r Rigoletto Culturele centra over gehele land is nodig VERKOUOEN? KLANKBORD coldrex Tweede Kamer ging akkoord met duurdere sigaretten en benzine Spoedig wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting GEHUWDE VROUW BIJ OPVOERING VAN DE PR0DUKT1E INSCHAKELEN super bolknak 33 ct coldrex het unieke 2-laagstablet SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID Kernreactor van V.S. beschikbaar voor inspectie Hiswa-Goed Kamp is dit jaar weer groter VRIJDAG 6 MAART 1964 PROtlNCIALE Z E E U W 8 E COURANT 8 Hogere motorrijtuigenbelasting voor niet- benzineauto's (Van onze parlementaire redacteur) Als ook de Eerste Kanier zich met de desbetreffende wetsontwerpen verenigt zullen binnenkort de sigaretten en de benzine duurder worden en zal de motorrijtuigenbelasting voor niet-benzine auto's worden verhoogd. De Tweede Kamer nam gisteren het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten aan bij zitten en opstaan. Tegen waren de P.v.d.A., de C.P.N., de P.S.P., de B.P. en de S.G.P. Ook het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine behaalde op dezelfde wijze en in dezelfde stemmenverhouding de eindstreep. Bi) de voorafgaande replieken vroeg de heer Lucas van de K.V.P., of niet alleen de minister van financiën en zijn staats secretaris de aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting tij dens de huidige kabinetsperiode willen laten ingaan deze bewindslieden had den dit uitdrukkelijk verklaard maar het gehele kabinet. Minister Witteveen liet geen twijfel bestaan. In het akkoord van Wassenaar en in de regeringsver klaring, zo zei hy, is een aantal deside rata vastgelegd, waarvan de realise ring ten minste geboden is. Dat geldt dus voor de kabinetsperiode. En het heeft, mede betrekking op de aanhangig zijnde belastingverlaging. De minister kon dus de vraag van de heer Lucas zonder meer bevestigend beantwoorden. Motie verworpen stemmen aangenomen. Tegen waren verscheidene leden van de fractie van de K.V.P., de A.R.P., de C.H.U.. de C.P.N., de B.P., de P.S.P. en dc S.G.P. Belastingverlaging Bij de verdediging van zijn voorstel had minister Witteveen 's morgens verklaard van mening te zyn, dat het wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ze ker in deze kabinetsperiode tot stand moet komen. „Ons beleid is daarop ook gericht", aldus de minister. Hij zegde toe. dat ten spoedigste een wetsontwerp daartoe zal worden in gediend, met open datum, zodat het gereed zal liggen als het ogenblik voor die structurele belastingverla ging is gekomen. De minister zette nog eens uiteen, dat de voorstellen tot tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en tot tijdelijke verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine tot doel heb ben samen met de andere maatregelen die zijn getroffen, de gevolgen van de ongeveer één miljard extra-koopkracht die ontstaan Is voornamelijk door de verhoging van de lonen af te zwak ken. De verhoging van de belasting op siga retten en benzine heeft een conjuncturele bedoeling, maar tegelijkertijd is hij zo gekozen, dat hij structureel eventueel goed in het gehele belastingplan kan worden ingepast. De staatssecretaris van financiën, dr. Van der Berge, gaf een rechtvaardiging van de keus "van benzine en sigaretten voor de belastingverhoging. Hij meende dat die keus niet slecht is. In elk geval is tegen de verhoging van de omzet belasting voor sigaretten weinig be zwaar gemaakt. Wat de bedenkingen tegen de zware belasting van het wegvervoer door de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine aangaat, wees de staatsse cretaris erop. dat de hogere kosten kun nen worden doorberekend en dat de ver hoging slechts een half procent uit maakt van de totale vervoerskosten. De verhoging van de belasting voor de niet benzine-auto's, die tevens is voor gesteld, achtte de staatssecretaris ver antwoord. Toen in 1950 een soortgelijk wetsontwerp aan de orde was is door een amendement van Van de Wetering de pariteit verstoort ten voordele van