WITTE WAS MOET KOKEN... IBffijl Verontreiniging in Zeeuwse steden Financiële berichten E2332HHHia yéil „NAAMSVERANDERING PRINSES IRENESCHOOL WAS ONNODIG" fanstruita CURSUS VOOR KADER ZEEUWSE EN BRABANTSE BRANDWEREN het \mm boekenweekgeschenk haal het vandaag nog ONVERANDERD DIVIDEND KON. OLIE SPORT EN WEDSTRIJDEN Ook kunstijsbaan voor Tilburg 4 PROVINCIALE ZEEUWSE 6 O R A N T VRIJDAG 6 MAART 1964 V: SSSkP? m0%iï ÉL»? &P C.H.U.-kamerlid v. d. Peijl Besprekingen gaande over kwestie kernwapenen en legerpredikanten „De verwijdering van de naam van prinses Irene van de christelijke school te St.-Maartensdijk liad beter achter wege kunnen blijven. Het is een wel zeer Een ouderwets wasprincipe, dat maar al te waar is. Pas dit wasprin cipe toe, het garandeert u helder wit en bergbeekschoon wasgoed. Het koken van de kookwas (100 graden Celcius) zorgt voor een be tere vlekverwijdering en geeft een gezond fris geurend wasresultaat. Als u een volautomaat kiest, kies er dan één die kookwas kan koken kies de Constructa-100. De Constructa doet uw hele was volautomatisch.Voorweken in koud stromend water, neemt 30% van het vuil weg. Voorwas volgens het Constructa-doorstroomprincipe steeds schoon sop. Hoofdwas met gegarandeerd tien minuten lang de hoogst ingestelde temperatuur, bij kookwas dus 100® C. Dan vijf maal spoelen en droog centrifugeren. Zó droog heeft u uw was uit nog geen volautomaat gehaald. Ja, de Constructa-100 doet werkelijk al 't waswerk voor u. Volautomatisch! Vraag eens een demonstratie, na dere inlichtingen over de 60/40% Financiering (zonder rente en kos ten) of volledige dokumentatie over de Constructa-100 aan: Constructa Nederjand Voorlichtingscentrum, Middenweg 233 Amsterdam-Oost Telefoon 020-947484* demonstratieve maatregel geweest en wat impulsief". Dit zei donderdagavond de heer C. F. v. d. Peijl, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. op een desbetreffende vraag tijdens een verga dering van de Statenkringverenigïng Vlissingen van de C.H.U. in „Het An ker" te Vlissingen. De heer v. d. Peijl besprak hier enige actuele vraagstuk ken. De overgang van prinses Irene naar de R.-K, Kerk had, volgens de heer v. d. Peijl, een sterk persoonlijk karakter, waarbij hij overigens niet verheelde, dat het Oranjehuis een bepaalde plaats in neemt in de protestantse kerken. „In een aantal kerken is het Wilhelmus een kerklied geworden". Wanneer de oecu menische relaties tussen de twee groot ste kerken slechter zouden worden door deze overgang, dan zou dit, zo ging hrj verder, ook zijn weerslag hebben in de met die kerken verbonden politieke par tijen. Een politiek valletje voor de prot,- christelijke partijen, noemde de heer v. d. Peijl de uitspraak, die dr. Vonde ling (p.v.d.a.) had gevraagd van de re gering over de mogelijkheid, dat een rooms-katholiek op de Nederlandse troon zou kunnen komen. Het c.h.-ka- merlid wees erop, dat het hier in dit ge val een volkomen hypothetische kwestie betreft, omdat de Franse prins don Car los °;een plaats in de Nederlandse sa menleving verlangt. Hij achtte het niet juist, dat de toekomstige Nederlandse volksvertegenwoordigers zouden worden gebonden aan een besluit van dit mo ment. In dit verband wees hij er nog op, dat steeds bij iedere kabinetsformatie blijkt, dat de rooms-katholieken niet iedere geloofsgenoot acceptabel achten. De heer v. d. Peijl toonde zich voor het overige van oordeel, dat de oecumene zou kunnen bijdragen aan de reeds plaatsvindende wijziging in de inzichten omtrent deze vraagstukken. Legerpredikanten Op het ogenblik zijn op hoog niveau be sprekingen gaa 'tie