BILT „Scheldegemaal" afvalwaterleiding komt in weide Terneuzens zwembad Brug in Pauwenburg kreeg naam: Goes wil inwoners mechanisch gaan administreren VERORDENING BEJAARDENOORDEN AAN PR0V. STATEN VOORGELEGD ALMANAK JUBILEUMEXPOSITIE WERKER VAR MIDDELBURGER BULTHUIS Successen voor leden Rut en Sport RAAD AAGTEKERKE NIET ERG GELUKKIG MET VERLOVING S AWE MA NV .Kiss me Kate' „Geen kolen uit commun'stisch-China naar Terneuzen" GEREFORMEERDE SYR0DE KOMT IR 1965 RAAR MIDDELBURG 2 PROVINCIALE Z E B U W 8 B COURANT ZATERDAG 7 MAART 1964 NA EINDELOZE ONDERHANDELINGEN Moeilijkheden met baggeren van sleuf Aan het bepalen van de plaats waar het „Westerscheldege- maal" van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen moet worden gebouwd, is een over stelpende hoeveelheid moeilijkhe den voorafgegaan. Dit bleek vrij dagmiddag tijdens een vergadering van de raad van bestuur, die in de raadzaal van het gemeentehuis te Temeuzen werd gehouden. Aan vankelijk lag het in de bedoeling, dit eindgemaal te bouwen tussen de begraafplaats en de psychiatri sche afdeling van het Julianazie- kenhuis te Terneuzen. Maar in ver band met het feit, dat de werking van dit gemaal niet geheel geruis loos gaat verlopen, en met name door het in werking stellen van een bronbemaling waar men in Terneuzen nogal huiverig tegen over staat was er de nodige aar zeling bij het ziekenhuisbestuur om met de voorgenomen plannen in te stemmen. diepte van vier meter 55 met het oog op een latere, eventuele verdieping van de kanaalbodem. De betreffende aannemer bezit het daar voor benodigde materiaal niet, zodat contact werd opgenomen met de legger van de zinker, de N.V. „Visser en Smit" te Papendrecht, die de sleuf wil bag geren voor de som van 105.000. Dat betekent evenwel een overschrijding van de raming met niet minder dan 45.000. Baggeraars De heer D. J. Oggel (Axel) wilde van het dagelijks bestuur weten, of dit be drag verantwoord is. „Waarom nog niet een paar aannemers ingeschakeld?", vroeg hij. Volgens burgemeester Van Waes. zou dat weinig hebben uitge maakt. Ook de he«r P. J. Huijbrecht (Temeuzen) was van mening, dat er nog meer baggeraars in Nederland zijn, die dergelijke karweitjes willen opknappen. Hij zei, de indruk te hebben, dat het in genieursbureau „Witteveen en Bos" van het karwei afwilde en het daarom maar onderhands aanbood aan Visser en Smit. Ir. R. H. van Krevelen (Sas van Gent) vroeg waarom het inzicht van waterstaat was gewijzigd. Voorts meende hij, dat in ieder geval ge tracht moet worden, waterstaat te bewegen de financiële consequenties van die gewijzigde opvatting voor haar rekening te nemen. Dat wilde voorzitter Van Waes in ieder geval wel eens ter sprake brengen. De op lossing vond ook hij niet ideaal. Burgemeester M. K. van Dijke (Axel) zei, de indruk te hebben, dat de heer Vele besprekingen met diverse in-1 Huijbrecht er ir stanties zijn daarop gevolgd, totdat iets meer over men van de zijde van liPt rooms-ka- juist, waarna de raad van bestuur ge- thnliek kerkbestuur voorstelde, het gemaal te bouwen op hun begraaf plaats, waar ook de leiding doorheen zou moeten lopen. Dit plan stuitte weer op bezwaren van de Terneuzen- se stedebouwkundige. Hy verwees de bouw van het gemaal naar de zonne weide, nabij het nieuwe zwembad en met dit plan bleek het gemeentebe stuur van Temeuzen zich In principe al te hebben verenigd. Wel zijn er evenwel een aantal voor waarden gesteld, namelqk het aanbren gen van dikkere muren en dubbele gla zen. Voorts zullen er permanent wer kende rotors moeten worden opgesteld. De aan de zonneweide toe te brengen schade zal vergoed moeten worden, ter wijl