aü >- WiPst s? Muziek,show, film, en een Vlaams kwintet demi Tweede t.v.-net in Engeland start 20 april 65. f rant LEXINGTON km (s rt'r. wmBÊÊÊÊÈÊSÉm beter een CANON in de hand. VRIJDAG 6 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 1 m ■ËiL Vrijdag 13 maart: In het concert voor jongeren door het zal Daniël Wagenberg als solist optreden. (Van onze Londense correspondent). 17 r is zo hard gewerkt aan de voorbereiding van het tweede televisienet in Engeland," dat men met het gereedkomen ervan de plannen maanden vooruit is. In plaats van in de zomer zal dit tweede net dan ook al op 20 april voor een deel van het zuiden des lands in wer king treden, waarna het geleide lijk aan naar het noorden zal worden doorgetrokken. De vraag is op het ogenblik nog of dit allemaal zonder handicaps zal gaan. Een woordvoerder van de technische afdeling van de B.B.C. heeft namelijk in ant woord op vragen opgewekt ge zegd, dat zich mogelijk bij het in werking treden van de zen ders ontploffingen zullen voor doen, doordat twee zenders van iets meer dan 120 kw gelijktij dig in werking worden gesteld om de energie te verdubbelen. Op het ogenblik schijnt men zich daar echter weinig zorgen over te maken en tijdens de proefnemingen hebben zich geen ernstige moeilijk heden voorgedaan. Ook voor de han del in TV-apparatuur is alles rozen geur en maneschijn, want de weten schap dat er een tweede televisienet voor de deur stond heeft de aankoop van nieuwe toestellen met 12en pet omhoog gejaagd, nadat in 1961 de verkoop van TV-toestellen met liefst niet minder dan 1 miljoen stuks was afgenomen. De markt raakte lang zamerhand oververzadigd en er zijn ook heel wat mensen, die de pro gramma's wel kunnen dromen en die niet langer voortdurend wensen te kijken. De bedoeling is echter, dat het tweede net „betere kost" zal brengen voor kijkers, die van het lagere gemiddelde peil, het amusements niveau genoeg hebben gekregen. Import-export Ook is er wel over geklaagd, dat er teveel Amerikaanse invoer is. Vrijwel iedere dag kan men op de televisie Amerikaans horen spreken in sketches en films, die niet altijd van de meest verfijnde aard zijn. De Engelsman houdt van zijn taal, zo als de bevolking van ieder land van de eigen taal houdt. Het Engels in de huiskamer te horen „vergruize len" doet hem onaangenaam aan. De Amerikanen zijn evenwel niet de enigen, die hun televisiewaar ex porteren. Engeland doet daar even zeer aan en het afgelopen jaar zelfs met groot succes. Werden er in 1962 in totaal 3.500 programma's naar 83 landen uitgevoerd, in 1963 bedroeg het aantal uitgevoerde programma's bijna dubbel zoveel, namelijk 6.400. Daaronder waren speciale kers [.pro gramma's voor zestien landen w.o. Australië, de Ver. Staten, Nieuw- Zeeland en merkwaardig genoeg Nigeria. 60.- voor versterker Op 2ü april zal men dus vanuit Crystal Palace in Londen beginnen met de uitzendingen van het tweede netwerk. De actie-radius zal in het begin niet meer dan bijna 50 km. be dragen. Met een speciale versterker die kijkers op hun B.B.C.-2 antenne aan kunnen brengen prijs 5-5-0 pond 52.50), plus 17s 6d (ƒ8.50) voor de batterijen ervan die twee maal per jaar vernieuwd moeten worden zullen de programma's van dit tweede net op een dubbele afstand opgevangen kunnen worden. Proeven, die daarmee in Cam bridge zijn gedaan en zelfs zover noordelijk als Birmingham, hebben aangetoond dat het beeld met die ver sterker binnen die afstand uitstekend ontvangen wordt. Door die verster ker zullen bij de aanvang van de nieuwe dienst inplaats van 11 miljoen kijkers (de bewoners van Groter Londen) zeker 15 miljoen mensen de programma's opvangen. In de tweede hellt van april kan het tweede TV- net aldus een gebied bestrijken, dat van Brighton aan de kust tot Com- bridge en van Swindon tot aan