rond de problemen die gerezen zyn over de houding van de hervormde legerpredikanten, die zich stellen achter het rapport van de her vormde synode over de kernwapenen en dit willen behandelen in de militaire dienst. Hiermee is de hoofdlegerpredi- kant, ds. Bos, het niet eens. Hij is dan ook niet van zins die leger predikanten in dienst te houden en reserve-legerpredikanten, die eenzelfde houding aannemen als hun in dienst zijnde collega's, wil de hoofdlegerpredi- kant niet oproepen. Er zijn reeds leger predikanten ontslagen. De gangmaker van dit alles, ds. H. J. Diekerhof, die de opleiding verzorgde van de nieuwe leger predikanten, is van deze functie ont heven en overgeplaatst. Er zijn nu be sprekingen gaande tussen de minister van defensie, de hoofdlegerpredikant en de hervormde synode, aldus de heer v. d. Peijl. Het c.h.-kamerlid noemde een ker kelijk ingrijpen, zoals de hervormde sy node ten opzichte van het gebruik van kernwapenen heeft gedaan, onduldbaar. Hij vond, dat de synode beter eerst met militaire deskundigen had kunnen over leggen, voordat zij het geschrift het licht had doen zien. „Op dat terrein kan de synode niet oordelen", aldus de heer v. d. Peijl. Het Zeeuwse kamerlid vond, dat men de technisch-militaire ontwikke ling nu eenmaal niet kan terugdraaien en dat bij het terugtrekken van de kern wapenen op het westelijk halfrond een vacuüm zou ontstaan, hetgeen met het oog op de politieke verhouding in het bijzonder ten opzichte van China onmo gelijk zou zijn. In het sociaal-economische deel van zijn causerie zei de heer v. d. Peyl nog over het optreden van de Boerenpartij, dat die geen enkele constructieve bijdrage heeft geleverd. „Deze heren produceren een aantal kreten, zonder verdere argu mentatie. Ze blijken overal tegen te Donderdagmiddag is er in de stal van de heer A. Oirbans te Bergen op Zoom iets bijzonders gebeurd. Daar zijn lammetjes geboren. Op zichzelf is dat niet zo verbazing wekkend, maar de moeder, schaap „Mielce", kan neerzien op een vier ling. Eii dat. is wel een grote zeld zaamheid. Waarschijnlijk zal „Mie lce" niet alleen voor de voeding van de vierling kunnen zorgen. Daarom zullen de lieer Oirbans en zijn doch ter Stella wel met de fles voor as sistentie zorgen. Op de foto ziet men de gelukkige moeder met haar kinderen. zijn", zo zei hy. Overigens moest hij toe geven, dat de negatieve houding te» op zichte van het landbouwschap van deze partij 4e overige politieke partijen wel enigszins heeft geactiveerd. Aan de ergernis, die de dwang van het landbouwschap veroorzaakte, komt door de aangekondigde veranderingen van het landbouwschap nu een eind, zo conclu deerde hij. Een groot deel van de admi nistratieve rompslomp zal tevens kunnen verdwijnen. De heer v. d. Peijl deelde verder nog mee, dat de richtprijs voor de melk waarschijnlijk op 30 cent en wel licht nog daarboven zal worden vastge steld. Benoemingen in Z.L.M.-commissies Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft deze week weer verschillende leden in Z.L.M.-commissies benoemd. In de uitvoerende commissie van de onder linge verzekerings maatschappij voor voertuigen der Z.L.M. werden benoemd de heren J. J. Pieper te Waarde en P. G. de Bruin te Walsoorden. De heer B, de Bruickere te Ossenisse werd be noemd in de commissie werkgeversbe- langen. In de commissie landbouwhuis- houdonderwijs werd herbenoemd de heer M. de Regt te Wissenkerke. In de com missie van toezicht van de landbouw- huishoudschool te Kortgene werden be noemd de dames L. Verhulst-Verburg te Kamperland en M. van Oeveren-Hanse te Kortgene. Tot hoofdbestuurslid