ten slotte schade wegens latere on verkoopbaarheid van de omliggende per celen voor rekening van de afvalwater leiding zal komen. Oplossing „Hoewel er dus nog de nodige haken en o1 als wore ter, burgemeester G. H. E. M. de Waes van Westdorpe. Aangezien de leiding toch nog over een gedeelte van de rooms- katholieke begraafplaats zal gaan lopen, zullen er te zijner tijd driehonderd gra ven worden overgebracht naar de nieuwe begraafplaats. De geluidshinder, die door het gemaal zal worden veroorzaakt, zal tot een minimum worden teruggebracht. De raad van bestuur besloot daarna in principe, de benodigde grond aan te kopen. Huijbrecht er in geheime zitting nog w -ilde zeggen. Dat bleek raad van bestuur ge- lurende tien minuten in besloten verga dering doorging met discussiëren over het betreffende onderwerp. Daarna werd besloten een onderhandse gunning aan te houden, een onderhoud aan te vragen met rijkswaterstaat over een bijdrage in de meerdere kosten en te informeren of wellicht bij het graven van de nieuwe buitenhaven van Temeuzen materieel ter beschikking komt dat ge bruikt kan worden voor het baggeren van de kanaalsleuf. Besloten werd van de gemeente Temeuzen een perceel grond, groot 480 m2 aan te kopen voor de prijs van 19.200 en benodigd voor de bouw van het gemaal Temeuzen-Zuid in het exploitatieplan Zuidpolder. De raad van bestuur besloot voorts met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten een rekening-courantovereenkomst te gaan tot een bedrag van honderd duizend gulden. Uit de ingekomen stuk ken bleek verder, dat Gedeputeerde Sta len van Zeeland een bedrag van hon derdduizend gulden als eerste gedeelte van de provinciale bijdrage in het werk betaalbaar hebben gesteld. „Het bedrag is reeds ontvangen", zo kon voorzitter Van W'aes meedelen. Tot slot werd de rekening over het jaar 11)62 vastgesteld, pvenals een tweetal wijzigingen op de begrotingen van 1963 en 1964. De inwoners van Goes zullen in de toe komst mechanisch geadministreerd worden. Tenminste, als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van bur gemeester en wethouders om op dit gebied „voorzieningen te treffen". Het college doet deze suggestie tot verdere mechanisatie van de gemeentelijke ad ministratie naar aanleiding van maatre gelen, die genomen moeten worden in erband met een versleten machine. 1. en w. zijn tot de conclusie gekomen, dat het alleen door een verdergaande mechanisatie mogelijk zal zijn „de die nende taak van de betreffende afdeling tot haar recht te doen komen". „Tegen woordig komt het te vaak voor dat op vragen over de samenstelling van de be volking niet of slechts met veel moeite en kosten een antwoord gegeven kan worden", zo wordt verduidelijkt. Bij hun onderzoek naar de mogelijkheden heb ben b. en w. vooral gelet op een me thode die onmiddellijk reproduktie van de gegevens mogelijk maakt; dit geeft een belangrijke arbeidsbesparing. Naar de mening van het college kan de me- cahnisatie van Goes het best worden gerealiseerd door gebruik te maken van ponsplaatjes. Verder stelt het college de raad voor on zich aan te sluiten bij een administratie centrum in IJmuiden, dat voor de aan gesloten gemeenten het plaatjesregister aanlegt en bijhoudt. Het kost de ge meente tien cent per inwoner per jaar. Als de raad met het voorstel meegaat, zullen de jaarlijkse kosten voor Goes met ingang van 1965 op 2000 komen, zo schrijft het college. Voor bestrijding van misstanden In Zeeland in totaal vijftig inrichtingen Ged. Staten van Zeeland hebben de sta ten een verordening voorgelegd op de bejaardenoorden in Zeeland. Deze stap is een direct gevolg van de inwerking