D£ BILT Z. L. M.-bestuur wil krachtiger optreden op aardappelmarkt Geen goede ontvangst Lopik II in Zeeland Afscheid presidente huisvrouwenvereniging „Inleveringsprijs van 10 cent per kg en eenvoudiger innameregeling nodig" ELISABETH BAS "PARAAT" 29ct ALMANAK Alleen in noord oosten van provincie een aanvaardbaar beeld Haringvlietbrug kost circa tien miljoen meer Raad Koudekerke neemt afscheid van mr. Van Splunder Zomervergadering Z.L.M. op 29 juni in Goes Superonrendabele percelen van het waterleidingnet ELFDE MAAL MATTHaUS-PASSION IN ST. BAAFSKERK AARDENBURG 1 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N T VRIJDAG 6 MAART 19B4 „Inleveringsquantummoet 50.000 ton zijn" De huidige, door het produktschap voor aardappelen genomen maat regelen om het hoofd te bieden aan de slechte situatie op die markt acht het dagelijks bestuur van de Z.L.M. noch naar hoeveelheid, noch naar prijs en voorwaarden voldoende. In de deze week gehouden ver gadering te Goes heeft het bestuur als zijn mening uitgesproken, dat de volgende maatregelen op korte termijn noodzakelijk zijn een vergroting van het in te leveren kwantum aardappelen tot voor lopig 50.000 ton; Een inleveringsprijs van 10 cent per kilo; een eenvoudiger regeling van dc inname. De algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, heeftF over deze voorstellen inmiddels persoonlijk con tact gehad met de minister van landbouw. Vorige week reeds had het bestuur van de Z.L.M. een telegram minister en aan het produktschap voor aardappelen verzonden. Daarin werd aangedrongen op aanvullende regelingen om de slechte situatie op de aardappelmarkt daadwerkelijk te verbeteren. Deze week heeft het be stuur de stand van zaken opnieuw besproken. De vergadering was van oordeel, betere maatregelen ter versterking van de aardappelmarkt dringend geboden zijn. Behalve het ingrijpen van de over heid bij hoge prijzen in het verleden, een maatregel die een overheidsingrij pen in de huidige omstandigheden wet tigt, wees men er op dat in de voorzo mer van 1963 een onbeperkte invoer van vroege aardappelen werd gestimu leerd, terwijl over de binnenlandse jaarpositie op dat moment weinig be kend was. Ongetwijfeld heeft deze in voer uit andere landen een gevolg gehad voor de omvang van het kwantum late aardappels, doordat men de vroege heeft laten uitgroeien. Tijdens de vergadering werd een tele gram ontvangen van enkele initiatief nemers van de aardappelactie op Flak- kee. Naar aanleiding hiervan sprak het bestuur er zijn verbazing over uit, dat het eerst nu officieel wordt benaderd. Het oordeel van het dagelijks bestuur was, dat een goed geleide, goed voor bereide en doelgerichte actie, wanneer daartoe aanleiding bestaat, zeker resul taten af kan werpen. Deze acties dienen dan in goede over eenstemming met en over de standor ganisaties lot stand gebracht te wor den, mede omdat, anders de verant woordelijkheid zwevende is. Gezien het stadium van de onderhandelingen met de verschillende overheidsinstan ties dient een aardappelactie volgens het bestaar op dit moment niet on dernomen te worden. Het bestuur beraadslaagde voorts uit voerig over mogelijkheden op langere termijn om de slechte situatie op de aardappelmarkt langs die zijde te ver beteren. Een mogelijkheid hiertoe zou misschien liggen bij invoering van kwa liteitseisen voor de binnenlandse con sumptie (en de import voor binnenlandse consumptie). Bij het invoeren van een zogenaamde consumptieklasse voor de aardappelen zou men door hogere