de oostkust loopt. De versterker is een produkt van de firma Labgear, die deel uit maakt van de machtige Pye-groep Om tot een goed resultaat te ko men heeft die fabriek 25.000 pond moeten spenderen, maar die haalt zij er gemakkelijk uit. De verster ker is met alleen ingesteld op het tweede net, maar doet ook uitmun tende diensten bij tegenwerkende geogratiscne gesteldheden. En hij zal zeker ook iets voor het buiten land zijn. Het aanbrengen ervan le vert geen grote bezwaren op, want het toestelletje is niet groter dan 7'/z centimeter in doorsnee, werkt op tranistors met batterijen of op het elektrische net. Storingen mogelijk De uitzending 0--^medt op uiir en dat is dan ook ue reden dat de inge nieurs nog een slag om de arm hou den voor wat betreft de regelmaat van de dienst. Eén van hen liet we ten: „Het tegelijkertijd laten functio neren van twee elkander aanvullende zenders is nog nooit eerder vertoond. In theorie moet het goed gaan en de proefnemingen hebben lot dusver geen belangrijke storingen opgele verd, maar als het systeem eenmaal op volle kracht en voor lange tijd in gebruik is, beslaat de mogelijkheid van onverwachte tegenslag. Het be gin van het tweede net is, ook na de voorbereiding, een proeftijd en er kan van ailes geueuren. De zenders wer ken op het ogenblik goed, maar er zijn toch nog dingen, die rechtgezet moeten worden". De uitzendenergie van tweemaal iets meer dan 120 kW, dus van 250 kW, zal op den duur opgevoerd wor den tot 500 kW wanneer de nieuwe antennes en de nieuwe toestellen van het 625-lijntype algemeen in de han del zullen zijn gebracht en het uit- zendsysteem is geperfectioneerd. Dit brengt allemaal extra kosten voor de kijkers mee, maar voor hen niet al leen. Ook de B.B.C. heeft grote be dragen in deze nieuwe dienst moeten investeren en als gevolg daarvan èn van het besluit om voor dit jaar het kijkgeld op 4 pond te handhaven, heeft de directeur-generaal, Hugh Carleton-Greene verklaard, dat de studiostaf vooreerst nog tot het mi nimum beperkt zal blijven en waar schijnlijk niet meer dan veertien da gen zal krijgen om met het nieuwe materiaal vertrouwd tc raken. Door de technici wordt op het ogenblik echter 14 uren per dag geëxperimen teerd. Naar Afrika Al die nieuwigheden zullen de uit voer van TV-produkten naar het bui tenland ongetwijfeld bevorderen en wat dat aangaat is Afrika het land van de toekomst. In september 1963 kreeg Uganda televisie, en daarna is Liberia Television door de B.B.C. op poten gezet. De Britten hebben de nieuwe organisaties van een hele voorraad programma's voor dit jaar voorzien. Uganda heeft intussen al om meer programma's gevraagd, o.a. om vijf World Cup matches en de match van Engeland tegen de rest van de wereld. De zaken floreren. Oet is er weer allemaal deze weekmu- A ziek, show, film, spannende Ameri kaanse series (zowel De Verdedigers als Dick Powell en Bonanza)quiz, sport en als bijzonderheden een oorspronkelijk Nederlands t.v.-spel en de terugkeer van een vroeger succesvolle rubriek, die later spoorslags van het scherm ver dween: Domino. Zo komt naast Denise de Weerdt, Omer Grawet en Nand Baert nu ook Denise Maes terug om het Vlaamse kwartet met Jo Leemans nu zelfs kwintet vol te maken. De Bezetting ZONDAG. In de middaguren een herhaling van de jongste Indonesië-aflevering van dr. L. de Jongs indrukwekkende oorlogsdocu mentaires „De Bezetting". Als extraatje is de reeds van dr. De Jong zeker die regelmatige dubbele uitzending waard. Zondagmiddag voorts nog een directe repor tage van de internationale zwemwedstrijden te Bremen, waaraan behalve een sterke Neder landse ploeg ook zwemmers en zwemsters uit andere Europese landen en zelfs Amerika en Japan deelnemen. Het avondprogramma be gint met de gebruikelijke trits nieuwsprogram ma's: Weekjournaal, actueel