TUINIEREN WINT VELD Clubverband in de knollentuin Doe het zelf TROOST VOOR DE OVERMOEDIGEN Provinciale Zeeuwse Courant - voorjaarsnummer 1964 - pag. 17 HET is duidelijk: de belangrijkste aan loop tot het tuinieren ligt in de aan leg van de tuin. Hoe wordt de tuin in gericht? Op welke manier beleven de tuinder en het gezin er zoveel mogelijk plezier aan? Dat zijn vragen, die vóór het spitten, het zaaien, het planten en de verzorging aan de orde komen. Het antwoord: de tuinder-in-spé moet zorgen, dat de tuin zijn bedoelingen „in beeld brengt", dat ze harmonieert met zijn karakter, met de mogelijkhe den van het huis en met de omgeving. Deze punten moeten de opzet van een „lusthof" bepalen. De tweede stap: een programma op stellen. een overzicht maken van de onderdelen, die de hobby-tuinder in het plan wil opnemerv Een bloementuin, een rotstuin, een speelplaats een groente- of fruittuin Bij de meeste tuinen zal uit deze mogelijkheden een keus gedaan moeten worden; de oppervlakte is vaak te klein om alle programpunten te kun nen bevatten. Maar wel kan de tuinder bijvoorbeeld enkele wensen combineren. Alleen het is de zaak om niet teveel hooi op de vork te nemen Hij kan begin nen met een eenvoudig plan, dat later met meer onderdelen of materiaal is uit te breiden. Het is aan te bevelen om bij de aanleg van een grote tuin bij het „zware werk" grondwerk, paden, vijver een vak man in te schakelen, die de fijne kneep jes kent. Daarnaast kan de aanstaande tuinder zich door een deskundige laten voorlichten over de mogelijkheden, die er uit zijn tuin te halen zijn. Maar ook bij het tuinieren geldt, dat de eerste klap een daalder waard is: wil de bloeiende tuin een lust voor het oog zijn, dan komt het in de eerste plaats aan op een goede bewerking van de grond en een goede ontwatering. Dan pas zal de grond de ideeën van de eigenaar voldoende Tuinieren: een liefheb berij, die steeds meer veld wint. Een hobby, die vooral in het. vroege voorjaar tot nieuw leven komt. 8pitten, planten, potten, zaaien. Het duurt drie, vier maanden vóór er resultaten te zien of te proeven zijn. Maar daarna staan ze te pron ken, de bloemen en de struiken. En kan de tuin der tevreden en ontspan nen plaats nemen op de bank in het midden van die weelde om de vlam mende kleurenpracht te bewonderen, intussen met gepaste bescheiden heid de loftuitingen van de buren in ontvangst nemend. Naast de bloementeelt neemt ook het kweken van eigen groente toe. Begrijpelijk. Want hoe veel voldoening geeft het niet om éigen sla op ta fel te brengen, als ze in de winkel alwéér vier cent per krop duurder isf En hoe knus en een voudig is het niet om zelf voor groente te zor gen. Heeft de liefhebber rekening te houden met de moeilijkheden, die het opstellen van een bouw plan met zich mee kan brengen* Hoeft hij zich zorgen te maken over de prijzen, die de minister vaststelt voor dit of dat gewast Welnee. voedsel én plezier geven. Ligt het terrein ongunstig op duingrond bijvoorbeeld dan kan de tuinder het beste de tering naar de nering zetten en planten kiezen, die zich op deze speciale grond „thuis" voelen. Het levert vaak verrassende ef fecten op. Er zijn uiteraard nog meer factoren, die bij de aanleg van de tuin en de keuze van de planten een rol spelen: zon, wind, schaduw. En is er veel verkeer langs de tuin? Zet een scherm neer. Behalve factoren buiten de tuin om be palen ook de zaken, die in het terrein voorkomen de sfeer en het gezicht van de tuin. De paden bijvoorbeeld. De veel gebruikte weggetjes naar een schuur tje zijn doeltreffend als ze de „kort ste afstand nemen". Maar is da', voor de paden, die de tuin ingaan, ook nodig? Laat hun loop voortvloeien uit de opzet van het plan. Een punt is ook het gazon, dat een rustige ruimte in het totaalbeeld hoort te zijn. Wil de tuinder het geheel wat verlevendigen? Een kleine vijver is er een middel-bij-uitstek voor Belang rijk ook zijn de rustpunten, die de tuin heeft: een aantrekkelijke sfeervolle plaats bijvoorbeeld, waar een bank of een terrasje het uitstekend doen Maar het spreekt vanzelf" de meest karak teristieke bijdrage aan de „make-up" van de tuin leveren de levende planten Zij zorgen door de vormen en de kleurscha keringen voor de meeste variatie. Andere „hoogtepunten" in