eisen, bij overschotten gemakkelijker regule rend kunnen werken. Bij tekorten kan een tweede kwaliteitsklasse dan een rol spelen. Het bestuur besloot zich door middel van een kleine werkgroep uit. het bestuur, liefst in overleg met de Zeeuw se aardappelhandel, nader over deze mo gelijkheden te oriënteren. lucerneverbouwers zich bevinden door de grote invoer van zonge droogde alphalpha. Het bestuur der Z.L.M. sprak zijn be zorgdheid uit over deze ontwikkeling. De toestand is des te ernstiger daar klaarblijkerlijk door de E.E.G,-bepalin gen de invoer van het kunstmatig en zongedroogde produkt uit de V.S. niet is aan te passen aan de binnenlandse produktie. De vergadering was van oordeel, dat het van groot belang is, dat die maatregelen worden getroffen die de voor een akker bouwgebied zo belangrijke lucerneteelt behouden kunnen doen blijven. Voorts zal het bestuur in overleg treden met de V.C.G., teneinde aan de hand van meerdere gegevens te trachten een re geling voor de drogerijen te ontwer pen. In een later stadium zal dan om trent de te ontwerpen regeling een ge sprek met het departement van land bouw plaatsvinden. Granen De verwachting ten aanzien van de tar- wemarkt is, dat nog een behoorlijk kwantum in de voersector zal moeten verdwijnen. Het V.I.B. zal een ruimer aanbod krijgen in de komende tijd. Ten aanzien van de vorderingen van het EE.G.-overleg werd opgemerkt dat toe passing van het plan Mansholt voor oogst 1964 wel als uitgesloten moet wor den geacht. Voor de besprekingen over de wereld handel in het kader van het C.A.T.T. moet één Europese graanprijs evenwel onontbeerlijk worden geacht. Het bestuur wees er in aansluiting op de meningen uit vorige vergaderingen op, dat een ver hoging van de graanprijzen gezien de rentabiliteit van de akkerbouwbedrijven dringend noodzakelijk is. Het zal er voor 1964 wel op neerkomen, dat in hoofdzaak de tarwe de kostendrager zal moeten zijn. Voorts werd gepleit voor een snelle in voering van een interventieregeling voor voergranen, aangezien hiermede een aantal problemen in deze sector kunnen worden opgelost. Over dc melkprijs voor het komende jaar (april '64april '65) zijn de bespre kingen reeds gaande. De vergadering nam kennis van de vorderingen dit overleg. Het bestuur was van deel, dat de afhankelijkheid van dc ex port die de Nederlandse zuivelsector nu eenmaal kent, in de beschouwingen be trokken dienen te worden. Ook de binnenlandse consumptie za! goed in het oog gehouden moeten wor den, daar hier door de veranderingen in het kader van de E.E.G. (hogere con sumentenprijzen voor boter en kaas) een gevaar van consumptiedaling niet denk beeldig is. Wilde haver Deze winter is in alle afdelingen der Z.L.M. gesproken over een eventuele in voering van een verordening ter bé- strijding van wilde haver. Het bestuur besprak, mede naar aanlei ding van de reacties uit een aantal afde lingen, een inmiddels opgestelde ont werpverordening. De vergadering kon zich met het zo spoedig mogelijk invoe ren van een dergelijke verordening voor de gebieden Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Tholen en St. Philips- land verenigen, indien ten aanzien van de volgende punten de verordening een aanpassing zou ondergaan: 1. de chemische bestrijding van de wil de haver dient in deze verordening als voldoende bestrijding te worden aangemerkt. het vernietigen van de planten vóór dat zaadvorming heeft plaatsgehad dient als niet uit te voeren eis in de ze verordening te vervallen. Het bestuur was voorts van oordeel, dat na 2 jaar de werking van deze verorde ning in de praktijk nader dient te wor den bezien. -**■ Onze melangeur gaf u het beste! Sas van Gent helpt Zelzate bij t.v.