na mens de tuinbouwcommissie werden be noemd de heren A. de Jager te Nieuw en Sint-Joosland en A. H. v. d. Zandc te Kloosterzande. Drie dagen onderricht in Breda Groot enthousiasme van commandanten DAC WASDAG! Donderdagmiddag heeft bnrgemeester mr. dr. Geuljans van Breda in de brand weerkazerne in Breda officieel de cursus voor kaderleden van vrijwillige brand- werden uit Noord-Brabant en Zeeland geopend. Deze cursus, dip. al enkele we ken geleden is gestart, is bedoeld om de brandweertechnische kennis en geoefend heid van commandanten tydens een ver- blyf van een paar dagen in Breda op te voeren. Het initiatief voor deze cursus is in Zeeland geboren uit een gesprek van de districtsinspecteur van de branfweer, de heer G. Kortus, met enkele burge meesters en brandweercommandanten op de Bevelanden. Burgemeester Geuljans benadrukte in zijn toespraak het enthousiasme van de heer Kortus, waaraan dit opleidings instituut uiteindelijk zijn ontstaan heeft te danken. De burgemeester wees erop, dat de kennis en vaardigheid van de leden van de vrijwillige brandweren vaak niet aangepast is aan het moderne materiaal, waarmee zij te werken krij gen. Daarom is een „herscholmgscursus" als deze van belang. In de periode van 21 januari tot eind april kwamen en 'komen wekelijks tien brandweercom mandanten van dinsdagmorgen tot don derdagavond oefenen in de brandweer kazerne van de gemeente Breda, die voor dit doel haar ruimte en materiaal ter beschikking stelt. In deze drie dagen krijgen de cursisten vooral veel prak tische oefeningen, met daarnaast uit eenzettingen over nieuwe technieken en tactieken bij het blussen van branden. Dit alles onder leiding van de Bredase brandweercommandant J. T. Radema kers. Aan het einde van dit jaar zullen ook weer gedurende een aantal maan den wekelijkse cursussen worden gege ven. De burgemeester van Breda deelde nog mee, dat. men al met de opleiding is begonnen zonder dat er een feitelijk ju ridisch en bestuurlijk lichaam voor dit nieuw gecreëerde instituut bestaat Hij wees erop, dat het van belang is, dat dit er zo spoedig mogelijk komt om zodoen- De hoofdinspecteur van het brand weerwezen in Nederland, de heer C. ter Poorten, gaf uiting aan zijn waardering voor dit initiatief en vooral voor het enthousiasme van de leden van de vrijwillige brandweren. Immers, voor deze eerste opleidings periode gaven zich spontaan. 160 mannen op, van wie 60 uit Zeeland. (Advertentie) is dit jaar een spannende detective die u gratis krijgt als u in de boekhandel voor f5- boeken koopt publikallo van do Commlsslo CPNB Do raad van commissarissen en de di rectie van de N.V. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij heb ben besloten aan de qp 12 mei 1964 te houden algemene vergadering van deelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1963 een dividend in contanten uit te betalen van in totaal 6,25 op elk der per 31 december 196S uitstaande 81.223.348 aandelen en ƒ3,65 op elk der sedertdien uitgegeven 16.24.699 nieuwe aandelen. In het bedrag van 6,25 is be grepen een interimdividend van ƒ2,60, dat in oktober 1963 op elk der toen uit staande 81.223.348 aandelen werd betaal baar gesteld. Het totale dividend over het boekjaar 1962 bedroeg eveneens 6,25 op elk der in dat jaar uitstaande 81,223.348 aandelen. Het nettoresultaat van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij over 1963 bedroeg ƒ580 mil joen, vergeleken met 516 miljoen in 1962. De inkomsten van de vennootschap wor den in hoofdzaak ontvangen in de vorm van dividenden van maatschappijen der Koninklijke Shellgroep, waarin ze een