 1941, toen de prins nog geen jaar oud was, naar Kreta, en later naar Egypte en Zuid- Afrika. Op 27 september 1946 keerde de prins met zijrt ouders in Griekenland terug Na zijn eerste opleiding in Psychico te hebben ontvangen, verbleef prins Con stantijn tot iuli 1958 in een internaat, in Anavry Naast atletiek en voetbal deed prins Constantijn bijzonder veel aan zeilen Hij bracht hel hierin zo ver, dat hij in 1960 bij de Olympische Spelen in Rome een gouden medaille veroverde Zijn militaire opleiding begon reeds op jeugdige leeftijd In 1956 werd hij be noemd tot ere-korporaal bij de com mando's en in 1958 tot officier bij de drie onderdelen der Griekse strijdkrach ten Hij maakte vele reizen naar he buitenland, o.a de Verenigde Staten waar hij de militaire academies en op leidingscentra bezocht Ook woonde hij in de loop dei jaren verschillende oefe ningen van de N A V O bij In de laatste jaren nam de kroonprins aan de zijde van zijn vader steeds mem aan het openbare leven in Griekenland deel Sinds zijn meerderjarigheid trad prins Constantijn op als regent, wanneer ko ning Paul zich in het buitenland bevond Op 23 januari 1963 verloofde de prins zich met de Deense prinses Anne-Ma- rie. Het huwelijk zal in januari volgend .jaar plaatshebben. pogingen tot ondersteuning van de prijs vorming voor consumptie-aardappelen. De bewindsman wijst het produktschap er evenwel op, dat het marktordenend beleid voor consumptie-aardappelen i nig bevredigend is. Als gevolg van ontbreken van een door het bedrijfsleven zelf ontwikkeld doelbewust marktorde nend beleid, loöpt de praktijk met inci dentele beslissingen in belangrijke mate achter de feiten aan. Minister Biesheuvel doet dan ook dringend beroep op het produktschap .de mogelijkheden tot het ontwikkelen van een meer verantwoord marktordenend beleid na te gaan. Ontslag Cubanen op Guantanamo De Amerikaanse marine heeft meer dan de helft van de op de Amerikaanse; vlootbasis Guantanamo op Cuba wer kende 1800 Cubanen ontslagen. Zij wor den vervangen door Amerikanen. Dit is uit kringen van het Amerikaanse minis terie van defensie vernomen. Van Amerikaanse zijde is een aanbod; van premier Fidel Castro van Cuba om de watervoorziening van de basis te hervatten, die een maand geleden door j Cuba werd afgesneden, van de hand ge wezen. Amerikaanse functionarissen zei den. dat reeds besloten was. de water voorziening van Guantanamo van Cuba los te maken heer Mauritz tot uiting gebracht, heer Mauritz heeft sinds 1945 met grote toewijding en verantwoordelijkheid aai het vele werk van de looncommissle lei ding gegeven. Tot nieuwe werkgeversvoorzitter is be noemd mr. J C. van Gorkom. secretaris van het C.S.W.V. Mr. Mauritz blijft ad viserend lid van de looncommissle. DRS.J.W.DEPOUS VOORZITTER S.E.R.? (Van onze Haagse redactie.) In Den Haag wordt verwacht, dat de oud-minister van economische zaken, drs. J. VV. de Pons, binnenkort zal worden benoemd tot voorzitter van de „Nikita Kreesjtsjew. wereldvijand num- Sociaal-Economische Raad, als opvol- mer één. moet rekening houden met de- prof. mr. G.M. Verrijn Stuart. ze waarschuwing: wij willen niet dat Gagarin iets overkomt, maar Kroesjtsjew zal in Zweden sterven". Dit is de strek king van een telefonische waarschuwing die gisterochtend door de redactie van het in Malmö verschijnende dagblad „Expressen" werd ontvangen. Deze waarschuwing bevestigt de me ning, dat het bomalarm in een waren huis dat woensdag door kosmonaut Ga garin zou worden bezocht, in feite eer bedreiging inhield aan het adres van de Sowjet-premier, die in juni aanstaande een bezoek aan Zweden zal brengen, Gisterochtend werd eveneens bekend gemaakt dat woensdagavond, ook per telefoon, was gedreigd dat een bom zou ontploffen in een restaurant waar Ga garin zou aanzitten aan een erediner. In beide gevallen leverde