Kant en klaar gezinswas UITGERUST DE SCHOONMAAK IN STOMEN - CHEMISCH REINIGEN (BAA/ENS^ WASSER!! „EDELWEIS" N.V. •JESSmj WASSEN - STOMEN - VERVEN OPTIEK, ^^53jo£j2S2$^ Om de meubels elegant te zwabberen. De plumeau steekt door het oor van de nieuwste luierwasketel. Aluminum, roestvrij, bestand tegen synthetische wasmiddelen die nogal ontvettend wer ken. Rechts hieronder een klein citroen persje met een zwengeltje (minieme krachtsinspanning Tegen de doos geleund staat een jaloe zieborstel, waarmee de zongordijnen in een wip ontstofd zijn. Links onder de luierwasketel hangt nog een fijn borstel werktuigje, een flessereiniger, ook al met zwengel. Verder zijn afgebeeld een wandweegschaal, een .botervlootje" voor jam en hagelslag (met twee lepel tjes en een scheidingswandje) en geheel rechts een enge kurketrekker die werkt als een injectiespuit, maar enorm han dig. Dis is maar een heel klein greepje uit de grote massa artikelen die erop gericht is het gemak van de vrouw te dienen. Wij noemen bijvoorbeeld nog: roestvrij stalen pannen, boenwasauto maten, zelfglanswas niks uit te boe nen), antistofwas een substantie die op meubels wordt gespoten en stof afstoot, rolvegertjes (van oma overgenomen, maar die had niets anders) die vooral op vaste tapijten zo'n uitkomst z|jn. sta len roestvrije aanrechten (die in tegen stelling tot wat men algemeen denkt niet gepoetst mogen worden en dus wei nig onderhoud vragen; de diverse plas ticartikelen die tegenwoordig als het polypropnyleen is tot 160 graden kun nen worden verhit enach nee, er is te veel om op te noemen. Wfl gaven slechts een paar tips door ei ie de heren Vroom en Heeren uit Middel burg ons verschaften en die dfc vrouw zullen helpen goed uitgerust de schoon maak in te gaan Daarna kan zij altijd nog eens fijn gaan uitrusten. Provinciale Zeeuwse Courant - voorjaarsnummer 1964 - pag. 15 UITGERUST de schoonmaak in wij bedoelen uiteraard góed uitge rust de schoonmaak in, goed uitge rust met artikelen. Wij neusden voor U rond teneinde te ontdekken welke huishoudelijke snufjes zijn ontworpen om de vrouw die lijdt aan de schoonmaakwoede dit al thans op de meest gemakkelijke manier te laten doen en wij stuit ten daarbij tevens op enkele voor werpen die dan wel niets met de voorjaarsschoonmaak -te maken hebben, maar de huisvrouw toch van veel gemak kunnen zijn. Wij hebben dus beide „snufjesafdelin gen" maar door elkaar gefotogra feerd en op de foto ziet U: in de eerste plaats links een rijdende bood schappentas (op heuse wieltjes, met een groot handvat), 't Is even durven natuurlijk, maar pr&ktisch. Aan het handvat hangt een wasknrjperring die zo voor zichzelf spreekt dat we hem met verder beschrijven. En over wassen ge sproken. weet U dat de handel een han dige droogmolen op de markt heeft ge bracht? Ideaal voor mensen met weinig ruimte. Hij is niet op de foto afgebeeld, maar het model doet enigszins denken aan een grote t.v.-antenne. De molen heeft 25 meter drooglijn en is inklapbaar met was en al (tijdens regenbuien wel handig). Eveneens links afgebeeld Is een ferme koekepan met een „ingebouwd" beschermingslaagje. De bijbehorende spatel is, daar mag wel even op gewezen worden, bedoeld voor de bodem en be schermt deze beter dan de stalen en ij zeren attributen waarmee de bodem meestal mishandeld wordt. U ziet ver volgens van boven naar beneden een koelbox van styropor met twee hengsels (het materiaal waarvan ook bloembak ken vervaardigd zijn), uitermate ge schikt voor melkflessen bijvoorbeeld. Dan een plastic beslagkom met drie deksel tjes: een anti-spat- een rijs- en een ge woon deksel. Deksels handig. Twee plas tic pollepels, smaak- en reukloos, met een ophangoogje. Voor kleinbehuisden is de grote plastic mottenzak ideaal. Wat kleiner van formaat maar werkbespa- rend is de plastic eiersnijder die aan de voet van de mottenzak rust. Niet minder plezierig