de niet benzine-auto's. Naarmate de ta rieven hoger werden, aldus de staats secretaris. werden ook de voordelen sterker. Hij voelde er daarom niet voor de in het wetsontwerp neergelegde sa menhang te verbreken. HOFNAR De heer Peschar van de P.v.d.A. diende een motie in, die uitsprak dat een ver antwoorde beslissing over de wetsont werpen betreffende de sigaretten en de benzine alleen mogelijk is in het raam van een structurele belastingpolitiek op langere termijn en dat een dergelijke be lastingpolitiek in ieder geval zou moe ten bevatten: a. de financiering van een aanmerkelijk deel van de benodigde middelen voor optrekking van de A.O. W. tot het sociaal minimum en b. een zodanige verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, dat de vrijstelling aan de voet in belangrijke mate zal worden verruimd. Minister Andriessen noemde deze motie overbodig, omdat uitsluitend een conjuncturele maatregel en geen structurele aan de orde was. Enige kamerleden volgden hem in dit voet spoor. Het hielp niet. dat de heer Peschar de motie nog eens verdedig de. want de Kamer verwierp haar met 44 tegen 81 stemmen. Vóór waren de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. Er rees nog enige oppositie tegen het artikel in liet wetsontwerp tot verho ging van hot bijzonder invoerrecht op benzine, dat een overeenkomstige ver hoging invoert van de motorrijtuigen belasting voor niet benzine auto's. Het artikel werd echter met 69 tegen 57 DIRECTEUR KONINKLIJKE JAARBEURS Als overheid op fiscaal gebied meewerkt MENSEN die het weten kunnen hebben mij verteld, dat mi nister Bot een aardige man is, die (bovendienzijn (o. k. en) weetje best weet en zulk een vriendelijke beoordeling van een medemens, hoe hoog ook geplaatst, neem ik altijd met genoegen en graagte aan, want ze kunnen mij van de mensen niet genoeg aardigs zeg gen. Bovendien weet en aanvaard ik, dat hoge heren op grote momen ten in de geschiedenis dikwijls saillante dingen moeten zeggen, uitspraken, die er uit springen, om het vooroordeel dat zij alleen ambtelijke, en dus saaie, taal zou den spreken, te schande te ma ken. Doch ondanks deze vriendelijke overwegingen a décharge van zij ne excellentie, heb ik toch wel be zwaar tegen het feit. dat de heer Bot in zijn boekenbalrede het tele visiekijken tegenover het boeken- lezen heeft gesteld als analfabe tisme contra alfabetisme. Althans, hier kwam zijn opmerking op neer. Zijne excellentie zei het wat minder extreem: zij die geen boe ken lezen omdat zij hun tijd uit sluitend voor het venstertje zoek brengen zijn cultureel gespro ken nietswaardige rakkers. Nu is zoiets een veralgemening die tegenspraak rechtvaardigt. Want men mag toch wel even overwegen dat „boeken lezen" op zich zelf geen culturele daad is en dat, anderzijds, televisiekijken niet als een tegengesteldheid tot lezen beschouwd mag worden. Het ligt er maar helemaal aan wat men bekijkt, wanneer men de lcijk- kraan opendraait. Men zou daarover wel eens enige gegevens willen kennen. Men zou ook wel eens willen weten hoeveel procent van de boeken, die gelezen worden, boven de grenzen van het analfabetisme reiken. Ik vermoed, dat, wanneer dit laat ste mogelijk was, de jury van be voegde dames en heren tot geen andere conclusie zou komen dan mijn schatting: op z'n hoogst en z'n gunstigst vijf procent van alles wat bij tienduizenden op de boekenmarkt te koop is kan, met enige welwillendheid, als een rede lijke bijdrage tot ons cultuurbezit worden gerekend. De rest dient tot oirbaar en betamelijk tijdver drijf en vervult als zodanig een nuttige functie, die echter niet nuttiger is dan het tijdverdrijf dat vijf-en-negentig procent van de t.v.