de fouillering door de politie niets op. Vier lyceïisten werden aangehouden en verhoord Na dit verhoor scheen de politie de uitleg te aanvaarden dat alles op een grap berustte, maar de derde telefonische waarschuwing schijnt de zaak weer in een ernstiger daglicht te plaatsen die het plan zou hebben in verband met zijn leeftijd, af te treden. In september van het vorige jaar werd hij 70 jaar. De zittingstermijn voor alle leden van de S ER. loopt op 1 april a.s. af. Voor die datum moeten de organisaties van werkgevers en werknemers hun nieuwe vertegenwoordigers in de S.E.R. hebben aangewezen. Dë kroonleden worden be noemd op voordracht van de staatsse cretaris voor de P.B.O., dr. F. de Meijer. De voorzitter van de raad moet uit de kroonleden worden benoemd. Drs. De Pous is geen lid van de raad, dus om tot voorzitter te kunnen worden be noemd, zal hij eerst kroonlid moeten worden. Koude uit Rusland (Van onze weerkundige medewerker) Rechtstreeks uit het sterke Rus sische hooggedrukgebied stroomt de koude lucht via Polen en Duits land waar 's nachts 10 graden vorst voorkomt naar onze om- feving. Een groot verschil met et lenteweer van verleden week. Wel gaat de wind iets afnemen en lossen de sneeuwbuitjes op. Hier door kan het echter 's nachts iets kouder worden met in onze lucht streken 2 tot 5 graden vorst. De zon heeft wel veel kracht, maar door de sterke wind bleef het de laatste dagen onaangenaam weer. Een belangrijke verbetering is nog niet in zicht. In de middag kan het iets beter worden, maar de nachten zuilen veel kouder zijn Tijdens een soortgelijke koudegolf in 1958 daalde het kwik op 11 maart in Leeuwarden nog tot 10 graden onder nuL Zijn districutleiders stonden onder zulk een grote druk dat zij melding maakten van strategische gehuchten die helemaal niet bestonden. lems officieren hielden niet van kleine patrouilles. Hun strijdkrachten gin gen er op de dag op uit en keerden s nacht» op hun bases terug zonder in beweging te blijven. De communisten wisten over het algemeen precies waar zij zich bevonden Amerikaanse adviseurs drongen er bij Diem op aan de militaire operaties op de i Delta in het zuiden van Vietnam te con centreren. waar de meerderheid van de bevolking leefde. Hij ging ermee ak- koord. Maar thans is gebleken dat Diem geheime orders gaf om de troepen van de delta af te lelden en dat hij de Ame rikaanse adviseurs wat het werkelijke aantal manschappen dat zich in dit ge- I bied bevond betrof, bedroog. Het heeft het nieuwe bewind van gene- raai Ngoe en Khanh enige tijd gekost om dit te reorganiseren. Amerikaanse func tionarissen beweren dat generaal Khanh momenteel de eerste werkelijke pogin gen doet om de beproefde tactiek toe te passen. Hij heeft ook een regering ge vormd. dae ondanks haar gebreken, een bredere geografische cn politieke repre sentatie heeft dan iedere van haar voor gangers. Johnny Lion gaat naar Japan fntussen hebben de communisten voor- L deel getrokken uit de twee staatsgre pen. door belangrijke overwinningen te >eken. Vele foutief gebouwde strategi sche gehuchten zijn ingenomen. Zij in staat geweest met grotere troepen- eenheden te opereren. Zij zijn beter be wapend, met buitgemaakte wapens, en hebben zelfs terreurdaden begaan in de Zuid Vietnamese hoofdstad, Saigon. Het Pentagon houdt staande dat de V.S. tegen het eind van 1965 genoeg Vietna- mezen zullen hebben opgeleid in diverse zaken zoals het besturen en repareren van helikopters. Zodoende zouden vele Amerikanen uit Vietnam kunnen wor den teruggetrokken. In het land zijn momenteel ongeveer 15.500 „adviseurs". Slechts weinigen van hen zijn werkelijk adviseurs. De meesten zijn technici en andere vaklieden die ta ken vervullen welke niet door de Vietna- mezen kunnen worden verricht. In 1962 gaf een enigszins geprikkelde Amerikaanse regering president Diem te kennen dat het zijn oorlog was en niet die van de V.S. Dat gebeurde voor de twee staatsgrepen. Een aantal zeer hoge Amerikaanse functionarissen heeft zich kwaad ge maakt over de recente verklaring van de leider van de democratische senato- (Van onze radio en t .