-actie Sas van Gent helpt het Belgische Zelzate zaterdagavond a.s. bij het t.v.-spel „Een tegen allen". Esta fetteploegen zullen communicatie verzekei-en tussen Zelzate en Sas van Gent. Iedereen, die op de uit zendingsavond praktische inlich tingen wil verstrekken, kan te recht in het Sasse gemeentehuis. Burgemeester L. Danschutter, se cretaris A. Malschaerl en volks vertegenwoordiger De Wulf gaven donderdagavond in Sas van Gent namens de gemeente Zelzate in lichtingen over de organisatie en voorbereidingen voor de groot scheepse t.v.-actie. Aangezien bur gemeester R. A. J. den Boer ver hinderd was, werd de avond geleid door wethouder W. H. M. Colsen. Burgemeester Danschutter van Zelzate meende, dat een prakti sche hulp van Sas van Gent on ontbeerlijk is. Uit de vergadering werd een „brain-trust" gevormd, die zaterdagavond zal zetelen in het Sasse gemeentehuis. Ook door middel van een circulaire zullen de gemeentenaren aangespoord wor den tot medwerking aan deze ac tie. Drogerijen Van de vereniging van Coöp. Gras drogerijen en de Vereniging van Ne derlandse Groenvoederdrogerijen was een brief ontvangen over de precai re situatie waarin de drogerijen en de Neem geen risico.„verf met De verf met flexabiliteit' 'extra speling voor de doe-het-zelwr Aeeuwse Programma Het tweede programma is in Zee land, althans voorlopig, niet te ont vangen. Een heel gemis, maar we zullen ons er bij moeten neerleg- gen. Één onzer bedrijvigste redacteu ren stelde gisteren een onderzoek je in of het nu Icon of niet kon en wendde zich, tastend naar een deskundig antwoord, tot enkele erkende televisieslijters, die op hun beurt verklaarden, zélf ook een dergelijk onderzoek te hebben gevoerd volkomen vruchteloos, ivant er was die eerste avond, met P.S.V.Zürich op de buis, geen hond die van het tweede program ma brood lustte. Want dat is een naar ding van televisie: men kan maar naar één programma tegelijk kijken. Een mooie, diepe gedachte, nog eens ondersteund door een geïnterview de, die verklaarde: „Meneer, U zult het, niet geloven, maar ik heb gisteravond het der de programma, ontvangen. Prach tig beeldje meneer, in kleur. We hebben nieuwe overburen gekre gen. Ilc kan het niet helpen. Ze la ten de gordijnen open, En m'n stoel staat al jaren zo. Dat ver ander ik niet meer. Die mensen kijken dè hele avond. Naar het eerste programma. Zij staat van zo'n avond één keer op om iets in te schenken. Hij ook één keer. N z afloop van het eerste pro gramma verdraait hij de knop of België nog wat geeft. Dat is mijn derde programma meneer, maar let U wel: het is het leven en niets anders rlan het volle le ven." BEELDKWALITEIT WISSELT STERK Ondanks alle pessimistische ver wachtingen van P.T.T. over de ontvangstmogelijkheden van de televisiezender Lopik II buiten de cirkel, die men met een straal van 70 kilometer rond Lopik getrok ken heeft, blijkt ontvangst van het tweede net ook in Zeeland tot de mogelijkheden te behoren. Vele t.v.