-produktie ons verschaft. Het gaat, wanneer wij „lezen", in zekere zin. tegenover „kijken" plaatsen, niet om twee bepaalde en afgeronde grootheden: het ligt er maar helemaal aan wat gele zen en naar wat gekeken wordt. Ik herinner mij dat -wijlen mijn vriend, de dichter en schrijver Werumeus Buuning, mij eens. ver telde dat hij schoon schip had ge maakt in zijn boekerij van 12.000 delen en dat hij alles wat geen waarde (meer) voor hem had, had verkocht, aan een tweedehands boekenzaak. Van de 12.000 had hij hij een kleine vijfhonderd overge houden. Zo is het immers Gaat U maar eens in zo'n grote boekenbal rondneuzen. Wie enigszins tot oordelen bevoegd is en wie van „het" boek houdt, komt er neerslachtig vandaan. ELIAS De algemeen directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gistermiddag op een persconferen tie die in Utrecht werd gehouden ter gelegenheid van de komende voorjuarsbeurs (9 tot en met 17 maart), veel aandacht besteed aan de concurrentiepositie van Neder land op de internationale markt. Door de recente ontwikkelingen in de nationale economie is die positie, vol gens hem, minder gunstig geworden. Hij gelooft dan ook, dat het noodzakelijk is aat er op korte termijn een loon- en prijsbestand komt tussen werkgevers en werknemers, een bestand dat zal moeten voortdurend tot de voortgaande inflatie in de andere Westeuropese landen heeft geleid tot herstel van de kostenverhou- dingen. Moeilijke tijd thans afvraagt, wat er in een derge lijke situatie nog overblijft van het systeem van ondernemingsgewijze produktie. De heer Van der Kwast stelde, dat de grondoorzaak van alle moeilijkheden is aat men enerzijds teveel gevraagd, an derzijds teveel toegegeven heeft. Vol gens hem moet de regering gesteund worden bij haar streven, inflatie te voor komen. In dit verband noemde de heer Van der Kwast opvoering van de pro duktie zeer belangrijk. De meest reële mogelijkheid daartoe ziet hij in de in schakeling van de gehuwde vrouw in het produktieproces, waarbij haar arbeid dan fiscaal aantrekkelijk gemaakt zou moeten worden. Sprekende over de verticale prijsbinding zei de heer Van der Kwast, dat het Ne derlandse bedrijfsleven buitengewoon ge ïnteresseerd is in een eventueel verbod van collectieve verticale prijsbinding en dat het dan ook betreurt, niet te wor den gekend in de concrete maatregelen van structurele aard die de minister van plan is te treffen. Men vraagt zich af. aldus de jaarbeursdirecteur, of de huidi ge conjuncturele situatie de te nemen structurele maatregelen niet onevenre dig zal gaan beïnvloeden. Volgens hem gaat het om enorme belangen, omdat verticale prijsbinding een middel is tot opbouw op behoud van een marktpositie. Beroepsverenigingen ven kunstenaars Vooral de loonintensieve bedrijfstakken staan voor een enorme kostenzerzwaring en gaan een zeer moeilijke tijd tege moet. De heer Van der Kwast merkte in dit verband op, dat de Nederlandse on dernemer die in deze tijd dringend behoefte heeft aan steun van de rege ring bij de oplossing van de moeilijkhe den zich op het ogenblik door het be leid van de regering teleurgesteld voelt. Hoewel door de regering is erkend dat de investeringsaftrek een instrument van structuurpolitiek is en niet in het kader van een conjunctuurpolitiek mag worden gebruikt, aldus de jaarbeursdi recteur, wordt de investeringsaftrek thans niettemin geschorst. Produktie opvoeren Een uiterst verscherpt prijsbeleid, zo voegde hij hieraan toe, snijdt de mo gelijkheden af om een uitweg te vin den voor de kostenstijgingen die op geen andere wijze gecompenseerd kunnen worden en de minister ver langt zelfs bevoegdheden voor indi viduele prijsvaststellingen. Hij zei, dat deze bevoegdheid vérder gaat dan de bevoegdheden waarvan in Neder land zelfs gedurende de inflatleperio- de 19451946 ooit gebruik .is ge maakt, zodat de ondernemer zich Waarom? Het hoeft echt niet meer... er is nu Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als eon onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is. hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is eon speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. StLlt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (duDbolo dagelijkse dosis vitamine C). verdrijft verkoudheid radicaal Voorjaarsbeurs Over de voorjaarsbeurs 1964 zei de heer Van