treding van de wet op de bejaardenoor den. In hun toelichting schrijven Ged. Staten, dat het de bedoeling van de wetgever is aan de provincie of gemeen te bevoegdheden te geven om zonodig tot een effectieve bestrijding van mis standen te geraken. Uitvoerig zelfs nog ruim tien minuten in besloten zitting word door de raad van bestuur van gedachten gewisseld over het aanbrengen van een zinker sleuf door het te verbreden kanaal van Terneuzen naar Gent. Aanvankelijk was met rijkswaterstaat overeengekomen, dat de aannemer, belast met de verrui ming van het betreffende kanaalvak, de sleuf voor de afvalwaterleiding zou bag- 1° de wet op de bejaardenoorden wordt geren tot op een diepte van drie meter de provincie geroepen tot het vaststel- onder de nieuwe kanaalbodem. Maar tij-1 'en van de nodige regelen, alsmede tot dens de latere uitvoering van het pro-de uitvoering daarvan. De provincie kan ject drong rijkswaterstaat aan op een i deze taak aan een gemeente of een groep van gemeenten overlaten, indien zich daarin ten minste vijftig inrich tingen bevinden. Aangezien Zeeland in totaai ongeveer vijftig bejaardenoorden telt, zal de provincie van deze bevoegd heid geen gebruik maken, aldus Ged. Staten. Het college deelt de staten mede, dat zij ten behoeve van de samenstelling van het ontwerp voor de verordening het advies hebben ingewonnen van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, dat te zamen met de Provincia le Raad voor de Volksgezondheid een „werkgroep bejaardenhuisvesting" in het leven heeft geroepen. Deze werk groep. tijdelijk uitgebreid met de direc teuren van de vier in Zeeland werkzame provinciale samenwerkingsorganen voor maatschappelijk werk en bijgestaan door een „technische commissie ad hoe" heeft Ged. Staten advies uitgebracht in de vorm van een ontwerpverordening. Ged. Staten hebben dit advies, zo mer ken zij op. in belangrijke mate in hun verordening verwerkt. Vijf of meer Uit de toelichting "blijkt verder, dat verordening behalve op de rusthuizen mede van toepassing zal zijn op de niet- voorlopig erkende verpleeginrichtingen voor zover daarin vijf of meer bejaar den zijn opgenomen. De verordening bestaat uit een drie en dertigtal artikelen, ondergebracht in pa ragrafen, namelijk o.m. over de vrijheid van de verzorgden hun leven naar eigen inzicht in te richten, de hygiëne en de zorg voor de gezondheid, de veiligheid en de inrichting van het gebouw enz. Van Benthem en Jutting lid vereniging van antiquaren De boekhandel Van Benthem en Jut ting te Middelburg is als eerste in Zee land benoemd tot lid van de Nederland se vereniging van antiquaren. Stremming verkeer W esterhavenweg Vlissingen de westzijde van de buitenhaven van het Kanaal door Walcheren in Vlissingen ge legen Westerhavenweg zal wegens net verrichten van werkzaamheden zowel op 9. 10 als 11 maart enige uren tussen 7 en 18 uur gesloten zijn voor alle ver keer in beide richtingen. De afsluiting zal door borden worden aangegeven. Zeeuwse Gelijk Zakagenda's hebben tegenwoor dig de lieve eigenschap een tcoord voor de dag mee te geven, een gevleugeld woord, een citaat, een goede wenk zeer a/mattend als men er naar zou leven. Wenken als .JDe beste weg om uit een moeilijkheid te komen is er doorheen" of „17 fcutif niets be reiken wat U niet denkt te kun nen bereiken". Het is leuk, alle blaadjes te be waren. Dan leest men bijvoorbeeld „Als U tegen uw wil een over haaste besüssing moet nemen, zeg dan „neen", want een „neen" kunt U gemakkelijker in een „ja" ver anderen dan een „ja" in een „neen", terwijl men enkele weken verder stuit op „Alies wat inge wikkeld is, is verkeerd". Toch bevat