—re ren Mike Mansfield Deze steunde hier- Johnv Lion en zijn begeleidingsorkest, jn president de Gaulle's standpunt in- The Jumping Jewels, gaan op 23 april zake Vietnam Maar zij zien neutralisa- op tournee door Azië, ze spelen eerst een tje aig een uitlevering, op grond van het week in de hoofdstad van Pakistan, ha-feit dat er geen hoop is dat de commu- ratsji. Daarna zijn ze twee weken in Sin- listen zich zullen neutraliseren gapore. De reis gaat vervolgens naar Japan. Half juli komen ze terug omdat ze hier contracten hebben lopen. Ze gaan voor de A.V.R.O.-t.v. een serie shows maken met de Mounties en met Willy en Wilie- ke Alberti. Paul I, koning der Hellenen, heeft voor zijn 30e jaar niet ge weten dat hij de Griekse troon zou bestijgen. Tegen de tijd dat hij op 2 april 1947 koning van Griekenland werd, had hij zich een reputatie van dapperheid verworven. Het was tijdens de Duitse bezetting van zijn land dat het geallieerde commando moest ingrypen om Paul ervan te weerhouden zich te voegen bij het ondergrondse verzet in Grie kenland. Hij bevond zich temidden van de verbitterde burgeroorlog die de communisten vlak na zijn troons bestijging hadden ontketend en be zocht minstens 50 maal het front. Toen Paul op 14 december 1901 in Athene werd geboren als derde zoon van koning Constantijn was de kans om ooit koning van Griekenland te worden zeer klein. Hij was ouder dan 30 jaar toen hij begon te beseffen dat de troon hem eens zou toevallen Op de leeftijd van 45 jaar. toen hij eindelijk werd ge kroond. had hij alle wisselvalligheden van zijn land en de monarchie mee gemaakt. Pauls oudste broer, George, die on gelukkig getrouwd was met prinses Elizabeth van Roemenië, bleef zonder erfgenaam tot zijn dood in 1947. Pauls tweede broer. Alexander, stierf en kele maanden na zijn huwelijk. Hij liet een kind. Alexandra, achter die zes maanden na z(jn dood werd ge boren. Was zij een jongen geweest dan was Paul waarschijnlijk nooit koning der Hellenen geworden. Om dat Paul niet verwachtte ooit de ver antwoordelijkheden van de kroon te moeten dragen, stortte hij zich in avonturen en ondernemingen wat hij als kroonprins waarschijnlijk nooit had gedaan. Ballingschap Hij had geen gemakkelijk leven. Drie- De eerste maal duurde de balling schap het kortst, van juni 1917 tot december 1920. Bij zijn terugkeer uit het buitenland studeerde Paul af aan de Griekse marineacademie. In 1922 toen de Grieks-Turkse oorlog een climax bereikte, diende hij als luite- nnnt ter zee op de kruiser Helle die herhaaldelijk onder zwaar vijandelijk vuur stond. Na de Griekse nederlaag in Anatolia werd de binnenlandse toestand uiterst gespannen. Paul ging naar het bui tenland zonder te wachten op de af schaffing van de monarchie en het vertrek van zijn broer de koning. Hij maakte goed gebruik van zijn 12- jarige ballingschap die in 1923 begon, door filosofie en muziek te studeren Hij bezocht de V.S. driemaal en maakte kennis met de Griekse ge meenschappen aldaar. Een jaar lang werkte hij onder een aangenomen naam als gewoon arbeider in de auto mobiel- en vliegtuigfabrieken van Armstrong and Siddeley in Coventry. Engeland. bezoeken. Hij liet een baard groeien en voer gedurende zes weken in een klein jacht door de Griekse wateren, enkele eilanden bezoekend zonder herkend te worden. Hü waagde zich zelfs in Athene en huurde een auto om de graven van zijn grootouders te bezoeken. Maar Paul moest zich haastig uit Athene terugtrekken toen de chauf feur er een vermoeden van begon te krijgen dat zijn passagier de „dia- doch" kroonprins was. Bij net herstel van de monarchie keerde Paul met koning George in 1935 naar Griekenland terug. Hij werd vlieger bij de koninklijke Griek se luchtmacht en volgde herhalings cursussen op de marineacademie Ook nam hij actieve dienst in de Griekse marine in de rang van com mandeur. Spoedig verwierf hij zich een reputatie van 's lands eerste sportbeoefenaar. Hij was een bekwa me bergbeklimmer en skiër en won verschillende zeilwedstrijden. Ook werd hij president van de Griekse al pinistenclub Maar Griekse republi keinen hebben het hem nooit willen vergeven dat h(j het erevoorzitter schap van een onder het regime van generaal Mataxas opgerichte totali taire jeugdbeweging op zich had ge- tuuriljke en bijna miraculeuze vlucht naar Egypte ondernam. Gedurende zijn derde periode van ballingschap bleef Paul soldaat en bracht nij be zoeken aan Griekse gevechtseen- heden in de verste buitenposten van het front van El Alamein. Met radio toespraken bleef hij contact onder houden met zijn landgenoten, maar hij wilde meer. Hij wilde aan het on dergrondse verzet in zijn vaderland deelnemen. Hij kreeg de toestemming van koning George en na veel moeite ook van luitenant-generaal sir Henry Maitland Wilson, opperbevelhebber van de expeditionaire strijdmacht in het gebied van de Middellandse Zee Ook de toenmalige Britse minister van buitenlandse zaken. Anthony Eden, gaf zijn fiat. Doch een wijzi ging in het geallieerde standpunt gooide roet in het eten. Paul bracht een deel van zijn ballingschap in Zuid-Afrika door waar hij bevriend raakte met veldmaarschalk Jan Christian Smuts. Pauls iongste doch ter. Irene, geboren in Kaapstad, kreeg Smuts als peetvader. Op 28 september 1946 keerde Paul met zijn broer koning George naar Grieken land terug, 27 dagen na de volks stemming. Paul wierp zich onmiddellijk op de economische wederopbouw van het land en op het onderwijs. Na de plot selinge dood van koning George werd hij op 2 april 1947 gekroond. flnuielrjk 1940-1945 Met baard Maar het leven buiten zijn land be vredigde hem maar matig en in 1930 besloot hjj Griekenland incognito te Toen Italië in oktober 1940 Grieken land binnenviel, was Paul lid van de generale staf van het Griekse leger, inspecteerde hij gevechtseenheden en bracht bezoeken aan steden die het Griekse leger in Albanië had ver overd. Paul vertrok in april 1941 uit Athene, slechts enkele uren voor de Duitsers de Griekse hoofdstad bezetten. Hij nam vervolgens deel aan de campag ne op Kreta vanwaar hij een avon- Paul was op 9 januari 1938 in het huwelijk getreden met prinses Frede- rica van Hanover, hertogin van Brunswflk en Luneburg, kleindochter van keizer Wilhelm IX. Uit dit huwe lijk zijn drie kinderen geboren: Sophie die met don Juan Carlos van Spanje is getrouwd, kroonprins Constantijn die met prinses Anne-Marie van De nemarken is verloofd, en Irene. Paul was een gelovige christen cn een geregelde kerkbezoeker. Men /egt dat hij van de vele eredoctoraten die hem zijn verleend, vooral trots is op het eredoctoraat in de theologie. NGOEYEN KHANK gewijzigde tactiek. Militair gegrepen door aanhangwagen De 20-jarige dienstplichtige korporaal N. van de Merbel uit Fijnaart (X.B.) is donderdagavond omstreeks 9 uur tussen Bergen op Zoom en Roosendaal om het leven gekomen toen hjj op de terugweg naar de kazerne werd geraakt door een aanhangwagen van een vrachtauto. Hij liep met een kolonne te voet van de commandatroepen uit Roosendaal in de berm van de weg. De aanhangwagen heeft vermoedelijk een slingerende be weging gemaakt. De legervoorlichtings- dienst deelde mee dat de kolonne de voorgeschreven verlichting droeg Een andere militair liep lichte verwondingen op en is op de ziekenzaal van de com mandotroepen opgenomen. De korporaal was ongehuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3