-bezitters, die een voor het tweede net geschikt toestel heb ben, en die beschikken over een „Lopik II"-antenne konden het programma, dat woensdagavond voor het eerst „officieel" de lucht inging, volgen. Dit betekent echter niet dat de kwaliteit van het beeld ook zonder meer goed was. In de meeste gevallen werd de ontvangst voortdurend gehinderd door sneeuw" op het scherm, terwijl ook de stabiliteit van het beeld veel te wensen overliet. De beeldkwaliteit blijkt overigens sterk afhankelijk te zijn van plaats en weers gesteldheid. In het noordoosten van ieeland kregen de kijkers een beeld dat vaak even goed was als dat van „Goes". In Walcheren en West- Zeeuwsch-VJaanderen daarentegen was er wel ontvangst, maar het beeld was zo ongenietbaar dat het volgen van een programma niet mogelijk was, Wel kwam het geluld van de zender bijna overal voortreffelijk door, een gevolg van het feit dat het inkomend geluids signaal veel minder versterkt hoeft te worden dan het beeldsignaal. In het algemeen zijn de ontvangst mogelijkheden op liet platteland gun stiger dan in de stad. De zeer kort golvige straling van de nieuwe zen der wordt namelijk sterker dan de metergolven van de „gewone" televi sie tegengehouden door hoge gebou wen, bomen en staalconstructies. Weinig antennes Na informatie bij diverse t.v.-handelaren in Zeeland bleek ons. dat op Walcheren en in het westen van Zeeuwsch-Vlaan- deren nog praktisch geen Lopik II- antennes zijn geplaatst. In de omgeving van Hulst staan er reeds meer dan 250, maar ook hier zHn de ontvangstmoge- lijkheden sterk afwisselend en afhanke lijk van de plaats van de antenne en de weersomstandigheden. Op Zuid-Be veland zijn wel een aantal antennes geplaatst, maar een redelijke ontvangst werd slechts in incidentele gevallen ver kregen. De beste resultaten boekten kijkers in Bruinisse en Anna-Jacobapolder. Ver wonderlijk is dit niet, want z-ij wonen nog juist binnen de straal van 70 kilo nieter, waarbinnen de P.T.T. een goede ontvangst mogelyk acht. Op Schouwen-Duiveland bleken de tele- visiebezitters die in de duinstreek wo nen, de beste resultaten te hebben. In bepaalde delen van'Zeeland is het met behulp van speciale voorzienlnl, aan de antenne mogelijk een redelijk beeld te krijgen, maar daaraan zijn dan nogal wat kosten verbonden. Speciale antennes en antenneversterkers zijn duur en vaak geven zij niet die resul taten die er van verwacht worden. Te meer, omdat in Zeeland in veel gevallen toch meer dan één programma kan wor den ontvangen, adviseren de meeste te levisiehandelaren hun klanten te wach ten tot de zender Goes over twee jaar in bedrijf komt. In de tussentijd kunnen dan de verouderde toestellen omge bouwd worden voor het tweede pro gramma en kunnen de antennes, die dig zijn voor de ontvangst van G worden geïnstalleerd. Gebleken is, dat het bedrag van ƒ36 miljoen niet voldoende is voor de financiering van de ver vroegde bouw van de Haring vlietbrug. Er zal nu tenminste 44,1 miljoen en ten hoogste 45,9 miljoen nodig zijn. In oktober 1960 hebben de staten van Zeeland aan de N.V. Brugverbinding Haringvliet een voorschot van 170.000 toegezegd voor deze ver vroegde bouw en de exploitatie van deze verbinding van Goeree-Over- flakkee met de noordelijke rivier oever. Daarbij gingen de staten er mee akkoord, dat de provincie de af lossing van het voorschot niet zou vorderen, voordat de aan de N.V. door derden te verstrekken geldle ning van 36 miljoen geheel zou zijn terugbetaald. Dezelfde financiers zijn bereid een geld lening te verstrekken voor de meer dere kosten, mits de provincie ook bereid is de aflossing van het voor schot daarbij achter te stellen. Ge zien de in het verleden gevolgde ge dragslijn stellen G.S. aan de staten van Zeeland voor hiertoe te besluiten. Bejaarde vrouw in Heinkenszand dood in huis gevonden In een afgelegen