belang van 60 heeft. Het nettoresultaat van de maatschappij en der Koninklijke Shellgroep bedroeg in 1963 pond sterling 214,7 miljoen hetgeen pond sterling 10 miljoen, of 5 hoger is dan in 1962, In deze ver betering komt ten dele de grotere omzet tot uiting, Over het geheel genomen bleven de verkoopprijzen echter gedrukt, ofschoon ze niet in dezelfde mate terug liepen als in voorgaande jaren. In het vierde kwartaal van 1963 be reikte de omzet aan ruwe olie en olie- produkLen een recordhoogte van 3,7 miljoen barrels per dag. Het nettoresul taat bedroeg pond sterling 58,3 miljoen, tegenover pond sterling 58,0 müjoen in het laatste kwartaal van 1962. Over het gehele verslagjaar genomen, stegen de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met 7 en beliepen ge middeld 3.4 miljoen barrels per dag. De opbrengst van verkopen en andere Landbouwbedrijf je voor bijna 80 mille Woensdagavond vond in het gemeente huis te 's-Heer-Arendskerke door de Dienst voor Maatschappelijke Zorg een inschrijving plaats naar een bij de dienst in eigendom toebehorend landbouwbe- drijfje, gelegen onder Arnemuiden. Het landbouwbedrijfje bestaat uit een woon huis, annex schuurtje en plm. 4.30 ha. bouwland. Ingeschreven werd als volgt: J. G. Kram, Kapelle, voor f 60.000; J. Rijk te Lewedorp voor f 62.077; A. de Winter te Temeuzen voor f 76,000; N. de Künder te Ovezande f 56.025; J. Elenbaas te 's-Heer-Arendskerke voor f 79.600. De gunning zal, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, plaats hebben. Nieuw krediet voor verbouwing pand prov. waterstaat Ged. Staten van Zeeland stellen de Sta ten voor om voor de verbouwing van het pand Rouaansekaai 43 (provinciale wa terstaat) een krediet te verlenen van f 47.000, te welen een aanvullend kre diet van f 6000 voor de eerste tot en met de derde fase, en een nieuw krediet van f 41.000 voor de vierde fase. LANDHUIS „ZORGVRIJ" AAN GEMEENTE VERKOCHT De notarissen H. van den Briel te Mid delburg en M. E. J. F. van Dissel le Goes hebben donderdagavond in „De Schakel" te Middelburg onder grote be langstelling publiek bij opbod en afslag in veiling gebracht hel. landhuis „Zorg- vrij" aan de Oude Vlissingseweg num mer 1 met siertuin, een perceel grond grenzende aan de Schróeweg en een tuinderij aan de Oude Vlissingseweg. De drie kavels zijn verkocht aan de ge meente Middelburg voor 72.000,Het woonhuis met erf en tuin aan de Kou- dekerkseweg nummer 62 te Middelburg werd aan Jac. Bleijenberg te Bergen op Zoom verkocht voor f 7110, Ex tra-veerdienst voor bezoekers Matthaus-passion Op zondag 8 maart wordt er ten behoe ve van de bezoekers van de uitvoering van de Matthauspassion in Hulst een extra-dienst gevaren op het veer Krui- ningen-PerkpoIder. Deze boot vertrekt om 13.20 uur uit Kruiningen. Bezoldiging burgemeesters (Van onze Haagse redactie) Voor wat de bezoldiging van burge meesters betreft, zo stelt minister Toxo- peus van binnenlandse zaken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, zijn thans in een hogere klasse geplaatst de Zeeuwse gemeenten: Axel, Breskens. Hulst, Sas van Gent en Zie- rikzee. Voor de ambtstoelage zijn in een hogere klasse geplaatst de gemeenten Axel, Middelburg, Oostburg. Sas van Gent, Schoondijke, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. „Deze mensen laten voor drie dagen hun gezin en hun werk in de steek om zich in het belang van de gemeenschap te oefenen in de brandbestrijding. Er zijn zelfstandigen bij, die hiervoor geen en kele loonderving ontvangen", aldus de heer Ter Poorten. Tot besluit gaven de cursisten onder het toeziend oog van vele