der Kwast, dat deze als overdekte expositie groter wordt dan ooit. Voor het eerst in de geschiede nis van de jaarbeurs overschrijdt de overdekte ruimte de 100.000 vierkan te meter. Het buitenterrein is 37.000 vierkante meter groot, de nieuwe Irenehal in gebruik wor- Bij de opening van de beurs zal ook de nieuwe Irenenhal in gebruik worden ge nomen. Uit een recente enquête is geble ken. dat de jaarbeurs in 1965 ongeveer 20.000 vierkante meter open terrein te kort zal komen. De rulmteprloblemen kunnen naar het oordeel van de heer Van der Kwast alleen worden opgelost, als de gemeente Utrecht het gehele vee marktterrein ter beschikking van de Jaarbeurs stelt. Bestuur Hij deelde ten slotte mee, dat mr. A, E. C. de Groot van Embden de wens te kennen heeft gegeven, per 1 juli aan staande af te treden als vice-voorzitter van het jaarbeursbes tuur. Aan de leden vergadering zal worden voorgesteld. M. G. de Bruin, directeur van de Neder landse Spoorwegen, te benoemen tot be stuurslid en vice-voorzitter. Ook is voor gesteld. de heer F. A. Drijver, president- commissaris van de_ biikemballagefa- -i XT V In ViI briek Thomassen en Dryver N.V. i bestuur op te nemen. het Een Amerikaanse amateur-archeoloog. Robert Marx, is van plan om in april in een vaartuig van het soort als door de oude Vi kings werd gebruikt van Noorwegen naar Amerika te zeilen Marx en zijn metgezellen zullen ook hetzelfde voedsel als de Vikings nuttigen. Het vaartuig, waarmee men de oversteek wil maken, was eigendom van een filmmaatschappij die het had laten bouwen voor een Vikingfilm. Welvaart voor kunst in 1964 Het hoofdbestuur der Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft een om vangrijk geschrift (1 m bij 30 cm) getiteld „Welvaart voor de kunst in 1964", aangeboden aan de rijks-, provinciale- en gemeentelijke over heden, alsmede aan de volksver tegenwoordiging en talrijke cul turele organisaties. Daarin wordt een opsomming gegeven van de voorzieningen waaraan het kunst leven dringend behoefte heeft. „Er is een grote kloof tussen wat wij materieel bereiken en wat wij op geeste lijk gebied mogelijk maken. De overheid dient zich tot taak te stellen", aldus de federatie: „het functioneren van de kunst in de samenleving, niet primair een afdoende compensatie bieden dc derving van inkomsten uit deze be- De individuele kunstenaars, de kunst bedrijven en tal van organisaties en in stellingen op kunstgebied blijven aan de omzetbelasting onderworpen. Het moet volgens de federatie zonder aanzienlijke financiële repercussies en zonder onaan vaardbare precedenten mogelijk zijn. In de komende jaren deze belasting in het kunstleven volledig te elimineren. De stichting van centra ten behoeve van de kunstzinnige vorming in tien tallen plaatsen van ons land zal ook noodzakelijk zyn, ten behoeve van het onderwijs, en de buitenschoolse activi teiten. Zoals de muziekschool thans op een gebied reeds mogelijkheden biedt, zullen bedoelde centra ten dienste kun nen staan van kunstzinnige vorming op allerlei terrein. Hiermede zijn belang rijke investeringen gemoeid. Zij zijn evenwel onontbeerlijk indien men wenst dat met de kunstzinnige vorming ernst wordt gemaakt. Even onontbeerlijk is de kadervorming op het gebied van de kunstzinnige vorming. Voorts pleit de federatie met grote na druk nogmaals voor een integrale ver wezenlijking van het beginsel, dat kuns- terwille van de kunstenaars, maar ter-1 tcnaars, die door buiten hun wil lig- wille van het menselijk welzijn". Het gende omstandigheden niet van de op- hoofdbestuur zegt nadrukkelijk een open brengst van hun werk kunnen bestaan, oog te hebben voor de positieve kanten van overheidswege in staat worden ge- van het overheidsbeleid tot dusver. j steld tot regelmatige arbeid. Nodig is een net van culturele centra' over het gehele land. waar accommo datie is voor de opleiding van kunste naars. voor hun werkplaatsen en voor de presentatie van de kunst. Alle voor zieningen worden incidenteel getroffen, het is dringend