is de niet gefotografeerde eierprikker die voorkomt dat de eieren stukkoken. (Advertentie) Helemaal onderin op deze rij ziet U een zogenaamd bestekbakje, en dat is dan bedoeld voor dat bestek dat door het normale afdruiprek rolt. Aan de lange steel naast de mottenzak hangt de raam-vloerwïsser-wasverdeler, voorzien van uilwringhandle. In één greep dus zo wel de ramen als de vloer gereinigd. Het bescheiden borsteltje daaronder is ge maakt van schuimplastic, afgewisseld met gewoon haar, ideaal voor suèdeman- tels bijvoorbeeld. En dan een voorbeeld van de vrolijke haren die het borstelwerk tegenwoordig krijgt toebedeeld: een fris gekleurd plumeautje met lange steel. HET frapperende element in de modebranches, de omschrijving van een van de hoofdkleuren duikt in de brillensector onder een briljante naam op. De heren Helder en Dirven opticiens te Middelburg duiden de tint aan als: amethist. Nu heeft het half-edelgesteente van deze naam vol gens het woordenboek de eigenschap violetkleurig te zijn: het desbetreffende montuur is ontegenzegelijk bruin, maar het zweemt naar rood. In ieder geval is deze kleur een duidelijke streep door de rekening van de zwartkijkers. Hun lievelingskleur zal er helemaal uit gaan dit voorjaar. Het is zelfs raadzaam het leven wat roziger te gaan bekijken: pasteltinten doen een gooi naar de hoogste plaats. De monturen zullen licht zijn, en wel in twee betekenissen. Ze worden vervaardigd van celluloid, een materiaal dat zelfs het kleinste neus je niet te zwaar kan vallen, en de kleur is licht. Zelfs de wat donkerder tinten hebben, bij de damesmodellen bijvoorbeeld, een lichte streep op de wenkbrauwboog. En voor de vierkante gezichtjes is een bril ontworpen die een wat lichter gekleurde onderkant heeft. Streep jes en glinsterende versierselen zijn ook de gratie bij koning mode, al geldt dat niet zozeer voor de „uitgaans- bril". De herenmode wijzigt zich wat minder. De forse don kere monturen blijven en zijn soms uitgevoerd met een lichte onderrand. Anders staat het met de kinderbril, die dezelfde mode schommelingen ondergaat als de damesbril. In een grijs verleden moest de jeugd het nog doen met een zoge naamd „ziekenfondsbrilletje", tegenwoordig is het mon- tuurtje niet alleen modisch, maar ook zeer gevarieerd in kleur. Gedurfder soms omdat een kind zonder bezwaar bijvoorbeeld een rood montuur kan dragen. De Zeeuw se klant staat er om bekend dat hij slechts het oog laat vallen op die brillen die qua model en kleur het nieuwste van het nieuwste zijn. Zo doortastend dat de weer gepropageerde monocle wordt aangeschaft zijn we niet maar dat ligt meer aan het feit dat weinig ge legenheid bestaat tot theaterbezoek en de bril op het stokje leent zich moeilijk tot gebruik tijdens de werk uren. De eind vorig jaar ontworpen zonnebril met de vrede lievende naam „twist" is op dit gebied nog steeds hét snufje: de glazen zijn niet meer breed en plat maar vrijwel rond van vorm. En dan ten slotte de glazen zelf die wel worden vervan gen door plastic exemplaren. Hoewel plastic duurzamer is wordt het door de vakman niet aangeraden daar dit materiaal behoudens bij de polaroidbrillen snel krast. Doe de was de deur uitEen slagzin, waaraan na de tweede wereldoorlog een steeds groter wordend aantal vrouwen ge hoor heeft gegeven. Dank zij de toenemende belangstelling van de huisvrouw voor de „Kant en klaar gezinswas" hebben de was serijen een grote vlucht kunnen nemen en heeft de technische uitrusting een hoge graad van perfectie bereikt. Hoe is de gang van zaken in een wasserij? Wat gebeurt er allemaal met de vuile was tijdens de behan deling in de wasserij? De heer J. H. H. Schuringa, bedrijfsleider van de wasserij „De Zon" te Goes met 110 werknemers één van de grootste indus trieën in de Ganzestad heeft ons daarop een uitvoerig antwoord gegeven. Aan de wasbe- handeling in de wasserij ligt een