de tuin: de bomen. Zij geven bescherming tegen wind en zon, maar vormen ook vaak de kern van de verschillende groeperingen. De tuinder, die met bomen wi! werken, zal vaak de maatstaf hanteren: hoe harmo niëren ze met het huis. Of: hoe „staat" het contrast lussen boom en huis Er staan de tuinder, die bomen in zijn tuin wil zien. een scala van mogelijkhe den te wachten. Hij kan een keuze ma ken uit tal van sier- en laanbomen En uiteraard ook heesters, die al3„wanden" van de tuin kunnen fungeren of als ze afwisselen in open- en gesloten groepen worden opgesteld, en dieptewerking sug gereren. Verder zijn er de naaldgewas sen, de klimplanten, de rozen, die de tuinder ten dienste staan om zijn domein zo gevarieerd mogelijk te maken. In de bloementuin zorgden de vaste planten voor de „ruggegraat". Ze kun nen jarenlang de tuin sieren Zij vormen door het rijke kleurenpalet, de hoogte en de manier van groeien en een opval lend onderdeel van het terrein. Bij een goede keuze is het mogelij 1- het hele seizoen de bloei in de plantengroep te houden. Als ze gecombineerd worden met lage heesters, bollen of bloemen-voor- een-jaar is de bloeitijd over een nog langere periode uit te smeren. De eenjarige bloemen bloeien snel, zijn keurig en bieden mogelijkheden voor een extra variatie. Tussen deze bloemen en de vaste planten zijn de „tweejarigen" een voortreffelijke aanvulling op de bloembollen in het voorjaar. En de bol len tenslotte: Is een tuin compleet zon der de vrolijke kleuren van de bloem bollen in de lente' Hetzij in groepen, langs de paden of voor de rotstuin? De fruittuin is voor al een buiten kansje voor de tuinders, die een groter terrein tot hun beschikking heb ben. Als de vruchtbomen maar be schermd zijn tegen sterke wind uit het westen. En als de grond niet nat is. Of te veel omsloten, wat het optreden van ziekten en dergelijke bevordert Het be langrijkste onderhoud bestaat uit het snoeien en bestrijden van ziekten en plagen. Een kans, die ook lonkt naar de tuin ders met een flinke lap grond is de groentetuin. Is het niet aantrekkelijk om eigen sla, boontjes, wortelen, aard appelen of kool op tafel te brengen? Alleen het zal niet eenvoudig zijn om dat een heel jaar vol te houden. Maar met een eenvoudige kas komt men al een heel eind Waar het vooral om gaat is, dat het zaad bij betrouwbare adressen wordt gekocht en van goede kwaliteit is. De grond moet in de groentetuin goed bewerkt worden. En daarna vooral in een kleine tuin intensief gebruikt: op elke vierkante meter één of meer groen ten kweken. Een tip ten slotte: met planten is een goede wisselbouw te vol gen, men kan op die plaatsen planten, waar een andere groente juist „het veld heeft geruimd". HEBT U er wel eens over gedacht? Over tuinieren in verenigings verband. Het kan. In Walcheren, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, in Zuid-Beveland. Daar zijn al jaren verenigingen in de weer om hun leden „aan de kweek" te houden: Goes en Walcheren hebben en af deling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw n Plantkunde, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen geeft de Maat schappij Ooft en Tuinbouw de leden van zes afdelingen impulsen bij hun hobby. Hoe gebeurt dat? Er is voorlichting, de liefhebbers krijgen tips en wenken op het gebied van tuinieren Er zijn cursussen plantenziekten of bloemenschikken bij voorbeeld lezingen, excursies En een belangrijke activiteit vormen de ten toonstellingen. Onderlinge exposities van bloemen of zoals het in West- Zeeuwsch-Vlaanderen om de drie jaar gaat een streektentoonstelling van de groenteprodukten, die de leden hebben gekweekt. Ten slotte vormen ook de voortuinkeuringen een middel, waarmee verschillende verenigingen de animo voor het tuinieren willen stimuleren. Een van de Zeeuwse verenigingen, die haar leden regelmatig „aan de hobby houdt" is de afdeling Goes van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De leden krijgen af en toe kweekmateriaal in huis en kunnen zo het hele jaar door vooruit. Zo hebben zij de afgelopen maand zes potten met bollen thuis ontvangen. Hun taak: ervoor zorgen, dat ze op een bepaal de tijd in bloei slaan. Begin maart worden lathyrusplanten uitgereikt. En ook hier is het de bedoeling, dat de