zo'n agenda ook behar tigenswaardigste mededelingen. Deze zijn van verleden week: „Pa pegaaien weten niet waarover ze praten; dat maakt hen bijna men selijk" en „Hoe meer U zegt, des te minder zal het de mensen bij blijven". Dat voert ons naar Axel, waar twee mannen, na een vooral van één kant gevoerd twistgesprek de interventie tan een derde inriepen. De derde man keek tan de een naar de ander en zei: „U hebt ge lijk en U hebt aldoor uto mond gehouden". Universitaire zomercursus problemen industrialisatie Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland zal voor het theore tisch gedeelte als docent deelnemen aan een door de Netherlands Universities Foundation for International Coopera tion, een stichting van de Nederlandse Universiteiten en Hogescholen, #te orga niseren zomercursus over problemen van industrialisatie. Zijn onderwerp is „Regional Industrial Planning", waarbij verschillende in het buitenland gelden de systemen voor de regionale Indu strialisatie worden onderzocht, alsmede hun achtergrond in het geldende eco nomische stelsel. De cursus die in samenwerking met de ministeries van economische en buiten landse zaken en het bureau voor inter nationale technische hulp wordt georga niseerd, is bestemd voor universitair gegradueerden van alle nationaliteiten die daartoe sLudiêbeurzen ontvangen van o.a. internationale organisaties als de Verenigde Naties, het Internationaal Arbeidsbureau en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling, waarin 20 landen deelnemen. De cursus duurt van 20 juli tot 29 augustus. Zij is samengesteld uit een theoretisch deel en een studie van toepassing op Nederland. Ged. Staten zeggen o.m.. dat zij ken nis willen nemen van ieder plan voor het bouwen, verbouwen of inrichten van een bejaardenoord of een pand om tot bejaardenoord te dienen. Een artikel van deze strekking is opge- Bij Van Benthem en Jutting Opening verricht door mr. dr. A. Mes ,Ik hoop dat U veel succes en veel gc- ïoegcn niet deze tentoonstelling zult hebben". Dit zei de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad, mr. dr. A. J. M. Mes vrijdagmiddag te Middel burg aan het eind van zijn toespraak, die hü in de expositiehal van Van Ben them en Jutting hield bü de opening van de jubileumtentoonstelling van wer ken van de Middelburgse kunstschilder en graficus Piet Bulthuis. Daarbij sprak de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad de wens uit, dat het de heer Bult huis gegeven zal mogen zün nog vele goede werken aan zyn serie toe te voe gen. De expositie is geopend tot 22 maart van 9 tot 18 uur. Sprekend over de verhouding overheid- kunstenaar zei mr. dr. Mes, dat de over heid wel degelijk moet zorgen, dat de kunstenaars een plaats krijgen in de maatschappij. Naar zijn mening is de sector beeldende kunsten nogal achter gebleven. De muziek en het toneel ge nieten op het ogenblik meer belang stelling. In zijn toespraak wees de voorzitter van de Culturele Raad ook nog op de gunstig gelegen expositieruimte bij Van Benthem en Jutting, die, zo kon den we vernemen, binnen niet al te lange tijd mogelijk aanzienlijk zal worden uitgebreid. Door verhuizing van het antiquariaat, kan deze ruim te bij de expositiezaal gevoegd wor den. waardoor de tentoonstellingsmo gelijkheden uitgebreider worden en de werken overzichtelijker kunnen worden opgesteld. De verbouwings werkzaamheden zullen de expositie zaal een-derde keer groter maken. De heer B. P. Carrière zei bij de ope ning, geconstateerd te hebben, dat de heer Bulthuis een steeds meer uitge balanceerde stijl krijgt. „Uw werken hebben aan diepte en sfeer gewonnen", zo zei de heer