burgemeesters en brandweercommandanten uit Noord- Brabant en Zeeland een blusdemonstra tie. bedrijfsinkomsten bedroeg, voor aftrek van omzetbelastingen, pond sterling 3.293 miljoen, een toeneming van meer dan 9 ten opzichte van 1962. Omzet belastingen stegen met pond sterling 113 miljoen tot pond sterling 964 mil joen. Inschrijving bouw tankschepen voor Koninklijke Shell De Koninklijke Shellgroep heeft 57 scheepswerven in tien landen uitgeiu digd in te schrijven op de bouw va.. nieuwe tankschepen voor de groep, waarmee een bedrag van ongeveer miljoen gulden gemoeid zal zyn, meldt de scheepvaartcorrespondent van de Financial Times. De desbetreffende landen zijn: Neder land, Groot-Brittannië, België, Dene marken, Frankrijk, Italië, Japan, Noor wegen, Spanje en Zweden. Het betreft hierbij de bouw van zes tot acht schepen van 65.000 ton. Het afgelopen jaar heeft de Shell in het kader van een soortgelijk program ma voor de bouw van zeven 63.000-tons tankschepen drie schepen in Nederland, twee in Engeland en twee in West- Duitsland besteld. Belgische bezwaren tegen Schelde-Rijn- verbinding Bij de eerste bespreking van het, de vo rige maand by het Belgische parlement ingediende akkoord over de Sclielde- Kynverbinding zijn in de commissie van buitenlandse zaken van de Kamer van Volksvertegenwoordigers een aantal be zwaren gerezen. Zo werd de vrees uitgesproken, dat de nieuwe verbinding tussen Antwerpen en de Rijn de belangen van de haven van Gent zal schaden, een mening die door de vice-minister van buitenlandse zaken H. Fayat, werd bestreden. Een Luikse vertegenwoordiger sprak zijn bezorgdheid uit over het feit, dat water uit de Maas voor de nieuwe ver binding zal worden gebruikt waardoor nadeel zou worden berokkend aan Wlal- lonië. Een voorwaarde, die door enkele leden van de commissie werd gesteld, is dat Belgische bedrijven bij de werkzaamhe den voor de aanleg van de nieuwe ver binding, die voor het overgrote deel door België zal worden gefinancierd, worden ingeschakeld. De besprekingen zullen de volgende week worden voortgezet. Zwolsman verkocht het Doelenhotel (Van onze Haagse redactie) Het Amsterdamse Doelenhotel, sinds eni ge maanden in bezit van Zwolsmans E.M.S., is deze week in andere handen overgegaan. Koper is de Amsterdamse zakenman M. Caransa, die reeds eige naar is van het nieuwe badhotel in Zandvoort. Caransa heeft van de E.M,S. ook dc drie panden in de Kalverstraat, waarin de winkel „Iteveillon" is geves tigd, overgenomen. De prijs is niet be kendgemaakt. De heer Caransa achtte zich wel enigs zins overvallen door de E.M.S. die de transactie gisteren openbaar maakte. „Wat hij betreft was de koop wei in orde, maar ik had de indruk dat Zwols man nog geen beslissing had genomen". De nieuwe eigenaar van het Doelenhotel, dat vorig jaar nog een behoorlijke winnst maakte, gaat het bedrijf zelf exploiteren in combinatie met zijn Zandvoortse bad hotel en het Amsterdamse Mercedeshotel. Zwolsman nam in december het Doelen hotel, sanjen met de hotels Huis ter Duin, Palace en Rembrandt in Noord- wijk over van de heer L. van Sterken- burg. Landbouwlonen 5 pet. omhoog In de, hoofdafdeling sociale zaken van der landarbeiders per 1 april a.s. Naast de verhoging met vijf procent per 1 januari jl. zullen per 1 april de lonen opnieuw met globaal vijf procent, wor den verhoogd, tcrwjjl daarnaast de be staande vijf loongebieden tot twee zul len worden beperkt.. Voorts zullen de arbeidstijden voor do akkerbouw met circa 50 uur, die voor de veehouderij niet circa 60 uur per jaar worden verkort. De goedkeuring van de Stichting van de Arbeid