nieuws en Sport in Beeld. De A.V.R.O. schakelt daarna over op iets zwaardere kost. Voor de kunstliefhebbers doet eerst Pierre Janssen weer kunstgrepen en daarna komt Denise Maes tot veler ver rassing de club Domino heropenen. Zij in troduceert een in Frankrijk reeds zeer popu laire ster, van wie Karei Prior verwacht, dat hij in populariteit zelfs zijn Belgische collega Jacques Brei zal overtreffen: Marcel Amont. Deze nog jonge chansonnier heeft voor Domino zichzelf een mondjevol Nederlands geleerd. Hij is een man met een zeer persoonlijke stijl, die van veel showwerk houdt. Dat zal blijken in de oude en nieuwe liedjes, die hij zingt, zoals het fameuze „Le Mexicain", „Le Lapin", „Pi- talle", „Le Barbier de Sevilla" en „Le Capriole Ispagnol". Marcel Amont wordt begeleid door Claude Romat en een Frans ritme trio. Ver volgens beelden van de Hollandse week, die in München wordt gehouden. De bloemenkwekers en het A.N.V.V. Drachten een klein Keukenhof over. Lou van Bunge is commentator. Vader en zoon „Verdedigers" zorgen ten slotte voor het opwindende tegenwicht van de kunst. De aflevering van hun serie heet „The empty heart" het lege hart. Moderne Kunst MAANDAG. De filmavond start zoals ge bruikelijk met een comedy caper - Harry Langdon in „Gelukkig weerzien". In Openbaar Kunstbezit daarna prof. dr. H. de Waal, hoog leraar in de kunstgeschiedenis aan de Leidse universiteit over „moderne kunst, moderne tyd". Het is de eerste uitzending van een reeks. De hoofdfilm boven veertien jaar begint al vroeg. Het is een spionagerolprent van de vermaarde Henry Hatnaway, getiteld „Diplo- automatische koffie- percolator) Dinsdag 10 maart: In de uitzending: ,fle muziek van Carmichaël" zullen we na lange tijd weer het Haarlemse meis jes Shirley zien optreden. Zondag 8 maart. Tussen de kunstgrepen van Pierre Janssen en de Nederlandse weekte München, ligt het optreden van Marcel Amont, die zichzelf hier op de gitaar begeleidt. Zestien landen zingen om de Eurovisie-eer (Van onze radio en Lv.-redactie) Zatrdag 21 maart wordt "in „Tivo- li" te Kopenhagen de internatio nale finale van het Europese Song festival 1964 gehouden. Het pro gramma wordt van 22.00 tot 23.30 uur uitgezonden door de zestien deelnemende landen, in Nederland over net 1. Er is die avond geen programma op net 2. De zestien landen zijn als volgt vertegen woordigd Luxemburg: Hughes Aufray zingt ,,Des que le primée prinbemps revient". Nederland: Anneke Grönloh zingt: „Jij bent mijn leven". Noorwegen: Ame Bendiksen zingt: ..Spiral". Denemarken: Bjoern Tidmand zingt ..Sangen om dig". Finland: Lasse Maartenson zingt „Lals- kotellen". Oostenrijk: Udo Jürgen zingt „Warum nur, warum?". Frankrijk: Rachel zingt „Le chant de Mallory". Engeland: Matt Monro zingt „I love the little things". Duitsland: Nora Nova zingt „Man ge- wöhnt zich zo schnell an das schone". Monaco: Romuald zingt „On sont elles Portugal: Antonio Calvario zingt „Ora- cao". Italië: CigliOna Ctnquetti zingt „Non ho l'sta". Joegoslavië: Sabahudin Kurt zingt: „Zivat je skiopia krug". Zwitserland: Anita Traversi zingt ,J miei pensieri". België: Robert Cogoi zingt „Pres de ma riviere". Spanje: Nelly met Tim en Tony zingen „Caracola". Portugal is nieuw in het gezelschap. Op Luxemburg na zendt elk land een eigen dirigent. Dat is voor het eerst in de ne genjarige geschiedenis van het festival. De dirigent van het gastland nam meestal het merendeel van de begelei dingen op zich. matieke koerier". Tyrone Power is de diplo matieke koerier, die van de geheime dienst opdracht krijgt in Boekarest documenten in ontvangst te nemen van een diplomaat. Deze blijkt evenwel door de contra-spionagedienst geschaduwd te worden. Later wordt de man vermoord. Het is een adembenemende histo rie, waarin twee vrouwen een belangrijke rol