woning aan de Meer- koutse Dijk in Heinkenszand is woens dagmorgen het stoffelijk overschot aan getroffen van dc 64-jarige mevrouw A. Huissen. Dc vrouw moet reeds geruime tijd geleden overleden zijn. Omwonenden hadden al enkele weken geen teken leven in het huisje meer waargc- :n, maar men dacht, dat zij weer zoals gebruikelijk voor langere lijd op familiebezoek was. De melkboer en de postbode kregen op de duur toch argwaan en signaleerden hun vermoeden bij de politie. Burge meester N. W. Eisen en opperwacht meester J. Smit van de rijkspolitie te Heinkenszand stelden daarop een onder zoek in. Ze forceerden de deur van het vervallen woninkje aan de weg Lussen Heinkenszand en Ovezande en troffen binnen het stoffelijk overschot van de overleden vrouw. Een nader onderzoek, ingesteld door de justitie, heeft aange toond, dat niets wijst op een geweldda dige dood. De vrouw leidde in Heinkens zand een teruggetrokken leven. SUBSIDIE VOOR MONUMENTEN Ged. Staten van Zeelanti stollen de Sta ten voor om voor de restauratie van monumenten van geschiedenis en kunst de volgende bijdragen toe te kennen: Aan de gemeente Zierikzee ten hoogste 13.425 (5 procent van de op 268.500 geraamde kosten) voor de restauratie van de voorgevel van het stadhuis; Aan de kerkvoogdij van de Ned. herv. gemeente te Noordgouwe ten hoogste 2585 (5 procent van de op 51.700 geraamde meerdere kosten) voor de res tauratie van de hervormde kerk; Aan de kerlteraad van de evang. luth. gemeente te Middelburg ten hoogste 6200 (10 procent van de op 62.000 geraamde meerdere kosten) voor de restauratie van de lutherse kerk. Aan de gemeente Zierikzee ten hoogste 3250 (10 procent van de op 32.500 geraamde meerdere kosten) voor de restauratie van de stadhuistoren. Tijdens een bijzondere vergadering van de gemeenteraad van Koudekerke zal vrijdag 13 maart afscheid worden geno men van mr. L. A. van Splunder, de ge meentesecretaris, die met ingang van 16 maart aanstaande is benoemd tot burgemeester van de gemeente Alm- kerk. De zitting van de gemeenteraad begint om twee uur in het gemeente huis. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal dit jaar in Goes de zomervergadering van de organisatie houden. Dat gebeurt op 29 juni. De vergadering begint 's middags om kwart over twee. "_i hoofdbestuur van de Z.L.M. zal i morgenuren van dezelfde dag vergade ren. Woltransito via haven van Vlissingen Naar wij vernemen zal de liaven van Vlissingen omstreeks 15 maart we vorm van transitobedrijf rijker worden. Het gaat hier om de doorvoer van wol. De Amsterdamse firma, die als verte genwoordiger optreedt van het Engelse wolbedrijf, dat de vestiging van een wolkammerij aatn de Zuid-Sloehaven overweegt, wil belangrijke partijen wol, die arriveren uit Nieuw-Zeeland, Austra- n Zuid-Amerika te Vlissingen aan voeren voor verder transport naar Noord-Frankrijk en Oost-Bélgië. Het ligt in de bedoeling de wol slechts korte tijd in Vlissingen op te slaan. Het eerste wolschip zal de Tero van de Haven] ijn zijn. Meer schepen met een wollading zijn reeds varende. BIJEENKOMST TE MIDDELBURG MINISTEREXTRA FINANCIËLE AANDACHT VOOR ZEELAND (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus van binnenlandse zaken overweegt maatregelen, die op korte termijn genomen kunnen worden om de zogenaamde „arme" provincies financieel enigszins tegemoet te komen. Daarbij zal uiteraard in het bijzonder aandacht worden geschonken aan de financiële toestand van de provincies Zeeland en Utrecht, die sommige leden