Carrière, die verheugd was, dat de werken van de onlangs 65 jaar geworden Middelburgse schilder bij Van Benthem en Jutting ge- exposeerd mochten worden. Piet Bulthuis zelf. die op de vierde ten toonstelling van zyn werken te Middel burg onder meer de heer N. W. Eisen en de heer C. B. Helm. voorzitter en secretaris van de stichting Zeeuwse Beelden Kunstenaars" en diverse oud leerlingen welkom heette, richtte woor den van waardering aan het adres van de heren P. Binkhorst en Antoine Mes, die bü de inrichting van de expositie as sisteerden. De foto toont mr. dr. Mes met Piet Bult huis in gesprek voor het stilleven met de gedroogde bloemen. (Foto P.Z.C.) Op de een dezer dagen gehouden lan delijke kampioenstentoonstelling van konijnen, pluimvee en cavia's te Tilburg, weruen door leden van de vereniging Nut en Sport te Middelburg, de volgen de successen behaald. De heer P. J. den Hollander wist met een jonge ram het kampioenschap in het ras Havana te behalen met 22 pun ten. Een oude ram van dezelfde inzen der kreeg 2.1 punten en een jonge voed ster. eveneens in de havanakiasse, 17 punten. De heer M. S. van Quist behaalde 19 punten met een jonge witte Vlaamse reus ram. nomen, omdat, aldus Ged. Staten, de j In totaal werden op deze tentoonstelling provincie zo nauw bij de bejaarden- •- oorden is betrokken. Ged. Staten ach ten het van groot belang van de ont wikkeling op dit gebied m Zeeland op de hoogte te blijven. Paastoogdag geref. jongeren in Goes De afdeling Zeeland van de Bond va Geref. Jeugdverenigingen zal op i maart a.s. (2e paasdag) haar jaarlijkse Paastoogdag houden in de Oosterkerk te Goes. Ds. J. Bosman te Vrouwenpolder zal op deze dag spreken over het onderwerp „Het Laatste Woord", terwijl een gelijk namig lekespel zal worden opgevoerd door leden van enkele verenigingen uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. 's-Middags zal Wim Dussel vertellen over zijn we reldreis onder de titel: „Tussen Krem lin en Kapitool". Hij zal daarbij ook dia's van de reis vertonen. Het ligt in de bedoeling het programma dat om 11.00 's morgens zal beginnen, aaneensluitend af te werken. Het is na melijk mogelijk gebleken om ook de maaltijd in de kerkzaal te gebruiken. Er wordt dan ook op gerekend, dat de meeste bezoekers van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Tijdens deze maaltijd zullen leden van diverse ver enigingen zorgen voor gezelige lunch- muziek. In tegensteling tot voorgaande jaren wordt deze keer de toogdag op de mor gen en middag gehouden, om iedereen in de gelegenheid te stellen de bijeen komst tot het einde bij te wonen. Voor heen was dit in verband met de trein-, bus- en bootverbindingen niet altijd mo gelijk. Standpunt in gemeenteraad Scholen kregen gelden toegewezen De verloving van prinses Irene is vrij dagmiddag in de vergadering van de gemeenteraad van Aagtekerke nog eens ter sprake gekomen. Dit was naar aanleiding van een vraag van de heer L. J. Maljers (c.h.), wien het opgeval len was, dat er van gemeentewege op de betreffende dag niet gevlagd was. Hü wilde nu weten wat daarvan tie reden was. Waarnemend burgemeester J. Melse gaf daar een duidelük ant woord op: de overgang van prinses Irene naar de R.-K. Kerk en de eigen aardige manier waarop het nieuws rond overgang en verloving wereldkun dig werd, zyn z.i. betreurenswaardige feiten, die een vreugdeuiting als het hijsen van de Nederlandse driekleur, niet wettigen. In deze mening werd de burgemeester bijgevallen door het merendeel van de raadsleden. Alleen de heer P. de Vis- ser (c.h.) vond dat men de kwestie van hadden reeds op een eerder gehoudenverloving en overgang naar de R K. provinciale- of bondstentoonstelling een i Kerk gescheiden moet houden: „Wij Z.Z.G.