spelen: Hildegarde Knef en Patricia Neal. Een knap stuk filmwerk. Tot slot van de avond twee korte filmpjes, een over de moderne ontwikkeling van de reddingboot met alles wat erbij komt en een over de Amerikaanse bur geroorlog, waarin een aantal soldaten van bei de partijen zichzelf en elkaar een kleine adem pauze gunt in de strijd. Evergreens DINSDAG. Eerst een hapje politiek als hors d'oeuvre in Meneer de Voorzitter, na het nieuws en achter het nieuws „De muziek van Hoagy Carmichaël". De 64-jarige Amerikaan se componist schreef al toen hij nog student in de rechten was enkele songs, <fie veel later tot de zogenaamde „evergreens" zouden gaan be horen: liedjes, die altijd nieuw, altijd „groen" blijven. „Riverboat shuffle", de allereerste Carmichael- compositie wordt nog altijd gespeeld. De suc cessen brachten de student ertoe zich helemaal in de woelige wereld van Tin Pan Alley te storten en hij zelf noch de muziekuitgevers heb ben daar ooit spijt van gekregen. Denk maar eens aan songs als „Stardust", „Little old la dy", „Two sleepy people", „Lazy Bones", „Georgia on my mind", „Rocklin' chair" en „In the still of the night". Liedjes van de ook als filmster (Casablanca) bekende tanige maar altijd opgewekte Hoagy worden uitgevoerd door uiteraard Milly Scott, Louis Neefs, Shir ley Zeverus, pianist Roelof Stalknecht en het orkest van Frans de Kok, terwijl ook het bal let van Jan Arntz weer van de partij is. Dick Powell is in „De Speurtocht" een politieman in Los Angelos, die zich in een Rolls Royce naar het bureau laat rijden, maar die net als iedere andere collega maar moet proberen een moord op te lossen. Het slachtoffer is Julie Greer, een snoezig filmmodelletje a la Christi ne Keeler. Haar adresboekje is veelzeggend, in elk opzicht. Aansluitend wordt in „Ouder avond" de vraag behandeld, wat onze kinde ren doen met hun verkregen kennis en hoe we ze kunnen leren harmonisch te leven met de seksualiteit. Herrie om Harrie WOENSDAG. Barend de Beer en Pi Sehef- fer met alweer nieuwe pas geperste grammofoonplaatjes brengen jong en oud in de stemming voor de return-ontmoeting tus- voor 1195,- biedt voor perfekte foto's en de andere Canon-camera's Woensdag 11 maart: Johan Kaart rechtsen Herbert Joeks in de derde aflevering van,fier-rie om Harrie". Kunstmaandorkest 7RLJDAG. Een avondje in deze week voor V de K.R.O. In het voorprogramma een half uurtje muziek van het Kunstmaandorkest, speciaal bestemd voor de jongere kijkers. So list is Daniël Wayenberg, die een vooral bij de jeugd erg geliefd stuk speelt, nl. de Rhapsody in Blue van George Gershwin, de te jong ge storven Amerikaanse componist, die probeerde een brug te slaan tussen de jazz en de klas sieke muziek. Behalve zijn „jazzopera" Porgy and Bess is zijn Rhapsody in Blue daarvan een sprekend voorbeeld. De jongeren kennen Gershwin voornamelijk van zijn vele populaire songs; de kennismaking van deze avond zal hen zeker bevallen. Daniël Wayenberg is een nog jonge, maar zeer begaafde pianist, die enkele jaren geleden vooral van zich deed spreken, toen hij ae Franse onderscheiding kreeg voor de beste pianoplaat van het jaar. Na het journaal en Brandpunt ongetwijfeld weer met de nodige kritiek op misstanden en misstandjes ae quiz Ja of Nee met Joekie v. d. Valk als lea ding lady. Dick Holthaus is weer van de partij met z'n mode-intermezzó; de liedjes worden o.m. gezongen door de Hilversumse musical zanger John Vierkens partner van Undine von Medvey in haar shows en de even jeugdige Conny van Bergen. Kansen dus voor jong talent. „The hanging Posse" is de titel van het vierde avontuur van de familie Cart- wright op hun ranch Pondorosa. „Oog om oog" is de Nederlandse vertaling van dit Bonanza- spektakel. Jazz-sce ne ZATERDAG. Een A.V.R.O.