uitgebreid programma ten grondslag, dat aanvangt als de chauffeur van de ophaalauto de was op de afgesproken dag en veelal op hetzelfde uur komt halen. Op dat moment treedt het rader werk van het wasbedrijf al in werking: me vrouw heeft haar wasboekje bij de vuile was gestopt en de chauffeur bevestigt ten over vloede nog een label met daarop vermeld de naam van de cliënt op de katoenen zak, waarin de was wordt gestopt. Het gebruik van die zak is een hele verbetering. Tot voor een paar jaar bestond de uitrusting uit kartonnen dozen, die niet alleen onhandig waren in het gebruik, maar die tevens meer plaats innamen dan de zakken. Het opslaan van de lege dozen stelde het bedrijf bepaald voor problemen, want iedere doos meer betekende meer ruimte in beslag genomen. Daarbij kwam, dat de dozen na verloop van tijd wat smoezelig werden en eigenlijk minder geschikt waren om er de schone was in te doen. Kortom: de Goese was serij loste het probleem op door het gebruik van katoenen zakken, die worden meegewas- sen, wat de hygiëne zeer ten goede komt. Momenteel is er een landelijke studiecom missie van de Nederlandse wasserijen In het levengeroepen, bestaande uit een drietal des kundigen, onder wie de heer Schuringa, die de wasserijen adviseren ten aanzien van het verpakkingsprobleem. De conclusie is nu al: de katoenen zak is dé uitkomst. Am terug te keren tot de vuile was: eenmaal in het bedrijf aangekomen wordt een ge hele wijk in het vuilsorteerlokaal gesorteerd, geteld en gemerkt. Ieder stuk wasgoed van hetzelfde pakje afkomstig gemiddeld bevat een waspakket 36 grote en kleine stukken krijgt hetzelfde nummer. Iedere week begin nen de oplopende nummers met een andere codeletter, waardoor vergissingen vrijwel wor den uitgesloten. Hoewel er wekelijks zo'n 150.000 stuks was goed door de handen en de machines gaan, worden slechts weinig fouten gemaakt. Twee van de 10.000 stuks wasgoed komen in ver keerde handen terecht en in negen van de tien gevallen kan de fout onmiddellijk wor den hersteld nadat men erop attent is ge maakt. Het is bepaald niet zo, dat een bundeltje wasgoed angstvallig bij elkaar wordt gehou den. Niets is minder waar. Een pakje „kant en klaar gezinswas" wordt minimaal gesplitst in vier verschillende soorten, maximaal in veertien, het gemiddelde is zeven. Lakens en tafellakens vormen een aparte groep, thee doeken, servetten en zakdoeken eveneens, slo pen gaan hun eigen, aparte weg, interlock lijfgoed en badstof leggen gezamenlijk de lange wasweg af, het witte stijfselgoed wordt van de rest gescheiden en het bonte goed met onderverdeling naar wasbewerking, kleur enz. komt in een geheel andere afdeling. Voor een leek lijkt het dan alsof de chaos pas goed begonnen is, maar der ingewijden glim lachen om zoveel onwetendheid. Het splitsen van de was geschiedt welbewust en is een onderdeel van het „plan". Later, als alle was- behandelingen achter de rug zijn, komt het wasgoed weer in één afdeling bij elkaar: in de sorteerruimte, waar dan fouten worden hersteld en fouten worden gemaakt. Twee op de tienduizend. Om het in percentages uit te drukken: 0,02 »/0. Bijkans te verwaarlozen. Wanneer de was eenmaal is gesplitst wor den de pakketjes van 8 of 14 kg afge wogen, die in de enorme wasmachines een plaatsje vinden. Twee stuks staan er bij bet Goese bedrijf voor de witwas: één met een inhoud van 256 kg (32 compartimenten van 8 kg) en één van 168 kg (12 compartimenten van 14 kg). Alles zit zoveel mogelijk op num mer bij elkaar, hetgeen de verdere behande ling weer vergemakkelijkt. De wasmachines werken geheel automatisch, zij zijn afgesteld op een z.g. programmarol, die zorgdraagt voor de besturing van kranen en afsluiters voor dosering van vloeistof en was- en bleekmid delen enz. Acht maal gaat er schoon water overheen. Na een half uur verdwijnt de kraak heldere, frisruikende was naar de grote cen