nodig dat de regering een subsidieregeling schept voor de stichting van gebouwen voor culturele doeleinden. Daarmede wordt aan vele gemeentebesturen een onmisbare hand reiking gedaan en een gecoördineerd beleid bevorderd. Verschillende belastingen hebben in het kunstleven een funeste invloed. In de eerste plaats is de handhaving van de vermakelijkheidsbelasting een anachro nisme. Een minieme verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds kan OVERLEG ONDERWIJZERS SALARISSEN VOLTOOID OP 21 APRIL Het overleg over de onderwjjzerssala- rissen zal, zo verwacht het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, 21 april zyn voltooid. Het ministerie spreekt deze verwachting uit in een communiqué, dat is uitgegeven na de gis teren gehouden vergadering van de bij zondere commissie van georganiseerd overleg voor het lager onderwijs, welke d voorgezeten door minister Bot. Aanbod in Genève: De Verenigde Staten hebben gisteren bij monde van hnn afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie in Genève, Adrian Fisher, aangeboden, een van hun grootste kernreactors onder internatio- tionale controle te stellen en drongen er bij de Sowjet-Unie op aan, hetzelfde te doen. Het toezicht zou moeten worden uitge oefend door het internationaal bureau voor atoomenergie. De betrokken Ameri kaanse reactor, „Yankee" genaamd, be vindt zich te Rowe in de staat Massa chusetts en produceerde het voirg jaar ruim een miljard kwh. „Wij doen dit aanbod om twee redenen", aldus Fisher. „In de eerste plaats zal dit het interna tionaal bureau voor atoomenergie helpen bij de ontwikkeling en toepassing van doeltreffende inspectiesystemen en te vens willen wij hiermee andere kernmo- gendheden een voorbeeld geven". Na afloop van de vergadering verklaarde de Russische afgevaardigde Tsarapkin, dat hij de tekst van de Amerikaanse verklaring nader wilde bestuderen. Hij vroeg 2ich af. of de V.S. inspectie vai alle kernreactors beogen. MEERDERJARIGHEIDSFEEST PRINSES MARGRIET OP „WILLEM RUYS" (Van c Op vrijdag 13 griet aan booi die dan aan Haagse redactie) 13 maart zal d prinses Mar- >rd van de „Willem Ruvs" dan aan de Lloydkade te Rotter dam ligt. een groot „meerderjarigheids- feest" geven. Het feest, waarop zij zelf gastvrouwe is. en waarop zij 120 tot 130 gasten zal uitnodigen, wordt de prinses petekind van de Nederland se Koopvaardij aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Redersvereni ging, waarvan de bestuursleden uiter aard ook op het feest aanwezig zullen zijn. De gasten worden verder echter door prinses Margriet persoonlijk uit- gd en het feest zal een strikt pri vé karakter dragen. Waarschijnlijk zul len ook andere leden van het koninklijk gezin het feest bijwonen wie dit zul len zijn is op het ogenblik echter nog niet bekend. Het Wereldgebeuren Rehabilitatie W kou achten het niet onwaarschijn lijk. dat Kroesjtstj.-w zal besluiten tot een herziening van de rnasaa-prooe*- iten, welke in de Stalintljd zijn gevoerd en die hebben geleid tot de dood van tientallen tegenstanders van het Siuii- niattache regiem. Men i* tot deze veron derstelling gekomen na dc opzienbaren de mededeling In hot Russische blad Komsomol Moskou 'ia: Nico laas KresUnaky, die in 1920—1921 eerste se cretaris was van het centrale narttjcoml- té. maar door Stalin in 193a ter dood wend veroordeeld op grond van samen zwering en spionage voor Duitsland «n Japan, posthuum is gerehabiliteerd. Deze rehabilitatie past in het kader van de herleefde anti-StalInisttschc actir-s. Terwijl een Russische drit-gaUC onder handelingen voert met de Stalin en zijn gerweldadjg systeem zo toegedane Chi nese communisten, doet Moskou blijk baar niets om de Chinezen enigszins gunstiger te stemmen, integendeel, do destalinisatie gaat met verdubbelde kracht voor.. Professor Frederick Barghoom. de Amerikaanse RuaUndkenner. die vorig Jaar door de Russen werd gearresteerd op beschuldiging van spionage, maar la ter werd vrijgelaten, heeft dezer dagen een senaatscommissie