van de Eerste Kamer met zorg vervulde. Dit schrijft dc minister in zijn gisteren verschenen memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van het provinciefonds. Ged. Staten van Zeeland stellen de Sta ten voor om voor de aansluiting van dc zogenaamde superonrendabele percelen op het waterleidingnet met, 20 procent bij te dragen in de exploitatietekorto Dit komt neer op een bijdrage vs 250.000. Onder superonrendabele percelen wordt, verstaan de percelen, waarvan de aan- siuitingskosten meer dan ƒ1000 maar minder dan ƒ5000 bedragen. In juni 1963 heeft de minister van sociale zaken een overzicht verstrekt van de totale in vesteringen per provincie. Voor Zeeland ging het om een bedrag van 1,5 mil joen. Hiervan is 250.000 rendabel en de rest onrendabel. Van het onrendabele gedeelte komt 562.000 ten laste van het rijk en 687.500 ten laste van provincie -ii gemeenten. Uit gegevens, die de in Zeeland vestigde waterleidingbedrijven 1 hebben verstrekt, blijkt evenwel, dat de totale investeringen geraamd worden op 4.750.000. Hiervan heeft een bedrag van f 4,5 miljoen betrek king op de aansluiting van 1120 per celen door de N.V. Waterleidiiigmjj. Zeouvvsch-Vlaanderen. Hiervan zijn sen de opgav die van de moet volgens G.S. hieruit waarschijn lijk worden verklaard. De waterleidingmij. heeft de 884 per celen aangesloten in het kader van de door het bedrijf getroffen 100-procent- regeling. De n.v, vertrouwde erop, dat van de zijde van het. rijk in de toekomst een subsidieregeling voor de super onrendabele percelen zou worden ge troffen. Over de grootte van de bijdrage hebben G.S. zich uitvoerig beraden. Voor het tienjarenplan voor aansluiting van de onrendabele percelen droeg het rijk 60 procent bij, de provincie ééh-derde daar- Voor de superpercelen is de rijks- ige 45 procent; zou de provincie nu ook hiervan één-derde bijdragen, dan zou 40 procent ten laste van de ge meenten komen. Daarom hebben G.S. voorgesteld om de provinciale bijdrage op 20 procent te stellen. Hiervan uit gaande wordt deze bijdrage 250.000 -root, in het geval, dat de Zeeuws- Haamse percelen erbij komen, 750.000. Voorstel G.S. tot aankoop van panden In een voorstel aan de Staten der pro vincie Zeeland stellen G.S. voor om van de gemeente Middelburg aan te kopen het pand Sl.-Pieterstraat 44 voor 10.000,en het pand St.-Pielerstraat 46 voor 13.000,De aankopen die nen te geschieden met het oog op de voorgenomen uitbreiding van het ge bouw voor het bestuur en de admini stratie van de provincie. Mevr. v. d. Boogert had zes jaar leiding .Presidente, presidente, waarom ga jc nu toch weg. We kunnen jc niet missen Zonder jou is 't niet gezellig, zeg!" Als of de dames in geen weken iets anders hadden gezongen: zo vlot had men het refrein ingestudeerd van het afscheids lied dat de cabaretgroep A.H. donder dagmiddag in de „Gouden Poorte" aan cle belangstellenden voorschoteldi tijdens een bijeenkomst, waarop de Mid delburgse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen met daden hun waardering vi scheidende presidente, mevrouw ■an den Boogert-Selhorst tot uitdrukking brachten. Dat werd nog eens duidelijk gedemonstreerd met de aanbieding fscbeidscadeau: een fraai Hugeno- tenkruis, waarvan de nieuwe presiden- rouw J. E. Kakebeeke de symbo liek uiteenzette. Het is een hartelijke afscheidsbijeen komst geworden, met vrolijke en ern stige momenten, een officiële afslui ting van een presidium van zes jaar waarover mevrouw Van den Boogeri alleen maar kon zeggen: „ik deed het nu eenmaal graag". Alom is de pre sidente van de N.V.v.H.