liefhebbers de planten opkweken en in juli met de resultaten elkaar de loef afsteken. Eind mei komen de liefhebbers van dahlia's en chrysanten aan de beurt: dan kunnen zij aan de slag om deze bloe men in de nazomer, half september, „showklaar" te houden Begin oktober gaan de dahlia's de deur uit. Naar de aanstaande hobbykwekers. Op deze ma nier kunnen de tuinierende leden het hele jaar door aan hun trekken komen. Treedt Goes alleen met de voortuinkeuringen „buiten" de kring van de vere niging alle tuintjes in de Ganzestad en Kloetinge worden kritisch be keken de maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen doet dat ook nog op een andere manier: via de schooljeugd Elk jaar namelijk krijgen de leerlingen van de lagere scholen in de bij de vereniging aangesloten dorpen in het voorjaar plantjes uitgereikt, die ze mo gen opkweken. In het najaar wordt met het resultaat een tentoonstelling ge houden. Soms hoe is de situatie van de kas? gebeurt dat ook bij de bejaarden in de verschillende gemeenten En ook dat is een manier om het tuinieren-voor-het-plezier te stimuleren De drie Zeeuwse verenigingen op tuiniergebied tellen samen ongeveer 700 leden. In Goes 100 leden en West-Zeeuwsch-Vlaanderen 500 leden bestaat de helft uit „vakmensen": tuinders, landbouwers, leerkrachten aan agrarische scholen, die in het tuinieren hun hobby hebben. De andere helft bij de afdeling Walcheren van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zelfs meer wordt gevormd door „amateurs"' huisvrouwen, onderwijzers, ver pleegsters, gepensioneerden, spoorwegmensen. Maar „beroeps" of „amateurs": zij zijn bij het tuinieren allemaal in hun knol lentuin Wie zich het tuinieren tof hobby heeft geko zen hetzij in een overmoedige bui, hetzij na rijp beraad ontdekt meestal al gauw dat dezeliefhebberij véél eist van z'n beoefenaars! tuinier mee: de tulpen („kleine soort") blij ven zo klein dat ze meer op sneeuwklokjes lijken, de anemonen produceren op de meest onverwachte tijden een bloem en dan een hele poos niets meer, de dahlia's gedragen zich al precies zo en hun blad vertoont een frivool-krullerig en vlekkerig oppervlak dat er beslist anders hoort uit te zien. Tuinieren leert men echt niet in één seizoen en vaak zal de vakman eraan te pas moeten komen om uit te dokteren of het aan de tuingrond dan wel aan de volslagen onkunde van de amateur tuinier ligt, dat die met veel enthousiasme aange legde border er zo totaal anders uitziet dan men verwachtte Troost U: er wordt aan gewerkt om het de ama teur wat gemakkelijker te maken! Tuindeskundi- gen hebben een methode ontwikkeld waarmee ook de leek op „vakkundige" wijze zijn tuintje kan inzaaien Want het is wel gebleken dat vaak al bij hel zaaien de mislukking (letterlijk!) wortel schiet, waardoor de moeilijkheden later met de bloemetjes uit de grond komen. Bij de nieuwe methode zijn de zaden aangebracht in een matje of een rolletje celstof. Men harkt de grond vlak. groepeert er de matjes op of rolt de celstof rolletjes als een soort loperte uit. Matjes of rolletjes worden daarna flink natgesproeid en met een laagje aarde bedekt Men paste deze methode al eerder toe bij het aanleggen van gras- gazons. men kan er nu ook bloemen en planten en verschillende soorten groenten mee kweken. Die voordelen zijn duidelijk: het zaad wordt op de juiste manier en in de goede hoeveelheid ge spreid. er is een gelijkmatige zaaidiepte, de vogels krijgen geen kans meer om de zaadjes te consu meren. Wegspoelen kan het zaad evenmin, het krijgt bovendien een speciale voedingsstof die in de matjes en rollen verwerkt is. Wie met een ongelijk gazon sukkelt, kan de slech te oppervlakken vernieuwen zonder zich aan een intensieve grondbewerking te hoeven wagen. De bloemenzaadmatjes zijn door hun verschillende kleuren alleraardigst om mee te experimenteren, men kan ze bovendien naar behoefte doormidden knippen of vierendelen. Groentezaadmatjes zijn er voor rode bietjes, diverse koolsoorten, spinazie, zomer- en winterwortelen, radijs en inmaakuien. Tuinkruiden zijn ook in matjesvorm: met dille, salie en nog diverse andere soorten legt men de basis voor een eigen kruidentuintje. Hoeveel dit alles gaat kosten? Een rolletje gras mat van vijf vierkante meter kost bijvoorbeeld 