verklaard, dat hoewel Rusland nog steeds m abso lute stijl wordt geregeerd, de macht van de staatspolitie is afgenomen. De politie ke controle onder Stalin een ver schrikking - - is sterk verminderd en het leven is cr al heel wat dragelijker ge worden. De beruchte klop op de deur wordt niet meer gevreesd De rehabili taties van vroegere Stalinslmmtoffers houden met deze liberalisering nauw verband. n de onlangs verscnenen memoires van Ivan Maiaki, voormalig ambas sadeur in Londen, wordt Krestinskl •;tn buitenlandse zaken, George Chlrhi- rin en Maxim Litfinof, slachtoffers v a ren van „Stalins persoonsverheerlijking*'. Krestinski werd in 1938 doodgeschoten, maar Chichinn en Litfinof stierven een natuurlijke dood. Volgen» Maiskl leefde Litfinof zijn laat3te jaren in grote ar moede. Hy werd in 1939 vervangen door de nu in ongenade gevallen Viacheslaf Molotof, die met Stalin een vriend- schapsvedrag met Nazi-Duitsland tot stana bracht. Krestinski was de enige beklaagde in drie openbare rechtzaken die werden ge houden tussen 1936 en 1938. Maar ook Krestinski stond samen met 20 andere verdachten terecht. Onder hen was Lenins opvolger, premier Alexei Ri- kof, partijtheoreticus Nikolai Boekharin en de chef van de geheime politie, Ghen- rikh Jagoda. Zij werden ervan beschuldigd. In samen werking rnet de Britse inlichtingen dienst en de Gestapo een „recftts-Trotsis- kisch blok" te willen vormen om het re giem van Stal In omver te werpen en het kapitalisme te vestigen in Rusland. Maar 18 jaar later noemde Nikita S. Kroesjtsjew in zijn geheime rede tot het 20ste partijcongres onder Sta'.ins misda den de vorming van gefingeerde „anti- Russische contra en „blokken", met behulp van provocerende methodes. Zodoende wierp Kroesjtsjew een scha duw van twijfel over de wettigheid en geloofwaardigheid van de processen. Ook zei hij dat de moord op de partychef van Leningrad. Sergei Krof. was begaan met medeweten van Stalin. Door alle werke lijke en vermeende vijanden te liquide ren, wilde deze zich een absolute machtspositie toemeten. Tijdens het proces verklaarde Kres tinski dat hij alleen schuldig was aan daden die hjj voor het proces had bekend. Maar de volgende dag be kende hij net als alle anderen, onder druk van de aanklager Andrei Vlshin- ski. dat hij schuldig was aan spionage, verraad en sabotage. De aanklager is Inmiddels postuum in discrediet ge bracht. Krestinski was het slachtoffer van Sta lins „persoonsverheerlijking", zo schrijft Maiski. Indien Krestinski onschuldig was, zo vragen waarnemers zich thans af. zou dit dan ook niet het geval zijn met ande re beklaagden zoals de leden van het politbureau, Grigiri Zinovief. Lef Ka- menef. premier Rikof. de Oekraintsche premier Christian Rakofski en vele an deren. IS roest jew heeft reeds publiek ge- Iv maakt dat de bekentenissen van Stalins slachtoffers werden bereikt met onwettige middelen, die door de politie chefs Jagoda, Nikolai Jeshof en Law- rentl Beria, in opdracht van Stalin wer den toegepast Russische historici nemen thans de ge heime archieven door en herschrijven de geschiedenis van Stalins terreurbe wind. De omstandigheden waaronder Kirof werd vermoord zijn ir. studie en duizen den slachtoffers uit die periode zijn ge- rehabilliteerd. De hedendaagse Russische publicisten spreker niet langer over de nog niet gerehabiliteerde verdachten in de mas saprocessen, in de bewoordingen die Vishinski gebruikte, zoals ..spionnen, verraders, ongedierte en schuim". In een nieuwe Russische film. worden Zinovief en Kamenef afgeschilderd als goede -.Tienden en medewerkers van Le nin. Al deze feiten in aanmerking genomen is een herziening van de openbare mas saprocessen hoogst warschljnlijk, zo me nen waarnemers te Moskou. Van 17 tot en met 26 maart in R.A.I.-gebouw Aantal exposanten met 20 procent toegenomen (Van een onzer verslaggevers) De sinds 1962 gecombineerde tentoonstelling Hiswa-Goed Kamp in het R.A.I.