-afdeling bij haar vertrek geprezen om haar ac tiviteiten. die zij niet alleen in de ver eniging maar ook ver daar buiten heeft ontplooid. Erepresidente, mevrouw S. C. de Casem- broot-baronesse van der Feltz, zei haar te hebben leren kennen als een vrouw die zich met haar volle persoonlijkheid voor de afdeling heeft, ingezet. „U heeft een stempel gedrukt op deze vereniging. De keren dat ik in uw midden was heb ik dat zeker mogen ervaren. Uit de grote opkomst kunnen we gerust afleiden, dat men veel met U ophad", zo zei de presidente, die er tevens de nadruk op estigde, dat mevrouw Van den Boogert; ook in den lande naam heeft gemaakt en de naam van de provincie Zeeland erder heeft uitgedragen. Haar waardering voor het werk var de scheidende presidente onderstreep te mevrouw De Cascmbroot met dc aanbieding van een sierspeld met cor sage, die opgespeld werd naast de corsage, welke de nieuwe presidentej mevrouw Kakebeeke-Mosselmans, bij dc aanvang van het „familiefeest" reeds had aangeboden. Bredere kijk Mevrouw G. K. Hesselink-Mondria v op de bredere kijk. die de scheidende presidente steeds had op de vrouwen organisaties in het algemeen en me vrouw N. S. Van Mellc-Lamain, uit Goes, die mede namens de uitgenodigde presi dentes uit Vlissingen en Terneuzen het woord voerde, roemde de prettige samen werking tussen de afdelingen. Erepresidente mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz bood donderdagmiddag in Middelburg op de afscheidsbijeen komst in de „Gouden Poorte" de scheldende presidente van de N.V. v.H.-afdeling mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst een corsage aan. (Foto P.Z.C.J Op 15 maart (Passiezondag) In totaal 250 medewerkenden In de ruim duizend jaar oude St. Baafs- kerk te Aardenburg zal op 15 maart aanstaande (Passiezondag) voor de elf de maal de uitvoering plaatsvinden van Bachs Matthiius-Passion. Evenals bij alle voorgaande uitvoeringen berust de leiding van het geheel bij Piet van Eg- mond, in buitenland bekend door onder meer zijn orgelconcerten. :ij in dit passiespel wordt voor de vijfde achtereenvolgende maal vertolkt door de Engelsman Bruce Boy- ce. De Antwerpenaar Willy van Hese jarenlang verbonden aan de opera van Miinster vertolkt in Aardenburg te Londen, waar zij een uitstekende pers heeft gekregen. De verdere uit voerden Reinier Schweppe (tenor), Peter de Vos (bas), Thijs Kramer Verder werken mede aan deze elfde Matthiius Passion, het Amsterdams Ora torium (dirigent Piet van Egmond), het Knapenkoor der „Vredesscholen" te Amsterdam en het Utrechts Stedelijk Orkest. In totaal werken meer dan 250 personen aan de uilvoering mede. Zij vinden allen een plaats in het: koor van de in 959 door de monniken van de St. iliuils nemen, zonder kerkpilaren het uitzicht In de beginjaren had 1500 iersonen l: de forse belemmeren. lWenpartJJ. Vorige laar ivas dat de vo„ „c, ,id vn„ de Twcede Klmer „K Krefos. De Brabantse Gedeputeerde Staten van Zeeland, Doris van Oosterzee-Reich (sopraan) komt voor de eerste maal naar Aarden burg. Zij begon haar zangstudie eerst haar huwelijk. Sindsdien gaf zii ver diende kerkconcerten eii liecleren- avonden, onder meer in Amsterdam, Vorig jaar zong zij als sopraan in de Johannes-Passion t:e Oosterhout. Bruce Boyce introduceert dit jaar in Aardenburg zijn landgenote en leer linge Delia Woolford, die de altpar tij voor haar rekening neemt. Zij is nu reeds een bekend concertzangeres J. M. A. C. van