-predikaat behaald, zodat op deze vlaggen omdat de prinses verlooft en tentoonstelling de beste fokdieren van niet omdat ze al dan niet als protes- Nederland ingezonden waren. tantse prinses haar verloving viert". DE ENIGE brug in het Viis&ingse uit breidingsplan Pauwenburg heeft gistermorgen een naam gekregen: Wethouder Van Pqperingbrug. Ge ruime tijd geleden 'reeds besloot de- raad van Vlissingen met algemene stemmen de brug deze naam te ge ven. De büna voltallige gemeente raad was vrijdagmorgen dan ook aanwezig, toen mevrouw C. van Po- peringKrijger in een vrieskoude oostenwind de naamplaat op deze brug onthulde. Twee kleinkinderen van wijlen wethouder M. A. van Poperlng, de 5-jarlge Heieen van Poperlng en de 12-jarige Marjolljn Tasma. onthulden daarna aan de an dere zijde van do brug een naam plaat. ;rder op de ochtend had de burge meester van Vlissingen, mr. B, Koiff, zich in een toespraak in hotel Bri tannia gericht tot mevrouw Van Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 lang wethouder van Vlissingen geweest. Vooral als wethouder van openbare werken heeft de heer Van Poperlng zich verdienstelijk ge maakt voor de gemeente Vlissingen „en als zodanig heeft hij het gehele I plan Pauwenburg voorbereid", al- I dus de burgemeester. De heer Kolff noemde het een weemoedige gedach- te, dat de heer Van Popéring niets meer heeft gezien van de realisering van het plan Pauwenburg. Destijds heeft de heer Van Poperlng altijd persoonlijk onderhandeld met I de mensen, die voor dit bouwplan grond moesten afslaan. „Daarin Is hij ongetwijfeld geslaagd, want slechts twee perceeltjes moesten ont eigend worden", aldiis de heer Koiff, De burgemeester meende dan ook, dat wethouder Van Popéring een persoonlijk cachet aan dit Vlissingse plan heeft gegeven en dat hij de voorbereidingen tot een goed einde heeft gebracht. „Daarom is deze naamgeving wel bijzonder op zijn plaats", aldus mr. Kolff. Nadat me vrouw Van Popéring nog woorden van dank had gesproken, vertrok het gezelschap vervolgens naar deze brug tussen de Burgemeester Van Woelderenlaan en de Sloeweg. Daar werden vervolgens de naamplaten onthuld. Op de foto's: Mevrouw Van Poperini, onthult de naamplaat „Wethoudrn van Poperingbrug" flinksen ham kleinkinderen Heieen van Papering en Marjolijn Tasma doen hetzelfde (rechts). (Foto's P.Z.C.) aldus de heer Visser. Op de vraag de heer S. de Visser (s.g.) wat er g gebeuren bij het huwelijk van de prin ses, gaf noch het college van b. en w., noch een van de raadsleden een duide lijk antwoord. In een van de volgende raadsvergaderingen zal dit punt nog nader bekeken worden. Zonder hoofdelijke stemming ging raad akkoord met het verstrekken van gelden aan de gereformeerde gemeente school en aan de diaconieschool. remeenteschool vroeg een bedrag van 390 voor het aanbrengen van ont lucht ingskokers in de toiletten er f 175,50 voor de aanschaf van plastic- letterdozen, die gebruikt zullen worden bij het leesonderricht in de eerste Idas. Bovendien krijgt de school f 766,39, de kosten van het vakonderwijs in 1963. De diaconieschool kreeg f 482,90 voor nieuwe overgordijnen, omdat de oude het licht niet meer voldoende weren. Een voorstel van b. en w. om een eenmalige subsidie van f 10 te ver lenen aan de Vereniging van Instru mentale Muziek Middelburg, werd door de raad verworpen, omdat het hier naar het algemeen oordeel geen gemeentebelang betreft. Een schrij ven van de gemeenteraad var Utmgeradeel om een adhesiebetui ging voor het afschaffen van de ge- menteclassificatle, werd voor kennis