-gebouw alle hallen zal dit jaar ge houden worden van dinsdag 17 tot en met donderdag 26 maart, een dag korter dan vorig jaar, omdat men voor Goede Vrijdag „klaar" wil zijn. Het wordt afgezaagd: van elke ten toonstelling van duurzame gebruiks goederen. of het nu auto's, koelkas ten, fietsen of boten, caravans en tenten zijn, kan tegenwoordig zonder veel risico gezegd worden, dat zij groter, meer omvattender en waar schijnlijk drukker bezocht zal zijn dan de vorige. En achteraf blykt die voorspelling dan juist. Watersport en kamperen in tent of caravan zijn nog steeds in op gaande lijn, hetgeen in de laatste jaren resulteerde in steeds toenemen de bezoekcijfers en voortdurend gro tere belangstelling van exposanten. Het succes heeft er toe geleid, dat het aantal exposanten met 20 procent is toegenomen ten opzichte van 1963. De volle 45.000 m2 van het R.A.I.- gebouw is weer in gebruik. Produ centen uit 18 landen, inclusief de V.S. en Japan worden getoond. De opzet is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar: caravans in west- en zuidhal, boten in de Europahal, de tenten ir. noord- en oosthal. vierhonderd bootjes, boten en schepen getoond. Kunststoffen (gewapend polyester) nemen opnieuw een be langrijker plaats in dan op vorige exposities: hout, staal en aluminium hebben echter beslist niet afgedaan. Caravans Boten De kleinste bootjes tot jachten van honderdduizenden guldens zyn in de Europahal te zien. Het grootste (motor)-jaeht dit jaar meet 47 ton, 33 vaartuigen meten meer dan rijf ton. In totaal worden er meer dan Bij de caravans is de keuze weer groter. Er staan 230 caravans en vouwwagens uit elf landen. Engeland staat daarbij aan de top. direct ge volgd door' Nederland, Het aantal grotere en uitgesproken wooncara- vans blijft toenemen: 40 procent van de wagens heeft op de komende ex positie een gewicht van 400 tot 600 kilogram. Bij de tenten zal men geen spectacu lair nieuws vinden, wel verbeteringen en bovendien en daarin is Neder land de andere Europese landen ver voor veel kleine tenten van goede kwaliteit. Opmerkelijk is overigens, dat bij de tenten de prezen niet zijn gestegen, althans niet noemens waard. De kampeerafdeling van de A.N.W.B. houdt dit verschijnsel nauwkeurig in het oog. Men kan zich namelijk niet aan de indruk onttrek ken, dat dit hier en daar zou kunnen leiden tot verminderde kwaliteit. Overigens speelt de A.N.W.B. een be schermende rolhet reglement maakt het mogelijk exposanten zo nodig te wijzen op de aanwezigheid van een produkt. dat niet aan de eisen voldoet en tevens het publiek, dat op de voor lichtingsstand van de toeristenbond om advies vraagt, onomwonden de mening over een bepaald produkt te geven. Dit zal ongetwijfeld het aan bod van onvoldoende deugdelijk mate riaal sterk afremmen. Enige zorg heeft de A.N.W.B. ook over de ruimte op de kampeerterrei nen in Nederland. Het euvel van de caravans, die daai voor het gehele seizoen een vaste staanplaats in nemen, neemt toe en daardoor wordt de ruimte voor de kort verblijvende kampeerder vaak onvoldoende Ook de inrichting van de kampeerterrei nen in Nederland blijft hier en daar achter by het toenemend aantal kam peerders. Dat is eveneens een veront rustend verschijnsel in een tijd, dat een enorme industrie, zoals ook op Hiswa-Goed Kamp te zien zal zijn. steeds meer artikelen maakt, welke het kamperen en de buitensport sterk stimuleren. KROESJTSJEW ....milder beleid SPECIALE COMMISSIE IJIT DE KAMER VOOR SCHELDE-RIJNVERDRAG Het grote belang van het Nederlands- Belgische akkoord inzake de Schelde- RÜn verbinding is voor de Tweede-Kamer aanleiding geweest om. in afwykïng van de gebruikelijke procedure, een speciale commissie in te stellen voor de parle mentaire behandeling ervan. Voorzitter Van Thiel heeft gisteren de j benoeming van vijftien leden en even veel plaatsvervangens bekendgemaakt. I Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de parlementaire behandeling nog voor de zomer zowel in Nederland als in Bel gië, voltooid zal kunnen zjjn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3