Dongen) nogal wat moeilijkheden te overwinnen met de ver warming van de grote kerk. Deze moei lijkheden zijn geheel opgelost door de aanschaf van infra-rooastralers. Sinds vorig jaar wordt deze nogal kost bare uitvoering mode gesubsidieerd door een aantal gemeenten in West- Zeeuwscli-Vlaanderen. De belangstelling voor dc Matthiius-Passion ook uit het buitenland, is elk jaar zeer groot. De laatste jaren blijven cr vrijwel geen plaatsen onbezet. „U bent. steeds ons ruggesleuntje ge weest. Het telefoonnummer 2789 is ons nu wel bekend. Wij hopen in de toe komst nog een beroep op uw medewer king te kunnen doen", aldus mevrouw Van Melle. die de opvolgster van me- vro'uw Van den Boogert meteen in de kring van de presidentes welkom heette. Voor het muzikale gedeelte zorgde daar na een koortje onder leiding an me vrouw M. Roegholt-van Nooit, dat en kele chansons van Jaques Dalcroze liet horen. En natuurlijk klonk op deze fees telijke bijeenkomst in de volle zaal ook het bondslied, dat werd afgesloten met een tweestemmig „eendracht maakt macht". Een speciaal voor dit doel geformeer de cabaretgroep van de N.V.v.H.-af deling („Ad Hoc-cabaret") presenteer de een programma, dat was gegroe peerd rondom de scheidende presi dente, die het was immers een fa miliefeest voor het gemak werd aangesproken met „Onze Mechtha" De tune „presidente, presidente" was ge toonzet door Ab Lichtendahl. Het nummer, dat in een middag een top per werd, vormde een aantrekkelijke muzikale illustratie van het puntige de heer G. A. de Kok de teksten schreef. De regie berustte bij mevr. C. A. M. Borst-Aernout en mevrouw Roegholt tekende voor de muzikale begeleiding. Stroom attenties De stroom attenties en geschenken bleef aanhouden toen mevrouw Van den Boo gert aan baar slotwoord toe was. Naast bloemen en fruit waren cr schriftelijke felicitaties voor de vertrekkende presi dente. Zy kreeg voorts onder meer een door mevrouw L. J. Attcma-van Vliet geïllustreerd receptieboek en een door iv K. Vcrlare-Woolldridgc ver lucht tekstboekje aangeboden. Voor iedereen had mevrouw Van den Boogeri: een hartelijk woord als blijk van waardering voor de huldiging, welke haar ten deel was gevallen. Daarin be dacht ze allen die aan de bijeenkomst hadden bijgewerkt, van de cakebaksters tot mevrouw E. C. Dieleman-Dieleman, die de silhouetten op de programma's aanbracht, van de leden van het ont vangstcomité tot conciërge J. Buijs. Haar waardering voor de leden van het bestuur en de afdeling in zijn geheel benadrukte mevrouw Van den Boogert met het aanbieden van een deel van haar corsage aan haar opvolgster me vrouw Kakebeeke-Mosselmans, die aan het slot van de bijeenkomst welke on der meer werd bijgewoond door het ere lid mevrouw M. Drijbei-Halbertsma en oud-vicepresidente mevrouw C. Ferwer- da-Klaassen, attenties uitdeelde aan me vrouw Borst, mevrouw Roegholt, de auteur van het cabaretprogram en de componist; van het presidentelied. Mevrouw Van den Boogert is op de jaar vergadering onlangs reeds benoemd tot erelid van de plaatselijke afdeling, In de landelijke vereniging vervult zij mo menteel een functie in het hoofdbestuur. OLIFANT ONTDEKT Maar voor geen geld wilt U 'm weer missen, die echte Olifant-borrel van Melchers- Schiedam. Thuis of op reis: Wees ge zellig en... pak 'n OLI FANTJE Proost VERWACHT. KOUD. MAAR MINDER WIND Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Matige, af en toe nog vrfj krachtige, noordoostelijke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2