geving aangenomen. Tot slot besloot de raad om mej. L. verenigingsgebouw. Tot nog toe werden van haar geen premies ingehouden; het ziekenfonds had daar bezwaar tegen gemaakt, omdat zij dan niet verzekerd was. Bü de rondvraag vroeg de heer A. Blaas (c.h.) nog naar de maatregelen die de gemeente genomen had tegen een inwo ner, die een boompje, dat hem in de weg stond, had omgezaagd. De man had hiervoor eerst toestemming gevraagd aan rle raad. Toen hy deze niet kreeg, had hij het maar op eigen initiatief ge daan. Van gemeentewege zijn toen op kosten van „boosdoener" twee nieuwe boompjes geplant. KUNST Voor de eerste keer en voor één avondje heeft Zeeland vrijdag een mu sical binnen zijn grenzen gehad: hét succes van het seizoen, het wervelende „feest" van „Kiss me Kate". En een van de grootste zalen van deze provin cie, de „Prins van Oranje" in Goes, was toch echt nog te klein om alle uitbun digheid daaruit op te vangen. Een Z.V.U.-publiek van ruim zeshonderd man heeft het mogen meemaken; vele anderen zullen ervoor naar Rotterdam moeten. Het Nieuw Rotterdams Toneel onder aanvoering van de bekende re gisseur Leonard Steckel, heeft een uitzondering willen maken. Dat gebaar zal de toeschouwers van gisteravond vast en zeker nog lang bijblijven. Want de afgeladen „zaal" heeft in de ruim twee uur durende opvoering geproefd hoe Samuel en Beila Spewack, de au teurs van de muzikale komedie, en Ne derlands vertalende, spitsvondige Seth Gaaikema hij was pas nog in Mid delburg in „Kiss me Kate" hebben geflirt met Shakespeare's „Getemde Feeks". Het Zeeuwse publiek uit Goes en om geving en met bussen aangevoerd uit Walcheren, heeft zich een avond laten meeslepen in de vaart van deze Ame rikaanse musical, in de speelse songs „Wunderbar", „So in love" die heel Nederland neuriet als de drie •oorden „Kiss me Kate" ergens val len. Men heeft Lia Dorana en Robert de Vries bezig gezien „achter de arties teningang en op het podium. De décors die elkaar in de bijna twintig scènes telkens weer aflossen. Als hoofdrol- pelers Katharina heel huiselijk werd _ij voortdurend Kaatje genoemd en Petruccio: de helleveeg van een doch ter én de zelfverzekerde bruidegom, die haar moet temmen. En tussen die Shakespeare-fragmenten in zag men dezelfde met verbluffend gemak acte rend en zingende twee hoofdrolspelers dan weer als Lily Vanessi. de ster, en Fred Graham, directeur en regisseur en tevens eerste artiest van een operet tegezelschap, trekkend door de Ver enigde Staten. Het is musical en nog eens musical in „Kisse me Kate". De musical heeft als „verhaal" een musical. En dat maakt dat er alles in „kan". Dat maakt bijvoorbeeld, dat het dolle gangster-duo een kostelijke combinatie van Jo Vischer jr. en Pieter Lutz op een goed ogenblik naar de meespelende souffleur toestapt en hem toebekt: „Als dat toneelstuk hier je niet interesseert, wees dan niet zo onbeschoft om vlak voor de neus van al die mensen te gaan zitten lezen". Dat maakt het allemaal even dubbelzinnig en ondubbelzinnig. Dat brengt het publiek in de keuken van de show, waar. bijvoorbeeld Donald Jones als een onhandige toneelkleder en „solist" van een spontane song naar voren springt. Dat laat af en toe heel echt een rekwisietenman Hans Pol man opdraven. Dat geeft Robert de Vries in zijn moderne halfrol meer dan eens een kans om het combo het zwij- op te leggen, wanneer hy tussen het doek verschynt. Dit combo Henk van Dijk. piano, Tom Disselveld, has, Peter Niewerf, gitaar. Ado Broodboom, trompet en Toon van Vliet, klarinet/saxofoon heeft zich in Goes zonder orkestbak ple zierig weten te behelpen. Zoals trouwens het hele Nieuwe Rotterdams