-zaterdag. Dat betekent in de middag volgens een muur vast schema, dat even weinig differentiatie biedt als het spoorboekje, Jazz Scène U.S.A. (met Markt Murphy). Uit de Voeten met An neke en Bob, In het T.V.-lab (deze keer over het evenwicht), Okky Trooy (een paard van hout) en Uit de kleine Camera (kinderen voe ren het sprookje „Wat vader doet is altyd goed" op). Om half acht Luipaard op schoot: Arnaud en Michaela Dennis nemen een krokodillen)- eitje bij het ontbijt. Journaal, Pinky and Per ky en ae Dick van Dyke-show lopen voor het quiz-uur aan. „Wie van de drie" en „Wacht hond" vormen wonderlijk genoeg dat derde en vierde spelletje in luttele dagen. Woensdag „Als U het mij vraagt" (NC.R.V.), vrijdag „Ja of Nee" (K.R.O.) en zaterdag „Quiz-uur". En wie spreekt dan nog van coördinatie in Bussum bij het streven naar een evenwichtige programma-opbouw? Nu weer drie weken geen tijd voor ook maar een enkel spelminuut- je. „Kijk die Rijk" (de Gooyer) krijgt deze keer de assistentie van de Frans-Deense com ponist (Pigalle), zanger en vooral grapjes imitator Georges Ulmer. Vreemdhet is de tweede Franse gast van de A.V.R.O. in een week tijd. Advertentie Veroverend fris... I after J shave lotion (Advertentie) ten Zurich en P.S.V. in de kwartfinale van de strijd van de zozeer begeerde Europacup. In de pauze weer het journaal. Na de strijd een andere strijd. Nico van Vliet gaat vragen stel len onder het motto „Als U net my vraagt". De machine weet het antwoord. Herrie om Harrv wat pittiger geworden na de wat langdradige eerste aflevering laat ten slotte de kijkers lachend de kooi opzoeken. Ideale ouders DONDERDAG. Een interessant programma in de middag. „Wat zyn ideale ouders", luidt de vraag, die ter beantwoording wordt voorgelegd aan een groepje snuiters van veer tien tot achttien jaar. Verder het cabaret „Vork in de steel". Het avondprogramma opent met een terug blik op de zojuist afgelopen boekenweek en laat na de nieuwtjes van de dag met het commentaar daarop en aanvulling daarvan in achter het nieuws Berend Boudewijn erf El len Blazer aan het woord. Zij zullen o.m. een gesprek hebben met de Amerikaanse liedjes zanger en -maker Pete Seegers, die een we reldtournee maakt. Het klapstuk van de week is Cees Nootebooms televisiebewerking van zijn succesvolle toneelstuk „De zwanen van de Theems". De Nederlandse Comedie zette het in 1959 op het repertoir met veel succes. Noo- teboom een van Nederlands jongere en veel belovende dichters zorgde ermee, aldus re gisseur Willy van Hemert, voor „een licht punt in onze bepaald niet rijk bedeelde toneel-, literatuur". Dat lichtpunt dan wat de kwali teit van 't spel betreft, want de inhoud is veel meer aan de donkere kant. De titel Is geba seerd op een ware gebeurtenis: in de Theem3 verging een tanker en de olie, die daardoor verforen ging, vervuilde wekenlang het water, hetgeen vele zwanen het leven kostte. Zoals de ondanks hun verwoede strijd om het behoud van hun leven ten dode gedoemde vleugellam me zwanen, zijn ook de personen uit dit spel: de oud-Indische militair van tachtig jaar. Ar thur de Vries Huydecooper, met zijn twee on getrouwde zusters en de dochter van zijn jongste broer. Zij leven van een klein pensioen in een groot oud huis, dat de herinnering aan beter tijden wakker houdt. Ze hopen op iets, dat nooit gebeuren zal: vleugellam, vol spijt om de gemiste kansen. Totdat er voor net nichtje Anna een miezerige romance begint, die tot een groteske ontknoping voert. Jan Lemaire viert met dit stuk zijn tachtigste ver jaardag. Zijn beide zusters in „De zwanen van de Theems" zijn Hetty Beck en Magda Jans- sens; het nichtje wordt gespeeld door Henny Orri. Verdere medespelenden zijn Allard v. d. Scheer, Heieen van Meurs en Ramses Shaffy. uit de zuiverste tabakken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9