zal zo spoedig mogelijk worden gevraagd. slot van pagina 1 voor dit werk extra-toeslagen krij gen, maken dan ook meteen de bin nenstad schoon. In Middelburg, waar volgens de heer W. Osinga, chef van de reinigings dienst. ook na zaterdagavond meer vuil ligt dan anders, gaan iedere zondagmorgen tussen 6 en 8 uur en kele mensen met een veegmachine de straat op. Dit gebeurt niet meer op zaterdagavond vanwege de vaak nogal onprettige opmerkingen van voorbijgangers Legen de mannen van de reiniging. Maar oolc in Middelburg werkt het publiek niet erg mee aan Voorstel wijziging van de kieswet te verwachten De minister van binnenlandse zaken, mr. E. II. Toxopeus schrijft in dc memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement dat nog voor de zomer een wetsontwerp bij de Tweede Kamer zal worden inge diend. waarbij de toevoeging van het Botlek-gebied aan Rotterdam zal worden geregeld. Een voorstel tot wijziging van de kies wet kan worden verwacht, waardoor de mogelijkheid tot stemmen bij volmacht zal worden uitgebreid. De kiesraad be zint zich hier thans nog over. De kies raad is van mening dat het op het ogen blik geen aanbeveling verdient over te gaan tot het treffen van een wettelijke regeling, die tot beperking van het aan tal kleine partijen zal leiden. De minis ter heelt zich met dit standpunt kunnen verenigen. Omtrent de vervanging van de uit 1850 daterende instructie voor de commissa rissen der koningin wordt nog overleg gepleegd. Bij de recente benoemingen in deze functie heeft, evenals bij vroegere benoemingen de bekwaamheid en ge schiktheid van de kandidaat op de voor grond gestaan. De politieke instelling speelt daarbij uiteraard een rol, aldus de minister. Beoordelingsnorm schriftelijk rij examen verhoogd Het bestuur van de Stichting Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen heeft met ingang van deze week de beoordelingsnorm voor het theoretisch examen verhoogd. Naar de directeur van het C.B.R., de heer Westerlaken, meedeelde, zijn sedert 12 augustus vorig jaar het theo retisch examen niet meer mondeling maar schriftelijk wordt afgenomen regelmatig de ervaringen onderzocht. Het bleek, dat het percentage geslaag den voor het schriftelijk afgenomen theoretisch examen groter was dan des tijds bij de mondelinge examens. Op zich zou dit geen aanwijzing inhouden voor de noodzaak de beoordeimgsnorm te verhogen. Van de zijde van de rij schoolhouders werd evenwel vernomen, dat de kandidaten zich minder in de theorie gingen verdiepen, wat zijn weer slag ook had op het praktische gedeelte van het examen. Overleg met de com missie overleg autorijscholen leidde er toe meer evenwicht te bereiken tussen de percentages geslaagden voor het praktisch en voor het theoretische ge deelte van het rij-examen, waartoe ver hoging' van de beoordelingsnorm is in gevoerd. PAARD BOTSTE TEGEN PERSONENBUSJE - TWEE DODEN Een paard dat gisteravond uit de rich ting Leusden plotseling rijksweg 23 De Bilt-Utrecht-Amersfoort opliep, heef l een ongeluk veroorzaakt, waarby twee mensen werden gedood en twee gewond in een ziekenhuis in Amersfoort moesten worden opgenomen. Het paard werd ge dood. Een vrachtauto uit de richting Hoevelaken kon liet dier nog ontwijken, doch het paard, verschrikt door het na derende voertuig, kwam op de andere weghelft en botste tegen liet personen- busje waarin vier personen zaten. Om het leven gekomen zijn: de 33-jarige J. Pot en de 37-jarige J. Honderd, beiden uit Utrecht, De 31-jarige G. Kers uit Utrecht en de 30-jarige AHonderd uit Zeist werden ernstig gewond. Voorlopig geen zware helikopters voor het