Toneel de beperkte middelen op een niet voor musicals gebouwde Zeeuwse zaal voor Hef heeft genomen. „Kiss me Kate" kreeg aan het eind een minutenlange ovatie. De Z.V.U. verraste Lia Dorana met een boeket rozen. Bloemen, die haar in de musical tot een niet te tem men feeks maakten. In de toegift „Wunderbar" werd de opgetogenheid aan weerskanten van het voetlicht over de eerste keer een musical in Zeeland misschien wel het duidelijkst van al neergelegd. v. d. M. S.H.V.: De directie van de Steenkolen-Handels- vereenlglng N.V. deelt het volgende mee: In de Duitse pers verschijnen be richten dat de Steenkolen Handelsver- eenlging belangrijke hoeveelheden kolen nit communistlsch-China naar Neder land zou verschepen. In het „Handels- blatt" van 28 en 29 februari jl, werden 'twee transporten van 10.000 ton ge noemd, die van Chingwangtao naar Terneuzen zouden zijn en worden ver voerd. De S.H.V. stelt er prijs op, te verklaren dat bedoelde transacties haar volkomen onbekend zijn. Alleen voor eerste zitting Uitbreiding bevoegdheid diakenen voor bet eerst in de praktijk De generale synode van de Gerefor meerde Kerken komt volgend jaar mei byeen in Middelburg. Waar de synode zul vergaderen is nog niet vastgesteld. Het zal voor het eerst zijn, dat de gere formeerde diakenen zullen meespreken en meebeslissen in alle zaken, die de kerken betreffen, behalve die inzake opzicht en tucht. De dertien gerefor meerde diakenen één uit iedere par ticuliere synode hebben reeds een dergelijke bevoegdheid sinds twee jaar voor diaconale zaken. Het aantal personen, dat op de syno dale zittingen bijeen zal zijn is dan ook 54 (2 predikanten en 2 ouderlingen uit elke particuliere synode) en de dertien diakenen. De synode zal slechts in eerste zit ting in Middelburg bijeen zijn voor de indeling van de verschillende commissies en de benoemingen van rapporteurs over zaken, die in de synode zullen komen. De voortge zette zittingen zullen weer in het centrum van het land plaatsvinden. Dit jaar geschiedde dit in „De blije wcrclt" te Lunteren. nadat men eerst in Groningen had vergaderd. Het is niet onmogelijk, dat men ook volgend jaar in Lunteren bijeenkomt. Dit hangt overigens af van de beslissing, die de samenroepende gereformeerde kerke rend van Middelburg hierover neemt. Na de eerste zitting gaat de synode uit een. Vervolgens komt men weer bijeen later in mei tot en met juli. De eigen lijke plenaire zitting zal eind augustus 1965 plaatsvinden. Op de synode van 1965 zullen in ieder geval weer oecumenische zaken aan de orde komen. De synode van dit jaar heeft namelyk liet oordeel van de ker ken gevraagd over de dit jaar genomen beslissing, waarbij de basisformule van de Wereldraad van Kerken wordt aan vaard als basis, waarop oecumenische samenwerking mogelijk is. Ook de I.C.C.C.. de gereformeerde pen dant van de Wereldraad, de Interna tional conference of christian churches, is zijdelings ter sprake geweest in Lunteren. De door de I.C.C.C. geformu leerde basis, breder, dat wil zeggen m engere zin, is eveneens als basis voor samenwerking aangenomen. De laatste synode te Middelburg van de Gereformeerde Kerken was in 1933. Men breidde toen onder meer het aan tal gezangen in deze kerken uit van negen tot negenentwintig. VERWACHT. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hier en daar een snccuwbuitjc. Matige tot vry krach tige wind tussen noordoost en oost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 8 maart 9 maart ZON EN MAAN Zon op 07.11 Maan op 04.18 Zon op 07.08 Maan op 05.08 onder 18.32 onder 12.07 onder 18.34 onder 13.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2