trifuge, die met zijn capaciteit van 45 kg een aardige berg wasgoed van zijn overtollig water ontdoet. Het wasgoed komt er strijk- droog uit. Opnieuw vindt daarna een splitsing plaats voor de diverse opmaakafdelingen. De lakens bijvoorbeeld passeren de 4 meter lange en 80 centimeter diameter strijkmangel, waar de hete lucht tot 160 graden C. oploopt, nog ruim 20 graden onder de schroeitemperatuur, pyjama's, schorten, overhemden enz. verwijnen naar de verschillende strïjkpersen vaak modellen. Zo langzamerhand is de dag verstreken en heeft het wasgoed de eindbestemming bereikt; de inpakcontroleafdeling, waar zes meisjes vaardig de laatste hand aan het pakketje leggen. Keurig gestreken, gevouwen, geperst groeien de stapeltjes onder de handen van deze meisjes, klaar om door de chauffeurs weer bij de cliënt te worden afgeleverd. Kant en klaar. (Advertentie) VLISSINGEN - Tel. 0 1184 - 2589 - 3817 - 4837 Het adres voor beter werk MAART schoonmaaktijd. Nauwelijks heeft het eerste schuchtere zonnetje een dag lang zijn koesterende warmte doen voelen of vele huisvrouwen grijpen al naar ragebol en stoffer om het huis „binnenste buiten te keren". Bij de wasse rijen is dat onmiddellijk merkbaar: de chemische afdelingen werken in de schoonmaaktijd onder hoogspanning. Er is dan twee maal zoveel werk dan normaal. De wasserijen zijn daar volledig op ingesteld. „De Zon" te Goes bij voorbeeld heeft de beschikking over een reinigingsmachine gevuld met een vetoplossend middel dal droog wast, namelijk perchlooraety- lcen, een zusje van tetra, waarin onder toevoeging van een synthetische zeep kostuums, gordijnen, vloerkleedjes, overjassen, regenjassen, rok ken en wat al niet meer worden gereinigd. Chemisch reinigen wordt een dergelijke behandeling derhalve genoemd, maar in de omgangs taal spreekt men gewoon van „stomen". Eigenlijk een beetje een merkwaardige zaak. want het chemisch reinigen heeft niets uitstaande met stomen. „Stomen is de naam, die we hiervoor gewoonlijk gebrui ken, omdat die makkelijk in de mond ligt", verklaarde ons een des kundige op dit gebied. Zelfs de man, die de kleren komt ophalen spreekt van stomen. „Mevrouw hebt U nog iets te stomen?" is de geijkte vraag. De huisvrouwen zouden bepaald vreemd opkijken als hen de vraag werd gesteld: „Mevrouw nog iets chemisch te reinigen?" Nee, dat doet het beslist niet Het chemisch reinigen was reeds voor de oorlog in zwang, hoewel het chemisch reinigen toen voor ongeveer eenderde een behandeling met water betekende. Thans is dat nog nauwelijks één procent. Stuk ken, die men niet anders kan bewerken, zoals bijvoorbeeld gnmmyre- genjassen en kleding, waarop veel bloedvlekken zitten, krijgen een waterbehandeling. Voor de rest: chemisch reinigen. Bij dit proces in de reinigingsmachine blijft de perchlooraethyleen in een circuit, waarbij de vloeistaf over een filter loopt, dat het vuil absorbeert. In zo'n.reini gingsmachine kunnen 25 kostuums tegelijk een beurt krijgen. Schoon en droog komen zij er uit. Er is geen kreukje bijgekomen en geen plooitje uitgegaan. Maar het chemisch reinigen omvat méér. Vlekken van inkt, nagellak, vruchten, olie, koffie enz. worden veelal door een detacheur (ontvlek- ker) gereinigd. Dat is een man, die daarvoor een speciale opleiding heeft ontvangen. Alles wat niet door het normale chemische reinigings procédé is verwijderd, komt onder zijn vaardige handen. Ergens in zijn apotheek heeft de detacheur dan wel een „drankje", waarmee hij de vlek kan uitwissen. Soms is dat een precisie karweitje, dat een half uur of langer duurt. De duur van zo'n ontvlekkingsbehan- deling hangt nauw samen met de ouderdom van de vlek. Daarom ook luidt het advies van de chemische wasserij (de stomerij): laat een vlek nooit lang zitten. Hoe ouder hoe moeilijker te verwijderen. Het scheelt ook in de portemonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 33