4,50, voor anderhalve gulden heeft men een spi- naziebed van ongeveer drie meter lengte. Het is in elk geval de moeite waard om methoden en prijzen eens met elkaar te vergelijken. Want „tui nieren is moeilijker dan U denkt" wellicht kan de matjes-methode voor diverse amateurs een welkome hulp betekenen! ..uitrollen van gazonnetje.. NATUURLIJK de doe-het-zelf-handboe ken in welvarend Ne derland slaan de spij kers wat te hard op de kop als ze uitroepen, „dat het tegenwoordig zo'n toer is om voor de kleine onderhoudswerk zaamheden en repara ties timmerman, schil der, loodgieter of elek tricien in huis te krij gen". Of als ze beweren, „dat het een nog veel grotere toer is om de re keningen voor deze klus jes in gemoedsrust te betalen". Maar toch Doe Het Zelf" is niet voor niets een leuze "die „in" is. Er wordt in Nederland véél zelf gedaan. Er wordt getimmerd en ge schaafd. gerepareerd en on derhouden. dat het een lieve lust is. De 5-daagse werk week laat meer vrije tijd open. Meer armslag voor hobby en ontspanning Maar het mes van de doe-het-zelver snijdt aan twee kanten. Want iets zelf doen blijft ook een hob by met een buitenkansje voor de beurs daar is geen spijker tussen te krij gen. Een zee van kansen om het zélf te doen geeft het voor jaar- de schoonmaakperiode is een „topseizoen". Het is de tijd. dat er in huis kar weitjes te kust en te keur geklaard moeten worden. Hier volgt een handjevol tips voor wat activiteiten, die U zelf kunt ontplooien Behangen is zo'n program mapunt, dat in de schoon maaktijd favoriet is. U kunt in een kamer met een nor male hoogte van ca. 2.70 meter met een rol behang twee banen plakken en het stuk. dat U z>verhoudt be nutten voor de smalle stro ken. Houdt U er rekening mee, dat de banen iets over elkaar moeten vallen en dat ze een paar centimeter gro ter moeten zijn dan de af stand van de vloer tot het plafond' U gebruikt een uit- trektafel om de banen in te smeren met plaksel. Een goede manier is om de helft van de baan in te smeren en dan zo dubbel te vou wen, dat de ingesmeerde stukken tegen elkaar komen. Daarna wordt de baan door geschoven en gebeurt met de andere helft hetzelfde. Zo kunt U drie banen behande len en laten doorweken. Als U gaat plakken doe het van de raamkant. Vouw de baan aan een kant open, houdt de bovenkant met twee handen vast en leg de ze kant gelijk met de rand van het plafond, borstel het bovenste gedeelte van de baan vast tegen de muur, van het midden uit. Diezelf de behandeling krijgt daar na de onderste helft van de baan. Een ander dankbaar kar wei om zelf te doen is het bekleden van wanden voor verfraaiing of bescherming van het huis tegen vocht en kou. Om de overdracht van warmte door de wanden te beperken kan in het al gemeen het best materiaal gebruikt worden met een laag soortelijk gewicht en veel poriën. Een van de mooiste materialen op dit terrein is het hardboard. Het normale hardboard doet uitstekend dienst bij de be kleding van wanden, pla fonds, kasten deuren of voor betimmering van ka mers. Het „extra harde" board is aan te bevelen als het gaat om de betimmering van schuurtjes, buitenhuis jes en buitendeuren bijvoor beeld. Andere soorten: gaat jesboard voor bijvoorbeeld etalagebetimmering: hard board met een plasticlaag is een uitstekende bekledings plaat als lambrizering van kinderkamers, caravans, keukentafels, deuren en vensterbanken, tegelboard is praktisch bekledingsmate riaal voor keukens, toiletten douchecellen, gangen. Een moeilijk karwei voor de man. die het zelf wil doen. is hét schilderen. Want schilderen is niet zo eenvoudig als U denkt. De vakman-schilder heeft een jarenlange opleiding, jaren lange ervaring in de praktijk achter de rug. En het moei lijke werk rooit de amateur niet. Verknoeid schilders- werk kost dubbel geld. Daarom: het is zaak. dat U uw activiteiten met de schil derskwast beperkt tot voor werpen, die het eigenlijk niet meer waard zijn om door een vakman onderhan den genomen te worden, omdat dit te veel kost. Wel kimt U zelf de kleine wan den van de gangen en de keuken een beurt geven Of er méér zelf gedaan kan worden, hangt er vanaf, hoe handig U bent. En zoekt U dat zélf uit? MAN, EENVOUDIG MET HONDEHOK BEGONNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 35