leger Van het aanschaffen van een aantal zware helikopters voor de koninklijke landmacht zal, naar wij vernemen, de eerstkomende jaren wel niets kunnen komen. Met het oog op de beperkte beschikbare fondsen en de interne prioriteit is thans grotere voorrang verleend aan het aanschaffen van middellichte hefschroef- vliegtuigcn. Onlangszijn, zoals is ge meld, voor dit doe) 21 helikopters van Frans fabrikaat besteld en wel Sud- Aviation „Alouette HI"-hefschroefvlieg- tuigen het schoonhouden van de stad. In het centrum staan thans 20 papierbak ken, waar er binnenkort nog 30 bij zullen komen. Het gebruik hiervan is echter niet overweldigend. Ook Idaagt de heer Osinga over het stie- kum weggooien van allerlei rommel. Meestal probeert men in samenwer king met de politie de daders hiervan te vinden. „Dit is evenwel geen gemakkelij ke taak voor de politie", vertelt commissaris M. A. Reneman uit Middelburg. „Wij kunnen alleen maar wat doen, als we iemand iets zien weggooien. Maar dat doet men dus niet als wij het kunnen zien. Zodat controle voor ons bij zonder moeilyk wordt. Het aantal gevallen van constatering is ge ring in verhouding tot de hoeveel heid rommel, die wordt wegge gooid. De mensen zijn erg gemak zuchtig. Ze gooien alles maar in sloten of bosjes. Soms, als we moeten dreggen, komen de gek ste dingen boven. Onlangs nog hebben we in een sloot een heel konijnenhok gevonden". Ook een aantrekkelijke plaats om vuilnis te deponeren blijken de ter reinen te zijn, waar gebouwen zijn afgebroken. De politie kan meestal niet nagaan van wie de achtergelaten rommel afkomstig" is. Soms vindt zij een briefje ertussen met een adres erop. Dan maakt zij onmiddellijk pro ces-verbaal op, volgens een bepaling in de politie-verordening, die iedere verontreiniging strafbaar stelt. „We geven geen waarschuwingen", zegt commissaris Reneman, „iedereen weet dat dit niet mag, maar ze doen maar. Je zou de mensen moeten op voeden en overtuigen, Maar de man, die dat lukt verdient een standbeeld". Ook de Vlissingse commissaris van politie, de lieer J. Marion, noemt het op heterdaad betrappen van dc da ders het grootste probleem bij de strijd tegen de verontreiniging. Ove rigens probeert ook hier de politie wel te achterhalen van wie eventueel aangetroffen rommel afkomstig is. Samenwerking In Vlisssingen bestaat er een goede samenwerking tussen de politie en de reinigingsdienst, aldus directeur Stam. Soms wijst de reiniging de po litie op opvallende rommel, soms ook meldt de politie dat op een bepaalde plaats vuilnis ligt en dan gaat de rei- niging'sdienst dat halen op kosten van de bekeurde. Een ander gevolg van het weggooien van vuilnis en met na me van etensresten, noemt de heer Danckaerts het lokken van ratten. Dit kan ook gebeuren door het strooien van teveel voedsel voor vo gels. In 1962 kwamen bij de gemeen te Vlissingen 112 klachten over rat ten binnen, in 1963 waren er dat 137. De gemeente heeft thans opgeleide rattenverdelgers in dienst, die iedere klacht onderzoeken. In Vlissingen hang-em thans 90 papierbakken, maar ook hier heeft men geen overweldi- Eende results,ten bereikt, e heer D. Taekema uit Goes zegt, dat in de papiermanden bijna van alles voorkomt, behalve papier. Men treft er viskoppen in aan en allerlei ander afval. Hij meent dat het pu bliek niet is op te voeden. De actie „Opgeruimd staat .netjes", die nu bijna twee jaar „loopt", heeft volgens hem nauwelyks succes gehad. Het zal een heel doordringend proces zijn de,mensen te leren rommel niet zo maar weg te gooien. De lieer Taekema meent, dat het goed schoonhouden van de straten door de gemeente een psychologisch effect kan hebben in die zin, dat men aar zelt de eerste te zyn, die de straat weer verontreinigt. Daarom heeft men een veegmachine nodig, zodat men vaak de straten kan vegen, zon der dat daar steeds veel mensen voor nodig zijn. Peter Post beste zesdaagserenner Hel zesdaagseseizoen is met de zesdaagse van Essen, gewonnen door het Duitse koppel Rudi Altig-Junkermann, afge sloten. Het totaal aantal in Europa ge houden zesdaagsen bedroeg in het sei zoen 1963-1964 twaalf, waarvan zeven in West-Duitsland. De meest succesvolle renner van het seizoen was onze land genoot Peter Post, die vier overwinnin gen behaalde, t.w. in Keulen, Brussel, Zürich en Antwerpen Met drie overwin ningen wordt hij op de gedeelde tweede plaats gevolgd door de Duitsers Bugdahl en Renz (beiden wonnen Ber lijn, Dortmund, Berlijn), de Belg Rik van Steenbergen (Frankfort, Madrid, Milaan), en de Zwitser Pfenninger (Zürich, Brus sel, Antwerpen). Ook Tilburg krygt een kunstijsbaan en dank zy de voortvarendheid van dc slichting Theresia, die zich al .jaren be ijvert om recreatiemogelijkheden voor de jeugd te scheppen, zal dc baan nog dit jaar gereedkomen. Enkele maanden geleden werd het plan geopperd tot de aanleg van een niet overdekte baan van 60 bij 30 meter, Vo rige week vrijdag aanvaardde de ge meenteraad het voorstel van b. en w. om de garantie voor de aanleg te geven en dit besluit is nu door Gedeputeerde Staten bekrachtigd. Deze week zal nog met de bouw v. den begonnen en indien alles volgens plan verloopt, kan de baan in oktober voor het publiek worden opengesteld. De Tilburgse ijshockeyclub TYSC zal o.a op deze baan haar domicilie krijgen. Noorse militairen speelden gelijk tegen Nederland Donderdagavond heeft het Nederlands militair voetbalelftal tegen Noorwegen met 1-1 gelijk gespeeld. De wedstrijd werd voor 2000 toeschouwers gespeeld in hel Haagse Zuiderpark. Het Neder landse doelpunt werd gescoord door Sa- ris. Nederland behoudt de leiding in groep B voor het militair kampioen schap. De stand in groep B luidt nu: Nederland 5 3 2 0 8 13— 3 België 4 2 0 2 4 7—7 Noorwegen 4 1 1 2 3 58 Marokko 5 1 1 3 3 6—13 LEZERS SCHRIJVEN HET LEVEN DOOR ZIJN DOOD De kerkeraad van de Ned. herv. ge meente van Arnemuiden, en vele leden van deze gemeente, zijn niet best te spreken over de wijze waarop de medi tatie, door de predikant van onze ge meente geschreven, in uw blad van 29 februari, door U is verzorgd. Zij is uitgegeven op een wijze, die, dat weten wij zeker, niet de instemming van onze Êredikant heeft. aar is in de eerste plaats het opschrift. Dat stond niet: in de kopij. Er was geen opschrift boven gezet. Daar heeft men van gemaakt: de dood. Dat lijkt nergens naar. Had U een opschrift gewenst, da.n had U er boven moeten zetten: Het leven door Zijn dood. Waarom hebt U onze predikant niet even opgebeld over de wenselijkheid van een opschrift? Verder is er het gebruik van de Naam des Heren. Wjj kunnen wei spreken van de Heer Jansen of Klaasseri. Maar wij hebben het niet over de Heer Jezus Dat stond zo niet in de kopij. Waarom hebt U niet overgenomen wat er stond: „De Heere Jezus". Zeg nu niet, dat het op die enkele letter niet aankomt. Een aan zienlijke dame noemen wij niet: Vrouw die en die, maai' Vrouwe. Past ons dat dan niet veel meer, want het gaat: over Hem, de Heere Jezus en over de Vader, die Hem zond in de wereld? Zo willen predikant en kerkeraad en de gemeente van Arnemuiden van Hem spreken. Arnemuiden. K. v. d. Ketterij. Scriba van de kerkeraad der Ned. herv. gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4